Kleine luchtbrug naar West-Berlijn NAAIMACHINES WERELDNIEUWS zonder kringen Bemanning van Belgisch schip vastgehouden Nyerere wordt premier van Tanganyika 3 wereldmerk from America's Best Tobaccos Werkloosheid in Canada Belang Hoofd van uiteengevallen Malifederatie in Parijs Nixon en Kennedy in debat voor radio en televisie Gratis vervoer voor geweigerde reizigers VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1960 Voor de miljoenen enthousiaste rokers van Lexington sigaretten sr is Lexi „Hond van het jaar!" Ook in andere werelddelen een verdere - sterk stijgende - vraag naar Lexington/ V//J (*4*. v(74iSL s-iss. HM 1 '-^WJWL^'f '9 >»-" ■ejutjg Sf.iaft Een greep uit de wereldpers 20 voor een gulden Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE s W P C I GROTE HOUTSTRAAT 181 talwEL TEL. 1444-' een grotere Russische actie en geven als het ware een eerste voorschot op wat zij samen met de Sovjet-Unie kunnen doen als de Westduitse Bondsdag in de herfst te West-Berlijn zal vergaderen. 2. Zij willen gebruikmaken van de Fran se en Britse afkeer van Westduitse ver gaderingen van vluchtelingen en verdreve nen afkomstig uit Oost-Europa die telken male om terugkeer van de oude Duitse gebieden roepen. Wat men hier zowel als in West-Ber- lijn verwacht is meer dan een protest van de geallieerde commandanten bij de Rus sen, te weter. een westelijke uiting waaruit zonneklaar blijkt dat de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk geen duim breed in Berlijn zullen teruggaan en iede re Oostduitse poging om politieke of echte terreinwinst te boeken in de kiem smo ren. Overigens is er in commentaren ook gezegd dat deze Oostduitse provocatie niet eens zo slecht behoeft te zijn: zij maken het Westen immers nu reeds klaarwakker en laten geen speelruimte voor een lang zame westelijke reactie als de communis ten werkelijk West-Berlijn zouden afsnoe- ren Arrestaties BERLIJN (UPI). Het Oostduitse par tijblad Neues Deutschland bericht dat „een handvol militaristische verstoorders van de vrede" uit West-Duitsland gearresteerd is bij pogingen Oost-Berlijn binnen te komen. Zij zullen voor de rechtbank gebracht wor den. In Canada is het aantal werklozen na de oorlog nog niet zo groot geweest als in dit zomerseizoen. Eerste-minister Diefenbaker heeft de vooruitzichten voor de komende winter „ernstig" ge noemd. In Montreal zoeken alleen al 52.000 mensen naar werk. Ondanks de aankondiging „geen werk hier", bij de bouw van een wolkenkrabber aan de Dorchester Street in Montreal, staat er een grote groep werklozen bij het hek, in de hoop een baantje te vinden. Zege. Op het vijfde internationale congres over voeding heeft president Eisenho wer te Washington verklaard, dat voor het eerst in de geschiedenis van de mensheid, de overwinning voor de deur staat op „de oude vijanden van de mens honger en ondervoeding". „We zijn er nog niet" zei de president, „maar dit is de eerste generatie die op de goede weg is". Zorgzaam. De eigenaar van een café in de Ierse hoofdstad Dublin heeft een nieuwigheid ingevoerd om zijn klanten voor ongelukken te behoeden. De hoge krukken aan zijn bar zijn thans voor zien van veiligheidsgordels, zoals die wel in auto's worden gebruikt. Nie mand valt nu tegen sluitingstijd meer tegen de grond Verschrikkelijk. Premier Nehroe van In dia heeft in het Indische parlement ver klaard, dat de relletjes in Assam waar bij 39 mensen om het leven zijn geko men, de grondslag van India's eenheid hebben aangetast. Hij zei dat de taal strijd tussen kolonisten uit Bengalen en de bevolking van Assam tot „verschrik kelijke incidenten" heeft geleid. Ruim 42.000 Bengalezen zijn na de incidenten uit Assam gevlucht. Sabotage. De Britse admiraliteit heeft meegedeeld dat vier bemanningsleden van de torpedobootjager „Dainty" ge arresteerd zijn, op verdenking dat zij in de sluurmachine en de machineka mer van hun schip moedwillig schade hebben aangericht. De reparatiekosten belopen een bedrag van ruim twintig duizend gulden. De „Dainty", een schip van 2610 ton, zou naar de IJslandse vis gronden gaan voor visserijinspectie. De afvaart wordt twee weken vertraagd. Ongeval. Te Oporto in Portugal zijn don derdag vier Portugese arbeiders op slag gedood toen zij van een hoogte van veertig meter van een gebroken plat form op straat vielen. Een vijfde arbei der werd zwaar gewond. Zij werkten aan de nieuwe brug over de Arrabida toen een kabel waarmee het platform vastzat, afbrak. Twee andere werklie den kwamen er met de schrik af. Ontbonden. Een tribunaal in Ankara heeft de Democratische partij, de vroegere regeringspartij, die door ex-premier Menderes werd geleid, ontbonden ver klaard. De eigendommen worden onder bewaring gesteld en er is beslag ge legd op de archieven. Er zijn nu nog twee politieke partijen: de Republikein se partij van Ismet Inonu en de partij van de Vrijheid van Boloekbasi, een minder belangrijke politieke groepering Boete. De Anglicaanse kanunnuk John Col lins, voorzitter van de bond voor chris telijke actie te Londen heeft medege deeld dat deze bond honderd pond ster ling naar Zuid-Afrika heeft overge maakt ter betaling van de boete, die is opgelegd aan hoofdman Albert Lut- huli, de 61-jarige voorzitter van het verboden Afrikaanse Nationale Congres Hij kreeg deze boete wegens het ver branden van zijn persoonsbewijs. Protest. Te Dunn, in de Amerikaanse staat Noord-Carolina zijn zeven Indi aanse kinderen aangehouden nadat zij een tweede „sit-in" demonstratie bij een school voor blanke kinderen had den gehouden uit protest tegen de dage lijkse reis van zeventig mijl die zij moe ten maken om bij hun Indiaanse school te komen. Zij wer.den vrijgelaten nadat zij gedurende drie kwartier in politie auto's waren vastgehouden. Minder. Blijkens door het bureau voor de statistiek in Wiesbaden gepubliceerde cijfers neemt 't aantal Oostduitsers dat een bezoek brengt aan de Bondsrepu bliek elk jaar verder af. In 1955 be zochten 2.260.000 Oostduitse toeristen West-Duitsland, in 1959 waren het er maar 872.000. Deze cijfers staan los van het aantal Oostduitsers dat naar het Westen vlucht. Steun. Volgens een bericht uit Hanoi van het Russische persagentschap Tass, steunt premier Pham Van Dong van Noord-Vietnam de stelling van premier Kroesjtsjev dat oorlog tussen het kapi talisme en het communisme vermeden kan worden. Pham Van Dong sprak op een herdenkingsbijeenkommst naar aan leiding van de vijftiende verjaardag van de stichting van de republiek. Bezoek. Radio-Hanoi heeft meegedeeld, dat president Sékou Torré van de Afrikaan se republiek Guinea 'n uitnodiging van president Ho Tsji Minh van Noord- Vietnam voor een staatsbezoek aan Ha noi, heeft aangenomen. Het bezoek zal „in de naaste toekomst" plaats hebben. Gescheiden. In Leicester, Engeland, raak te de negentienjarige Marjorie Watson met haar vingers beklemd in een re kenmachine en kon ze er niet meer uit krijgen. Noch haar collega's, noch de politie, noch de brandweer die er bij geroepen werden, noch de verple ger van een ambulance-auto kon haar verlossen. Ten einde raad zond men Marjorie met rekenmachine naar het ziekenhuis, waar een arts Marjorie van de rekenmachine wist te scheiden. Geen van beiden bleek er schade van te hebben opgelopen. Gesprek „Gunst, ik heb U ook lang niet gezien, hoe gaat het toch met U?", vroeg een dame, met een postuur als een enorme pinda, aan een klein vrouwtje, dat vóór mij in een lange file voor de kassa in een warenhuis stond. „Hé, mevrouw Dubbel, ik had geen erg in u. Hoe ik het maak? Ik geloof wel goed, het gaat nogal, ik weet het eigenlijk niet, want me man ligt zowat in de vernieling". „Jakkes, toch geen ongeluk gehad?" riep de ander geschrokken uit. „Nee, dat gelukkig niet, maar hij heb het zo onder zijn ledematen 't Ken wel kou wezen met zenuwen, hij heb op de tocht gezeten en daar ken si niet tegen. Soms heb ie 't gevoel, dat er een kapstok op zijn hoofd groeit, zo'n gewei weet IJ wel, dat benne zenuwen, zou je zo zeggen. Maar af en toe geeft ie een nummertje hoesten en niezen weg, dat zijn ogen z'n hoofd uitzwem- men en dat wijst weer op kou. Zoek het maar uit! As kinderen iets hebben, is het meestal de groei, maar bij groten mot het wel kou of zenuwen wezen." Mevrouw Dribbel knikte instemmend en zei: „Zó is het!" „Ik moest vlug effetjes naar de stad, om zo'n fles te kopen met van dat groene spul, om de slaapkamer te luchten, want er mag geen raam bij'm open. Ik heb meteen rimmetiek lakens voor 'm gekocht want hij heb zulke vréselijke scheuten in z'n rug en die trekken zijn hele lichaam door, van zijn gewei naar zijn hielen, om het zo maar es uit te drukken. Nou wrijf ik hem daarvoor in met een smering van varkensreuzel, schapentalk, terpetijn en nootmusco.atolie, een móórdmiddeltje en dan pak ik hem in de watten. Mijn groot vader, die óók scheuten had, stopten ze in een zak met vers berkenloof, maar hoe kóm je daaraan hier in de buurt? Me man zou dat trouwens ook niet willen, die is veels te obstinaat! Het is al bijna twintig jaar geleden, dat ik mijn contract met 'm tekende, dus dan raak je daar wel aan gewend!" Mevrouw Dribbel, die met een zeer slecht gebit toegerust was, toonde dit vrij moedig en schoof wat op naar de kassa. „Verleden jaar heb de dokter hem voor die scheuten pilletjes voorgeschreven, m.aar daar kon ie niet tegen, daar kreeg ie de vliegende slinger van, zodoende dok teren we nou maar zelf. Dokters hebben lauw sjoege bij 'm; hij zegt dat een pik- ketanussie herh beter helpt, 't Ken wezen van wel, maar het ken ook wezen van niet, weet IK veel, maar me man is een druif, hoor! Ik heb nog een stuk hospi taallinnen voor z'n bed gekocht ook, want met die reuzel en die terpetijn verrine- weert ie me hele matras. Me zus zegt dht het jicht is, maar dat hoop ik niet, want me oom zaliger, die het óók had, werd er zo nijdig van, dat ie net een stuk vlees geworden azijn leek. Nee, zó erg is me man gelukkig niet, dat is er tenminste nóu nog niet bij. Hij ken nog best flausies maken, maar alleen zit een zieke man zijn eige overal tegen an te bemoeien en daar raak ik gewoon wel es van in de zenuwen, as U begrijpt wat ik bedoel. Maar zo boosaardig as 'me Ome was, is ie niet, hoor, want dan zou ik hem wel es ongezouten de waarheid zeggen. Nou U en dan IK weer! Mag ik soms effetjes vóór U, ik heb het geld gepast in me hand. Mijn man zit te wachten op z'n kommetje troost, ziet U. Nét kinderen, hè, die mannen..." Marianne van Raait Het thans als vaststaand gemelde feit dat de Russische premier, Kroesjtsjev, zich naar de Algemene Vergadering der UNO in New York zal begeven was reeds enkele weken een kwestie van stellige verwach ting. Reeds op 10 augustus konden wij op gezag van Reuter mededelen, dat de Rus sische premier „het als een grote eer zou beschouwen, de delegatie naar New York te leiden". De samenstelling van de Rus sische delegatie was toen nog onzeker en men zou de bevestiging van Kroesjtsjevs komst daarom wel als een belangrijke aan wijzing kunnen zien van het feit, dat Mos kou het komende debat met zo zwaar mo gelijk geschut wil overheersen, doch overi gens moet men aan deze propagandistische manoeuvre geen overdreven belang toe kennen. Ten aanzien van de kansen op suc ces der besprekingen zegt deze stunt al heel weinig. Behalve de verwachting dat zijn reis naar New York de speciale aandacht van de wereld op hem zal vestigen, zal Kroesj tsjev ongetwijfeld ook tot dit besluit zijn gekomen om de gelegenheid te hebben, zijn nieuwe satelliet Cuba persoonlijk en ter plaatse op te warmen. Ook dat is voor de rest van de wereld van weinig belang, ten minste als men het beschouwt in het kader van de grove reclamemethode van het communistische bewind, dat bereid is iedere avonturier met een brede grijns de hand toe te steken, als hij maar voldoende anti-westelijke rancunes uitstort. Aldus tot zijn ware proporties terugge bracht, is de gang van Kroesjtsjev naar Amerika geen verrassende f tor in de hoop van de wereld op een succes van de komende ontwapeningsgesprekken, mis schien zelfs het tegendeel. In verband met deze constatering deed het enigszins pijnlijk aan dat de Neder landse Televisie Stichting in haar uitzen ding van donderdagavond het nieuws over de reis van Kroesjtsjev als een extra mededeling van indrukwekkend belang op diende. Koen van Hoewij k verscheen op het scherm met een gezicht, dat bij de aankondiging van het aanstaande vergaan der wereld zou hebben gepast, en las de enkele regels van het bericht voor alsof de mensheid daardoor tot in het merg zou moeten worden geschokt. Wij zijn doordrongen van het enorme be lang, dat de televisie heeft op het gebied van de nieuwsvoorziening en wij onder schatten de mogelijkheden van dit medium allerminst, doch wij zouden juist daarom een waarschuwend woord willen doen horen tegen het gevaar, dat die mogelijk heden tot misbruik leiden. De wijze, waar op nu en dan bepaalde nieuwselementen MEXICO CITY (UPI) De 47-koppige bemanning van het uit België afkomstige schip „Flandres" heeft huisarrest gekre gen van de Mexicaanse autoriteiten, die een onderzoek instellen naar de dood van een douane-beambte, welke belast was met de controle van het vaartuig. Het schip ligt gemeerd in de haven van Vera Cruz. Volgens de Mexicaanse federa le recherche zou er sprake kunnen zijn van een smokkelarij in verdovende midde len, waarbij de bemanning van het schip was betrokken. Het lichaam van de douane-beambte werd enige dagen geleden in het water van de Golf van Mexico gevonden. Het vertoonde sporen van ernstige mishande ling. Zijn dood zou niet zijn veroorzaakt door verdrinking, aldus hebben de gerech telijke lijkschouwers verklaard. Bij het nagaan van de toedracht van dit mysterieuze ongeval, besteedt men bij zondere aandacht aan een spoor, dat er op zou wijzen, dat het lichaam enige tijd in de koelcellen van een schip is bewaard. De kapitein van de „Flanders" heeft ge zegd, dat hij zal proberen een andere be manning aan te monsteren, indien de zaak niet spoedig tot klaarheid wordt gebracht. DAR-ES-SALAAM, Tanganyika (UPI) De leider van de Tanganyika Afrikaanse Nationale Unie (de T.A.N.V.),Julius Julius Nyerere, heeft donderdag een ver zoek van de gouverneur van Tanganyika, Sir Frederick Crawford, aangenomen om eerste minister van Tanganyika te worden. Door de overweldigende meerderheid van zijn partij in de verkiezingen van de afgelopen week heeft Nyere de wetgeven de vergadering in zijn macht. Zijn regering, die voor het eerst in de geschiedenis van Tanganyika is gekozen, zal geheel de lei ding hebben over de binnenlandse aan gelegenheden hoewel de gouverneur het recht van veto behoudt. Tot dusverre heeft de partij van Nyerere 62 van de 71 zetels in de wetgevende ver gadering verkregen. In de vergadering zijn ook een aantal zetels voor blanken en Indiërs gereserveerd. Na de aanvankelijke bedoelingen om Tanganyika, Oeganda en Kenya en Zan zibar als een politieke en economische federatie zelfstandigheid te verlenen, waarbij deze echter voorlopig nog niet zou kunnen worden verwezenlijkt is later weer besloten in de loop van 1961 zelfstandig heid aan Tanganyika te verlenen en daarna de federatieve ontwikkeling te doen voort gaan. PARIJS (A.F.P.) Modibo Keita, de premier van Soudan (v.m. Frans) en hoofd van de regering der Mali-federatie is vanmorgen op het Parijse vliegveld aan gekomen. Hij zal in Parijs besprekingen voeren met generaal De Gaulle. (Reuter) Keita verklaarde, dat de Mali-federatie een realiteit blijft ondanks de aangekondigde afscheiding van Sene' gal. De banden van de federatie met Frankrijk zouden sterk blijven. Keita zei niet elke poging tot bemiddeling in de crisis te zullen afwijzen. Advertentie via de televisie worden opgediend, geven een bepaald verkeerde indruk, die het kij - kend publiek niet informeert doch sugge reert. En wel suggereert ten nadele van het goede begrip voor de belangrijkheid en samenhang dezer nieuwselementen. De voorlichting is een subtiel en gevaarlijk instrument, dat met grote omzichtigheid en verantwoordelijkheid moet worden gevoerd dat des te gevaarlijker wordt naarmate het kan worden gebruikt in directe, indringen de en fascinerende technische vormen. Afgezien nog van het kwalijke feit dat de Russische propaganda door deze na vrante manier van publikatie een onnodige steun krijgt, wordt het patroon van het internationale nieuws scheefgertokken en verliest de televisiekijker zijn begrip voor verhoudingen, dat hem had moeten helpen een eigen oordeel te vormen. De begrijpelijke zin voor actualiteit van de televisie-nieuwsdienst is te prijzen, zo lang niet overijling en gebrek aan be dachtzaamheid het journalistische onder scheidingsvermogen in gevaar brengen. Dan immers dient een waarschuwing uit de kring van de Nederlandse journalistiek die merendeels de gevaren van haar eigen instrument terdege heeft leren on derscheiden en bedwingen te worden verstaan als een vriendendienst. NEW YORK (Reuter) Vice-president Nixon, de kandidaat van de Republikeinse partij voor het presidentschap, en senator Kennedy, de kandidaat van de Democra tische partij, zullen op 26 september, 13 en 21 oktober elkaar ontmoeten in verkie zingsdebatten voor radio en televisie. De debatten zullen over het gehele Ameri kaanse radio- en televisienet worden uitge zonden. Dit is de eerste maal, dat derge lijke debatten tussen rivalen voor het pre sidentschap plaats hebben. Verwijdert vlekken (Van onze correspondent) BONN Als antwoord op de Oostduit se maatregelen tot wering van Westduit sers uit Oost-Berlijn hebben de Westduit se regering en de Westberlijnse Senaat een plan opgesteld voor een „kleine lucht brug" tussen West-Duitsland en West-Ber lijn. Via deze luchtbrug zullen al die West duitsers, wie aan de West-Oostdultse grens door de .Volkspolizei" de reis door Oost- Duitsland naar West-Berlijn wordt gewei gerd, hun Westberlijnse bestemming per vliegtuig kunnen bereiken. De West-duit- se pascontrolebureaus aan de West-Oost- duitse grens voorzien hen, die door de Volkspoütizei worden teruggestuurd, van gratis biljetten voor het vervoer van de grens naar de vliegvelden van Hamburg, Miinchen of Hannover, voor de heen- en terugreis van deze vliegvelden naar West- Berlijn en voor het vervoer terug van de vliegvelden naar huis. De twee luchtvaartmaatschappijen die het luchtverkeer tussen West-Duitsland en West-Berlijn via de luchtcorridors verzor gen de Amerikaanse P.A.A. en de Brit se B.E.A. hebben medegedeeld dat zij voldoende vervoerscapaciteit voor dit plan hebben. Oost-Duitsland reageerde meteen zeer scherp op dit plan en liet ten tweede male weten dat de luchtcorridors slechts dienen ter verzorging van de geallieerde troepen in Berlijn en niet voor het vervoer van „Westduitse revanchisten en militaristen". Bonn en West-Berlijn lieten echter duide lijk merken alles te zullen doen om aan deze kleine luchtbrug zo veel mogelijk aandacht te besteden, opdat in de gehe le wereld de belangstelling zal vallen op de Oostduitse isoleringsmaatregelen. Een Amerikaanse woordvoerder te Ber lijn heeft er de nadruk opgelegd dat het Westen de vrije toegang van West-Duits land naar West-Berlijn nog altijd garan deert. Wat er ook gebeurt rond Berlijn, het Westen, zo verzekerde hij, heeft plan nen gereed voor alle mogelijke gevallen die de vrijheid van West-Berlijn of de toe gang tot de stad zouden bedreigen. De Oostduitse regering bleek gisteren niet van plan de teugels te laten vieren. Zowel aan de sectorgrens tussen Oost- en West- Berlijn als in de door de Oostduitsers ge controleerde tram- en spoorwegen naar het oostelijke stadsdeel stuurde de „Volks polizei" alie Westduitsers die niet beschik ten over een aparte Oostduitse „Ausweiss" terug. Vertegenwoordigers van Westduit se ondernemingen die naar Oost-Berlijn gaan om handelszaken te bespreken in het kader van het onlangs vernieuwde West- Oostduits handelsakkoord mochten bijna Een Westduitse mijnwerker die met zijn gezin op bezoek wilde bij zijn raoeder in Oost-Duitsland, kreeg te horen dat hij behoorde tot de „revanchisten en oorlogs ophitsers voor wie Oost-Berlijn gesloten isHetzelfde bescheid kregen 22 Westduitsers die via de Autobahnen naar West-Berlijn wilden. Zij waren geboren in het thans Poolse, vroeger Duitse ge bied achter de Oder-Neisse grens. Van incidenten was ook gisteren geen sprake. Ook niet op de eerste bijeenkomst van het te West-Berlijn begonnen congres eer Heimkehrer/ex-krijgsgevangene enzo voort). De driehonderd gedelegeerden en honderd gasten van het congres lieten bij na geen enkele politieke uitlating horen. Inmiddels is te Bonn veel critiek geuit op een bepaalde Britse en Franse hou ding. In het middelpunt stond nog altijd een uitlating in de Londense Times die uitermate critisch had geschreven over de vele vergaderingen van vluchtelingen en verdreven Duitsers. Men wees er te Bonn op dat juist de Oostduitse regering iedere vergadering te West-Berlijn uitbuit om te provoceren. Van Britse zijde te Bonn is reeds verklaard dat de regering te Lon den niet achter de critiek van de „Times" staat. In sociaal-democratische kringen te Bonn viel men gisteren over het zwijgen dei- Fransen inzake de nieuwe Berlijnse situ atie. Waar de Britse en Amerikaanse re gering reeds scherpe critiek op de Oost duitse maatregel hebben geuit, daar heb ben de Fransen nog tot geen enkele poli tieke veroordeling van de communistische provocatie gegeven. In de kiem smoren Voor Bonn staat het vast dat de Oost duitse communisten met hun huidige actie het volgende voor hebben: 1. Zij willen een begin maken met nieu we Berlijn-moeilijkhedcn als voorbode van Advertentie

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3