A OP EN OM HET BINNENHOF Exposities in Amsterdam Chefariiie 4 Tekeningen van Ruth Fischer Werkloosheid in augustus verder teruggelopen Grandma Moses honderd jaar Dertig korpsen houden wedstrijd op de Dreef In 't Goede Uur Ook de vraag nam echter af 4 Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! Drie Franse geestelijken geschorst wegens ketterij Grammofoonplaten industrie stelt „Edisons" in Nederlandse steun tegen apartheidspolitiek Ziekenfondsverzekering bejaarden Kleuter verdronken ansen leren? llround Natuurlijk i J bij chröder inschrijving van nieuwe en gevorderde leerlingen dagelijks van 36 en van 7.3010 u. Prospectus wordt op aanvraag gratis en vrij blijvend toegezonden. WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1960 Ook dit jaar wordt de najaarstentoonstelling van Arti et Amicitiae in drie gedeelten gehouden, zodat de leden meer van hun hand kunnen laten zien dan dat ene werkstuk, waarmee zij op de voorjaarstentoonstelling vertegenwoordigd mogen zijn. Ik acht deze regeling een winst, maar kan me niet onttrekken aan het gevoel dat men voor dit eerste deel, dat tot 28 september te zien is, wat onvoldoende profiteert van die regeling. Het is bijvoorbeeld spijtig voor deze vereniging dat een Jacob Kuijper door verplichtingen elders dit keer niet aan de tentoonstelling deelneemt. Dat Arti over zeer behoorlijke krachten beschikt komt er op deze expositie wat te weinig uit. Kouwer Boomkens zond drie uitstekende aquarellen in, maar verrast daarmee minder dan met zijn het vorig jaar vertoonde schilderijen. Dit komt dan alleen door het for maat, dat voor de grote zaal wat klein is. Meer gewicht had een Van de Kerke aan zijn inzending, een drietal penseeltekeningen nu, mogen geven. Het zijn vooral Otto B. de Kat en C. J. Maks, die gewicht geven aan deze expositie. Dit doet ook A. van Mever, wiens goedgeschilderde werk kleurrijker werd. Van De Kat ontmoet men een wat ouder schilderij van twee figuren in interieur, een werk van een grote stevigheid, be reikt door De Kats vasthoudendheid. Be trekkelijk gecompliceerd van bouw blijft het tot op grote afstand duidelijk als een affiche, terwijl van de bedoelde intimiteit toch niets verloren ging. Van het Frans Halsmuseum leende De Kat zijn stilleven met spiegel. Recent is een gitaarspelend meisje, een schilderij van grote gevoelig heid voor atmosfeer getuigend en sterk als het eerstgenoemde. Maks deed ons het plezier een ouder werk als ,,de Wandeling" weer voor de dag te brengen en bewijst dat sterkte niet gezocht behoeft te worden op die krachtpatserige wijze van jongeren tegenwoordig W. A. Knip komt soms wel wat in de buurt van een Marquet. Zo werd zijn „Venetië" meer dan een plaatje. Mij trok verder een landschap van Rik van der Mey, het werk van Ger Langeweg, dat van Kurt Lob. Te bewonderen valt het knappe grafische werk van W. J. Nijs en J. R. Mensinga. De beeldhouwers Jonk, Van Lith, De Monchv, Eva Mendlik en Theresia van der Pant komen allen weer Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Er is vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en men heeft geleerd pijn te mefoOi Daarna heeft men kans gezien de werking van één der oudste pijnbe- strijders belangrijk te versterken door toe voeging van nieuw ontdekte middelen. Deze combinatie werkt bij pijnen en ook bij griep vaak beter dan elk middel afzonderlijk. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN EÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. 20 tabl, f 0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. f3.50 Grandma Moses, de Amerikaanse boerenvrouw die op 76-jarige leeftijd schilderstukken begon te maken, viert vandaag in Eagle Bridge in de staat New York haar honderdste verjaardag. 'Gou verneur Nelson Rockefeller heeft deze dag officieel tot grandma-Moses-dag uit geroepen, hetgeen wel illustreert hoe trots haar medeburgers op haar zijn. In de stad New York wordt ter gelegenheid van deze verjaardag een tentoonstelling van haar werk gehouden. Pers, radio, televisie en film besteden bijzonder veel aandacht aan de schilderes. Anna Mary Robertson Moses werd als een van de tien kinderen van een Schots- Iers echtpaar in Eagle Bridge geboren. Toen zij twaalf jaar oud was verliet zij de ouderlijke boerderij om als dienstmeisje de kost te verdienen. Toen zij zevenen twintig jaar was huwde zij met een boe renknecht, Thomas Moses, met wie zij zich in de staat Virginia vestigde. Zij wisten zich een eigen boerenbedrijf te verwerven. In 1905 trok het gezin er kwamen tien kinderen weer naar Eagle Bridge, waar Grandma Moses nu nog bij haar zoon For rest woont. Een New Yorks kunsthandelaar ontdekte in 1938 de bonte schilderijen die Grandma Moses, zonder enige kennis van kunst geschiedenis of scholen, had gemaakt, in een winkel in Eagle Bridge. Twee jaar la ter werd in New York een tentoonstelling van haar werk gehouden Met haar tachtig jaren ging Grandma Moses al spoedig als een van de vooraanstaande vertegenwoor digsters van de moderne primitieve kunst in Amerika gelden. Haar schilderstukken, over allerlei onderwerpen van het boeren leven. kregen een plaats in bekende parti culiere verzamelingen en in musea in Ame rika en Europa. Haar vermogen wordt thans op bijna een miljoen dollar geschat. Een groot stuk van Grandma Moses bracht vorig jaar op een verkoping meer dan vier duizend dollar op. Grandma Moses schilderde tot voor kort dagelijks nog vijf tot zes uren bij haar oude opklaptafel in de strijkkamer van de nieuwgebouwde boerderij. Nadat zij dit jaar een longontsteking had gekregen kon zij echter niet zo lang meer werken. Zij heeft in het najaar van 1950 een expositie in het Haagse Gemeentemuseum gehad. Grandma Moses heeft ook een autobio grafie geschreven die in Duitsland als pocketboek verscheen onder de titel „Meine Lebensgeschiehte". P. W. M. PERIN OVERLEDEN Te zijnen huize in Amsterdam is na een langdurige ziekte op 72-jai-ige leeftijd overleden de heer P. W. M. Perin, direc teur-oprichter van de Kleine Comedie. De begrafenis geschiedt vrijdagmiddag om twe£ uur op de begraafplaats Zorgvlied. goed. zij het met meestal bescheiden for maten. voor de dag. Apart genoemd moet worden een indrukwekkende „Roerdomp" van de laatste. VLAK BIJ ARTI, bij Mak van Waay, wordteen verkooptentoonstelling gehouden van werk van wijlen Gerard Hordijk. De opbrengst is bestemd voor collega's van hem, die dat nodig hebben. Dat Hordijk, hoezeer verschillend van kwaliteit zijn werk soms ook kon zijn, meer betekende dan alleen een goed collega, valt hier te constateren. Met vreugde en enige wee moed zag ik een en ander terug. Deze lief de roestte niet. IN HET HUIS in de Spuistraat, waar- vroeger het antiquariaat „d'Eendt" geves tigd was, is men een kunstzaal begonnen onder dezelfde naam. Deze kunstzaal gaat dóór op wat de directeur van genoemd an tiquariaat, de heer Hans Roduijn, met de al eerder verdwenen kunstzaal ,,Le Ca nard" bevorderd had: het aankweken van belangstelling voor jonge kunst en ieder levendig pogen daartoe. Veel van degenen, wier werk wij bijvoorbeeld in Espace zijn tegengekomen, hebben eerst geëxposeerd in Le Canard. Inmiddels lijken nu zekere nieuwe waarden bevestigd. Voor een en ander, waarbij men zich Le Canard her innert. wordt in ieder geval veel geld op tafel gelegd. Mocht Le Canard als een la boratorium voor moderne kunst gezien worden. d'Eendt zal wel meer marktplaats zijn voor het voltooide produkt, of wat dat pretendeert te zijn. Op het moment exposeren in d'Eendt Kneulman, Van Soest en Sierhuis. Dat Kneulman zou pre tenderen hier voltooide produkten te koop aan te bieden, mag ik misschien niet zeg gen. Zijn werk hier is van te uiteenlopen de vorm, soms beslist mooi. vaak interes sant en soms onbegrijpelijk. Van Van Soest geloof ik meer dan van Sierhuis. Toch moet ik ook in het geval van de laat ste voorzichtig zijn. Want roemde ik niet vaak de heerlijke spontaniteit van de nog zeer ionge Sierhuis, een kwaliteit die hij wellicht terug hoopt te winnen. Bob Bi/ijs „Meisje riet guitaar" van Otto B. de Kat. Zoals reeds eerder in onze bladen werd vermeld zullen op 10 september op de Dreef in samenwerking met de Stichting Haar lems Bloei, marswedstrijden worden ge houden waaraan ongeveer dertig muziek korpsen uit Noord- en Zuidholland zullen deelnemen. De beoordeling geschiedt door een jury, bestaande uit de heren Jos de Klerk, Gerard Boedijn en Meindert Boekei. De inzet wordt gevormd door een aantal wis selbekers. die onder andere verdedigd worden door het harmonie-orkest „Haar lem" en de drumband „Bato". Tevens zullen drie plaatselijke journalist ten het korps aanwijzen, dat naar hun mening voor een prijs in aanmerking komt. Behalve deze wisselbeker en boven genoemde prijs worden medailles en prij zen toegekend voor de beste prestaties in de verschillende afdelingen en voor de beste tambour-maitre. Het programma voor de wedstrijden is als volgt: Van 15-17 uur speciale wedstrijden voor kinder- en jeugddrumbands in de Paulinalaan, achter „Dreefzicht". Van 19-20 uur wedstrijden voor de tam boerkorpsen der door de gemeente gesub sidieerde verenigingen op de Dreef. Te 20 uur opening van de hoofdwedstrij den met massaal optreden van diverse korpsen, eveneens op de Dreef. Na afloop van de wedstrijden om onge veer 22 uur marcheren alle korpsen met muziek via de Grote Houtstraat en de Grote Markt naar het Concertgebouw, waar de bekendmaking en uitreiking van de prijzen plaats zullen vinden. ANTIEKBEURS TE DELFT De Oude Kunst- en Antiekbeurs in het stedelijk museum Het Prinsenhof te Delft trekt dagelijks grote aantallen bezoekers. Zondagmiddag is het zo druk geweest, dat men gedurende een half uur geen nieuwe bezoekers heeft kunnen toelaten. Onder de bezoekers bevinden zich tal van buiten landers. Er zijn reeds verscheidene belang rijke aankopen gedaan. Het mansportret van Rembrandt is gekocht door een Neder landse particuliere verzamelaar. Het mu seum Het Mauritshuis in Den Haag kocht een van de drie schilderijen van Salomon van Ruijsdael. Het Rijksmuseum te Am sterdam heeft de monnik van zwart Delfts aardewerk gekocht. NANCY (AFP) De bisschop van Nan cy, mgr. Prolley, heeft drie geestelijken geschorst die deelgenomen hebben aan het vereren van een Heilig Hartbeeld dat in België en Frankrijk van stad tot stad werd gebracht en door een Brusselaar als won derdadig werd aangediend. De drie door het interdict getroffen geestelijken, een reeds eerder gelaïciseerde voormalige or de geestelijke en twee wereldheren wordt propaganda voor dwaalleerstellingen en valse openbaringen, openlijke opstand te gen de Heilige Stoel en het organiseren van bijgelovige manifestaties verweten. Ruth Fischer, die deze maand „In 't Goede Uur" tekeningen exposeert, heeft er zich wel eens over beklaagd dat men van haar alleen dier tekening en wil zien. Zij heeft dan ook andere onderwerpen be handeld en dat zeker niet minder vaardig. Dat zij er nu geen bezwaar tegen had in Haarlem alleen dieren te vertonen zou er op kunnen wijzen dat zij nu inziet dat een zekere vrees voor van beperktheid ge tuigende specialisatie ongegrond is in haar geval. Haar tentoonstelling is rijk aan schakeringen, vertoont minder herhalingen zelfs dan andere exposities, die wij hier, en dat nog altijd met plezier, zagen. Ruth Fischer heeft een zeer eigen hand schrift. Hoewel we hier geen vergelijkin gen dus kunnen maken met hetgeen zij naar andere onderwerpen maakte, geloof ik toch te mogen zeggen dat zij zich met al haar eigenheid toch nog het sterkst onderscheidt van andere kunstenaars juist met. haar dieren. Hoe plezierig ook naar mijn smaak landschappen er architectuur door haar behandeld werden, met dieren boeide zij mij steeds net iets meer. Het is moeilijk te zeggen of bij dit onderwerp van meer liefde sprake zou zijn. Want wat is liefde voor een dier? Ruth Fischer is in ieder geval niet sentimenteel. Haar hu moristische kijk op haar onderwerp is moeilijk te beschrijven. Zij maakt net iets meer dan „gekke" diren, waarbij dan weer niet gesproken kan worden van be paalde projecties van menselijke eigen schappen in het onderwerp. Achter de hooghartigheid van haar katten steken go den noch demonen. Zij bleven gewoon dier. Ruth Fischer laat ruimte aan de fantasie van de beschouwer van haar werk Haar fantasie uit zich in de eerste plaats in lijnen, krabbels, vlekken, vormen, in een bijzondere plaatsing op het vlak. Zij zou abstract kunnen werken, maar voelt ver moedelijk dat haar werk dan aan levendig heid zou inboeten. Misschien dat dieren haar het beste liggen omdat dit onderwerp haar de meeste vrijheid biedt. Bob Buys (Van onze Amsterdamse redacteur) Zoals de filmgemeenschap als onder scheiding voor opvallende artistieke pres taties de Oscar en Gouden Beer kent zal de grammofoonplatenindustrie binnenkort de „Edison" hebben. Op zaterdag 22 okto ber aanstaande zullen in het Concertge bouw te Amsterdam namelijk de eerste „Edisons" aan een aantal artiesten wor den uitgereikt. Voor eer, „Edison" komen binnen- en buitenlandse artiesten in aanmerking die het afgelopen jaar voor platen een opmer kelijke prestatie hebben geleverd. De ini tiatiefnemers zijn de gezamenlijke Neder landse grammofoonplatenmaatschappijen. Zij stellen in elk van vijf genres twee „Edisons" beschikbaar, één aan een Nederlandse en één aan een buitenlandse artiest. In de jury voor klassieke muziek en die voor opera hebben zitting Jo Vin cent, Leo Riemens en Willem Andriessen, in die voor jazz Michiel de Ruyter, Rolf ten Kate, Pete Felleman, A. J. A. Merkt en C. Aaftink en in die voor de afdelingen populair-instrumentaal en populair-vocaal de heren Dolf van der Linden, Ger de Roos; Pie-'Scheffer, Roel Balten en Jan Koopman: De „Edison" bestaat uit een beeldje dat de ui;vinder van de grammofoon voor stelt. Het ontwerp is van de beeldhouwer Pieter d'Hont. De uitreiking zal worden opgeluisterd door een aantal binnen- en buitenlandse artiesten die in alle zalen van het Concertgebouw zullen optreden en een sfeer zullen trachten te brengen als die welke het jaarlijkse Boekenbal kenmerkt. Het ligt in de bedoeling de uitreiking van de „Edisons" ieder jaar te doen plaats hebben. TWEE NEDERLANDSE FINALISTEN IN VOCALISTENCONCOURS Na de. demifinale van het Internationaal Vocalistenconcours, waaraan door achten twintig zangers en zangeressen is deelge nomen, zijn dertien deelnemers tot de fi nale van het concours toegelaten. Het zijn: de sopranen T. de Bree uit Nederhorst den Berg, Irene Torbusmierzwiak uit Polen, Halina Jankowska uit Polen, Soo Bee Lee uit Singapore, Lise Arséguet uit Frankrijk en Jenny Hill uit Engeland. De tenoren John Wakefield uit Engeland, en Sigurdur Björnsson uit IJsland en de bassen Karoly Schmidt uit. Hongarije, Harold Gray uit Engeland, Bert Olsson uit Amsterdam, Jin- drish Jindrak uit Tsjechoslowakije en Jac Fillisech uit Frankrijk. ,Kat" van Ruth Fischer. Comité Zuid-Afrika vraagt Het „Comité Zuid-Afrika" (tot steun aan slachtoffers van de apartheids-politiek), waarvan voorzitter is dr. J. J. Buskes uit Amsterdam, heeft alle leden van de Eer ste en Tweede Kamer schriftelijk met de meeste klem verzocht stappen te onder nemen die ertoe zullen leiden dat in de deze maand beginnende algemene verga dering der Verenigde Naties de Nederland se delegatie zich niet als de vorige maal over de rassendiscriminatie :n Zuid-Afrika van stemming zal onthouden met een be roep op artikel 2 paragraaf 7 van het UNO- handvest en zich zal uitspreken voor de wenselijkheid van humanitaire interventie in Zuid-Afrika. Het comité is op grond van de sinds maart ingetreden verscherping van de toe stand in Zuid-Afrika van mening dat niet langer de bescherming van het genoemde artikel 2 paragraaf 7 kan worden inge roepen. In het staatsblad van dinsdag is opge nomen een koninklijk besluit ter vaststel ling van een algemene maatregel van be stuur ingevolge de wet op de ziekenfonds verzekering voor bejaarden. Deze wet kent twee inkomensgrenzen, een voor de groep verzekerden van wie een kwart van de kostendekkende premie wordt gevraagd en een voor de groep ver zekerden die de helft moet opbrengen. De ze grenzen worden nu verhoogd van res pectievelijk ƒ2580 tot ƒ2790 en van ƒ3590 tot 3800. Dinsdagmiddag is het tweeëneenhalfjarig jongetje Roelof van Weerden verdronken in een vijver nabij de Johan Beenlaan in Utrecht. De kleuter was in de buurt van de vijver met een ouder broertje aan het spelen en raakte te water. Een passerende kolenhandelaar haalde het kind uit de vijver en paste tevergeefs kunstmatige ademhaling toe. Advertentie (Lid S.F.N.) RAAMSINGEL 16 TELEFOON 02500-11045 UITSLUITEND VOOR R.K. In de loop van augustus is het aantal werkloze mannen met rond 3.700 afge nomen tot 26.157. De bezetting der aanvul lende werken liep met ongeveer 900 terug tot 3.842. De hele geregistreerde arbeids reserve van mannen daalde in augustus met circa 4.500 tot 29.999 personen. Dit is vandaag meegedeeld door het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Volgens een analyse van het ministerie was de werkloosheid eind augustus als volgt onder te verdelen: seizoen werkloos- heid 1.000, wrijvingswerkloosheid 9.000, werkloosheid van minder geschikten 14.000 en structuurwerkloosheid 6.000. De voornaamste oorzaak van de daling, aldus de publikatie van het ministerie, is de opneming van jongeren in het arbeids proces, die na beëindiging van de schooltijd als werkzoekende waren ingeschreven. Daarnaast heeft het abnormale natte weel een verschuiving van werkzaamheden in de landbouw teweeggebracht naar het einde Het gisteren vermelde, de hele wereld doorgeseinde persbericht hierop neer komende dat in gezaghebbende Nederland se kringen in Den Haag verklaard was dat Nederland de UNO zal voorstellen, Ne derlands Nieuw-Guinea te internationali seren, mogelijk met de medewerking van de Verenigde Staten, India en Australië heeft begrijpelijkerwijze in allerlei krin gen in Den Haag grote opschudding ver wekt. In het midden latende wat er precies gebeurd is voordat Reuter tot zijn bericht overging, merk ik alleen op, de stellige wetenschap te bezitten dat aan Reuter niets te verwijten viel over wat dit agent schap in dit geval gedaan heeft. Het bezat goede gronden voor zijn bericht. Intussen moet men zich nog altijd op het standpunt stellen dat het Nederlandseregeringsstand punt inzake Nieuw-Guinea niet gewijzigd is. Geen tegenstelling? Wat wil dit laatste zeggen? Indachtig aan de gedachtenwisseling die met betrek king tot dat vraagstuk in de Tweede Ka mer heeft plaats gehad ter gelegenheid van de behandeling der begroting van Buiten landse Zaken, stip ik aan dat dr. C. L. Patijn als woordvoerder van de P.v.d.A.- fractie toen met kracht pleitte voor een internationalisering als oplossing van het probleem Nieuw-Guinea. Van regeringszijde is toen echter ver klaard dat het met name door deze afge vaardigde geopperde denkbeeld om Nieuw- Guinea onder trustschap van de UNO te plaatsen, praktisch niet of niet meer voor verwezenlijking vatbaar geacht moest wor den. Enerzijds toch, zo werd nog opge merkt, was er geen sprake van dat Indo nesië daarmee genoegen zou nemen en anderzijds kon men er wel staat op ma ken dat deswege voor realisering van iets dergelijks de vereiste meerderheid in de UNO niet voorhanden zou zijn, gezien de vele leden-staten die in dit geval de partij van Indonesië wensen te kiezen. Les van Kongo Intussen moet ik ronduit bekennen, het ondanks die enkele maanden geleden van de zijde van de regering gegeven uit eenzetting in de volksvertegenwoordi ging heel goed denkbaar te achten dat alsnog bij nadere overweging ook de Ne derlandse regering iets zou kunnen gaan voelen voor een wijziging van het beleid. Er heeft zich namelijk sedert bedoeld Ka merdebat het een en ander voorgedaan, waaruit men lessen zou kunnen trekken. Ilier heb ik het oog op de gang van za ken met Kongo. De tot dusverre te dien opzichte opgedane ervaring rechtvaardigt de conclusie, welke ik dezer dagen door een waarlijk niet zo ondeskundige figuur hoorde trekken, dat thans gebleken is dat in Kongo, nadat daar de brand is uitge broken, de UNO termen heeft gevonden om van de kant van die organisatie ten behoeve van de Kongo-gemeenschap zelf op te treden en te trachten te helpen om er alsnog iets goeds van te maken. Welnu aldus die figuur die ik hier even in deze beschouwingen naar vo ren haal zou het nu niet veel verstandiger van Nederland zijn, wan neer het bij de UNO op dit ogenblik, vóórdat er nog brand met betrekking tot Nieuw-Guinea is uitgebroken, zou opperen of het toch niet de voorkeur verdient tijdig in de een of andere vorm tot internationalisering van het vraagstuk Nieuw-Guinea over te gaan. Een dergelijk denkbeeld verdient mijns inziens op zijn minst zeer ernstige overweging en ik zou wel durven zeg gen, ook aanbeveling. Men kan hiertegen natuurlijk aanvoeren dat wanneer Nederland zelf op dit mo ment het initiatief zou nemen om for meel en officieel aan de UNO te vragen, respectievelijk aan te bieden, een inter nationalisering van het vraagstuk Nieuw- Guinea, de kans groot te achten valt dat dan Indonesië terstond kenbaar zou ma ken van internationalisering als zodanig eigenlijk niet te willen weten. Sukarno vóór zijn? Te bedenken valt en dat is wel het allernieuwste wat er zich nu voordoet, af gescheiden nog van de lessen met betrek king tot Kongo dat Sukarno zelf naar de Algemene Vergadering gaat. De moge lijkheid dat hij van zijn kant het vraag stuk Nieuw-Guinea toch weer op het ta pijt zou brengen en wel met de bedoeling om een uitspraak uit te lokken die gun stig zou wezen voor het Indonesische standpunt dat wil zeggen dat Nieuw- Guinea aan Indonesië moet worden toe gewezen is inderdaad niet gering. Maar, evengoed als schrijver dezes aan die mogelijkheid denkt, mag men aanne men dat ook de Nederlandse regering dit nu wel zal doen. Thans rijst de vraag welk beleid van Nederlandse zijde het meest aanbeveling verdient. Eén standpunt is dat Nederland, met aanvoering van een aantal gronden, zich ronduit verklaart tegen overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië en dus min of meer zich vierkant verklaart tegen el ke ontwerp-resolutie van dien aard. Indien echter Nederland zich tot een dergelijke louter negatieve houding zou bepalen, valt mijns inziens te duchten dat zulk een re solutie wel degelijk een tweederde meer derheid zou verwerven. Iets geheel anders is echter dat, inge val van Nederlandse kant bereidheid zou blijken in welke vorm dan ook om het vraagstuk Nieuw-Guinea werkelijk ge ïnternationaliseerd te krijgen, dit een goe de uitwerking zou kunnen hebben in die zin dat dan meer gematigde elementen in de UNO wellicht ook in aantal voldoen de krachtig zouden zijn om het aannemen van een extreme resolutie op het punt in kwestie, te voorkomen. Daarmee ware, ook vanuit de gezichtshoek die tot dusver door de Nederlandse regering is ingeno men, toch waarlijk al heel wat gewonnen. Bovendien blijft, naar het mij wil voor komen, van de allergrootste betekenis dat van Nederlandse kant tenslotte nog eens heel duidelijk wordt gemaakt dat het al lerminst in de bedoeling van Nederland ligt om naar eigen goeddunken met Nieuw Guinea op le treden en geheel eigenmach tig daarbij te werk te gaan, maar dat wel degelijk de opzet bestaat om op het daarvoor meest geschikte tijdstip de be volking van Nieuw-Guinea over haar eigen land vrijelijk te laten beschikken. Dit laatste zoü dan bijvoorbeeld voorzien kun nen worden van zekere internationale waarborgen zoals een volksstemming of een beslissing in andere vorm van de Nieuw-Guinese bevolking zelf, onder toe zicht van een of ander orgaan van de UNO. Daarenboven zou reeds van nu af aan denkbaar kunnen zijn dat het betrek ken van krachten van de UNO bij de be vordering van de verdere ontwikkeling van land en bevolking van Nieuw-Guinea (met de bedoeling dat aan het eind van de rit die bevolking zal uitmaken wat zij ten slotte zelf wil) in brede kring in de UNO voldoende instemming zou ontmoeten om een radicale oplossing, gelijk Sukarno ver langt, te voorkomen. Het hierboven weergegeven denkbeeld is en hierop kan ik niet voldoende na druk leggen vóór alles ingegeven door de ervaringslessen van jonge datum, les sen opgedaan en die men nog steeds op doet met Kongo enerzijds en de werk zaamheden van de Verenigde Naties daar anderzijds. Die lessen nu leveren mijns inziens re denen te over op om tot de conclusie te komen dat datgene wat officieel op dit moment nog heet het ongewijzigde Neder landse regeringsstandpunt, moet worden herzien althans in die zin dat het bepaald raadzaam is te overwegen, bij het beleid op en om de Algemene Vergadering de deur voor een andere houding open te houden of open te maken. Dr. E. van Raalte van de maand, terwijl voorts de heersende spanning op de arbeidsmarkt tot een ver dere daling van het werkloosheidsniveau meewerkte. De vraag naar arbeidskrachten daalde niet onbelangrijk. Deze daling had echter uitsluitend betrekking op jeugdigen. De vraag naar volwassen arbeiders nam nog met rond 1.000 toe. De lichte stijging in de werkloosheid van vrouwen is voor het grootste deel toe te schrijven aan het aan bod van jeugdigen, die zich als werkzoe kende bij de arbeidsbureaus lieten inschrij ven. De vraag naar jeugdig vrouwelijk personeel geeft evenals dit bij de manne lijke jeugd het geval was, een daling te zien, welke vrijwel gelijk is aan de totale daling in de vraag naar vrouwelijke arbeidskrachten. Een belangrijke daling van de geregis treerde arbeidsreserve deed zich voor in de bouwnijverheid en de metaalindustrie. Hoewel zich in de provincie Noordhol land in de maand augustus normaal een daling van de werkloosheid voordoet, is zulks dit keer niet het geval geweest. Het aantal ingeschreven werklozen nam toe van 3838 tot 3889. In aanmerking dient daarbij echter te worden genomen dat vele jeugdigen die dit jaar van school zijn gekomen zich als werkzoekende voor een administratieve functie hebben laten in schrijven. Gezien de grote behoefte aan jeugdig administratief personeel mag wor den verwacht, dat de inschrijving van deze jongelui slechts van korte duur zal zijn. Opmerkelijk was ook in deze tijd van het jaar de toeneming van het aantal inge schreven ongeschoolde arbeidskrachten met 60 en dat van minder-geschikte werk zoekenden met 70. Mogelijk heeft de on gunstige weersgesteldheid tegen het einde van augustus de werkgelegenheid enigs zins afgeremd of wel het beëindigen van seizoenwerkzaamheden bespoedigd. In de bouwnijverheid en de metaalindustrie nam de werkloosheid verder af. In hoofdzaak betrof het hier de inschakeling in het ar beidsproces van ex-scholieren. Het aantal ingeschreven werklozen in Noordholland in augustus bedroeg ruim 2200 minder dan in dezelfde maand van het vorig jaar. De vraag naar personeel daalde van 13.687 eind juli tot 13.207 eind augustus. Het aantal werkloze vrouwen steeg van 756 tot 925, dat van de open staande aanvragen van werkgevers daalde van 8909 tot 8815. Bij het gewestelijk arbeidsbureau Haar lem daalde het aantal ingeschreven werk loze mannen van 335 eind juli tot 268 eind augustus (augustus 1959 517). Het aantal openstaande aanvragen van werkgevers nam af van 1552 tot 1276 (augustus 1959 678). Het aanbod van vrouwen nam toe van 29 tot 58 en de openstaande aanvra gen van 812 tot 958 (augustus 1959 485). De stand van vraag en aanbod eind angustus in enkele belangrijke beroeps groepen luidde: bouwnijverheid aanbod 8, vraag 290; metaalnijverheid aanbod 13, vraag 582; administratieve beroepen aan bod 45, vraag 44; ongeschoold personeel aanbod 28, vraag 103. Tegenover een vraag van 188 vrouwelijke arbeidskrachten in administratieve beroepen stond een aan bod van 16. Het aantal openstaande aan vragen om vrouwelijk ongeschoold perso neel bedroeg 329, het aanbod was.... 1! De kledingindustrie vroeg 184 vrouwelijke arbeidskrachten, ook hier kon het G.A.B. slechts een enkele werkneemster aanbie den.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4