Sprintfenomene Wilma Rudolph verwierf goud op honderd meter Moens gaf Snell advies Waterpolozevental gaf zicli brevet van onvermogen Visser net voor de laatste selectie uitgeschakeld Murray Halberg won 5000 m. door zijn enorme wilskracht Finale vèrspringen werd een spannende aangelegenheid Nederlaag tegen de Roemeense ploeg Boston (8 meter 12) overtrof zijn landgenoot Robertson met 1 cm. Outsider versloeg Kerr en Moens 17 Niemand kon Wilma bijhouden in finale Wilma Rudolph, een geboren atlete Harro Ran geblesseerd Spoedig zeker Ongenaakbaar Onweerstaanbaar ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1960 De uitslag van de finale vèrspringen heren luidt: 1. en Olympisch kampioen Ralph Boston (V.S.) 8.12 meter (Olympisch record; 2. Roberson (V.S.) 8.11 meter; 3. Ter Ovanesian (Rusland) 8.04 meter (nieuw Europees record); 4. Steinbach (Duitsland) 8.00 meter; 5. Valkama (Fin land) 7.69 meter; 6. Collardot (Frankrijk) 7.68 meter; 7. Henk Visser (Nederland) 7.66 meter; 8. Bondarenko (Rusland) 7.58 meter; 9. Molberger (Duitsland) 7.49 me ter; 10. Bravi (Italië) 7.47 meter. De uitslag van de finale kogelstoten dames was: 1. en Olympisch kampioene Tamara Press (Rusl.) 17.32 m (serie 16.08, 17.32, 16.40. 16.19, 16.20, 16.14); 2. Johanna Luet'tge (Duitsl.) 16.61 m (serie 16.21, 15.59, 15.74, 15.20, 15.40, 16.61); 3. Earlene Brown (V.S.) 16'.42 m (serie 15.75. 16.34, 16.07 15.90. 15.95, 16.42); 4. Valerie Sloper I (Nieuw-Zeel.) 16.39 m; 5. Dojnikowa i (Rusl.) 16.13 m. j De uitslag van de finale 5000 m heren I was: 1. en Olympisch kampioen Murray i Kalberg (Nieuw-Zeel.) 13.43.4; 2. Gro- dotxki (Duitsl.) 13.44.6; 3. Zimmy (Polen) 13.44.8; 4. Janke (Duitsl.) 13.46.8; 5. Power I (Australië) 13.51.8; 6. Nyadika (Kenya) 1 13.52.8. De uitslag van de finale 100 m dames luidt: 1. en Olympisch kampioen Wilma Rudolph (V.S.) 11 sec. (nieuw Olympisch record); 2. Dorothy Hyman (Gr. Br.) 11.3; 3. Giuseppe Leone (It.) 11.3; 4. Maria It- kina (Rusl.) 11.4; 5. Catherienne Capde- viille (Fr. 11.5; 6. Pennifer Smart (G.B.) 11.6. De uitslag van de finale 400 m horden heren luidt: 1. en Olympisch kampioen Davis (V.S.) 49.3 sec. (Olympisch record); 2. Cushman (V.S.) 49.6; 3. Howard (V.S.) 19.7; 4. Janz (Did.) 49.9; 5. Rintamaki (Finl.) 50.8; 6. Galliker (Zwits.) 51.-. De uitslag van de finale 800 m heren was: 1. en Olympisch kampioen Peter Snell (Nieuw Zeel.) 1.46.3 (nieuw Olym pisch record); 2. Roger Moens (België) 1.46.5; 3. George Kerr (Jamaica) 1.47.1; 4. Paul Schmidt (Duitsl.) 1.47.6; 5. Waegli (Zwits.) 1.48.1; 6. Matuschewski (Duitsl.) 1.52.0. De uitslag van het nummer 20 km snel wandelen heren was: 1. en Olympisch kampioen Golubnichiy (Rusl.) 1 uur 34 min, 07.2 sec.; 2. Freeman (Australië) 1.34.16,4; 3. Vickers (G.B.) 1.34.56,4; 4. Lindner (Duitsl.) 1.35.33.8; 5. Read (Nieuw-Zeel.) 1.36.59,16. Back (Zweden) Een outsider won vrijdagmiddag de finale van de 800 meter heren. Peter Snell, een 21-jarige Nieuwzeelander, die nog nooit van zijn leven in een be langrijke internationale race had gelopen, zegevierde door het advies van de Belgische wereldrecordhouder Roger Moens, die zich daardoor de gouden medaille zal ontgaan. „Ik ontmoette Moens tijdens de trainingen en hij zei tegen mij, dat ik wat mier de sprint moest afwachten in plaats van mijn 800 meter in twee bijna even snelle ronden te lopen. In de halve finales kreeg ik het idee ditadvies eens te testen, maar tot mijn teleurstelling kon ik hem niet voorbij," aldus Peter Snell. „Vandaag in de finale liep Moens tweehonderd meter voor de finish om te kijken alsof hij een eindsprint van mij of van de Duitser Paul Schmidt verwachtte. Dat idee gaf mij vleugels op het laatste rechte einde en ik ging binnendoor Moens voorbij. Het resultaat van de raadgeving van Roger Moens weet u", zei de blonde Snell en lachend verdween hij met zijn verheugde landgenoten naar het Olympisch dorp, waar ait heugelijke feit en dat van zijn landgenoot Murray Halberg ongetwijfeld is gevierd. alles met gespannen gezicht had aange zien, naar zijn hoofd. Hij was door het oog van een naald gekropen, want het scheel de enkele centimeters of hij had het goud moeten afstaan aan zijn vriend en landge noot Robertson. Onze landgenoot Henk Visser heeft dit alles niet kunnen meemaken. Na drie sprongen (7.59, 7.43 en 7.66 meter kwam hij net iets te kort om de Fransman Col lardot uit te schakelen en hij moest het veld ruimen. In geen van zijn drie spron gen trof Visser met zijn volle voet de balk, iedere keer stapte hij er voor of raakte hij het hout maar half een daaraan moet het hoogstwaarschijnlijk worden geweten, dat Visser niet verder kwam. Geen moment is de lange Amsterdam mer in staat geweest zijn capaciteiten te tonen. Of Visser in de finale een rol van betekenis had kunnen spelen staat te be twijfelen, maar dat hij op deze gezien zijn leeftijd laatste Olympische Spelen niet tot een medaille is kunnen komen, is bijzonder jammer. Het zou voor hem een bekroning hebben betekend van zijn voor treffelijke carrière als verspringer. De beste kogelstootsters bijeen tijdens Duitse Johanna Leutige (zilver) de de Olympische huldiging: v.l.n.r. de I Russische Tamara Press (goud) en de Amerikaanse Earlene Brown (brons). Met grote voorsprong gaat Wilma Rudolph over de finish in de finale 100 meter dames. Achter deze fenome nale atlete kwamen Dorothy Hyman (Engeland) en Guiseppe Leone (Italië). Ralph Boston tijdens het vèrspringen, dat hem een gouden medaille opleverde. De naam van Wilma Rudolph zal onge twijfeld aan de Spelen van Rome verbon den blijven. In een fantastische race over de 100 meter legde dit donkere meisje be slag op de gouden plak op 'n wijze die be wondering afdwong. Zij deklasseerde haar tegenstandsters met een souplesse en gra- cieuse sprintkracht, die toch geheel vrou welijk bleef. Met haar tijd van 11 sec. precies verbeterde zij het wereld- en Olympisch record en zij zal ongetwijfeld, evenals de Australische Betty Cuthbert in 1956 in Melbourne deed, nog een tweede medaille, die voor de 200 meter, behalen. Geen moment werd het Newyorkse meisje tijdens de series, halve finales of finale bedreigd, en het zal de Amerikaan Avery Brundage, voorzitter van het Inter nationaal Olympisch Comité, ongetwijfeld genoegen hebben gedaan nu eens niet aan een mannelijke, maar aan een vrouwelij ke landgenote de hoogste onderscheiding te mogen overhandigen. Even heerste er bij de cérémonie-pro- tocolaire verwarring. Niet om de eerste plaats van Wilma Rudolph, maar wel om de tweede van de Engelse atlete Dorothy Hyman. Als tweede werd namelijk dooi de speaker de Russische Maria Itkina om geroepen. Dorothy Hyman bleef twijfelend staan en ook de heer Brundage wist even niet wat te doen. Gelukkig werd de fout snel hersteld. Tranen vloeiden er bij Giu- seppina Leone, die met het brons gesierd door haar landgenoten uitbundig werd toegejuicht. De waterpolowedstrijd Nederland-Roe- menië is geëindigd in een 4-5 overwin ning van Roemenië. Het Nederlandse ze- vantal heeft zich in deze wedstrijd, die werd bijgewoond door koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Armgard, we derom een brevet van onvermogen gege ven. Tenminste voor dit Olympische toer nooi, waarin opnieuw een nederlaag werd geleden: 4-5, nadat de eerste helft, waar in Nederland steeds aan de goede kant van het scorebord had gezeten, was afge floten met een gelijk spel: 3-3. Slechts één in de Nederlandse ploeg on derscheidde zich, namelijk Harry Lamme, die alle vier de doelpunten op zijn naam schreef. Het streven van de overigen om de wedstrijd een gunstiger wending te ge ven. bleef zonder succes, zoals ook in de vorige wedstrijden waarin Nederland te veel met zich liet spelen in plaats van zelf hot initiatief te nemen door een hoog tempo, terwijl bovendien het nodige spel inzicht ontbrak. Ondanks de ruggesteun van een voor sprong, welke zich in de eerste helft nog tweemaal herhaalde, konden de Roemenen telkens weer terugkomen en de score recht trekken door doelpunten van Zahan (2) en Kroner. Zelden zullen de toeschouwers een strijd over 5000 meter hebben gezien die tot het laatste moment zo spannend bleef als die gistermiddag in Rome tijdens de Spelen. Niet omdat er een verwoede nek-aan-nek race plaats vond, maar er was alleen de vraag of Murray Halberg, ongetwijfeld de Met gespannen lichaam, zijn vuisten gebald, stond de Amerikaan Irvin Robertson een veertigtal meters voor de vèrspringbak. Zijn laatste poging zou de doorslag moeten geven. Zijn landgenoot Ralph Boston was immers met een sprong van 8.12 meter al zeker van de eerste plaats, maar Ro bertson was van de tweede plaats verdrongen door de Rus Igor ter Ovanesian, zij het met slechts één centimeter verschil8.03 tegen 8.04 m. Dat de Duitser Manfred Steinbach even eens met zijn laatste sprong precies de 8.00 meter had bereikt deerde hem niet hij stond nog altijd op hem voor maar dat die Rus hem was voorbij gegaan kon Robertson niet verkroppen. Zijn laatste restje energie aansprekend, zich ten vol le gevend, vloog hij op de afzetbalk toe en na een magnifieke vlucht plofte de lange kleurling in het zand. Een kreet van be wondering steeg op uit de tribunes. Dood stil werd het. De juryleden keken door het speciaal ontworpen meetapparaat, enige leden van het bestuur van de Internationale Atletiek- bond werden er bij geroepen, om toch vooral maar geen vergissingen te maken. En toen kwamen de cijfers op het score bord. Eerst een 8 toen een 1 en daarna nog maals en 1. Vertwijfeld greep Ralph Boston, die dit Na de 5000 m.eter: Grodotzki (tweede) Zimmy (derde) met in hun midden de wilskrachtige Nieuwzeelander Murray Halberg. beste loper van het veld, de ruim 15 me ter voorsprong, die hij drie ronden voor het einde op de Duitser Hans Grodotzki en 25 meter op de Pool Kazimier Zim- ny had genomen, zou kunnen handhaven. Tot dat tijdstip namelijk had de 26-jari ge Nieuwzeelander achter in het veld zich niet met de strijd bemoeid en was rustig meegegaan. In die eerste drie kilometers was er een voortdurende wisseling van po sities en hadden of de Pool Zimny, de Duitser Grodotzki, de Australiërs Albert Thomas en Dave Power zich van de kop meester gemaakt om die na een of twee ronden weer te verliezen. Dat kostte krachten en die bewaarde de zuinige Halberg voor de eindfase. Die achtte hij gekomen op de 1200 meter voor de finish. Toen was er een uitbarsting van energie, die hem een voorsprong verschaf te. Het was daarna alleen de vraag of Murray Halberg dit tempo zou kunnen volhouden. Hij deed dat inderdaad, maar achter hem werd de afstand steeds klei ner en de toeschouwers hielden de adem in. Zou het dan toch nog gebeuren? Met iedere stap dichter bij de rug van zijn tegenstander komend, vocht Grodotz ki zich naar voren, maar door zijn enorme vechtersmentaliteit hield Halberg stand. Toen onze landgenoten na de rust door een 4 meter-worp tegen Van der Zwan, die feilloos werd ingeschoten door Zahan, met 3-4 achter kwamen, was het pleit in feite beslecht. Het vonnis werd definitief voltrokken door Badita, toen deze een strafworp tegen Leenards mocht nemen (4-5). Met Grintescu op de kant bevroren de Roemenen het spel en pas vlak voor het einde slaagde Lamme er in de achter stand tot 4-5 te reduceren. De resterende tijd was te kort om nog een gelijk spel uit het vuur te slepen. Als enig excuus voor deze nederlaag konden de Nederlanders slechts aanvoeren dat doelman Kniest bij enkele Roemeense doelpunten niet geheel vrij uit ging. Voor het overige kan ook over deze wedstrijd beter worden gezwegen. Italië heeft vrijdagavond de beste kan sen op de Olympische >vaterpolotitel ge kregen, dankzij een 2-1 zege op de favo riete ploeg va*n Joegoslavië Bij de rust hadden de Italianen al een 1-0 voorsprong. Deze wedstrijd was weinig minder dan een sensatie. De Italianen, gesteund door de vaak hysterische aanmoedigingen van de duizenden op de tribunes, drongen hun befaamde tegenstander keer op keer met snelle en enthousiaste combinaties terug op eigen helft. Het resultaat was een 1-0 voorsprong in de eerste helft. Na de rust was Joegoslavië het meest in de aanval. Maar het duurde nog tot drie minuten voor tijd voor Zuzej de stand op 1-1 kon brengen. Dat gebeurde uit een strafworp. De eindscore leek bereikt. Doch nog in dezelfde minuut gaven de Italianen blijk van hun enorme stootkracht, toen Parmengiani uit gedekte positie verras send een schot loste, dat de strijd besliste. Door dit resultaat zijn Hongarije en Rus land uitgeschakeld voor het Olympisch kampioenschap. Hongarije en Rusland speelden gelijk: 3-3. De stand in de finale-poule van het waterpolo-toernooi is nu: Italië 2 2 0 0 4 4—1 Joegoslavië 2 1 0 1 2 33 Hongarije2 0 1 1 1 45 Rusland 2 0 1 1 1 35 Na de voorlaatste dag van het Olympi sch waterpolotoernooi is de stand in de poule voor de klassering van de nummers 5 tot en met 8: Duitsland 2 1 1 0 3 7—6 Roemenië 2 1 1 0 3 87 Ver. Staten ..2 1 0 1 2 10—10 Nederland 2 0 0 2 0 10—12 De Hagenaar Harro Ran werd, na af loop van de waterpolowedstrijd Verenigde Staten-Nederland, met een spierblessure in een ziekenhuis opgenomen. Deze bles sure was niet van ernstige aard. Vrijdag middag reeds keerde Ran naar het Olym pisch dorp terug. Spelen doet hij vooreerst niet. Tamara Press, de oudste van Press- zusters uit Leningrad, heeft haar te genstanders in het onzekere gelaten over de bestemming van het „goud" bij het kogelstoten dames. Reeds bij haar tweede worp kwam zij tot 17.32 meter en geen der anderen is in staat geweest deze prestatie, die natuurlijk weer een verbetering van het Olym pisch record betekende, te benaderen. Het dichtst bij haar kwam nog tot veler verrassing de Duitse Johanna Luttge, die met haar laatste worp 16.61 meter noteerde en tweede werd voor het Amerikaanse geroeid in de persoon van de reusachtige Earlene Brown 16.42 meter). De eerste die Tamara met haar suc ces gelukwenste was haar zuster Irina. Het v:as een omarming tussen twee vrouwen, die vertederende ge dachten opdiep bij de toeschouwers, maar ongetwijfeld, door Irina zal zijn gevoeld. Want als men in de handen van een zuster terecht komt, die te voren een zware ijzeren kogel meer dan zeventien meter ver heeft ge stoten, zal dat ongetwijfeld wel een blauwe plek nalaten Was het donderdag een zwarte dag voor de Amerikanen door nederlagen op de korte sprint en bij het hoogspringen, vrijdagmiddag hebben zij revan che genomen. Driemaal ging de „Stars en Stripes" aan de hoogste mast door de prachtige overwinningen van Ralph Boston bij het vèrspringen, van Glenn Davis op de 400 meter horden en van het vrouwelijke sprintfeno meen Wilma Rudolph, die in een nieuwe wereld- en Olympische record tijd op de 100 meter het Olympische goud veroverde. Driemaal goud dus voor Amerika, maar ook de Russen lieten zich niet onbetuigd met een zege bij het 20 km snelwandelen en het kogelstoten dames door respectieveljjk Victor Golubnichyi en Tamara Press, die haar zuster Irina niet alle met een gouden plak naar huis wilde laten gaan. On getwijfeld sensationeel' was de overwinning van de Nieuwzeelander Peter Snell op de 800 meter, die in een fantastische eindspurt zijn grote rivalen en als favoriet getipte winnaars, de Belg Roger Moens en de Jamaicaan Geoi ge Kerrachter zrch liet. Murray Halberg tenslotte liep drie ronden voor het einde van de 5000 meter weg van zijn tegenstrevers de Duitsers Hans Grodotzki en de Pool Kazimier Zimny en finishte als eerste ondanks verwoede pogingen van Grodotzki en Zimny om hem op het laatste einde te grijpen. Voor deze atleten was het een dag van u-heugende gevoelens, waarbij de vreug- atranen vaak moesten worden terugge- ongen. Onze landgenoot Henk Visser "■rliet met gebogen hoofd het Olympisch idion. Evenals Joke Bijleveld was hij een haar na voor de finale uitgescha afd. Slechts drie centimeter kwam hij te ert om de Fransman Collardot van de zesde plaats te verdrin gen. Drie centimeters, die hem 't recht zouden hebben gegeven om nog eens drie sprongen te doen waarmee hij mis schien 'n beterej plaats in de eindrangschikking zou hebben bereikt. Want op goud, zilver of brons zou de lange Surinaamse at leet in deze finale van snelheid, kracht en sou plesse toch ni/et hebben mogen rekenen. ,Tegen het geweld van de'Amerika nen Boston en Robertson en de Rus Igor ter Ovane sian had hij niet opgekund. Jammer, voor Hfenk Vis ser, die ook op cleze derde Spelen, waaraan) hij deel neemt, wederom!'t beetje geluk miste, datj hem on getwijfeld roem en eer zou hebben gebracht. In 1952 in Helsinki sprong hij in de finale driemaal fout. In 1956 in Melbourne, waar hij vlak voor de Spelen in een uitstekende vorm verkeerde, werd Visser met de andere atleten teruggeroepen naar Nederland, in verband met de politieke gebeurtenissen in Hongarije en hier in Rome. na een goed seizoen met een overwinning bij de Ame rikaanse kampioenschappen waarbij hij wereldrecordhouder, Ralph Boston, ver sloeg, werd de zoete droom, een van de medailles te winnen, wreed verstoord. De Amerikaan Glenn Davis was onge naakbaar op de 400 meter horden. Gestart in de buitenbaan ging hij direct hard weg in zulk een hoog tempo, dat slechts zijn landgenoten Cliff Cushman en Richard Howard en de Duitser Helmuth Janz, die met een tijd van 49.9 sec het Europese record scherper, stelde, hem konden vol gen. Zonder enig moment van verslap ping, integendeel, met een steeds meer sprintende pas trok de 26-jarige Ameri kaan voor de tweede keer naar de Olym pische zege en hij ;deed het nog beter dan in 1956, want hij bracht nu tevens het Olympische record terug tot 49.3 sec., slechts 0.1 sec boven zijn eigen wereld record. Cliff Cushman en Richard Howard had den de grootste moeite om zich de Duit ser Helmut Janz van het lijf te houden en er ontspon zich tussen deze drie atleten zulk een spannende strijd op het laatste rechte stuk, dat Cushman al struikelend door de finish ging en zwaar neerploffend op de sintels voor de voeten van de over winnaar terecht kwam. Me* ontvellingen aan dijbenen en enkels werd hij door Glen Davis naar de kant gedragen. Het was dan ook geen wonder, dat de Italianen de ene ovatie na de andere over Davis- hoofd lieten neerdalen, want niets,wordt hier zo gewaardeerd als ridderlijkheid. Peter Snell, een 20-jarige Nieuwzeelan der, heeft op vrijdag ongetwijfeld voor de grootste verrassing gezorgd. Als outsider klopte hij op de 800 meter op overtuigen de wijze de getipte favorieten George Kerr en Roger Moens. Hij kwam als derde uit de laatste bocht en vocht zich met groot vertoon van macht binnendoor naar voren. Zijn tijd van 1 minuut 46.3 sec. was niet alleen voor hem persoonlijk de beste, maar ook de beste van alle Olympische Spelen tot nu toe gehouden. Murray Halberg, de man met de ver lamde rechterschouder en arm overge houden uit een partij rugby toen hij zijn sleutelbeen brak, waarna een lichte ver lamming aan de rechterkant van zijn lichaam optrad heeft het erf betreden van de nu bijna legendarische Emil Zato- pek en de Rus Kuts. Op bijzonder intelligente en fraaie wijze liep hij de 5000 meter en zorgde daarmee voor 't tweede Nieuwzeelandse succes van de dag. Wanneer hij geen last zal onder vinden van de inspanningen van deze race is hij ook de grootste kanshebber op de 10.000 meter, ofschoon de Rus Pjetr Bo- lotnikov, die niet aan de 5000 meter deel nam. heel wat frisser aan de start zal verschijnen. Al met al was deze dag een voor de ruim 80.000 toeschouwers niet te vergeten evenement van spanning, sfeer, teleurstel lingen en vreugde, waarbij tevens dekomst van de grote Amerikaanse zanger Bing Crosby op de perstribune voor de nodige ontspanning zorgde. Op bijzonder amicale wijze zette hij zijn handtekening op alle mogelijke papieren, werd intussen gefilmd, zwaaide lachend voor de televisie-camera's en trok met bestudeerde gebaren aan zijn onafscheidelijke pijp, terwijl hij zijn pana ma achter op zijn hoofd zette. De Amerikaan Cliff Cushman viel na de finish van de 400 meter horden doodmoe ter aarde neer, waarna de winnaar van het nummer, zijn land genoot Glenn Davis, hem de helpende hand bood. Cushman overigens werd tweede.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 17