Lading van schip, trein en auto geeft de douane een vracht van werk Eervolle nederlaag voor nieuwe club Driehuis CENTRIFUGES VRUCHTEN EN BESSEN SIEREN IN OOGST MAAND NOORDHOLLANDSE DUINEN Toeneming smokkel van consumptie goederen eist dag- en nachtcontrole Beste dammers ter wereld naar IJmuiden L0ENDERSL00T J. G. Bus clubkampioen van Haarlemse Damclub KIJK UIT WON MET 6-4 „Wij zijn er niet om het iemand moeilijk te maken DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1960 Advertentie grote keuze in diverse prijzen «fie reeds vanaf Betaling in overleg. MIELE - AEG - AMCO - BICO - SCHARPF - RUTON - ACME smokkelde (het waren er niet eens veel), is door de maatschappij meteen ontsla gen". Weg carrière, voor een paar siga retten! Heel riskant is het aan wal brengen van smokkelwaar tijdens de vaart van het schip van IJmuiden naar Amsterdam. Daarvoor wordt er te intensief gecontro leerd, en heus niet alleen door de douane. „De consumptie-fraude neemt de laatste jaren in omvang toe". Dat betekent inten sieve controle. Hoe is het met de controle op vissers schepen? Vroeger moesten de schepen die van de visgronden kwamen een mand in top hijsen, zodat de douane altijd kon zien welk vaartuig terugkeerde van de vis gronden. Er behoefde dan wanneer de schipper tenminste eerlijk was geen controle te worden uitgeoefend op de la ding. Tegenwoordig bestaat in principe nog steeds dit systeem, al wordt er geen mand. maar een bepaalde vlag in top gehesen. Tijdwinst Naast het vervoer per schip en trein, heeft het goederenvervoer per auto grote betekenis gekregen in de laatste jaren. Het IJmuidense bedrijf van de firma M. Overdorp en Zn. bijvoorbeeld, vervoert met een groot aantal auto's honderden ton goederen van het buitenland naar ons land. Er is een maand of acht geleden een speciale douaneloods gebouwd, dit om te demonstreren hoe belangrijk genoemd bedrijf reeds is. Het grote voordeel van goederenvervoer langs de weg is, dat de colli van de fabriek tot voor de huisdeur worden gereden. Dit bedrijf heeft bepaal de faciliteiten, waardoor de auto's aan de grens maar zqer kort worden opgehouden door de douane, hetgeen dus tijdwinst be tekent. De tijdwinst. Voor de handel be langrijk, en voor de douane een factor waarmee terdege rekening wordt gehou den. Zitten er geen diamanten of sigaretten, inplaats van plastic vloeistofflesjes in deze kist? Want al staat dat op de for mulieren, de douane moet het contro leren. Zoals op deze foto, die genomen werd in de douaneloods te Beverwijk. Van links naar rechts ziet u de heren E. Mooy en A. Fraterman. CORONA 100 'li service - Volle garantie Wl C r ID MARKTPLEIN I 5 W L K TELEFOON 4262 Door de deelname van de IJmuidense meester Baris Dukel aan het komende werelddamtoernooi 1960, welke wedstrijd met 14 deelnemers van 13 oktober tot 12 november in ons land wordt gespeeld, is het D.C.Y-bestuur gelukt beslag te leggen op de tweede ronde van dit grote dam- toernooi, door welwillende medewerking van Velsens Gemeente Bestuur. Van de 26 ronden wordt de eerste op vrijdag 14 oktober in Amsterdam ge speeld. Aanvang vijf uur 's middags. G. de Haas hielp hierop Kijk Uit aan een voorsprong door een oud-Kijk Uiter T. A. Stals te kloppen. Met. een verdienste lijke remise van H. Koster tegen de Drie huis-speler P. J. A. Kramer kwam de stand op 54. Het was tenslotte door toedoen van de sterke A. Kistemaker, die een goede partij tegen W. v. Heemskerk met winst afrond de, dat de IJmuidenaren toch nog met de zege scheep gingen. De totale uitslag van deze aantrekkelijke wedstrijd was: Kijk UitDriehuis: 1. J. Blok (zwart) L. Schouten (wit) 10; 2. A. Kistemaker W. van Heemskerk 1—0; 3. G. L. de Haas— J. A. Stals 1—0; 4. Th. HölscherH. v. d. Plas 01; 5. J. L. WijdoogenA. Zeijlmans 01; 6. F. J. BroertjesA. de Ruyter re mise; 7. H. Koster—P. J. A. Kramer re mise.. 8. A. OldenmarkA. H. Stikker 0—1; 9. J. Braakman—J. Kruyer 10; 10. H. WolthuizenA. Rolloos 10. Totaal 6—4. Advertentie GERO-specialist LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 Voor het eerst in de naoorlogse jaren is de sterke Haarlemse darnmeester J. B. Sluiter onttroond als kampioen van de Haarlemse Damclub. Het is de veelbelo vende 22-jarige dammer J. C. Bus uit Heemstede gelukt net één punt voor Slui ter het lange wintertoernooi te beëindigen. Bus leverde in de laatste twee ronden top prestaties door twee keer achtereenvol gens van de hoofdklasse speler G. Zeeu- we te v/innen. Voor de komende Noord-Hollandse dam kampioenschappen zal Bus een uitsteken de kans maken op een der twee eerste plaatsen, welke van belang zijn voor de nationale kampioenschappen 1961. Met 6—4 heeft het gelegenheidsteam van de schaakclub Kijk Uit gewonnen van de nieuwe schaakclub Driehuis. In het Cultureel Centrum in IJmuiden werd het als oefenpartij bedoelde treffen in een prettige sfeer gespeeld. Over het algemeen bleken de partijen goed aan elkaar gewaagd. Driehuis kwam met de sterkst mogelijke formatie op waartegenover Kijk Uit 2 spelers uit de eerste-, drie uit de tweede-, één uit de derde- en vier uit de vierde-afdeling van de onderlinge competitie plaatste. Het beleven in de vrije na tuur van het boeiende wisselen der seizoenen vormt steeds weer een grote attractie voor hen. die de boeien van hun jachtige menselijke bestaan eens doorbreken om zich open te stellen voor de rust en stilte van de wijde wondere wereld der natuur, die zo dui delijk het verband tussen het aardse en bovenaardse open baart en ons met Guido Ge- zelle kan doen zeggen; Mij-spreekt de blomrhe een fale, Mijis het kruid beleefd, Mij groet het alternate, Dat God geschapen heeft. In het noordelijke deel van het Noordhollands duinreser vaat is net nu nog de prach tige bloei van de heide, die er zo n heel bijzondere bekoring aan geeft, dank zij de ligging aan gene zijde van de kalk- grens. Ook in dit opzicht be vindt U zich in het duinreser vaat op de grens van twee werelden, omdat het is ge legen in het overgangsgebied tussen Hollands kalkrijke- en kalkarme duinen, zoals dit ook door de schelpen op het strand wordt aangegeven. „Carpe diem" en de honing zeggen hier de bijen, die hun laatste en grote kans grijpen om nun veelsoortige bloemen klaver en lindehoning voorraad met een flinke hoe veelheid donkere heide honing voor de komende winter op peil te brengen. Ook velerlei vlinders doen zich hier aan de heidehoning te goed en laten hun prach tige kleuren bewonderen. Het aantal wespen was dit jaar eveneens bijzonder groot door het prachtige voorjaars weer en het is dan ook geen wonder dat de eerste wes pend ieven al weer hun in trede hebben gedaan. U kunt zich over de zo boeiende en ingenieuze sa menleving in de bijenkorf op de hoogte stellen in de per manente natuurhistorische ten toonstelling nabij het theehuis Johanna's Hof, waar ook een grote collectie vlinders, eieren, schelp- en schaaldieren, vogels en vele andere bezienswaar digheden zijn verzameld. Verder bloeien in het duin- terrein nu nog de late na- komers van slangenkruid, ossetong, parnassia, haviks- kruid en de welriekende kam perfoelie, al is het niet meer zo uitbundig. Bovendien schij nen de geurige thijm, walstro en vele andere kruidachtige planten die nog steeds volop bloeien en dit jaar dank zij de overvloedige en goed ver deelde neerslag in de zomer er maar niet genoeg van te kunnen krijgen. Om die zelfde reden zijn nu ook overal tal van kiemplantjes ontsproten, waarvan een deel straks in het voorjaar weer nieuwe luister zal bijzetten aan de dan weer opbloeiende duinvegetatie. Ook dit doet ons beseffen dat we ons in het overgangs gebied van twee werelden be vinden en vormt een duide lijke illustratie van het per petuum mobile van de eeuwig wisselende levende natuur. Meer nog dan de bloemen zijn het nu echter flora's vruchten, die het aanzien van het duinterrein bepalen en de benaming van .oogstmaand" is r.ier dan ook eigenlijk meer op september dan op augus- De meer en meer overheersende tere pasteltinten, het zachte transparante zonlicht en de ijle nevels geven op een stille septemberdag hef duinlandschap meer het karakter van een aquarel dan het fellere kleurenpalet waaraan we ons tijdens de dit jaar zo bijzondere midzomerweelde in de voorafgaande maanden hebben kunnen verlustigen. De vochtige atmosfeer, het meer diffuse daglicht en het nu in deze tijd van het jaar zo merkbare korten der dagen doen ons met enige weemoed beseffen, dat we ons al weer in een overgangsstadium bevinden. En in meer dan een betekenis ver keren we nu in deze duinterreinen in het grensgebied tussen twee werelden, zee en land, hemel en aarde en zomer en winter met een zo contrasterende klimaat en natuurleven. tus van toepassing. Vooral wanneer we, zoals zo vaak in september, nog ruimschoots warm en zonnig nazomerweer mogen verwachten, zal de dit jaar zo overvloedige bramen- oogst nog heel wat kunnen opleveren. Voor dit doel zal het westelijk van de Van Oldenboigweg gelegen duin gedeelte dan ook nog tot half september ook buiten wegen en paden toegankelijk worden gesteld. En als tegenprestatie zul.'en de bramenplukkers onbewust een handje mee helpen aan de verspreiding van b.v. hondstong en agri- monie, waarvan de zaden zich in groten getale aan hun kle ding plegen te hechten. Vele bomen en heesters be ginnen nu ook volle pracht te pleisteren, hun tafeltje ge dekt zullen vinden. In tegen stelling tot. het vorige jaar belooft het duin ook in dit opzicht thans een rijke en overvloedige oogst op te leve ren en hetzelfde geldt voor de andere boomvruchten als b.v. eikels. Zc zal het zeker weer een groot aantal vogels van zeer diverse pluimage zijn dat nu ons duinreservaat al of niet tijdelijk gaat bevolken. Van de vele zangvogels zullen fitis, zwartkopje tjiftjaf en rood borstje op een mooie nazomer dag doer nun zang nu ook weer uiting geven aan hun vreugde, al zal het dan ook veel ingetogener zijn dan hun zo uitbundige voorjaarszang. In het infiltratiegebied hebben maal ook wel weer tot bij zondere ontplooiing te komen. Tal van soorten van allerlei kleur en vorm hebben er nu reeds hun intrede gedaan en voor „herfsttooi", de jaarlijkse tentoonstelling van paddestoe len en herfstvruchten, die wij dit jaar eens in de Zaanstreek hopen te houden om een te genbezoek te brengen aan de vele Zaankanters, die het Noordhollands duinreservaat bezochten, ziet het er ditmaal dan ook veelbelovend uit. Helaas zijn enkele soorten giftig en zelfs levensgevaar lijk. Daar zij bovendien veelal nauwelijks van de andere zijn te onderscheiden kunnen wij niet ernstig genoeg waar schuwen tegen het plukken en eten daarvan. Recente tra gische ervaringen met dode lijke afloop door bezoekers van onze terreinen opgedaan, nopen ons er toe hier nog eens met de meeste nadruk op te vestigen. Bovendien is het verboden planten of delen daarvan te plukken en te ver voeren, hetgeen ook op de paddestoelen van toepas sing is. Niet alleen in de natuur wordt het stiller, al is er juist nu ook zo ontzettend veel te beleven en te genieten, ook van vruchten en bessen ten toon te spreiden. Het oranje en rood van de alomtegen woordige duindoorns, lijster bessen, meidoorns, velerlei bottelrozen en de berberis, de markante karmijnrode vruch ten van de voor het duin ook zo karakteristieke kardi naalsmutsjes met hun fel- oranje zaden en de gitzwarte of inktkleurige vruchten van liguster, vogelkers, vlier, wegedoorn. kraaiheide en duinroosje om er slechts enkele te noemen geven nu kleur aan het duinland schap. Zij maken bovendien dat de vele trekvogels, die hier nu op hun jaarlijkse miraculeuze tocht naar het zuiden in groten getale plegen naast vele eendensoorten en steltlopers nu ook allerlei pleviertjes, ruiters en strand- lopers hun intrek genomen en in het binnenduinstruweel trekken familiegewijze allerlei mezensoorten als kleine ge vederde nomadenvolkjes in gemengde groepen rond. De glanzende rode bessen van Gelderse roos zullen onze gevleugelde herfstgasten meest overlaten voor de na hen ko mende echte wintergasten als kruisbekken en pestvogels, die zich er gaarne aan te goed zullen doen. En dan belooft na de vochtige zomermaanden als ook de temperatuur een beetje wil helpen de zo boeiende en bi zarre paddenstoelenwereld dit in het duin wordt het nu rustiger met de omvang van het bezoek. Trek er daarom juist nu op uit, U zult er des te intenser van genieten en de Nederlandse Spoorwegen maken een bezoek wel bij zonder gemakkelijk door een speciaal gecombineerd, over al en dan nog met reductie, verkrijgbaar biljet voor de dagtocht „Duinwandeling Castricum" En voor een wat langer verblijf in het Noord- hollands Duinreservaat zal bij gunstig nazomerweer het op slaan van uw tenten in de zo prachtig gelegen Camping Castricum het nieuwe spe ciaal voor trekkers inge richte kamp zeker een unieke belevenis vormen. Na de gebruikelijke begroetingswoorden ontspon zich aan tal van borden een heftig gevecht. In de meeste gevallen bleek er van enig voordeel nauwelijks sprake. Driehuis lootte aan de oneven borden de witte stuk ken. De voor P. Kramer sr. ingevallen H. Wolthuizen was de eerste in het nieuwe seizoen die zijn vereniging Kijk Uit aan een winstpunt hielp. Vermoedelijk sprak de grote ervaring van Wolthuizen hierbij een belangrijke rol. Aan het eerste bord verweerde L. Schouten zich manmoedig tegen de oud-kampioen van Kijk Uit, J. Blok, maar kwam toch al vrij snel op kwaliteitsverlies. De als gewoonlijk slag vaardige Blok liet zich de prooi niet meer ontnemen en scoorde, 20. F. J. Broertjes speelde met A. de Ruyter (Driehuis) een gelijkwaardige strijd. Ook in de einduitslag kwam dit tot uitdrukking waarmee de score opliep tot 2V2i/s. Wie dacht dat Kijk Uit toen wel snel op een grote zege zou afstevenen kwam be drogen uit. De Driehuisspelers bleken allerminst uit het veld geslagen en wisten zowaar de achterstand in een 2'A3V2 voorsprong om te zetten! Daarvoor was in de eerste plaats het oud-Kijk Uit-lid A. Zeijlmans verantwoordelijk. Deze speler, die nu in de gelederen van Driehuis mee loopt, bond de strijd aan met de reeds ge ruime tijd op non-actief staande J. L. Wijd oogen. Zeijlmans galoppeerde zo elegant met zijn paarden dat zijn rivaal van de ene verbazing in de andere viel. Toen het witte ros bovendien een bewuste „vork" wist te creëren stond groot materiaalver- lies voor Wijdoogen vast. Hij zag van een afslachting af en gaf zich gewonnen, 2V2 IV2. Th. Hölscher stelde vanuit Kijk Uit-oog- punt stellig teleur. De als altijd zeer ge vaarlijk bekend staande Kijk-Uiter trof een uitstekend spelende H .v. d. Plas op zijn weg. Deze nog jonge speler speelde uiterst geconcentreerd en smaakte het ge noegen met goed spel zijn tegenstander door de knieën te krijgen, 2V22V2. In het duel tussen de heren A. H. Stikker (D) en A. Oldenmark (K.U.) ontstond een strijd met wisselende kansen. Eerst scheen de winst voor Oldenmark zeker maar on verwacht keerden de kansen en trok Stik ker nog aan het langste einde. Een soort gelijk geval deed zich voor in het treffen tussen J. Braakman (K.U.I en J. Kruyer (D). Braakman was hier degene die het laatst lachte! 3'/23'/s. Douane schakel tussen rijk en handel. Zo ziet hoofdverificateur A. van der Herberg te ümuiden de taak van deze rijksdienst, die ressor teert onder het ministerie van Financiën. Tot die uitspraak komt hij na anderhalf uur praten over het werk van de douane. Gauwer klaar met een oordeel over alles wat de douane is en doet, was de chauffeur van de vrachtauto, die stopte op het handopsteken van meneer Van der Herberg om hem een lift te geven naar Alkmaar of zo. Die man vroeg alleen maar: „zo, meneer, achter de smokkelaars aan?!". Van der Herberg, een man met gevoel voor humor, (dat moet hij wel hebben in zijn vak) begon te glimlachen. Hij dacht: „weer zo iemand, die denkt dat wij alleen maar achter smokkelaars aanjagen, in het stikkedonker, spiedend vanaf een bootje en halt roepend als ze de lading van boord halen". De hoofdverificateur heeft niet geprobeerd de chauffeur een taakomschrijving van de douane te geven. Daarvoor was het ritje in de vrachtauto veel te kort. Want de heer Van der Herberg kan an derhalf uur over zijn vak praten en als het moet, wel anderhalve dag. Er zijn her inneringen aan duizend en een gebeurte nissen in zijn vijfendertig jarige loopbaan als douaneman. Herinneringen aan gesprek ken met mensen van allerlei slag, rang en stand. Terug naar avonturen in de nacht, aan boord van schepen, op spoorwegem placementen. In de regel is er niet veel tijd om terug te denken, misschien alleen tijdens een jubileumjaar of bij een af scheid na zoveel dienstjaren. Dan wil er nog wel eens wat uit de bus komen. De meeste tijd hebben de douane- be ambten het te druk. Vooral hier in de IJ- mond, waar per dag tientallen schepen en spoorwagons binnenkomen en vertrekken. sedert een paar jaar geschiedt dat door de post te Vrlsen, omdat in Beverwijk een douaneloods door de Nederlandse Spoor wegen is gebouwd. Mij wordt verteld, dat het in de bedoeling ligt in de buurt van de vissershaven nog een douaneloods te bouwen. Alles ten behoeve van de inter nationale handel. „Wij zijn er niet om het iemand moei lijk te maken. Wij willen helpen en doen dat dan ook", zegt de hoofdverificateur. En dan komt hij tot de mening, dat de douane eigenlijk niets anders is dan de schakel tussen het rijk en de handel. De smokkel Zelden spreekt de heer Van der Herberg over „smokkel". Hij heeft het over fraude. Wanneer lieden hoeveelheden goederen van het schip (of de trein) aan de man bren gen, zonder dat de douane ervan weet, is dat frauderen. „Natuurlijk kunnen wij ons slechts bepalen tot het nemen van steek proeven", geeft de hoofdverificateur toe. Het is onmogelijk elke schepeling te con- Daar moeten de beambten bij zijn. De la ding geeft hun 'n vracht werk. Papieren, formulieren, telefoontjes met chefs van in- en exportafdelingen van bedrijven, met treingeleiders, met kapiteins, stuurlieden en een enkele keer met een smokkelaar. Het werk wordt met de dag omvangrij ker. De stroom goederenwagons naar de IJmond wordt dikker, de scheepsruimen worden groter. Het aantal artikelen- nu al niet meer te raden hoeveel soorten-, waarvoor invoerrechten verschuldigd zijn, woi-t ook dagelijks groter. Er zijn dikke boeken. En eenvoudiger wordt de taak van de douane er -ook al niet op. Vooral niet nu we in Europa in het tijdperk van de economische integratie verwijlen, welke bundeling der krachten niet zo maar een- twee-drie tot stand komt. De douane weet alles af van de moeilijkheden, die de EGKS, de BENELUX en de EEG op de buereaus in het IJmuidense kantoren ver oorzaken. Maar in vele gevallen profiteert de dou ane van de vereenvoudigingen, die het gunstige gevolg zijn van het bestaan van internationale economische afspraken. Vrije handel tussen de landen zou voor de douane misschien het meest gun stig zijn. Of niet? „Welnee, dan zal er wel weer wat anders zijn. Reken er maar niet op, dat wij zonder werk komen", zegt de heer Van der Herberg. Drukte De heer A. van der Herberg staat aan he.i hoofd "an de douanepost te Velsen. Hij heeft vierendertig mensen onder zich. Sedert vijf jaar is hij hoofdverifi cateur te IJmuiden. Hij bladert in een stapel formulieren. Een schip moet weg. De generale verkla ring ligt voor hem. Er staat op wat voor goederen in het ruim zitten, hoeveel colli ervan, de plaats van herkomst, bestem ming plus de handtekening van de kapi tein. Er moet een douanebeambte naar het schip, dat aankomt met goederen voor Hoogovens, er moet een douaneman naar het coastertje, dat 350 ton zout gaat laden, er moet een mannetje naar Beverwijk om de trein met machineonderdelen uit West- Duitsland in te klaren. En er is allemaal haast bij. De handel eist dat. Er moet, er moet., op dat moment snerpt de telefoon. Het geluid galmt door het hele kantoor. Een man wil inlichtingen omtrent de hoog te van het percentage dat hij moet beta len bij invoer van een auto. Of dan is er een gesprek over een veranderd tarief voor walsrollen, want de E.G.K.S. enzo voort. De laatste jaren vooral is er voor de douane te Velsen veel werk bijgekomen. Enkele jaren geleden bij voorbeeld werden per spoor ingevoerde goederen bestemd voor bedrijven in de IJmond nog door de douanepost te Haarlem ingeklaard, maar troleren. Men volstaat met controles, zowel overdag als des nachts. Men heeft onder meer de beschikking over een patrouille boot, een snel scheepje, dat om onbegrij pelijke redenen „Ooievaar" is gedoopt. Wanneer douanebeambten mensen bij 't smokkelen betrappen, worden zij aange houden. Het hangt van de hoeveelheid ge smokkelde goederen af of de fraude-zaak door de politie moet worden afgewikkeld of niet. Is dat het geval, dan wordt de zaak tot een economisch delict gerekend. In IJmuiden heeft men een paar van die gevallen gehad. Verleden jaar waren er Poolse vissers, die grote hoeveelheden cigaretten smokkelden. „Het ergste voor de mensen (de Polen dan) is, dat ze na hun straftijd in ons land, in Polen nog eens vijf jaar dwang arbeid moeten verrichten. Ik heb het her haaldelijk meegemaakt, dat zij mij zeiden, dat ze nooit terug zouden gaan, als ze geen kinderen hadden gehad", vertelt de heer Van der Herberg. En er zijn men sen, die weten dat de Polen dit boven het hoofd nangt en die een rol spelen in de smokkelzaak, maar die men nauwelijks of nooit kan grijpen. Van der Herberg bekent dat hem dat wel eens spijt. Smokkel beschouwen de scheepvaart maatschappijen als een ernstige zaak. „Een stuurman, die sigaretten aan land De snelle „Ooievaar", het scheepje, waarmee, douanebeambten patrouilleren.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4