ESSO PETROLEUM Z WITS A LETTEN kdpen lltraf Aalsmeers bloemencorso was mooier dan ooit voor oliehaard Marine ontstemd over vissers in oefengebieden mijnenvegers Onrust in Amsterdamse haven en scheepsbouw Fa. B. ENGELENBERG Weinig of geen buien /aafc koof(Mit?] Triest weer, drukke belangstelling Miljoen tekort op Delftse begroting Prinsessen Margriet en Marijke bij huwelijk in Maastricht UW ws: de haardolie met het hoogste rendement £sso Verkoop opnieuw ter sprake in produktsehap SCHEEPVAARTBERICHTEN NDSM dreigt met ontslag bij actie Drie doden in het verkeer MAANDAG 5 SEPTEMBER 1960 2 Agent gewond bij rel in café Kort nieuws méér warmte minder roet zuinig Visser boos over dumpen van mijnen Melk uit automaten Luchtshow boven Eelde ging niet door Vergadering van havenarbeiders Koninklijk geschenk voor Koningin Wilhelminafonds OFFIdeLE VERKOOP.SIKKENS LAKKEN SIKKENS" AUTOLAKKEN *1 ff eg S3 3 (Van onze Amsterdamse red-acteur Aalsmeer dat jaarlijks een bloemencor so naar de hoofdstad laat rijden, waar van men telkens weer de indruk krijgt dat een sch-oner vertoon van bloemen pracht niet mogelijk is, heeft zichzelf za terdag opnieuw overtroffen: de 21 praal wagens en het dito aantal versierde per sonenauto's waren van zulk een verblin dende schoonheid, dat iedere toeschouwer het erover eens was dat dit corso nog mooier was dan ooit tevoren. Het. trieste weer had ongeveer de helft van het aantal kijkers, waarop men ge woonlijk kan rekenen in huis gehouden en datzelfde beeld gaf het Olympisch sta dion te zien. De tribunes waren met 20.000 belangstellenden nog niet voor de helft be zet De zon die de gehele dag achter de bedekte Amsterdamse hemel was schuil gegaan zorgde om tien minuten voor vie ren voor een ontroerend ogenblikje toen een gouden stralenbundel enkele seconden de stadionkuip binnenviel en de op de sintelbaan gegroepeerde bloemenzee als het ware deed opbloeien. Het publiek was er zo door getroffen dat er er een kla terend applaus opklonk. Die bloemen vormden de omlijsting voor het traditionele stadionspel dat dit jaar onder het motto „Jeugd en bloemen" door de jubilerende padvinderij'werdtopgevoerd Na een wat aarzelend begin ontspon dit spel, waarin de vijftigjarige geschiede nis van de padvindersbeweging werd uit gebeeld, zich tot een feest waarnaar men geboeid bleef zitten kijken, zelfs toen bleek dat regisseur. J.C. Haagedoorn jr het ge vecht met de tijd verloor en in plaats van om half vijf eerst om half zes met de finale kon beginnen. Bijzonder fees telijk was het optreden van twaalf drum bands uit vele delen van het land met in hun midden de Amsterdamse politieka- pel, welk optreden een gul applaus ont lokte. Van de eretribune af werd het stadionspel onder andere gadegeslagen door de vice-minister-president drs.H.A. Korthals, de minister van Economische Zaken, drs. J. W. de Pous, de commissaris der koningin in de prov. Noord-Holland en diens ambtgenoot in Zuid-Holland mr. J. Klaasesz, die de 5000 medewerkende Een agent van politie is in de nacht van zaterdag op zondag gewond geraakt bij een vechtpartij in een Amsterdams café. Twee agenten van het bureau Lodewijk van Deysselstraat waren omstreeks twee uur ontboden naar het café „De Draver" op de hoek van de Witte de Withstraat en de Admiraal de Ruyterweg, waar onder de stamgasten een vrij hevige vechtpartij was ontstaan. Toen de politiemannen versche nen hadden zij alle moeite om de orde te herstellen. Een der agenten werd door een beschonken man, de 29-jarige losarbeider W. C. de B. met een barkruk in de zij ge slagen. De agent liep dusdanige verwon dingen op dat hij naar het Wilhelmina- gasthuis moest worden vervoerd en daar ter verpleging is opgenomen. Zijn aanval ler is later gearresteerd. Agent mishandeld De kinderpolitie in Rotterdam heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een 17- jarige Engelse matroos, die een politieman een klap in het gezicht had gegeven, zodat deze een gescheurde wenkbrauw opliep De agent had de zeeman tot de orde ge roepen, omdat hij zich op Katendrecht hinderlijk en agressief had gedragen. De Engelsman is voor de officier van Justitie geleid. De begroting der gemeente Delft voor 1961 geeft een tekort van een miljoen gul den aan. Dit is ruim 200.000 meer dan het geraamde nadelig saldo voor I960. Om het tekort te kunnen dekken is in de begroting een post van een miljoen gulden opgenomen, zijnde het bedrag waarop de gemeente aanspraak meent te kunnen ma ken als verhoging van de uitkering uit het gemeentefonds. Op het desbetreffende ver zoek van 30 maart is evenwel nog geen enkele mededeling ontvangen. „Midbodies". In het komende half jaar gaat L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst zes zogenaamde midbodies verslepen van West-Europa naar de Ver enigde Staten en Canada. Deze „midbodies" zijn middenstukken van schepen, in Ham burg gebouwd, die men na aankomst in de haven van bestemming zal voorzien van een voor- en achterstuk. Het zijn hoofd zakelijk ertstankers voor de vaart op dp Een der praalwagens van het Aalsmeers bloemencorso in het Olympisch stadion te Amsterdam. welpen, verkenners en voortrekkers na af loop hartelijk toeklapten. Terwijl het spel nog in volle gang was moesten de organisatoren besluiten de cor sowagens uit het stadion te halen om het geduld van de wachtenden langs de route in Amsterdam-Zuid niet teveel op proef te stellen. Voor het eerst sinds enkele jaren heeft het corso zich namelijk weer in de hoofdstedelijke straten laten zien alvorens het aan de terugreis naar Aalsmeer be gon. Ook de belangstelling voor de in het bloemendorp tentoongestelde wagens was gisteren bijzonder groot. In Maastricht is zaterdag het huwelijk voltrokken van een der dochters van de Commissaris der Koningin in Limburg, mejuffrouw A. Houben, met mr. F. Alting von Geusau uit Utrecht. De burgemeester van Maastricht, mr. W. baron Michiels van Kessenich, voltrok het burgerlijk huwe lijk in de burgemeesterskamer van het stadhuis. In de hoofdparochiële kerk van St. Ser- vaas vond daarna de plechtige inzegening van het huwelijk plaats door dr. L. Alting von Geusau, een broer van de bruidegom en aalmoezenier van het oecumenisch werk in Groningen. Een andere broer van de bruidegom, pater Ludolf Alting von Geusau O.F.M., assisteerde met mgr. M. Jenneskens, deken der stad bij de plech tige hoogmis. In de eerste banken van de kerk volg den de prinsessen Margriet en Marijke, die meer dan eens bij de familie Houben in Maastricht vakantiedagen doorbrengen, de plechtigheid. Op de drukbezochte receptie ten gou vernementshuize kwamen onder andere hun gelukwensen aanbieden de ministers van Sociale Zaken en Volksgezondheid mr. dr. C. J. M. A. van Rooy, de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de secretaris van de Ko ning van België, prof. Palinck, kolonel Hunt, militaire attaché bij de Amerikaan se ambassade in Den Haag, prof. dr. H. Brugmans, directeur van het Europacol lege te Brugge, de „regeringspresident" van Aken, de heer Schmidt Degenhardt, de burgemeester van Aken, dr. A. Heusch, de vicaris-generaal van het bisdom Roer mond, mgr. P. van Odijk en de Maastricht se missiebisschop, mgr. H. Paulissen. Koningin Juliana en Prins Bernhard zonden het jonge paar een mand met ge kweekte zonnebloemen. Van Koning Bou- dewijn van België werd een gelukwens- telegram ontvangen. De koninklijke zangvereniging „Maas trichtse Staar" bracht het bruidspaar in de middag een zanghulde. Advertentie Y. 'c. (Van een onzer redacteuren) De kustvissersverenigingen overwegen het indienen van een protest by de marine tegen het in zee storten van de niet- gedemonteerde magnetische mijn, die vo rige week door de kotter UK 4 werd aan gevoerd. De vissers wijzen er op, dat de munitiestortplaats op 18 mijl westnoord west van Scheveningen, waarop de mijn is gestort, niet meer met bakens is aan gegeven. Door het ontbreken van de afbakening is in dit gebied de afgelopen jaren normaal gevist door de kotters en schokkers. De vissers wijzen er voorts nog op, dat zij tij dens de visserij door de sterke stroom vaak onwetend in dit gevaarlijke gebied worden gedreven. Waarschuwing In „Visserijnieuws", maandblad van de Directie der Visserijen, is een waarschu wing herhaald van de marine tegen het vissen in vaste oefengebieden voor het mijnenvegen. Deze gebieden zijn in overleg met de NAVO-partners gekozen. Het doel van deze in 1958 gekozen vaste gebieden was tweeledig: de marine zou niet gestoord worden door vissersvaartuigen; voor het visserijbedrijf werd het voordeel verkregen, dat de vervuiling van de zee bodem door scherpe obstakels (geëxplo deerde oefenmijnen) werd beperkt tot de tien vaste gebieden. De inspectie der visserijen heeft echter sedert juni herhaaldelijk klachten van de marine ontvangen over het storen en on mogelijk maken van de oefeningen door dwars over de gebieden varende of vissen de vissersvaartuigen. „Als de vissers zich niet aan de gemaakte afspraak houden zal het mogelijk zijn, dat de marine zich gedwongen ziet de nood zakelijke oefeningen op andere gebieden te houden, met het gevolg dat weer overal de zeebodem voor het visserijbedrijf onveilig en schadelijk wordt", aldus Visserijnieuws. Het opheffen van belemmeringen die aan de verkoop van verpakte melk door mid del van automaten in de weg staan, zal opnieuw ter sprake komen in een open bare bestuursvergadering van het pro duktsehap voor zuivel, en wel op 7 sep tember in Den Haag. Bij het opstellen van eisen voor de detailhandel in consump- tiemelk is destijds geen rekening gehou den met de verkoop via automaten waar mee thans een begin is gemaakt. Aan de vergadering wordt nu voorgesteld in de desbetreffende zuivelverordening een vrijstelling op te nemen voor de ver koop van verpakte melk via automaten. In een toelichting wordt onder andere opge merkt dat bedoelde verkoop in het alge meen een additioneel karakter draagt en dat uit het oogpunt van afzetbevordering aan deze verkoop geen nodeloze belemme ringen in de weg moeten worden gelegd. Het vliegfeest Eelde, dat zondag zou worden gehouden ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Noord Nederland se aeroclub „Avio Eelde", is te elfder ure afgelast als gevolg van het slechte weer. Het besluit werd genomen op grond van de weerrapporten. De straalvliegtuigen zou den geen toestemming hebben verkregen op te stijgen voor een luchtshow, aange zien het wolkendek een minimumhoogte van 1500 voet (circa 500 meter) moet heb ben. De wolkenmassa's boven Eelde had den een hoogte varërend tussen 150 en 300 meter. Overigens zou het publiek ook niets van de stunts hebben kunnen zien. De Franse luchtmacht was reeds op Eelde aanwezig met vijf tweepersoons straallesvliegtuigen (Fouga Magistères), de luchtmachten van Nederland, Engeland en Amerika hadden hun toestellen gereed staan op diverse vliegvelden in Nederland, Duitsland en België. „Avio Eelde" is direct begonnen aan de voorbereidingen voor een nieuwe lucht show, zo mogelijk met dezelfde deelnemers- Men hoopt het volgend jaar het feest te kunnen geven op Eelde. Aalsdljk 3 ten anker Suez. Abida 3 780 m n.o. Belem n. Point Fortin. Achilles 5 te Matarani. Adrastus pass. 3 Scillys n. Port Said. Agamemnon 3 500 m z. N. Orleans n. La Guaira. Alamak 6 te Savannah verwacht. Alblasserdijk 4 te Rotterdam. Alchiba 3 90 m. z.z.w. F. Noronha n. Las Palmas. Aldabi 3 v. Rotterdam n. Hamburg. Alhena 3 v. Rio de Janeiro n. Ilheus. Alphard 3 te Aden verwacht v. Port Sudan. Alpherat 4 te Rotterdam. Ameland pass. 4 Recife n. Curacao. Amstelland 3 v Amsterdam, 4 tc Huil. Angolakust pass. 3 Finisterre n. Freetown. Anne Christina 4 400 m. n. Fort Aleza n. B. Aires. Arendskerk 4 te Rotterdam. Attis 4 v. Curasao n. Aruba. Axeldijk 4 te Rotterdam. Banda 3 260 m. n.w. Port Said n. Bombay. Bantam 4 te Mufattah verwacht v. Kuwait. Benkalis 3 260 m. o.z.o. Santa Maria n. Halifax. Bennekom 4 v. Amsterdam n. West-Indië. Breda 4 te Willemstad. Calamares 5 te Puerto Armuelles verwacht. Caltex Arnhem 3 te Rotterdam. Camerounkust pass. 3 Kp. Finist. n. Antwerpen. Carrillo 4 te Charleston verwacht. Castor 3 30 m. z. Wight n. Malaga. Cinulia 4 te Curasao. Cities Service Valley Forge 3 390 m. w. Bermuda naar Amuaybay. Congokust 3 v. Amsterdam n. Bordeaux. Crania 3 250 m. n.o. Martinique n. Curacao. Dalerdijk 4 v. R'dam te Londen n. Los Angeles De Eerens 3 v. Djeddah n. Suez. Diloma 4 v. Casablanca n. Barcelona. Diogenes 4 v. Rotterdam. 5 te Bremen. (Van onze Amsterdamse redacteur) De stakingsactie die onlangs vrywel het gehele bedryf van de Nederlandse Dok en Scheepsbouw Maatschappij stillegde heeft grote schade veroorzaakt in de reparatie sector van de onderneming. Een aantal reders zou in verband met de onrust hebben besloten reparaties aan hun schepen elders te laten verrichten. De directie heeft laten weten dat zy als gevolg hiervan vreest binnenkort ploegenarbeiders op wachtgeld te moeten stellen, die tydelyk overcompleet zyn. Hoewel het nog steeds gist op de werven van de N.D.S.M., de Amsterdamse Drookdok Maatschappij (A.D.M.) en Ver schuren, heeft het werk de afgelopen week steeds doorgang gevonden. Het ultimatum dat de stakers hadden gesteld is verstreken, doch uit de samenscholingen die hier en daar plaats hadden is geen actie meer voortgekomen. De directie van de N.D.S.M. heeft in de ondernemingsraad laten weten dat zij die aan een wilde staking deelnemen, op gedragen werkzaamheden weigeren of aan samenscholingen deelnemen, op staande voet zullen worden ontslagen. De als ge volg van de staking verloren gegane ar beidsuren worden niet uitbetaald. De N.D.S.M. heeft echter om de gezinnen van de stakers niet de duperen voorschot ten verstrekt, welke te zijner tijd met de jaarlijkse gratificatie worden verre kend. De stakingseisen bestonden naast een loonsverhoging van tien gulden per week uit verbeteringen van secondaire arbeids voorwaarden, voornamelijk verband hou dende met de vijfdaagse werkweek. De ze zijn door de communistische afgevaar digden in de ondernemingsraad aan de directie overhandigd. De directie heeft echter verwezen naar het georganiseerd overleg en blijft zich op het standpunt stellen dat loongeschillen niet behoren tot de competenties van de ondernemings raad. De actie-commissie van Amsterdamse havenarbeiders, die de in begin augustus gehouden havenstaking in de hoofdstad heeft geleid, zal aan de Scheepvaartvere- ging Noord en de erkende vakbonden een brief schrijven waarin de eis wordt ge handhaafd, dat alle lonen moeten worden opgetrokken tot die van de Stoomvaart Maatschappij Nederland (97 gld per week) met als doel binnen zeer afzienbare tijd 105 gld per week minimum, en met terug werkende kracht tot 1 september. Zo is op voorstel der commissie zondagochtend besloten op een door circa 750 haven- en veemarbeiders bijgewoonde vergadering in Marcanti. Voorts worden werkclassificatie en ta riefsystemen afgewezen en wordt mede gedeeld, dat besloten is de actie in de verschillende bedrijven door te zetten en de actie-comités in alle bedrijven te versterken. Namens de commissie werd het voorstel gedaan door haar adviseur, de heer Freek Meis (secretaris van de Algem. Bedrijfsbond Transport, eertijds aangesloten bij de inmiddels opgeheven E.V.C. 1958, en lid van het partijbestuur der C.P.N.) De Vergadering was door de commissie belegd om te spreken over de lonen en de tactiek en houding te be palen, die de havenarbeiders in de komen de weken moeten innemen, aldus de heer Meis. De commissie meende, toen op 1 september het gestelde ultimatum afliep, dat er geen begluit moest worden geno men om te gaan staken aldus de heer Meis omdat de onderhandelingen tus sen de bonden en de ondernemers gaan de zijn. Men wil de erkende vakbonden een aantal weken de kans geven. Als zij de onderhandelingen laten slepen is de commissie er om het parool tot actie te geven. Hij zei dat in verband met de ver- Prinses Wilhelmina heeft een uniek, fraai gekleurd wandbord van 45 cm mid dellijn, versierd met een gekleurde voor stelling, ontleend aan de Floriade-tuinbouw tentoonstelling in Rotterdam, aan het Ko ningin Wilhelminafonds voor de kankerbe strijding geschonken. Het is de bedoeling van dit fonds, het wandbord beschikbaar te stellen als hoofdprijs in een prijsvraag, waarbij men moet raden, hoeveel beta lende bezoekers de Floriade geboekt heeft. De opbrengst van deze prijsvraag komt ten goede aan de kankerbestrijding. For mulieren voor deelname zijn verkrijgbaar door storting van 50 cent op postgiro no. 12817 ten name van het Koningin Wilhel minafonds te Amsterdam. De inzendings termijn sluit 20 september. wachte nieuwe staking schepen naar aller lei andere havens waren gedirigeerd. De voorzitter der commissie, de heer A. v/d Mortel, zei onder andere; „Wij hebben door delegaties gepoogd de bedrij ven te bereiken. Wij hebben niet veel bereikt, maar wij werden door de direc ties ontvangen en dat was vroeger niet zo". Er was geen stakingsparool gegeven want er werd, aldus de voorzitter, op ge rekend en de schepen hadden dubbele vrachtpapieren om zonodig naar andere havens te kunnen gaan. Hij deelde nog mede dat men contact heeft gehad met buitenlandse havens. Bij een verkeersongeval dat zich in de afgelopen nacht tussen Middelburg en Nieuw- en St. Joostland heeft voorgedaan is een 24-jarige ongehuwde jongeman, C. Schuit uit Arnemuiden, om het leven gekomen. Een bromfietsrijder, V. E. uit Nieuwland, bracht op zijn bromfiets zijn verloofde mejuffrouw G. v. G. uit Vlis- singen naar huis. Bij het oversteken van de weg werd de bromfiets geschept door een motorrijwiel, waarop drie jongemannen zaten. De motor werd bestuurd door De H. uit Arnemuiden. De bromfietsers en motor rijders werden tegen de weg geslingerd en in ernstige toestand naar Middelburg ver voerd. Enkele uren nadien is S., die op de motor had gezeten, aan zijn verwondingen overleden. Door het springen van de achterband van een personenauto is zondag om vier uur te Linnen op de rijksweg Roermond-Sittard de 28-jarige mevrouw B. M. Baake-Keizer uit Delden (Overijsel) dodelijk verongelukt. Zij werd met de naast haar gezeten be stuurder uit de wagen geslingerd, toen deze ten gevolge van het springen van een band tegen een boom reed. De bestuurder en de beide andere inzittenden, onder wie de echtgenoot van het slachtoffer bleven on gedeerd. Mevrouw Baake was moeder van een kind. In het Westerziekenhuis te Rotterdam overleed de 25-jarige matroos M. van der Lubben uit de Kreupelstraat te Schiedam. Hij werd zaterdagnacht ernstig gewond naast zijn bromfiets op de Maasbrug in Rotterdam gevonden. Men vermoedt, dat hij tegen een pijler is gereden. Eemland 3 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Esso Amsterdam 3 250 m. o.z.o. Malta n. R'dam. Eumaeus 4 tc Port Said verwacht v. Liverpool. Forest Hill 3 250 m. z. Muscat n. Bandar Mashur. Friesland KRL 5 te Lourenco Marques. Friesland SSM 4 op Humber n. Immingham. Gabonluist 4 te Monrovia. Geestland 4 v. Dominica n. Preston. Graveland 4 te Amsterdam. Haarlem 3 v. Barranquilla n. Puerto Limon. Hathor 2 v. Port Au Prince n. St. Marc. Heelsum pass. 5 Cuxhaven n. Hamburg. Heemskerk 4 te Zanzibar Helicon 4 v. Amsterdam n. West-Indië. Hera 3 120 m. o. Barbados n. Europa. Holendrecht 3 600 m. o. Bermuda n. Hampton R. Hydra 4 te Amsterdam. Ivoorkust 3 v. Freetown n. Le Havre. Jacob Verolme 4 v Caldera n. Balboa. Jagersfontein 3 v. Kaapstad n. Las Palmas. Johannes Frans 4 v Bahia n. Quintero. Karimata 4 te Bremen. Karsik 3 v. Kaapstad n. Lourenco Marques. Katelysia 3 675 m. o.z.o. Paramaribo n. Curacao. Keizerswaard 4 v. Santos n. Buenos Aires. Kelletia 3 te Rotterdam. Kennemerland 3 v. Kp. Dello n. Amsterdam. Kerkëdijk 3 60 m. o. Nantucket n. Antwerpen. Kieldrecht 3 ten anker nabij Rangoon n. Madras. Kloosterdijk 4 te Rotterdam. Koningswaard 3 te Punta Cardon n. Cabimas. Kreeft 4 v. Rotterdam n. Vigo. Kreon 4 te Baltimore. Kryptos 3 v Maracaibo n. Philadelphia. Laarderkerk pass. 5 Djeddah n. uez. Lciderkerk 3 te Rotterdam. Liberiakust 4 te Amsterdam. Lindekerk 4 te Bahrein. Lissekerk 3 650 m. n.w. Mombasa n. Mtwara. Mariekerk 3 v. Hamburg n. Antwerpen. Memnon 4 v. Amsterdam n. West-Indië. Mentor 4 te Lattakia verwacht v. Beyrouth. Merwede 3 ten anker rede Lagos. Minos 4 te Amsterdam. Mississippilloyd 4 v. Coatzacoalcos n. New York. Modjokerto 4 te Bangkok verw. v. Singapore. Montferland 3 te Angra Dos Reis verwacht. Muiderkerk 4 te Boulogne. Naess Lion 3 v.- Durban n. Suez. Nanusa 3 240 m. w.n.w. Flores n. Montreal. Navicella 3 400 m .zw. Finisterre n. Rotterdam. Nias 3 v. Bangkok n. Gohsichan. Nieuw Amsterdam 3 te Le Havre verw. n. R'dam. Ncordam 5 te Rotterdam. Nctos 4 150 m. n.o. Hanstholm n. Delfzijl. Neder-Weser 3 v. New York n. Tripoli. Oberon 3 v Cumana n. Pampatar. Ootmarsum 3 387 m. n.n.o. Bermuda n. Le Havre. Oranjestad 4 te Amsterdam. Parkhaven 3 v. Bremen n. Antwerpen. Pericles 4 te Carrizalbajo. P. G. Thulin 3 100 m. n.o. Cuba n. Aruba. Philine 3 210 m. n.o. Kuria Muria n. Gibraltar. Pieter S 4 v. Swansea te Rotterdam. Poseidon 5 te Houston. Pr. Willem George Fred. 4 v. R'dam n. Montreal. Prins Willem van Oranje 4 te Le Havre v. R'dam. Proven.singel 3 120 m. z.o. Chagos n. L. Marques. Rempang 5 te East-London. Roebiah 4 te Manilla verwacht v. Hongkong. Rotte 4 te Ancona verwacht v. Port Said. Rrjnkerk 3 90 m. z.z.w. Kp. Blanc n. Las Palmas. Sanana 3 v. Phnompenh n. Haiphong. Seven Seas 4 v. Rotterdam n. Quebec. Socrates 3 v. Punta Cardon n. Puerto Ordaz. Sommelsdijk 4 v. Rotterdam, 5 te Hamburg. Stad Amsterd 3 200 m. z.z.w. Monrovia n. Dakar. Stad Breda 3 235 m. z.z.w. L. Palmas n. L. Palmas. Stad Leiden 3 te Rotterdam. Stad Utrecht 3 620 m. n.o. Pto. Rico n. Rio de Jan. Stanvac Selo 3 95 m. z. Billiton n. Sungeigerong. Statue of Liberty 3 120 m. n.n.o. Comoren eilanden naar Bandar Mashur. Stentor 3 v Rotterdam n. Malta. Straat Madura 3 800 m. o. Amsterdam eiland naar Fremantle. Sunetta 3 260 m. n.o. St. Maarten n. Thameshaven. Tabian 3 90 m. w. Algiers n. Beyrouth. Tamo 4 te Rotterdam. Texelstroom 4 te Amsterdam. Tjiluwah 3 v. Brisbane n. Sydney. Van Riebeeck 3 v. Beira n. Dar Es Salaam. Van Spilbergen 3 te Lobito verwacht v. Matadi. Vlieland 3 190 m. n. Sao Luiz n. Curasao. Vlist 5 te Hampton Roads verwacht. Waterland 3 58 m. o.n.o. Kp. Frio n. Amsterdam. Waterman 3 v. Rotterdam n. New York. Weltevreden 5 te Le Havre. Willemstad 5 te Paramaribo. V/onosari 4 te Amsterdazn. IJssel 4 te Rotterdam. Zonnekerk 4 v. Antwerpen n. Le Havre. KLEINE VAART Admii'alengracht 2 v. Lovisa n. Amsterdam. Alcetas 2 v. Algiers n. Malta. Ank T 2 Brunsbtittel gepass. n. Amsterdam. Areas 2 v. Amsterdam n. Gibraltar. Draco 1 te Napels n. Salerno. Flevo 2 dwars Portlandbill n. Danzig. Heerengracht 3 te Finistei-re n. Piraeus. Ilias 3 te Kopenhagen n. Aznsterdam. Inspect. Mellema 2 te Flamboroughead n. R'dam. Kaap Falga pass. 3 Schiermonnikoog n. A'dam. Mare Liberuzn 31 v. Brest te Dakar Midas 2 10 m. z.w. Sandettie n. Tanger. Nero 2 v. Amsterdam n. Odense. Netta 3 Kp. Palos gepass. n. Casablanca. Phidias 2 dwai's East-Goodwin n. Oi-an. I'onza 3 30 m. n.w. Esbjerg n. Zaandam. Tilly 2 v. Skoghall te Zaandam. Twee Gebroeders 3 35 m. n.o. Löbeck n. Helsinki. Westerdok 1 v. Rotterdam te Boston. SLEEPVAART Hector 2 v. Rotterdam n. IJmuiden. Holland 2 470 m n.w. Fayal n. Wilmintgon. Hudson pass. 3 Vlissingen n. Antwerpen. Humber 30 v. Belem. Zeeland 2 v. Rotterdam n. Hamburg. Advertentie Doclstraat 59 - Haariem - Tel. 1 5252 Het weekeinde werd gekenmerkt door een algemene oostwaartse beweging van de verschillende luchtdruksystemen. Een lagedrukgebied, dat zaterdagmorgen ten zuiden van IJsland lag, bevindt zich nu boven Scandinavië, terwijl een rug van hogedruk zich in dezelfde tijd verplaatste van Zuid-Groenland naar het zeegebied ten westen van Ierland. Tussen deze rug en het Scandinavische lagedrukgebied door stroomt polaire lucht naar Nederland, die door noordwestenwinden wordt aange voerd. Als gevolg hiervan daalde de afge lopen nacht de temperatuur op verschei dene plaatsen in het binnenland tot 8 of 9 graden. De rug van hogedruk breidt zich lang zaam over onze streken uit. De onstabili teit van de atmosfeer neemt daardoor af en er zullen morgen weinig of geen buien meer voorkomen. WEERRAPPORTEN Maximum -tempera turen buiten- en binnenland van gisteren. Neerslag laatste 24 uux Dinsdag 6 september Zon op 5.59 uur, onder 19.17 uur. Maan op 19.49 uur, onder 7.02 uur. Maanstanden 5 september 12.19 uur: Volle maan. 12 september 23.20 uur: Laatste lew. 21 september 00.13 uur: Nieuwe maan. 28 september 02.13 uur: Eerste kw. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 5 september Hoog water 3.15 en 15.44 uur. Laag water 11.22 en 23.45 uur. Dinsdag 6 september Hoog water 4.00 en 16.27 uur. Laag water 12.09 en uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Miinchen Zurich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Lissabon licht bew. regenbui regenbui regenbui zwaar bew. zwaar bew. half bew. mist regen regen zwaar bew. onbewolkt regenbui zwaar bew. regenbui licht bew. mist licht bew. onbewolkt regen zwaar bew. zwaar bew. half bew. geheel bew. regen zwaar bew. regen regen regen onbewolkt onbewolkt licht bew. regen onbewolkt onbewolkt Advertentie 00 d S 2 00 03 g V wnw 17 3 windst. 16 5 nw 17 2 w 18 1 windst. 16 0,4 windst. 17 9 windst. 16 6 zzw 17 10 ono 12 5 nnw 17 nw 14 1 w 19 2 nnw 14 2 wnw 19 4 nw 17 4 zw 17 3 wnw 17 6 windst. 19 0 nw 20 11 ono 23 17 w 26 0 wzw 21 0,2 wzw 18 1 zw 22 14 windst. 19 11 wzw 20 6 0 19 44 nw 25 0,2 windst. 18 22 windst. 30 0 nw windst. windst. n n 26 0,1 23 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2