r NETTY R0SENFELD RUDY CARREL WERELDNIEUWS Premier Eyskens vormt kabinet met drie coördinatieministers Soudanese premier Keita doet nu ook beklag bij De Gaulle 0/9 de NAAIMACHINES Van dag tot dag De man en de zaak Ivoorkust en Guinea weten raad ^Praatótoel ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1960 3 N.V. MIJ. „HOLSTER" - OVERVEEN Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook Juristen veroordelen Oost- duitse collectivisatie Adenauer en Fanfani zijn het volkomen eens Italiaanse preinier thans bij generaal De Gaulle KOFFIE EN KOEK Onthaal in de pers is niet onverdeeld gunstig DE BREUK IN DE MALI-FEDERATI E Duitse ex-majoor tot 18 maanden veroordeeld Hij liet in april 1945 een sergeant fusilleren Nieuwe regering van Laos, op 2 leden na, beëdigd Bisschop Reevers naar Zuid-Afrika terug SIMCA A. J. ROTTEVEEL'S i ENGEL De Londense Times heeft onlangs de volgende typering gegeven van de kwestie Katanga-Kongo: „De zaak van Loemoem- ba is een betere man waard. De man Tsjombe is een betere zaak waard". Daar mee heeft dit blad te kennen gegeven, dat leiders als Tsjombe, Kalondji en an deren hoeveel gematigder en prettiger in de omgang zij ook mogen zijn een voor Kongo onhoudbare zaak verdedigen: het regionalisme. Ook de Belgen hebben een losse federatie, zoals deze leiders wil len, nooit voor Kongo gewild, omdat dit een rem zou zijn voor de ontwikkeling en mogelijk zelfs zou leiden tot een terug vallen in de oude stammenversplintering. Zij hebben gestreefd naar een staatkun dige eenheid voor het hele gebied, inclu sief Katanga. De vaak uit communistische en extreem- nationalistische zenders rondgetoeterde be schuldiging aan het Westen, dat het de balkanisatie van Afrika wil, in overeen stemming met de oude verdeel-en-heers- politiek, gaat dan ook beslist niet op. Ook Frankrijk heeft zijn vele Westafrikaanse gebieden in zo groot mogelijke eenheden afgeleverd en .Engeland is in Oost-Afrika bezig hetzelfde te doen. Alleen reeds één welbegrepen eigenbelang van de voorma lige moederlanden dwingt hiertoe, name lijk te voorkomen dat het toekomstige Afrikaanse „blok" in de UNO-assemblee nog verder versplintert. Overigens is er wél enig verschil tussen de staatkundige eenheid, die België in Kon go heeft willen doen ontstaan en de een heidsstaat, zoals die Loemoemba voor ogen zweeft. Loemoemba wil een absoluut cen traal oppergezag forceren en het is op merkelijk,dat de Afrikaanse vertegenwoor digers, die de vorige week in Leopoldstad confereerden, hem hierin wel steunden. Hun critiek op zijn beleid gold echter zijn streven om dit buiten de UNO om te doen. Exponenten van het Afrikaans nationalis me, zoals NKroemah van Ghana, hebben in hun eigen land wel getoond, dat zij liever op vrijwel dictatoriale wijze een na tionale eenheid forceren dan het risico te lopen „opgedeeld" te worden door toege vendheid tegenover het regionalisme. Dat nu die Afrikaanse vertegenwoordi gers in Leopoldstad hun steun hebben be tuigd aan de UNO moet dan ook beslist niet zo uitgelegd worden als zouden zij de UNO waarderen als een soort scheids rechter tussen unitarisme (Loemoemba) en separatisme (Tsjombe). Zij wensen wel degelijk progressie in het optreden van de UNO in Kongo, en wel in de richting van de totstandkoming van één Kongolese staat, inclusief Katanga. En het lijdt geen twijfel of ook secretaris Hammarskjoeld denkt in deze richting. Het UNO-optreden in Kongo verkeert thans nog in een sta dium waarin het zich angstvallig houdt buiten de „interne constitutionele geschil len" in Kongo. Maar deze omschrijving geeft al duidelijk aan, dat er ook voor de UNO maar één Kongo bestaat Katan ga inbegrepen. En de militaire specialis ten die thans in Leopoldstad aankomen, gaan één leger opbouwen. En dat is het leger van de centrale regering, het leger van Loemoemba. Dit is een van de redenen, waarom de Afrikaanse landen de UNO in Kongo hun loyaliteit hebben betuigd. De andere is zonder twijfel, dat zij in het UNO-optre den de enige mogelijkheid zien om hun werelddeel te vrijwaren van interventies door de grote mogendheden. Mocht echter de UNO er te eniger tijd blijk van geven, zich neer te leggen bij de afscheiding van Katanga, dan zou er een ernstige vertrou wenscrisis tussen haar en deze Afrikaanse landen ontstaan. De zaak van Tsjombe staat er danook slecht voor en dat hij nu zijn legertje laat organiseren door Belgen maakt hem militair misschien wel sterker maar zijn zaak nog zwakker. Zoals de UNO-troepen geen partij kozen toen Kongolese troepen Kasai binnenvielen, zo zullen zij vermoe delijk ook geen partij kiezen wanneer Loe- moemba's eerste troepen de grens met Katanga overschrijden en de gevechten met Tsjombe's troepen losbranden. Het beste wat daaruit kan komen is een bestand, gevolgd door een referendum. Maar de zaak, zoals Tsjombe die op het ogenblik ziet, is bij voorbaat verloren. Advertentie Tel. K 2500 - 60002, 57290 en 57833 BERLIJN, (DPA) De Internationale Commissie van Juristen te Genève heeft vastgesteld dat de dwangmethoden, waar mee in Oost-Duitsland de landbouwbedrij ven gecollectiviseerd zijn, een inbreuk be tekenen op de rechten van de mens, zoals vastgelegd in de UNO-verklaring van 1948 en een schending vormen van de grondwet van de Duitse Democratische Republiek. Dit heeft de Westberlijnse com missie van vrije juristen, die een onder zoek naar de collectivisatie heeft ingesteld meegedeeld. VARESE, (Noord-Italië) (Reuter, AFP) De Westduitse bondskanselier, Adenau er, heeft na zijn besprekingen met de Ita liaanse premier Fanfani, die werd verge zeld door zijn minister van Buitenlandse Zaken Segni, verklaard: „Het is niet over dreven te zeggen, dat wezenlijk volledige overeenstemming werd bereikt". Na het overleg in Varesa werd een communiqué uitgegeven, waarin wordt medegedeeld dat de besprekingen in een bijzonder har telijke geest zijn gevoerd en dat. zij tot overeenstemming hebben geleid inzake het standpunt dat Italië en West-Duitsland innemen met betrekking tot de voornaam- Fanfani ste, aan de orde zijnde internationale vraagstukken en de internationale toe stand in 't algemeen. Adenauer en de Ita liaanse staatslieden hebben gesproken over de Franse voorstellen, om tot een nauwer politiek en cultureel contact te komen tussen Frankrijk, Italië, West- Duitsland en drie Benelux-staten. Er is ook van gedachten gewisseld over het ge sprek dat Fanl'ani tijdens het weekeinde zal hebben met president De Gaulle in het kasteel Rambouillet. Er zou verder onder meer zijn gesproken over Macmillans re cente bezoek aan Bonn, het overleg, dat de Britse, Nederlandse en Belgische staatslieden de laatste tijd te Rome heb ben gepleegd en de jongste ontwikkelin gen in de betrekkingen tussen Oost en West. Premier Fanfani en minister Segni zijn tegen het middaguur in Parijs aangeko men. Advertentie Morgen start het nieuwe 'ASPRO' programma van Vrolijke muziek, geestige liedjes en gezellige praatjes in een opgewekt zondagmorgen-programma met 2 top-sterren van radio en tv. Aangeboden door *ASPRO' over RADIO LUXEMBURG.Eikezondag morgen van 10.50-11.15 uur. Golf lengten 208 en 49,26 meter. (Van onze correspondent) BRUSSEL Eerste minister Eyskens heeft gisteravond zijn nieuwe regering ge formeerd. Met een stralende glimlach las hij gisteravond, na een laatste bezoek aan koning Boudewijn, voor de talrijke journa listen de lijst voor van de 24 bewinds lieden: vice-president, drie coördinatie- ministers, veertien gewone ministers en vier minister-onderstaatssecretarissen. Het is de grootste regeringsploeg sedert het ontstaan van België. Naar het aantal geeft de regering dus niet het voorbeeld van versobering.... De premier wees echter op de talrijke en ingewikkelde taken van een moderne regering en op het feit dat hij de uitvoerende macht wil versterken. Drie rooms katholieke ministers: de heren De Schrijver en Scheyven van Afrikaanse Zaken en de minister van Arbeid Behogne, alsmede een liberale minister, de heer Merchiers van Justitie verlaten de rege ring. Er worden drie nieuwe departementen in het leven geroepen: economische coör dinatie, institutionele Hervorming en open bare ambten. Drie ministers worden be last met het coördineren van de activitei ten van verschillende departementen: economische coördinatie, sociale zaken en institutionele coördinatie. Vier jonge poli tieke figuren worden voor hei eerst in België minister-onderstaatssecretaris. Zij zullen hun beleid voor het parlement die nen te verantwoorden. (Van onze correspondent) PARIJS De Soudanese premier Mo- dibo Keita heeft, nadat, men hem in Pa rijs als bezoeker eigenlijk al had afge schreven, gisteren dan toch zijn opwach ting op het Elysée bij de president der republiek en der Frans-afrikaanse ge meenschap, generaal De Gaulle, gemaakt om samen het conflict van 20 augustus met Senegal te bespreken, waardoor, zoals men weet, een einde aan de Mali-federa tie kwam. Modibo Keita, gekleed in een onberispelijk zomerpak, is een zwarte reus van 1,92 meter, die met onze minis ter Luns, die evenmin klein van stuk is, daardoor tot de schaarse staatslieden be hoort, die de lange Franse generaal staan de recht in de ogen kunnen kijken een mopje van ambassadeur Beyen. Figuurlijk gesproken hield dé Soudane se premier zich bij zijn ontmoeting trou wens aan hetzelfde parool. Ofschoon de breuk in de Mali-federatie een direct uit vloeisel was van een staatsgreep die hij op 20 augustus zou hebben beraamd en zelfs gedeeltelijk zou hebben uitgevoerd, moet Modibo Keita tegenover De Gaulle vrijdag eerder de toon van de aanklager hebben aangeslagen. Hij beschuldigde Frankrijk wat al te vlot te hebben be rust in de opheffing van de Mali-federa tie, die volgens hem constitutioneel nog altijd bestaat. Keita zou ook met het drei gement hebben geschermd aan het hoofd van zijn regering de gemeenschap te ver laten indien Frankrijk de onafhankelijk heid van Senegal officiéél erkende. Die er kenning heeft haar beslag echter nog al tijd niet gekregen. Tegenover de pers heeft Keita gisteren nog verklaard, dat hij geen enkele aanbieding voor goede diensten van de hand zal wijzen en dat alle mogelijkheden van een herstel van de betrekkingen met de Senegalese buur volgens hem trouwens nog niet waren verkeken. Nu De Gaulle er echter niet in is geslaagd de beide landen Soudan en Senegal getweeën in de Mali-federatie te rug te brengen, wordt in Parijs druk ge speculeerd op nieuwe formules en andere bemiddelingen. Zowel de president van de Ivoorkust, de Franse oud-minister Houp- houet-Boigny, als Sekov Tovré van Guinea zijn momenteel in druk overleg gewikkeld en aan dat beraad zal de Soudanees-Sene- galese burenruzie ongetwijfeld wel niet vreemd zijn. Het is niet uitgesloten, dat van die zijde op een plan wordt gebroed Senegal en Soudan in een groter geheel onder te brengen waarvan dan ook Ivoor kust en Guinea deel zouden kunnen uit maken. Houphouet-Boigny heeft deze week naar verluidt, een brief naar generaal De Gaulle gestuurd waarin dit project ge looft men nader zou zijn toegelicht. In datzelfde schrijven zou Houphouet-Boi gny ook de suggestie hebben vervat als vredesstichter in de Algerijnse oorlog op te treden. Voor het moment zijn het allemaal nog maar geruchten, geruchten echter waar aan iedere grond van waarschijnlijkheid ook weer niet ontbreekt. Mochten de ge beurtenissen zich inderdaad in deze rich ting ontwikkelen dan zou de scheuring in de Mali-federatie voor Frankrijk en voor Afrika dus zelfs nog goede gevolgen kun nen krijgen. Via het herstel van die breuk zou dan immers wellicht Sekou Touré van Guinea weer als verloren zoon in het ouderlijke huis kunnen worden binnenge leid om van de Algerijnse vredes-perspec- tieven nog maar niet eens te spreken. Voor het moment doen deze wel zeer zon nige voorspellingen evenwel nog ietwat te voorbarig aan. Terwijl de blanke kinderen zich naar de schoolbus haasten, moeten de India nen-kinderen Emma Jean en Juanit Change (beiden voorgrond) achterblij ven. Zij zullen de school in Dunn, North-Carolina, niet mogen bezoeken, omdat gelaat •.■vorm en huidskleur een klein beetje afwijken van die van de bleekgezichten. Zeven Indiaantjes z\jn gearresteerd, omdat ze toch geprobeerd hebben de school binnen te komen. De verstoten kinderen mogen wel naar een school voor Indianen, die 120 km verder is gelegen. De vier staatssecretarissen zijn: Bud get: Willy Declerck; P.T.T.: Albert de Gryse; Culturele Zaken: R. van Elslande en Energie: Roger de Looze. Nieuw zijn de ministers: Vreven, sena tor voor Limburg (Coördinatie der instel lingen) en graaf d'Aspremont-Lynden tot nu toe leider van de Belgische technische missie in Katanga (Afrikaanse Zaken) De regering telt twaalf Vlamingen en twaalf Franssprekende Brusselaars of Wa len. Er zijn drie extra-parlementariërs, maar zij zijn nauw met hun politieke par tijen verbonden. Het nieuwe kabinet werd i perskringen al dadelijk vrij scherp gecritiseerd omdat het volgens de meeste waarnemers niet als een versterking is te beschouwen. Men vraagt zich ook af of de ingewikkelde fi guur van coördinerende super-ministers, gewone ministers en staatssecretarissen de „grote" regering is waarop de premier het land door zijn talrijke verklaringen had voorbereid. Zelf erkende de premier spontaan in een verklaring dat vooraan staande figuren op wie hij een beroep had gedaan geweigerd hadden zitting in zijn kabinet te nemen. Klaarblijkelijk verheelt de premier niet dat hij in het parlement een hard gevecht tegen de socialistische oppostie tegemoet gaat. De oppositie zal hem vooral critiseren omdat hij zijn ad junct-kabinetschef graaf Harold d'Aspre mont-Lynden tot minister van Afrikaanse Zaken benoemde terwijl, vele politieke figuren hem dit hadden afgeraden. De graaf geldt, terecht of ten onrechte, als de man die het Belgische verzet in Katan ga tegen de centrale regering van Loe moemba heeft georganiseerd. Het bemoei lijkt een nog steeds mogelijk geachte over eenkomst met de centrale regering van Leopoldstad. De nieuwe ministers werden vanochtend door de premier aan koning Boudewijn voorgesteld voor de eedsaflegging. De premier zal zijn nieuwe regeringsverkla ring over het versoberingsprogram op 13 of 20 september voor het parlement bren gen. De crisis die twee weken heeft ge duurd is afgelopen, maar de strijd van de i-egering zal buitengewoon zwaar zijn. Of het parlement overigens aan de heer Eys kens een ongenuanceerd vertrouwen zal schenken is een open vraag; zelfs in de kringen van de rooms katholiek-liberale meerderheid. (Van onze correspondent) BONN De rechtbank te Lübeck heeft de 48-jarige baron von Ruffin tot ander half jaar gevangenisstraf veroordeeld, nadat de officier van Justitie daags tevoren sprijspraak had gevraagd. Ruffin heeft als 33-jarige majoor tijdens de Duitse terugtocht uit Tsjechoslowakije in april 1945 zonder krijgsraad een we gens dapperheid hoog onderscheiden ser geant laten fusilleren. Hij meende dat de sergeant wilde deserteren hoewel hij daar voor geen bewijzen had. De rechtbank hield von Ruffin voor schul dig en vond geen reden om het verzoek van de officier in te willigen. Zij ging er van uit dat de ex-majoor in april 1945 wel degelijk overleg had moeten plegen met de leiding van de divisie waartoe hij behoorde. Von Ruffin beweert dat hij telefonisch contact met de divisie-chefs heeft gehad. Generaal Philipp, die destijds divisie-chef was, heeft dit ontkend. Het staat vast dat Von Ruffin in hoger beroep zal gaan en niet de officier van Justitie in dit proces. De officier van Justitie heeft de aanklacht niet ingediend. Dat gebeurde door een zogenaamde „ne venaanklager" die al enige jaren geleden voor de broer van de gefusilleerde ser geant getracht heeft tot een proces te komen. VIENTIANE (Laos-Reuter-AFP) Twaalf van de veertien leden van de nieu we Laotiaanse regering van prins Soevan- na Phoema hebben vrijdag in een boed dhistische tempel in de koninklijke resi dentie Loeang Prabang de eed afgelegd. Voor de afwezigheid van de twee is geen verklaring gegeven. Een van de afwezigen was generaal Phoemi, die zich aanvanke lijk tegen prins Soevanna had verzet. Hij bevindt zich temidden van zijn militairen. Sommigen menen dat 'hij zijn officieren wil overreden de zijde van de nieuwe re gering te kiezen, maar volgens anderen wil hij door zijn afwezigheid blijk geven van zijn afkeuring voor de verzoeningsge zinde politiek van prins Soevanna tegen over de linkse Pathet Lao, waarmee de nieuwe regering onderhandelingen wil aanknopen. Kapitein Kong Le, de leider van de staatsgreep, heeft meegedeeld dat hij het bewind heeft overgedragen aan de nieuwe regering. Deze erkent de regei-ing van de Sovjet-Unie als vertegenwoordigster van het Russische blok. Men zal voorlopig geen diplomatieke betrekkingen aanknopen met China en Noord-Vietnam, maar wel een vriendschappelijke houding tegenover deze buurlanden aannemen. LONDEN (Reuter) Dr. Reeves, de Anglicaanse bisschop van Johannesburg, zal op 9 september per vliegtuig uit Lon den naar Zuid-Afrika terugkeren, zo is vrijdag te Londen bekendgemaakt. De bisschop had Zuid-Afrika verlaten na de ongeregeldheden in maart te Sharpville die aan 67 Afrikanen het leven kostten. De noodtoestand welke daarop was gevolgd en waarin honderden arrestaties werden ver richt, is enige dagen geleden opgeheven. Advertentie een bijzondere auto U ZIET ER STEEDS MEER OP DE WEG AUTOMOBIELBEDRIJF Dr. D. Bakkerlaan 12-16, Bloemendaal Tel. 57500 - 57501 (K 2500) Betrekkelijkheid. Hoe betrekkelijk is ook het toerisme; het zal u, nu u alweer terug bent bijna, ook zijn opgevallen. Afstand namelijk doet het hem niet. Wie in vroeger eeuw dertien kilometer (of liever tien zeelandse mijlen of roeden of iets in die geest), uit de eigen plaats wegwandelde en in een naburige plaats terechtkwam, beleefde daar pre cies dezelfde dingen die de toerist nu ondervindt als hv vier uur gevlogen heeft in een Cornet, 23 uur gereisd heeft in een expressetrein en drie dagritten heeft gemaakt in een toerbus van „N.V. de Rappe" te W. „Blikskater!", riep de toerist in vroeger eeuwen na zijn uitstapje als hij vermoeid van het paard afgleed. „Wat ik daar heb gezien, lui! Ze dragen daar kneepmutsen van een bovenmate curieus model met oorijzers waar je eenvoudig van knapt van het lachen. En dan de mannen! De mannen dragen hesjes, hahaha en nog eens hahaha, wat een bespottelijke dingen van hesjes dragen de mannen daar!" En zo babbelde hij thuis aan de heerdt, bij het vuur van zwaere beuckenblocken, wijl de worste in de schouw te bengelen hong of het een hedendaagsch oud-hollantsch eethuyzeken betrof, totdat de huisgenoten tegen elkaar zeiden„Hij heeft toch wél wat meegemaakt, hè! Je kijkt er van op als je het hoort! Hesjes! Mannen met hesjes! En kneepmutsjes en oorijzers waarvan je knapt. Nou. nou!" Toerisme, dat blijkt uit het boven staande, behoef: niet noodzakelijk te be rusten op de afstand. Toerisme kan ook dicht bij huis worden beoefend. Ja, dat klinkt zo afgezaagd en zo vaal dat u de griezels over de rug lopen. Maar toch, tóch k om t men nog elke dag, elk uur, mensen tegen die het „ver- weg" van hun vakantieuitstap van deze en vorige zomers als een duidelijk posi tief punt. zien bij de beoordeling van de „pret" die zij hebben gehad. „Het was zo f ij n v er w e g", zeggen zij dan, „drie dagen op de autobaan en maar raggen, jongens, nou f ij n ho or!" Is verweg fijn? Waaróm is verweg fijn? Is verweg écht fijn als men niet uitsluitend een kïlometer-vreterd is en de afstand dus alleen maar een prestatie is van de motor of het wagetjeof het eigen merk? Wie nadenken wil zal erkennen dat „ver weg" alleen mao.r verweg" is en dat de ervaringen die men er opdoet maar zeer weinig (of niets) te maken hebben met dat „verweg". Verweg is betrekkelijk. Dat blijkt uit het boek waarvan ons (nu. juist) de naam ontschoten is maar dat, in het Frans, on geveer de volgende titel droeg: „Reis door mijn kamer". Daarin beschreef een erudiet auteur met zeer fijne smaak en geest en een overvloed van kennis, al wat zijn kamer bevatte en hij reisde op die manier verder da.n welke hedendaagse toerist ook die drie dagen Langs de autobaan snort of acht uur Comet-getril ondergaat of twee dagen en nachten exprestrein-gedaver. Duif Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTRAAT TEL. 1444*f 181 Onder dwang. Het Amerikaanse Opperge- rechtshof heeft het verzoek van Hous ton (Texas) en New Orleans (Louisia na) om de rassenintegratie op de open bare scholen te mogen opschorten, ver worpen. De scholen zullen derhalve op 7 en 8 september voor alle leerlingen moeten worden opengesteld. Echo. Radio Vrij Europa heeft boodschap pen in hun eigen taal aan de volken van de communistische landen in Euro pa gezonden via de verbindingssatelliet „Echo" die thans een baan om de aar de beschrijft. De boodschap werd door de satelliet teruggekaatst naar de stu dio's van de organisatie in München, die voor het relayeren naar Bulgarije, Ts.jecho-slowakije en Hongarije zorg den. Nakomertje. Onder de titel „Hitiers twee de boek" zal het instituut voor de mo derne geschiedenis in München eind dezer maand een tot dusver nog niet bekend manuscript van Adolf Hitler uit geven. Hitier schreef het in 1928, na „Mein kampf" en behandelt daarin de buitenlandse politiek. Pluche. Radio Moskou, een artikel citeren de uit het regeringsorggaan Izvestia, heeft gezegd dat in de moderne Rus sische woning geen plaats meer is voor de zachte, pluche crapaud uit de negen tiende eeuw. Izvestia had een weten schapsman, een binnenhuisarchitect, de directeur van een cultureel instituut en een werkster geïnterviewd. Het eenpa rig oordeel luidde: de nieuwe lijn is streng en functioneel en er is geen plaats meer voor de pluche meubels. „Wij hebben gebrek aan smaak", aldus de Izvestia, „plompe en smakeloze voorwerpen uit een ver verleden maken nog deel uit van ons dagelijks leven". Antisemitisme. Na een bezoek van 42 leerlingen van de hoogste klas van een lagere school te Wolfenbüttel in de Duit se Bondsrepubliek aan het Joodse docu mentatiecentrum te Parijs, zijn woens dag op wanden en tentoongestelde stuk ken hakenkruizen ontdekt en de woor den „Heil Hitier". Bij het eerste on derzoek hebben de scholieren, die het museum onder leiding van hun onder wijzers bezochten, ontkend zich aan de wandaden schuldig te hebben gemaakt. Bommensteeg. Een onderzoekingsvaartuig van de Britse marine heeft in de „Bom mensteeg" tussen Dover en Dungeness langs de Engelse Kanaalkust 23 scheepswrakken gevonden die tot dus ver nog niet in kaart waren gebracht. Enkele dezer wrakken liggen boven de oude dieptegrens van 15 meter. Tegen woordig ligt de dieptegrens op 20 meter onder de waterspiegel met het oog op grote diepgang van supertankschepen. Groei. De Amerikaanse socioloog Barrett heeft meegedeeld dat de rooms katho lieke bevolking van de Verenigde Sta ten tweemaal zo snel toeneemt als de bevolking in het algemeen. Barrett schrijft de grotere groei van de rooms katholieke bevolking toe aan een hoger geboortecijfer en een geleidelijk stij gend aantal volwassen doopsels. Gesnapt. De Engelse „Zippy Zoe" Progl, die geschiedenis heeft gemaakt door als eerste vrouw over een acht meter hoge muur uit de vrouwengevangenis „Hol- loway" te ontsnappen, zit weer achter slot en grendel. De 32-jarige vrouw, die in juni wist te ontsnappen, is vrij dag gepakt. Zij was tot 30 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens in braak. Afgeschaft. De rooms katholieke kerk heeft officieel de val van het heilige Romeinse keizerrijk erkend 154 jaar na dato. Het heilige Romeinse keizer rijk werd in 800 door Karei de Grote gesticht en in 1806 door Napoléon afge schaft. In een hervormin van het bre vier en het missaal wordt nu het tradi tionele gebed voor de Romeinse keizer vervvangen door een gebed voor „de leiders van de staat". „Ons niet gezien Vrijdagochtend hebben 103 Britten, die in een gechar terde DC-6 naar Engeland zouden terugkeren, geweigerd het vliegtuig te gebruiken nadat de start tweemaal we gens motorstoringen was uitgesteld. Zij gaven er de voorkeur aan met een be ter vliegtuig van Rimini in Italië naar Londen te vliegen. Zonder rijbewijs. In de gevangenis van Reinbek in de Westduitse deelstaat Eleeswijk-Holstein is de grote Europese reis van een 22-jarige Oostenrijkse boer geëindigd. Met een in Beieren gestolen auto heeft hij, zonder rijbewijs, een tocht van 25.000 km. door Europa ge maakt. Aan geen enkele grenspost werden zijn papieren grondig gecontro leerd. Zijn hotelrekeningen betaalde de boer met gestolen geld. Pas in Reinbek, waar hij veertien dagen bleef, wekte het argwaan dat hij als Oostenrijker in een auto met een Beierse nummerplaat reed. Betaald. Albert Luthuli, de voormalige voorzitter van de verboden Afrikaanse Nationale Congrespartij in Zuid-Afrika, heeft de boete van honderd pond ster ling betaald, die een rechtbank te Pre toria hem had opgelegd wegens het ver branden van zijn identiteitspapieren uit protest tegen de passenwetten. Hij is naar zijn boerderij in de vallei van de Tugela in Natal teruggekeerd. Het geld voor de boete was hem toegezonden door de ..Bond voor chritselijke actie" te Londen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3