Zilver voor Marianne Heemskerk, brons voor Wieger Mensonides Nederlandse wegrenners gaven niet thuis toen het er op aan kwam Ereplaatsen in beide races op laatste meters verkregen Geen enkele Nederlandse roeiploeg kwam rechtstreeks in de finale Hongarije reduceerde kansen poloploeg tot nul komma nul PESSIMISTEN KREGEN EINDELIJK ONGELIJK Glamour van filmdiva verbleekte bij tAvee fascinerende finales Skiffeur Redelé liet Ivanov op last van zijn coach gaan Nederlaag van 3-1 in sfeerloze wedstrijd 12 Op weg naar goud Russisch overwicht bij het floretschermen Carolyn zonk en Marian huppelde WOENSDAG 31 AUGUSTUS 196 0 999 999 999 de Amerikaantjes, Lyn Burke en Chris von Saliza incluis, ook zwommen, zij bleven anderhalve seconde boven die tijd van Nederland en Engeland met onder andere Anita Lonsbrough toch altijd nog 1.3 se conde. Zodat als er geen ongelukken gebeuren Nederland onderweg is naar goud. Volgens het officiële programma cp 2 september. Tot zolang dus, wat dat betreft, geduld. De snelste acht ploegen van de 4 x 100 meter wisselslag die naar de finale gaan waren: 1. Nederland 4.47.7; 2. Groot Brit- tannitj. 4.49.0; 3. Ver. Staten 4.49.3; 4. Duits land 4.49.6: 5. Hongarije 4.52:8; 6. Rusland 4.54.4; 7. Japan 4.54.5; 8 Australië 4.55.7. Met al die successen, waarmee de dag van gisteren werd volgepropt, kunnen we best verdragen dat Jan Jiskoot, de rug- slagzwemmer. de halve finales op de 100 meter rugslag heren niet kon binnen dringen. Met zijn tijd van 1.5.9 kwam hij niet veel te kort en als hij op de tweede vijftig meter niet in de touwen had ge zwommen. na helemaal scheef over zijn baan te zijn getrokken, zou hij zich allicht nog geplaatst hebben. Maar dan zou het, met mensen zoals de Amerikaan Bennett in de buurt (die 1.2.- zwom en een nieuw Olympisch record vestigde) toch afgelopen zijn geweest. Monckton, Christophe (Frans man), Theile, de Australiër en een andere Amerikaan, McKinney, beheersten dit nummer. Marianne Heemskerk krijgt haar zil veren medaille. Naast, haar de Olympi sche kampioene Carolyn Schuier. leidde maar tegen de flitsende eindsprint van de militair geen antwoord had. De Rus werd dus toch Olympisch kam pioen. Na de vorige ronde namelijk was hij fel sprintend voor de verbaasde Trape over de streep gejaagd met een ami ge strekt in de lucht als teken van zijn vic torie. Het moet een diepe teleurstelling voor Kapitonov geweest zijn te bemerken, dat hij te vroeg had gejuicht Slechts twintig seconden na de nieuwe Olympische kampioen veroverde Willie Vandenberghen voor België de bronzen medaille. Taeve Schur en Bernhard Eck stein. het tweetal, dat op de Sachsenring de illusies van de Belg had vernietigd om Oost-Duitsland wederom een wereldkam pioen te bezorgen, was ook in de hoofd macht, maar kwam niet bij de eerste tien. Dat was een van de weinige verrassingen van deze slotdag van het Olympisch wie- lertoernooi. Want men had er rekening mee gehouden dat Schur, een van de sterkste amateurs ter wereld, nu hij terwille van hot vaderland zijn wereldtitel aan Bern hard Eckstein cadeau had gedaan, hier op het circuit van Grottarossa zou trachten zich van de Olympische titel te verzeke ren. Algemeen was hij dan ook tevoren als de grote favoriet uitgeroepen. De Nederlanders speelden een haast tra ditionele rol. Zy waren de werkers van het eerste uur, maar gaven niet thuis toen het er op aan kwam. Jan Hugens was de enige die zich in het peloton kon handhaven. Lex van Kreuningen, die in de tweede ronde aan een langdurige solo was begonnen, waarin hij later werd bijgestaan door Jan Hugens, kreeg op het beslissende moment een enorme inzinking, waaraan zyn krachtsinspanningen van de eerste hon derd kilometer niet vreemd zullen zijn ge weest. De Utrechtenaar had in die 100 km weliswaar kleur aan de strijd gegeven, maar betaalde later een zware tol en ein digde ver in de achterhoede. Dat gebeurde ook met Jan Janssen. Hij had zijn krachten beter verdeeld, maar werd het slachtoffer van een lekke band op het moment dat hij samen met de Fransman Lelangue en de Brit Holmes na een sterke jacht op de groep koplopers, die zich in de negende ronde had gevormd, zou neerstrijken. De uitslag van de individuele wegwed strijd was: 1. Kapitanov (Rusl.) 4.20.37; 2. Trape (It.) z.t.; 3. Vandenberghen (Belg.) 4.20.57; 4. Melikhov (Rusl.); 5. Cosma (Roem.); 6. Brocks (Indon.); 7. Beheyt (Belg.); 8. Zirovnik (Jeegosl.); 9. Gastraut (Fr.); 10. Tonucci (It.); 11. Fornalczyk (Po len), 12. o.a. Schur (Did.). Van de Neder landers werd alleen Janssen geklasseerd. Hij kreeg de 47ste plaats toegewezen. (Van onze speciale verslaggever). De 26-jarige officier van het rode leger Viktor Kapitonov uit Moskou heeft, in de individuele wegwedstrijd een grote wens van de Russen in vervulling doen gaan, want nog nimmer waren zij er in geslaagd hij het wielrennen een Olym pische titel te behalen. En hij verkreeg nog wel goud! In triomf werd de nieuwe Olympische kampioen door de Rus sische officials op de schouders rond gedragen. De Russische kampioen van 1958 ver diende de titel volkomen. Hij nam in de tiende ronde het initiatief voor de beslis sende vlucht, waarin hij de Italiaan Livio Trape, evenals Kapitonov een bekende fi guur uit de wereldkampioenschappen van de laatste jaren, meekreeg. Samen bouw den zij in de elfde omloop van 14,6 km een voorsprong van 2Vi minuut op, die onder de zweepslagen van het jagende peloton in de slotronde weer tot twintig seconden slonk. Maar die voorsprong was voldoende om het goud en het zilver in handen te laten van de twee renners, die op het juiste mo ment hadden toegeslagen. Kapitonov zege vierde met gering verschil over de Ita- I liaan, die vijftig meter voor de streep nog Eindelijk hebben dan de pessimisten die beweerden dat Olympisch ere metaal niet voor de Nederlandse zwemploeg zou zijn weggelegd, ongelijk gekregen. Gisteravond stonden Marianne Heemskerk, tweede op de 100 meter vlinderslag, en Wieger Mensonides, derde op de 200 meter school slag, op het ereplatform terwijl de muziek speelde, de vlaggen langzaam aan de zeer lange masten omhoog kropen en de schijnwerpers gericht werden - voor het eerst tijdens deze spelen, ook op die beide figuren in hun oranje badmantels. Nederland is niet helemaal meer een figurantenrol toebedeeld op het Olympisch toneel. Het waren prestaties, die in de laatste meters bevochten werden en dus evenzovele bewijzen waren Aan een goede krachtsverdeling en een sterk moreel. W ant gelooft u maar rustig dat het moeilijk is de concurrenten aan de leiding te zien, je zelf sterk te voelen en je toch dwingen flink wat krachten te bewaren voor het „eindschot". De finale 100 meter vlinderslag leek lange tijd een nek-aan-nek-race tussen de Amerikaanse Schuier en de Australische Andrew te zijn. De victorie Aan Schuier was inderdaad volkomen verdiend en te meer was het een geduchte prestatie A an dit meisje, omdat zy een valse start had veroorzaakt, vlak nadat AndreAV het slechte, voorbeeld gegeven had. Vermoedelijk uit angst, te worden uitgeschakeld, was Atie Voorbij, toen er eenmaal goed gestart was, te Iaat weg. Ook zij had een goede finish met A'ooral tussen 60 en 80 meter \-an de race een sterke aanval, die haar nog enigszins in de buurt van de prijzen bracht. Maar haar AToeg geleden verlies kon zij toch niet helemaal meer goed maken en zy kwam op de vyfde plaats. In het tumult rond de laatste meters, toen het hele veld zich met een enorme krachtexplosie naar voren wierp, schoot de kleine Marianne Heemskerk bij na ongemerkt naar de voorste gelederen. Vinnig zwemmend rukte zij zich in de laatste dertig meter van de \nerde naar de tAveede plaats op. De eer ste medaille voor Neder land was binnen. Dolle to nelen op de tribunes, vooral toen de speaker de uitslag bekend maakte. Velen hadden in de op winding van het ogenblik niet gezien, op welke plaats het meisje onder de AAbtte badmuts was bin nengekomen. Groot ge juich, toen de pas zestien jarige zwemster zilver veroverd bleek te hebben. Jan de Vries kwam han den te kort, chef-de-mis- sion Kerdel vergat bijna aan zijn onafscheidelijke pijp te trekken en in het gedrang werden vele schouderklopjes aan Ma rianne Heemskerk uitge deeld. Uitslag finale 100 m vlinderslag dames: 1. Carolyn Schuier (Ver. Staten) 1.09.5 (Olympisch record); 2. Marian Heemskerk, Nederland) 1.10.4 (Europees record); 3. Ja nice Andrew (Australië) 1.12.2; 4. S. Watt (Engeland) 1.13.3; 5. Atie Voorbij (Neder land) 1.13.3; 6. Beloveskaia (Rusland) 1.13.3; 7. K. Larsson (Zweden) 1.13.6; Carolyn Wood (Ver. Staten) opgegeven. Toen kAA*am Wieger Mensonides. Statig als een zeilschip ging hij van start. Niet overdreven voortvarend, de eerste plaatsen AA'aren voor driftiger mannen: de Duitser Henninger voorop. De Duitser keerde na 100 meter als eerste, maar hij had te veel gegeven en de geduchte Amerikaan Mul- liken rukte geleidelijk naar de kop. Op 125 meter kwam de achterhoede in be weging. De nietig-lijkende Japanner Ohsa- ki werkte zich als het ware sluipend naar voren. Gathercole, de Australische wereld recordhouder, perste er alles uit voor een imponerende eindspurt, maar Mulliken was niet te benaderen en helemaal uit de ach terhoede kwam Mensonides naar voren. Heel sterk werd nu zijn slag én groot bleek het krachtreservoir, Avaaruit hij aan het eind van de slag nog putten kon. In tAvin- tig meter blauw doorschijnend water trok hij langs Henninger en Hait vermoeide mannen heen en eindigde in een orkaan van applaus als derde. Nog werd het be richt niet algemeen geloofd. Was het wel waar? Voorzichtige landgenoten hielden zich doodstil, tot de jury het zwijgen ver brak en aankondigde dat William Muile ken uit Amerika gewonnen had. dat de Ja panner Ohsaki tweede was en dat voor Wieger Mensonides uit Olanda de derde plaats was ingeruimd. Een grootse prestatie voor een zwemmer, die een diepe inzinking heeft moeten over winnen om zich voor uitzending naar Rome te plaatsen. Zijn tactisch inzicht, net als bij Marianne Heemskerk .is beloond ge- Avorden met Olympisch eremetaal. Is het wonder op zo'n avond, dat de binnenkomst (of was het 't vertrek) van Elisabeth Tay lor, de Amerikaanse filmdiva, slechts en kele halzen deed wenden? En dat de over grote meerderheid van de duizenden op de tribunes geboeid bleef kijken-naar de „cérémonie protocolaire"? De uitslag van ae finale 200 meter schoolslag heren was: 1. en Olympisch kampioen: Mulliken (Ver. Staten) 2.37.4; 2. Ohsaki (Japan) 2.38.0: 3. Mensonides (Ned.) 2.39.7; 4. Henninger (Did.) 2.40.1; 5. Lazzari (It.) 2.40.1: 6. Gathercole (Austr.) 2.40.2: 7. Klopotowski (Polen) 2.41.2; 8. Hait (Ver. Staten) 2.41.4. Voor het eerst na de oorlog heeft een Nederlandse zwemmer een medaille ver overd. Omdat de goede gebeurtenissen uit drie dingen plegen te bestaan, zwom onze dameszAA-emploeg op de 4 x 100 meter wis selslagestafette zonder aarzelen naar de snelste tijd, in de serie van gistermiddag gemaakt. Ada den Haan, Ria van Velsen. Tineke Lagerberg en Erica Terpstra brach ten een tijd van 4.47.7 op de klokken cn hoe Een foto waaruit duidelijk blijkt hoe snel Wieger Mensonides zwom op de laatste meters van de 200 meter schoolslag. Rechts op baan 4 heeft Mulliken al aangetikt en vlak voor hem ziet men de donkere haardos van de Japanner Ohsaki, die nog een meter heeft af te leggen. Geheel links op de foto ziet men de hoofden van Henniger en Gathertcole maar die werden respectievelijk vierde en vijfde. Mensonides zwom op baan 2 en lag dus enkele meters voor het einde nog gelijk of achter dit tweetal. Toch eiste hij nog de derde plaats voor zich op Een drievoudige handdruk: v.l.n.r. Ohsaki, Mulliken en Mensonides. Op het prachtig gelegen lac Albano met uitstekend afgezette banen zijn gistermid dag de eerste voorwedstrijden geroeid om het Olympisch goud te bemachtigen. Een briesje mee, geen overdadige hitte, waren de omstandigheden ,Avaarondcr de roeiers hun krachten met elkaar moesten meten. Een enthousiaste supportersmenigte (twee de rang zeer goed bezet, eerste rang nog wel plaatsen vrij) genoot van het „klasse" roeien van de meeste ploegen. Het tech nische gedeelte was goed in orde, op de finishtoren 'was na iedere wedstrijd het resultaat met de volgorde van de binnen- (Van onze speciale verslaggever). Na Italië-Duitsland - met 3-0 door de Ita lianen gewonnen was de eindstrijd Ne- derland-Hongarije, die 's avond om half twaalf begon, maar slappe kost. De toe schouwers hieven zitten omdat ze nu een maal twee- of drieduizend lire voor een plaats betaald hadden, maar men had evengoed naar huis kunnen gaan. Rumoer kwam alleen maar van de Ne derlandse banken waar men tot het bittere einde op het wonder bleef hopen en A'an de kant waar Frans Kuyper, Cor Braasem en Planjer om beurten de kelen schor schreeuwden. Ze deden dit evenwel voor dovemansoren, want deze ploeg mist nu eenmaal het zelfvertrou wen om al is het ook maar zo af en toe tot grote hoogte te stijgen. Na de zo onfortuinlijke verloren wed strijd tegen de Joegoslaven was hier tegen Hongarije (kandidaat voor goud of zilver) toch de kans. Of waren onze jongens alweer gedeprimeerd, doordat de Hongaren door een overigens vrij tam schot van Markovits de leiding namen (0—1)? Die eerste tien minuten waren gewoon weg vreselijk. Uit onze ploeg kwam geen behoorlijke aanval voort de Hongaar se keeper Boros lag gewoon weg te bibbe ren van de kou in zijn doel. Het enige wat er aan onze kant gedaan werd was het spel van de Hongaren afbreken en vooral ónze verdediging Lamme, v.d. Zwan lag zwaar op de man, af en toe zo zwaar dat het leek of zij er om smeekten het water te worden uitgestuurd. Doch het leek wel of de scheidsrechter begrip had voor de situatie, want zijn beoordeling was zeer mild. Al het zware afdekken kon toch niet voorkomen dat het binnen tien minuten door Domotor 0-2 werdven pas daarna be gonnen onze spelers \vat los te komen, ecjiter nog onder het motto van „een ko ninkrijk voor een schutter". Na de rust moest dan eindelijk Lamme de kant op en na \v,at heen en - weer ge-r ZAvem scoorde Kuniszov 0-3. Dat Avas de genadeslag. Pas toen Hevesi van de Hon garen de kant op moest kon eindelijk Vriend de eer redden, maar niet nadat twee maal tevoren paal en lat door scho ten van Van Dorp en Ran waren geraakt. De stand in halve finales-poule B luidt: Hongarije 2 2 0 0 4 10— 3 Joegoslavië 1 1 0 0 2 21 Ver. Staten 1 0 0 1 0 37 Nederland 2 0 0 2 0 2—5 Door de overwinningen op respectieve lijk Roemenië (32) en Duitsland (30) hebben Rusland en Italië zich reeds ge plaatst voor de finale-poule van het water- polotoernooi. De stand voor halve finale-poule A is namelijk: Italië 2 2 0 0 4 7—3 Rusland 2 2 0 0 4 8—6 Roemenië 2 0 0 2 0 57 Duitsland 2 0 0 2 0 4—8 De Rus Jdanovich is dinsdagmiddag Olympisch floretkampioen geworden bij de individuele herenwedstrijden. De zilve ren medaille werd eveneens door een Rus gewonnen, namelijk Sissikin. Na een bar rage met de Rus Midler en de Pool Woyda. won de Amerikaanse florettist Axelrod de bronzen medaille. gekomen ploegen en de geroeide tijd af te lezen, ook voor de supporters op de tribune. De eerste Nederlandse ploeg die de drie kleur moest verdedigen, was de vier met stuurman van Njord. Nas een valse start van Engeland en een strenge Avaarschu- wing van de starter, spoten half vier de boten van de Ver.Statcn, Tsjechoslowakije, Japan, Engeland en Nederland over het Avater. De Nederlandse vier startte voor treffelijk, maar na circa 600 meter ver dween de rust uit de boot, waardoor er aan stuurboord op de drieplaats, een „snoek" werd gevangen. De tegenstan ders maakten hier goed gebruik A'an, Avaardoor de Nederlandse A'ier een lengte verloor. Tsjechoslowakije leidde op de 1000 meter op de Ver. Staten en Engeland met 2 seconden. 500 meter voor de finish kreeg de Njord-vicr zijn zelfvertrouwen terug. Hij wist nog op het nippertje Enge land van de derde plaats te verdrijven. De Tsjechen Avisten zich door deze ovcr- winning rechtstreeks in de demi-finale te plaatsen, terwijl de andere ploegen van daag in de herkansing opnieuw de strijd zullen moeten aanbinden om geplaatst te worden in de demi-finale. In de eerste heat van dit nummer Avön" Italië op overtuigende wijze, terwijl Duits land in de tweede heat de beste tijd van alle gestuurde vieren maakte. Een zeer produktief, goed roeiende ploeg van Rus land behaalde de overwinning in de vierde heat. De Nederlandse ploeg zal vandaag de strijd moeten aanbinden tegen Oostenrijk, Spanje, Portugal en Griekenland, waarvan de eerste en tweede ploeg in de halve fina le gcplaats zullen worden. Naar verwach ting zal de Nederlandse ploeg hier zeker toe in staat zijn. In de „twee zonder stuurman" toonden Rusland, Duitsland, Italië en Finland zich de sterksten van het gehele veld. De Nederlandse ploeg (Nereus) werd vierde in de eerste heat na Duitsland, Oostenrijk en Mexico. De Nederlandse twee deed het zeer rustig en de gebruikelijke eindsprint bleef achterwege. Denemarken en Ameri ka zullen morgen de tegenstanders zijn in de herkansingen. Lex Redelé, die het in zijn heat moest opnemen tegen de Olympisch kampioen (Melbourne), de Rus Ivanov, de beruchte Pool Kocerka (Diamond Scull winnaar 1955-1956) en de Zwitser Waser, werd zeer overtuigend tweede. De Russische skiffeur versloeg onze landgenoot met 10 seconden, maar Redelé wist met 1.16 dececonde de Pool van zijn boot af te houden en dat zelfs zonder strijd. Redelé had van zijn coach nl de opdracht gekregen tot 1000 meter te vechten en dan, als Ivanov al voor lag, hem laten gaan. maar kocerka voor te blijven. Aan deze opdracht hield de 21-jarige skiffeur zich voortreffelijk. Verwachting: Lex Redelé komt in 'de prijzen. Tijdens de finale 100 meter vlinder slag dames deed zich gisteravond een incident voer. Nadat Carolyn Wood, een van de twee Amerikaanse meisjes in deze finale, haar keerpunt half had gemist, stopte zij plotseling op onge veer 35 meter van de finish. Het meis je had kennelijk zoveel water binnen gekregen, dat zij niet meer normaal kon ademhalen. Zij bleef ontredderd aan de baanlijn hangen en een van de officials sprong gekleed te wafer om de kleine Carolyn bij te staan en om te voorkomen dat zij naar de diepte zou zakken. „Ik droeg neusproppen en ik kon eenvoudig niet meer ademen", zei de 14-jarige Carolyn snikkend, „ik ben vreselijk teleurgesteld en ik weet, dat ik nooit meer een kans krijg, want op de volgende Olympische Spelen ben ik. veel te oud". Even verderop stond Marian Heems kerk te huppelen van plezier. Toen we haar vroegen hoe ze zich nu voelde, zei ze alleen: „Jongens, wat zal m'n moeder blij zijn!"

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 12