LINCO C0R OLY AGENDA rieven aan de redactie Abspoel verliest maar is vrij wel zeker van eerste plaats L0ENDERSL00T AVADA bromfiets Havenberichten Haringvisserij staat voor grote structuurproblemen OPENING Breiseizoen JONGEJANS <2 Haarlem PATENT Bladgroenten hebben door slechte weer zeer te lijden BEKENDMAKING DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1960 7 ZOMERCOMPETITIE SCHAAKCLUB KIJK UIT VelseU'IJmuiden Beverwijk Watervliet houdt tweekamp met ZKV Voetbal en zevenkampen voor VVB super convector ƒ425.- Druk oefenprogramma voor Kinheim Naar aanleiding van berichten die verwarring zouden kunnen veroorzaken, wordt aan het publiek het volgende medegedeeld: De voorziening van de winkels met Planta in de oude samenstelling zal deze week voltooid zijn. Teneinde deze Planta duidelijk te onderscheiden van de Planta, waaraan de huidaandoening wordt toegeschreven, is zij niet verpakt in de aluminium wikkel, maar in een wikkel van vetvrij papier met groene bedrukking. Met nadruk verzekeren wij, dat de samenstelling van deze Planta geheel gelijk is aan die, welke reeds jarenlang is gebruikt. Lasser van steiger gevallen Twee gewonden bij botsing tussen bromfiets en auto Tankschip gaat zonder feest te water 1980 '61 Fiets terecht De voorlaatste speelavond in de zomer competitie van de IJmuidense schaakclub Kijk Uit heeft tal van spannende partijen gebracht. Voor een groot deel was dit het gevolg van de hevige tijdnood waarmee vele spelers hadden te kampen. Leider C. Abspoel speelde beslist onfortuinlijk. Voor de tweede maal in deze competitie vond hy A. J. van Niekerken op zijn weg die uiter aard wel wat voor een revanche voelde van zijn onlangs geleden nederlaag. Ab spoel, die wel wat onder druk speelt van zijn fraaie positie, speelde geconcentreerd en wist zowaar een gewonnen staand eind spel te bereiken. Van Niekerken probeerde met de moed der wanhoop nog tc redden wat te redden viel. Abspoel liet zich van de wijs brengen, viste in troebel water en ging toen zelfs nog ten onder. Overigens kon deze nederlaag zijn eerste plaats nauwelijks verzwakken. Zijn naaste concurrent won wel na een enerverende tijdnoodfase met grote moeite van C. Gra- vemaker, maar dat leverde slechts 15 pun ten op. Het verschil bedraagt daardoor nog altijd 67'/2 punt ten gunste van Abspoel Vrij zeker voldoende om met een gerust hart vanavond de laatste loodjes licht te maken. Een zenuwslopend gevecht voerde H. van Nieuwenhuizen tegen R. Kroese. Reeds eenmaal door Kroese verslagen voel de van Nieuwenhuizen er bitter weinig voor zulks een tweede keer te zien ge beuren. Het heeft trouwens weinig ge scheeld of Kroese had opnieuw 90 punten verdiend en daarmee de tweede plaats in de rangschikking opgeëist. Opnieuw kamp te Van Nieuwenhuizen met tijdgebrek. Kroese liet zich verleiden tot eveneens snel spel terwijl hij tijd voldoende had. Dit werd hem noodlottig. Het inzicht van Van Nieuwenhuizen bleek toen iets verder te reiken dan dat van zijn rivaal, die verloor en daarmee een unieke kans, andermaal een opvallend succes te boekèfa, liet voor bijgaan. Spannend ging het eveneens toe in het duel tussen P. Lanser en W. v. d. Berg. Ook hier kwamen beide spelers in moeilijkheden met de klok. De heren los ten het elegant op en besloten tot remise! J. Plugboer werkte zich door een zege op C. Donker op naar de achtste plaats en behield daarmee een kansje in de eind rangschikking onder de prijswinnaars te komen. De uitslagen van de gespeelde ontmoe tingen zijn: H. van NieuwenhuizenR. Kroese 10, J. PlugboerC. Donker 10, A. J. van NiekerkenC. Abspoel 10, W. DONDERDAG 1 SEPTEMBER Thalia, 20 uur: „Liefde sterft nooit". Rex, 20 uur: „Heersers van de onder wereld". VRIJDAG 2 SEPTEMBER Thalia, 20 uur: „Vijf poorten naar de hel". Rex, 20 uur: „Eiland der liefde". DONDERDAG 1 SEPTEMBER Kennemer Theater: Geen voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Wir Wunderkinder". VRIJDAG 2 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Wolgabootsman". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Agi Mu- rad, de witte duivel". W.B. Theater, 20 uur: „Revolverduel listen". Concertgebouw: Vandaag 20.15 uur: zomerconcert N.Ph.O. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 18.45 en 21.15 uur: „Simson en Delila", 14 jaar. Van vrij dag af dagelijks 14, 19 en 21.15 uur, zondag tevens 16.15 uur: „Afscheid van de wol ken", 14 jaar. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur, echter zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur en dinsdag 14 en 20 uur: „Sabo teur", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Mijn man is bij de FBI", alle leeftijden Van vrijdag af dagelijks 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „S.O.S. Pacific", 14 jaar. Luxor Theater: Dagelijks (ook zondag) 14 en 20 uur: „La dolce vita", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur' „Wir wunderkinder", alle leeftijden. Vrij dag en zaterdag besloten voorstellingen. Rembrandt Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Freddy unter fremden Sternen", alle leeftijden. Van vrijdag af dagelijks 14, 19 en 21.15 uur, zondags tevens 16.15 uur: „Hoe vertel ik het mijn ouders?", 14 jaar. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Mam'zelle Striptease", 18 jaar. Vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Gun battle at Monterey", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur „Faja Lobbi", alle leeftijden. Van vrijdag af dagelijks 14.15, 19 en 21.15 uur, echter zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Hiro shima mon amour", 18 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20.15 uur: „Die Frühreifen", 18 jaar. Vrij dag tot en met zondag 20 uur: „Salomo en de koningin van Scheba", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 15 september dagelijks van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur, zondag 14 tot 17 uur: Expositie van moderne kunstwer ken uit gemeentelijk bezit. Vishal: Tot 10 september eretentoonstel ling van schilderijen, aquarellen en teke ningen van Kees Verwey, dagelijks van 10 tot 17 uur, zondags van 13 tot 17 uur. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 oktober expositie van dierentekenin- gen van Ruth Fischer. Dagelijks van 10 tot 22 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat): Tot 11 september expositie van prentenreeksen Miserere en Passion van Georges Rouault. Dagelijks van 10 tot 17 uur, zondags van 13 tot 16 uur. Kunstzaal „De Ark" (Nieuw Heiligland 13): Tot 11 september expositie schilde rijen, aquarellen en plastiek van Th. Wie- ringa. Dagelijks van 9 tot 17 uur en tevens op maandag, woensdag en vrijdag van 18 tot 20 uur. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 26 augustus.; v4 d. Berg—P. Lanser remise, C. Grave- maker—Tj. de Jong 0—1, F. J. Walda—R. Kroese 10, C. DonkerH. van Nieuwen huizen 01. De stand is nu: 1. C. Abspoel 358'/2 pun ten; 2. Tj. de Jong 291 punten; 3. Th. Höl- scher 261 punten; 4. R. Kroese 215 punten; 5. H. van Nieuwenhuizen 212 punten; 6. K. Steijn 210 punten; 7. J. Blok 198'/ï punt; 8. J. Plugboer 166 punten. Vanavond wordt de laatste ronde in de zomercompetitie ge speeld. De korfbalvereniging „Watervliet" zal zondag op het sportpark „Watervliet" met drie senioren- en twee aspirantentwaalf tallen een tweekamp houden met ZKV uit Zaandam. Na de prachtige verrichtingen van vorige week, toen de Velsenaren met twee eerste prijzen terugkwamen van wedstrijden, zullen zij ook nu proberen in hun totaliteit deze tweekamp te winnen, die met het oog op de komende competitie van groot belang is. De Watervlieters moeten in hun opstel lingen voor de aanstaande competitie een drietal geroutineerde spelers(sters) mis sen. Mej. G. Polak is nog steeds niet ge nezen van een enkelblessure en zal zeker voorlopig uit de strijd zijn. De heer W. Berghuis heeft zijn plaats afgestaan, aan gezien hij niet meer in Velsen woont en de heer J. van Dijk gaat zich in het bui tenland vestigen. De te spelen wedstrijden voor zondag zijn: ZKV 1—Watervliet 1; ZKV 2—Water vliet 2; ZKV 3Watervliet 3, aspiranten Watervliet A en B tegen respectievelijk ZKV A en B. In de nieuwe juniorencompetitie van de HKB zal ook Watervliet met een ploeg gaan spelen. Behalve Watervliet hebben ook tot nu toe de Haarlemse clubs Aurora, Oosthoek en Sport Vereent (Santpoort) ju nioren-teams, die als schakel zullen funge ren tussen de afdelingen senioren en as piranten. Voor de competitie van de HKB is de afdelingssamenstelling: le klasse: Haar lem 4, Nieuw Flora 2, Oosterkwartier 4, Oosthoek 2, Sport Vereent 2, Watervliet 3, Zandvoort 1; 2e klasse: Animo Ready 3, Aurora 3, DSV 1. Nieuw Flora 3, Ooster kwartier 5, Watervliet 4; 3e klasse: Auro ra 4, DSV 2, Haarlem 5, Haarlem 6, Oos terkwartier 6, Oosterkwartier 7 en Oost hoek 3. Op zaterdag 10 september zal Water vliet in het Statenhuis aan de Velserweg een contactavond houden, de eerste in het nieuwe seizoen. De voetbalvereniging „VVB" (Brees- aap) gaat zaterdag en zondag drukke da gen tegemoet alvorens het nieuwe voet balseizoen met hef - eerste elftal in de tweede klasse te beginnen. Het voetbaloefenprogramma wordt reeds vrijdagavond geopend door de nieuwste afdeling van VVB, het zaterdagmiddagelf tal. Deze ploeg speelt dan in Uitgeest tegen een combinatie van Uitgeest. De VVB-ers spelen met: W. van Wijk, C. Paay, C. Luntz, M. Meijer, F. Bruinzeel, J. de Rui ter, J. van der Linde, P. Boerkoel, P. Helder, P. Numan en W. Zand. Zaterdagavond om vijf uur ontmoet het eerste VVB-elftal in Egmond aan Zee Eg- mondia. VVB komt uit met: A. v. d. Bo gaard, J. Hoogendijk, H. van Altena, J. v. d. Velde, A. Both, R. Luitjes, W. Boe ren, F. Kooimans, F. van Anraad, J. Kersbergen en C. Koppen. Zaterdag en zondag zijn er dan nog de zevenkampen; zaterdagmiddag om twee uur op „Watervliet" voor aspiranten en welpen en zondag voor senioren, vetera nen en junioren. Deze wedstrijden begin nen 's morgens al om negen uur. Zoals de laatste jaren bij VVB gebruikelijk zijn er voorts vierkampen voor dames, die el kaar in twee afdelingen om half elf de wisselbeker gaan betwisten. Na al deze sportieve gebeurtenissen is er zondagavond in het sportpaviljoen „Wa tervliet" de prijsuitreiking van de gehou den zeven- en vierkampen. Wilt u, zuinig stoken Gaat u dan een „LINCO" kopen De nieuwste PATENT-SUPER-KOLENCONVECTOR met een totale warmtespreiding. Ideaal voor grote vertrekken. Wij geven u vrijblijvend advies, verzorgen vakkundige plaatsing en smidswerk. Meer dan 50 jaar ervaring Betaling is prettig te regélen. Lange Nienwstraat 433 - 435 - IJmniden D. DE WAARD EN ZONEN De kennissen van Jaap en Dirk de Waard zullen gisteren wel vreemd opge keken hebben toen zij in de IJmuider Courant lazen dat Jaap twee kinderen heeft en bedrij 'Vleider is en dat Dirk één kind heeft en de commercieel-administra- tieve kant van de firma D. de Waard en Zonen beheert. Onze verslager heeft de beide broers verwisseld, dus wat wij over Dirk schreven geldt voor Jaap en omge keerd. (Ook voor de foto). Advertentie 3 versnellingen dubbele achtertelescoop kofferrek enz. speciale dubbelzits van 765.voor 695.- Breestraat 108 - Beverwijk Telefoon 4627 Op de Beverwijkse groentemarkt zijn de rollen sinds een week omgekeerd. Precies een week geleden bracht de sla topprijzen op en lag de spinazie maar matig in de markt. Woensdag was dit anders. Sla ging er niet meer voor export weg, om de een voudige reden dat er geen export van sla meer is. Door het slechte, regenachtige weer is de kwaliteit van de sla er niet beter op geworden. De prijzen kwamen de 15 cent per krop niet te boven. Daarentegen is door het koele weer een grotere vraag naar spinazie gekomen. Maar ook deze bladgroente heeft erg van het water ge leden. Voor de goede kwaliteit werd tot 68 cent per kilo betaald. De prijzen waren: Andijvie 10 tot 28 cent, bloemkool 18 tot 49, sla 3 tot 16, spinazie 19 tot 67, postelein 22 tot 36, snijbonen 25 tot 91, sperziebonen 39 tot 33, trosbonen 76 tot 103, pronkbonen 28 tot 55, prei 14 tot 32, tomaten 20 tot 49, komkommer 8 tot 19, bospeen 12 tot 33, waspeen 10 tot 22, bra men 380 tot 470 per slof. Voor de voetbalvereniging „Kinheim" komt opnieuw een druk bezet weekeinde met een groot oefenprogramma. Bovendien begint voor de zaterdagafdeling de compe titie met een uitwedstrijd tegen AMVJ in Amsterdam. In deze eerste belangrijke wedstrijd tegen de gerenommeerde Am sterdamse ploeg zal Kinheim ZMC I uit komen met: H. Louwman; J. de Reus en J. Bax; A. Bax, J. Sparreboom en J. Fol- kerts; A. van Eyken, R. Visscher, J. Boen der, L. Nieuwenhuis en W. Luntz. Zondag wordt het op het Kinheim-vcld op het sportpark „Tussenwijk" druk, want in de morgenuren spelen hier Kinheim 2 en Kinheim 3 respectievelijk tegen Assen delft 3 en 4. Aangezien ook de Wijk aan Zeeër club „Wijk aan Zee" van dit fraaie sportpark gebruik mag maken is er om tien uur de wedstrijd Wijk aan Zee 2TOG 2. Ook op Tussenwijk spelen zaterdagmiddag Kin heim 3 en 4 van de zaterdagafdeling tegen elkaar. Zondagmiddag om half drie volgt de wedstrijd Kinheim I tegen Wijk aan Zee I. Kinheim brengt in het veld: J. Pigmans; A. Paap en K. Hatzman; J. v. d. Griend, H. Brethouwer en R. Brouwer; H. Nicolai, F. Mosk, W. Demmers, J. Tiems en H. Mosk. Voorts zijn er zaterdag junioren wedstrij den tussen Kinheim A—Wijk aan Zee A; Kinheim BCSV B; Aspiranten; Kinheim A—CSV A en Kinheim D—CSV D. Thans zijn ook de indelingen bekend voor de lagere elftallen van de zaterdag afdeling. In de tweede klasse spelen nu: DDS, Kennemerland 4, Kinheim 2, 3, 4, SVJ 2, Tweede Jeugd, VEW 2, Zandvoort- meeuwen 2 en Halfweg. Vierde klasse A: Telefonia 3, IJ muiden 6, Kennemerland 6, Kinheim 5, VEW 3, VVB, ODIN, DDS 2, VVRA 2. Zaterdagjunioren: ETO A, Jong Hercules A, Kennemerland D, Kinheim A, VEW A en IJmuiden A. VERKOOP VAN GROND Het P.E.N. heeft de gemeente Velsen verzocht haar een terrein liggende ten westen van de Hoofdstraat in Santpoort te verkopen voor de vestiging van een transformatorenstation. B. en W. vragen de raad akkoord te gaan met de verkoop. Voorts stellen B. en W. voor aan de firma J.- B. Pel in Haarlem een stuk grond aan de Lingestraat in IJmuiden te verko pen voor het bouwen van een opslag plaats vobr marktkramen. De P.T.T. wil aan de Vechtstraat in IJmuiden grond kopen ten behoeve van de bouw van een telefoonkantoor. Dit terrein is 1030 vierkante meter groot. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Amnion van Rotterdam; Wasaland, Kotka, props voor Velsen; Alfred, Hamburg; Goote, Liverpool; Con- gokust, Antwerpen; Raumala, Narvik, erts voor IJmuiden; Jason, Antwerpen; Brinda, Par; Cor nelia B 3, Calais; Jan Jonas, Köping; Alfa, Kö- ping; Repeto, Londen, laden IJmuiden; Wiebolt Böhmer, Rotterdam; Rifo An, Wismar, bijlegger; Denwick Head, Sunderland; Hinde, Londen; Ru- gen, Hamburg; Tanny, Londen, oud papier voor Zaandam; Hoogkerk, Hamburg; Bali, Hamburg; Corale, Londen, oud papier voor Zaandam; Cawi, Par; Rokin, Mantyluoto; Bewa, Kasko; John Ly ras, Archangel; Marianne D, Rotterdam; Lisla, Dordrecht, laden IJmuiden. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Rudgert Vinnen naar Antwerpen; Lucas Bols 1, Rotter dam; Texelstroom, Huil; Spaarnestroom, Swan sea, coils van IJmuiden; Jan Kleumer, Kingslyn, kunstmest van IJmuiden; Munkedal, San Kitts; Kuurtanes, Abö, ledig van Velsen; Oranjefontein, Bremen; Henriette B, Londen, walsmateriaal van IJmuiden; Vanesse, Rotterdam; Alja V, Hauge- sund, zout van IJmuiden; Lizard, Londen; Gerd, Londen; Carl Fritzen, Bremerhaven; Lucas Bols 2, Hernösand; I. W. Winck, Hamburg: Flensburg, Antwerpen; Gudur, Antwerpen; Peregrine, Har- lingen; Oranjestad, Hamburg; Midas, Rotterdam; Dido, Rotterdam; Phidias, Rotterdam; Rifo An, Galway, bijlegger;Goote, Rotterdam. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Helicon van Antwerpen; Heinrich, Hamburg; Simara, Monrovia, erts voor IJmuiden; Memnon, Rotter- Adonis, Rotterdam. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Marianne naar Leningrad: Boffa, Duinkerken; Areti, Le ningrad, ledig IJmuiden; Angoiakust, Freetown; I Trito, Rotterdam: .Tannic, Kristineham; Anna Eli sabeth, Shoreham, Stentor, Rotterdam. Advertentie VAN DEN BERGH EN JURGENS N.V. PM 290 Van de Nederlandse zeevisserij is de haringvangst het belangrijkst. Uit een overzicht van een omvangrijke studie van de afdeling vissery van het Landbouw Economisch Instituut blykt dat deze haringvisserij thans voor grote structurele problemen staat. De oude vleetloggers met een geringer motorvermogen worden meer en meer ver vangen door trawlers met een aanzienlijk groter motorvermogen. De vangcapaclteit van deze nieuwe schepen ligt belangrijk hoger dan van de oude vaartuigen, waarvan de kiel in vele gevallen bijna een eeuw geleden werd gelegd. Het in de vaart brengen van nieuwe schepen heeft bovendien geleid tot een ver schuiving van de aanvoer van zoute ha ring naar aanvoer van verse haring. Naast de technische en economische pro blemen, v/elke de vlootvernieuwing met zich brengt stelt ook de natuur de reder en visser voor moeilijkheden. Uit het over zicht blijkt dat na 1954 de belangrijke na jaarsvangsten met de vleet zijn achter uitgegaan, waardoor de bedrijfsresultaten van de visserij met de vleetloggers ongun stig werden beïnvloed. Het aantal nieuwe schepen in nog betrekkelijk gering, met het gevolg dat bijna de helft van de vloot gedurende de wintermaanden moet worden opgelegd. Een groot deel van de bemannin moet dan elders werk zoeken. Dit is in het bijzonder voor de Scheveningse vloot het geval. Wat de rentabiliteit betreft blijkt dat de oude vaartuigen van 1950 tot en met 1954 een gering gunstig resultaat oplever den, doch daarna met uitzondering van 1958 met een tekort werkten. De nieuwe schepen met een groot motorvermogen zijn pas na 1955 geleidlijk in bedrijf ge bracht en nadden een gunstig bedrijfsre sultaat. In de haringvisserij zijn de inkomsten van de bemanning ten nauwste afhankelijk van de opbrengst van de vangst. Het ver schil tussen oude en nieuwe schepen komt dan ook duidelijk tot uitdrukking in de verdiensten van de bemanning. Het inko men van een opvarende op een nieuw schip ligt ruim tweemaal zo hoog als dat op een oude vleetlogger. Bij nadere beschouwing van de renta biliteit blijkt dat gunstige bedrijfsresulta ten vooral waren te danken aan de trawl- visserij op haring. De trawlvisserij op verse zeevis gedurende de wintermaanden was voor de oude schepen verliesgevend en droeg voor de nieuwe vaartuigen slechts weinig bij tot de gunstige resultaten. Voorts is aandacht besteed aan de po sitie van de rederijen te Katwijk in ver band met het ontbreken van een eigen haven. De scheiding tussen rederijplaats en aanvoerhaven betekent voor de gro tere vaartuigen extra-kosten van ongeveer 6000 per jaar. Bij werkzaamheden aan de nieuwbouw van Breedband op het terrein van Hoog ovens te IJmuiden is woensdagmiddag de lasser P. Anker uit Gouda- van een ge- improviseerde steiger gevallen. Met let sel aan beide polsen is hij in het Bever wijkse Rode Kruisziekenhuis opgenomen. BURGERLIJKE STAND BEVERWIJK GEBOREN. Yvonne M„ d. van E. A. Dui ker en M. G. Hergarden. Karin I., d. van F. E. Mathysen Gerst en E. Hoeffelman. Marco R., z. van R. M. Lilien en W. E. van der Mast. Martinus, z. van M. Sturken- boom en P. van der Slikke. Joannes P. A., z. van P. G. J. Beentjes en H. M. Bruins. Catharina A., d. van J. T. Heeremans en A. M. van Egmond. Peter P., z. van L. Comis en F. R. Timmerman. Richard J., z. van G. Hutter en J. E. Kloppen. Wilhel- mina A., d. van H. van Balen en A. Brui nenberg. Maria C. M., d. van V. G. Zwart en M. C. Amelsbeek. Josefine, d. van H. Keulen en J. W. Nuijen. Yvonne J., d. van J. M. Kisbert en R. Middelkoop. ONDERTROUWD: H. Scheerman en J. C. Sminia, G. C. Niesten en C. J. Sminia, H. Marx en P. A. M. Hoenderdos, J. J. Seijsener en E. G. Nieuwenhuizen, L. Klap- pe en K. Lagrand, V. Horvóth en M. E. van Veen, A. Vos en T. M. H. Lenaers. .GETROUWD: A. G. Tervoort en J. Non- hebel, H. J. Wigchert en A. M. C. Numan. J. H. van Diepen en J. A. A. Jacobi. OVERLEDEN: S. Hollebrand, 77 j., wed. van J. J. Mosies; M. Sterk, 87 j., wed. van M. D. Schoot; J. Verhorst, 83 j., geh. met T. Bot; E. D. van den Outenaar, 84 j., wedn van M. van Balen; M. Bakkum, 83 j., wed van A. Vrouwe; H. Selderbeek, 82 j., wedn van C. Pruis. M. Dekker, 54 j., geh. met L. van der Gaag. Tenslotte is nagegaan in hoeverre rede rij en haringhandel elk hebben bijgedra gen tot het totale resultaat van het be drijf. Immers de meeste rederijen exploi teren niet alleen schepen doch nemen ook deel aan de haringhandel. Uit het overzicht blijkt, dat het rederij- bedrijf gunstige en ongunstige jaren had en over de periode 1953 tot en met 1957 op een totale aanvoerwaarde van 152 miljoen geen winst of verlies maakte. De haringhandel leverde een verlies op, bij een totale omzet van f 129 miljoen, waar onder begrepen de tegen lage prijzen ver kochte zoute haring naar Oost-Europese centraal inkopende landen. Woensdagavond omstreeks acht uur heeft zich op de hoek van de Linschoten- straat en het Zuider Buiten Spaarne in Haarlem een botsing voorgedaan tus sen een bromfiets en een auto, omdat de bromfietser die op het Z.B. Spaarne reed geen voorrang zou hebben gegeven aan de auto. De zeventienjarige monteur uit Haarlem die de bromfiets bereed en zijn duopassa gier, een vijftienjarige leerling-monteur eveneens uit Haarlem, moesten met een hersenschudding in het Grote Gasthuis worden opgenomen. JAARVERGADERING DCY Op de 35ste jaarvergadering van DCY in Hotel Kennemerhof te IJmuiden heeft voorzitter P. Roozenburg de onlangs plot seling te Parijs overleden oud-wereldkam pioen Ben Springer herdacht. Na de mi nuut stilte verliet de heer Rozenburg de vergadering om DCY in Parijs te vertegen woordigen bij de begrafenis van de groot meester. Onder leiding van ere-voorzitter K. de Jong werd de jaarvergadering voortgezet Hij wees er op dat DCY op een succesvol damjaar kan terugzien. Het nieuwe bestuur van DCY is als volgt samengesteld 1ste voorzitter: P. Roozen burg; 2de voorzitter: W. Gomes; 1ste secre taris: ir. M. Krijgsman; 2de secretaris: J de Boer; penningmeester: H. Laros; com missaris van materiaal: J. van Straten. Zaterdagmiddag om twaalf uur zal bij de Nederlandse Dok en Scheepsbouwmaat schappij in Amsterdam het grootste tot dusver in Nederland gebouwde tankschip te water worden gelaten: de „Naess En deavour". Dit schip is 227.30 m lang, 31.55 m breed, 15.25 m hol en heeft een draagvermogen van 47.600 ton. Het wordt gebouwd in opdracht van de Norness Ship ping Company Inc. in New York. Na vol tooiing zal het schip in eigendom komen van de Anglo American Shipping Compa ny Ltd op Bermuda. Aan deze tewaterlating zou een plechtige doop voorafgaan en zij zou volgens tradi tie met. 'n feestelijke receptie worden ge vierd. Een groQt aantal uitnodigingen wa ren daarvoor verzonden. Thans deelt de directie van de N.D.S.M. mee dat zij „in verband met de wilde sta king welke zich de afgelopen dagen op onze werf heeft voorgedaan, heeft gemeend te moeten besluiten de tewaterlating zonder feestelijk vertoon te doen plaatsvinden". En dat zij „tot haar spijt om bovenge noemde redenen de uitnodiging niet ge stand kan doen". Advertentie Wij bieden u een keurkollektie wol, exclusieve buitenlandse soorten o.a. de moderne multi-colours dikke Franse snel-breiwol Scheepjes Parleywol Ons showrek toont u de voorge- breide modellen Ziet heden onze speciale etalage PLEIN 1945 No. 49 TEL. 6018 Bij een controle bij een opkoper van tweedehandsgoederen heeft de Beverwijkse politie woensdag beslag gelegd op een fiets, die in Amsterdam ontvreemd was. (Verkort weergegeven) Chemische toevoegingen. In uw na schrift op de brief van dr. Elzinga raakt u m.i. de kern van het vraagstuk der che mische toevoegingen aan ons voedsel. De consument moet er inderdaad op kunnen vertrouwen dat hij iets koopt waarin geen langzaam of snelwerkend „vergif" is ver werkt. Aangezien dit zoals u opmerkt, ook bij vermelding op de verpakking, voor de leek niet of slechts moeilijk na tt gaan is, zou het m.i. aanbeveling verdienen in de toe komst wettelijk uitsluitend .iet verwerken van die, met name in de wet te noemen, chemicaliën en kleurstoffen toe te staan, waarvan na langdurige proefnemingen door een onafhankelijke instantie de blij vende onschadelijkheid voor het menselijk organisme onomstotelijk bewezen is. Dan kan het ook niet meer voorkomen dat het grote publiek gebruikt wordt als proefkonijn van fabrikanten, die zich bij een mislukking voorlopig nog maar niets aantrekken van de gevolgen voor de slacht offers. De oorzaak is immers zo „moeilijk" aan te wijzen F. J. AMELUNG Oud en arm. Wij leve: in een tijd van hoogconjunctuur. Het gaat ons goed in zaken, winsten stijgen, tantièmes en divi denden worden met duizenden guldens te gelijk uitbetaald, salarissen worden steeds hoger opgevoerd. Ook de A.O.W.-uitkering is verhoogd omdat de kosten van levens onderhoud steeds hoger komen te liggen. Het is de arme, bejaarde mens echter niet gegeven in de algemene welvaart te delen. De verhoogde A.O.W.-uitkering, die hem reeds lang in het uitzicht was gesteld, moet hij missen daar het uit te keren verhoogde bedrag door de gemeentelijke dienst voor sociale zaken na 1 augustus wordt „ver rekend", dus wordt afgetrokken van het uit te keren bedrag der bijsteun (zie H.D. van vrijdag 26 augustus). De belofte, inder tijd door Radio Oranje gegeven, luidende dat er na de beëindiging van de oorlog nooit meer armoede zou worden geleden, is blijkbaar geheel vergeten voor wat t treft de oudere mens. Want nog steeds be staan er honderden mensen die oud en arm zijn. Zij hebben namelijk geen enkel mid del tot verweer. Hierin schuilt een grove onrechtvaardigheid. EEN MEDE-GEDUPEERDE (Deze kwestie is te ingewikkeld om in een enkele regel opgehelderd te kunnen worden. De gemeentelijke dienst voor so ciale zaken afdeling bejaardenzorg is ech ter te allen tijde gaarne bereid om mensen die zich gedupeerd voelen, het hoe en het waarom van deze aangelegenheid uiteen te zetten. Red.).

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7