Minister Luns ontkent iedere wijziging in N.-Guinea beleid Ia r t i s 18 e K Graanoogst wordt bedreigd door het slechte weer HET WEER Commissie van Planta-affaire onderzoek voor samengesteld Internationalisatie helpt het conflict niet uit de wereld" ^eê'MDRRIS "êeforei/ou (my! WILHELM PIECK OVERLEDEN Kroesjtsjev begroette Sekoe Toeré Ook justitieel onderzoek thans begonnen Gebrek aan dr oogcapaciteit stagneert het oogsten FLN keurt De Gaulle geen antwoord waardig Twee maandenniets dan regen Bijna overal droog Aan het strand In de krant van heden: President van de Duitse Democratische Republiek IKKIEKmet foto Het woord is aan Nederlandse turnsters op veertiende plaats na de eerste dag Verhagen s kans op brons wordt steeds beter Kamerbeek eindigde op de vijfde plaats Nederlandse atletes in de achterhoede Elliott en Davis maakten geschiedenis Deense voetballers te sterk voor Hongaren Amerika heeft nu het meeste goud WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1960 45e JAARGANG NUMMER 258 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, ÏJmuiden. I 8 ra sï jpru ha f "B TF W "4" Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. I I III X ILJi TH l ff J I B K U lil Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. X %J X JL JL XJL A X X XXX f™00 P01 Post 8>15' Losse mimmers 12 ct Harfem^S8en alle^fd™ 1529s! DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN. SANTPOORT. DRIEHUIS. BEVERWIJK EN OMGEVING Ad^en^friel^a"v'knfeb-- Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te ÏJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie» P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije De minister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns heeft gistermiddag, voor zi.jn vertrek naar New York, getracht de door de uitlatingen van minister-presi dent De Quay veroorzaakte politieke storm te bezweren door nogmaals met nadruk te verklaren dat er geen wijziging in het Nederlandse Nieuw Guinea-beleid is ge- bomen. De Nederlandse regering heeft nooit principiële bezwaren gehad tegen een trustschaps-overeenkomst met de UNO maar Indonesië heeft van het begin af aan iedere mogelijkheid waarbij de autochtone bevolking het recht van zelfbeschikking zou krijgen van de hand gewezen. De minister las de tientallen journalis ten, die naar de Nieuw Amsterdam waren gekomen, een verklaring voor die hij nog onlangs in de Tweede Kamer heeft afge legd en waarin hij duidelijk heeft gesteld dat de regering „alle mogelijkheden zorg- (Van onze weerkundige medewerker) Maakten wij vorige week al melding van de bijzonderheid dat het toen al acht weken elke dag achtereen in ons land had geregend, inmiddels is er al weer een week bijgekomen. Na dinsdag 4 juli is er nu elke dag regen gevallen, dit is negen weken (of twee maanden) achtereen. Geen wonder dat de landbouw in oris land de oogst niet binnen kan krijgen en dat er in enkele akkerbouwgebieden al sprake is van een noodtoestand. Enwanneer wordt het beter? Van daag en ook morgen zeker niet want ach ter de zwakke rug van hogeluchtdruk die gisteren enkele opklaringen bracht pas seert ons alweer een regenfront van een oceaandepressie die langs Schotland naar het oosten trekt. Het is een sombere zaak geworden. Op enkele plaatsen in Groningen en Zeeland is deze week al vrijwel evenveel regen gevallen als normaal in de hele septem bermaand. Ook het Alpenland heeft met de koele luchtmassa's kennis gemaakt die daar veel regen hebben gebracht. Zelfs passeer de een van de fronten Rome met onweer zodat het daar minder warm is geworden. Geef ons september 1959 maar met to taal nauwelijks 3 mm. regen en een record aantal uren zon. Zo als het nu gaat duurt de herfst (van begin juli tot decem ber!) wel erg lang Verwachting tot morgenavond: Bewolkt, maar op de meeste plaatsen droog weer. Aanvanke lijk weinig wind, later zwakke tot matige noordwestelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Regengebied trekt voorname lijk naar België weg, waardoor morgen overwegend droog en vrij goed strandweer met en kele opklaringen. Zwakke wind tussen west en noordwest. Tem peratuur: 17 gr. C. Zeewater 17 gr. G. Vooruitzichten: Rug van hoge druk brengt tijdelijke verbetering met iets meer zon. vuldig had overwogen eh onderzocht en zulks zou biijven doen". De internationa lisatie van Nieuw Guinea zou het conflict danook niet uit de wereld helpen, tenzij Indonesië zijn standpunt zou wijzigen. In dit verband herinnerde de minister er ech ter aan, dat Soebandrio kort geleden heeft verklaard, dat Indonesië een dergelijke oplossing onder geen beding zou aanvaar den. De Indonesische regering blijft van mening dat Nederland Nieuw Guinea be hoort over te dragen, omdat het de jure reeds tot Indonesië zou behoren. „Ik heb in de afgelopen jaren steeds met de collega's van bevriende westelijke mo gendheden en de secretaris-generaal van de UNO van gedachten gewisseld over wat men pleegt te noemen het probleem- Nieuw Guinea en ik zal ook ditmaal tij dens mijn verblijf in New York hierover openhartige, indringende en vertrouwelij ke besprekingen voeren," zei de minister. Hij ontkende niet dat er na de crisis in Kongo een nieuwe situatie is ontstaan, maar het staat niet vast of de veranderin gen ten goedt of ten ;:v ade zijn. ..Het is nooit de minister-president geweest, maar degene die is belast met het buitenlands beleid, die dit moet onderzoeken," ver klaarde hij met nadruk. De omstandigheden wijzigen zich steeds dit jaar zal de UNO-Assemblee 99, mis schien 100 leden tellen maar de activi teiten van de minister zullen nie ver schillen van de activiteit, die hij de afge lopen jaren in de UNO heeft ontplooid. En de uitleg, die aan de verklaring van de minister-president is gegeven, gaat danook volgens minister Luns verder dan prof. De Quay heeft bedoeld. De minister ging aan het slot van de bij eenkomst ook nog in op de suggestie van de Franse president, generaal De Gaulle, om een referendum voor de toekomst van de Europese samenwerking te houden. Op dit punt liet de minister zich heel wat po sitiever uit dan over de kwestie Nieuw Guinea. „De Nederlandse regering," zei hij, „zal de gedachte van rechtstreekse Europese verkiezingen, die naar haar mening zeker democratischer is te achten dan de gedachte van een referendum, met kracht blijven verdedigen. De regering blijft de NAVO-verder zien als de hoek steen van het algemene Westelijke be leid en wenst de Europese verdragen naai de letter en de geest uit te voeren." Geen ontmoeting (ANP) In antwoord op vragen van een Indonesische journalist verklaarde minis ter Luns, dat hij uiteraard wist, dat pre sident Soekarno van plan was de Algeme ne Vergadering van de UNO bij te wonen. Er was „geen sprake van een voornemen voor een ontmoeting tussen hem en de In donesische president. Een initiatief daar toe kan niet van één kant komen, het ver langen zou aan twee kanten moeten be staan", zei hij. Voorts voegde hij hieraan toe, dat hij president Soekarno nooit ont moet had. Toen hij in 1953 Indonesië be zocht, had men in Djakarta bij voorbaat te kennen gegeven, dat men geen prijs stelde op een ontmoeting van de president met de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken. Minister Luns had zich toen niet beledigd gevoeld omdat hij niet om een onderhoud had gevraagd. Tenslotte merkte de minister in dit verband nog op, dat het arrangeren van een ontmoeting met de Indonesische president, nu Indone sië de betrekkingen met Nederland heeft verbroken, er niet gemakkelijker op is ge worden. Vragen Het Tweede-Kamerlid de heer Andries- sen (K.V.P.) heeft aan de minister-presi dent de volgende schriftelijke vragen ge steld: 1. Wil de minister-president mededelen of er sprake is van een voornemen bij de Nederlandse regering, bij de UNO stappen te doen om te komen tot internationalisa tie van Nieuw-Guinea? 2. Kan de minister-president, indien deze vraag ontkennend wordt beantwoord, enig licht omtrent de oorzaken van het misver stand verschaffen, dat klaarblijkelijk heeft geleid tot het Reutei'-bericht van 5 septem ber, waarin het bedoelde voornemen aan de regering wordt toegeschreven? De uitlatingen van minister-president De Quay over de kwestie Nieuw Gui nea waren dinsdagmiddag oorzaak van een zeer grote belangstelling van jour nalisten en fotografen voor het vertrek van de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, aan boord van de Nieuw Amsterdam naar New York. De minister (geheel rechts op de foto) zeide echter in de mededelingen van prof. De Quay geen enkele afwijking te zien van het tot nu toe gevolgde beleid. PaS, Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 4 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Op en om het Binnenhof4 Kunst 4 Langs sluizen en havens5 Uit stad en omgeving 5, 7 Agenda van ljmond en Haarlem 7 In de Vishal en op zee7 Feuilleton .9 Horen en 7Aen 9 Boehenhorkje 9 Beeldverhalen 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Olympische Spelen 12, 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Advertentie BARTEUORISSlR. HAARLEM TEL 13439 L£iDSESTRAXT?(BIJ KONIHGSPIÉIN) AMSTERDAM TEL. 223596 SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Ook het landbouwschap heeft de boeren richtlijnen gegeven voor het bewaren en eventueel zelf drogen van graan en daarbij op de mogelijkheden van de aardappelbe waarplaats gewezen. In Groningen ondervindt vooral het Oldambt veel last van het slechte.weer. Bij de Groninger maatschappij van landbouw schatte men dat 80 a 95 percent van de boeren er de graanschuren nog leeg heeft. De tarwe, het meest verbouwde graange was in dit gebied, heeft geen stevige korrel kunnen vormen, gerst en haver liggen plat op het veld en zijn gaan kiemen, zodat het groen er een paar handbreedten bovenuit steekt. De drogerijen in Groningen zijn, ondanks de relatief geringe aanvoer, vol bezet. Ook in de Groninger veenkoloniën is het graan kletsnat, maar met de aard appels staat het er beter voor. In Drente staat, naar men bij het Drents landbouwgenootschap vermoedt, nog de helft van de rogge en 70 a 80 percent van de haver buiten. Vooral de haver is sterk gaan kiemen. In Overijsel kunnen speciaal de veen koloniale bedrijven het graan heel moeilijk binnen krijgen. Op de Veluwe, waar men in de eerste helft van augustus nog enige dagen goed weer heeft gehad, is naar schatting 90 a 95 percent van de i-ogge en 60 a 65 percent van de haver geborgen. De nog niet binnengehaalde haver staat er abominabel voor en zal, ook al probeert men er nog veevoer van te maken, wel ge deeltelijk moeten worden afgeschreven. De aardappeloogst op de Veluwe lijkt kwanti tatief zeer goed te worden, maar bij aan houdend nat weer kan de kwaliteit achter uitgaan. In midden-Limburg zijn de granen vrij wel geborgen, in Zuid-Limburg moet naar schatting nog dertig percent ingeschuurd worden. Op de aardappelpercelen wordt vrij veel rot verwacht. In Noord-Brabant is het graan van de hogere gronden nu vrijwel binnen. Op de lagere gronden probeert men met de meest ouderwetse werktuigen, tot de zeis toe, nog zo veel mogelijk binnen te halen. Ook hier vertoont het graan veel schot. Zeeland staat er, in vergelijking met an dere provincies, vrij goed voor. Van de wintertarwe staat nog 35 percent buiten: 25 percent gemaaid en tien percent onge- maaid. Het ongemaaide gedeelte vertoont weinig schot, het gemaaide meer. De gerst is voor 99 percent binnen en 65 percent van het binnengehaalde zal geschikt zijn voor brouwgerst, zo wordt geschat. De erwten zijn voor 65 percent binnen. Bij de suiker bieten wordt een zeer hoge opbrengst: 50.000 kg bieten per hectare, verwacht. In de Noordoostpolder stond vandaag nog zestig a zeventig percent van het graan te velde, hetzij gemaaid of ongemaaid. Ook „legering" van het graan komt. anders dan in andere streken, in de N.O.P. niet voor: alles staat er goed recht. In Oostelijk Flevoland werd vandaag druk gewerkt. Ook hier vordert men moei zaam met de oogst. Koolzaad en zomer- gerst zijn binnen. Van de wintertarwe, waar men nu mee bezig is, is veertig per cent geruimd, terwijl zestig percent onge maaid op het veld staat. Van de ongemaai- De commissie yan drie vooraan staande Nederlanders, die moet on derzoeken of en in hoeverre er bij de Unilever n.v. nalatigheden hebben plaats gehad ten aanzien van de Planta, is samengesteld. De commissie bestaat uit dr. W. Drees, oud-minis- ter-president en minister van staat, dr. P. Rijkens, adviserend lid van de raad van bestuur van de Unilever n.v. en de heer W. H. de Monchv, com missaris van de PIolland-Amerika lijn en ondervoorzitter van de Kamer van Koophandel in Rotterdam. Dr. W Drees de tarwe ligt de helft tegen de grond en vooral die helft vertoont veel „schot". Van de haver moet nog ongeveer tachtig per cent geoogst worden. De zomertarwe moet nog aan de beurt komen. Ze staat nog rechtop, maar begint wel al te kiemen. BERLIJN (Reuter-DPA) De Oostduit- se president Wilhelm Pieck is vandaag op de leeftijd van 84 jaar in Oost-Berlijn overleden. Pieck was de enige nog in le ven zijnde oprichter van de Duitse com munistische partij. Hij werd op 3 januari 1876 geboren te Guben. een stadje aan de Neisze. Al vroeg ontwikkelde hij politieke aktiviteit. In 1915 organiseerde hij een betoging voor de Rijksdag van vrouwen die beëindiging van de oorlog eisten. Hij werd opgeroepen voor dienst in het leger va'n de keizer, kreeg een krijgsraadstraf wegens poging tot muiterij, ging naar het front, raakte gewond en kwam in een hospitaal. Toen hij hersteld was vluchtte hij naar Neder land, vanwaar hij in 1918 in het geheim naar Duitsland terugkeerde. Met: Karl Liebkneeht en Rosa Luxem burg richtte hij aan het eind van de eerste wereldoorlog de Duitse communistische partij op. In 1919 werden Rosa Luxemburg en Karl Liebkneeht door nationalisten ter dood gebracht, maar Pieck wist te ontko men. hoe is altijd onduidelijk gebleven. Ernst Thaelmann, die in 1926 de partij leidde, gelastte een onderzoek maar het rapport is nimmer openbaar gemaakt. Pieck werd in 1928 in de Rijksdag gekozen en in de Berlijnse gemeenteraad. Na de brand in het Rijksdaggebouw in 1933, week hij uit naar Frankrijk. In 1939 dook Pieck op in de Sovjet- Unie. Volgens nimmer bevestigde berich ten zou hij ervoor gezorgd hebben dat Ernst Thaelmann niet werd uitgeleverd toen de nazi's, na hun pakt met de Russen vijftig communisten naar Rusland uit leverden. Thaelmann stierf in 1944 in een Duits concentratiekamp. In de tweede wereldoorlog zette Pieck het „vrije Duitse comité" op, dat Duitse kriigseevnngencn in Rusland ompraatte. In 1945 betrad Pieck met de Russische troepen voor het eerst weer Berlijnse bo dem. Zijn zoon Arthur was bij hem in het uniform van maioor in het Russische leger. In oktober 1949 werd hij benoemd tot eerste president van Oost-Duitsland. MOSKOU (AFP) Sekoe Tc_^. presi dent van Guinea, is dinsdag in Moskou aangekomen, in gezelschap van verschei dene ministers. De president werd bij zijn aankomst op het vliegveld \an Moskou door premier Kroesjtsjev en de voornaamste Sovjet leiders ontvangen. Kroesjtsjev zei in een toespraak op het vliegveld, dat „het schandalige en ver ouderde koloniale stelsel" in Afrika aan het instorten is en dat niemand de vrije ontwikkeling van de daar ontstaande onaf hankelijke ianden kan belemmeren. Vol gens de Russische leider beginnen de pas- gevormde onafhankelijke landen van Afri ka een actieve rol in de wereldaangele genheden te spelen en een steeds grotere invloed te krijgen op de internationale situatie. Dr. P. Rijkens W. H. de Monchy Op een persconferentie op het departe ment van Sociale Zaken en Volksgezond heid heeft de directeur-generaal van de Volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam vanmorgen onthuld dat er thans een offi cieel .justitieel onderzoek is begonnen door de officier van Justitie in Rotterdam in zake de Planta-ziekte en de eventuele ver antwoordelijkheid van de fabrikanten van de margarine van deze naam. Tal van offi cieren van Justitie zullen by dit onderzoek de Rotterdamse officier terzyde staan. De directeur van de geneeskundige hoofdinspectie dr. Dijkhuis heeft medege deeld dat er op het ogenblik een uitge sproken daling in het aantal ziektegeval len geconstateerd kan worden. Vanmorgen waren er vrijwel geen nieuwe gevallen. Zaterdag lagen nog 181 patiënten met, deels ernstige, ziektever schijnselen in ziekenhuizen. Het totale aantal gevallen beweegt zich naar schat ting tussen de zestig- en honderdtiendui zend. Verklaard werd nog dat in geen enkele andere Nederlandse margarinesoort de schadelijke emulgator verwerkt is. KENNEMERLAAN 5 (bij de brug) Antisthenes: Om weinig en kort te kunnen spreken moet iemand veel en lang geluisterd hebben. Het rykslandbouwconsulentschap in de Noordoostpolder heeft de laatste dagen aan vijfhonderd graanverbouvvers, afkomstig uit de polder en van ver daarbuiten, laten zien hoe zij, die over een aardappelbewaarplaats met ventilator beschikken, daarin hun natte graan kunnen bewaren. Het aanhoudende regenweer en de daardoor ver oorzaakte vertraging in de oogstwerkzaamheden hebben het graan zo vochtig doen worden, dat verscheidene drogerijen in ons land het niet snel genoeg kunnen ver werken, zelfs niet nu een aanzienlyk deel van de oogst nog te velde staat. In de aard appelbewaarplaats kan het vochtige graan, dat niet meteen naar de drogerij kan, tydelyk voor verder bederf en broei behoed worden. o&p TUNIS (Reuter) Volgens kringen uit de omgeving van de Algerijnse opstande lingenleiders zal de „voorlopige Algerijnse regering" niet antwoorden op de verkla ring van generaal De Gaulle over Algerije. Deze verklaring, aldus bedoelde kringen, bevat geen enkel nieuw element en is slechts een bevestiging van de houding der Franse regering sinds de besprekingen in Melun van juni. In Tunis meent men dat de verklaring van De Gaulle hervatting van het rechtstreekse overleg tussen Frankrijk en de Algerijnse verzetstrijders en hun leiders uitsluit. PARIJS (AFP) De persconferentie van De Gaulle heeft het .reactionaire karakter van zijn politiek bevestigd en teleurstellin gen en ongerustheid in heel Frankrijk ver oorzaakt. Zo luidt de mening van de Fran ce communistische partij. Gezond verstand ALGIERS (AFP) Het secretariaat van het „Front voor een Frans Algerije" zegt in een communiqué dat men het lot van Frankrijk noch dat van zijn provincies kan overlaten aan „het natuurlijke verloop van de dingen" en evenmin aan het „gezonde verstand". MOSKOU (UPI) Onder de kop „De taal van de koude oorlog" schrijft de Rus sische pers over de persconferentie van De Gaulle. De Rus Kreer biedt zijn verontschuldi gingen aan aan de Amerikaan Davis na een onschuldig incident tijdens het nummer hinkstapsprong. (Voor verslagen van de Olympische wedstrijden zie men pagina's 12 en 13. Ad r."'i cuiie

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1