TONEEL IN IJMOND In de vishal en op zee DE Repertoire kan zeker beter AGENDA Arend Reym r~ In en om de stad Haarlem Aanvaring in IJmuiden V elsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk 'N ZEER BIJZONDERE AANBIEDING.... Vergeet niet deze bijzondere aanbieding in onze etalage te bezichtigen auto- en motorrijschool Aanrijding bij Noordersluis Strandhuisjes moeten weg Zesduizendste schip in IJmuiden ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1960 Voor de tweede keer in deze zomer heeft de politie te Velsen (nu enkele dagen ge leden) een groep jongens naar het hoofd bureau aan het Tiberiusplein geleid in verband met inbraken en diefstallen die zij in vereniging hebben gepleegd. En weder om is het merendeel van deze zeer jeugdige verdachten afkomstig uit Oud-IJmuiden. Oud-IJmuiden, waar eens de wieg stond van IJmuidenaren wier namen heden ten dage nog met ere worden genoemd omdat zij de werkelijke pioniers zijn van het wel varende Velsen van vandaag, is sedert de crisistijd, die de tweede wereldoorlog voor afging, als woongebied stiefmoederlijk be handeld. Waar eens welgestelde vishande laren, gegoede middenstanders, prima schippers en algemeen geachte onderwij zers hun huis hadden, wonen thans de minst kapitaalkrachtigen in deze gemeente. Het zijn lang niet allemaal geboren IJ muidenaren die in dit achtergebleven en verwaarloosde stadsdeel zijn blijven han gen ondanks de nieuwbouw die na 1945 ten zuiden van het Noordzeekanaal uit de grond is gestampt. De huren voor nieuwe woningen worden vooral de laatste tijd ook door sommigen van hen die uit andere plaatsen en dorpen in Nederland hierheen komen te hoog geacht, zodat zij voor het geld dat zij voor huishuur kunnen (soms willen) besteden, slechts terecht kunnen in Oud-IJmuiden. De onmacht om het zogenaamde sa neringsplan voor Oud-IJmuiden in het ge wenste tempo te doen uitvoeren is her haaldelijk in de gemeenteraad tot uiting gekomen: het door de regering toegestane bouwvolume is bepaald onvoldoende en de financiële consequenties zijn voor deze ge meente niet te dragen. De conclusie in het ambtelijk rapport naar aanleiding van het door de kinder politie ingesteld onderzoek naar de om standigheden, waaronder de jeugd in Oud- IJmuiden opgroeit, zijn niet voor publi catie prijsgegeven. Loco-burgemeester H. de Boer, zelf geboren IJmuidenaar en hier opgegroeid, maakt er evenwel geen geheim van dat hij in dit stadsgedeelte alle fac toren aanwezig acht om de kindex-en op het slechte pad te brengen. Er ontbreekt in Oud-IJmuiden met zijn vele nauwelijks bewoonbare woningen en slechte riolering vrijwel alles om de jeugd te geven waar ze naar de huidige algemeen aanvaarde op vattingen recht op heeft. Dat de kinderen het dan elders zoeken, in een voor hen vreemde omgeving, waar zij dikwijls niet worden, geduld en dan met uitspattingen reageren, is niet zo wonderlijk als het wel lijkt. De sanering van Oud-IJmuiden behoort met de meeste spoed te geschieden. Ziehier nog een probleem waax-in de nieuwe bur gemeester, op wie Velsen nog steeds wacht, zich kan verdiepen en waarbij te hopen valt dat hij door zijn persoonlijkheid de weerstanden kan breken die deze urgente sanering tegenhouden BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: E. P. Peil-Kooiman, d., Roggeveenstraat 4, IJmuiden-Oost; E. S. A. Rustemeijer-Kolster, d., Orionweg 30, IJ- muiden; C. Huhl-Bankert, z., Jac. van Heemskerkstraat 18, IJmuiden; B. Priester- Kleibergen, z., Zeeuwstraat 22, Velsen- Noord; F. S. Flohr-Hamers, d., Reinier Claeszenstraat 25, IJmuiden-Oost; E. J. de Bakker-Hofland, d., Spaarnestraat 85, IJ muiden; H. Twellaar-Brongers, d., Cura- gaostx-aat 14 bov., Santpoort; N. H. Terstal- Willemse, z., Delftplein 15, Haai'lem; J. H. Jansen-van der. Meulen, z., de Hagedis straat 12, Velsen-Noord. OVERLEDEN: S. Bol, 78 j., echtgenoot van A. C. Post, Driehuizerkerkweg 69, Driehuis; E. Pirovano, 81 j., echtgenote van P. van 't Padje, van Kalkarstraat 7, Vel- sen-Noord; K. den Hollander, 81 j., echt genoot van J. van der Bent, Bakker straat 11, IJmuiden; J. Dikstaal, 53 j., echt genoot van S. Veer, Hoofdstx-aat 216, Sant poort. GETROUWD: K. Meijer en M. van der Plas, Bik en Ax-noldkade 46, IJmuiden; P. T. Koning en G. Kramer, Vareniusstx-aat 10, IJmuiden; F. J. van Rooij en E. Gomes, Willemskeekweg 90, IJmuiden-Oost; C. J. Henning en J. J. van der Hoek, Kanaal- sti-aat 119, IJmuiden; J. C. T. Willemse en J. Hoekstra, Berkenstraat 34, IJmuiden- Oost; C. J. Stolk en I. A. Huis in 't Veld. J. T. Cremerlaan 65, Santpoort; E. A. van Caspel en C. de Jong, Spaarne 24, Haar lem; A. van der Bliek en I. Rijke, Witte de Withstraat 82a, Rotterdam. ONDERTROUWD: G. N. van Leeuwen, Gjertsenstx-aat 14, IJmuiden-Oost en J. Folkers, Gjertsenstraat 14, IJmuiden-Oost; F. Stammes, Max-quettelaan 20, Heemskerk en P. Webbe, Zeeweg 238, IJmuiden-Oost, t.a. Marquettelaan 20, Heemskerk; J. C. Weex-ets, Middentuindox-plaan 9a, Overveen en A. van der Kolk, Broekbcx-genlaan 46. Santpoort, t.a. de Clerqsti'. 130, Haarlem; A. W. Koone, President Krugex-straat 104, IJmuiden en A. M. Weber, Tuinders- sti-aat 99, IJmuiden-Oost, t. a. Acacia- sti-aat 39, IJmuiden-Oost; P. M. Pieters, Wilgenstraat 22, Haax-lem en H. J. Mol. Planetenweg 250, IJmuiden, t.a. De Gene- stetstraèt 16, Haarlem; H. van Dijk, Baan- straat 9, Beverwijk en G. H. Stapper, Wij- kerstraatweg 286, Velsen-Noord, t.a. Wij- kerstraatweg 286, Velsen-Noord; W. C. Bot- vliet, Alexander Bellstraat 43, IJmuiden en C. Kluft, Velserduinweg 233, IJmuiden- Oost; G. de Boer, IJsselstraat 1, IJmuiden en C. W. van der Plas, Paulus Potter straat 14, IJmuiden-Oost, t.a. Konings plein 13, IJmuiden; W. Brouwer, Haven kade 9, IJmuiden en J. P. van Toor, Braamstraat 5, IJmuiden. In de oostelijke binnenhaven van IJmui den is vrijdag het Nederlandse motorschip Ella met het aldaar gemeerde Belgische binnenvaartschip Odante in aanvaring ge komen. De Belg liep enige schade op. De Ella kon de reis vervolgen. NA EEN PERIODE VAN RUST EN ONTSPANNING houden de toneel amateurs in de TJmond zich thans intensief bezig met de voorbereidingen tot het komende winterseizoen. Dat ik de tijdens het afgelopen toneelseizoen geleverde prestaties nog even onder de loep neem, vindt zijn oorzaak in de overwegihg, dat men wellicht lering zal trekken uit de hierbij onvermijdelijk te signaleren tekort komingen. Deze fouten hebben zich over het algemeen weer in hoofdzaak be paald tot de wijze van samenstellen van het repertoire, in welk opzicht helaas nog altijd talrijke artistieke verenigingsleiders onverbeterlijk zijn gebleken. En op gevaar ook in dit overzicht weer de rol van de roepende in de woestijn te moeten vertolken, wil ik toch niet nalaten nogmaals te wijzen op het grote belang van een enigszins verantwoorde keuze der te spelen stukken. Want het afgelopen amateurtoneelsei- zoen in de IJmond heeft slechts in bijzon der weinig gevallen nieuwe gezichtspunten geopend, voornamelijk omdat het gespeel de répertoire zich in niets van dat uit voor gaande jaren onderscheidde. Voor het over grote deel bestond dit weer uit „speciaal voor het amateurtoneel geschreven" stuk ken. Opnieuw zijn er dus weinig vex-eni- gingsbestui-en geweest die zich erop heb ben toegelegd verder te zoeken, dan hun door de inhoud van de catalogi der diverse toneeluitgevers werd veroorloofd. Dit zijn en blijven nu eenmaal commerciële onder- ZATERDAG 3 SEPTEMBER Rex, 20 uur: „Eiland der liefde". Thalia, 19 en 21.15 uur: „Vijf poorten naar de hel". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30 uur. Patronaatsgebouw, 20 uur: Cabaretavond voor TBC-patiënten. ZONDAG 4 SEPTEMBER Rex, 15 uur: „Rovers van de Sierras", 20 uur: „Eiland der liefde". Thalia, 15 uur: „De bandieten van Capis- trano"; 20 uur: „Vijf poorten naar de hel". ZATERDAG 3 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Wolgabootsman". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Hadji Murad, de witte duivel". W.B. Theater, 20 uur: „Revolverduel listen". ZONDAG 4 SEPTEMBER Kennemer Theater, 4.30 uur: „Kerels en kogels"- 16.30, 19 en 21.15 uur: „Mag ik deze dans.van U?" Luxor Theater, 14.30 uur: ..De duivels van de i-ode cirkel"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Hadji Murad, de witte duivel". W.B. Theater, 14.30 uur: „De blauwe diamant van de Maharadja"; 16.30 en 20 uur: „De schrik der Oceanen". MAANDAG 5 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Mag ik deze dans van U?" Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Hadji Murad, de witte duivel". W.B. Theater, 20 uur: „De schrik dei- Oceanen". Marquette-theater, zaterdag 20 uur, zon dag 14.30 en 20 uur: „Hopla Conny". Opcnluchtthater: Zondag 20 uur: Toneel groep Arena met „Spel der vergissingen". Stadsschouwburg: Vandaag 20 uur: De Haagse Comedie met „Het proces Ander- sonville"; zondag 20 uur: Haagse Comedie met „Heeft Constance gelijk?" BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur, zondag tevens 16.15 uur: „Afscheid van de wolken", 14 jaar Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur, echter zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur en dinsdag 14 en 20 uur: „Sabo teur", 14 jaar. Lido Theater: Dagelijks 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „S.O.S. Pacific", 14 jaar. Van daag 23.30 uur: „Het komplot der minder jarigen", 18 jaar. Zondag 11 uur: „Vrij heren van het woud", alle leeftijden. Luxor Theater: Dagelijks (ook zondag) 14 en 20 uur: „La dolce vita", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag besloten voorstelling; zondag 14 en 16.15 uur: „Vier rakkers en een oude jeep", alle leeftijden. Zondag 19 en 21.15 uur: „Ieder meisje weet het", 14 jaar. Maandag en dinsdag 20.15 uur: „Orfeu Negro", 14 jaar. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur, zondag tevens 16.15 uur: „Hoe vertel ik het mijn ouders?". 14 jaar. Zon dag 11 uur: „De wereld der stilte", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15. 19 en 21.15 uur: „Gun battle at Monterey", 14 jaar. Maandag tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Wolf Larsen", 18 jaar. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 uur, echter zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Hiroshima mon amour", 18 j. Zondag 11 uur: „Lassie's grootste avon tuur", alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en zondag 20 uur: „Salomo en de koningin van Scheba", 14 jaar. Zondag 14.30 uur: „Dc vlam en de pijl", 14 jaar. Maandag tot en met woensdag 20 uur: „Zolang er men sen zijn", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 15 september dagelijks van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur, zondag 14 tot 17 uur: Expositie van moderne kunstwer ken uit gemeentelijk bezit. Vishal: Tot 10 september eretentoonstel- ling van schilderijen, aquarellen en teke ningen van Kees Verwey, dagelijks van 10 tot 17 uur, zondags van 13 tot 17 uur. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 oktober expositie van dierentekenin- gen van Ruth Fischer. Dagelijks van 10 tot 22 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat): Tot 11 september expositie van prentenreeksen Miserere en Passion van Georgers Rouault. Dagelijks van 10 tot 17 uur, zondags van 13 tot 16 uur. Kunstzaal „De Ark" (Nieuw Heilig land 1—3): Tot 11 september expositie schilderijen, aquarellen en plastiek van Th. Wieringa. Dagelijks van 9 tot 17 uur en tevens op maandag, woensdag en vrij dag van 18 tot 20 uur. Bloemenheuvel (Overveen): Tot 19 sep tember expositie van schilderijen, tekenin gen. aquarellen en grafiek van Dick Went- zel. Dagelijks van 10 tot 17 uur, zondags van 14 tot 17 uur. nemingen, die men het niet al te kwalijk mag nemen dat zij zich voornamelijk toe leggen op de uitgave van die stukken, waar hoge opvoeringscijfex-s van mogen worden verwacht. Even begx-ijpelijk is het, dat sommigen hierbij in hun reclame zelfs de gi-ootste prullaria nog als „artistieke eve nementen" plegen te annonceren. Zo lang verenigingen nog een sterke voox'keur aan de dag leggen voor instabiele werkjes als „In een andere wereld", „Een kind is nooit weg" en „Het witte legioen" etc., zal een dergelijk genre uiteraard blijven verschij nen met de xegelmaat van de spreekwoor delijk geworden klok. Pas wanneer het répertoii-e van toneelamateurs volgens strengere critische normen wordt samen gesteld, zullen ook de uitgevers zich ge noodzaakt zien hun op de max-kt te bren gen stukken op betere kwaliteiten te selec teren. De dikwijls door sommige regisseurs ge bezigde verontschuldiging: „Ons publiek is nu eenmaal niet rijp voor het betere gen re", is volgens mijn bescheiden, doch niet minder positieve mening volslagen onzin. Ik weiger dan ook beslist aan te nemen dat de toeschouwers, die de werkende leden van „Palvu" aan het einde van hun over het algemeen knappe opvoering van Arthur Millers „Van de brug af gezien" een enthousiaste ovatie brachten, een an dere instelling bezitten dan de donateurs van „Advendo", die op een vertoning van „Een kind is nooit weg" werden „ont haald". Deze laatsten zouden ongetwijfeld eveneens voor Millers drama een grote dosis waardex-ing hebb enopgebracht. Amateurtoneel en televisie Niet alleen de spelers, doch ook de toe schouwers zullen dus dergelijk banale stukken moeten afwijzen. Een px-oces, dat wellicht door de televisie zal woi'den be spoedigd. Dit moderne medium, dat niet geheel ten onrechte door vele verenigings besturen als een mooi'dende concuiTent wordt beschouwd, kan voor het amateur toneel toch ook zijn goede zijde hebben. Want de diverse uitzendingen mogen dan voox-tdurend blootstaan aan een dikwijls even onbarmhartige als gerechtvaardigde critiek, toch is het een feit, dat de op het scherm gebi-achte toneelstukken tot de meest geliefde programma's behox-en van het huiskamerpubliek. Zelfs zij, die nim mer behoefte hebben gevoeld aan het ge not dat schouwburgbezoek kan schenken, werden door middel van hun televisie scherm in de gelegenheid gesteld kennis te nemen van stukken als August Strind- bergs „De vader" en Hugo Claus' „Suiker". Drama's van bex-oemde auteurs, die hun zonder de televisie beslist zouden zijn ont gaan. Deze uitzendingen moeten dergelijke kijkers onbewust nader tot het toneel heb ben gebracht. Zij zijn nu immers op de hoogte met het bestaan van Guus Hermus, Ko van Dijk. Albert van Dalsum en andere prominente Nederlandse acteurs en actri ces. Welke statisticus zal nu kunnen be palen, hoevelen zich door deze kennisma king via de televisie lieten verleiden tot een bezoek aan de schouw'oux-g in hun woonplaats, wanneer deze acteurs hier met hun gezelschap kwamen optreden. En dan te bedenken, dat een televisie uitzending in verhouding tot een „levende" opvoering toch altijd als een zwak surro gaat moet worden beschouwd. Een ieder, die met mij in de gelegenheid is geweest de toneelvoorstelling van „Suiker" door het Rotterdams Toneel te vergelijken met de beeldschermopvoering door px-actisch precies dezelfde acteux-s, zal moeten toe geven dat de theatervertoning in de meest ruime mate de voorkeur heeft verdiend. De kleurloze schaduwen in miniatuurvorm op het televisiescherm, zullen het immers voox-lopig nog lang niet kunnen opnemen tegen de eigen persoonlijkheid van de ac- teux-, zoals deze alleen op het toneel tot uitdrukking komt. Slechts het persoonlijk contact tussen speler en publiek kan de emotie en ontroei'ing ten gevolge hebben, waardoor het kunstgenot tot een hoogte wordt opgevoerd, welke bij de televisie volstrekt uitgesloten is. Vandaar dat ik het waag de stelling te poneren, dat een goede en serieus werkende amateurtoneelvex-eni- ging in staat is het tegen de televisie op te nemen. Maar dan: niet zó Maar dan niet op de manier van het Beverwijkse „Nieuw Leven", dat in april een voorstelling gaf van de thriller „Klok slag negen". Deze opvoering werd door de gebrekkige tekstkennis van een der hoofd rolspelers zulk een fiasco, dat het soms pijnlijk werd zijn pogingen de situaties te redden te moeten gadeslaan Een dergelijk onverantwoordelijke houding werkt in deze tijd de terugloop van donateurs in de hand. Wat ik bedoel is de opvoex-ing van „Een feestelijke dag", welke in seizoen 1958-'59 door de toneelvereniging „Jan van Dom melen" uit Santpooi-t werd gegeven. Toe vallig was dit stuk enige tijd daarvoor reeds op het televisieschex-m gebracht en ik herinner mij nog goed, dat deze voor stelling door amateurs mij persoonlijk meer voldoening schonk, dan de mechani sche vertoning door beroepsacteurs. Der gelijke waai'nemingen leiden dus tot di- vei-se interessante conclusies. Zoals het feit, dat het toneel door de televisie in zekere zin wordt gepropageerd. Maar zelfs, indien aan het beeldscherm nog een dimen sie zou kunnen worden toegevoegd, zal dit medium toch nimmer in staat zijn als vol waardig remplapant te fungeren. Een der gelijk universele kunst als het toneel is nu eenmaal niet te vervangen. Daarnaast moet de televisie op de lange duur wel een gunstige invloed gaan uit oefenen op de smaakverbetering van het publiek. Al zou men. na het formidabele succes bij de kijkex-s van de televisie-op voering van de klucht „Dx-ie is teveel", geneigd zijn te veronderstellen, dat hier vooiiopig nog geen sprake van zal zijn. Toch mogen de betx-okken vei-enigings- bestuurders niet uit het oog verliezen dat hun donateur, die bij het amateurtoneel komt kijken naar een opvoering van bij voorbeeld „Een blonde dame" of „De tante uit Argentinië" tijdens het afgelopen seizoen gespeeld door „Kunst en Vriend schap" uit IJmuiden wellicht juist de Advertentie Bovenstaand Bankstel „Kopenhagen" van Deens ontwerp, munt uit door z'n heerlijke zit. Het is geheel met schuimrubber gestoffeerd en bekleed met prima wollen weefstof in kleur naar keuze. De teakhouten armleggers voorkomen vroegtijdig vuilworden en slijtage der stof en geven het geheel een bijzonder cachet. Door toepassing van de nieuwste konstrukties en materialen is het ge wicht vederlicht, dus gemakkelijk hanteerbaar. Uitmuntend geschikt voor de komende wintermaanden om een gezellig zitje te maken rond haard of televisie. Prijs 695. Het teakhouten bergmeubel van 190 cm lang en 125 cm hoog, met formica op de binnenzijde der klep, leent zich om zowel bij een zit- of eetkamer te worden toegepast. Het uitgezochte lava-teak, de praktische indeling en de fraaie vorm geving maakten het tot een meubel van topklasse. Prijs 595. Bijpassende eetkamertafel met 4 stoelen 285. Aanvoer van vrijdag In IJmuiden werden vrijdag in totaal 3625 kisten vis aangevoex-d, waarvan 235 tong en tarbot, 405 schol, 30 schar, 10 bot, 1165 haring, 120 makreel, 385 schelvis, 275 wijting, 275 kabeljauw en gul, 25 diversen. Prijzen van vrijdag Per kilo: grote tong 5.504.80, groot middel tong f 4f 3.60, kleinmiddel tong 3.90--./ 3.30, kleine tong 1 3.90—3.40, kleine tong 2 2.201.80, tarbot 1 3.10 2.20 Per 50 kilo: tai-bot 4 7257, kleine griet 4341, grote schol 6361. gx-ootmiddel schol f 6360, kleinmiddel schol 62—55, kleine schol 1 66—48, kleine schol 2 4812, schar 3421, bot 108, vei-se haring 27.4011, makreel 21.708, grote schelvis 45 39, grootmiddel schelvis 6644, kleinmiddel schelvis 6147. kleine schelvis 2 f 3523. wijting 16f 8, grote gul 36—30, middel gul 31—28. kleine gul 2314.30, kleine rode poon 2 15—10. Per 125 kilo: grote kabeljauw f 248 100. Besommingen van vrijdag IJM 34 f 12.600, IJM 32 f 20.800, IJM 210 f 7120, KW 103 7150. KW 148 f 7740, KW 108 1180, KW 112 630. Aanvoer van zaterdag In IJmuiden voerden zatex-dag 5 traw lers. 6 loggers en 69 kotters 6420 kisten vis Advertentie SANTPOORT Telefoon 02560 - 8950 KERKWEG 67 Gediplomeerd door ANWB - KNAC-FNOP - KNMV vorige avond via zijn beeldscherm werd geconfronteerd met een stuk van bedui dend betere klasse. En ook de weken daar voor. Zou hij dan na verloop van tijd het onderscheid niet leren kennen, tussen een slordig in elkaar geknutseld werkje met een stex-eotiepe dialoog en een stuk, ge schreven door een auteur van klasse, die van zijn aanleg blijk geeft door een origi nele intrigebehandeling en een spirituele tekst. Een dergelijke donateur zal onge twijfeld eerder geneigd zijn te bedanken voor een vereniging, waar men weinig zorgen besteed aan de keuze van het stuk, dan voor het ensemble, dat over meer ar tistiek verantwooi-delijkheidsgevoel be schikt. Goede greep van „Palvu" Zo juist mocht ik vernemen, dat de ar beiderstoneel vex-eniging „Palvu" uit IJmui den, voor de opening van haar nieuwe toneelseizoen Hex-man Heijex-mans' „Scha kels" in studie heeft genomen. Onder regie van Jan Velzeboer. De dikwijls knappe opvoeringen van dit serieus wex-kende ge zelschap kennende, durf ik te voorspellen, dat ook deze komende voorstelling in staat zal zijn het publiek in ruime mate bevre diging te schenken. In een volgend artikel zullen wij dan trachten vast te stellen, in hoeverre dit tijdens het afgelopen seizoen in Beverwijk en Velsen het geval is ge weest. Jan van Dam aan, waarvan 585 schelvis, 100 radio, 310 wijting, 315 gul en kabeljauw, 60 koolvis, 1500 haring, 80 kleine hai-ing, 100 hors makreel, 1255 makreel, 750 schol, 750 varia, 825 stuks kabeljauw en 33.000 kilo tong. IJM 20 Johannes Polderman (25 aug.): 1045 kisten, waarvan 20 wijting, 75 schel vis, 20 gul en kabeljauw, 20 koolvis, 300 haring, 600 makreel, 10 vaxia, 10 stuks kabeljauw en 80 kleine haring. IJM 57 Medan (23 aug.): 710 kisten, waqrvan 5 wijting-, 120 schelvis, 100 gul en kabeljauw, 30 koolvis, 145 haring, 260 ma kreel, 50 varia en 40 stuks kabeljauw. KW 114 Avontuur: 140 kisten, waarvan 20 schol, 45 wijting, 35 schelvis, 35 gul en kabeljauw, 5 makreel, 60 stuks kabeljauw VL 131 Petronella (18 aug.): 575 kisten, waarvan 15 wijting, 10 schelvis, 15 gul en kabeljauw, 10 koolvis, 500 haring, 25 ma kreel en 600 stuks kabeljauw. KW 4 Golfstroom (22 aug.): 385 kisten, waarvan 300 haring, 60 makreel, 25 varia, 10 stuks kabeljauw. IJM 73 De Hoop 3: 375 kisten, waarvan 12 schol, 3 tarbot, 25 wijting, 260 schelvis. 70 gul en kabeljauw, 5 makreel en 35 stuks kabeljauw. HD 108 Michiel (29 aug.): 200 kisten, waarvan 25 wijting, 10 schelvis, 25 gul en kabeljauw, 120 makreel en 20 varia. KW 123 Robert William (24 aug.): 140 kisten, waarvan 90 haring, 30 makreel. 20 varia. KW 155 Willy Alida: 25 wijting, 40 schel vis, 80 makx-eel, 25 varia. WR 25 Okko Bosker: 170 kisten, waarvan 75 wijting, 50 gul en kabeljauw, 35 makreel 10 varia. IJM 154 Protinus: 190 kisten, waarvan 60 wijting, 15 schelvis, 90 haring, 25 vai-ia en 70 stuks kabeljauw. De kleine vaart was er met 69 schepen. Prijzen van zaterdag Export: grote regels kabeljauw 92— 120, kleine regels kabeljauw 4757, kisten grote kabeljauw 124132, kis ten kleine kabeljauw 110—126, witte koolvis 124, grote schelvis 4460, gx-ootmiddel schelvis 36—42, grote, mid- delzetschol en schol 1 4956, groot- middel tong 3.503.70, kleinmiddel tong 3.30—3.50, tong 1 3.50—3.70, slips 1.80—2, tarbot 280—3.10. Binnenland: grote gul 33—38, middel gul 2832, torren 1318, zwarte koolvis 88—90, lengen 71, grootmid del schelvis 35—ƒ41, pennen 31—39, braad 13—26, wijting 11— 16, schol 3241, schol 3 1626, grote tong 4.80. haring 16—26, makreel f 12— 18. Besommingen van zaterdag Een trawler 15.600, HD 108 3.380, KW 123 2.670, KW 114 5.200, KW 155 2.220, KW 4 4.680, IJM 20 Johannes Poldei-man 13.500, IJM 73 6.420, KW 109 1.410, KW 60 900, KW 112 180, KW 61 f 1.210,' KW 128 770, KW 119 1.160, KW 115 2.720, KW 92 1.870, KW 35 1.060, WR 67 2.050, TX 14 2.060. Voor maandag Al binnen is de IJM 79 Job Gouda met 750k isten. De RO 53 Dix-kje was vannacht te laat en zal ook maandag lossen. De oudste schepen zijn nu: 22 aug. RO 53 Dix-kje, KW 101 Nestor, KW 135 Emma Wilhelmina, KW 42 Nicolaas Senior; 23 aug.: IJM 79 Job Gouda, SCH 117 Onder neming 3, SCH 135 Emma Wilhelmina SCH 261 Onderneming 1; 24 augustus: IJM 209 Wiron 2, KW 32 Sakina Martine, KW 87 Albatros; 25 augustus: IJM 18 Ariadne, VL 121 Willem. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen was 300 schelvis, 200 wijting, 100 gul en kabeljauw. 1700 trekharing, 300 vleethax-ing, 150 ma kreel. 120 schol, 2000 kilo tong, 4000 kantjes maatjesharing, 150 kantjes groene hax-ing. Op zee Het was goed weer om de noord en de vangsten mochten er ook zijn, al waren ze zoals nu al weken het geval is, weer erg ongelijk, namelijk 100 tot 800 manden ha x-ing. makreel, schelvis en kabeljauw. De Dirkje boekte een dagvangst van 800 kis ten makreel en haring, de Thorina deed een trek van 200 manden hax-ing en ma kreel, de Toronto een trek van drie pakjes. De loggers en kotters op de kust vingen minder dan gisteren, namelijk 70 tot 100 kilo tong en 10 tot 15 manden schol en wijting per etmaal. De loggers en kotters van het Zand houden zondag. De Delft, Franciena, Postboy en Max-ia van Hat-tem zijn naar zee vertrokken. Haringvangsten KW9 45, KW23 2, KW25 4. KW138 25, KW147 4 thuisstomend, KW16 40, KW47 1 thuisstomend. KW140 2, KW20 17, KW41 2, KW43 4, KW22 20 thuisstomend. Geen vangst: KW 7, 54, 170 thuisstomend, KW 97 idem. KW 110 idem, KW 127 idem, KW 45, 18, 70 thuisstomend en KW 163. Trekkers: KW73 180, KW99 225, KW74 45. KW40 25, KW81 260. KW176 90, KW37 32, KW95 70. KW141 50, KW171 160. Gemiddeld: Scheveningen en Katwijk 9. Van stapel Bij Rickmers in Bremerhaven is de eer ste van twee hektx-awlers voor de Cux- havener Hochseefischerei GmbH van sta pel gelopen. Met 1300 ton wordt deze een heid de grootste trawler. Nylon-drijfanker Een Amerikaanse firma heeft een nylon drijfanker uitgevonden dat het mogelijk zou maken boven bodemloze diepten voor anker te gaan, terwijl men slechts 15 me ter ankerlijn aan boord heeft. Het anker ziet er uit als een parachute en is uit dichtgeweven nylon vex-vaardigd. Het anker zou bijzonder geschikt zijn voor kotters van 5 tot 20 meter lengte. Het uit gebrachte anker houdt het schip boven visscholen vast. Een speciale lijn kan het scherm, dat in het water een doorsnede van acht meter heeft, weer sluiten, zodat het anker gemakkelijk weer aan boord is te halen. (Allgemeine Deutsche Fischwirt- schaftszeitung.) Op de kruising van het rijwielpad en de weg ten noorden van de Noox-dersluis in IJmuiden zijn vanmorgen om kwart voor zeven een motorrijder en een bromfietser met elkaar In botsing gekomen. De brom fietser zou geen voox-x-ang hebben verleend. De' motorrijder, een 59-jarige Haarlem mer, sloeg over de kop. Hij liep verwon dingen op aan zijn hoofd en rechterbeen. Na in het Rode Kruis ziekenhuis in Bever wijk te zijn vex-bonden. kon hij huiswaarts keren. De bromfietser kwam er met een ge- kixeusde knie af. De motox-fiets werd zwaar beschadigd. Door de werkzaamheden van cïe Rijks waterstaat aan de Zuidpier te IJmuiden, zal een groot aantal strandhuisjes in het badseizoen 1961 niet meer kunnen worden hex-plaatst. Voor zover deze huisjes wor den verkocht, kan de koper er niet op rekenen, dat hij voor een strandplaatsver gunning op het strand in IJmuiden in aan merking zal komen. De aankoop van een huisje geeft namelijk geen enkel recht op de plaats, waar het huisje op het strand gestaan heeft. Vrijdagmiddag is het zesduizendste schip van het jaar in IJmuiden aangekomen. Het was het Nederlandse motorschip „Willy Boehmer" (973 ton), afkomstig uit Chris- tianahafen met hout voor Zaandam be stemd. Vorig jaar kwam het zesduizendste schip pas op 7 september in IJmuiden.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7