Britse geleerden over wereld voedingsproblemen Plan voor Westduitse kolenpijpleiding Verordening voor opheffing van discriminatie van kracht Landbouwcomité niet onder permanente voorzitter De beurs Mogelijkheid tot oplossing bij benutting van alle middelen Betekenis van Europa met 8 gedaald Finland en de EVA Invoerrecht op tabak vastgesteld Philips doet bod op Engelse fabriek Banken zitten krap SCHEEPVAARTBERICHTEN WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1960 11 HET VERVOER VAN DE EEG E.E. G.-MINISTERRAAD Spoorwegen en scheepvaart in het geweer Obligatielening „Antiquity and Survival" Geldmarkt blijft ruim Advieskoersen buitenlands bankpapier De wereld kan in de komende tiental len jaren voldoende voedsel verschaffen aan haar snel toenemende bevolking, mits de wetenschap onverwijld te hulp komt. Grotere oogsten van de bestaande lande rijen. het in cultuur brengen van woeste grond, geboorteregeling, het delen van overtollige voedselvoorraden, emigratie en economische hulp aan ten achter ge bleven gebieden zullen er voor moeten zorgen, dat de snelle bevolkingsaanwas niet uitloopt op hongersnood op grote schaal. Tot deze slotsom is men gekomen op een conferentie van vooraanstaande Brit se geleerden, die te Cardiff van gedach ten wisselden over „voedselvoorziening en wereldbevolking". Maandag werden de volgende feiten naar voren gebracht: de helft van de we reldbevolking is ondervoed. De wereldbe volking, die nu 2,5 miljard zielen telt, zal tegen de eeuwisseling zijn toegenomen tot zes miljard. Een derde van de aarde is geschikt voor landbouw, terwijl thans slechts ongeveer een tiende deel voor land bouw wordt gebruikt. Op het ogenblik is de toeneming van de voedselproduktie iets groter dan de groei van de wereldbevol king, maar het meeste voedsel wordt ge produceerd in de zogenaamde ontwikkelde landen, waar de bevolkingsaanwas geen bedreiging vormt. Prof. D. V. Glass van de Londense uni versiteit verklaarde, dat de bevolkings toeneming onvermijdelijk is. Zelfs indien geboorteregeling in ruime kring zou wor den aanvaard hetgeen hij onwaarschijn lijk achtte zou de bevolking nog toene men als gevolg van de daling van het sterftecijfer. De bevolkingsaanwas zal naar verhouding het grootste zijn in ge bieden met de laagste levensstandaard: Meer dan twee en een half maal in Afri ka, bijna drie maal in Azië en ruim drie en een half maal de huidige bevolking in Latijns-Amerika. Prof. Glass sprak zich uit voor het ver- In de uitgave „Patterns of Industrial Growth" delen de Verenigde Naties mede dat er zich tussen 1938 en 1958 geen ver andering van betekenis heeft voorgedaan in de industriële produktie van Azië en La tijns-Amerika, hoewel de verdeling van de industriële produktie van de wereld in deze periode een grondige wijziging heeft ondergaan. In Noord-Amerika (de Vere nigde Staten en Canada) deed zich de be langrijkste verandering voor. De indus triële produktie bedroeg daar in 1938 39 percent van de wereldproduktie, welk percentage steeg tot 47 in 1958. In deze twintig jaar is het aandeei van Europa in de industriële produktie van de wereld verminderd van 46 tot 38 percent. Het aandeel van Azië in de bedrijvigheid op het gebied van mijnbouw en fabrica ge bleef gehandhaafd op ongeveer 7 per cent en dat van Latijns-Amerika is met slechts 1 percent toegenomen tot ongeveer 5 percent. Terwijl het Noordamerikaanse deel in de industriële produktie van de gehele wereld toenam van 39 tot 47 percent, steeg het aantal werknemers van 17 per cent van het wereldtotaal in 1938 tot 23 percent in 1953, het laatste jaar waarover gegevens bekend zijn. Het aantal werken de in Europa bleef in een directe verhou ding staan tot de industriële produktie. Het percentage van het totale aantal werken den ter wereld daalde in Europa van 48 percent in 1938 tot 43 percent in 1953. Dit betekent dat de gemiddelde produktivi- teit van industriële arbeid in de Verenigde Staten en Canada tussen 1938 en 1953 enigs zins sterker is toegenomen dan in de we reld als geheel. De gemiddelde produkti- viteit stond daar in 1953 ongeveer op 2 1/3 van het wereldgemiddelde. In de publikatie wordt voorts gezegd dat de arbeidsproduktivitcit in Latijns-Ameri ka en Azië niet alleen in 1938 opmerkelijk beneden het wereldgemiddelde lag, maar dat zij ook ten achter was op de stijging van het gemiddelde tussen 1938 en 1953. In Latijns-Amerika lag de produktiviteit van industriële arbeid op drievijfde van het wereldgemiddelde in 1938 en op 50 percent van dat gemiddelde in 1953. Voor Azië zijn de cijfers resp. een kwart en eenvijfde. spreiden van kennis omtrent geboorterege ling met behulp van de Verenigde Naties. Hij erkende evenwel, dat communistische landen zich hier wellicht legen zullen ver zetten, hetgeen de rooms-katholieke lan den ongetwijfeld zullen doen. „Terwijl de politiek van de R.K. kerk het verspreiden van geboorteregeling in de westelijke maat schappij, zelfs onder rooms-katholieken met uitzondering van Ierland en Neder land niet in ernstige mate heeft gehin derd, hebben de R.K. opvattingen het doen toepassen van geboorteregeling in ten ach ter gebleven gebieden, ongeacht de ge loofsovertuiging van de bevolking, zeker bemoeilijkt", aldus de Londense hoogle raar. Gezaghebbende kringen te Kopenhagen hebben dinsdag te kennen gegeven, dat de eerste bijzonderheden van de mogelijke toetreding van Finland tot de Europese Vrijhandelsassociatie (E.V.A.) besproken zullen worden als de commissie voor Scan dinavische economische samenwerking op 12 september te Kopenhagen bijeenkomt. Een overeenkomst inzake deze toetreding van Finland werd verscheidene maanden geleden ontworpen en is thans gereed voor ondertekening. Een van de hoofdpunten van de over eenkomst voorziet in uittreding van Fin land, wanneer de organisatie regelingen treft, die in strijd zijn met de belangen van Finland. Verwacht wox-dt, dat Finland, wanneer de Scandinavische economische commissie in de loop van deze maand bijeenkomt eni ge bijzonderheden zal bekendmaken over de besprekingen, die er tijdens het be zoek van Kroesjtsjev aan Helsinki met de Sovjet-Unie gevoerd zijn. Er kan echter geen officiële Finse mededeling verwacht worden, dat Finland tot de E.V.A. zal toetreden. Dit zal moeten wachten tot de afloop bekend is van de Fins-Russische besprekingen over de handelsbetrekkingen in november. Dc ministerraad van de E.E.G. heeft gisteren in Brussel besloten dat het bijzondere comité belast met de voorbereiding voor de besluiten ter uitvoering van het ge meenschappelijke landbouwbeleid afwisselend door een afgevaardigde van één der zes landen zal worden voorgezeten. Nederland zou er de voorkeur aan hebben gegeven, dat een permanente voorzitter voor dit comité zou zijn benoemd en had de vice- voorzitter van de Europese Executieve Commissie, dr. Mansholt, kandidaat gesteld. Voor dit voorstel bleek echter geen voldoende steun te bestaan. Besloten werd, dat de nationaliteit van de voorzitter van het comité zal wisselen met die van de voorzitter van dc Ministerraad, dus een keer in het half jaar. Tot 31 december zal een Nederlander met de leiding van het comité worden be last. Het is nog niet bekend wie dat zal zijn. Het comité, dat al voor 15 oktober zijn eerste rapport aan de Ministerraad moet uitbrengen, zal vrijdag zijn eerste vergadering houden. De associatie van Griekenland De ministerraad van de E.E.G. heeft geen overeenstemming kunnen bereiken over de aan Griekenland, na zijn associa tie met de E.E.G., te verlenen financiële hulp. Over dit vraagstuk wordt reeds ver scheidene maanden onderhandeld en de kwestie zal op een komende zitting van de Ministerraad opnieuw aan de orde ko men. De standpunten zijn echter nader tot elkander gekomen en de Griekse regering, die een hulpverlening van 300 miljoen dollar wenste, zou genoegen nemen met een vermindering van dit bedrag tot 160 of tot 150 miljoen dollar, wanneer zij met betrekking tot andere omstreden punten, met name de tabak, bevredigd zou worden. De zes landen zouden van hun kant be reid zijn hun hulp op ongeveer 120 miljoen dollar vast te stellen, waarvan ongeveer 50 miljoen dollar verstrekt zouden wor den door de Europese Investeringsbank. Hieraan is echter de voorwaarde verbon den, dat Griekenland een aanvang maakt met. de afwikkeling van zijn vooroorlogse schulden. Het tabaktaricf De Ministerraad van de Europese Eco nomische Gemeenschap heeft gisteren in Brussel een voorstel van de Europese Exe cutieve Commissie tot wijziging van het toekomstige buitentarief van de E.E.G. op de invoer van ruwe tabak met enige wij zigingen goedgekeurd. Hierdoor zal het douanerecht niet, zoals aanvankelijk was overeengekomen, dertig percent van de waarde bedragen, maar zal een recht wor den geheven, dat varieert aan de hand van de kwaliteit van de tabak met een mini mum van 29 en een maximum van 42 dol lar per 100 kg. In Nederlandse delegatie- kringen zei men dat de wijziging bepaald gunstiger is dan de oorspronkelijke rege ling. Het huidige Nederlandse invoerrecht voor ruwe tabak loopt van zes tot tien percent. In het bijzonder voor de Neder landse sigarenindustrie is de nieuwe rege ling veel gunstiger dan aanvankelijk was gedacht. Voorts zullen tussen de Duitse Bonds republiek en de Beneluxlanden tariefcon tingenten worden vastgesteld voor tabaks- produkten tot een nader te bepalen per centage van de nationale produktie op ba sis van de tarieven, die de Benelux be rekent op de invoer uit landen van de Ge- meenscnap. (Van onze correspondent) BONN De Westduitse spoorwegen en binnenvaartmaatschappijen zijn in opwin ding geraakt door de oprichting van een consortium dat zich ten doel stelt een buisleiding voor het vervoer van steen kool va'n het Roergebied naar Regensburg in Zuid-Duitsland te bouwen. Men wil steenkool in het Roergebied met water mengen en de daaruit ontstane dikke vloei stof gelijk olie door de buisleidingen per sen. Dit transport is niet nieuw al zal de nieuwe buisleiding wel de eerste voor ko- lenvervoer in Europa worden. Tot het con sortium. dat bestaat uit een kolenverkoop- maatschappij en een maatschappij voor hydraulisch transport, behoren de beken de Roermaatschappijen Phoenix-Rheinrohr Thys'sen, Ruhrgas en waarschijnlijk ook Mannesmann. De Amerikaanse mijnbouw- maatschappij Consolidated Coal Company zal in verwerkeling van de plannen deel nemen. Deze Amerikaanse maatschappij heeft sedert 1958 in de Verenigde Staten een kolenbuisleiding in bedrijf, waarbij „kolenmodder" met een snelheid van 5 kilometer per uur over een afstand van 180 kilometer wordt vervoerd. Beslissend voor het aanpakken van het Duitse plan is de mogelijkheid de transportkosten met circa 30 pet te doen dalen. Wel zal het pro ject zelf 150 miljoen mark kosten maar op den duur zouden kosten er gemakkelijk uitkomen. Daarbij komt dat in de Verenig de Staten de bouw van de kolenbuisleiding leidde tot een daling van de transportta rieven voor kolen van de spoorwegen.... De Duitse kolenbuisleiding zou gaan van Soest via Bad Wildungen, Fulda, Bad Kis singen, Erlangen naar Regensburg. Men zal door de pijpleiding niet slechts Zuid- Duitsland maar ook via de Donau Oosten rijk kunnen verzorgen rnet Ruhrkolen. Protesten De Bundesbahn, de Westduitse spoorwe gen, is niet van plan de realisering van dit Roerproject voetstoots aan te nemen. Daarmee wil men, aldus de directie van de Bundesbahn, ons arbeidsterrein feite lijk ondergraven en uithollen. De Bundes bahn eist allereerst een aparte belasting op het vervoer via buisleidingen. Deze be staat thans in de Bondsrepubliek ook nog niet voor olievervoer via pijpleidingen. Ook de Westduitse binnenvaart die via de Rijn jaarlijks veel steenkool naar het zuiden vervoert, heeft voor het project uiteraard geen enkele sympathie. Tweederde deel van het steenkoolvervoer van de Bonds republiek gaat via de spoorwegen, een der de via de binnenvaart. Daarbij komt dan nog dat het Rijn-Main-Donau kanaal, be doeld om schepen tot 1350 ton tot ver in Beieren te laten varen, in het geding is. Komt er namelijk een kolenbuisleiding dan zal dit kanaal niet rendabel zijn. Daarte genover staat weer dat de grote oliemaat schappijen, tot voor kort wegens de te genstelling stookolie-kolen in verbitterde strijd met de Ruhrmijnen. thans hand in hand met. deze mijnen gaan waar het om de strijd tegen een buisleidingbelasting gaat. Inmiddels blijft het overeengekomen tarief nog afhankelijk van de goedkeuring van het GATT. Als onderdeel van het as sociatieverdrag met Griekenland, uitgaan de van de veronderstelling dat dit op 1 januari 1961 van kracht zal kunnen wor den, werd voorts besloten de onderlinge tarieven voor tabak met vijftig percent te verminderen en een eerste stap te doen in de r.chting van het gemeenschappelijke buitentarief. De uitgeversmaatschappij „Antiquity and Survival" is, blijkens een prospectus, over gegaan tot de uitgifte van een 2,5 percent winstdelende obligatie 1960 ten bedrage van ƒ250.000, waarvan reeds 80.000 on derhands is geplaatst. De koers van uit gifte is 100 percent. Boven de vaste rente van 2,5 percent delen obligatiehouders rnet een superrente in de winst. Deze super rente bedraagt 0,5 percent bij ieder vol percent dividend, dat aan aandeelhouders uit de winst wordt uitgekeerd. De op brengst van de lening dient voor de finan ciering van de overneming van het inter nationale tijdschrift voor traditionele kunst en cultuur „Antiquity and Survival", als mede van de in verband met de verdere opbouw van dit tijdschrift te maken kosten voor investeringen, enz. Deze week is een verordening van de Europese Economische Gemeenschap van kracht geworden, die opheffing van discri minatie op vervoergebied beoogt. De ver ordening verbiedt met ingang van 1 juli 1961 „in het verkeer binnen de gemeen schap de discriminaties welke daarin be staan, dat een vervoerondernemer voor dezelfde verbindingen verschillende vrachtprijzen en vervoervoorwaarden voor gelijke goederen toepast op grond van het land van herkomst of bestemming van de vervoerde waren". Dit verbod tast de gel digheid van privaatrechtelijke overeen komsten echter niet aan. Overtredingen kunnen met boetes worden gestraft. De zes regeringen moeten de E.E.G.- Executieve Commissie voor 1 juli 1961 in kennis brengen van de bestaande tarieven, overeenkomsten, prijsafspraken en ver voervoorwaarden. Om dit mogelijk te ma ken moeten de vervoerondernemingen in de zes landen voor 1 januari aan de rege ringen de nodige gegevens verschaffen. De verordening is van toepassing op alle goe derenvervoer binnen de zes landen "an de E.E.G. (Nederland, België, Luxembux-g, Frankrijk, West-Duitsland en Italië), per spoor, over de weg en over de binnen- watex-en, met uitzondering van het ver- voer van kolen, ijzex-- en staalprodukten die zijn genoemd in bijlagen van het E.G.K.S.-verdx-ag. Na 1 juli 1961 zal voor elk vervoer bin nen de Gemeenschap een vex'voerdocument moeten worden opgemaakt dat een aantal gegevens over de zending en verzending bevat. Een exemplaar van dit document vergezelt de goederen, een ander moet door de vex'voerder wox-den bewaard. De com missie kan evenwel voor die datum, na overleg met de Ministerraad van de Ge meenschap. de inwerkingtreding van deze bepaling voor een aantal categorieën uit stellen tot uiterlijk 1 januari 1964. Deze bepaling is voox-ts niet van toepassing op zendingen aan eenzelfde geadresseei'de tot een gewicht van vijf ton, voor trajecten Philips Electrical Industries, de Engelse dochter van Philips' Gloeilampenfabriek, heeft een bod op de aandelen ADA (Hali fax), een fabriek van wasmachines in het Engelse graafschap Yorkshire, gedaan. Voor elk aandeel van 1 shilling zal 3 sh. 9 d. worden geboden. Philips bezit al 4 percent van het uitstaande kapitaal van ADA, dat 550.000 pond groot is. Het aandeel van ADA (Halifax) in de Engelse markt bedraagt voor wasmachines en centrifuges ongeveer 5 pex-cent, maar sinds einde vorig jaar hebben de vei-kopen een voortdurende achteruitgang te zien gegeven. Het bedrag van 2 miljoen pond, dat Philips zal moeten betalen is dan ook belangrijk lager dan enige tijd geleden nodig zou zijn geweest. Van het op 31 maart afgesloten boekjaar werd een winst behaald van 107.908 pond (vorig jaar 179.762). ADA moest het divi dend terugbrengen van 25 tot 10 percent. Naar Philips ons mededeelde, ligt het bod geheel in de lijn van het streven van het concern zijn activiteiten op het gebied van huishoudelijke apparaten uit te breiden. binnen de nationale grenzen over afstan den tot hondei-d kilometer en op klein grensvervoer van niet meer dan dex-tig kilometer. Voorts is het vervoer van eigen goederen met eigen vervoersmiddelen van deze administratie vrijgesteld. Voor de netelige kwestie van de open- baax-heid der vx-achtprijzen en vervoer voorwaarden, die ook in de'"E.G.K.S. veel moeilijkheden oplevert, is in de verorde ning het volgende voorzien: Als de openbaarheid niet voor 1 juli 1963 in het kader van een gemeenschappelijk vei-voerbeleid is bereikt, zullen besluiten over de aai-d, vorm en omvang van de openbaarheid der tarieven en voorwaar den worden genomen volgens het ver- dx-agsartikel dat opheffing van discrimina ties voor het einde van de tweede fase der ovex-gangsperiode (eind 1965) voor schrijft (ax-t. 79). Die besluiten zullen dan echter binnen het gemeenschappelijke vervoerbeleid moeten vallen. De verordening laat voorts de mogelijk heid open dat het toepassen van verschil- lende prijzen en voox-waarden wordt toe gestaan, bijvoorbeeld bij bijzondere tech nische of economische bedi'ijfsomstandig- heden. De naleving van het discriminatie- vei-bod wordt door de regeringen gecon- tx-oleerd, terwijl de E.E.G. Executieve Commissie eigen contx-oleurs bij de ver- voerondernemex-s de vervoerdocumenten kan laten controlex-en. Ondernemers die gegevens achterhouden of die valse gegevens verstx-ekken kunnen met maximaal 500 dollar worden beboet. Discriminatie kan worden gestx-aft rnet een boete die 20 maal zo gx-oot is als de gewraakte vx-achtkosten. Op aanhoudende discx-iminatie, na waarschuwingen door de Commissie, staat een boete van maximaal 10.000 dollar. Uit de weekstaat van de Nederlandsche Bank per 5 september 1960 kan men af leiden dat in de afgelopen week een groter bedrag aan belastingen is betaald dan in de vorige weken. Ondanks het feit, dat de schatkist op 1 september 42 miljoen we gens vlottende schuld en circa 30 miljoen wegens gevestigde schuld moest betalen, is haar saldo met ƒ110 miljoen gestegen van ƒ166 miljoen tot ƒ276 miljoen. De betalin gen konden de banken slechts ten dele uit de bij haar binnenkomende middelen vol doen. Deze bestonden uit 45 miljoen, waar mede de chartale circulatie is ingekrompen en 12 miljoen, welke vrij kwam van de i-ekening „andere ingezetenen". Deze laat ste rekening beloopt nu 144 miljoen en de circulatie 4.663 miljoen (vorige week 4.708 miljoen). Er vond een onttrekking van 15 miljoen plaats wegens aankoop van deviezen. De totale goud- en deviezenvoorraad be draagt nu r g.482 miljoen, tegen ƒ5.497 miljoei. op 29..augustus.. „Het verschil tus sen ontvangsten en uitgaven ad 65 mil joen moesten de banken interen op hun tegoed bij de Nederlandsche Bank. Dit be draagt thans 530 miljoen en is daarmede voor het eerst in deze kasreserveperiode gedaald onder het vei-plicht aan te houden gemiddelde, hetgeen op 550 miljoen wordt getaxeerd. Op de geldmarkt was echter geen spoor van verkrapping te merken. De daggeldrente bleef op 1'/': pet. onveranderd Aagtckerk 5 v. FremanUe n. Adelaide. Aalsdijk 6 152 m. w.z.w. Kreta n. Halifax. Abbedijk 5 350 m. n.n.o. Barbados n. Cristobal. Abida 7 te Pt. Fortin. Achilles 6 v Arica n Antofagasta. Acila 7 te Curacao verwacht Acmaea 6 tc Buenos Aires verwacht. Adrastus pass. 6 Gibraltar n. Port Said. Albireo 6 110 m. o. Gibraltar n. Marseille. Alca 6 25 ;vi. n.n.o. Las Palmas n. Dakar. A'dabi 5 v. Bremen, 6 te Hamburg. Algenib 6 420 m. z.w. Bombay n. Suez. Alhena 6 te Ilheus n. Rio de Janeiro. Alkaid 6 te Brake v. Lulea. Almdijk 6 v. Mombassa n. Aden. Alnati 6 v. Santos n. Montevideo. Alphacca 7 te Aden. Alphard 6 680 m. z.w. Karachi n. Karachi. Amstelhoek 6 440 m. z. Cocos eil. n. Colombo. Amstelkroon 6 95 m. z. Mozambique n. Durban. Amstelmolen 6 375 m. o.z.o. Hongkong n. Modji. Amstelveld 6 995 m. n.w. Cocos eil. n.W.-Australië. Area 10 te Abadan verwacht. Ares 6 te Buena entura. Ar.golakust pass. 6 Las Palmas n. Freetown. Argos 6 v. Piraeus n. Izmir. Asmidiske 6 690 m. w.n.w. Finisterre n. A'dam. Attis 6 v. Cartagena n. Barranquilla. At.vs 7 te Rotterdam Averdijk 6 te Las Palmas. Axeldijk 6 v Rotterdam n Vera Cruz Balong 6 60 m. z.o. Mili (Marshal arch.) n. Calao. Banda 6 150 m. n.n.w. Guardafui n. Bombay. Barendrecht 6 80 m. n. Algiers n. Mé na Al Ahm. Batjan 6 180 m. n. Fayal n. Marseille. Bennekom 6 270 m n.w. K. Villano n. Pt. of Spain. Bc.nita 7 te New Orleans verwacht. Bi'.ssum 6 v. Rio Grande n. Paranagua. Calamares 6 v. Armuelles n. Los Angeles. Caltex Amsterdam 7 te Kaapstad. Caltex Arnhem 6 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex Delft 6 190 m. w.z.w. Goa n. Sydney. Caltex Delfzi.il 6 v. Antwerp enn. Whitegate. Caltex Eindhoven 6 130 m. n.n.o. Kp. Villano n. Vlissingen. Caltex Gorinchem 7 v. R'dam n. Norresundby. Caltex Leiden 6 70 m. w. Little Quoin n. Abadan. Caltex Pernis 6 geankerd bij Pt Pine n. Pt. Pirie. Caltex Rotterdam pass. 6 Muscat n. Suez. Caltex The Hague 6 v. Ceuta n. Kopenhagen. Caltex Utrecht 6 765 m. z.w. Padang n. Lyttleton. Camerounkust 6 te Antwerpen. Camitia 6 35 m. z.w. Flores n Landsend. Carrillo 6 v. Charleston n. New York. Castor pass. 6 Kp. Roca n. Malaga. Ceres 6 te Le Havre. Charis 6 v. Port of Spain te Ciudad Bolivar. Chiron 7 te Curacao verwacht. Cinulia 6 v. Curacao n. Rotterdam. Ctties Service Valley Forge 6 te Amuaybay. Congokust 6 v. Bordeaux n. Dakar. Cradle of Lib. 4 60 m. o.n.o. Mozamb. n. Ph.dclph. Crania 7 te Curacao verwacht. Delft 5 750 m. z.w. Azoren n. Amsterdam. Diemerdijk 7 te Everelt Washington. Diloma 6 te Barcelona verwacht. Dinteldijk 6 165 m. z.w. Mona n. Rotterdam. Dordrecht 7 v. Napels n. Rotterdam. Doris 6 te Georgetown v. Willemstad. Eemland 6 160 m. w.n.w. Lissabon n. Santos. Elizabeth B pass. 6 Beachyhead n. Houston. Esso Amsterdam 6 40 m. w. Gibraltar n. R'dam Esso Nederland 6 v. Fao n. Rastanura. Esso Rotterdam 7 te Rotterdam. Forest Hill 6 te Bandar Mashur verw. v. Aden. Forest. Lake 6 120 m. w.z.w. Kreta n. Landsend. Forest Town 6 105 m. n.n.o. Bahrein n. Fremantle Fravizo 6 te Las Palmas Friesland SSM 6 te Immingham v. Rotterdam. Gaasterland 7 te Vitoria verwacht. Gabonkust 6 v. Monrovia n. Abidjan. Giessenkerk 7 te Penang. Guineekust 5 te Accra verwacht. Hecuba 6 14 m. n.n.w. Kp. Finisterre n. Lissabon. Helicon 5 30 m. n. Ouessant n. Fort de France. Hersilia 6 v. Port of Spain n. Grenada. I-Iispania 6 te Archanel. Ilolendrecht 7 te Hampton Roads verwacht. Hoogkerk 7 te Bremen. Hydra 6 v. Bremerhaven n. Bremen. Ittersum 5 te New Orleans. Japara 7 te Nacala verwacht. Java 8 te Newport News verwacht. Joseph Freeing pass. 6 Ouessant n. IJmuiden. Kabylia 7 te Barry verwacht Kalinga 7 v. Rotterdam n. Oslo. Kalydon 6 130 m. w. Thursday eil. n. Sydney. Kara 6 v. Bandar Mashur n. Landsend. Karimata 7 v. Bremen n. Amsterdam. Karsik 7 te Lourenco Marques. Katelysia 7 te Curacao verwacht. Kellia verm. 7 v. Teesport n. Thames. Kenia 7 dwars Mogadiscio n. Mombasa. Kerkedijk 6 400 m. o. Kp. Race n Antwerpen. Kerm ia 6 te Hamburg v. Rotterdam. Kp. Hoorn 6 630 m. w.z.w. Scillys n. Old Kilpatr. Korovina 6 te Stanlow. Kertosono 6 te Aden verwacht v. Colombo. Kopionella 12 ter hoogte Landsend verwacht. Koratia 7 te Curacao. Koren ia 7 te Trinidad. Kosicia 9 te Cardon verwacht. Kreeft 6 te Vigo Kieon 7 le Philadelphia. Laarderkerk 7 v. Suez n. Port Said. La wak 6 te Port Sudan. Leersum 6 670 m. w.n.w. Valentia n. Barry. Leeuwarden 7 v. New Orleans n. La Ceiba. Lelykerk 6 44 m. z.w. Ras Fartak n. Bahrein. Lemsterkerk 6 v. Londen n Port Said. Leopoldskerk 6 te Abadan Lc-to pass. 6 Sault n. Duluth. Liberty Bell 6 v. Wilhelmshaven n. Port Said. Limburg 6 dwars Ras El Khafje n. Ras El Khafje. Lissekerk 6 te Mtwara. Loenerkerk 6 v. Elbe n. Hamburg Loosdrecht 10 te Bahrein verwacht Loppersum 7 te Savanna. Maashaven 6 100 m. w. Lissabon n. Dakar. Maaskerk 6 170 m. n.n.w. Djeddah n. Aden. Madissonlloyd 5 rede Manilla. Mariekerk 7 te Amsterdam. Marnelloyd 6 v. Cebu n. Singapore. Mentor 7 te Chalkis verwacht. Merseyloyd 6 v. Suez n. Akaba. Merwede 7 v. Lagos n. Port Harcourt. Merwellovd 7 v. Rotterdam n. Port Said. MisSissippilloyd 8 te Tampa verwacht. Mitra 5 v. Manchester Shipcanal n. Curacao. Montferland 6 v. Santos n. Montevideo. Naess Commander 6 190 m. o.n.o. Aden n. Mena. Na ess Lion 6 20 m. o. Masira n. Suez. Naranio 6 80 m. n. Texel n. Helsingborg. Navicella 8 bij Hoek van Holland verw n R'dam. Neder-Eems 6 te Port Said verwacht. Neder-Weser 6 600 m. z.z.o. Kp. Race n. Tripoli. Nestor 7 te Amsterdam. Nias 6 te Singapore verwacht. Nieuw Amsterdam 6 v. Rotterdam n. New York. Nieuwe Tonge 7 te Lorain verwacht Noordwijk 6 100 m. n.w. Lissabon n. Monrovia. Notos 6 te Amsterdam. Oberon pass. 7 Mona eil. n. Charleston. Oostkerk 6 500 m. w. Perth n. Aden. Ootmarsum 6 650 m. w.n.w. Fayal n. Le Havre. Orestes 6 v. Kingston n. Puerto Cortez. Ouwerkerk 6 v. Marseille n. Gibraltar. Parkhaven 7 te Rotterdam. Pendrecht 6 v. Dakar n. Kp. Lopez. Peperkust 6 v. Bremen n. Hamburg. Philippia 6 60 m. z.o. Muscat n. Mena. P. G. Thulin 7 v. Aruba n. Cristobal. Philidora 7 v. Mena Al Ahmadi n. Gibraltar. Philine 6 25 m. z.z.o. Jabalat.tair n. Gibraltar. Prins der Nederlanden 7 te Port of Spain verw. Prins Frederik Hendrik 7 te Erie. Prins Willem George Frederik 6 100 m. w.z.w. Valentio n. Montreal. Prinses Irene 6 v Chicago n. Hamilton. Pr. Willem v. Oranje 6 v Le Havre n. Montreal. Proven.singel 5 530 m. n.o. Maurit. n. L. Marques. Purmerend 6 v. Kandie n. Mena Al Ahmadi. Pygmalion 6 250 m. o. Malta n. Antwerpen. Radja 6 te Aden. Randfontein 6 te Port Elisabeth verwacht. Rempang 6 te Durban. Ridderkerk 7 te Marseille. Riouw 6 710 m z.w. Cocos eil. n. Adelaide. Roggeveen 7 te Port Harcourt verwacht. Rondo 6 v. Suez n. Djibouti. Rossum 6 te Marcushook verw. v. San Lorenzo. Rotterdam 6 te New York v. Southampton. Ru.vs 6 te Rio de Janeiro verw. v. Capetown. Rijnkerk 6 330 m. z.o. Kp. St. Vincent n. Antw. Saloum 6 120 m. n.w. Lissabon n. Bordeaux. Samarinda 7 te Balboa. Scheldelloyd pass. 6 Perim n. Suez Schiello.vd 6 v. Singapore n. Manilla. Senegalkust pass. 6 Dakar n. Amsterdam. Skadi 6 te Ceuta. Slamat 7 te Aleppy verwacht Soestdijk 7 te Baltimore verwacht. Solon 5 500 m. o. Barbados n. Amsterdam. Sommelsdijk 6 te Bremen. Stad Amsterdam 7 te Dakar verwacht. Stad Breda 6 183 m. n.n.o. L. Palm. n. Rotterdam. Stad Dordrecht 6 v. Oulu n. Einden. Stad Haarlem 6 80 m. z.z.o. Marseille. Stad Schiedam 8 te Terneuzen verwacht Statue of Lib. 6 240 m. z. Socotra n. B. Mashur. Stanvac Djirak 6 te Buatan. Statendam 6 320 m. n.o. K. Race n. Southampton. Stanvac Sumba 7 te Telok Anson. Stanvac Sunda 7 te Tandjong Uban. Steen wijk 6 v. Bremerhaven n. Montreal. Stentor 6 dwars Finisterre n. Tunis. Straat Bali 6 te Buenos Aires v. Montevideo. Straat Magelhaen 7 te Kobe. Straat Singapore 6 v. Mauritius n. Pt. Elisabeth. Tahama 7 tc Huil. Talisse 6 v. Lattakia n. Genua. Taria 13 te Bombay verwacht. Tegelberg 6 v. Rio de Janeiro n. Kaapstad. Telamon 5 430 m. z.z.w. Bermuda n. La Guaira. Texelstroom 6 v. Amsterdam n. Huil. Themis 7 t.e Tampa verwacht. Tjiliwong 7 v. Dunedin n. Bluff. Tjimenteng 7 te Dar Es Salaam verwacht. Tjitarum 6 120 m. n.o. Mauritius n. Durban. Tcgokust 6 150 m. z.z.w. Finisterre n. Rotterdam. Triton 8 te New Orleans verwacht. Utrecht 6 45 m. z.o. Colombo n. Calcutta. Van Linschoten 6 100 m. w.z.w. Saban n. Singap. Van Riebeeck 7 te Dar Es Salaam. Van Spilbergen 6 te Walvisbaai verw. v. Lobito. Van Waerwijck 6 v. Sydney n. Brisbane. Vasum 7 in Suezkanaal verw. n. Mena Al Ahm. Viana 6 tc Banias verwacht. Vivipara 10 in Panamakanaal verw n. Curasao. Vlist 6 v. Norfolk n. Amsterdam. Waal 6 775 m. z.w. Ushant n. Rotterdam. Waingapoe 7 te Mukalla. W. Alton Jones 6 180 m. n.w. Socotra n. Mena. Waterland pass. 6 Fern. Noronha n. Amsterdam. Will. Ruys 6 90 m..z.o. Kangeroe eil. n. Melbourne. Woensdrecht 6 160 m w. Algiers n Banias. Wonosobo 6 v. Bangkok n. Singapore. Zafra 13 te Mena Al Ahmadi verwacht. Zaria 11 te Mena Al Ahmadi verwacht. Zonnekerk 6 v. Le Havre n. Marseille. Zcnnewijk 6 op Thames n. Londen. Zuiderkruis 7 te Fremantle. Zwijndrecht 6 310 m. o.z.o. Resolution eil. n. Antw KLEINE VAART Achniralcngracht pass. 6 JE-10 v. Pernaviken n. Amsterdam. Alcetas 5 te Malta n. Piraeus. Areas 6 5 m. van Kp. Villano n. Gibraltar. Ardeas 6 te Amsterdam n. Pernis. Bloemgracht 6 dwars Egmond n. Helsinki. Carnissesinge verm. 6 v. Rouaan n. Truro. Cito 6 op Thames n. Dordrecht. Elsa 5 te Harlingen v. Walkom. Erasmussingel verm 6 v. Par n. La Pallice. Fedala 10 v. Thessaloniki te Dover verwacht. Fiducia verm. 6 v. Antwerpen n. Huil. Geestdijk 6 10 m. o.z.o. Cromer n. Boston. Heemraadsingel 7 v. Bordeaux te Londen verw. Helvetia S 6 15 m. n.o. Kinnairdshead n. Pcterhd. Inspect. Mellema 6 20 m. n.o. Noordhind. n. Cork. Joost 5 v. Delfzijl n. Ostrand. Jurjen de Vries 6 12 m. n.o. Cromer n. Avonmouth. Kaap Falga 4 te Amsterdam v. Rundvik. Kastanjesingel 6 7 m. z.o. Dudgeon n. Aberdeen. Lindesingel 6 dwars Cherbourg n. Bremen. Manto 6 10 m. n.o Ouessant n. Amsterdam. Marcella 7 v. Bendir te Rotterdam verwacht. Menje 7 v. Amsterdam te Hamburg verwacht. Molensingel 6 v. Barry te Swansea. Nero 5 v. Odense n. Aalborg. Netta 5 te Casablanca verwacht v. Barcelona. Phidias 5 20 m. z.w. Kp. Finisterre n. Oran. Plato 6 dwars Cherbourg n. Bordeaux. Ponza 4 ie IJmuiden v. Halmstad. Quo Vadis 3 v. Savona n. Civita Vecchia. Westzaan 12 v. Fakseladeplats te Barcelona verw. Wilpo 5 te Zaandam v. Karlstad. SLEEPVAART Atlas 5 v. Vlissingen n. Antwerpen. Blankenburg 5 v. Rotterdam n. Brunsbüttel. Clyde 6 te Antwerpen v. Callao. Friesland 4 330 m. n.n.o. Bermuda n. Engeland Hudson 3 te Antwerpen v. Devonport. Oceaan 5 ter hoogte van Las Palmas n. Tvne. Oostzee 5 840 m. o.z.o. Bermudas n. Rouaan. Poolzee 5 540 m. n.n.o. Recife n. Montevideo Rode Zee 5 180 m. n.w. Aruba n. Maracaibo. Tasmanzee 5 100 m. w. Safi n. Marseille. Thames 5 in Panamakanaal n. Antwerpen. Titan 3 te Troon. Tyne 5 780 m. w. Azoren n. Antwerpen. Witte Zee 5 65 m. n.w Messina n. Marseille. Zwarte Zee 5 120 m. n.nw.. Djeddah n. Perz. Golf. De advieskoersen voor buitenlands bank papier, vandaag geldend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10.5510.65, Ameri kaanse dollar 3.753.79, Canadese dollar 3.853.90, Franse frank (100) 7676.50, Belgische frank (100) 7.23—7.28, Duitse mark (100) 90.1590.65, Zweedse kroon (100) 72.50—73.50, Zwitserse frank (100) 87.30—87.80, Italiaanse lire (10.000) 60— 62, Deense kroon (100) 54.5055.50, Noor se kroon (100) 52.50—53.50, Oostem-ijkse schilling (100) 14.5814.68. Portugese escudo (100) 13.15—13.30, Spaanse peseta (100) grote coupures f 6.22146.37%. Scheepvaartfondsen vast, Kon. Olie lager. De stemming voor de internationale waarden was aan de vaste kant met een uitzondering voor Kon. Olie. Deze stukken lagen verlaten i.v.m. de verlaging van de olieprijzen. De notering was op 126,50 bijna een gulden lager. AKU ontmoette goede belangstelling en lag op 555 circa 3 punten hoger. Philips was op 1328 circa 6 punten hoger. Hoogovens herstelde zich op 925, plus 6 punten. Unilever lag op 862 circa 7 punten hoger dan gisteren. De han del voor de internationale waarden was doorelkaar kalm. Tegen het slot moesten de meeste internationals een paar punten prijsgeven door gebrek aan affaire. De scheepvaartwaarden waren uitge sproken vast op lokale speculatieve vraag en buitenlandse belangstelling. De koers winsten beliepen doox'elkaar circa 4 punten terwijl voor aandelen Van Ommeren een advieskoers werd gegeven op 310 a 315 ('300 V2). Van de cultuurfondsen gaf Deli- mij een licht herstel te zien. Ook in de staatsfondsenhoek was de stemming vrij wel onveranderd vergeleken bij de slot- koersen van gisteren. Claims HAV-bank werden op de incou rante max'kt op 1475 bieden geadviseerd tegen gisteren 1400 bieden. (ANP). Boeke Huidekoper van 152 tot 1545/2; Boom-Ruygrok van 172% op 171; Figée van 212 op 208. VERHANDELDE FONDSEN. 5 september 6 september Totaal 425 446 Hoger 208 (49%) 250 (56.1°/o) Lager 160(38%) 119(26.7%) Gelijk 57 (13%) 7717.2%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN. Slot A.K.U548—552 548 Kon. Olie126—126.20 126.10 Philips 13151325 1315 Unilever 850 gb860 851 VOORBEURS VAN HEDEN. Slot A.K.U539—542 536 Kon. Olie125 gb—125.50 124.80 Philips 1297—1306 1297 Unilever 841—845 840 Hoogovens 898905 904 Voi-ige slotkoers Amsterd. Bank 420 Ned. Handel Mij. 329% Rotterd. Bank 360 Twentsche Bank. 325 A.K.U 554 Albert Heijn 489% Amstel Bier 620 Billiton Mij. II 473% Bols 646% Bührmann Papier 570 Deli Mij 182.— Dorcftsche Olie 608% Fokker 450 820 Hoogenbosch Sch. 304% Hoogovens 918 H.V.A 152 690 Ketjen 500 K.L.M 103.50 Kon. Ned. Zout 1000 Kon. Olie f 126.80 Müller Nat. Bezit 445 Nederl. Ford 664 Ned. Gist- en Sp. 460 Ned. Kabelfabr. 710 Philips Gem. Bez. 1325% Philips Pref 350 A'dam Rubber 112% Sikkens Groep 945 Stokvis R.S. 303 Thomassen Dr. 749% Unilever 862% Van Berkel's Pat 400 Van Gelder Pap 353 Van der Heem 400 Ver. Machinefabr 271 Wessanen. 385 Wilton Fijenoord 215 Zwanenberg-Org. 950 Interunie 223.- Robeco f 248.— (518.— Ver. Bezit v. 1894 f 143.— H.A.L 156% K.N.S.M 203 N. Scheepv. Unie 161 Ommeren v 323 Stoomv Mij. Ned. 178 Anaconda 51% Kennecott Copper 81% Aluminium Ltd 32% Bethlehem Steel 43% U S Steel 79% Republic Steel 59% American Motors 23% General Motors.. 44% Cities Service 44% Shell Oil 65 Gedane noteringen. (Vex-strekt door de Amsterdamsche Bank). Beurs van New York De Newyoi'kse effectenbeurs was giste ren sterk in reactie en de waarde der ge noteerde aandelen liep als gevolg van koersverliezen met bijna 2,5 miljard dol lar terug. Van de opening af stond de markt onder druk en werden koersverlie zen genoteerd. Nuts bedrijven wisten zich met een kleine koerswinst in het gemiddelde boven de stroom te verheffen, maar overal eldex*s wax-en er vei'liezen die varieerden van 6 dollar bij enkele elektronische fondsen tot gemiddeld 4 bij de verkoopmachines en pharmaceutische waarden. De omzet was 2.580.000 stukken. Van totaal 1217 verhan delde fondsen sloten er 295 hoger en 739 lager. Het industriegemiddelde kwam van 625,22 op 620,85, dat van spoorwegen van 136,15 op 135,22 en dat van openbare nuts bedrijven van 96,10 op 96,45. (UPI).

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 11