Toestand in Kongo „bevroren" door scherpe UNO-maatregelen Nieuw financieel schandaal in Londen ontdekt? Ko mos Verwarring in Bonn over De Gaulle's plannen NAAIMACHINES WERELDNIEUWS Tegenstelling? „Bijl aan de wortels van de NAVO", zegt socialistische oppositie Bloemen, zómaar skntc <~Praatótoel Kcisavoeboe maakt meer ontslagen bekend via radio Brazzaville Ghana kiest partij voor Loemoemba Verdachte transacties ENGEL Dominicaanse Republiek voor Veiligheidsraad r~ WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1960 3 €)p de TWEE EN HALF MILJOEN GEZOCHT Tuchtreglementen voor de Russische strijdmacht Alléén eén tandarts n reinigt Uv* r tanden beter dan !U;d In onze rubriek „In en om het Binnen hof" heeft dr. E. van Raalte er onlangs op gewezen dat het in verschillende lan den meer en meer voorkomt dat de Eer ste Minister of de minister-president per soonlijk en rechtstreeks betrokken wordt bij het buitenlandse beleid en dat deze ontwikkeling ook in Nederland haar in vloed heeft laten gelden op de rol van de minister-president met betrekking tot de buitenlandse politiek. Hoe actueel het probleem is, dat daar mee (op 27 augustus) in ons blad werd aangestipt, is wel overduidelijk gebleken uit. de wonderlijke historie van deze week inzake de mogelijke „internationalisatie van Nederlands Nieuw-Guinea". De be richten van buitenlandse persbureaus hier omtrent waren dat staat nu wel vast ingegeven door hetgeen minister-president de Quay dienaangaande op een informele bijeenkomst met buitenlandse joürnalisten had gezegd. Mogelijk heeft hij bedoeld, uitsluitend zijn persoonlijke mening over de Nieuw-Guinea-kwestie te uiten, maar niettemin schijnt hij in de loop van het be wuste gesprek herhaaldelijk het woord „regeringsstandpunt" te hebben gebruikt. Hoe dan ook, het is een feit dat de minis ter-president bij deze gelegenheid uitin gen heeft gedaan van onmiskenbare bete kenis voor het buitenlandse beleid van onze regering (d.w.z.: van zijn kabinet) waaromtrent, naar men mag aannemen, géén vooroverleg is gepleegd met de mi nister van Buitenlandse Zaken. Het kan niemand verwonderen dat deze minister daarop, vlak voor zijn vertrek naar de Al gemene Vergadering van de UNO, met nadruk verklaarde dat hij de bewinds man was die aan het hoofd stond van het departement van Buitenlandse Zaken, en dat hij voorts probeerde de overeen komst tussen hetgeen de premier had ge zegd en wat het bekende door hem (mi nister Luns) uitgevoerde regeringsbeleid is zo nadrukkelijk mogelijk te belichten. Dit laatste is de voor de hand liggende di plomatieke methode, waarbij alles op de nuancering aankomt. Minister Luns vond het blijkbaar nuttig, de (nu ook door hém toegegeven) plannen om nog eens met se cretaris-generaal Hammarskjoeld en met „bevriende landen" over Nieuw Guinea te gaan praten, voor te stellen als iets van zelfsprekends, dat nauwelijks vermelding verdiende, terwijl minister-president De Quay het blijkbaar nuttig t?ad geoordeeld, dieper in te gaan op de betekenis en de mo gelijke resultaten van diezelfde aanstaande gesprekken. Zo gezien hoeft er dus geen feitelijke tegenstelling te bestaan tussen hetgeen de twee ministers in concreto hebben willen betogen; maar wel is er duidelijk sprake van een tegenstelling in hun tactiek. Mr. Luns vindt waarschijnlijk dat prof. De Quay wat te openhartig is geweest tegen over de buitenlandse pers; en de minis ter-president zelf zal wellicht van oordeel zijn dat het óók zijn waarde kan hebben, via de pers en dan in dit geval ook juist via de buitenlandse pers eens iets uit de doeken te doen van hetgeen er aan denkbeelden en wensen leeft onder het vaak al te starre masker dat Nederland bij zijn buitenlands beleid pleegt op te zetten. Dit alles neemt natuurlijk niet weg, dat coördinatie bij kwesties van deze aard van het allergrootste belang is. Juist in een tijdperk waarin de bemoeienis van regeringsleiders met de buitenlandse poli tiek van hun land (prof. De Quay is trou wens van vandaag af ook weer minister van Buitenlandse Zaken ad interim) zo groot en vaak zo beslissend is geworden. (Van onze correspondent) BONN Terwijl de Wcstduitse regering en de regeringspartij de C.D.U.-C.S.U. zorgvuldig vermeden officieel commentaar op De Gaulle's plannen te geven uitten de beide oppositiepartijen daarentegen scherpe critiek. De socialistische S.P.D. noemde het voorstel van De Gaulle tot revisie van de Noordatlantische Verdrags organisatie „de bijl aan de wortels van het Atlantische pact". De regering had maandagavond De Gaulle's voorstellen nopens een herziening van de Europese politiek en de Atlantisch verdediging prin cipieel goed genoemd, maar verder deed zij er het zwijgen toe. De Gaulle had zijn plannen reeds op 30 en 31 juli in het slot Rambouillet bij Parijs aan Adenauer geopenbaard, waar op de bondskanselier zeer koel zou hebben gereageerd. Men mag aannemen dat de Wcstduitse regering de Franse voorstel len nog altijd verwerpelijk acht: zij beteke nen in feite namelijk een volledig opzij schuiven van de supranationale organen, Waarvoor Adenauer elf jaar lang gestre den heeft. Voorts zouden zij bij realisering de band tussen Washington en West-Euro pa zeer zeker verzwakken en deze band wordt door Bonn juist onontbeerlijk voor het bestaan van West-Duitsland en geheel Europa beschouwd. Dat de regering-Aden- auer nu zwijgt ligt ongetwijfeld aan het feit dat de kanselier zelf op het ogen blik met vakantie in Noord-Italië is en zijn minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano zich in Zuid-Amerika bevindt. De oppositie nam deze gelegenheid gis teren gretig te baat om de regering uit te dagen. De socialisten spraken over De Gaulle's „verwarde bedoelingen" die de N.A.V.O. door de S.P.D. thans gesteund zullen verzwakken Zij achten het onbegrij pelijk dat de regering de plannen in begin sel goedkeurt. De liberale F.D.P. eiste dat de regering de plannen ronduit zou af wijzen. Men verwacht verdere opheldering over de Franse plannen op 8 en 9 oktober als de Franse minister-president Debré en zijn minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville Bonn zullen bezoeken. Voorlopig evenwél zal Bonn op twee pun ten door De Gaulle's plannenmakerij in een moeilijke positie blijven zitten: 1) De Europese integratie: de alom als noodzaak geziene nauwe samenwerking tussen de Europese Economische Gemeen schap en de kleine vrijhandelszone en het „onttronen" van de bureaucratische en technocratische Europese instanties te Brussel betekenen reeds het einde van cle „oude" Europese integratiepolitiek. Maar ook een toenadering tot de Brit ten en waarschijnlijk een verslapping van de nauwe band Parijs-Bonn. Voor Bonn en Londen is een Frans domineren (De Gaulle als „woordvoerder van het Euro pese continent volstrekt onaanvaard baar. En toch vindt Adenauer de „as Parijs-Bonn" uitermate belangrijk voor zijn land en voor West-Europa 2) De N.A.V.O.: iedere verzwakking van de N.A.V.O. gelijk De Gaulle wenst, komt neer op een verzwakking van de Ameri kaanse positie in de westelijke defensie. En waar Parijs Washington als militaire en economische macht nimmer zal kun nen vervangen, daar blijft West-Duitsland zeker aangewezen op de Amerikaanse he gemonie in de westelijke defensie, die De Gaulle juist wil afbreken.... Frans verweer PARIJS (Reuter) Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenland se Zaken heeft gezegd dat Frankrijk voor namelijk de interne structuur van de N.A.V.O. gewijzigd wil zien en niet het verdrag zelf. WASHINGTON (UPI) Amerikaanse regeringsautoriteiten nemen aan, dat De Gaulle tracht tot „revisie" van de NAVO te komen, waarbij de NAVO-strijdkrachten op een nationale basis geschoeid zullen v/orden in plaats van geïntegreerd te zijn zoals thans, door de meerderheid der N.A.V.O.-landen niet zal worden gesteund. Het verlangen van De Gaulle om tot grotere westeuropese samenwerking te ko men door de vorming van nieuwe instel lingen, schijnt er op te wijzen, dat De Gaulle het leiderschap in Europa wil over nemen van de Verenigde Staten. Advertentie OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Weet U dat buitenlanders ons benijden om de bloemenweelde, die ons hier heel het jaar voor weinig geld geboden wordt? Wij zijn rijk, wat dat betreft! Reden temeer om er veel van te profiteren. Reden temeer, meneer, om Uw vrouw ook eens onverwacht gelukkig te maken met een liefdesbetuiging in kleurige, fleurige vorm. Natuurlijk is dit geen etiquette- voorschrift, maar het is wel ..goede toon" om ook eens iets aardigs te doen als het niet officieel verwacht wordt, als het géén moederdag, trouwdag, verjaardag of ik-heb-wat-goed- te-maken-dag is! Bloemen, zómaar Weet U wat ook „goede toon" is? Gladstone sigaretten presenteren. Want Gladstone is - met of zonder filter - de sigaret die iedereen voldoening schenkt. -s KING SIZE VOORNAAM EN AANGENAAM Pont 20 STUKS F t.- LEOPOLDVILLE Reuter/AFP/ UPI). - Drastisch ingrijpen van de UNO in Kongo, waarbij het voor Loemoemba zo belangrijke radio station van Leopoldstand en alle vlieg velden werden bezet, heeft de toestand min of meer bevroren, maar de twee grote rivalen, premier Loemoemba en president Kasavoeboe, zetten bei de uit hun zwaarbewaakte villa's in Leopold stad hun machtstrijd voort. Kasavoeboe heeft daarbij een nieuwe spreekbuis gevonden, namelijk de radio van voormalig Frans Kongo, via welke hij inmiddels bekend heeft gemaakt dat hij behalve Loemoemba nóg vijf ministers, die bekend ston den om hun communistische neigin gen, heeft ontslagen, onder wie de minister van Justitie Mwamba, van Binnenlandse Zaken, Gbenye, en van Voorlichting, Kasjamoera. Inmiddels heeft echter Loemoemba kans gezien openbaarheid te geven (Van onze correspondent) LONDEN. De Lontlense beurs zit opnieuw met een overnemingsschanclaal en heeft de politie van de Londense city een volkomen op zichzelf staande politie macht verzocht een onderzoek in te stellen. De zaak waar het om gaat is de Ilan nan's Land Company, met een (papieren) kapitaal van zes miljoen pond (ruim 60 mil joen gulden) van de Londense financier Adrian Jacobs. Hannan's hield zich de laatste tijd bezig met het overnemen en opkopen van restaurants en aanverwante bedrijven door middel van aandelcnmanipulaties. De aandelen van Hannan's, met een nominale waarde van 2 shillings (een gulden) stegen binnen de kortst mogelijke tijd tot zestien- eneenhalve shilling, een stijging van niet minder dan 825 percent. Het beursbestuur, dat sinds het Ling- tang-ovememingsschandaal dat de Londen se financier Grünwaïd onlangs vijf jaar ge vangenisstraf opleverde, nu uiteraard alle overnemingstransacties zeer nauwkeurig in in het oog houdt, vond deze stijging iets te verdacht. Op 6 juli verbood het de ver handeling van Hannan-aandelen en begon een onderzoek naar de achtergrond van deze zaak. Het bedrag waar het beursbe stuur naar zocht is tweeëneenhalf miljoen gulden, afkomstig van overnomingstrans- acties. Gisteren kondigde het. bestuur aan dat „het onderzoek was voltooid en dat het bepaalde inlichtingen aan de city-politie had gegeven, zodat deze handelend kan op treden als zij dit nodig acht". Het bestuur voegde eraan toe, dat het verbod van han del in de bewuste aandelen gehandhaafd blijft. De fraude-afdeling van de city-politie zal nu ruim 60 effectenmakelaars in Enge land en Schotland ondervragen over de transacties vóór de stopzetting. Zij wil on der meer weten wat de instructies waren, die de makelaars bij koop- of verkoopop- dracht.cn voor Hannan-aandelen kregen. Jacobs, een 31-jarige accountant, heeft tot dusver nog geen bezoek van de politie gehad, maar gisteren na de verklaring van het beursbestuur, zei hij bevreesd te zijn, dat dit wel eens het einde van zijn eerste zakenavontuur kon zijn. Aanvankelijk werkte hij in de Londense city voor an deren, maar toen hij vond dat hij voldoen de wist over de beurs, de financiële wet geving en administratie, achtte hij de tijd gekomen zijn kennis ten eigen bate aan te wenden. Hij nam de toen bijna failliete Hannan's Land Company over en bouwde deze in twee jaar tijd op tot de huidige miljoenen- zaak, zij het dan dat deze miljoenen vrijwel uitsluitend op papier (dat wil zeggen aan delen) berusten. Niettemin bracht Hannan's aan zijn oproep tot militaire hulp aan alle onafhankelijke Afrikaanse lan den en aan zijn eis, dat de UNO de Kongolese radio en de Kongolese vliegvelden weer zal vrijgeven. Een belangrijke troef voor Loemoemba tegenover de president is, dat het Ghanese dagblad „Evening News", dat de spreekbuis van NKroemah wordt genoemd, het voor hem heeft opgenomen en Kasavoeboe een „stro man van de imperialisten" heeft ge noemd. Vanaf het ogenblik, waarop president Kasavoeboe maandagavond zijn radio toespraak besloot balanceert Kongo boven de afgrond der volslagen anarchie. Toen Kasvoeboe hem door Joseph Ileo vervan gen had. hield premier Loemoemba drie radiotoespraken achter elkaar, om te ver klaren dat hij nog steeds premier was en dat Kasavoeboe afgezet was. Toen Loemoemba dinsdag voor zijn vier de radiotoespraak bij radio-Leopoldstad verscheen vond hij daar enkele funktiona- rissen van de UNO, die hem meedeelden dat hij niet meer voor de microfoon kon komen Daarmee was Patrice Loemoem ba zijn spreektrompet uit handen geslagen. Alle vliegvelden van Kongo zijn door de UNO bezet en gesloten. Alleen UNO-vlieg- tuigen, of toestellen die uitdrukkelijke toe stemming hebben, kunnen thans in Kon go landen. Dit betekent dat de „.luchtbrug' tussen Loeloeaburg en Bakwanga, waar over Russische Ilioesjins Kongolese solda ten vervoerden naar het strijdtoneel in de provincie Kasai, thans is gesloten. Gene raal Victor Loendoloe, de opperbevelheb ber van het Kongolese leger, strandde hier door in Loeloeaburg. Maandag had hij nog meegedeeld, dat de plannen voor de inval in Katanga gereedlagen en dat slechts op het uitvoeringsbevel gewacht werd. Ra dio-Moskou heeft inmiddels Kasavoeboe en Joseph Ileo voor verraders uitgemaakt. Een botsing tussen Kasavoeboe's aan- Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTRAAT 181 TEL 1444'' hem in deze twee jaar een persoonlijk for tuin van ruim vier miljoen gulden. Niet omdat hij zo graag miljonair wilde worden, zei hij gisteren, maar omdat hij gemakke lijk wilde leven en schilderijen kopen. Twee zeer dure auto's, een Bentley Conti nental en een Alvis-sportwagen plus 75 Russel Flint aquarellen, bewijzen dat Ja cobs althans wat dat betreft zijn droom verwezenlijkte. Jacobs beweerde er geen idee van te heb ben waarom de beurs deze actie tegen hem had ingesteld en dat hij alle gegevens over transacties, waarom het bestuur na de loo-eifing had gevraagd, had verstrekt. Hij had dan ook verwacht dat het bestuur de stopzetting zou opheffen omdat er niets onrechtmatigs was geschied. Maar hij be loofde tenslotte dat wanneer zijn huidige maatschappij door deze beursactie ten gronde zou gaan, hij opnieuw zou beginnen en een nieuw fortuin vergaren. Kasavoeboe hangers en de sterke arm van Loemoemba ontstond toen vooral jeugdige aanhangers en leden van de Abako zich in de stads wijk Kalini hadden verzameld en onder het slaken van kreten als „dood aan Loe moemba" en „leve Kasavoeboe" in de richting van Loemoemba's woning bega ven. Loemoemba's politie opende het vuur en zeker twee betogers werden gedood. Op het vliegveld Ndjili volgden UNO- militairen het voorbeeld dat Tsjombes soldaten in Katanga hebben gegeven: toen een Russische Iljoesjin zonder vergunning was opgestegen, versperden zij de start banen met olievaten en vrachtauto's. De UNO heeft, naar een woordvoerder opmerkte, geen partij gekozen in het ge schil tussen Kasavoeboe en Loemoemba. President Kasavoeboe vertoeft in zijn ambtswoning, die beschermd wordt door een kordon van UNO-militairen. Ook Loe moemba heeft zich van een sterke be scherming voorzien. De derde speler in het chaotisch drama, de senaatsvoorzitter Josph Ileo, heeft nog niets van zich laten horen of zien. Loemoemba's aanhangers lieden hem „zich niet als werktuig van de imperialisten te laten misbruiken". (Reuter) Loemoemba's woordvoerder, Serge Michel, heeft dinsdag meegedeeld, dat Kasavoeboe en de minister van finan ciën, Pascal, NKaye, evenals Kasavoeboe, een leider van de Abako-partij, betrokken waren bij een „komplot' tot oprichting van een nationale bank. die feitelijk in handen zou zijn van de Belgen. Kasavoe boe en NKaye zouden dit met medeweten van de UNO achter de rug van premier Loemoemba om hebben gedaan. Tsjombe wil overleg (AFP) De Katangese premier Tsjom be heeft zondagavond te Elisabethstad te genover een vertegenwoordiger van het Belgische persbureau „Belga" verklaard, dat hij geenszins gekant is tegen het even tueel houden van een „conferentie ter be vordering van nationale eenheid", zoals de Kongolese senaat heeft aanbevolen. Hij voegde hieraan toe dat, indien hem zou worden voorgesteld een conferentie van Kongolese leiders bij te wonen, hij hiertoe bereid zou zijn, mits deze buiten Kongo en bij voorkeur te Genève zou worden ge houden. De Katangese premier herhaalde dat hij voorstander is van een federale oplossing van het Kongolese vraagstuk, waarbij elk der deelstaten zijn onafhan kelijkheid zou behouden. Hij zei ook er geen bezwaar tegen te hebberi zich met de Kongolese premier Loemoemba aan de conferentietafelte scharen. MOSKOU (Reuter) De Russische strijdkrachten hebben een nieuw regle ment inwendige dienst en nieuwe discipli naire regels gekregen, die ten doel hebben de gevechts- en politieke training, de dis cipline en de organisatie te verbeteren. NEW YORK (UPI) De Veiligheids raad is voor donderdagmiddag bijeenge roepen, ter bespreking van het Russische verzoek om een behandeling van de kwes tie van de Dominicaanse Republiek. De eerste Russische vice-premier Koez- netsov heeft een bijeenkomst van de raad verzocht ter ondersteuning van het besluit van de conferentie van de Organisatie van Amerikaanse staten (O.A.S.), om het regime van generaal Trujillo te boycotten en de Dominicaanse Republiek door eco nomische- Sancües te treffen. Drie Latijns Amerikaanse landen heb ben de diplomatieke betrekkingen met de Dominicaanse Republiek verbroken Ar gentinië, Uruguay en Costa Rica in overeenstemming met de besluiten van de O.A.S. Het kind kwam uit Lochem. Het logeer de in Vlissingen en was vijf jaar. In Vlis singen zijn dingen te zien waarvan men in Lochem niet droomt, zeker niet als men vijf jaar is. Er staat een standbeeld dat Michiel de Ruyter genoemd wordt. Het stelt iemand voor die, zoals oom vertelt, boven op de Vlissingse toren is geklom men. Daar ziet hij helemaal niet naar uit. Hij kijkt ernstig over het water en een blauw-geruite kiel heeft hij ook niet aan. Het water dat is ook iets bijzonders voor een jongetje van vijf uit Lochem. Er is zoveel. En het is niet kalm en rustig, zoals het water in de gracht, maar het klotst en het bruist en het spat je in je gezicht. Als het waait, moet je oom's hand goed vasthouden. Dan kan je het beste een beetje achter hem gaan staan en om een hoekje kijken. Te kijken valt er veel. Maar het aller mooiste is de pont. De grote pont van Vlissingen naar Breskens en van Bres kens naar Vlissingen. Die torent hoog bo ven je en wat daar een mensen en wa gens en auto's op kunnen! Het huis van com en tante is vlak bij de landingsplaats. Uit het raam kan je alles zien en het is een onuitputtelijke bron van vreugde en verbazing de pont gade te slaan, telkens en telkens weer. Oom en tante praten er samen over. ..Die pont, die fascineert hem eenvoudig. Gisteravond, toen ik ging kijken of hij er wel goed onder lag, zat hij op z'n knietjes te kijken naar de laatste pont. Zullen we hem eens eén keer meenemen naar de overkant? Wal zal hij dat geweldig vin den". Toen het hem werd verteld, keek het kind verbijsterd en zweeg. Het was of het een innerlijke strijd te strijden had, een strijd waarvan oom en tante niets begre pen. En toen ze hem meenamen, op de dag van het grote feest, liep hij steeds langzamer en zijn handjes waren vochtig. Nog begrepen ze het niet. Maar op het ogenblik dat ze voet aan boord zouden zet ten, barstte het kind uit in een angstig ge krijs, zo plotseling en zó heftig dat de verschrikte en onthutste volwassenen hem haastig terugtrokken naar de veilige kade. Terwijl de pont- zich losmaakte en lang zaam wegvoer, knielde tante bij het snik kende ventje, sloeg haar arm bescher mend om hem heen en vroeg sussend: maar wat is er dan toch, kereltje, wat is er dan toch, mannetje?" En het jochie van vijf, met het vinger tje wijzend: „Als-ie weggaat, dan wordt-ie tochhoe langer hoe kleiner P. H. Schroder Advertentie "V M 'dÈ SUPERWI -IITE TANDPASTA Eerste sneeuw. In de Franse Alpen is dinsdag de eerste sneeuw van dit na jaar gevallen. Alle toppen van boven de 2.000 meter werden ermee bedekt. Bekentenis. Een man, die in Hollywood werd gearresteerd wegens het stelen van de beurs van zijn hospita, heeft meteen maar bekend, dat hij drie vrou wen heeft vermoord. In zijn kamer werd het stoffelijk overschot van één van zijn slachtoffers aangetroffen. De moordenaar verklaarde, dat hij ook van plan was geweest zijn hospita te vermoorden. Paardeziekte. De Wereld Gezondheids Organisatie deelt mede, dat de Europe se paardestand wordt bedreigd dooi de dodelijke Afrikaanse paardeziekte, die zich op ongekende schaal verbreidt. De organisatie spreekt van een drin gend probleem, dat in Genève door een speciale commissie wordt bestudeerd. Tegen. De voorzitter van de verkeerscom- missie voor Zuid-Engeland, Sir Philip Warter, heeft dinsdag voorspeld, dat de Britse regering zich zal uitspreken te gen het plan Engeland en Frankrijk met een tunnel onder het Kanaal door te verbinden. Hij voegde er aan toe, dat. de commissie, na een eventuele afwijzing van het tunnelplan zal begin nen aan de broodnodige vervanging van een aantal veerboten op het Ka naal. Luchtschild. In de nacht van vrijdag op zaterdag zullen in Canada en de Ver enigde Staten alle verkeersvliegtuigen zes uur lang aan de grond blijven om de militaire toestellen van het Noord- amerikaanse luchtafweercommando vrij baan te geven voor een alarmoefening, „Sky Shield" (luchtschild) genaamd. Gedurende de zes uur zouden onder normale omstandigheden de Ameri kaanse en Canadese luchtvaartmaat schappijen met 40.000 passagiers in de lucht zijn en 31 buitenlandse toestellen zouden aankomen of vertrekken. Marshallcentrum. President Eisenhower komt deze week naar Huntsville in Noord-Alabama om 't ruimtevaartcen trum daar formeel te noemen naar wijlen generaal George C. Marshall. Dit Marshall-centrum is het modernste en grootste van het Amerikaans lucht en ruimtevaartbureau en het enige waar een ruimtevaartuig van zijn ont werp af klaargemaakt kan worden voor de eerste proefvlucht. Er werken 5.500 mensen. Tegen Tsjang. Een uitgever van kranten op Formosa, Li Wan-Tsjoe, heeft dins dag openlijk verklaard, dat hij ver wacht te worden gearresteerd, zoals enkele medestanders op zondag. Li be hoort tot de nieuwe politieke beweging in nationalistisch China, de Chinese de mocratische partij, die heeft aangekon digd in de komende gemeenteraadsver kiezingen uit te zullen komen tegen de Kwomintang van generalissimo Tsjang Kai-Sjek. Al drie weken. Twee leden van de Ameri kaanse luchtmacht, kapitein William Habluetzel en eerste luitenant John Hargreaves, zitten al drie weken in een nagebootste ruimte-cabine voor „een reis naar de maan." Dinsdag hebben zij het oude record, van twee weken, ge broken. Zij zijn van plan de cabine tot zijn uiterste capaciteit van 30 dagen te testen. Bevestigd. Het Russische persbureau „Tass" heeft officieel bevestigd, dat op 3 augustus acht leden van een Russi sche zuidpoolexpeditie bij een brand om het leven zijn gekomen in een ge bouw van de weerkundige dienst van het waarnemingsstation te Mirny in het zuidpoolgebied. Volgens Tass is de oorzaak van de brand niet vastgesteld. De brand brak uit tijdens een orkaan, waarbij windsnelheden van 200 kilo meter per uur werden geregistreerd. Bezoek. President dr. Giovannie Gronchi van Italië zal op 4 oktober te Buenos Aires aankomen voor een staatsbezoek. Grootscheepse festiviteiten staan op het programma. Gronchi zal vooral geestdriftig ontvangen worden door de meer dan een miljoen Italianen die in Argentinië wonen. Bovendien zijn vele miljoenen Argentijnen van Italiaanse afkomst. Italianen. De Italiaanse bevolking nadert de 51 miljoen. Volgens officiële statis tieken waren er eind juni 50.929.000 Italianen. Ruim 49.259.000 hiervan be vonden zich op dat ogenblik in Italië, de overige waren seizoensemigranten of op reis in het buitenland. Koud. Volgens een bericht van Tass is op het Russische poolstation Vostok in de nacht van 24 augustus de laagste tem peratuur gemeten, die ooit in de wereld is geregistreerd, namelijk van 88,3 gra den Celsius onder het vriespunt. Plagerijen. De Indische vice-minister van Buitenlandse Zaken, mevrouw Menon, heeft in het parlement medegedeeld, dat India opnieuw een protest heeft in gediend bij de regering van communis tisch China tegen het vasthouden van een dertigtal Indische onderdanen in Tibet. De tot dusver hiertegen inge diende protesten zijn zonder resultaat gebleven. 100.000-ste passagier. Donald Smith uit Southend, gezagvoerder bij de Engelse luchtvaartmaatschappij welke de dienst tussen Southend-Rotterdam en terug onderhoudt, bracht in oktober 1956, toen de Rotterdamse luchthaven in gebruik werd genomen, de eerste passagier naar de Maasstad. Dinsdag was het dezelfde piloot, die de 100.000ste lucht reiziger van dit jaar ojd het Rotterdam se vliegveld afleverde.'Het was de 19- jarige Ria Oosterholt. die voor twee dagen naar haar ouders in de Haven straat in Heemstede terugkeert, omdat haar zusje vandaag trouwt.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3