Bezwaren tegen uitgaans verbod voor de jeugd fWFl en bondig Dezelfde temperaturen Maastrichts burgemeester belooft maatregel nader te bezien Voorburgse „moordgrap" voor Hoge Raad Timmerman lichtte eenzame weduwe op Taxichauffeur reed door na dodelijke aanrijding Van vooroorlogse munten werd veel ingeleverd Spoedig beslissing over politiesalarissen Kostersechtpaar in Eemnes in arrest 5 Zwarte Kippen bewaren... 2,46 BESPAREN Japans aarzeling begon al bij eerste verzoek PRISMA 2 INBREUK OP BURGERLIJKE VRIJHEID" ZEER OUDE GENEVER Maand gevangenisstraf tegen wachtmeester geëist Anderhalf jaar geëist „Firato" trok ruim 150.000 bezoekers Laatste mogelijkheid van 12 sept. tot 19 nov imali pi trg4 A Jim i Verkiezingen in Zweden Zaterdags vrij: hele of halve verlofdag Kerkelijk Nieuws Verdacht van moord op hun pasgeboren kind PTT-beambte vulde club kas aan uit loketgelden De Doorman-affaire Bejaardentehuis is volkomen in orde Zeventig jaar getrouwd j|4 Onze „hof"- horloger! WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1960 (Van onze Limburgse correspondent) De Maastrichtse politie heeft, zoals des tijds gemeld is, op 26 augustus bekendge maakt dat wegens herhaald onbetamelijk optreden van jongelui voortaan streng de hand zou worden gehouden aan het verbod t aan ongehuwden beneden de 18 jaar om zich na negen uur 's avonds in de open lucht, in café's en soortgelijke gelegen heden te bevinden. Dit bericht heeft zijn weg gevonden zelfs naar het buitenland. In België, Franse, Engelse en Italiaanse bladen werd deze publikatie opgenomen en een reporter van de Franse radio kwam zelfs naar Maastricht om de opinies bij de overheid en de bevolking te peilen. In de Maastrichtse raad van dinsdag avond heeft dr. J. Tans, als woordvoerder van de P. v. d. A., aan B. en W. vragen gesteld over de strekking van de desbe treffende bepaling in de algemene politie verordening, over de resultaten van de controle en over de kwestie of men het verbod zonder meer wil handhaven. De burgemeester mr. W. baron Michiels van Kessenich deelde mede dat na de pu- blikaties bij de geregelde politie-controles geen enkele aanleiding werd gevonden om met toepassing van het betrokken artikel der politieverordening processen-verbaal op te maken. Er blijkt dus wel heel sterke preventieve werking van de bekendmaking door de politie te zijn uitgegaan. Wel zal het college van B. en W. overwegen of de A.P.V. op het punt van artikel 92, dat nog uit de bezettingstijd stamt, niet gewijzigd dient te worden. Dr. Tans benadrukte dat het bezwaar hoofdzakelijk slaat op het verbod om zich 's avonds na negen uur in de open lucht 1e bevinden. Voor het allergrootste deel der Maastrichtse jeugd achtte spreker een uit gaansverbod na 9 uur 'savonds onnodig en zelfs niet gewenst. Er wordt hier een te grote inbreuk op de burgerlijke vrijheid gemaakt. De vraag rijst zelfs of de over heid wel het recht heeft om een dergelijke ingrijpende vrijheidsbeperking ook aan ordelievende burgers op te leggen. De politiemaatregel tot hantering van dit uit gaansverbod acht dr. Tans bepaald niet gelukkig: de stad werd er onnodig mee in Advertentie per hele liter De geheide gebeide van Wynand Fockink Wynand Fockink - Anno 1679 Werd de „moordgrap", uitgehaald op 21 december 1958 in Voorburg, strafbaar, omdat derden bij de politie aangifte de den? Deze vraag werd bij de Hoge Raad gesteld nu de vier bedrijvers van deze „grap" in beroep van cassatie kwamen tegen een veroordeling door het Haagse gerechtshof tot een maand hechtenis voor waardelijk en 100 gulden boete ieder. Bij de moordscène die de vier mannen ensceneerden, werden schoten gelast, werd het „slachtoffer" in een bestelauto gesleept, nadat hij duivenbloed op straat gespoten had en volgde een halsbrekende „vlucht" met die bestelauto, waarvan het nummer bedekt was. Zij joegen daarmee omwonenden de stuipen op het lijf. De politie werd dade lijk gewaarschuwd voor moord, doodslag en wat dies meer zij. Achteraf kwam het spelletje uit de doeken. De rechtbank sprak de bedrijvers vrij van het enige, dat men hen ten laste meende te kunnen leggen: „het medeplegen van het doen van een aangifte van een strafbaar feit, we tende, dat het niet is gepleegd". Het ge rechtshof kwam tot een tegengestelde con clusie. Mr F. H. Piket en mr. P. de Prez be streden de opvatting, dat de vier verdach ten schuldig aan valse aangifte zijn. Deze aangifte was naar hun mening een gevolg van een „onvoldoende ooggetuigenver slag" van hetgeen in het openbaar gedaan werd. De aangevers waren naar de mening van de verdedigers geen werktuigen in handen van de verdachten, terwijl het hof in ruime opvatting causaal verband aan nam. Dit verband bestond naar hun me ning tussen de materiële en intellectuele daders van de aangifte niet. Er was im mers geen persoonlijke relatie, zo werd betoogd. Zo kon, volgens de raadslieden, geen doorslaggevende invloed op het al of niet doen van aanfite worden geoefend Deze redenering werd aangevuld door het citeren van een reeks vroegere arresten van de Hoge Raad en van beschouwingen in deze materie. De procureur-generaal zal op 19 septem ber concluderen. diskrediet gebracht. Zeker de fractie van dr. Tans heeft geen behoefte aan de hand having van het verbod. Nadat de burgemeester nogmaals ver zekerd had dat B. en W. de betreffende verbodsbepaling in de algemene politie verordening aan een nadere overweging zullen onderwerpen, zag de raad in af wachting van dit nadere standpunt af van een algemene discussie omtrent de ge wraakte verbodsbepaling. Verdacht van diefstal van bananen en worstjes De officier van Justitie bij de rechtbank in Zwolle heeft een maand gevangenisstraf geëist tegen de inmiddels geschorste 44- jarige wachtmeester eerste klas der rijks politie, W. van D. te Veessen, die ver dacht wordt van diefstal van bananen en worstjes. Als getuige trad op een collega van Van D., de wachtmeester der rijkspolitie M. K., die samen met verdachte diensten gelopen had. Tijdens een nachtelijke pa trouille bleek Van D. vier bananen bij zich te hebben. Hij gaf er twee aan K. met de mededeling, dat hij ze van zijn vrouw had gekregen. Een andere keer had ver dachte enkele worstjes. K. vond de zaak verdacht en sprak er met zijn chef over, die zich op zijn beurt in verbinding stelde met de districts-commandant van de Rijks politie te Apeldoorn, jhr. A. M. C. Molle- rus. Deze gaf K. opdracht rapport op te maken. Dit rapport was het belangrijkste stuk ter zitting. De verdachte ontkende, de bananen en worstjes te hebben gestolen. Hij zei de bananen uit een kist te hebben gehaald, waarin een groentehandelaar zijn afval gooide. De worstjes, zo verklaarde hij, had hij uit een automatiek-slagerij. De eige naar ervan zou hem eens hebben gezegd: Als de automatiek dicht is loop dan maar achterom en haal maar wat hartigs uit de slagerij". De slager zei, zich van een de finitieve toezegging niets te kunnen her inneren, maar hij achtte het toch ook niet onmogelijk, dat hij wel eens zoiets tegen Van D. zou hebben gezegd. De groentehandelaar zei, dat bananen, die hij in de afvalkist deed helemaal zwart waren en dus niet meer geschikt voor de handel. Wachtmeester K. verklaarde ech ter dat de bananen, die hij van verdachte had gekregen, uitstekend waren. De offi cier achtte diefstal bewezen en als be wijs voerde hij onder meer aan. dat de verdachte tijdens een gesprek met zijn commandant had bekend. De raadsman, mr. S. Willinge Gratama, zei in zijn pleidooi, dat de verdachte tij dens het gesprek met zijn commandant on verwacht met de feiten uit het rapport was geconfronteerd, dat de emotie hem te machtig was geworden, waardoor hij dingen heeft gezegd, die onjuist waren. Pleiter achtte diefstal niet bewezen en vroeg vrijspraak. Uitspraak over veertien dagen. Achttien maanden gevangenisstraf heeft de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank geëist tegen een 59-jarige Haag se timmerman, die al vijf veroordelingen wegens oplichting achter de rug had en speciaal eenzame weduwen het slachtoffer van zijn geroutineerde oplichtersmethoden had laten worden. De feiten, waarom het thans ging, had hij begaan in juni en juli van het vorige jaar. Door zich uit te geven voor bode van 'n ziekenfonds zag hij kans bij 'n bejaard weduwe 14.50 te innen, nadat hij eerst nog had verteld, dat de vroegere bode wegens fraude was ontslagen. Bij een 63-jarige alleenwonende weduwe belde hij op een zondagmiddag aan met de mededeling „Ik kom van de bemidde ling", waarna hij meteen naar binnen stap te. In de huiskamer vertelde verdachte een vrouw te zoeken, waarna hij de wedu we allerlei brutale komplimentjes begon te maken. De vrouw raakte door dit alles zo van streek, dat zij even naar de keu ken ging om tot zichzelf te komen. Van die gelegenheid maakte verdachte gebruik zich meester te maken van haar porte- monnaie. Bij twee andere Haagse weduwen gaf hij zich uit als employé van een oliemaat schappij, die kamers zocht voor verlofgan gers. Een der vrouwen, een hotelhoudster, maakte hij wijs dat zij veel geld zou kun nen verdienen als zij een keuken liet om bouwen tot badkamer. Als zij hem 60.- gaf, zou hij het allemaal wel regelen. Van de andere weduwe, die hij ook ver lofgangers zou bezorgen, wist hij, dat zij graag een flatje zou willen hebben. Ver dachte vertelde haar goede connecties bij een woningbouwvereniging te hebben. Als de vrouw hem 25.- gaf, zou hij er voor zorgen dat haar wens in vervulling zou gaan. In dit geval achtte de officier oplichting niet bewezen. De vrouw verklaarde name lijk als getuige, wel dóór gehad te hebben dat verdachte loog. Zij had hem echter het geld gegeven om van hem af te ko men, want zij was alleen thuis. Verdachte beweerde zich van de feiten niets meer te herinneren. Uit het psychia trisch rapport bleek echter dat er geen enkele aanleiding was om in dit geheugen verlies te geloven. De officier geloofde er ook niets van en eiste 18 maanden gevan genisstraf. De verdedigster mevr. mr. Huart-En- gelsman vroeg een gedeeltelijk voorwaar delijke straf en onmiddellijke invrijheid stelling voor haar cliënt die reeds acht maanden in voorarrest zit. Dit verzoek werd afgewezen. Uitspraak 20 september. Advertentie KENTU KENT? De meest gerookte filter sigaret in Amerika - Nu ook in Nederland De rijkspolitie heeft maandagnacht on der Woerden een 49-jarige Haagse taxi chauffeur en zijn 13-jarig dochtertje aan de kant van de weg Utrecht-Den Haag in hun wagen geheel versuft aangetroffen. De rijkspolitie was op de wagen attent geworden, omdat deze aan de voorzijde zwaar beschadigd was. Nader onderzoek wees uit, dat de man in Den Haag op het Huygensplein een ernstige aanrijding had gehad met een bromfietser, die met een schedelbasis- fractuur in de „Ursulakliniek" in Wasse naar moest worden opgenomen. Het slachtoffer, de 30-jarige J. P. Dame uit Den Haag, is dinsdagmiddag overleden. Om onverklaarbare redenen reed de taxichauffeur op het Huygensplein geheel aan de linkerzijde. Na de botsing stapten de chauffeur en zijn vrouw uit en stelden zich van de toestand van het slachtoffer op de hoogte. Ineens echter stapte de be stuurder weer in de wagen, waarin zijn dochtertje nog zat, en reed snel weg Toen de politie hem aantrof, kon de man niet verklaren, waarom hij was doorgere den. Hij herinnerde zich nog wel een aan rijding te hebben gehad, maar verder was hij geheel versuft. Hangende het onder zoek is de man door de politie aange houden. Op de laatste dag van de „Firato" in het RAI-gebouw hebben 19.357 personen deze elfde internationale tentoonstelling van elektronica bezocht. Daarmee kwam het totale aantal bezoekers op 152.586, iets minder dan vorig jaar. De grootste belangstelling zowel van ko pers als belangstellenden richtte zich we derom op televisie, radio en bandrecor ders. Met de intrekking van het zilveren dub beltje is de laatste vooroorlogse munt uit de Nederlandse pasmuntcirculatie verdwe nen. Van alle oude munten, die sinds de totstandkoming van de muntwet 1948 bui ten omloop werden gesteld, is tot dusverre 88 Vs percent naar 's rijks munt terugge vloeid, aldus deelt het ministerie van Financiën mede. Hierbij is gebleken, dat hoe kleiner de waarde der coupures was, hoe geringer het percentage van het aan tal munten, dat terugkeerde. Zo is van de kleinste munten ongeveer 50 percent inge wisseld. Het totale percentage van 88 Vs percent is vrij hoog als in aanmerking wordt ge nomen, dat zich onder de ingetrokken cou pures stukken van typen bevinden, die meer dan een eeuw (zilveren kwartjes en dubbeltjes) en ruim driekwart eeuw (bronzen 2 V2-cent, 1- en '/a-cent) in ge bruik zijn geweest. Uiteraard is het aantal munten, dat in deze lange reeks van jaren door allerlei omstandigheden vexdoren is gegaan, in totaal niet onaanzienlijk. Hier bij moet echter rekening worden gehou den met het feit, dat gedurende de laat ste ooi-log vei-moedelijk vrij veel munten als gevolg van de toen heex-sende mate- riaalschaai-ste door het publiek aan hun eigenlijke bestemming zijn onttrokken. Nu de sanering van het Nedei-landse muntwezen geheel is voltooid zal van 12 september tot en met 19 november 1960 voor de laatste maal de gelegen heid worden opengesteld tot inwisseling van alle sedert 1948 buiten omloop gestel de munten te weten: Vs ct (bi-ons), 1 ct (bi-ons en zink), 2 V2 ct (bi-ons en zink), 5 ct (cupronikkel en zink), 10 ct (zilver en zink), 25 cent (zilver en zink), Vs gld, 1 gld en 2 Vs gld. Ij :V V 1 3 ll 3 lm 4 I I I ff. n Op 18 september worden in Zweden algemene verkiezingen gehouden voor het parlement. Overal in het land staan in steden en dorpen de borden met affiches, die ae twijfelaars van advies moeten dienen. „Met de sociaal-demo craten voor vier weken vakantie" is een van de leuzen die echter deze vis ser niet kunnen boeien: De vangst van de dag interesseert hem kennelijk meer Geschil tussen griffier van Utrechtse Staten en ambtenaar Voor de Centrale Raad van Beroep in Utrecht heeft het geschil gediend tussen de griffier van de Staten van Utrecht en een ambtenaar uit De Bilt over de vraag, of een op zaterdag genomen verlofdag als een halve of als een hele verlofdag dient te worden beschouwd. De ambtenaar meent dat hier sprake is van een halve dag, doch de griffier mei-kt dit verlof als een hele dag aan. De ambtenaar beriep zich thans voorna melijk op de behandeling van de zaak voor het ambtenarengerecht in Utrecht, dat zich vorig jaar heeft uitgesproken voor het standpunt van de griffier. Naar zijn me ning is de conclusie van dit gerecht on juist en zijn de door hem aangevoerde ar gumenten geenszins weerlegd. Voor de ambtenaren in de gemeente Utrecht geldt de vrije zaterdagochtend als een halve verlofdag. Dit was ook bij de provincie het geval vóór de jongste wereldoorlog. Hij concludeerde tot vernietiging van de beslissing van het Utrechts ambtenarenge recht. Mr. J. A. Brouwer, optredend als ge machtigde van de griffier, drong aan op aanvaai-ding van het standpunt van de he le verlofdag. Op 27 september volgt de uitspraak. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Drachten T. Tijsma, kand. te Workum. Aangenomen naar Nieuwveen (toez.) A. S. Klusener, kand. te Delft naar Wor kum (toez.) G. van Zeben te Windesheim naar Koudekei-ke't Zandt (toez.) H. A. van Herwaarden, voorheen zendings predikant, wonend te Hilversum. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Schiedam M. S. Roos te Al phen a. d. Rijn. Beroepen te Zwaagwesteinde G. J. Buys te Papendrecht. Geref. Gemeenten Beroepen te Paterson (U.S.A.): A. Ver- gunst te Rotterdam-Centrum. De achttienduizend politiemannen, die ons land telt, zullen zeer spoedig weten of de regering bereid zal zijn hun een sa larisverhoging van meer dan tien percent in het vooruitzicht te stellen. Een dezer dagen is het rapport van de interdeparte mentale salariscommissie bij de ministers van Justitie, Binnenlandse Zaken en Fi nanciën ingediend. Het rapport beoogt een gedifferentieerde salarisverhoging, die, be halve op de noodzaak van deze verhoging ook is gebaseerd op het opheffen van het tekort aan politiepersoneel. Het staat wel vast, dat de voorstellen van de commissie na het ovei-leg tussen de ministers, eveneens zeer spoedig, wel licht deze week nog, bij het georganiseerd overleg, waarin afgevaardigden van de po litiebonden zitting hebben, op tafel zullen worden gebracht. Bij de politiekorpsen is over de gang van zaken ongerustheid ontstaan, nu de beroepsmilitairen een salarisverhoging van vijftien percent in het vooruitzicht hebben gekregen. Men is vooral ongerust over het percentage van de salarisverhoging. De po litiebonden hebben destijds aangedrongen op een verhoging van ten minste tien per cent in afwachting van het werkclassifica- tierapport. Dit rapport is in mei versche nen. De rijkspolitie heeft een 29-jarige kos ter en zijn 28-jarige echtgenote uit Eem nes (Utrecht) in arrest gesteld. Het echt- par wordt er van verdacht vorige maand een pas geboren kindje om het leven te hebben gebracht. De laatste weken had het in de omge ving van het echtpaar al verwondering ge wekt dat de vrouw, die in verwachting was, zonder baby werd gezien, terwijl van een geboorte niets bekend was. De politie stelde een onderzoek in en hield het echt paar aan. In de tuin van de kosterswoning werd gegraven, maar het stoffelijk ovei-- schot van een baby werd niet gevonden. Daarom ging men zoeken in de naast de woning gelegen hervormde kex-k van Eem- nes-Binnen en men vond een kinderlijkje in een doofpot. Onderzocht wordt of al eerder een pas geboren kindje van het echtpaar om het leven is gebracht. Het echtpaar heeft een kindje van ruim een jaar. Een voormalige PTT-beambte, die in zijn vrije tijd penningmeester was van de hand balclub WGN in Den Helder, kreeg, door dat de contributie van zijn vereniging zo slecht binnenkwam, een kastekort van 600 gulden. Dit tekort werkte hij eind 1959 weg met gelden, die hij als loketambtenaar van de PTT onder zich had. Hij zou dit gedaan hebben met het voor nemen dit geld weer in de PTT-kas te rug te storten als de contributie van de handballers weer binnen zou komen. Maar die contributie kwam niet binnen en zo bleef de beambte het ene gat stoppen met het andere. Totdat er begin van dit jaar in de PTT-kas een tekort van 900 gulden werd geconstateei-d. Verdachte stond dins dag terecht voor de rechtbank in Alkmaar. De officier van justitie, mr. dr. J. Vel- linga, eiste twaalf maanden met aftrek van vooraiTest, waarvan vier maanden voorwaardelijk. De verdediger, mr. H. Scholten, bepleitte clementie voor verdach te, die inmiddels bij de PTT is ontslagen. Advertentie TOKIO (UPI) De Japanse minister van Buitenlandse Zaken, Zentaro Kosaka heeft op een persconfei-entie een lange ver klaring voorgelezen, waarin een uiteenzet ting werd gegeven van de omstandigheden, die leidden tot het afgelasten van het be zoek aan Japan van de „Karei Doorman". Hij zei dat Nederland in mei Japan had benaderd inzake een bezoek van het vlieg- dekschip en dat Japan op dat tijdstip een „gereserveerde houding" had aangenomen omdat het vreesde dat het bezoek zou lei den tot „een zeer moeilijke situatie". Hij verklaarde, dat destijds toestemming voor het bezoek werd gegeven omdat Ja pan niet kon weigeren wegens de interna tionale gebruiken van hoffelijkheid. Hij zei voorts dat de Japanse regering door over leg met Indonesië en Nederland had ge- tracht een middel te vinden om de pro blemen op te lossen. Wethouder van Elburg: Het bejaardentehuis „Het Feithenhof" is dinsdagavond weer ter sprake geweest in de vergadering van de gemeenteraad van Elburg. Tijdens de rondvraag ver klaarde de wethouder van Openbare Wer ken dat de provisoren van „Het Feithen hof" menen dat het tehuis, sinds het enige tijd geleden is verbouwd, volkomen in or de is en dat buitenstaanders zich van be moeienissen met interne aangelegenheden dienen te onthouden. Dit werd ook vastgesteld door de bur gemeester, die meedeelde, dat met een bejaardentehuis buiten Elburg wox-dt on- dei-handeld over de plaatsing van een on vermogende vrouw van 83 jaar, die niet in „Het Feithenhof" wordt opgenomen, hoewel er wel plaats voor haar zou zijn. In de vorige vergadering protesteerde de raad tegen misstanden, die in het be jaardentehuis zouden bestaan. In het te huis, dat ooi-spronkelijk bestemd is voor armlastige bejaarden, zou de voorkeur worden gegeven aan beter gesitueerde be woners. Verder zouden de bewoners onder dwang van de predikanten-provisoren de godsdienstoefeningen moeten bijwonen. Een van de raadsleden stelde voor van ovei-heidswege een pex-soneelslid in het te huis aan te stellen. De dix-ectrice van het tehuis heeft na onenigheid met de px-ovisoren ontslag ge nomen. Afscheid. Zaterdag 17 september zal na de sluiting van de zitting der Staten- Genex-aal voor de leden van de beide Ka mers en van de regering in het gebouw der Eerste Kamer een ontvangst worden gehouden ter gelegenheid van het afscheid van de nestor van de Eerste Kaïrier, de 88-jarige prof. mr. A. Anema, na een lid maatschap van 39 jaren. Ned. Hervormde Kerk. Aangenomen naar Workum, toez., G. van Zeben, Win desheim, Nieuwveen, toez., A. S. Klusener, kand. Delft, Koudekerke en 't Zand, toez., H. A. van Herwaarden, voorheen zendings predikant, wonende te Hilversum. Nieuw Tweede-Kamerlid. De voor zitter van het Centraal Stembux'eau heeft tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard de heer A. C. Verhoef (P. v. d. A.) te Utrecht. Deze benoeming is geschied in de vacature, welke is ontstaan doordat prof. dr. I. Samkalden ontslag heeft ge nomen met het oog op zijn verkiezing tot lid van de Eex-ste Kaxner. Uit trein gevallen. Dinsdagmiddag is tussen Ommen en Max-iënberg een vier jarig meisje uit een trein gevallen. Een twaalfjarig zusje zou met haar naar het toilet gaan, maar vergiste zich in de deur, waardoor het kind naar buiten viel. Ogen blikkelijk werd er aan de noodrem ge trokken. Toen men het kind langs de rails vond bleek, dat het slechts licht gewond was. Geneeskundig inspecteur. Benoemd tot geneeskundig inspecteur voor de geestelijke volksgezondheid is C. G. Mool- huizen, aan wie de px-ovincies Groningen, Friesland en Drente als ambtsgebied zijn aangewezen. Zijn standplaats is Zuidlax'en. De heer Moolhuizen heeft zijn functie op 1 september aanvaard. Erepromotie. De universiteit van Go- thenbux'g (Zweden) heeft een eredoctox'aat toegekend aan prof. dr. R. W. Zandvoort, hoogleraar in de Engelse taal en letter kunde aan de rijksuniversiteit te Gronin gen. Prof. Zandvoort is oprichter en hoofd redacteur van het nu veei'tig jaar bestaan de internationale tijdschrift „English Stu dies" in de redactie waarvan ook de Skan- dinavische landen België en Zwitsexdand vertegenwoordigd zijn. De erepx-omotie zal op 22 oktober geschieden. Afgebrand. Dinsdagmiddag is een bij een boerderij in Wijster (gemeente Beilen) staande landbouwschuur tot de grond toe afgebrand. Ook de hele voorraad hooi en stro werd een prooi van de vlammen. Twee varkens kwamen in het vuur om. Door het ingrijpen van de brandweer van Beilen bleef het voorhuis behouden. Uitbreiding. Het Diaconessenhuis Bro- novo in Den Haag zal grondig verbouwd worden. De tenminste 8,5 miljoen ver gende verbouwing, die zeker zes jaar zal duren, omvat ondermeer het bouwen van bungalows voor de rustende zusters, een torenflat voor de dienstdoende zusters, twee vleugels voor de leerlingen en vex-- nieuwing van laboratorium en operatie kamer. Ook het kinderpaviljoen zal wor den uitgebreid. Het aantal bedden voor de patiënten zal stijgen van 240 tot 318. Op 13 september hopen de heer J. Zuil en mevrouw J. ZuilVeldhuizen in Boyl (gemeente Ooststellingwex-f) hun 70-jarige echtvereniging te vieren. De heer Zuil is 93 jaar en zijn echtgenote 91. Beiden genieten nog een goede gezond heid en verrichten nog dagelijks hun ge wone bezigheden. Het echtpaar heeft ze ven kinderen en 27 kleinkinderen. Advertentie j. Permitteer u het comfort f van een eigen horloger. Zijn advies aan u en uw huisgenoten is een ere zaak voor hem... de vak- i4 man (hij wil u immers niet alleen graag als klant win nen, maar ook behouden). j| r het goede Anker-horloge Op de oceaan heerst een flinke depres sieactiviteit. hij IJsland ligt een diepe depressie, terwijl vanochtend midden op de oceaan een nieuwe depressie tot ont wikkeling kwam. De invloed van de de pressies breidt zich op het ogenblik echter voornamelijk uit naar het zeegebied ten noordwesten van Schotland. Een hogedruk- gebied verplaatste zich van de Azoren in de richting van de Golf van Biscaye. Boven Engeland bevond zich een oceaan- fx-ont dat er tijdelijk regen heeft gebracht. Een storing langs dit front, die zich naar Frankrijk verplaatste, was er de oorzaak van dat het frent slechts heel langzaam in de richting van Nederland bewoog. Bo vendien nam de activiteit ervan in onze omgeving geleidelijk af. Het front zal Ne- derland nog wel in het komende etmaal kunnen passeren, maar vermoedelijk zal dit slechts hier en daar wat motregen bren gen. Na de frortpassage zal de wind naar west tot noordwest ruimen, waarbij de temperatuur maar weinig verandering zal ondergaan. WEERKAFFOKTEN Maximum-tem pers turen bulten- en binnenland van gisteren Neerslag laatste 24 uur Donderdag 8 september Zon op 6.02 uur, onder 19.12 uur. Maan op 20.43 uur, onder 9.29 uur. Maanstanden 12 sept. 23.20 uur laatste kwartier. 21 sept. 00.13 uur nieuwe maan. 28 sept. 2.13 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 7 september Hoog water 4.40 en 17.07 uur. Laag water 0.32 en 12.48 uur. Donderdag 8 september Hoog water 5.23 en 17.48 uur. Laag water 1.15 en 13.30 uur. Ypenourg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon half bew. regen zwaar bew. onbewolkt regenbui geheel bew. motregen geheel bew. geheel bew. mist geheel bew. regen regen half bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt zwaar bew recen onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt w tl S~ L, temp. w ra el 0) ëfl zzo 16 0,2 z 16 4 z 16 0 verand. 17 2 windst. 17 5 windst. 17 4 zo 17 2 z 16 2 n 11 0,1 nw 14 0,5 windst. 14 0,1 n 17 3 z 13 0,3 windst. 14 6 zo 16 0,1 zzo 16 0,1 z 13 1 z 16 7 zw 21 2 windst. 19 0 n 22 0 w 15 7 windst. 14 0,3 wzw 12 5 wnw 17 0,4 windst. 14 2 n 28 6 nnw 31 windst. 25 0 no 23 0 windst. 26 0 windst. 0 nnw 30

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2