Honderden nemen afscheid van W ij smuller-beroemdheden Vervangen de tuingrond in de ÏJmond is bijna op AGENDA Plechtigheid sober wegens een sterfgeval Havenberichten Haarlem Tuinders zullen verder van hun geboortegrond komen te zitten Weer stadsuitbreiding op komst Hoe de duiven vlogen 5 V elsen-IJ muiden „Parthenon" te water 4 sê Ophaal- en stortingsdienst Flinke sortering groenten Wielrijder ernstig aan het hoofd gewond Een ton voor opheffing van stank Panaghia vlot dank zij „Cycloop" Volkskredietbank komt aan de Heidestraat Bijdrage aan kindercircus Deinum vlagde voor jarige vierling Wereldraad wacht op Nederlands bijdrage aan nieuw gebouw AOW met muziek DINSDAG 6 SEPTEMBER 1960 Er lag een schaduw over de receptie, die Bureau Wijsmuller maandag middag in het IJmuidens IJmondpaviljoen organiseerde ter ere van de Kapiteins Moerman, de Koe en Van der Burg en de oud-chef technische dienst Van Mourik. Juist de nacht voor deze feestelijke bijeenkomst was de hoofboekhouder van Wijsmuller, de heer J. van Leeuwen, overleden. De uiterste soberheid werd dan ook betracht, terwijl de vlaggen die halfstok hingen op de schepen, aan de buitenwereld duidelijk maakte, dat er rouw heerste bij Wijsmuller. Honderden bezoekers waren gister middag bijeen in het fraaie paviljoen aan de zee, dat voor deze stortvloed van be zoekers toch wat te klein bleek. Men feli citeerde de drie kapiteins (de heer Van Mourik was afwezig), en zocht kennissen op aan een van de tafeltjes. Ze kwamen overal vandaan: kapiteins van de grote vaart, kapiteins van Smit, vertegenwoor digers van bagger- en oliebedrijven, mensen van het loodswezen, kortom, alles wat maar even met het sleepbedrijf te maken heeft. Begrijpelijk, want hier was de gelegen heid om officieel afscheid te nemen van drie mannen, die het Nederlandse zee- sleepvaartbedrijf bekwaam en trouw heb ben gediend. Directeur John Wijsmuller beperkte zich in zijn toespraak tot het uiterste. Hij zei, dat het overlijden van de heer Van Leeuwen een domper op de stemming had gezet, maar dat het ongetwijfeld de wil van de heer Van Leeuwen zou zijn ge weest, dat deze receptie door zou gaan. Hij wilde niet spreken over de roemrij ke daden van het driemanschap De Koe- Moerman-Van der Burg. „De schooljon gens zuigen zich er mee vol, iedereen heeft wel gelezen van uw prestaties". Hij wilde liever op een andere zijde wijzen. De zijde van de plichtsbetrachting en de menselijkheid, die bij alle drie zo'n grote rol hebben gespeeld. „Onze maatschappij is opgegroeid met ideeën geboren uit het zeemansleven. Va der was zelf een zeeman met een hoge opvatting van plicht en hoe hij hoorde te leven. Hij trachtte in zijn medewerkers in de eerste plaats mensen te zien. Ik geloof dat juist dat bij veel jongeren ontbreekt. Ze hebben geen besef van plichtsvervulling, en geen begrip voor het menselijke. Vijftig jaar geleden bestonden er in de scheepvaart nog toestanden, die DINSDAG 6 SEPTEMBER Thalia, 20 uur: „Moord boven de af grond". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Cen trum, 9.3012, 1416.30 uur. WOENSDAG 7 SEPTEMBER Rex, 20 uur, „Oog in oog met de dood". Thalia, 20 uur, „Moord boven de af- grQnd". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Cen trum, als dinsdag. DINSDAG 6 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Mag ik deze dans van U?" Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Het meisje der zonde". W.B. Theater, geen voorstelling. WOENSDAG 7 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Mag ik deze dans van U?" Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Het meisje der zonde". BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur: „Afscheid van de wolken", 14 jaar. Frans Halstheater: Dagelijks 14 ,19 en 21.15 uur, echter vandaag 20 uur: „Sabo teur", 14 jaar. Lido Theater: Dagelijks 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „S.O.S. Pacific", 14 jaar. Luxor Theater: Dagelijks 14 en 20 uur: „La dolce vita", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „Orfeu Negro", 14 jaar. Woensdag en don derdag 20.15 uur: „Ketenen van de haat", 18 jaar. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur: „Hoe vertel ik het mijn ouders?", 14 jaar. Roxy Theater: Dagelijks 14.30, 19 en 21.15 uur: „Wolf Larsen", 18 jaar. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 uur: „Hiroshima mon amour", 18 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en woensdag 20 uur: „Zolang er mensen zijn", 14 jaar. Woensdag 14.30 uur: „De vlam en de pijl", 14 jaar. Donderdag 20 uur: „Adam en Eva", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 15 september dagelijks van 19 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur, zondag 14 tot 17 uur: Expositie van moderne kunstwer ken uit gemeentelijk bezit. Vishal Tot 10 september eretentoonstel ling van schilderijen, aquarellen en teke ningen van Kees Verwey, dagelijks van 10 tot 17 uur, zondags van 13 tot 17 uur. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1 Tot 1 oktober expositie van dierentekenin- gen van Ruth Fischer. Dagelijks van 10 tot 22 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat): Tot 11 september expositie van prentenreeksen Miserere en Passion van Georges Rouault. Dagelijks van 10 tot 17 uur, zondags van 13 tot 16 uur. Kunstzaal „De Ark" (Nieuw Heiligland 13): Tot 11 september expositie schilde rijen, aquarellen en plastiek van Th. Wie- ringa. Dagelijks van 9 tot 17 uur en tevens op maandag, woensdag en vrijdag van 18 tot 20 uur. Bloemenheuvel (Overveen): Tot 19 sep tember expositie van schilderijen, tekenin gen, aquarellen en grafiek van Dick Went- zel. Dagelijks van 10 tot 17 uur, zondags van 14 tot 17 uur. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem", van vrijdag 2 septem ber). In paviljoen IJmond vond maandag de huldiging plaats van (v.l.n.r.) kapi tein M. de Koe, kapitein D. "Moerman en kapitein H. v. d. Burg. Rechts de heren Wijsmuller. Maandagmiddag is bij C. van der Gies- sen en Zonen's Scheepswerf n.v. in Krim pen aan de IJsel het motorvrachtschip „Parthenon", dat in aanbouw is voor dc Koninklijke Nederlandsche Stoomboot- Maatschappij te water gelaten. De echtge note van de secretaris-generaal van Ver keer en Waterstaat, mevrouw J. Gieben- Keij, verrichtte de doopceremonie. De „Parthenon" is het tiende van een se rie van dertien schepen en zal in december worden afgeleverd. niet om over te roepen waren, en de sleep- vaart kwam dan nog eens achteraan. Het is voor een mens heel gemakkelijk in moeilijke omstandigheden omlaag te gaan, en erg veel echte mensen had je in die tijd dan ook niet. Een klein deel trachtte zich omhoog te worstelen, en juist als we die achtergrond zien, groeit onze bewonde ring voor de drie kapiteins nog. Zij heb ben van de eerste tot de laatste dag een voorbeeld gegeven van plichtsvervulling en menselijkheid en door hun voorbeeld trouw in de moeilijkste tijd van de maat schappij hebben er weer jongeren kunnen opstaan, die hun taak konden overnemen" De heer Wijsmuller bood kapitein Van den Burg verlate gelukwensen aan in ver band met zijn benoeming tot ridder van Oranje Nassau. Kapitein Moerman was indertijd bij het zelfde feit vergeten en ook hij kreeg dus nu zijn beurt. Voor de kapiteins Moerman en Van der Burg was er respectievelijk een televisietoestel en een bandrecorder. Kapitein De Koe heeft onlangs al een TV-toestel gekregen bij zijn afscheid. Uit de bandrecorder klonk daarna de stem van de vertegenwoordiger van alle schepen met hun bemanningen, die nu buiten het land vertoeven, van de Noord-Holland en de Utrecht op de Stille Oceaan, de Cycloop in Brazilië, de Titan en de Stentor in de Ierse Zee, de Friesland in de Atlantic en de Zeeland in Hamburg. Nadat ook de heer Arthur Wijsmuller nog even had gesproken, sprak kapitein Van der Burg een dankwoord uit. „Ik ben geen spreker," zei hij, „neem me dus niet kwalijk als ik aan de wind ga liggen. Ik vind het jammer, dat ik om gezondheids redenen niet langer kan blijven. Alles is na de crisisperiode ten goede gekeerd, Wijsmuller spreekt nu een hartig woordje mee op alle wereldzeeën. Ik wens alle aan wezigen, en vooral de mannen op de sche pen, behouden vaart en goede wacht". Mevrouw De Roeper bood tenslotte ge schenken aan namens de walclub. Onder de telegrammen was er onder meer een van Doeksen, waarin werd herinnerd aan de samenwerking met kapitein Van der Burg in de „Goud-Karimata-affaire". KAPITEIN H. v.d. Burg kwam in 1922 in dienst bij n.v. Bureau Wijsmuller als stuurman op de zeesleepboot „ZEELAND" Met dit schip maakte hij vele reizen, latei- voer hij ook op vele andere boten van Wijsmuller. In de jaren tussen 1936 en 1940 maakte hij vooral naam als kapitein op de bergingssleepboten te Den Helder, zoals op de Utrecht. Na de oorlogsjaren voerde hij onder anderen met kapitein M. de Koe de lange dokreis naar Indonesië uit in samenwerking met de Kon. Marine en de BPM. Het was de langste reis in een ruk gemaakt: 117 dagen. Na de oorlog voerde hij verder vele sleepreizen uit met de Amsterdam en in de afgelopen jaren was hij kapitein op de NOORD-HOLLAND, ZEELAND en CYCLOOP. Zijn laatste commando was dat op de ZEELAND, toen hij een uitgebrande 5000- tonner van Mobile naar Terneuzen sleepte. Tenslotte lag hij in 1958 nog met de Zee land op station in Den Helder. Bekende bergingen en hulpverleningen, die hij in de afgelopen jaren meemaakte, waren: de tanker Koll in de Atlantic, de Crozon op de Nederlandse kust, de Falcon op de Noordzee, de Arcturus bij Ilha de Mayo, de Nyon op de Schotse kust. Hij werd tenslotte chef van de Nautische Dienst en verliet de dienst op 1 februari 1960 om gezondheidsredenen. Eind april 1960 werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. KAPITEIN M. de KOE kwam in 1922 als stuurman bij N.V. Bureau Wijsmuller in dienst. Hij voerde in 1925 reeds zijn eerste kapiteinsreis uit met de stoomsleepboot Titan van Nederland naar Buenos Aires en maakte in zijn loopbaan ontelbai'e rei zen en hulpverleningen mee. Tijdens de oorlogsjaren was hij kapitein op de Am sterdam in Engelse dienst; een periode waarvoor hij vele onderscheidingen kreeg. Door zijn schip werd 180.000 ton aan scheepsruimte geborgen. Hij voerde het commando op de lange dokreis naar Indië in de naoorlogse jaren en voer als kapitein op De Noord-Holland in de jaren na 1947. In 1953 werd hij walkapitein en als zoda nig heeft hij nog vele bergingen en hulp verleningen geleid: de Katingo, de Falcon en de Nyon om er enkele te noemen. Ook kapitein De Koe is Ridder in de Orde van Oranje Nassau, welke onderscheiding hem werd verleend na het volbrengen van de dokreis naar Indië. KAPITEIN D. MOERMAN kwam reeds in 1914 bij Wijsmuller in dienst, nadat hij reeds (evenals kapitein M. de Koe en kapi tein H. v.d. Burg) als 12-jarige jongen naar zee was gegaan op een vissersschip. Hij begon in 1908 bij L. Smit Co en voer toen op de oude „Rotterdam" tot later op de grootste zeesleper, de Rode Zee. Hij verliet dit bedrijf in 1914, ging terug naar de grote vaart, maar kreeg toen het aan bod van wijlen Johs. Wijsmuller om kapi tein op de „Holland" te worden. De Hol land was de eerste zeesleepboot, die in 1913 in de vaart was gekomen. In 1914 was inmiddels de Friesland in aanbouw, zodat er een plaats openkwam op de Hol land. Kapitein Moerman accepteerde dit aanbod en ging op zijn verjaardag 16 juni 1914 de eerste keer de reis op met een Wijsmullerboot en een kraan naar Odessa. De oorlog belette de terugreis van Odes- sa; de Holland werd daar verkocht en over land werd teruggereisd. Daarna voer kapitein Moerman op de Zeeland en op vele andere boten van de maatschappij. Tot 1925 heeft hij als kapitein gevaren; de laatste van die jaren lag hij veel op station bij Brest. Bij de behandeling van de begroting voor het dienstjaar 1960 is door verscheidene leden van de Velsense gemeenteraad ge vraagd naar de noodzaak van het bestaan van een gemeentelijke ophaal- en stortings dienst. Ook werd opgemerkt, dat de sociale noodzaak van deze dienst niet voor alle deelnemers bestaat en ten slotte werd uit gesproken, dat deze zaak aan de raad ter beoordeling zou worden voorgelegd. B. en W. zegden toe, dat het nuttig zou zijn deze zaak ernstig te bekijken. Daartoe heeft het hoofd van de dienst een rapport samen gesteld. B. en W. zijn na kennisneming van dit rapport tot de conclusie gekomen, dat het nut van deze dienst niet moet wor den ontkend en dat de daarvoor ten laste van de gemeente komende kosten verant woord zijn. Maandag was er op de veiling van Ons Belang te Castricum een flinke sortering groenten. De prijzen waren niet slecht te nemen, vooral bij de snijbonen, waarvoor zelfs ƒ1.02 per kilo werd betaald. Ook de stokprinsessenbonen en trosbonen gaven een goede notering te zien en daarbij sta ken ook de pronkbonen niet af omdat deze tenslotte de 43 cent haalden. De prijzen van maandag waren als volgt: pronkbonen 0.180.43, sperziebonen 0.38. waspeen 0.12-0.14, bramen ƒ1- /2.70, stokprinsessebonen 0.88-/' 1, bloem kool 0.25-/ 0.48, sla 0.03-/ 0.04, groene kool 0.07, snijbonen 0.81-/1.02, peren 0.15, komkommers f 0.08-/ 0.15, spinazie 0.51, tomaten 0.39-J 0.48. De prijzen in Beverwijk luiden: andijvie 12-26, bloemkool 19-73, sla 4-16, spinazie 26-62, postelein 23-54, bospeen 12-32, was- neen 10-22, snijbonen 37-115, sperziebonen 31-84, trosbonen 87-133, tomaten 20-54, komkommer 8-21. In 1925 werd hij walkapitein te IJmui- den; een functie, die zeer veel omvatte. Zo maakte hij van IJmuiden of Den Hel der uit ook alle bergingen en hulpverle ningen mee. In mei 1935 werd hij B.W.- vertegenwoordiger te Den Helder. Na 1945 kwam hij weer in IJmuiden, voortdurend heen en weer reizend naar Den Helder. In 1953 volgde kapitein De Koe hem op en bleef hij Wijsmuller vertegenwoordigen in Nieuwediep. Kapitein Moerman voerde in de jaren tussen 1914 en 1925 vele en grote reizen uit: in 1920 een reis met de Friesland die 15 maanden duurde naar Indië, Sjanghai, Belawan Deli en een reis met het Sabang- dok en op de terugreis de City of Singa pore; 24.000 mijl slepen in 14 maanden. Voor deze laatste reis werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. In totaal was kapitein Moerman betrokken (meestal had hij de leiding) bij 94 ber gingen en hulpverleningen. OUD CHEF D. J. VAN MOURIK kwam als eerste van dit 4-tal bij B. W. in dienst. Hij kwam toen als le machinist op de eerste zeesleepboot Holland te varen. Reeds enkele jaren later, op 9 juni 1917 werd hij chef bij Bureau Wijsmuller. Dit chef-zijn omvatte veel: equipage verzame len, proviand bestellen, trossen klaarma ken en leiding geven in de eigen werk plaats. Hij bleef als zodanig tot 1951 in dienst; toen trof hem een ongeval aan boord van de Noord-Holland, hetgeen hem huiswaarts moest doen gaan. Met de Holland maakte hij onder ande re de eerste reisjes met kapitein H. J. Krijnen. Hij zag tussen 1913 en 1923 alle 19 sleepboten, 26 haven- en kustsleepboten en 13 vrachtschepen voor de maatschap pij bouwen. In totaal 58 stuks. Ook hij maakte, evenals kapitein Moerman, de reis van de Holland mee naar Odessa. Later volgde een reis met de Friesland naar Soerabaia en Indo China, waarna de Friesland in Wladiwostock werd verkocht en de heer Moerman daar tot 1917 achter bleef als garantie-machinist. Nadien werd hij dus chef: wijlen de heer Wijsmuller zocht r et werk en rekende, de heer Van Mourik zorgde aan de wal dat het uitge voerd kon worden. Hij maakte in later jaren ook nog wel reizen mee; zo was hij op de Drente bij de stranding ter hoogte van Petten en voer hij tussen 1947 en april 1950 nog veel op de Noord-Holland. Vele voorbereidingen werden door hem getroffen bij de dokreis in 1947 naar Indië. Hij werd op 25 april 1951 benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Alfred uit Hamburg: Clangula, Liverpool: Grebbestroom, Shoreham; IJstroom, Liverpool: Ilias, Kopen hagen: Luise Bornhofen, Archangel: Wilpo, Karlstad; Bomma, Lillesand; Cresta, Halmstad; Borbeck, Gefle, erts Hoogovens; Forel, Zwijn- drecht. Dinslag kwamen in IJmuiden aan: Helga Dan, Rotterdam; Ardeas, Rotterdam; Walma Kotka, cellulose Velsen: Volente, Karlsvik; Nautic, Ot terbacken; Laomedon, Rotterdam; Magas, Rot terdam: Pergo, Kaskoe; Rijnstroom, London; Uruguay, Duinkerken. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Vest, naar Stockholm, bijlegger IJmuiden; Wolanda, Stock holm; Pollux, Hamburg, ledig Velsen: Sven Skies, St. Pit; Dicky, Skutskar, zout van IJmui den; Anony, Lulea, ledig Hoogovens; Rigard, Kotka; Amigo. Rochester, kunstmest van Hoog ovens; Waverstroom, Dagenham: Renovatie. Bo- hus, zout van IJmuiden: Willem Fortuyn, Bol- stabruk: Bolzano, Palermo. ,blik van Hoogovens; Venus, London, walsmateriaal van Hoogovens; Alfred, Hamburg. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Neth Coast. Rotterdam; Oberhausen, Antwer pen: Sevrnija Zemlia, Spitsbergen; Hektos, Vasa; Aardenburgh. Rotterdam; Grangefield, Antwer pen; Penhir. Basse lndre Coils van Hoogovens. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van hekomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naam Amsterdam is gegaan). Op de rotonde aan het einde van de Lange Nieuwstraat, nabij het Cultureel Centrum te IJmuiden, is maandagmorgen vroeg een wielrijder verongelukt bij een botsing met een auto met aanhangwagen. De 61-jarige wielrijder uit IJmuiden werd in de bocht geraakt door de auto, zodat de man op straat viel. Met een hersenschud ding en een hoofdwonde is hij ter ver pleging in het Antoniusziekenhuis op genomen. Omstreeks half zeven des avonds bots ten op het kruispunt Spaarnestraat-Rijn- straat een bromfietser en een personenauto tegen elkaar, wegens het niet-verlenen van voorrang door de achttienjarige bromfiets berijder. De jongeman liep lichte verwon dingen aan het hoofd op. Per auto van de ongevallendienst is hij naar zijn woning vervoerd. Het Intercommunaal Lichaam ter Vervanging van Tuinbouwgronden, dat destyds door de drie IJmondgemeenten in het leven is geroepen om agrariërs, die door woningbouw of industriële uitbreidingen van hun grond verdreven werden, aan nieuwe grond te helpen, heeft maandagavond een openbare vergadering gehouden in het stadhuis van Beverwijk. De leden van het orgaan hebben alle voorstellen van het dagelijks bestuur bekrachtigd. De voorstellen hadden betrekking op de aankoop van gronden, ruiling daarvan en het uitgeven van gronden aan tuinders, die genoodzaakt zjjn te verdwijnen uit de drie IJmondgemeenten. Uit de weinige discussies bleek weer eens, dat het orgaan stil doorwerkt aan de behartiging van de belangen van de tuinders, wier bedrijven door de snelle groei van de IJmond, genoopt zijn te ver dwijnen. De agrariërs weten dat het ILVT een nuttige instelling is. Want het is niet altijd gemakkelijk hun de helpende hand te bieden en vaak ook is het zo, dat tuin ders, voor wie wel vervangende grond be schikbaar is, niet altijd van de geboden gelegenheid gebruik willen maken. Om de eenvoudige reden dat zij hun gehele bedrijf elders in ons land, op on bewerkte grond, opnieuw moeten opzetten. Het ILVT had tamelijk veel vervangen de grond in de IJmond, maar de moge lijkheden raken uitgeput. Vandaar ook, dat het dagelijks bestuur zoekt naar gron den elders in ons land. Tijdens de verga dering van gisteravond opperde de heer R. W. A. Muyen uit Heemskerk het plan grond,te zoeken in de omgeving van Em- men. Maar over die plannen is helaas niet in het openbaar gesproken, doch na afhandeling van de agenda, zulks op voor stel van de voorzitter, burgemeester H. Nielen van Heemskerk. Voorraad Het werd in ieder geval tijdens de dis cussies wel duidelijk, dat de voorraad ver vangende grond, die het ILVT in de IJ mond achter de hand had, danig begint te slinken. Zo deelde de heer W. J. Vessies mede, dat bijna alle grond in het plan De Bie te Heemskerk is uitgegeven, wat in derdaad impliceert, dat men elders in ons land moet gaan zoeken. Zodat vele tuin ders uit de IJmond op die manier hoe lan ger hoe verder van hun geboortegrond komen te zitten. Heemskerk gaat straks ook weer uitbreiden. Dan zullen ander maal veel tuinders hun oude en vertrouw de en beste grond moeten verlaten. Er was gisteravond onder meer een voorstel tot verkoop van het tuinbouwbe drijf te Heerhugowaard aan de heer A. Duijn te Beverwijk, wiens grond bestemd is voor woningbouw. En ofschoon dan de heer E. Gerritse van mening was, dat tuinders uit deze streek niet graag naar de „koolstreek" gaan, denkt de heer Duijn daar kennelijk anders over. Deze laat bo vendien een veer in Beverwijk, omdat hij afstand doet van zijn pachtrechten op een stuk kleigrond, dat geschikt is voor de grove tuinbouw. Maar de pachtrechten kunnen nu wor den overgedragen aan de firma J p. Stam en Zn. te Beverwijk, welke firma weer ge holpen moet worden, omdat haar bedrijf, in het uitbreidingsplan Meerestein, voor woningbouw moet wijken. De leden van het ILVT gaven voorts hun stem aan een voorstel tot aankoop van weiland in „De Wijkerbroek"- polder, aan een voorstel tot ruiling van grond in Zijpe en Heemskerk en tot uitgifte van vervan gende grond aan de heer P. B. Castri cum. Vorig jaar september hebben B. en W. van Velsen het gemeentebestuur van Be verwijk toegezegd dat Velsen Beverwijk een bijdrage zal verlenen in verband met de aankoop door Beverwijk van de n.v. Chemische Fabriek Noord-Holland. De raad van Velsen stemde hierin in principe toe. Het opheffen van de wel zeer hinder lijke vislucht is ook van groot belang voor de inwoners van de gemeente Velsen en dit was alleen te bereiken door de sluiting en de verwijdering van de fabriek. Daar naast moet worden aangenomen, dat het in Velsen-Noord geprojecteerde industrieter rein door de voortdurende aanwezigheid van de vislucht een zekere depreciatie zou ondergaan, zodat een voor dit terrein rede lijke prijs niet of moeilijk bereikbaar zou zijn. De aanwezigheid van de vismeel- fabriek zou dus voor de gemeente een ver liespost doen ontstaan, welke uiteraard thans niet meer te becijferen valt, doch waarmede als zakelijke overweging reke ning gehouden dient te worden. Op grond van vorenstaande motivering geven B. en W. de raad in overweging thans tot het geven van een bijdrage te besluiten. Als basis voor de berekening van het door de gemeente Velsen te betalen aan deel in het uiteindelijk verlies zal genomen worden de verhouding van de oppervlakten industrieterrein, welke in deze omgeving in beide gemeenten zijn gelegen. Deze verdeling komt er op neer, dat Beverwijk tweederde deel en Velsen een derde deel in het verlies zal dragen. De door Velsen te betalen bijdrage zal op een maximum bedrag van 100.000 die nen te worden gesteld. De zeesleper „Cycloop van Burearn Wijs muller, kapitein J. Buurman, heeft van nacht kans gezien de „Panaghia-t" vlot te slepen. Het schip zal naar Recife worden gebracht. Het 9240 ton metende Panamese stoom schip had op 8 augustus een hevige brand te doorstaan. De Griekse bemanning zette het schip aan de grond. De Cycloop begon op 11 augustus met het bergingswerk. De Panamees bleek zelf geen vermogen meer te hebben om de schroef te laten draaien en de winches in actie te laten komen. Een eerste poging op 20 augustus faalde. Meer bergingsmateriaal werd per vliegtuig naar Brazilië overgebracht. Een deel van de vaste bergingsploeg vloog mee, kapitein B. Gatersleben, de bergingschef, ging de operaties leiden. Men loste een deel van de lading kolen. De winches van het stoomschiy werden hierbij aangedreven door een zware lucht- compressor van de bergingsmaatschappij. Vannacht is het dankzij deze operaties gelukt het schip bij hoogtij los te sleuren. In het lokaaltje, aan de Heidestraat in IJmuiden-Oost waar voorheen de vereni ging van beeldende kunstenaars in Velsen „Felison" kon exposeren, wil de gemeente de volkskredietbank voor IJmuiden onder brengen. Er zullen echter verschillende voorzieningen moeten worden getroffen om dit lokaaltje daarvoor geschikt te ma ken. De kosten daarvan worden geraamd Aan vervangende grond heeft men in de IJmond hoe langer hoe meer be hoefte. Boeren en tuin ders zijn door stads- en industriële uitbreidin gen genoodzaakt hun be drijf te verlaten. De foto geeft een voorbeeld van zo'n gedwongen verhui zing. Het is de boerderij van de heer J. Blad te Velsen-Noord. Zijn be drijf moest worden af gebroken omdat Hoog ovens de grond nodig heeft. Dank zij de be middeling van het In tercommunaal Lichaam Vervanging Tuinbouw gronden kunnen geluk kig veel verdreven tuin ders en boeren worden geholpen. Maar de voor raad, die het ILVT in de IJmond had, begint nu danig te slinken Aangezien het gemeentebestuur het kin dercircus „Bas" te Santpoort zeer sym pathiek vindt, omdat de opbrengst van de voorstellingen ten bate komt van de polio- patiëntjes, stellen B. en W. de raad voor een bijdrage te geven aan genoemd kin dercircus. De opbrengst van de voorstel lingen in de vorige maand bedroeg 930,-. Het gemeentebestuur stelt het op prijs, dit bedrag te verdubbelen ten bate van de polio-patiënten. De commissie voor het onderwijs en die voor financiën stemmen daarmee in. Oranje Nassau De duiven van de IJmuidense vereniging van houders van postduiven Oranje Nassau hebben in het afgelopen weekeinde deelgenomen aan de vlucht van Vilvoorde. De vogels werden om 7.45 uur gelost bij zuidwestelijke wind. Een duif van dc heer J. van Sikkelerus werd als eerste ge kickt om 946.05 uur. De uitslagen: J. van Sikke lerus 1 6 9; A. de Waard 2 3 7 12; J. Wanmaker4; I. Kraayenvorst 5; B. Visser 8 14; R. Middelkoop 10 11; E. Broek 13. De Deinumse vierling Meint, Willem, Dirkje en Ytje Lautenbach is maandag twee jaar geworden. In het Friese dorp was overal de vlag uitgestoken. De ouders kregen bij de gelukwensen bloemen en ge schenken. Onder hen, die even naar de ja rige vierling kwamen kijken bevond zich ook dr. G. C. M. Kolff uit Marssum, die voor twee jaar de vierling ter wereld hielp komen. De vier levenslustige kleuters be zorgen moeder Lautenbach handenvol werk: zij heeft nog steeds een extra hulp in huis. Vijf maanden geleden werd het gezin uitgebreid met een zoontje Albert. op ƒ4.000,-, waarbij een bedrag van ƒ500,- De vierling is in de afgelopen twee jaar komt voor de aanschaffing van kantoorin- zeer voorspoedig opgegroeid. Ziek zijn de ventaris. kinderen vrijwel niet geweest. In de kringen van de Wereldraad van Kerken maakt men zich bezorgd over het achterblijven van Nederland bij de bouw- actie voor een nieuw hoofdkwartier voor de Wereldraad van Kerken in Genè- ve. Dat heeft de Nederlandse gedelegeer de prof. dr H. Berkhof, te Leiden, verklaard. Engeland en Nederland zijn de enige twee landen, die achterop komen, aldus dr. Berkhof. De bouw van een nieuw hoofd kwartier vergt ongeveer 10 miljoen gulden. De actie in ons land moet nog goed op gang komen, aldus dr. Berkhof. Hij zei: dit is een belangrijke zaak. We mogen ons hieraan niet onttrekken. WILLEMSTAD (ANP) De Antilliaanse minister van Sociale Zaken, de heer C. D. Kroon, heeft op de avond van 1 september in de studio van Tele-Curaqao, ten over staan dus van de Curaqaose kijkers, offi cieel de eerste uitkeringen verricht inge volge de nieuwe landsverordening op het verplichte ouderdomspensioen. Een viertal oude baasjes kreeg van de minister hun enveloppes. Zij reageerden hierop door gezamenlijk de minister met oude Cura- Qaose muziekinstrumenten, een muzikale hulde te brengen. Maansverduistering. Bij glasheldere onbewolkte sterrenhemel was er maandag avond een praktisch volledige maansver duistering in Hollandia (Ned. Nieuw-Gui- nea) die tweeënhalf uur duurde. De maan was voortdurend bedekt met een donker rode, in plaats van met de gebruikelijke zwarte kernschaduw. Ook de gehele maan- cirkel was door rosse gloed heen te onder scheiden. Velen in Hollandia noemden het een „teken aan de hemel", omdat het een ongewone eclips was.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5