Ondanks hardnekkig verzet ging hockey XI tegen India ten onder Pech voor Sleeswijk en Verhagen HENK V en de koude oorlog onder de vèrspringer; Boksers Van Duivenbode en Gerlach zijn uitgeschakeld Tien minuten voor tijd was het nog 1-1 tegen grootmeesters-van-stick Tweede gouden medaille voor Ingrid Kramer De verdeling van de medailles KJKJ Joke Bijieveld in de finale vèrspringen Nina Kleyweg bereikte snel de tweede ronde KING 13 Goed geheel Als duivels Golfslag Nauwelaerts de Agè Donderdag 1 september Gouden medaille voor Deen Enemark Laatste Olympisch nieuws KING KING KING ICING elke dag KING, elke dag fit WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1960 (Van onze speciale verslaggever). Toen er nog maar tien minuten in de wedstrijd Nederland-India waren te spelen wierpen de talrijke Nederlandse toeschouwers, onder wie zich ook de staatssecretaris Y. Scholte en echtgenote bevonden, nerveuze blikken op hun horloge. Zou dit dappere Nederlandse elftal in staat zijn in het Olympisch hockeytoernooi gelijk te spelen tegen de Indische groot meesters? Met nog acht minuten te spelen was de stand nog 1-1. En toen gebeurde het. De Nederlandse achterhoede, die gedurende de gehele wedstrijd al menige strafcorner had afgeweerd, moest tenslotte wijken voor het brute geweld waarmee rechtback Prithipal Singh de corners nam. Binnen vijf minuten tijd kreeg hij tot driemaal toe gelegenheid de bal in het Nederlandse doel te slaan, op een wijze die in strijd was met de spelregels. Scheidsrechter Asselman, die vier minuten na de hervatting wel een door Prithipal Singh „ingesneden" strafcorner had geannuleerd, zag dit in de laatste tien minuten van de strijd steeds over het hoofd. Het gevolg was dat Nederland een zeer geflatteerde nederlaag met 4-1 leed. Doelman De Ruiter en Freddie Hooghiemstra slaan met vereende krachten een Indische aanval af. Wat hebben onze spelers de Indiërs goed partij gegeven! Het was een geheel ander Nederlands elftal dan de ploeg die zater dag tegen Nieuw-Zeeland een matte par tij had gespeeld. Van het begin tot het ein de hebben de oranjehemden zich volledig gegeven om een zo goed mogelijk resul taat tegen de Olympische kampioenen te bereiken. Dat daartoe wel eens het ac cent te veel op het verdedigen werd ge legd behoeft geen verwondering te wek ken. Van het begin af aan was aan Fiolet, die voor Zwier inviel, de taak van de vierde halfspeler opgedragen. De HDM-er heeft zich hiervan prima gekweten. Ook nu weer excelleerde linkshalf Van Dijck, die met zijn prachtige techniek de Indiërs zeker evenaarde, zo niet de baas bleef. Van Gooswilligen en Wagener deden nau welijks voor hern onder en met de reeds genoemde Fiolet heeft dit viertal bergen werk verzet. De ploeg in haar geheel heeft zo uitste kend werk gedaan dat het moeilijk is een bepaalde uitblinker in de achterhoede te noemen. Beurtelings schitterden Leemhuis en Terlingen, onze twee jeugdige backs en wellicht straalde er nog meer glans af van de manier waarop De Ruiter zijn doel verdedigde. Verscheidene malen heeft hij een door Prithipal Singh ingeschoten straf corner op voorbeeldige wijze uit zijn doel gehouden. Van onze viermansvoorhoede zouden we de verrichtingen van Van Vroonhoven en Overdijkink willen releveren. De Tilbur- ger was weer de zwerver, die ovei-al de bal ophaalde om er meestal iets goeds mee te doen. Voor net zover was had hij echter al roem vergaard door in de tiende minuut een van rechts komende bal op vrijpostige wijze langs de Indische keeper Laxman te kogelen, daarmee Nederland de leiding gevend. Overdijkink fungeerde meestentijds als verbindingsspeler tussen de versterkte middenlinie en de verzwakte voorhoede. Met hoge lobs probeerde hij vaak De Beer en Van Erven Dorens te lanceren. Het was deze twee zeker niet kwalijk te ne men dat zij, hetzij alleen hetzij gezamen lijk, er niet in slaagden zodanig opgezette aanvallen tot een goed einde te brengen. De Indiërs speelden een voortreffelijke partij hockey, het zij volmondig toegege ven. Slechts een Nederlands elftal dat zich als duivels verweerde (maar dan nette duivel) kon bereiken dat er niet meer dan één keer op normale wijze werd ge scoord. Dat gebeurde nadat er 25 minuten waren gespeeld en onze verdediging juist een aanval van de Indische linkervleugel had afgeslagen. Echter niet afdoende en toen de bal naar rechts werd geplaatst stond daar de gevaarlijke middenvoor Jas- want Singh klaar om op doel te schieten. Doordat de stick van Leemhuis de bal nog juist iets raakte, vloog deze omhoog over het hoofd van de verraste De Ruiter het doel in (1-1). Nadat onze achterhoede in de resteren de minuten van de eerste speelhelft nog enige spectaculaire saves had verricht, kwam de rust. India begon de tweede helft met een geweldig offensief waardoor de oranjehemden volledig in de verdedi ging werden gedrukt. Prithipal Sing schoot een strafcorner in, doch deze werd wegens „snijden" afgekeurd. Bovendien maakte Singh op enorme manier „sticks". Korte tijd later hield Leemhuis zulk een keihard ingeslagen strafcorner met zijn arm eruit, hetgeen met een strafbully ge honoreerd werd. De jeugdige Bilthovenaar moest het daarbij opnemen tegen 's we relds beste voorhoede-speler van deze tijd: Udham Singh. De eerste maal werd er fout gebullied en de daarop volgende twee maal maakte U. Singh een overtreding, waarop de Stichtenaar tot grote vreugde van zijn teamgenoten als overwinnaar uit het duel te voorschijn kwam. De stand bleef 1-1. Merkwaardig genoeg gaf dit alles onze ploeg de nodige moed om ook weer eens ten aanval te trekken. India werd zelfs korte tijd genoodzaakt ook zijn binnenspe- lers terug te trekken. Juist toen de hoop op een gelijk spel van een smeulend pitje tot een vlammetje was aangewakkerd, kwam Nederland acht minuten voor het einde achter te staan. Bij een aanval van de Indiërs werd door één van onze achterspelers ..afgehouden", hetgeen met een strafcorner werd bestraft. Prithipal Singh snelde van zijn rechler- backplaats weer naar voren om de bal in te slaan. Een golfspeler zou op zijn slag jaloers zijn: het was „sticks" en „snij den" in één klap. Desondanks werd het doelpunt goedgekeurd. Twee minuten later ging er opdezelfde wijze een strafcorner hoog langs de hoof den van onze verdedigers het doel in. En weer twee minuten later had Prithipal Singh voor de derde achtereenvolgende maal succes. Wel stopte De Ruiter dit maal de bal, maar volgens de scheidsrech ter was dit achter de doellijn gebeurd, zo dat het 1-4 werd. De elftallen waren: Nederland: G. de Ruiter; Th. Terlingen en J. Leemhuis; H. Wagenaar, J. van Gooswilligen en Th. van Dijck; J. W. van Erven Dorens, G. Overdijkink; W. de Beer, F. Fiolet en Th. van Vroonhoven. India: Laxman, Pr. Singh en Sharma; L. Claudius, Ch. Singh en M. Llal; Jog. Singh, John Peter Jaswant Singh, Udham Singh en Bhola. De uitslagen en standen in het hockey toernooi luiden: Groep A India 2 2*0 0 4 14— 1 Nieuw Zeeland 10 10 11—1 Nederland 2 0 111 25 Denemarken 1 0 0 1 0 010 Groep B: AustraliëJapan 81 Pakistan 2 2 0 0 4 110 Australië 2 10 12 8—4 Polen 2 10 12 2—9 Japan 2 0 0 2 0 2—10 Groep C Frankrijk Kenya Duitsland Italië Groep D België Engeland Spanje Zwitserland 2— 0 1— 0 0— 1 0— 2 5— 3 1— 1 0— 0 2— 4 (Ui) de News Chronicle) Stormachtige toejuichingen werden dins dagmiddag van de in felle zonneschyn ba dende tribunes van het Olympische zwem- stadion uitgestort over de Duitse Ingrid Kramer. Bij het torenspringen dames ver overde zij haar tweede gouden medaille Na 22 onderdelen is de verdeling van de Olympische medailles als volgt: goud zilver brons 1. Rusland 5 2 5 2. Italië 5 2 1 3. Duitsland 3 7 1 4. Amerika 3 5 1 5. Australië 2 - 1 6. Hongarije 1 3 2 7. Engeland 1 - 2 8. Denemarken 1 - 1 9. Zweden 1 - 1 10. België - 1 1 11. Nederland - 1 1 12. Japan- 1 13. Polen - - 2 14. Brazilië - - 1 15. Mexico - - 1 16. Roemenië -. - 1 Volgens het puntensysteem waarbij de eerste zes plaatsen tellen is het landèn- klassement als volgt: 1. Rusland 83 pnt.; 2. Duitsland 64 pnt.; 3. Verenigde Staten 63 pnt.; 4. Italië 52 pnt.; 5. Hongarije 36 pnt.; 6. Nederland 26 pnt.; 7. Australië 24 pnt.; 8. Engeland 22 pnt.; 9. Denemarken 18 pnt.; 10. Zwe den 17 pnt.; 11. Polen 17 pnt.; 12 Roemenië 12 pnt., 13. België 10 pnt.; 14. Mexico 7 pnt.; 15. t/m. 17: Tsjechoslowakije, Bra zilië en Japan 5 pnt.; 18. Canada 4 pnt; 19. Fraankrijk 3 pnt.; 20. Noorwegen en Bulgarije 1 pnt. Het was om wanhopig te worden. Nu was Hans Sleeswijk, de Nederlandse Finn- jollcnzeiler, eens voortreffelijk gestart en nu liet het geluk hem in de steek. En toch: het begon zo goed. Vlak achter de Deense crack Paul Elvstroem lag de jol van de Nederlander op het moment waar op het startsein werd gegeven. Neen, het zag er helemaal niet naar uit dat de man uit Bussum ditmaal met een bescheiden klassering genoegen zou moeten gaan nemen. Toen een gedeelte van de „vloot", die uit veiligheidsoverwegingen over bak boord was gestart, met een stuurboord slag de wal weer opzocht, ging de Neder lander de zee in. Ook dat bleek achteraf de juiste beslissing. De Rus Chuchelov mocht dan bij het ronden van de eerste boei de leiding heb ben, achter Chuchelov, de Portugees Oli- veira en de Amerikanen Barret volgde de Nederlander. Maar toen kwam dat ruimwindse rak, waarin Sleeswijk zon der dat hij er ook maar iets aan kon doen zijn gunstige positie geheel ver speelde. De voorste drie jollen bleken juist voldoende voorsprong te hebben op de hoofdgroep om geen hinder te onder vinden van het gordijn van zeilen. Steeds verder liep het drietal dan ook weg, terwijl Sleeswijk door.de luwte van de zeilen werd opgehouden. Tergend lang zaam liepen de twintig boten die de Ne derlander op zo'n korte afstand volgden de achterstand op Sleeswijk in. Twintig minuten lang heeft dat „gevecht" ge duurd. Toen de boei werd gerond was van de voorsprong van zeker 50 meter nog slechts enkele meters over. Kennelijk heeft die tegenslag de Neder lander gedemoraliseerd, want in het vol gende kruisrak zakte hij steeds verder af. Helaas, verder dan een 21ste plaats kwam Sleeswijk niet. De Rus Chuchelov verdedigde zijn lei dende positie met succes. André Nelis zag, evenals op de eerste dag kans, als tweede te eindigen, zodat hij het duel met favoriet Paul Elvstroem dinsdag vijf de goed volhield. Na het resultaat van de eerste dag waren de verwachtingen van Ben Verhagen, de Nederlandse vertegenwoordiger in de F.D.-klasse van de Olympische wedstrij den, hoog gespannen. Maar helaas, ook de Rotterdammer had geen geluk. Geen slag kon hij maken of de genomen be slissing bleek verkeerd. Mogelijk was het allemaal een gevolg van de aanvaring die de Nederlander had met de boot van But ler. de deelnemer uit Rhodesia. Het gevecht aan de kop was hard en grimmig. De Brit Slotty Dawes streed tegen een tiental schepen. Wat Rolf Mui- ka en Sindle ook probeerden, zij konden de Engelsman niet van zijn leidende po sitie verdringen. Dawes voerde dan ook na het tweede kruisrak nog het veld steeds aan, al was het verschil met de Noor Peter Lunde bijna te verwaarlozen. In het laatste kruisrak toonde Dawes, die de wedstrijd van zijn leven heeft ge- Advertentie SPORT en JIU JITSU ?UDO ACADEMIE opent het nieuwe sportseizoen. Aanmelding nieuwe leerlingen voor alle afdelingen Sportzalen voor trainingen en badminton beschikb Bloemendaalseweg 152 Overveen - Telefoon 53256 „O sole mio", zingt Henk Visser en hij kijkt omhoog naar die brandende vuurspu- wer, die óns zo martelt en hém zo zegent. Visser is door het Olympisch comité een weekje eerder meegezonden dan de anderen en in die tijd is inder daad (dat gelooft hij tenmin ste) zijn spierblessure geheeld. Zodat wat hem betreft van een genezende werking van wat anderen de koperen ploert noemen, kan worden ge sproken. Visser, de bijna twee meter lange Surinaamse Nederlan der, die een paar jaar student aan een Californische univer siteit is en daar hard vooruit is gegaan, kan nu 7 meter 80 springen en de honderd meter in 10.5 lopen. Maar dat laatste zullen we hem hier niet zien doen, hoe belangrijk ook de aanzet voor de vèrspringer is. Hij wandelt op z'n eentje door het Olympisch dorp, waar de verf van de huizen bladdert door de hitte. Hij heeft er geen last van. Integendeel! Van het kille Nederland heeft hij hin der. Daar lopen zijn satijnen spieren steeds weer de kwade kans, geblesseerd te raken. In Rome vindt hij 't heerlijk Hoewel toch ook weer niet helemaal, want niets is volmaakt, zegt de wijsgeer en Visser onderschrijft dat door iets te vertellen over de koude oorlog, die tussen de vèrsprin- gers heerst. Elke dag vóór 2 september, als hun strijd begint, ontmoe ten zij elkaar op de oefenbaan, die een steenworpsafstand van het Olympisch stadion ligt. Dan gaat Ralph Boston, die kort. geleden het bejaarde we reldrecord van de al bij zijn leven tot een atletieklegende geworden Jesse Owens, ver beterde (8 meter 15) naar Henk Visser toe. De vanwege de kauwgom bijna onophoude lijk malende kaken van de Amerikaan stoppen even met hun werk en hij zegt: „You know, ik spring 8.15 als ik in vorm ben. Maar zie je die daar? Die springt toch al tijd nog 8 meter". „Zo proberen ze me klein te krijgen", zegt Visser. Hij trekt zijn gezicht in een slimme plooi. „Maar mij krijgen ze niet klein. Ik zeg tegen Boston, of hij die knaap daar bedoelt? Ja, die is het. Acht meter springt-ie en net zo vaak als-ie wil. „Maar allemaal foutspron- gen". zeg ik. „Dan spring ik tien meter". Zo zitten ze elkaar dwars. „En het wordt nog veel erger", zegt Visser. „Ik heb gehoord, dat de aanloop van de spring bak aan de zachte kant is. Wie nou laat aan de beurt komt, kan zich niet zo goed meer op snelheid brengen, want reken erop, dat de anderen de baan flink omwoelen met hun spi kes. Je moet dus het geluk hebben, vroeg aan de beurt te zijn". Plenk Visser maakt een ge agiteerde indruk. Vroeger in zijn wisselende carrière heeft hij nogal eens zijn kansen ver gooid door een teveel aan mis lukte sprongen. Met zijn on Nederlandse lichaamsbouw, zijn satijnen spieren, zijn Su rinaamse souplesse, maar óók wat in onze koele Nederlandse ogen onevenwichtigheid lijkt, kan hij daverende dingen doen en ookafschuwelijk falen. Wat wordt het deze keer? „Als m'n eerste twee spron gen goed zijn, ben ik er door heen. Maar mislukken die. dan ga ik stuk aan cïe zenuwen. Is dat een wonder? Wie springt er lekker ontspannen, als-ie Henk Visser bij een van zijn enorme vertesprongen. weet dat zijn derde foutsprong uitschakeling betekent?" Daar komt nog iets bij. De Amerikanen zijn er extra op gebrand, Visser te kraken, om dat hij als niet-Amerikaan het bestaan heeft belangrijke wedstrijden in Amerika te winnen en te profiteren van de voortreffelijke mogelijk heden die daar ginds voor een sportman-met-ïKïnleg open staan. Het zou als een blamage voor de Amerikanen worden opgevat als uitgerekend Visser het van hen won. De leerling die de meester klop zou geVen.... Intussen is het de vraag nog of Henk Visser dat zal kunnen opbrengen, want 8.15 of daaromtrent lijkt een straat ver. Maar je weet het nooit met Visser. zeild, nog uitgebreid zijn kunde. Peter Lunde zag geen kans meer die kleine achterstand goed te maken, zodat hij als tweede eindigde. Ben Verhagen moest het ditmaal met een 17de plaats doen. Ver hagen bezet na twee races de zesde plaats met 1352 punten. In de Draken-klasse begon Wim van Duyl vol goede moed. Ook hij zag geen kans zich in de strijd om de eerste plaatsen te mengen. Hij kwam mis schien mede door net lichte weer slechts tót een tiende plaats. Kroonprins Constantijn van Griekenland deed het daarentegen heel wat beter. Van start tot finish voer hij in de kopgroep en na veel strijd met de Argentijn Chave, de Italiaanse favoriet Cosentina en de Canadese Mc Donald werd de Griekse prins derde. 14.5519.00 uur: Filmoverzicht. Atle tiek: finale speerwerpen dames; series 100 meter dames; finale hoogspringen heren; halve finales 100 meter heren; halve finales 400 meter horden heren; halve finales 800 meter heren; finale 80 meter horden dames; finale 100 meter heren; serie 3000 meter steeple. 20.2020.30 uur: Olympisch allerlei. 21.0522.15 uur: Zwemmen: finale 4 x 100 meter wisselslag heren; halve finale 100 meter rugslag dames; finale 400 meter vrije slag dames; finale 4 x 200 meter vrije slag héren. Filmover zicht. 10.00 uur, 12.45—13.00 uur, 16.00 uur, 17.45—18.15 uur, 18.40—18.55 uur. 22.00—22.30 uur, 23.45—23.55 uur. (Hil versum I 402 meter) reportages, be schouwingen en uitslagen van de Olym pische Spelen. Hrt Olympisch programma voor don derdag luidt: Atletiek (ochtend en mid dag), roeien (ochtend en middag), bas ketbal (rm'ddag en avond), boksen (mid dag en avond), schermen (ochtend en middag), hockey (ochtend en middag), worstelen (ochtend en avond), zwem men (ochtend en avond), waterpolo (avond), zeilen (ochtend). In tegenstelling tot de weltergewicht Bas van Duivenboclen en de bantamge- wicht Jan de llooy,. die beiden in de vol gende ronde kwamen, werd de Nederland se lichtgewicht Wim Gerlach zijn eerste partij tegen de kleine, sterkere Rus Bar- ranikov uitgeschakeld. De Rus was gedu rende de gehele strijd superieur aan on ze landgenoot. Geen enkel ogenblik heeft Gerlach kun nen verhinderen, dat Barranikov steeds weer het lijf-aan-lijf gevecht zocht en met linkse en rechtse hoeken on gelaat en lichaam zijn verdediging trachtte te on dermijnen. Wim Gerlach heeft zich, uitge zonderd een kleine periode in de eerste en in de laatste ronde, tot verdedigend boksen moeten beperken en was niet in staat zijn lagere reach uit te buiten. De Rus bleef komen als een vechtmachine met goed getimede directen, terwijl Ger lach, die in de eindfase van het gevecht ietwat vermoeid raakte, een moeilijk te raken tegenstander tegenover zich had. De Rus zegevierde verdiend op punten en Wim Gerlach. die overigens nerveus werkte, is hiermede uitgeschakeld voor de Olympische wedstrijden. De zwaarwelter Bas van Duivenbode heeft het overigens ook niet ver gebracht in het Olympisch boksto<jrnooi. De Am sterdammer trof in de achtste finales als tegenstander de Brit Fisher, een onstui mig aanvallende pugilist, die direct na de eerste gongslag op Van Duivenbode in stormde. De Brit was bijzonder gevaar lijk. Dat ondervond Van Duivenbode toen hij al in de eerste ronde tweemaal door verdwaalde swings op het gelaat werd getroffen. In het begin van de tweede ronde leek Van Duivenbode meer vat te hebben op de strijdwijze van de Brit. Hij hield het gevecht op afstand tot hij door een rechtse hoek op de kaak werd getroffen en acht tellen moest wachten alvorens verder te kunnen boksen Het was slechts uitstel geweest want Dinsdag is het stoffelijk overschot van de Deense wielrenner Enemark in een Italiaans militair vliegtuig naar Denemar ken gebracht. Bij het vertrek waren aan wezig de Italiaanse minister van Defensie Giulio Andreotti, die tevens voorzitter van het Italiaans O. C. is, de Deense ambas sadeur en de voorzitter van 't Deens O.C. Andreotti hield een korte speech, waar in hij zeide, dat hij betreurde op deze manier afscheid te moeten nemen van een jongeman, die vol hoop en enthousiasme naar Rome was gekomen. Vervolgens leg de de minister een gouden medaille op de kist. nauwelijks was het gevecht hervat of Van Duivenbode werd door een rechtse hoek .op de. kaak aangeslagen en een nieuwe -rechtse hoek voltrok het vonnis over de Amsterdammer: hij ging tegen het canvas en werd uitgeteld. Een frisse bries in de ochtenduren tem perde vandaag de hitte van de zon voor de start van de atletiekwedstrijden, die voor heden op het programma staan. De Haagse vèrspringster Joke Bijieveld kwalificeerde zich voor de finale vèrsprin gen dames, die vanmiddag zal worden ge houden, met een sprong van 5.90 meter. Zy deed dit bij haar eerste poging. Nina Kleyweg heeft van ochtend in het Palazzo dei Congressi vrij snel de twee de ronde bereikt van het individuele dames florettoernooi. Na Nina Kleyweg bereikte ook Elly Bot- bijl de tweede ronde van het florettoer nooi. Het slechts één verloren en vier ge wonnen partijen werd zij in haar poule zelfs eerste voor de Olympische kampioene 1956, mej. G. Sheen. Onze derde schermster, Dany van Ros- sum, werd in haar poule uitgeschakeld. Zij eindigde met drie gewonnen en drie ver loren partijen op de vierde plaats. ROEIEN De Nederlandse twee met stuurman is er al evenmin in geslaagd onmiddellijk in de finale van de roeiwedstrijden te^komen. Tien meter voor de finish lag de Argo twee nog in gewonnen positie toen een stuurfout er de oorzaak van wat dat Wien- tjes en Van Dis toch nog door Roemenië gepasseerd werden. A TLETIEK De enige opmerkelijke gebeurtenis in de series 100 meter, was de uitschakeling van de Duitser Manfred Germar, vroeger Europees kampioen. Germar klaagde de laatste tijd over een oude blessure. Overigens bepaalden de sterkste lopers zich er toe geklasseerd te worden, zonder zich ten volle te geven. Er werd in de series geen snellere tijd gemaakt dan 10.4. Advertentie u iïM .•'K

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 13