Buitenlandse arbeiders komen naar West-Duitsland Per Saldo J Vraag naar Renault-auto's is sterk verminderd De beurs r Kernenergie zal goedkoper worden Fabriek gaat werktijden bekorten SCHEEPVAARTBERICHTEN y Onrust De olieprijzen in India Critiek op olie mijnen SAS-landingsrechten in de V.S. in gevaar Hogere omzetten Zuid- Afrikaansch Handelshuis Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Capaciteitsbeperking Westduitse mijnen De verkoop van Volkswagenaandelen EEN OP 75 WERKKRACHTEN" Prospectus nieuwe BNG- lening verschenen Ook Interunie voert spaarregeling in Mansfield stelt voor: Wederzijds afzien van bases in Afrika Zeeman in Rotterdam mishandeld en beroofd Verdeling der calorieën over de mensheid DINSDAG 3 0 AUGUSTUS 1960 Tekens aan de wand, dat zijn de kleine „wilde" stakingen die zich in enkele we ken tijds in de havens van Amsterdam en Rotterdam, bij Werkspoor en onder de dokwerkers hebben voorgedaan. Er zijn voor deze conflicten vanzelfsprekend zui ver incidentele, binnen het bedrijf of de bedrijfstak, liggende oorzaken. Zo bleek de invoering van werkclassificatie ken nelijk zonder voldoende voorlichting over de aard en bedoelingen van dit systeem in een aantal gevallen een bron van veel verschil van mening. Toch zou het onjuist zijn te menen dat het alleen deze specifieke oorzaken zijn geweest, die tot deze - tot dusver gelukkig kleine - verstoringen van de arbeidsvre- de hebben geleid. De stemming waarin be slissingen tot staken worden genomen, is van het grootste belang. En die stem ming is bepaald niet zo gunstig. De be reidheid om in te gaan op de agitatie van enkele raddraaiers (dikwijls commu nisten), wijst op het bestaan van een la tente ontevredenheid, waarbij maar heel weinig nodig is om tot actie over te gaan. Spanningen als deze zijn typerend voor de hoogconjunctuur waarin wij ons bevinden. Men is zich in werknemerskringen er van bewust, dat er een tekort aan arbeids krachten bestaat en in een zorgeloze wie- doet-me-wat-sfeer werd het werk neerge legd. De ontevredenheid wordt nog versterkt door de vrees dat buitenlandse werkkrach ten zoals de Italiaanse hier onder de markt zullen komen werken. Ander zijds hoort men zeer sterke verhalen over de Duitse arbeidsvoorwaarden, die bij de Nederlandse gunstig afsteken en waarom er thans in Duitsland al 33.000 Nederlan ders werken. Al deze factoren geven het gevoel sterk te staan, zoals dit tijdens een hoogconjunctuur altijd het geval is. De bona fide vakbonden houden zich, terecht, buiten de tot dusver ontstane conflicten. Zij hebben zich met de grond slagen van de gedifferentieerde loonpoli tiek accoord verklaard en zijn niet van plan op andere wijze dan via overleg tot aanpassingen én verbeteringen te komen. In het conjunctureel stadium waarin wij ons thans bevinden wordt van alle partijen zelfdiscipline gevraagd. Een nieuwe golf van loonsverhogingen zou gemakkelijk tot overspanning kunnen voeren, in zodanige mate dat een nieuwe bestedingsbeperking het gevolg zou zijn. Er is immers bij de laatste loonstijgingen al rekening ge houden met de verhoging van de produkti- viteit in de toekomst. Het is echter tevens noodzakelijk dat de regering ernst maakt met haar streven prijsverlagingen, waar mogelijk te be werkstelligen en ongerechtvaardigde prijs verhogingen te voorkomen. In deze twee opzichten is stellig nog het nodige werk aan de winkel en men zou met eventuele resultaten het „sociale klimaat" in Neder land kunnen verbeteren. De minister van Mijnbouw en Olie van India, K. D. Malaviya, heeft gisteren ver klaard, dat de regering van India niet tevreden is met de prijsverlagingen, waar toe de oliemaatschappijen uit het westen enige tijd geleden zijn overgegaan. Spre kende in het parlement drong hij er bij de Engelse cn Amerikaanse oliemaatschap pijen, die in India werken, op aan, de situatie in het licht van de huidige om standigheden nogmaals te bezien. Hij zei, dat de prijsverlagingen van on geveer 12'. 2 percent, die de vorige maand zijn ingegaan, in feite zijn verminderd tot ongeveer 7% percent, toen, medio augus tus. de genoteerde prijzen van olie uit het gebied van de Perzische Golf werden ver laagd. Minister Malaviya merkte op, dat de Engelse en Amerikaanse maatschappijen hun prijzen pas hadden verlaagd, toen de Sovjet-Unie had aangeboden India ruwe olie te verkopen tegen een iets' aantrekke lijker prijs. De minister zei verder te hopen, dat de oliemaatschappijen hun standpunt ten aanzien van hun raffinaderijen zouden her zien. De Britse en de Amerikaanse maat schappijen controleren alle werkende raf finaderijen in India en staan op hun recht hun eigen ruwe olie uit het gebied van de Perzische Golf en andere oliegebieden in India te brengen. De maatschappijen had den onlangs geweigerd, te voldoen aan een verzoek van de regering van India olie uit de Sovjet-Unie te raffineren en de regei-ing had daarop de onderhandelingen met de Sovjet-Unie over het kopen van ruwe olie gestaakt, zo deelde minister Malaviya mede. Het Amerikaanse luchtvaartblad „Trade Magazine Aviation Daily" meldt dat de voorzitter van de Amerikaanse vereniging voor het burgerluchtvervoer (de „United States Air Transport Association"- ATA) Tipton in een brief aan de raad voor de burgerluchtvaart heeft voorgesteld de SAS vluchten van Los Angeles en New York naar Europese bestemmingen sterk in te krimpen. Tipton zou hebben voorgesteld deze vluchten in de zomer met de helft en in de rest van het seizoen met tweederde te verminderen. De vereniging voor het burgerluchtvervoer wilde geen commen taar op dit bericht geven. De V.S., Zweden, Noorwegen en Dene marken zullen twaalf september in Kopen hagen luchtvaartbesprekingen beginnen. Hardnekkige geruchten willen dat de Ame rikaanse afvaardiging uit is op een be snoeiing van de landingsrechten der SAS, de luchtvaartmaatschappij, waarin de drie Noordse landen samenwerken. In een rapport van het Internationale Bureau voor Kernenergie, dat gisteren ge publiceerd werd, wordt voorspeld, dat kern energie goekoper zal worden. De raad van goeverneurs van dit bureau van de Ver enigde Naties zal dit rapport indienen op de algemene vergadering van het bureau, die te Wenen op 20 september gehouden zal worden. Er worden belangrijke verlagingen van de kosten verwacht door technische vor deringen. Bijzonder belangwekkend zijn volgens het rapport de mogelijke vermin deringen van de brandstof-cyclus kosten, het ontwikkelen van betere goedkope re actor-grondstoffen en de standaardisatie van reactor-onderdelen. In het rapport wordt medegedeeld, dat de kosten van stroom, afkomstig van een grote kernenergie-installatie, tegen het einde van het komend tiental jaren in be paalde gebieden concurrerend zullen wor den met de gebruikelijke energie van ther- mo-elektrische centrales. Daarbij is aan genomen, dat de verbeteringen in de ef ficiency van deze centrales hun hoogtepunt bijna bereikt hebben. Het bureau heeft toegezegd een aantal landen, die geen kernreactors bezitten, te helpen bij het onderzoek naar de omstan digheden onder welke de installatie van een dergelijke reactor met voordeel zou kunnen geschieden. Aan Finland werd der gelijke hulp verleend en op de Philippijnen worden voorafgaande onderzoekingen ge daan. De politieke situatie in Portugees Oost- Afrika is minder verontrustend dan in an dere gebieden van Afrika, zo heeft de di rectie van de n.v. Zuid-Afrikaansch Han delshuis in de jaarvergadering medege deeld. Het bedrijf heeft in dat gebied al tijd rustig kunnen werken en is nooit iets in de weg gelegd. De omzet over 1959 was groter dan over 1958, zij het niet in be langrijke mate. In de loop van 1960 werd een aantal nieuwe agentschappen verwor ven. De omzetten in consumptiegoederen zijn in de eerste zeven maanden van 1960 lich telijk hoger geweest dan in dezelfde perio de van 1959 en de directie voorziet geen moeilijkheden. Haagse Nutsspaarbank spaartegoed van kwart miljard Bij de Nutsspaarbank te 's Gravenhage is het tctaie spaarderstegoed thans gestegen tot niet minder dan een kwart miljard gulden. Tien jaar geleden bedroeg het spaartegoed 89 miljoen en in 1940 nog slechts 34 miljoen. Het aantal spaar ders is in 20 jaar tijds bijna verdrievoudigd, na melijk van 108.000 in 1940 tot 279.000 in 1960. Naar van de zijde van de Haagse Nutsspaarbank wordt opgemerkt, werd het kwart miljard zaterdag ge passeerd en bereikte de bank dit totaal als eerste plaatselijke spaarbank van Nederland. Bouw van Brons dieselmotoren in Engeland in licentie De n.v. Appingedammer Bronsmotorenfabriek, i'abrikante van de Brons scheeps- en stationnaire dieselmotoren, deelt, mee, dat haar motoren voor Gvoot-Brlttannië en Noord-Ierland in licentie zullen worden gebouwd door The Drvpooi Engi neering and Dry Dock Company Limited te Huil (Engeland). De produktie zal in de eerste plaats worden gericht op de nieuwe Brons V-dieselmo- toren van 600 en 900 pk resp. met 8 en 12 cilin ders. Het. ligt in de bedoeling later ook de zwaar ste Brons dieselmotor, n.l. de 16 cilinder V-motor van 1200 pk in Hull in licentie te bouwen. De dam van Assoean De Sov.iet-Unie en de Verenigde Arabische Re publiek V.A.R,) hebben zaterdag een overeen komst getekend inzake Sovjethulp bij het vol tooien van de dam van Assoean. De Russen ver strekken de V.A.R. een krediet van 900 miljoen roebel voor het betalen van de Russische bouw plannen en het materiaal. De Sovjet-Unie had voor het eerste deel van de bouw van de dam al een lening van 400 miljoen dollar verstrekt. Men verwacht dat het werk minstens zeven jaar zal duren. Bank van Katanga hervat transfers De minister van Financiën van Katanga heeft verklaard dat de Nationale Bank van Katanga nu rekeningen zijn geopend in het buitenland in de loop van de volgende week zal overgaan tot de hervatting van handelstransfers en van Overmakingen van kapitaal naar België en ande re landen. In de gehele staat Noordrynland-Westr falen is gisteren opzien gebaard door voor stellen van de landsregering tot verbete ring van de structuur van de kolenmjjn- bouw. De voorstellen voorzien namelijk in verdere beperking van de produktiecapa- citeit door het sluiten van mijnen, terwijl het tot dusverre onwaarschijnlijk werd ge acht, dat er in de toekomst nog meer van dergelijke maatregelen zouden moeten worden genomen. Als mogelijke gebieden voor de nieuwe capaciteitsbeperkingen worden Bochum, Dortmund, Duisburg, Hamborn en West- Recklingausen genoemd. In de voorstellen van cfe landsregering wordt de omvang der stillegging ondermeer ervan afhankelijk gesteld in hoeverre het mogelijk zal zijn voor het werkloos wordende mijnpersoneel nieuwe arbeidsplaatsen te vinden. Van de zijde van de mijnbouw is tot dusverre geen commentaar gegeven op de voor stellen. Het Westduitse ministerie van Financiën heeft aan de Deutsche Bank opgedragen een consortium van banken te vormen voor de verkoop van Volkswagenaandelen. Van de zijde van de Deutsche Bank is medegedeeld dat de emissiekoers van de aandelen nog niet. vast staat. Het ministe rie van Financiën zal waarschijnlijk in november een beslissing hierover nemen. Het is de bedoeling dus medio januari 1961 met de verkoop der aandelen wordt be gonnen. Op 22 augustus is de Volkswagen onderneming als vennootschap op aande len in 't handelsregister ingeschreven. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 600 mil joen DM. Aandelen met een totale nomi nale waarde van 360 miljoen DM zullen aan kleine aandeelhouders worden ver kocht. PARIJS. Een op de dertig Franse families heeft, na deze verregende zomer vakantie, nog een extra reden gehad met wat bitterheid weer plaats te nemen in de tredmolen van alledag. Ruim een half miljoen arbeiders, het voltallig personeel van de genationaliseerde autofabrieken van Renault, hebben van de directie namelijk aanzegging gekregen dat de werkweek met drie uur zal worden verminderd. Het regularisatiefonds voor werknemers neemt weliswaar de helft van dat verlies aan inkomsten voor zjjn rekening, maar niettemin komt deze verkorting van de arbeids tijd die gezinnen op een salarisverlaging van ruim drie percent te staan. De vermindering der werkuren bij Re nault is een direct gevolg van de geringere belangstelling die het buitenland voor zijn produkten vertoont. De helft van de Fran se autoproduktie pleegt te worden uitge voerd, doch de verlaging van die export kan op het ogenblik door de binnenlandse markt niet worden opgevangen. De malaise bij Renault, die verreweg de grootste Fran se fabrikant van automobielen is, heeft zich tot dusver bij de andere auto-indus trieën (nog) niet gemanifesteerd. Niettemin mag hier van een kwalijk symptoom wor den gesproken. In plaats van 2.000 zullen er de komende maanden nog maar ruim 1.500. Dauphines de Renaultfabrieken ver laten. Kwalijk symptoom Een kwalijk symptoom in twee opzich ten: ten eerste omdat blijkt dat Frankrijk zelfs met zijn populairste en, in verhou ding, goedkoopste kleine auto in de con currentiestrijd in het buitenland, aan de verliezende hand is geraakt. Verder (en dat is eveneens bedenkelijk) omdat ook de binnenlandse vraag is afgenomen. Naast Aagtekerk 29 1650 m. n.w. Fremantle (bestemm.). Aalsdijk 29 Sokotra gepass. n. Djibouti. Achilles 29 te Guayaquil v. Benua Ventura. Acmaea 29 400 m. n.w. Fort Aleza n. Buen. Aires. Aeneas 29 te Tunis n. Cartagena. Alblasserdiik 29 300 in. w. Landsend n. Le Havre. Alca 30 v. Rotterdam n. Antwerpen. Algol 29 v. Port. Said n. Genua. AJgorab 29 te Buenos Aires verw .v. Montevideo. Alhena 30 te Santos. Alkes 29 300 m. n.n.w. Bikini n. Manilla. Alkmaar 29 te Rastanura. Alphard 30 te Port Sudan verwacht. Alpherat 29 te Hamburg v. Rotterdam. Alwaki 30 te Chalna. Amerskerk 30 v. Rotterdam n. Bremen. Amsteldiep 29 330 m. z. Rangoon n. Singapore. Amstellaan 29 910 m. n.o. Newcastle (bestemm.). Amstelmolen 29 600 m. Sabanb n. Singapore. Amstelsluis 29 610 m. n.o. Brisbane n. Sydney. Anne Christina 29 570 m. n.n.o. Barbados naar Buenos Aires. Annenkerk 30 te Genua verwacht. Appingedijk 29 460 m. z.w. Ushant n. Antwerpen. Argos 29 v. Tunis n. Malta. Arkeldijk 29 v. Port Everglades n. Houston. Asterope 29 520 m. n. Azoren n. Holland. Averdijk 29 te Amsterdam. Ba long 2.9 14 m. z. Bondokpt. n. Callao. Banda 30 v. Malta n. Port Said. Banggai 29 te Suez v. Aden. Barendrecht 29 63 m. z.z.w. Ouessant n. R'dam. Batu 29 v. Singapore n. Colombo. Bawean 29 300 m. z.w. Bombay n. Penang. Bengkalis 29 140 m. n.n.o. Benghazi n. Halifax. Borneo 29 ten anker Sandakan. Caltex Arnhem 29 12 m. z.o. St. Vine. n. R'dam. Caltcx Delfzijl 29 te Gent. Caltex Eindhoven 29 v. Port Said n. Vlissingen. Caltex Gorir.chem 29 te Karlshamn. Calt. Leiden 29 310 m. z.z.w. Calcutta n. Bahrein. Caltex Rotterdam 29 65 m. o. Makalla n. Kharg. Caltex The Hague 29 te Suez. Caltex Utrecht 29 275 m. z.w. Sabang n. Lyttleton. Chiron 29 te Baltimore. Clavella 29 20 m. z. Plymouth n. Karlshamn. C.olytto 30 te Cochin. Ccngokust. 29 te Antwerpen. Cradle of Lib. 29 60 m. v. Little Quoin n. Ph.delph. Dahomeykust 30 rede Lagos. 1 Dalerdijk 30 te Hamburg. Daphnis 27 v. Amsterdam n. Uaramaribo. Delft 28 v. Palua n. Puerto Ordaz. Diemerdijk 30 te Victoria. Diogenes 30 te Le Havre. Dordrecht 29 v Casablanca n. Genua. Dorestad 29 te Heysham. Eos 29 te Tripoli. Esso Amsterda 29 100 m. o.n.o. Pt. Sudan n. Suez. Esso Rotterdam 29 v. Port Said n. Rotterdam. Forest Hill 30 te Aden. Fravizo 29 v West-Hartlepool n Rouaan. Friesland KRL 30 te Port Elisabeth. Gaasterland 30 te Itajai. G:essenkerk 29 v. Djibouti n. Penang. Haarlem 29 v. Port, of SpaHn n. Santa Marta. Hathor 29 te Barranquilla verw. v. Cartagena. (Van onze correspondent) BONN Een op de 75 werkkrachten in de Bondsrepubliek is thans een buitenlan der; op de 20.3 miljoen werkkrachten zijn er nu namelijk 276 duizend buitenlanders onder wie 4200 vrouwen. En iedere dag neemt dit aantal nog toe, want in de Bondsrepubliek is „arbeidskracht thans moeilijker te krijgen dan kapitaal" aldus een officiële bekendmaking. Op het ogen blik trekken vooral Italianen, Grieken en Spanjaarden, het zij via arbeidsbureaus, het zij op eigen houtje of gecontracteerd door fabrieken, naar West-Duitsland voor al in het Roergebied en in het Zuiden. Zij komen hier om geld te sparen of geld te verdienen voor het thuisgelaten gezin. Daarbij is gebleken dat taal- en andere moeilijkheden het althans op het ogenblik onmogelijk maken om de barrière tussen Westduitse en Zuideuropese arbeiders te overbruggen. De Italiaanse arbeiders heb ben al gezegd dat zij door hun Duitse col lega's beschouwd worden „als werktuigen, gelijk een schep". Overigens is men in werkgeverskringen best tevreden met de buitenlanders, voor wie geen 45-urige werkweek lijkt te gelden: In hun zucht om snel veel te verdienen zijn ze bereid zeer lange werkweken te maken met het oog op de overuren. 19.000 tegen 524.000 De arbeidsmarkt in de Bondsrepubliek begint zo langzamerhand een uitermate hachelijk punt te bereiken. Officieel zijn er nog een kleine 120.000 werklozen inge schreven, maar zeker 100.000 van hen zijn seizoen-arbeiders, die op een bepaalde steekdag toevallig geen werk hadden; ouderen die reeds ouderdoms of invalidi teitspensioen krijgen maar er nog wat bij willen verdienen, en ongeschikten die qua hun gezondheid eigenlijk niet meer kun nen werken. Er resteert zo een reëel werkloosheids overschot van 7000 mannen en 12.000 vrou wen. Tegenover deze 19.000 echte werklo zen staan thans 524.000 open plaatsen op de arbeidsmarkt! Het arbeidsbureau te Neurenberg verzuchtte dan ook: „niets is thans schaarser dan een menselijke ar beidskracht, zij is nog moeilijker te ver krijgen dan kapitaal. Het gezegde dat de menselijke arbeidskracht het kostbaarste goed in de economie van een land is, is thans voor de eerste keer in Duitsland geen holle frase, maar absolute werke lijkheid." Kokende conjunctuur Voor de industrie van de Bondsrepu bliek komt dit er op neer dat zij gedwon gen is vele opdrachten, ook uit het buiten land, te laten liggen: Men kan de vraag eenvoudigweg niet meer aan, de leverings tijden belopen voor sommige produkten dan ook vele weken, zo niet maanden. Aan de andere kant tracht de industrie juist op zo hoog mogelijke toeren te draaien, om vooral uit de export finan ciële middelen te krijgen, waarmee men wil mechaniseren en rationaliseren tenein de de factor menselijke arbeid maar zo veel mogelijk te vervangen. Voorlopig zal deze overschuimende conjunctuur nog wel aanhouden: ten gevolge van de recente loons- en salarisverhogingen en het beëin digen van de vakanties is er weer meer geld beschikbaar, waarvan speciaal de consumptiegoederen-industrie zal profite ren. Het valt dan ook te betwijfelen of nieuwe maatregelen op het gebied van de kredietbeperking van de centrale bank, de Bundesbank te Frankfort aan de Main, in dit opzicht iets zullen kunnen uitrichten. Men kan ten slotte de export, die vreemd geld naar Frankfort brengt waar het in D-mark omgewisseld, een soort export-in flatie in West-Duitsland veroorzaakt, niet verbieden. Duizenden Nederlanders Het aantal buitenlandse arbeiders in West-Duitsland bedroeg eind juli van dit jaar 276.000 of 1,4 percent van het totaal in West-Duitsland werkzame arbeiders. Het aantal buitenlandse arbeiders is hiermede binnen een jaar met 69 percent gestegen. De grootste groep wordt met 121.000 gevormd door Italianen, gevolgd door 33.000 Nederlanders, 32.000 Oosten rijkers, 12.900 Grieken en 9.400 Spanjaar7 den. De meeste buitenlandse arbeiders werken in het bouwbedrijf en de metaal industrie (in elk van deze bedrijfstakken 71.000). Helicon 30 v. Hamburg n. Antwerpen. Hersilia 29 454 m. n.o. Barbados n. Bridgetown. Hestia 29 te Cristobal v. Kingston. Hispania 29 55 m. w. Stavanger n. Archangel. Itlersum 29 te Houston. Jacob Verolme 29 v. Ho n. Calcera. Jagersfontein 29 v. Port Elisabeth n. Kaapstad. Japara 29 v. Zanzibar n. Tanga. Java 29 op Mississippirivier verw. n. N. Orleans. Joseph Frering 29 140 m. van Dakar n IJmuiden. Kaap. Hoorn 30 v. Rotterdam n. Liverpool. Kalinga 29 te Rotterdam. Karakorum 29 ten anker Hooglyriv n. Calcutta. Karimata 28 te Antwerpen. Karsik 29 v. Durban n. Port Elisabeth. Kelletia 30 te Hamble verwacht. Kenia 29 te Abadan. Kennemerland 29 v. Ilheus n. Salvador. Kieldrecht 29 v. Trincomalee, 30 te Madras verw. Kloosterdijk 29 850 m. w. Bishoprock n. Antw. Koningswaard 29 v. Curasao n. Punta Cardon. Kopionella 29 ie Punta Cardon. Koratia 29 v. Puerto Miranda n. Curagao. Korendijk pass. 29 Wight n. New York. Kylix 30 v. Thameshaven n. Rotterdam. Lr.ertes 30 te Hongkong verwacht. Leiderkerk 29 v. Bremen n. Hamburg. Lemsterkerk 29 te Londen. Liberiakust 29 160 m. z. L. Palmas n. Rotterdam. Lib. Bell 29 50 m. o.z.o. Azoren n. Wilhelsmshav. Limburg 30 te Kuwait Lissekerk 29 230 m. o. Kuria Muria n. Mtwara. Maas 29 80 m. z. Finisterre n. Rotterdam. Maaslloyd 29 v. Chittagong. 30 te Calcutta verw. Maaisonlloyd 30 te Tandjong Mani. Maron 29 v. Willemstad n. Charleston. Medon 29 v. Curacao n. Oranjestad. Meerdrecht 29 te Lourenco Marques v. Beira. Memnon 29 te Antwerpen. Mentor 30 te Alexandrië verwacht. Meres N 29 dwars Rosaris n. Montevideo. Merwelloyd 30 v. Bremen n. Rotterdam. Montferland 29 600 m. n.o. Fernando Noronha n. Angra Dos Reis. Moordrecht 30 te Bandar Mashur verwacht. Muiderkerk 29 100 m. o. Malta n. Boulogne s. Mer. Munttoren 30 te Stanlow verwacht. Naess Command. 29 160 m. o.z.o. Malta n. P Said. Naranio 29 v. Norrköping n. Thameshaven. Neder-Waal 29 te Amsterdam. Nwe. Tonge 29 580 m. z.o Greenland n. Seven Isl. Noord wijk 29 215 m. z. Finisterre n. IJmuiden. Notos 27 v. Amsterdam n. Gothenburg. Nijkerk 30 te Kobe verwacht v. Hongkong. Ornmenkefk 30 le Las Palmas Oranje Nassau 30 te Port of Spain. Orestes 31 te Ciudad Trujillo verwacht. Ouwerkerk 29 v. Port Said n. Alexandrië. Overijsel 29 te Colombo. Papendrecht 29 680 m. z.o. Bermuda n. Cuba. Pendrecht pass. 29 Tanger n. Las Palmas. P. G. Thulin 30 te Baltimore. Philidora 30 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Philine 29 te Bahrein. Poseidon pass. 29 Windward Passage n. Tamp». Prins d. Nederl. 29 390 m. n.o. Flores n. Barbados. Prins Willem George Frederik 29 te Hamburg. Prins Willem v. Oranje 30 v. Hamburg n. R'dam. Pygmalion 28 v. Rhodos n. Kiuluk. Radja 29 v. Genua n. Port Said. Reza Shah The Great 29 ten anker Mersey. Ridderkerk 30 te Rotterdam. Roebiah 29 700 m. o. Okinawa n. Hongkong. Roggeveen 30 te Abidjan. Sabang 29 op Mekong-rivier n. Hongkong. Samarinda 29 v. Los Angeles n. Balboa. Scheldelloyd 29 v. Port Swettenham n. Suez. Schelpwijk 29 te Rotterdam. Scherpendrecht 29 20 m. n. Tongue n. Hamburg. Schie 29 te Antwerpen. Senegalkust 29 v. Takoradi n. Abidjan. Siberoet 30 te Calcutta. Slamat 29 te Penang. Socrates 30 te Guanta. Soestdijk 28 50 m. z. Sable eil. n. New York. Solon 29 te Paramaribo. Sommelsdijk 30 v. Antwerpen n. Rotterdam. Stad Amsterdam 29 400 m. n.o. Htlena n. Dakar. Stad Breda 29 300 m. n.n.o. St. Paulrocks naar Las Palmas. Stad Delft 29 95 m. o. Madeira n. Vitoria. Stad Dordrecht 29 te Rotetrdam. Stad Maassluis 29 20 m. n.o. Ouessant n. Pepél. Stad Schiedam 29 70 m. w.z.w. Stavang. n. Narvik. Stad Utrecht 29 te Norfolk v. IJmuiden. Stanvac Djirak 30 te Buatan verwacht. Stanvac Malacca 29 v. Sungeigërong n. Singapore. Stanvac Seio 29 35 m. w. Str. Banka n. S'gerong. Stanvac Sumba 30 te Port Swettenham verwacht. Stanvac Talangakar 30 te Saigon verwacht. Stat. of Lib. 29 108 m. z.w. P. Elisab. n. B. Mashur. Steven 30 te Ceuta. Straat Bali 29 te Santos verwacht n .Santos. Straat Cook 29 v. Penang n. Colombo Straat Lombok 30 te Sydney verwacht. Str. Madura 29 900 m. z. Mauritius n. Fremantle. Straat Magelhaen 29 v. Hongkong n. Shanghai. Sumatra 29 te Tacoma. Sunetta 29 te Curacao verw. v. Buenos Aires. Tshama 29 te Isle of Grain. Talisse 30 te Port Sudan. Tamara 29 75 m. n.n.w. Finisterre n. Palermo. Tamo 29 v. Bordeaux n. Antwerpen. Tegelberg 29 v. Buenos Aires n Santos. Telamon 29 te Baltimore verwacht v. Savannah. Tero 29 80 m. z. Finisterre n. Rotterdam. Texel 29 670 m. o. Bermuda n. Houston. Tjiluwah 29 v. Melbourne n. Sydney. Tjisadane 31 te Mauritius verwacht. Towa 30 te Montevideo. Tweelingen 29 v. Port of Spain n. Rotterdam. Van Cloon 31 te Biak verwacht. Van der Hagen 30 te Kobe. Van Neck 30 te Suva. Vasum 30 v. Rotterdam n. Mena Al Ahmadi. Viana 29 v. Thameshaven n. Banias. Vivipara 30 te Anacortez. W Alton Jones 29 13 m. n. Malta n. Port Said. Weltevreden 29 te Barcelona v. Genua. Willem Ruys 29 te Singapore. Woltersum 29 265 m. z.w. Ouessant n. Houston. Wonorato 29 650 m zzo. Nagasaki n Los Angeles. Wonosobo 31 te Bankok verwacht. Zeeland 27 v. Hongkong n. Singapore. Zonnekerk 29 v. Hamburg n. Rotterdam. KLEINE VAART Ank T 26 v. Sikea te Kopmansholmen. Ardeas 27 v. Mostaganem n. Faro. Atlas 29 te Casquets n. Antwerpen. Bab T 21 v. Soernaess te Amsterdam.h34,p( ij.nU. Bloemgr. pass. 29 ET-14 v. Mantyluoto n. A'dam. Draco 29 te Livorno n. Livorno. Elsa 25 v. Karskaer te Kotka. Flevo 27 te Gdynia n. Amsterdam. Helvetia S 29 10 m. n. Downsing n Aberdeen. Ilias 27 v. Amsterdam n. Kopenhagen JGost 27 Brunsbüttel gepass. n. Zaandam. Kaap Falga 26 v. Ostrand te Rundvik. Looiersgracht 29 in Kielerbocht. n. Amsterdam. Midas 27 v. Kopenhagen n. Amsterdam. Nero, 29 5 m. n.o. Sandetti n. Amsterdam. Plato 27 v. Aarhus n. Amsterdam. Tillv 25 v. Slittsbron te Skoghall. Westerdok 29 20 m. z.o. Smithknoll n. Rotterdam. SCHEEPVAART Noordzee 24 v. Takoradi n. New Orleans. Pcolzee 25 v. Dakar n. Montevideo. economische factoren wreken zich hier de parkeerellende in de grote steden en het tekort aan Franse autowegen. Om de ben zineprijzen die hoger dan waar dan ook in Europa zijn, evenmin te vergeten. De mi nister voor de Industrie heeft de regering een voorstel gedaan de Franse benzine tot Europees peil, met ongeveer vijfentwintig franken, te verminderen, maar zijn collega van Financiën bleek er weer geen oren naar te hebben. Misschien zou er niette min echter nog een bescheiden verminde ring van een frank of acht uit de regerings bus kunnen komen. Ook elder.: De malaise in de auto-industrie is intus sen ook geen verschijnsel, dat op zichzelf staat. De ganse sector van moderne en elektrische huishoudartikelen lijdt de laatste maanden aan een tekort aan vraag. Terwijl sinds 1958 de produktie in deze sectoren in alle landen van de Euromarkt een duidelijk stijgende lijn vertoont, heeft alleen in Frankrijk die algemene opgang zich in een daling omgezet. Dat verschil moet vooral wel \vorden toegeschreven aan een vermindering van de koopkracht van drie tot zes percent van de Franse werk nemer in verhouding tot twee jaar geleden. Wasmachines en t.v.-apparaten en zelfs auto's worden ook in Frankrijk steeds meer op krediet gekocht om vooral met de op brengst van overuren te worden afbetaald. Nu een half miljoen Renault-arbeiders niet alleen geen overuren meer zal kunnen ma ken, maar zelfs hun arbeidsweek vermin derd zien, moet gerekend worden met een dubbele terugslag op de 1.. se produktie- cijfers, die in het algemene beeld van de Euromarkt toch al niet zo'n briljant figuur meer sloegen. Blijkens een verschenen prospectus stelt de n.v Bank voor Nederlandsche Gemeen ten op dinsdag 6 september de reed' aan gekondigde inschrijving open op 100 mil joen 4% percent 25-jarige obligaties 1960 (vijfde lening). De koers van uitgifte be draagt 99 percent de stukken groot 1.000 en 500 nominaal. Storting maan dag 3 oktober. Beursnotering alsmede dooreenleverbaarhcid met reeds eerder uit gegeven soortgelijke leningen zullen wor den aangevraagd. De aflossing geschiedt a pari in 25 jaar lijkse termijnen te beginnen op 1 augustus 1961. Vervroegde gehele of gedeeltelijke af lossing is uitsluitend toegestaan op 1 augustus van elk jaar, voor cfe eerste maal in 1970. Extra aflossingen van 1970 tot en met 1974 a 101'/» percent; daarna geduren de de gehele looptijd van de lening a 101 percent. De opbrengst van de lening is be stemd voor de financiering van kapitaals uitgaven van gemeenten en eventueel van andere publiekrechtelijke of semi-publiek- rechtelijke lichamen. Óp 1 juli 1960 belie pen de door de bank verstrekte vaste geld leningen in totaal afgerond pro resto ƒ5.390.157.000. (Overmorgen 1 september vindt de storting plaats op de vorige 4% percent lening groot 100 iljoen). Ook de directie van de N.V. Internatio nale Beleggingsunie „Interunie" in Den Haag heeft, naar zij in een brochure mede deelt, besloten een spaarregeling in te voeren om spaarders in staat te stellen aandelen in dit beleggingsfonds te ver werven. De regeling gaat in op 1 september. WASHINGTON (U.P.I.) De Demo craat Mike Mansfield heeft maandag in de 'Amerikaanse Senaat voorgesteld, dat Amerika en de Sovjet-Unie al hun bases in Afrikaanse landen opgeven en, in sa menwerking met de UNO, een economisch hulpprogramma beginnen. Mansfield, die lid is van de senaats commissie voor buitenlandse betrekkin gen en leider van de Democraten in de senaat, verklaarde dat de Afrikaanse lan den niet langer de pionnen op het schaak bord van andere landen willen zijn en dat zij heftig zullen reageren indien ge poogd wordt hen opnieuw een dergelijke rol te laten spelen. Daarom, aldus Mans- field, is er behoefte aan een krachtige poging van Amerika en Rusland om vre de te stichten op het Afrikaanse conti nent. Voorts stelde Mansfield voor een fonds te vormen voor de economische ontwikke ling van Afrika, waarin de Verenigde Sta ten, Sovjet-Unie en zijn satellieten, West- Europa en de overige UNO-leden groeps gewijs elk 25 percent bijdragen. Hij waar schuwde tegen het uitstorten van een dollarvloed over Afrika, omdat de bedoe ling hiervan vrijwel zeker zou worden misverstaan. Vannacht is een 46-jarige Britse zeeman op nogal onhoffelijke wijze een café aan de Westzeedijk in Rotterdam uit gewerkt. Er was onenigheid ontstaan over de be taling van het gelag. Op straat ontdekte hij, dat hij een be drag van 100 pond en twee polshorloges miste. Hij ging naar het politiebureau aan het Marconiplein. Rechercheurs arresteer den de 40-jarige caféhouder en een even oude chauffeur. De horloges werden bij de chauffeur thuis gevonden. Het geld is nog niet terecht. NEW YORK (Reuter) De dagelijkse maaltijd van de Ier bevat de meeste calo rieën 3.500 die van de Indiër de min ste 1.800, aldus blijkt uit een overzicht dat de Voedsel- en Landbouworganisatie van de UNO (F.O.) heeft samengesteld. Ierland wordt gevolgd door Nieuw Zee land, 3.430 calorieën, Denemarken 3.350, Engeland 3.260, Australië 3.200, Zwitser land 3.180, Canada 3.110, de Verenigde Sta ten en Argentinië beide met 3.100 en Noor wegen 3.080, Finland 3.070 en Oostenrijk 3.060. Onderaan de lijst staan India 1.800 en Pakistan 2 010. In het Verre Oosten staat Formosa met 2.330 calorieën aan de top, gevolgd door Japan met 2.200. Over de Sovjet-Unie en China zijn geen gege vens beschikbaar. VERDEELDE MARKT Het Damrak zette gisteren de nieuwe b Lars week in met een verdeelde stemming waarbij certificaten Hoogovens voor het eerst in de geschiedenis boven de certifi caten Unilever noteerden. De handel in deze twee fondsen was vrij levendig. Ten gevolge van kooporders kon de koers van Unilever snel tot 860 oplopen. De vorige slotkoers was 879. Hoogovens ontmoette goede vraag en steeg van 854 tot 863 (838). A.K.U. was uiteindelijk circa 2 punten hoger. Ook in de Philips-hoek ging niet zo heel veel om. Philips steeg na een opening van 1335 tot 1345 30). Kon. Olie werd verhandeld op 130,80, circa een gulden lager ten opzichte van de vorige slotprijs. In de cultuursector kwam Delimij op f 185,50 bijna 4 gulden hoger. De handel was zeer kalm. Aandelen Koninklijke Boot lagen gevraagd in de markt. In de lokale sector werden de grootbanken door elkaar hoger geadviseerd, van de bieraandelen Heineken 80 punten hoger op 800 speciaal door Westduitse vraag, Enkes 5 punten hoger op 210 en aandelen Netam kregen een adviesprijs op 190 ex 10 percent divi dend tegen 18254 cum dividend. (ANP). Boeke Huidekoper van 155 op 157, Boom- Ruygrok van 17654 op 175%, Figée van 213% op 215. VERHANDELDE FONDSEN 26 augustus 29 augustus Totaal 433 439 Hogoer 135 (31.2%) 257 (58.5%) Lager 234 (54%) 111(25.3%) Gelijk 64(14.8%) 71(16.2%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U538'/i539 Kon Olie129.70—130.00 Philips 1334—1339 Unilever 848859 Hoogovens 855865 VOORBEURS VAN HEDEN. Slot A.K.U532—536 538% Kon. Olie128.80—129.50 129.70 Philips 1324—1328 1334 Unilever 841848 848 Hoogovens 864869 864 Vorige 1 slotkoers Amsterd. Bank 420 Ned. Handel Mij. 324 Rotterd. Bank 331 Twentsche Bank. 315 A.K.U 541 Albert Heijn 477 Amstel Bier 603 Billiton Mij. II 466% Bols 627 Bührmann Papier 538 Deli Mij 185.50 j Dordtsche Olie 623% Fokker 469 Heineken's 820 Hoogenbosch Sch. 312 Hoogovens 866 H.V.A 153 645 520 K.L.M 103.— Kon. Ned. Zout 1038 Kon. Olie 130.50 Müller Nat. Bezit 442 Nederl. Ford 679% Ned. Gist- en Sp. 459 Ned. Kabelfabr... 615 Philips Gem. Bez. 1345 Philips Pref 349% A'dam Rubber 110% Sikkens Groep 945 Stokvis R.S 305 Thomassen Dr. 725% Unilever 866 Van Berkei's Pat- 350 Van Gelder Pap. 335 Van der Heem 409 Ver. Machinefabr. 274 Wessanen 375 Wilton Fijenoord 215 Zwanenberg-Org. 995 222.50 247.— ƒ519.— Ver. Bezit v. 1894 140.— H.A.L 145% K.N.S.M 195 N. Scheepv. Unie 151 Ommeren. Phs. v. 280 Stoomv. Mij. Ned. 146 Anaconda 548/i§ Kennecott Copper 85% Aluminium Ltd... 32% Bethlehem Steel. 44% U.S. Steel 83 Republic Steel 62% American Motors 23% General Motors.. 45% Cities Service 44% Shell Oil 68% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank). NEW YORK Aandelen vliegtuigfabrieken en elektro nische waarden gaven gisteren de toon aan in een overigens slappe en soms middel matig actieve markt. De zwaarste verlie zen leden die fondsen, die bij de vooruit gang die onlangs intrad, de grootste win sten boekten. De staalindustrie behoorde tot de weinige groepen, die tegen sluitings tijd nog omhoog gingen'. Bij de automobiel industrie was de markt verdeeld. Farma ceutische industrieën waren vast. Elektro nische fondsen onregelmatig hoger en spoorwegen toonden zich behoudend. De omzet bedroeg 2.870.000 aandelen. Van een totaal van 1.221 verhandelde fond sen, werden er 402 hoger en 619 lager ver kocht. Het industriegemiddelde kwam van 636.13 op 634,46. dat van spoorwegen van 139.92 op 138,44 en dat van openbare nuts bedrijven van 96,02 op 95,80. (UPI)

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9