Kroesjtsjev brengt het Westen in verlegenheid MODE Nederland blijft ondanks de huidziekte margarine eten Volkspolitie stuurt steeds meer Westduitsers terug PUZZEL NUMMER EEN Staking bij NKF is beëindigd Dit jaar zijn 44.100 woningen gebouwd Bromfietser in Velsen verongelukt Washington heeft moeite zijn houding te bepalen jegens de ongenode gast ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1960 5 Verbruik zou slechts met 20 percent gedaald zijn Drie doden in het verkeer „Arosa Sun" werd door ca. 2 miljoen verkocht aan Hoogovens Gasleiding in Santpoort raakte onklaar Europa-dagen in Delfzijl geopend MAAGKLACHTEN? door VENTROLETTEN Luchtbrug naar West-Berlijn volledig in bedrijf Nixon gaat 12 september op verkiezingstournee Turkse studenten kwamen in Nederland aan Onofficiële enquettes onder de consu menten en wederverkopers van margari ne hebben uitgewezen, dat de overgrote meerderheid van de Nederlandse gezin nen ondanks de huidziekte epidemie marga rine hoewel veelal van andere merken dan de geïncrimineerde Planta blijft gebruiken. De indruk is, dat de daling van het margarineverbruik in ons land ook in de afgelopen week nergens groter is dan de twintig percent die reeds vorige week geraamd werden, hoewel er plaatselijk vrij grote verschillen in de omzetvermin- dering geconstateerd zijn, terwijl vrij al gemeen de verkoop van roomboter geste gen is. In West-Duitsland heeft de vraag naar margarine, naar de Frankfurter All- gemeine Zeitung meldt, in het geheel niet geleden onder de berichten over de „Plan- ta-ziekte": de omzet is daar sedert 31 au gustus (het einde van het vakantieseizoen) zelfs nog gestegen. Duitse expert in Rotterdam DEN HAAG (UPI) Professor K. Herz- berg uit Frankfurt, die in Nederland is ter gelegenheid van het congres over elek- tronenmicroscopie, heeft meegedeeld dat hij vandaag op uitnodiging van de Neder landse gezondheidsautoriteiten, „doch ge heel als privé-persoon" een bezoek aan Rotterdam zal brengen, waar hij kennis zal nemen van de stand van zaken van het onderzoek naar de Planta-huidziekte. Prof. Herzberg heeft in 1958 en 1959 in West- Duitsland, een studie van de blaajesziekte gemaakt die bijna een jaar geduurd heeft. Zijn bevindingen heeft hij neergelegd in artikelen verschenen in Duitse medische tijdschriften. Gisteren heeft professor Herzberg een onderhoud gehad met di\ H. J. Dykhuis, de directeur van de Volksgezondheid in Den Haag. „Ik ben zeer geïnteresseerd in deze kwestie en zal ongetwijfeld na terugkeer in Frankfurt trachten mijn inzichten te fromuleren". „U zult het billijken dat ik thans niet nader kan ingaan op het pret tige contact dat ik met de Nederlandse autoriteiten heb gehad", aldus professor Herzberg. Twaalf zieken in Duitsland FRANKFORT (UPI) In West-Duits land zijn tot dusverre 12 personen ziek geworden na het nuttigen van in Neder land geproduceerde „Planta". Dit is vrij dag meegedeeld aan het slot van een tweedaagse conferentie van de vereniging van beambten van de medische dienst der Westduitse deelstaten, aan welke bij eenkomst ook is deelgenomen door verte- Advertentie Nu is er... Een wondermiddel! Wrijf een weinig Clipp In de nog vochtige huid. Dit voor komt „afwashanden". U merkt 't na één behandeling: de huid blijft gaaf en soepel. Uw handen zijn zacht als fluweel hèt middel tegen afwashanden Van de zyde van de Nederlandse Ka- belfabriek te Alblasserdam werd vrijdag avond laat medegedeeld, dat het merendeel van de Brabantse en Betuwse stakers het werk heeft hervat. Vrijdagmorgen werd in het dorpshuis een vergadering met de stakers belegd, waar de bondsbestuurders van het CNV en de ANMB, alsmede de ondernemingsraad van het bedrijf, de sta kers opwekten weer aan het werk te gaan. Tijdens deze vergadering kwam wel aan het licht dat de bezwaren van de stakers zich verder uitstrekken dan de reisuren- vergoeding, daar ook andere problemen die in het secundaire vlak liggen tot de sta king hebben bijgedragen. Er werd mede gedeeld dat over deze problemen eerst dan zal worden onderhandeld wanneer de rust op de NKF is weergekeerd. De werkproegen bij de Nederlandse Kabelfabriek in Alblasserdam zijn gister avond weer aan het werk gegaan. De ploeg die om tien uur had moeten beginnen begon weliswaar met een achterstand van ongeveer anderhalf uur, maar werkte dooi-. Om zes uur vanmorgen kwam de vervan- gingsploeg als gewoon op het werk. Men verwacht in Alblassei'dam dat thans de onderhandelingen met de directie over de stakingseisen kunnen beginnen. Volgens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek werden in juli van dit jaar 6.137 nieuwe woningen opgeleverd. In de eerste zeven maanden van 1960 kwamen 44.140 nieuwe woningen gereed, tegen 42.758 in de overeenkomstige periode van 1959. Van de in juli voltooide woningen wer den er 610 als systeemwoning gebouwd. In de eerste zeven maanden van het lopen de jaar kwamen 5.554 systeemwoningen gereed. Gerekend tot en met juli 1960 zijn sedert de bevrijding 813.367 nieuwe woningen ge bouwd. Het aantal woningen met de bouw waar van in juli 1960 werd begonnen bedroeg 6.440 (juli 1959: 5.206). In de eerste zeven maanden van 1960 werd met de bouw van 46.498 woningen een begin gemaakt, tegen 49.386 in de overeenkomstige periode van 1959. Daar in juli het aantal in aanbouw zijnde woningen groter was dat van de gereed gekomen woningen, steeg het aantal wo ningen in uitvoering tot 89.976 op het eind van die maand. genwoordigers van het Westduitse ministe rie van Binnelandse Zaken. De ziektege vallen bleven tot Noordrijn-Westfalen be perkt en werden in de gemeenten Emsstet- ten, Emmerich, Duisburg, Overhausen, Aken en Arnsberg geregistreerd. Op de conferentie werd gesteld dat een voortge zet grondig onderzoek noodzakelijk is om tot een wetenschappelijk volkomen bevre digende uitspraak wat betreft de oorzaak van de ziekte te kunnen komen. Het leek nog te voorbarig, om alleeen bestanddelen van de in Nederland geproduceerde mar garine als oorzaak te beschouwen. „Absoluut veilig" Ter conferentie werd meegedeeld, dat de nieuwe Duitse levenmiddelenwet absolute bescherming biedt tegen voor de consump tie ongeschikte toevoegingen aan levens middelen. Daardoor zou het optreden van een epidemie als die in Nederland ten enenmale zijn uitgesloten. Voorts werd meegedeeld dat een com missie van de gezondheidsdienst van Noord- rijn-Westfalen naar Nederland zou vertrek ken, om zich op de hoogte te stellen van de stand van de ziekte. In Berlijn is donderdag tussen Duitse en Nederlandse deskundigen beraadslaagd over nieuwe ge meenschappelijke maatregelen. Vrijdagavond om kwart over zeven is de 54-jarige heer J. R. van den Bergh uit Amsterdam ten gevolge van een verkeers ongeval in Velsen orp het leven gekomen. De heer Van den Bergh reed op zijn bromfiets over de stationsweg in oostelijke richting, toen hij werd aangereden door een in westelijke richting rijdende bestel auto die in een bocht slipte. Hij was vrijwel op slag dood. Vrijdagmiddag omstreeks half zes heeft zich bij de oostelijke afrit van de rijks weg Den Haag-Amsterdam naar de Kruis weg ten oosten van Hoofddorn een botsing voorgedaan tussen een personenauto en een trekker met oplegger, die aan de 63- jarige mevrouw J. J. M. W. Meier-Valten uit Almelo het leven heeft gekost. De auto waarin zij zat werd bestuurd door mevrouw M. B.-V. uit Almelo. Deze kwam de oostelijke afrit afrijden en stop te even bij de stopstreep. Vervolgens is zij de Kruisweg opgereden, zonder dat zij de trekker met oplegger zag, die uit de richting Aalsmeer naderde. De wagens botsten tegen elkaar. De personenauto sloeg een kwart slag om, waarbij het rech ter portier opensprong en mevrouw Mei er uit de wagen werd geslingerd. Ernstig gewond is zij per ambulance naar het Wil- helminagasthuis in Amsterdam vervoerd, waar zij 's avonds is overleden. De 74-jarige veehouder R. van de Veer uit Koudum is door- een trein aan gereden toen hij op de fiets een met auto matische knipperlichten beveiligde over weg onder Workum overstak. Hij overleed ter plaatse. De trein kreeg ongeveer een uur ver traging. BREMERHAVEN, (UPI) Het voor malige vlaggeschip van de Panamese Scheepvaartmaatschappij „Aron Line" het passagiersschip „Arosa Sun" dat zo als wij gisteren meldden aan de Hoog ovens in IJmuiden verkocht is zal in no vember naar Nederland worden overge bracht. De koopprijs is niet bekendgemaakt. Als basis voor de onderhandelingen heeft waarschijnlijk een oud bod van vier mil joen mark van de rederij Grimaldi in Ge nua gediend. De waarde werd destijds geschat op 23 miljoen mark. Een eigenaren-consortium, bestaande uit de Schweizer Bankgesell- schaft in Zürich en een grote groep kredi- teuren, nam het over voor 2,02 miljoen mark om het voor een zo gunstig moge lijke prijs door te verkopen. Het heeft an derhalf jaar in Bremerhaven gelegen. Vol gens de rechtskundige adviseur van het consortium, mr. Wolfgang Hübner uit Bre merhaven, is het schip ondanks het hoge liggeld nog met winst verkocht, ofschoon de belangstelling voor tweedehands pas sagiersschepen op het ogenblik gering is. Tijdens werkzaamheden aan de rijksweg in Santpoort heeft een bulldozer de hoofd- gaspersleiding, waardoor het gas van de Hoogovens naar Haarlem wordt gevoerd, stuk gereden. Weliswaar ontsnapte er gas maar doordat de wind gunstig stond le verde dit geen gevaar op voor de bewoners van Santpoort. De politie hield voor alle zekerheid een oogje in het zeil totdat het euvel verholpen was. Prof. dr. A. Brugmans, de rector van het Europa-college in Brugge, heeft in de schouwburg „De Molenberg" in Delfzijl de Europa-dagen geopend. Aanwezig waren vertegenwoordigers van de steden Aube- nas, Cesenatico, Sierre, Schwarzenbek en Zelzate. In zijn toespraak riep prof. Brugmans op een grote kracht ten goede te zijn. De wereld van vandaag leeft in grote orga nisatorische eenheden. Hij achtte een Ver enigd Europa nu noodzakelijker dan een Verenigd Amerika aan het eind van de achttiende eeuw. De moeilijkheden om een Verenigd Europa te verwezenlijken zijn evenwel ook groter. Over de Europese stedenbond zei spreker dat meer nodig is dan gezelligheid. Telkens blijkt uit de on derlinge contacten in deze stedenbond, dat de principiële gemeentelijke proble men overal dezelfde zijn. Europa zal zelf de hand aan de ploeg moeten slaan en de landen moeten het Verenigd Europa samen scheppen." Advertentie AFGELOPEN! Zuurbranden en heftig* oprispingen? AFGELOPEN! Deze speciaal bewerkte, onschadelijke maagtabletten heffen direot al dia narig heid op; ook dat nare zaorande-varmoei- •nde gevoel in de maagstreek verdwijnt prompt en keert niet tervg. U gaat met genoegen aan tafel en hebt weer hist ta het leven. Ventroletten brengen blijvend* verbetering. Probeer direct een doosje Ventroletten prijs L 3.7S; of neem een radicaalkuur (gelijk aan vier doosjes) prijs 112.-. Verkrijgbaar bij alle apotheken en drogisten. Valkhoffs pharmaeeutlsche fabriek Postbus 194 - Haarlem Verkoopkantoor Fa H. ten Herkei H.T. Hilversum Van onze correspondent) BONN Het optreden van de Oostduit- se Volkspolizei aan de grens tussen Oost en West-Duitsland wordt met de dag bru taler. In de actie om Westduitsers te we ren, die vergaderingen van verdreven Duitsers en ex-krijgsgevangenen te West-Berlijn willen bezoeken, stuurde de Volkspolizei gisteren tientallen West- Duitsers terug. Daardoor moesten steeds meer teruggestuurden gebruik maken van het aanbod van de Westduitse regering en de Westberlijnse senaat om op rege- ringskosten per vliegtuig naar West-Ber lijn te gaan. De kleine luchtbrug van Hannover, Ham burg en München naar West-Berlijn wordt gretig aangegrepen als een noodmiddel om toch naar West-Berlij te gaan. De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij P.A.A. en de Britse maatschappij B.E.A. houden al extra toestellen gereed. De re- (Van onze correspondenten) WASHINGTON Hoe moet ge u ge dragen wanneer iemand met wie ge ruzie hebt ongenodigd in uw vestibule komt zitten? Dat is in feite wat premier Kroesjtsjev de Amerikanen aandoet door naar de UNO- zitting in New York te komen en zowel het Witte Huis als het State Department hebben moeite om hun houding te bepalen tegenover de on genode gast. Zal president Eisenhower eveneens naar New York gaan? Zal een ontmoeting met Kroesjtsjev gearrangeerd worden? Op die vragen bleef men aan vankelijk het antwoord schuldig en die zwijgzaamheid was verstandig. Er is nog zoveel onzeker omtrent de duur van Kroesjtsjevs bezoek en zijn houding jegens de Verenigde Staten, dat de Amerikaanse regering er wijs aan doet zich alle vrij heid tot manoeuvreren voor te behouden. Perscommentaren die volgden op de aankondiging van dit bezoek maakten ech ter wel duidelijk dat Kroesjtsjev heel wat minder welkom in de Verenigde Staten is dan een jaar geleden. Officieel is dit wel geen bezoek aan de Verenigde Sta ten, doch aan de UNO. Kroesjtsjev zal niettemin geruime tijd in Amerika's groot ste stad verblijf houden en hij zal daar via de Amerikaanse pers en televisie ge legenheid hebben vierkant zijn mening te zeggen over de situatie in de wereld en de houding van Washington. Vrijwel nie mand verwacht dat Kroesjtsjevs oordeel over de Verenigde Staten welwillend zal- zijn. Zowel Nixon. als Kennedy zullen indien Kroesjtsjev hun land aanvalt, hem scherp van repliek willen dienen. Zulk een scher pe reactie kan hun alleen maar sympa thie verschaffen bij de kiezers, maar aldus geven zij Kroesjtsjev tevens de kans te insinueren dat de Amerikanen de spanning in de wereld vergroten en daar door op een oorlog aansturen. De relatie tussen de Verenigde Staten en Rusland zou er bij een dergelijke gang van zaken zeker niet op vooruit gaan. In de UNO Assemblee zal Kroesjtsjev poseren als beschermheer van de jonge Afrikaanse staten, zal hij partij kiezen voor Cuba en zal hij wellicht zijn aanzien in Polen en Tsjechoslowakije versterken door een UNO-garantie te vragen voor de Oder-Neisse grens. Al deze acties zullen tevens kunnen dienen om Peking duidelijk te maken dat de Sovjet-Unie de leider is in het communistische kamp. Het is zeer goed mogelijk dat thans ook de Cubaan Castro en de Kongolees Loemoemba naar de UNO Assemblee zullen komen. Uit hun beider grote mond kan Kroesjtsjev alleen maar lof verwachten. Rechtstreeks anti-Amerikaans zou Kroesjtsjev worden indien hij de incidenten met de U-2 en de.R.B.-47 in de UNO Assemblee zou bren gen. Ook inzake de ontwapening zou hij met de Amerikanen in botsing kunnen komen. Juist omdat men niet weet hoe Kroesjt sjev de zaken zal aanpakken is het voor Eisenhower moeilijk concrete plannen te maken voor een tegenactie. De eerste in druk in Washington was dat Eisenhower beter geen ontmoeting met Kroesjtsjev kan hebben. Indien de leider van de Sov jet-Unie slechts betrekkelijk kort in New York blijft zou Eisenhower daarna de UNO-assemblee kunnen toespreken om recht te zetten wat Kroesjtsjev scheef heeft voorgesteld. Doch niemand weet hoe lang Kroesjtsjev in New York zal blijven. Hij kan ook wel na enige tijd doorreizen naar Cuba of wellicht naar Mexico en daarna weer terugkomen in New York om het laatste woord te hebben. Kroesjtsjev heeft na de mislukte topcon ferentie verklaard dat hij geen heil meer zag in onderhandelingen met Eisenhower. Doch mocht de Rus niettemin een voor stel doen tot overleg dan zal het voor Eisenhower moeilijk zijn, hoezeer Kroesjt sjev hem ook beledigd heeft, een ontmoe ting te weigeren. Al tonen de meeste Ame rikaanse kranten zich allerminst ingeno men met Kroesjtsjevs bezoek, toch zien sommige commentatoren toch wel lichtzij den. „Dit zou voor de Afrikaanse UNO- leden en voor het UNO-secretariaat een goede gelegenheid zijn om Kroesjtsjev dui delijk te maken dat hij moet ophouden met zijn gestook in Afrika," schrijft de „New York Times". De „Washington Post" acht een ontmoeting Eisenhower- Kroesjtsjev niet uitgesloten indien Kroesjt sjev gematigd optreedt en daardoor bij de Amerikaanse president de hoop doet her leven op een vreedzame afsluiting van zijn ambtstermijn. Het merendeel van de pers commentatoren echter is uiterst sceptisch. Macmillan wikt LONDEN Kroesjtsjevs besluit om naar New York te gaan bracht in Londen wel opschudding te weeg maar geen ver andering in de bestaande plannen. Pre mier Macmillan, op het ogenblik met va kantie in Schotland, za) volgens een woord voerder van het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken niet naar New York gaan, maar de leiding van de Britse delegatie overlaten aan de nieuwe minister van Buitelandse Zaken Lord Home. Ook Lord Home ging gisteren met vakantie naar Schotland, waar hij ongetwijfeld met de premier van gedachten zal wisselen over deze kwestie. Naar verluidt heeft Macmillan ook reeds telefoongesprekken met Eisenhower ge voerd. De indruk overheerst, dat de wes telijke leiders eerst rustig zullen afwach ten wat Kroesjtsjev van plan is, voor zij besluiten of zij hun plannen al dan niet moeten veranderen. Men heeft voor 20 september nog tijd genoeg om naar New York te gaan als dat noodzakelijk blijkt. Het criterium daarvoor is volgens di plomatieke deskundigen of Kroesjtsjev met zijn New Yorkse reis een propagan dastunt op het oog heeft of werkelijk van plan is zaken te doen met het Westen. Met het oog op de ruzie met communistisch China ,dat niet naar New York kan ko men zou het dus in Kroesjtsjevs voordeel zijn als hij tot een akkoord met het Westen zou kunnen komen, hetzij op het terrein van de ontwapening, hetzij over Berlijn. Als de Russische premier laat doorsche meren dat dit zijn bedoeling is, acht men het in Londen niet uitgesloten dat Mac millan alsnog naar New York zou gaan, vooral ook omdat de Britse premier nog altijd hoopt op een of andere wijze de ontwapeningsimpasse te doorbreken. De Gaulle blijft PARIJS Het wordt in Parijs wel uit gesloten geacht, dat generaal De Gaulle de persoonlijke leiding van de Franse UNO delegatie in New York op zich zal nemen. Er is tussen de drie hoofdsteden, Washington, Londen en Parijs, overleg gaande om tot een gemeenschappelijke houding tegenover deze verassingsma noeuvre of uitdaging van de inventieve Kroesjtsjev te kunnen geraken. Doch wat Eisenhower en Macmillan ook mogen be sluiten, het is nauwelijks aan te nemen dat De Gaulle in New York van de partij zou willen zijn. Gesteld dat De Gaulle zich naar New York wilde begeven ten einde aan een nieuw topgesprek in kleiner of groter verband deel te nemen, dan zou het risico \-an een Algerije-debat voor hem ze ker afdoende reden zijn om aan zo'n ver langen toch maar geen gevolg te geven. Twee kleuren. Op 19 september zal in Groot-Brittannië de eerste tweekleuren druk postzegel worden uitgegeven bij gelegenheid van de eerste verjaardag van de negentien-landen conferentie der Europese P.T..'s. gering te Bonn en de Senaat te Berlijn zijn van plan indien nodig zelfs vliegtuigen in het buitenland te charteren om het perso nenverkeer zo goed mogelijk te laten functioneren. De Volkspolizei stuurde gistermiddag 120 Westduitsers terug. Men liet de rei zigers die per trein of bus of particuliere auto naar West-Berlijn wilden gaan, rustig over de grens komen, ving ze op in een controle-kantoor en stelde urenlang vra gen. Men eiste bijvoorbeeld van hen dat ze zouden vertellen tot welk legeronder deel ze tijdens de oorlog hadden behoord en wat ze na de oorlog hadden gedaan. Te West-Berlijn is het van hetzelfde la ken een pak: de Volkspolizei weigert aan West-Duitsers de toegang tot Oost-Ber- lijn. De Oostduitse communistische partij chef Ulbricht pas teruggekeerd uit Mos kou, verklaarde dat zijn regime niet van plan is de huidige situatie rond Berlijn dat zijns inziens geheel op Oostduits grondgebied ligt te handhaven. Hij sprak over het gevaar van een conflict, maar Ulbricht acht „zo'n conflict min der erg dan het bestaan van een oorlogs haard als West-Berlijn". De organisatie van uit Oost-Europa verdreven Duitsers riep gisteren de Westberlijnse bevolking op zondag deel te nemen aan een mas sabijeenkomst, die zal moeten dienen als het antwoord van de Westberlijnse bevol king op de maatregelen van het regime in Oostberlijn. (Reuter) Ondanks de maatregelen van de Oostduitse regering is ook „het grootste deel" van de deelnemers aan het doopsgezinde congres in West-Berlijn aan gekomen. De doopsgezinde gemeenschap pen in Nederland, Zweden, de Verenigde Staten, Oostenrijk, Groot Brittannië, Zwit serland, Denemarken en Frankrijk hebben delegaties gezonden. De leiding heeft een verklaring uitgegeven waarin wordt ge zegd dat het congres niet om politieke redenen in West-Berlijn wordt géhouden. Ook de doopsgezinde gemeenschappen in de Sovjet Unie en andere communistische landen waren uitgenodigd delegaties te zenden doch deze uitnodigingen zijn niet beantwoord, aldus de congresleiding. (Reuter) De plaatsvervangend minis ter van Buitenlandse Zaken van Oost- Duitsland, Otto Winzer, heeft gewaar schuwd dat „de toekomst zal uitwijzen welke gevolgen het misbruik van de lucht- corridors tussen West-Berlijn en West- Duitsland kan hebben." (D.P.A.) De voormalige Westduitse president Theodor Heuss, die vrijdag on verwacht een bezoek aan het congres der „Heimkehrer" in West-Berlijn bracht, ver klaarde dat in het werk var het verbond 'n gezindheid tot uitdrukking komt „waar in de menselijke liefde weer een kans krijgt". Zonder op de grensbeperkingen van Oostduitse zijde in te gaan wees Heuss verder alle pogingen om het con gres voor politieke doeleinden te gebrui ken van de hand. Als buitenlandse gasten waren de ere voorzitter van het Franse nationale ver bond van voormalige krijgsgevangenen, Joseph Perrin, en de Italiaanse Vittoria Badici Confalonieri van het Wereldfront- strijdersverbond aanwezig. WASHINGTON (UPI) —De Amerikaan se vice-president Nixon heeft aangekon digd dat hij op 12 september gaat begin nen aan een verkiezingsreis die hem zal voeren over een afstand van ruim 14.000 kilometer. Hij is klaarblijkelijk vol ver trouwen, dat zijn knie-infectie tegen die tijd genezen zal zijn. De aankondiging werd gedaan na een gesprek van Nixon en gouverneur van New Yrk Rockefeller, hun eerste ontmoe ting sinds de Republikeinse partijconven tie. Rockefeller deelde mee, dat hij volle dig aan de verkeizingscampagne zal deel nemen en tenminste 120 redevoeringen zal houden, vooral in staten die, evenals New- York, veel industrie hebben. We beginnen vandaag het nieuwe puzzelseizoen met volle moed en puzzel nummer 1 geeft de gelegenheid om „erin te komen": een niet al te ingewikkeld kruiswoord- vraagstuk, dat geroutineerde puzzelaars geen hoofdbrekens zal kosten. Horizontaal: 1. verhindering, 6. bep. haargroei, 11. stommiteit, 12. renbode, 14. uitroep, 15. kledingstuk, 16. voornaam woord, 17. ouderwetse meisjesnaam, 19. zangstem, 21, rustplaats, 22. bep. kaartspel, 23. krijgt de jeugd als 't vriest!, 25. niet weinige, 26. bep. boom, 28. matras-over trek, 30. departement, afk., 31. slagvaar dig, 33. dringend, 34. inham achter land tong, 35. titel, afk., 36. groot gebouw, 40. bep. ziekte, 44. groente, 45. soort kom, 47. meisjesnaam, 48. gewoonterecht, 49. soort pruim, 50. seintje, 51. hulde, 54. Friese jon gensnaam, 55. bep. onderwijs, afk., 56. plaatsje in Zeeland, 58. hoeveelheid in pa pier, él. elektrotechnisch, afk., 62. breker, 64. als, 66. afkeuren, 67, glad. Verticaal: 1. element, afk., 2. enz., afk., 3. snoer om papier aaneen te rijgen, 4. bep. boom, 5. teerder dan andere, 6. extra werkzaamheden, 7. meisjesnaam, 8. broer van Kain, 9. jongensnaam (afgekort), 10. de datum, afk., 11. doet een ezel!, 13. lei dende klasse in de Middeleeuwen, 14. grondslag, 18. ingewijde. 20. strook met beursberichten, 21. verzoek, 24. zuidvrucht, 27. niets, 29. vètte boel!, 32. luchtvormig lichaam, 33. voormalig Ned. eiland, 36. lof zang, 37. voortdurend, 38. smalle plaat tegen uitslijten, 39. droog, 41. grondsoort, 42. eindigen, 43. modern wapen, 45. nieu werwets, 46. specerij, 52. goed voor elk!. 53. geliefde van Zeus, 56. dessert, 57. hert, 59. titel, afk., 60. meisjesnaam, 63. Ooster lengte, afk., 65. lengtemaat. Inzenden voor donderdagochtend per briefkaart. (Shows, snufjes en alles wat verder In het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Nu ook de najaarsshows weer gaan be ginnen schijnt het met de zomer voorgoed gedaan te zijn. Als een der eersten maak te IRMA SPRUIT ons hierop attent met haar nieuwe collectie die vóór de pauze boutique modellen bevatte en na de pauze de door haar ontworpen couture. We zullen de herfst met veel plezier kunnen begroeten in een van die heerlijk warme grof gebreide pakjes, die vaak met effen tres zijn afgebiesd. Een garnering die nog steeds favoriet is en ook deze winter een misschien wat saaie stof de nodige levendigheid zal geven. De tail leurs zijn van dikke wollen stoffen, tweeds en zelfs duffel, de jasjes zien we in aller lei lengtes van kort tot zeer lang, en zelfs de pullovers schijnen deze driekwart lengte te prefereren. Ze worden dan met een ceintuur even onder de taille losjes vastgestrikt. De omkeerbare mantel zien we dit seizoen in een nog mooiere ver werking; men weet er prachtige effecten mee te bereiken en deze zo praktische mantel zal niet gauw uit het modebeeld verdwijnen. De dunne wollen jersey ja ponnetjes bekoorden door hun eenvoud van lijn en het land van herkomst Italië of Oostenrijk was niet moeilijk te gissen. In de couture collectie trof ons vooral bij de japonnen een sterke gelijkenis met de mode van rond de twintiger jaren. Rech te sluik vallende jurkjes met onder de heup een los aangerimpelde strook. Deze mode-lijn kwam vooral mooi tot haar recht bij de Oostenrijkse handgeweven stoffen, waarbij door slechts enkele cou penaadjes het model was aangebracht. De losgeknoopte ceintuurtjes op heuphoogte verplaatsen de taille naar beneden. Knap van compositie was een zuiver zijden imprimé met een a-symmetrische schouderlijn, waarvan de mouwloze kant bedekt werd met een naar voren gekruis te stola. Bij alle mantelontwerpen zagen we een tendenz naar de grote lijn met verwaar lozing van het detail. Geen of zeer grote kragen, zo weinig mogelijk naden, panden of zakken, de mouwen aangeknipt of zeer wijd ingezet. Het lijkt alsof het figuur uit een stuk is gegoten in deze wijde cape mantels, die een beetje mysterieus aan doen maar ook verrassend van ontwerp kunnen zijn zoals een grijze tweed met zwart afgebiesd en een witte voering, die omkeerbaar bleek te zijn. Het heeft jaren geduurd, maar tenslot te is het MAX HEYMANS toch gelukt voor de show van zijn modellen een wat ruin omgeving te vinden. In de zaak van Hirsch Cie te Amster dam waarmee hij sinds het vorig jaar geassocieerd is konden we ons gisteren een beeld vormen van de nieuwe mode, zoals die door een van onze Nederlandse couturiers gedacht wordt. De pakjes maakten wel het mooiste ge deelte van de collectie uit. Zonder over dreven overdaad en al te nadrukkelijke details waren ze van een charme, die door iedere vrouw gewaardeerd wordt. Ze slo ten vaak met een dubbele rij knopen: groot en opvallend en daarom voldoende om de enige garnering te vormen. Knopen als ornamenten vonden we ook bij de zeer volumineuze mantels, die door extra ingezette zijpanden of losse opknoop- bare overjasjes nog forser leken. De mou wen waren vaak driekwart en voorzien van grote manchetten, terwijl de kragen van langharig bont royaal om de hals la gen. Er waren enkele mooi gedrapeerde jer sey japonnetjes met in de taille een in gewerkte band, maar voor het merendeel konden we de vergezochte cocktailmodel len maar matig appreciëren. De ruimte in de rok werd door een strakke band onder aan de zoom bijeengenomen tot op een lengte die enkele centimeters boven de knie reikte. Veel van de ruimte werd in een draperie of opgenomen strik naar ach teren verwerkt, wat op zijn minst gespro ken onpraktisch was. Met een a-symme trische mouwlijn werden vaak aardige ef fecten bereikt, zoals een kort mouwtje aan de ene en een smalle schouderband aan de andere kant. Toch ligt de grootste kracht van Max Heymans in het ontwerpen van hoeden; hij doet dit met veel élan en een talent, dat slechts enkele gegeven is. De meeste modellen zijn groot met een naar beneden geslagen voorrand en de rechterkant over het oor getrokken. Mooie effecten werden bereikt door het gebruik van twee verschillende tinten. Bij zonder apart waren de hoeden die gebor duurd waren door Cécile Dreesman; soms een eenvoudig randje, een andere maal om de scheiding tussen twee tinten extra te accentueren. De leren hoedjes deden ons teveel aan brandweercaps denken, maar de grote bonthoeden daarentegen waren opvallend mooi van lijn en knap van verwerking. Katy - na veel moeilijkheden - Twee weken later dan de bedoeling was, zijn gisterochtend 16 Turkse studenten in ons land aangekomen. Zij zullen hier vijf weken verblijven op uitnodiging van een aantal Nederlandse studenten, die in april van dit jaar Turkije hebben bezocht. Twee weken geleden stonden ze reeds klaar voor het vertrek uit Ankara, maar toen bleek op het laatste moment dat de man die hun reis in orde had gemaakt, er met het geld vandoor was gegaan. Welis waar werd hij spoedig gegrepen, maar met de vijftienduizend gulden, die de jon gelui na lang sparen bijeen hadden ge bracht, had hij inmiddels zijn schulden afgelost. Het zag er dus niet naar uit, dat de reis nog kon doorgaan. Maar vooral dankzij de medewerking van de K.L.M konden de jongelui donderdagavond dan toch nog in het vliegtuig naar ons land stappen. Op Schiphol werden ze verwelkomd door prof. F. Weinreb, een Nederlander, die doceert aan de universiteit van Ankara, en dr. L. Elferink, leraar aan het christelijk gymnasium in Den Haag. De studenten zullen bij leerlingen van dit gymnasium worden ondergebracht. Vorig jaar heeft een dergelijke uitwisse ling ook reeds plaats gehad, toen op initia tief van het ministerie van O., K. en W. Dit jaar is de uitwisseling echter tot stand gekomen na veelvuldig overleg tussen de rectores magnifici van verschillende Ne derlandse universiteiten en prof. Weinreb

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5