Ria van Velsen - drie touwen zwemmend - keer in de zevende In aanval onmachtig hockeyteam door Nw. Zeeland uitgeschakeld Lynn Burke won met groot vertoon van macht goud Achterstand Teleurstelling Italië werd waterpolokampioen Juryleden zijn nog steeds partijdig in bokstoernooi Weer eerste plaats voor Amerikaanse ploeg Zwemfinales in cijfers Hary krijgt filmcontract en baan van DM 18.000 Door zege van Russen op Joegoslaven viel beslissing vóór laatste wedstrijd Italianen zijn numeriek het sterkst vertegenwoordigd in de eindstrijden Jaap Helder vervangt Lautenschutz 9 Ingehaald MAANDAG 5 SEPTEMBER 1960 (Van onze speciale verslaggever). „Oh mamma mia zuchtte een klein Italiaans manneke, toen Ria van Velsen voor de derde maal in de touwen zwom en Lyn Burke, Nathalie Steward en ed Japanse Tanaka steeds verder van haar wegzwom men. „Mamma mia, hoe is dat possibile, signor?" Wij hadden op dat moment wel iets ander te doen dan een omstandig verhaal op te hangen over de moeilijkheden en teleurstellingen waarmee onze zwemsters te kampen hebben gehad - moeilijkheden die ook op de vorm van onze beste rugslagzwemster, Ria van Velsen, niet zonder uitwerking waren gebleven. Driemaal in de touwen! Eenmaal op de heenweg - na een toch al slechte start direct achter geraakt op Lyn Burke - en tweemaal op de terugweg. Toen elke vezel van haar jonge body zich moest inspannen om de woe dende spurt van zeven concurrenten te kunnen weerstaan. Zij raakte niet zo vreselijk ver achter, maar genoeg om zes anderen te moeten laten voorgaan. In 1.12.1 was het allemaal over voor de Haagse zwemster, die natuurlijk zeer bedrukt uit het water kwam en aan de arm van zwem- bond voorzitter Jan de Vries wegwandelde, terwijl de Amerikaanse win nares, die de prachtige tijd van 1.8.3 had gezwommen, zich met Nathalie Steward en Tanaka naar het ereplatform In de touwen zwemmen is een oude fout van ïlia van Velsen. We horen het haar trainer Cor Scheel nog schreeuwen: kijken Ria, kijken Ria, maar al had ze er ook hier in Rome al eerder last van gehad, zo scheef als ze zaterdagavond zwom, is nog niet eerder gebeurd. En het kan geen toeval zijn, dat het juist vanavond ge beurde, omdat ook Ria van Velsen leidt aan de algemene „ach-wat-hebben-er-een- pech"-ziekte, die door de Nederlandse zwemploeg waart. Niet geheel zonder re den natuurlijk, want een team, dat een onnozele diskwalifikatie zich moest laten welgevallen op de 4x100 meter vrije slag estafette dames en dat zich een derde plaats op de wisselslagestafette zag afge nomen, omdat de jury- in strikte eerlijk heid overigens - meent dat Duitsland eer der aantikte zo'n ploeg kan mentaal een harde tik krijgen. En die tik heeft ze ge kregen en slecht kunnen verwerken. Ria startte tussen wereldrecordhoudster Lynn Burke en de kleine Japanse Sato Tanaka, houdster van het 200 meter-re cord. Onmiddellijk begon de Haagse zwem ster scheef naar de lijn te trekken, maar haar tempo en stijl waren op die eerste 50 meter goed en voorlopig viel er niet veel te vrezen, al was Lynn Burke dan ook al meters voor haar uit en al kwam de kleine Japanse met haar vinnige korte armslag langzaam maar zeker naast en vlak voor het keerpunt zelfs een halve vingerlengte voor de Nederlandse zwem ster. Het keerpunt werd al wat traag geno men en toen gebeurde het. Ria, niet ge wend zoveel tegenstand te ondervinden, kon het niet opbrengen terug te vechten. Het was om te huilen zoals zij reageerde op de aanval van haar tegenstandsters. In plaats van op haar tanden te bijten en alles te geven wat zij nog aan ener gie over had, gooide Ria van Velsen er het bijltje bij neer en binnen 20 meter na het keerpunt waren de Britse Nataly Steward en de Zuidafrikaanse Laura Ran- well onze zwemster voorbij. Nataly Ste ward ging door, passeerde ook de Japanse en tikte in 1.10.8 als zilveren medaille winnares aan. Met die 1.10.8 was Ria van Velsen dus tevens haar Europees record kwijt. Zo zwak was haar zwemmen op de laat ste halve baan, dat zij zich zelfs moest laten passeren door de Frangaise Rosy Piacentini en de kleine Engelse Sylvia Lewis. Met 1.12.1 als zevende kon Ria Rw van Velsen Natalie Steward (links) omhelst de Amerikaanse Lynn Burke, die eerste werd op de 100 meter rugslag. De uitslag van de finale 4 x 100 meter vrije slag estafette dames was: i. Verenigde Staten (Jon Spillane. Shirley Stobs. Carolyn Wood en Chris von Saltza) 4.08.9 (nieuw wereld- en Olympisch record): 2. Australië 4.11.3: 3. Duitsland 4.19.7: 4. Hongarije 4.21.2; 5. Groot- Brittannië 4.24.6: 6. Zweden 4.25.1; 7. Italië 4.26.8; 8. Rusland 4.29.0. Dawn Fraser, die als eerste zwemster startte voor de Australische ploeg, verbeterde met een tijd van 60.6 secon den het Olympisch record op de 100 meter vrije slag dames. De uitslag van de 1500 meter vrije slag he ren luidt: 1. en Olympisch kampioen Konrads (Australië) 17.19.6 (nieuw Ol. record); 2. Rose (Australië) 17.21.7: 3. Breen (Ver. Staten) 17.30.6; 4. Yamanaka (Japan) 17.34.7; 5. Katona (Hongarije) 17.43.7; 6. McLachlan (Z.-Afrika) 17.44.7; 7. Somers (V.S.) 18.02.8; 8. Campion (Groot-Brittannië) 18.22.7. De uitslag van de finale 100 meter rugslag dames luidde: 1 Lynn Burke (V.S.) 1.09.3; 2. Natalie Steward (Gr.-Br.) 1.10.8 (nieuw Euro pees record): 3. Satoko Tanaka (Japan1.11.4; 4. Laura Ranwell (Z.-Afrika) 1.11.4; 3. Rose- Marie Piacentini (Frankr.) 1.11.4; 6. Sylvia Lewis (Gr.-Br.) 1.11.8: 7. Ria van Velsen (Nederland) 1.12.1: 8. Nadine Delache (Fr.) 1.12.4. De Britse Natalie Steward verbeterde met een tijd van 1 min. 10.8 sec. het Europees record, dat met 1.10.9 sinds 10 juli van dit jaar op naam stond van onze landgenote Ria van Velsen. zich in de kleedkamer gaan zitten scha men voor zo weinig doorzettingsvermogen. Terwijl dit zich in de achterhoede af speelde, was de 17-jarige Lynn Edythe Bur ke uit Flushing in New Yersey meer op dan in het water liggend op het goud af geroffeld. De keiharde Amerikaanse had een finish alsof zij door de tegelwand heen wilde. Zij had geprobeerd haar wereldre cord van 1.09 nog iets scherper te stellen, maar dat gelukte op deze toch altijd weer wat koelere avond niet. De 1.09.3 was overi gens snel genoeg voor een flinke voor sprong. Een onvergetelijke 1500 meter-eindstrijd, de grootste race, die ooit op dit nummer is gezwommen, heeft ons daarna het leed weer snel doen vergeten. De „grote vier" van de „mijl", George Breen (V.S.), Tsyo- shi Yamanaka (Japan) en de Australiërs Jon Konrads en Murray Rose vormden de topklasse in het veld van 8. Het laatste zwemnummer van de Olym pische Spelen 1960 was de vrije slag esta fette der dames, waarin Nederland door een domme overneem-fout, waaruit ook al het gebrek aan wedstrijd-hardheid is ge bleken, niet van de partij kon zijn. De Australische zwemsters hebben tot na 200 meter de leiding gehad. Dawn Fraser startte in een poging haar wereldrecord van 60.2 sec. te verbeteren als eerste en alhoewel de slanke Dawn 0.4 sec. boven deze tijd kwam haar 60.6 was wel een nieuw Olympisch record had zij voor voldoende voorsprong gezorgd om Ilsa Konrads met grote voorsprong op SHirley Stobs te laten vertrekken. Keihard De matig zwemmende Lorraine Crapp werd op de derde 100 meter ingehaald dooi de kleine Carolyn Wood en voor Alva Col- quhoun was er op de laatste banen tegen Chris von Saltza toen geen redden meer aan. De velen onder de 20.000 toeschou wers in het uitverkochte zwemstadion, die met een chronometer waren gewapend, konden hun ogen niet geloven toen de wijzer op 4.08.9 was blijven stilstaan. Met een gemiddelde van iets meer dan 1.02.2 had Amerika de titel gewonnen voor Australië (4.11.3) en Duitsland, dat in 4.19.7 de strijd om het brons van Honga rije won. Voor dc derde maal stapte enige tijd later Chris von Saltza haar mascotte, een grote in rode zwembroek geklede plastic kikker, in de armen gekneld naar het ere-schavotje om goud in ont vangst te nemen. De tijd van Duitsland wees uit, dat het Nederlandse viertal niet eens erg veel moeite gehad zou hebben om de derde plaats achter Australië te veroveren. Bij het opmaken van de balans van de Olympische zwemwedstrijden vallen twee dingen dadelijk in het oog: het vooral bij de dames geringe succes van Aus tralië ten opzichte van het Amerikaanse machtsvertoon en de bijzonder matige pres taties van de Nederlanders. Rome heeft aangetoond hoe snel de achterstand van onze zwemmerij is gegroeid en hoe moei lijk het zal zijn dit verloren terrein in de toekomst in te halen. Een zilveren en twee bronzen medailles vormen de gehele Ne derlandse oogst en daarbij komt dan nog, dat een van die twee derde plaatsen is behaald door een zwemmer. Twee beschei den succesjes voor de Nederlandse meisjes, eens behorende tot de superklasse. Acht dagen lang hebben we kunnen ver gelijken en kunnen studeren en de con clusie is de volgende: zwem-technisch lij ken de trainers en trainsters te zijn uit gestudeerd. De slag van bijvoorbeeld Dawn Fraser en Jon Konradis is nagenoeg vol maakt en elk werkelijk talent zal zich daarop zonder moeite kunnen toeleggen. De Amerikaanse en Australische trainers hebben daarom gezocht naar de afwerking van finesses en zijn daarbij gekomen tot een vervolmaking van de start en keer- techniek. In Europa golden de keerpunten van Cockie Gastelaars en enkele andere Ne derlandse zwemsters als voorbeeld voor allen. Maar wanneer een Dawn Fraser, Chris von Saltza haar keerpunt neemt, is het of een massief rubber bal van de muur terugkaatst. Voor een flitsende start is in Californië en Townsville extra aan dacht besteed aan de sprongkracht waar door alle Amerikaanse en Australische deelnemers bij elke start al een voorsprong op hun concurrenten hadden. Dit voordeel gevoegd bij een versneld keerpunt geeft alleen al een winst van tenminste een halve seconde. Een ander punt van belang is de menta le kracht en hierin hebben de meeste le den van de Nederlandse zwemploeg ge faald. Wat zaterdagavond met Ria van Vel sen gebeurde is bij de huidige top-landen onbestaanbaar. Een inzinking is mogelijk, een slechte dag is mogelijk, maar het breken van de draadd in een 100-meter- race is bij de Amerikanen en de Australiërs onbestaanbaar om de eenvou dige reden, dat de voorbereiding al zo hard is, dat een kandidaat zonder wed strijdmentaliteit niet eens aan de selec tie zou zijn toegekomen. Dit geldt ook voor de mislukte wissel in de vrije slag-estafette waarin geen enkel risico genomen behoef de te worden. Het is geen toeval dat het mentaal de hardste meisjes zijn geweest, die de medailles voor Nederland hebben gehaald: Marian Heemskerk en Tineke Lagerberg, twee pupillen van Wil van Breukelen, die lak hebben aan de duizenden om zich heen en die achter hun startblok gaan slaan met een air van :Kom maar op, ik zal jullie.eens wat laten zien. Twee voorbeel den van zelfvertrouwen en vechtlust, die in dat opzicht ook evenwaardig waren aan de vechtjassen uit de Califonische school. Het moet voor de in Rome aanwezige zwemleiders, die over opmerkingsgave en werkelijkheidszin beschikken, een tip zijn geweest voor de toekomst. Wil Nederlandd bij de volgend Olympische Spelen of ande re grote internationale wedstrijden weer meetellen, dan zullen de zaken in de voor bereiding van de kandidaten anders moe ten worden aangepakt. Dan zal men ook niet bang moeten zijn om enkele top-trai- ners of trainsters aan te stellen al zul len daarbij heilige huisjes moeten worden omgetrapt. De Nederlandse zwemploeg heeft met alle waardering voor de ploegleiding haar coaches node ge mist in Rome. Verheugend is dat Wieger Mensonides voor enkele bijzondere records heeft ge zorgd, records waar chronometers eigen lijk niets mee te maken hebben. Behalve dat de Haagse schoolslagkampioen de eer ste Nederlandse zwemmer was, die ooit tijdens Olympische Spelen het ere-podium mocht beklimmen, was hij de enige Euro pese zwemmer in Rome, die een medaille won. Het was de enige meevaller maar dan ook een goede. (Van onze speciale verslaggever) Er behoeven geen doekjes om te worden gewonden: onze waterpoloploeg heeft sterk teleurgesteld. Men heeft gewonnen van Australië, gelijk gespeeld tegen Zuid- Afrika en verloren van Joegoslavië, de Verenigde Staten, Hongarije en Duitsland. Vier nederlagen, 1 gelijk spel en 1 over winning. Het is een wonder dat we de finalepoule nog gehaald hebben en het is géén wonder, dat we daarin puntloos laat ste zijn geworden. Joegoslavië en Honga rije daargelaten, hebben we niet tegen topploegen gespeeld en daarom juist val len de resultaten tegen middelmatige teams als Amerika, Duitsland, de V.S. en Zuid-Afrika zo tegen. Daar zouden we enkele jaren geleden over heen gelopen zijn! Wat mankeert er aan ons spel? Tech nisch is het zo kwaad nog niet, maar de grote lijn, die er vroeger in zat, die ont breekt tegenwoordig maar al te vaak en dat die ontbreekt, komt vooral doordat er geen grote persoonlijkheden meer in het zevental van Nederland zitten. Zonder het verleden te willen idealiseren, mag men toch zeggen dat Cor Braasem, Gerrit Bijlsma, Frits Smol, Max van Gelder, Nijs Korevaar en Rudi van Feggelen, persoon lijkheden waren. Ook al zou het waar zijn, dat de huidige spelers ten minste even hard zwemmen hetgeen overigens twij felachtig lijkt en even geladen het wa ter ingaan dan nog blijft er het grote verschil tussen de tactisch en technisch „rijpe" ploeg van destijds, die wist wat ze wilde en hoe ze het moest bereiken, en het huidige zevental, dat niet zeker van zichzelf is en zonder duidelijke lijn te werk gaat. Het spijt ons vooral voor Frans Kuyper, die nu weggaat als coach, na schitterende successen door enorm enthousiasme en kennis van zaken te hebben behaald. Cor Braasem, die hem opvolgt, krijgt het zwaar. Hij weet dat zelf beter dan wie ook. Op elke hoogconjunctuur volgt een depressie, op elke grandioze ploeg een team van minder kwaliteit. Momenteel zijn we zeer duidelijk aan de magere jaren bezig. Mogen zij geen zeven jaar duren.. (Van onze correspondent in Bonn) De 22-jarige Westduitse atleet Armin Ha ry heeft in Rome op de 100 meter hard lopen niet slechts een gouden medaille ver overd, de jonge Saarlandse, thans Frank- forter monteur en verkoper won bij de Olympische Spelen 1960 ook een filmcon tract en een baan van 1500 mark in de maand (ofwel 18.000 mark per jaar, dat is goed 16.000 gulden) als vertegenwoordi ger voor de verkoop van sportartikelen. De directeur van een der grootste West duitse filmmaatschappijen „Gloria-Filmge- sellschaft" te München vertelde zaterdag dat hij met de Olympische kampioen Hary een voorcontract voor een film heeft ge sloten. Nog voor de winter zal Hary ko men. Weliswaar, zo bekende de Gloria-di recteur, heeft Hary nog nimmer voor een filmcamera gestaan, maar „hij ziet er goed uit, heeft een fraaie gestalte, een leuke kop en een resolute houding, getui ge zijn optreden bij talrijke televisie-uit zendingen". Overigens wil de filmmaatschappij uit München er zorgvuldig voor waken dat Hary door zijn filmcontract niet in bot sing komt met de amateurbepalingen. Hij zal op het witte doek bijvoorbeeld niet als hardloper verschijnen, maar in de rol van een jonge verkoper. GEVONDEN Het bureau „gevonden voorwerpen" in het Olympisch dorp wacht al vele dagen op het bezoek van „John Roeders", die reischeques ter waarde van 510 dollar in het dorp heeft verloren, alle pogingen de eigenaar te vinden, zijn tot dusverre mis lukt. Italië is Olympisch waterpolokampioen geworden. Men had zich een grootse finish gedacht, doordat eerst Rusland en Joego slavië tegen elkaar moesten spelen en daarna Italië en Hongarije. Joegoslavië zou dan wel van de Russen winnen en daardoor in de finalepoule op 4 punten komen die Italië al bezat. Maar door Hongarije te ver slaan of er tegen gelijk te spelen, zouden de Italianen dan in een spannende finale het goud naar zich toehalen. Maar het liep an ders, want de Russen verstoorden de fraaie gedachtengang van de wedstrijdrangschik kers, versloegen de Joegoslaven en maak ten Italië al kampioen nog eer de „Azurri" één bal geworpen hadden. Die wedstrijd RuslandJoegoslavië was één langgerekte fluittoon van de Spaanse arbiter. Inderdaad werd er grof gespeeld, maar de Spanjaard zag ook wel eens spo ken. De rust was 22, maar de met zeer veel koel overleg spelende Russen dwongen de Joegoslaven uiteindelijk naar de neder laag, ondanks fantastisch doelmanswerk van de verliezers. De Russen schoten veel. Niet altijd tref zeker, maar zij durfden het risico van mis sen aan. En daardoor gaven zij toch de in druk verder op de weg naar goed waterpolo gevorderd te zijn dan de Hongaren, die op oude glorie (Karpati, Gyarmati) drijven. De Hongaren verloren dus hun Melbourne- titel aan Italië, dat zeker niet als favoriet startte, maar met de geweldige steun van een fanatiek publiek achter zich beter speelde dan men verwacht had. Om beurten werd door Rusland en Joego slavië vier maal uit een strafworp gescoord, waarbij de Russen het laatste woord hadden: 43. Italië was kampioen, het stadion stond op zijn kop en in de ere- loges vielen autoriteiten, die deftig en stijf naar elkaar buigend hun plaatsen hadden ingenomen, elkaar snikkend om de hals. Het was aanvankelijk moeilijk voor de jonge Italiaanse ploeg zich met de zeker heid van de titel geheel te geven. Honga rije nam in deze strijd, die heel wat mooier en sportiever spel te zien gaf dan de voor gaande, met 20 de leiding. Maar toen voelden de snelle Azzuri zich toch aan hun stand verplicht er fel tegenaan te gaan. En zowaar konden zij eerst gelijkmaken en na de rust de 32 achterstand met goede doel punten in een gelijk spel (33) omzetten. De laatste wedstrijd van het Olympische waterpolotoernooi tussen de nieuwe kampioen Italië en oud-kampioen Honga rije is geëindigd met een 33 score. Bij de rust hadden de Hongaren een 32 voor sprong. Door dit resultaat kwam Hongarije, dank zij een beter doelgemiddelde dan Joegoslavië, in het bezit van de bronzen medaille. De eindstand van het waterpolotoernooi werd: 1. Italië 3 2 1 0 5 7—4 2. Rusland 3 1113 78 3. Hongarije 3 0 2 1 2 78 4. Joegoslavië 3 1 0 2 2 67 De eindstand van de poule voor de klas sering van nummers vijf tot en met acht is: Roemenië 3 2 1 0 5 1411 Duitsland 3 2 1 0 5 1311 Ver. Staten 3 1 0 2 2 14—16 Nederland 3 0 0 3 0 1518 -V»*- Een moment uil de hockey-ontmoeting NederlandDenemarken, die zaterdag werd gespeeld. Links de Nederlandse aanvalsleider De Beer. Wellicht op geen enkel toernooi-veld is de strijd tussen Oost en West zo fel uit gevochten als in het Olympisch bokstoer nooi, dat nu tot de finales is gevorderd. En was het nu maar zo dat die strijd al leen beslecht werd door de boksers zelf. dan zou men er nog vrede mee kunnen hebben. Maar het spijtige van de zaak is dat ook de juryleden niet schroomden om, als het even kon, partij te keizen. Dat de den zij onder meer enkele dagen geleden ten gunste van de Pool Bending, die tegen Jan de Rooy een zekere verliezer was en dat deden zij ook in de halve finales, die zaterdag verwerkt werden. De Japanner Tanabe en de Arabier El- guindi werden in et vlieggewicht het slachtoffer van de pro-Oosteuropese hou ding van sommige juryleden. Beiden had den hun partijen tegen respectievelijk de Rus Sivko en de Hongaar Torok geheel beheerst, maar zowel Tanabe als Elguin- di werden tot verliezer op punten ver klaard. Precies zo verging het de Zuidafrikaan Meyers in het vedergewicht, die de Euro pese kampioen Adamski (Polen) drie ron den lang had overklast en toch niet tot de finale werd toegelaten. Een opmerkelijke voorkeur toonden de juryleden ook voor de pupillen van de vrijgevige Italiaanse gastheren. Het moet toegegeven worden, dat de Italianen voor de Spelen een prach tige ploeg boksers opgebouwd hebben, maar daarnaast was de jury ten aanzien van de gastheren wel wat al te vrijgevig met het toelatingsexamen voor de eind strijd. De bantam Zamparini zou bij een rechtvaardige rechtspraak nooit in de fina le zijn gekomen. Zes Italianen De Italianen zijn in de eindstrijd nume riek het sterkst vertegenwoordigd, namelij in zes gewichtsklassen. Daarna komt Po len met vier finalisten, de Verenigde Sta ten en Rusland elk met 3 kanshebbers voor het goud, terwijl Zuid-Afrika, Hongarije, Tsjechoslowakije en Ghana elk 1 finalist hebben. Geen van de drie Olympische kampioe nen van Melbourne, die bij de zeventien de Spelen opnieuw een kans waagden, heb ben de eindstrijd bereikt. De Brit Mc Ta- gart, die veel aan snelheid heeft ingeboet, verloor in de halve finale van het lichtge wicht van de Pool Pazdzior. De Russen Jengybarian (lichtwelter) en Chatkov, (halfzwaar) haalden de halve eindstrij den niet eens. Een van de opmerkelijkste boksers was zaterdag de 20-jarige Amerikaanse ser geant Ed Crook, een koel en berekend bok sende pugilist, die in de tweede ronde de Roemeen Monea met een klassieke knock out uitschakelde. Van deze stevig gebouwde negerknaap, die in stijl veel weg heeft van de huidige wereldkampioen der professio nals Floyd Patterson, zouden de Ameri- De Rus Abranov sloeg zijn tegenstan der Piccoli (Italië) bij de zwaargewich ten buiten de touwen, maar hielp hem toen ook bij de terugkeer naar de ring. kanen in de toekomst wel eens veel ple zier kunnen beleven. Een uitstekende indruk liet ook de Ame rikaanse halfzwaargewicht Ed Clay achter. Hij bokste open en speels, hield laconiek het midden van de ring en joeg zijn Au stralische tegenstander John Madigan met de gratie van een wilde kat in het rond. De Australiër voelde dat hij tegen deze stijlvolle bronskleurige pugilist alleen door een k.o. de situatie zou kunnen redden. Hij viel in de derde ronde daarom onbesuisd aan, plaatste enkele gelukkige stoten, waarvan Clay echter in het geheel niet onder de indruk kwam. De derde Amerikaanse finalist, de zwaar weiter Mc Clure, won verdiend van de Rus Lagutin, die er na afloop weinig voor voel de om met de Amerikaan een soort ere- ronde te maken. Hij rukte zich los, stapte met gebogen hoofd tussen de touwen door en was zo onder de indruk van zijn neder laag, dat hij misstapte en van de ring mid den tussen het publiek viel. Het gemakkelijkst bereikte de Ghanees Quartey de finale. Zijn Poolse tegenstan der Kasprzyk had namelijk in de kwart finales een oogwond opgelopen, die nog niet geheeld was. Quarty verscheen nu al leen in de ring om officieel tot winnaar te worden uitgeroepen. Een technisch sterker, maar in de afanval onmachtig Nederlands hockey-elftal is zon dagmiddag op een hobbelig byveld in het zuidelijk Olympisch centrum door de harde stickvaste Nieuwzeelanders voor de kwart finales uitgeschakeld. Er is door de oranje- ploeg vooral in de tweede helft zo goed gespeeld als veld en tegenstanders het toe lieten. Maar weer ontbrak het nodige tem po in de combinaties en weer wa-s het doorzettingsvermogen onvoldoende om een potige defensie als die der „Kiwi's" uit verband te kunnen rukken. De wedstrijd was noodzakelijk geworden om een beslis sing te verkrijgen voor de tweede plaats in de poule, die recht geeft op een plaats in de finalepoule. Alles wat Nederlands is in Rome en de vrije Olympische dag niet aan de kust doorbracht, was naar het complex van Tre Fontane gekomen om de jongens aan té moedigen. Er is onder die aanmoedigingen van roeiers, zwemmers, atleten, boksers hard gewerkt en enige tijd heeft het er naar uitgezien, dat Nederland vandaag de kwart finale tegen Spanje zo gunstig hadden de Nederlanders namelijk geloot zou mogen spelen. In de veertiende minuut scoorde De Beer uit een harde voorzet van Van Erven Dorens en vanaf dat moment leek de ploeg met rustig spel het heft in handen te kunnen houden. Bij de uitvallen der Nieuwzeelanders bleek echter intussen al, dat hun snelheid en dash groter was en vooral Jaap Leem huis kon in de afweer een eervolle taak vervullen. Eenmaal moest hij een bal van de doellijn werken. Drie minuten voor rust kwam de gelijkmaker toen linksbuiten Bygrave de bal na een aanval van recht9 langs De Ruiter schoot. Vanaf dat ogenblik kwamen de zenuwen weer terug, hoewel de ploeg in de tweede helft alles heeft gegeven om het noodlot te ontsnappen. Goed werk van Van Vroon hoven bleef zonder resultaat doordat de passes en voorzetten van de vleugel vrijwel niet onder controle te krijgen waren en telkens dwars door het centrum heen scho ten. Keer op keer kwam Oranje in de cirkel en bij twee strafcorners konden de Nieuw zeelanders slechts met grote moeite een treffer voorkomen. Nog twaalf minuten waren er te spelen toen de beslissing viel. Middenvoor Hobson kreeg een pass van rechts, terwijl hij duidelijk buitenspel stond maar de Duitse scheidsrechter had het niet gezien. Het was 2-1 en het bleef 2-1 ondanks een verwoed slotoffensief, waarbij alle tien veldspelers van Nieuw-Zeeland tot achter de bullvlijn waren teruggetrokken. De kwartfinales van het hockeytoernooi, die vandaag op het veld van het wieier- stadion worden gespeeld, zijn als volgt samengesteld: IndiaAustralië, Pakistan Duitsland, Kenya—Groot Briltannië en SpanjeNieuw-Zeeland. Dinsdag 6 september speelt Nederland in de groep voor de 9de tot en met de 12de plaats tegen Polen. De andere landen in deze groep zijn Frankrijk en België. De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld in het hockeytoernooi, luiden: Kenya Frankrijk 0-0, DuitslandItalië 5-0, AustraPolen 2-0. De eindstand van groep C van het hockey-toernooi werd: Kenya 3 2 1 0 5 8—0 Duitsland 3 2 0 1 4 10—1 Frankrijk 3 1 1 1 3 25 Italië 3 0 0 3 0 0—14 Kenya, ongeslagen, en Duitsland plaatsten zich uit deze groep voor de kwartfinales. Zondag heeft de chef d'équipe van de zeilploeg, Simon de Wit, in overleg met de betrokkenen besloten Jaap Helder als bemanning toe te voegen aan de F.D.- zeiler Ben Verhagen. Zoals bekend moest Lautenschutz vrijdagnacht hals over kop Nederland terugreizen wegens een zeer ernstige ziekte van zijn moeder. De keus is op Jaap Helder gevallen wegens diens tactische kwaliteiten en ook omdat hij als stuurman eventueel Ben Verhagen zal kunnen adviseren. De twee de kandidaat voor het completeren van de F.D.-bemanning was J. G. van Meg- gelen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9