Schepen van Italiaanse koopvaart Papiermaker F. A. Hessen kreeg een koninklijke onderscheiding Perée Marie Boreel-kleuterschool bestaat honderd jaar Havenberichten LANGS SLUIZEN EN HAVENS Gasg@ys@rs en Gasfornuizen „T.b.c. is in Nederland nog lang niet bedwongen Jubileum-wandeltochten „de Kennemer Jagers" Bestuur recipieert op zaterdag 17 sept. «.-O L0ENDERSL0QT WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1960 5 Nieuwe winkels in Heemskerk Propaganda-avond van Vervan t.b.c.-patiënten mm Wijziging kindertoelage Industrieën in Velsen breiden uit OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Velsen-Noord collecteerde 1250 voor KWF Toneel in Beverwijk Kort nieuws Onder de „bewaar- en naaischool" kabbelde eens een beekje... Van der Berg en Wester- veld lelden in strijd om de Noordhollandse damtitel HEI FRAAIE PASSAGIERSSCHIP QP DE FOTO was eens het trotse bezit van de Navigazione Generale Italiana te Genua en de naam van het zeekasteel luidde „Duilio". Genoemde Italiaanse scheepvaartmaatschappij werd in 1881 gevormd door de firma Florio Rubattino en begonnen werd met het onder houden van diensten op Noord- en Zuid-Amerika, op het Nabije Oosten en Klein- Azië. De namen der eerste drie schepen waren: „Vincenzo Florio", „Washington" en „Archimede" die gedurende de eerste jaren hadden gevaren voor de Florio Lijn. Zij hadden elk een bruto inhoud van ruim 2800 ton. Laatstgenoemd schip kreeg in 1903 de naam „Cairo" en deed dienst op Alexan- drië. Dit is het eerste schip van de maat schappij geweest, dat verongelukte en wel op 5 maart 1905; het zonk op de kust van Alexandrië. De „Washington" ging op 3 mei 1915 op dezelfde wijze verloren. Van die eerste drie schepen is de „Vincenzo Florio" het langst, tot 1921, in de vaart gebleven. Vele schepen van de Navigazone Gene rale Italiana bewezen uitstekende diensten tijdens de Italiaanse veldtocht in Abessi- nië in 1887 en twee jaar later opnieuw tijdens de expeditie tegen China. Voor het uitbreken van de eerste wereldoorlog on dervond de maatschappij aanzienlijke concurrentie van andere rederijen die diensten onderhielden van de voornaam ste Italiaanse havens en de Verenigde Staten. De Italiaanse Lloyd Sabaudo, doch ook de Norddeutscher Lloyd, de Cunard Line en de White Star Line hadden gro tere en snellere schepen dan de Navigazio ne Generale Italiana, die evenwel de strijd moedig opnam en zich niet van de zee liet verdrijven. Een welkome aanwinst was de komst van de „Giulio Cesare" in 1921 en de „Duilio" in 1923 want noch de Britse, noch de Duitse rederijen waren toen in staat om na de oorlog hun diensten van voor de oorlog te hervatten. Van deze twee nieuwe schepen werd het eerstgenoemde ingezet in de dienst op Zuid-Amerika en de „Duilio" kwam in de dienst op de Ver enigde Staten. Een bijzonderheid van beide schepen is, dat het lang heeft geduurd voordat zij in de vaart kwamen. Van de „Duilio" werd de kiel gelegd op 30 mei 1914. De tewaterlating had plaats op 9 ja nuari 1916 en de eerste reis van het schip kon pas op 30 oktober 1923 aanvangen. Dit passagiersschip was 24281 ton groot en in 1926 kwam een nog groter en sneller schip, de „Roma" van 32583 ton gereed, dat met een dienstvaart van 21 knopen lange tijd het snelste schip was van de Italiaanse handelsvloot. De „Horna" werd een jaar later gsvolgd door ggïi zusterschip, de Aan de Kerkweg te Heemskerk is men begonnen met de bouw van vier winkels. Hierin worden gevestigd: een groentezaak van de heer P. Duin, thans wonende aan de M. van Heemskerckstraat; een dames kapperszaak van de heer H. J. van Ster- kenburg, die thans is gevestigd aan de C. van Manderstraat. Voorts komen hier een winkel van de heer J. Wansink, die fotograaf is en een zaak van de heer F Handsma, die gaat handelen in kleuter-manufacturen. KENNEMERLAAN 9 TELEFOON 5271 Advertentie ERKEND GAS- EN WATERFITTER Eenenvijftig nieuwe leden en een tom bola-opbrengst van ongeveer driehonderd vijftig gulden, waren het directe resultaat van de variété-avond, welke zaterdag in het Patronaatsgebouw aan de Willemsbeek- weg werd gehouden door de afdeling IJmuiden van de „Vereniging tot Behar tiging der Belangen van T.B.C.-patiënten in Nederland." Deze cijfers konden nog voor de pauze worden bekendgemaakt door de heer D. Keur, die als afdelingsvoorzit ter reeds aan het begin van de avond zijn grote erkentelijkheid had betuigd tegen over de vele plaatselijke middenstanders, die voor dit sympathieke doel zoveel fraaie prijzen hadden afgestaan. De tweede spreker was de heer C. Bergh, propagandist van het hoofdbestuur. Het was in zekere zin een waarschuwend woord, omdat de t.b.c. als- volksziekte nog lang2niet blijkt te zijn bedwongen. Integen deel, deze gevreesde ziekte neemt de laat ste tijd weer in niet onbelangrijke mate toe, vooral bij de jeugd, hetgeen door spreker met énige cijfers werd aangetoond. Niet alleen waakzaamheid, doch ook een intensieve bestrijding der t.b.c. blijft dus noodzakelijk. Vandaar dat de heer Bergh zijn vereniging, die behalve het bestrijden dezer ziekte, ook de belangen der patiën ten en hun nazorg voor haar rekening neemt, met klem in de daadwerkelijke be langstelling van het publiek meende te kunnen aanbevelen. Een betoog, dat blij kens het reeds vermelde resultaat, niet zonder uitwerking is gebleven. Voor dit publiek de zaal was uitstekend bezet was het variété-programma echter hoofdzaak en het bestuur is hier kenne lijk van overtuigd geweest. Vandaar dat men een aantal artiesten had geëngageerd, dat gezamenlijk een bijzonder genoeglij ke avond voor zijn rekening nam. Met als grootste favorieten de jeugdige Willeke Alberti en Fred Perrier, die zich als „Do- rus II" liet aankondigen. Het eerstgenoem de zangeresje draagt haar populair gewor den naam met ere en zij is nog fris en on bevangen in haar optreden. Wel leunde zij met het liedje „Marina" nog stevig op de schouder van haar beroemde vader Wil ly. In ieder geval heeft zij een goede leer meester aan hem gehad. En wat Fred Perrier betreft herinnert men zich wellicht nog, dat de „echte" Dorus hem destijds voor de kadi heeft ge daagd, omdat de heer Manders dit optre den als plagiaat en oneerlijke concurren tie beschouwde. Voor dit probleem blijkt Fred Perrier intussen een bijna geniale oplossing te hebben gevonden. Wel kleedt en schminkt hij zich zo ongeveer als het vermaard geworden dwaze mannetje, doch voor de teksten maakt hij gebruik van een geluidsband. Op deze wijze is de imitatie gepromoveerd tot parodie, om welke creatie het publiek zich niet minder kostelijk amuseert. De overige nummers werden eveneens met plezier bekeken en beluisterd. Zoals de glibberige verrichtingen van het „slangenmeisje" miss Margo, de Holland se liedjes van „The Melody Sisters" en de tot meezingen stimulerende accordeon klanken van de Accoordo's. De Novelly's waren twee olijke knapen met een gitaar, wier kolderieke prestaties een hoogtepunt bereikten in hun particuliere verkiezing van een „Miss IJmuiden". Een even en derhoudend als geslaagd variétéprogram ma dus, dat door Fred Wiegman als con férencier telkens vlot werd ingeleid. v. v u.G lilliP 74 - - „Augustus", doch dit was een motorschip. De maatschappij werd in 1927 door een ernstig ongeluk getroffen. Het stoomschip „Principessa Mafalda" ging toen voor de Zuid-Amerikaanse kust, tussen Pernam- buco en Bahia, na het breken van één der schroefassen verloren. Van de 1256 opva renden werden er 351 gered door het Ne derlandse stoomschip „Alhena". In no vember 1931 beëindigde de Navigazione Generale Italiana haar diensten als zelf standige maatschappij. Het gehele bezit ging over aan de Italia Flotte Riunite Con- sulich. Van de oorspronkelijke vloot is niets meer over, hoewel er enkele van de namen gegeven zijn aan nieuwe schepen. De ..Duilio" is in mei 1945 in Triëst ge zonken evenals de „Giulio Cesare". De „Roma" en de „Augustus" werden in 1951 afgevoerd. Arie van der Veer In het kader van de salarismaatregelen voor rijkspersoneel zijn de kindertoelage en de tijdelijke kindertoeslag te rekenen van 1 januari 1960 af verhoogd. De mi nister van Binnenlandse Zaken heeft de gemeentebesturen verzocht om voor het gemeentelijke personeel gelijksoortige maatregelen te treffen. De maatregelen betreffen allereerst een verhoging van het minimum en het maxi mum van de kindertoelage van respectie velijk 18,40 en 28.30 per maand tot f 19,70 en 30,20 per maand. Deze verho ging is het gevolg van de incorporatie van de huurverhoging 1957 en de salarisverho ging van 5 percent. Voorts wordt de tijde lijke kindertoeslag in verband met de melk prijsverhogingen en de huurprijsverhogin gen als volgt verhoogd: een verhoging met 2 cent per dag per kind: een verho ging met 10 cent per dag per kind ter vervanging van de in 1958 en 1959 ver leende duurtetoeslag, waarbij de voor de duurtetoeslag gestelde loongrens van 416 per maand komt te vervallen; een verho ging met 2 cent per dag per kind voor de eerste drie kinderen en met 3 cent per dag voor elk der volgende kinderen (huurcom- pensatie 1957); een verhoging met 2 cent per dag per kind voor de eerste drie kin deren en met 3 cent per dag voor elk der volgende kinderen (huurcompensatie 1960). B. en W. van Velsen stellen de gemeen teraad voor de kindertoelageverordening dienovereenkomstig te wijzigen. Aangezien over deze wijziging in het centraal over leg overeenstemming met de organisaties is bereikt, kan de behandeling van dit voorstel in de plaatselijke commissie voor georganiseerd overleg achterwege blijven. De volgende verzoeken om vergunning zijn binnengekomen: Steenkolen Handelsvereniging N.V., Rijn kade 1 te Utrecht, tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een benzine- en superbenzinepompin- stallatie in het perceel Wijkerstraatweg 283-285 te Velsen (Noord). N.V. Nederlandsche Lak- Verf- en Vernis- fabriek v/h H. F. Korthals en Co, Tuin dersstraat 40-42 te IJmuiden, tot het op richten enz. van een opslagruimte in de on dergrondse bunker in de Heerenduinen. Drukkerij „Nijko", Oosterduinweg 29 te IJmuiden, tot het uitbreiden van de druk kerij in het perceel Oosterduinweg 29 te IJmuiden. L. J. Dietvorst, Orionweg 26 te IJmuiden, tot het oprichten enz. van een machinefa briek, in het perceel Velseroordstraat 13 te IJmuiden. J. C. Kruining, Amstelstraat 14 te IJmui den, tot het wijzigen en uitbreiden van een patates-fritesbakkerij, in het perceel Am stelstraat 14 te IJmuiden. D. van Eek, Hoofdstraat 230rood te Sant poort, tot het oprichten enz. van een bie tenkokerij en een inrichting voor het ver werken van groenten, in het perceel Hoofd straat 230 te Santpoort. N.V. Industriële Producten Compagnie „I.P.C.", Hoofdstraat 1-5 te Schiedam, tot het wijzigen van een benzine- superben- zine- en autogasoliepompinstallatie, in een perceel aan de Boelenstraat te IJmuiden. Shell Nederland Verkoopmaatschappij N.V. Wassenaarseweg 80 te 's Gravenhage, tot het oprichten enz. van een benzine pompinstallatie, in een perceel aan de van Dalenlaan te Santpoort. A. Res, Planeten weg 78 te IJmuiden, tot het oprichten enz. van een slagerij met slachtplaats, in het perceel Planetenweg 78 te IJmuiden. Cementfabriek te IJmuiden (Cemij) N.V. te IJmuiden, tot het uitbreiden van de be staande installatie met molen 6, in een perceel gelegen op het fabrieksterrein te IJmuiden. GESLAAGD VOOR NOTARIAAT De heer P. Bisschop uit Heemskerk slaagde in Den Haag voor het examen tweede gedeelte notariaat. Advertentie KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 48RC Het afdelingsbestuur Velsen-Noord van de Nederlandse Vereniging tot steun aan het „Koningin Wilhelmina Fonds" deelt mee dat de collecten in de week van 29 augustus tot 3 september een netto-bedrag van 1256,11 hebben opgebracht. Voor deze resultaten, die nog weer eens duidelijk bewijzen, dat de bevolking van Velsen-Noord het niet af laat weten wan neer het liefdadige instellingen betreft, is het K.W.F.-bestuur van Velsen-Noord al len die hiertoe hebben meegewerkt dank baar. De stichting Comité Abonnementsvoor stellingen te Beverwijk heeft het program ma voor het komende seizoen vastgesteld. Het ligt in net voornemen om drie toneel uitvoeringen te geven en een cabaretavond te doen verzorgen door het gezelschap ..Tingel Tangel" onder leiding van Sieto en Maryke Hoving. De toneeluitvoeringen worden verzorgd door de gezelschappen Ensemble en Puck. De op te voeren stuk ken zijn nog niet bekend. De data der voorstellingen zijn: donder dag 6 oktober, Ensemble; donderdag 8 de cember, Puck' donderdag 26 januari, caba retvoorstelling; woensdag 29 maart, En semble. De IJmuidense wandelsportvereniging De Kennemer Jagers organiseert jubileum wandeltochten op zaterdag 17 en zondag 18 september ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van de vereniging. De par koersen gaan uitsluitend door de particu liere landgoederen, Herenduinen, Midden Herenduin en Duin en Kruidberg, waar voor de eigenaren hun toestemming heb ben gegeven. Aan deze tochten kan door iedereen worden deelgenomen, zowel individueel als in gi-oepsverband. Er wordt gewandeld over afstanden, zaterdags van 10 en 20 km, zondags van 10, 20 en 30 km. Van 10 tot en met 13 jaar 10 km, 14 tot en met 15 jaar 20 km, vanaf 16 jaar alle afstanden. De start heeft plaats vanuit: Hotel Ken- nemerhof, Kennemerlaan 116, te bereiken met treinhalte Julianakade. De starttijden zijn: 10. 20 en 30 km van 10 tot 12.30 uur. des zaterdags van 14 tot 15 uur. Het startbureau wordt geopend om 9 uur en gesloten om 18 uur, zaterdags ge opend om 13 uur en gesloten om 19 uur. BURGERLIJKE STAND VELSEN. BEVALLEN: H. WaasdorpBonkerk, z., Jan Gijzenkade 234. Haarlem; C. Breder- veldWielinga, z„ Planetenweg 35. IJmui den; P. K. KeurZeeuw, d. Kanaalstr. 152, IJmuiden; E. OlgersRoels, d., Cederstr. 46, IJmuiden-Gost; A. C. J. van Bakel Nijman. d., Siriusstraat 27, IJmuiden; M. van PelMoerkerke, d., Scheldestraat 84, IJmuiden; B. KaandorpVan der Mark. z„ Ir. Krijgerstraat 33, Velsen-Noord; E. BlinkhofH^ndgraaf. z„ Celsiusstraat 26, IJmuiden; J. E. LansenCompier, d„ Plein 1945, no. 60. I.Tmuiden-Oost; E. Wich- mannWijkei', Wijk aan Zeeërweg 154, IJmuiden; A. GelukIskes, z.. Beukenstr- 12, IJmuiden-Oost; C. HarmsenBrachter, d„ J. P. Coenstraat 18, IJmuiden-Oost; J. van der VaartBregman, d.. Rijnstraat 8, IJmuiden; A. C. M. .JongelingBalm, d., Gi.jzenveltplantsoen 73, IJmuiden; C. M. MolsDe Groot, z., Huijgensstraat 15 rd., IJmuiden; T. SchadeKetema, z„ Bone kampstraat 19. I.Jmuiden-Oost; S. C. M. LeenknegtVan Vliet, z., Eenhoornstr. 35, IJmuiden; L. A. BoomsVan Rijck, d., Ripnerdaoark 19, Haarlem. OVERLEDEN: M. Ketting, 39 j., echtge noot van C. C. Walker. Tulpenstraat 10 zw., Haarlem: M. van Schagen. 36 j., echtgenote van J. M. Schapendonk, Schulmveg 54, Vel- scn-Noord: J. R. van den Bergh, 54 i., Nas- saukade 76 III. Amsterdam; B. Tol. 78 i.. echtgenoot van A. van der Wateren, Ko ningsstraat 5, IJmuiden; A. Schouten. 62 j., echtgenoot van J. van Vuren. Platanen- straat 27. IJmuiden-Oost: J. W. Visser, 65 j.. echtgenoot van P. Wijtenkamp, L. de Colignylaan 54. Santpoort. Dodelijke val. De 19-jarige G. Hol lander uit Leeuwax'den is dinsdagmiddag bij werkzaamheden in de centrale van net provinciaal elektrisch bedrijf in Leeuwar den van een hoogte van zeven meter ge vallen. In het Diaconessenhuis is hij aan de gevolgen overleden. I.L.S.Y. 1961. De heer P. J. Yperlaan uit Voorburg, algemeen secretaris van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor de Luchtvaart, voert op het ogenblik- oriënterende bespx-ekingen met autoriteiten van d° Britse koninklijke luchtmacht over deelneming van deze luchtmacht aan de op de Tweede Pinksterdag 1961 op vlieg basis Ypenhui'g te houden I.L.S.Y. Het zal deze maand precies honderd jaar geleden zijn. dat in het oude dorp Velsen, vlak naast de zeer grijze Engelmunduskerk, de deuren werden opengezet van Velsens oudste kleuterschool, toen nog bewaar- en naaischool geheten. Dat bewaren van de kinderen impliceerde toentertijd, dat men de kinderen bezig hield met spelletjes en liedekens, maar voor het hanteren van naald en draad waren de kin deren toch echt veel te klein. Nu trouwens ook nog wordt de kleuters geen naaien geleerd. Waarom dan ook de toevoeging „naaischool" bestond, zal altijd wel een raadsel blijven. In ieder geval werpen de annalen van de honderd jaar oude prot. chr. Marie Boreel-kleuterschool er geen helder licht op. Het honderdjarig bestaan van de kleu terschool zal herdacht worden, ook door de kleuters, want die hebben in „Water land" feest op 10 september. Op zaterdag 17 september recipiëert het bestuur des middags van half vijf tot zes uur in de „Theeschenkerij" in park Velsex'beek, na dat tevoren van 34 uur een herdenkings dienst in de Engelmunduskerk is gehouden. De band van de school met de hervoi'm- de kerk is in het verleden altijd zeer hecht geweest. Ofschoon de kleuterschool was gesticht voor kindei'en van alle gezindten, bestond er van het begin af aan al een band met de hervormde kerk. Wellicht is dat onder meer te verklaren door het feit, dat in 1860 de gi'ond voor de bouw van de kleutei'school in erfpacht werd verkregen van de diaconie van de Engelmunduskerk. De bewaar- en naaischool dan, werd ge sticht door wijlen Jonkheer Mr. W. Boreel van Hoogelanden en een Amerikaanse le- gerkolonel, zekere Bohlen. Deze laatste had het landgoed „Beeckesteijn" destijds gehuurd van de familie Boreel. Deze twee heren waren ook de geldgevers. De stich ting die in het leven werd geroepen, kreeg herhaaldelijk legaten. Voor 4000,- Dank zij die financiële steun kon in 1860 het schooltje gebouwd woi'den voor een bedrag van 4000,- School plus onder wijzerswoning! Aannemer Haikema kreeg de bewaai'- en naaischool in datzelfde jaar nog gereed en ze kon in september van dat jaar officieel woi'den geopend. Het is niet bekend hoeveel kleutei's de twee klaslokalen bevolkten. Veel zullen het er zeker niet geweest zijn, want Vel sen was toen nog maar een vlekje op de vaderlandse landkaart. De kleutei's moesten elke week een dub beltje meenemen, wat voor die tijd een flink bedrag was. Er lagen toen bepaalde beginselen aan het kleutei'onderwijs ten grondslag. Zij steunden hoofdzakelijk op de godsdienstige stroming, die van het Reveil. De kleutei's leerden bijvooi'beeld ook godsdienstige liedjes zingen. Thans is de schoolvereniging aangesloten bij de Ver. voor Christelijk Nationaal Schoolon derwijs. 1924 was een belangrijk jaar voor de school. Want toen werd wegens financië le moeilijkheden de stichting omgezet in een vereniging om aan meer geld te ko men. Het was in de jaren hierna, dat de zeer actieve heer H. Gi'oeneveld als ï'aads- lid poogde een gemeentelijke subsidie los te peutei'en, hetgeen hem inderdaad is ge lukt. Het kleutei'onderwijs, dat meer en meer gemoderniseerd werd. kreeg toen een bedrag van 200,- per jaar van de ge meente. In de magere crisisjaren moesten des ondanks herhaaldelijk bazaars gehouden worden om de school van de ondergang te redden. Het gebouw begon oud te worden. En het rook er niet al te fris, want onder de school sti-oomde een beekje De heer H. Gi'oeneveld was voorzitter van de schoolvereniging van 1924 tot 1951. In het jaar 1955 kwamen de plannen voor VOOR DE HEER F. A. HESSEN, papiermaker bij de Koninklijke Papier fabrieken Van Gelder Zonen n.v. te Velsen was het dinsdag een belangrijke en prettige dag wegens de viering van zijn veertigjarig arbeidsjubileum bij dit be drijf. Het feest begon 's morgens in zijn woning aan de Alkmaarseweg 387 te Beverwijk. De familie Hessen ontving hier burgemeester J. G. S. Bruinsma, die vergezeld was van de heer J. de Vries, produktiechef van Van Gelder Zonen, die de directie vertegenwoordigde'. De heer Bruinsma deelde met een har telijke toespi-aak de jubilaris mede, dat hem de koninklijke onderscheiding met de zilveren eremedaille van de Oi'de van Oranje Nassau was toegekend wegens langdurige trouwe dienst. Op het directiekantoor werd de heer Hessen, die vergezeld was van zijn echt genote, kinderen en zeer bejaai'de schoon ouders, ontvangen door de bedrijfsdirec teur, de heer J. H. Smidt van Gelder jr., die in aanwezigheid van de heer De Vries grote waardei'ing uitsprak voor de ver- diensten van de jubilaris. Hij herinnerde aan de loopbaan van de heer Hessen, die bij de verschillende pa piermachines alle functies had doox'lopen om vervolgens de top te hebben bereikt als papiermaker. De heer Smidt van Gel der legde de nadi'uk op de gewijzigde werkmethoden aan de machines en in het bedrijf, waar nu meer dan vroeger het eigen inzicht zich laat gelden. De jubilaris heeft hiei'van niet alleen zelf de vruchten geplukt, doch van zijn kennis ook anderen laten delen, hetgeen het bedrijf en de pro- duktie zeer ten goede komt. Als huldeblij ken van de directie, die de jubilaris dankte voor zijn goede verdiensten, wei'den aan geboden de draagmedaille van het pas ver worven eremetaal, een enveloppe met in houd en schriftelijke felicitaties van de hoofddirectie. De langdui'ige ti'ouwe dienst werd namens de Maatschappij voor Nijver heid en Handel gehonoreerd met de aan bieding van het vererend getuigschrift en de bijbehorende grote zilveren legpenning. Ten slotte ontving mevrouw Hessen een foto in lijst van haar man. Na de huldiging maakte het gezelschap een rondgang door de fabrieken. Aangezien de jubilaris van een verdere huldiging aan het bedrijf had afgezien, geschiedde de huldiging door superieuren en collega's in zijn woning, waar onder de vele bloemstukken een fleurig exemplaar van de directie prijkte. Namens het jubileumfonds heeft hier de Advertentie ïOEftO] rÜlMtTAj GERO-specialist LANGE NTEUWSTRAAT 433 - 435 de bouw van een zeer moderne school ge reed. Aannemer J. Stolk bouwde aan de Van de Vondellaan de fraaie Marie Bo reel- kleuterschool, naar een ontwerp van architect K. de Boer uit Spaarndam. Niet altijd heeft de school zo geheten. De eer ste naam was „Velsener bewaar- en naai school", de tweede „Sophia-bewaai'school", de derde „Mai'ia-kleuterschool" (genoemd naar Maria Boreel) en de herdoop tot „Ma rie Boreel-kleuterschool" vond vijf jaar geleden piaat.-. Wijlen Maria Boreel was de grootmeesteres van H. M. de Koningin. Het jubilei'ende schoolbestuur bestaat thans uit de heren F. Walthuis, voox'zittei'. J. den Duik, tweede voorzitter, mevrouw J. G. de Jong-Van Wijk, secretaresse, de heren B. W. Beskers, penningmeestei', P. H. Lansaat, bestuurslid en de dames Bres- ser en W. Baart- van den Burg, beiden be stuursleden. Tot het ei'ecomité behoren mevrouw Van Tuyll van Sei'ooskerken geb. gravin Van Limburg-Stirum, F. C. H. baron van Tuyll van Serooskerken. ds. L. Brink (hei'vormd predikant), ds. J. Brons geest (hervormd pi'edikant), de heer J. Stolk, A. W. Volmer, L. de Boer en na tuurlijk de heer H. Groeneveld. Tegenover het Velsense raadhins staat nog de vroegere Eerste Velsener be waar- en naaischool". Thans wordt het gebouw voor andere doeleinden dan het geven van onderwijs aan kleiders gebruikt. In 1955 werd een nieuwe kleuterschool gebouwd en wel aan de Van den Vondellaan in Driehuis. Deze protestants-christelijke kleuterschool bestaat deze maand honderd jaar. heer J. Buntsma de gelukwensen overge- bi-acht en hij liet deze vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud en bloemen voor mevrouw Hessen, die met haar man en kinderen een prettige jubileumdag be leefde. De strijd om het persoonlijk damkam pioenschap van Noordholland is deze week begonnen. Veertien gegadigden hebben, dikwijls na langdurige en spannende voor- wedstrijden, het recht verworven aan dit altijd belangwekkende toernooi deel te nemen. Naast J. H. Ansems, A. den Doop, P. van Heerde en J. H. Beeke, allen uit Amsterdam, A. Grooteman uit Wervers- hoof, J. Mekken, Alkmaar en C. Wester- veld, Purmerend, spelers die reeds meer dere malen van de pai'tij wai'en, wordt deelgenomen door P. v.d. Bei'g (Bever wijk), J. v. Stralen (Oude Niedoi-p), A. J. Luthai't (Uithoorn), J. Verhey en L. de Rooy (Amsterdam), E. Holstvoogd (Zaan dam) en J. Bus (Heemstede). De eerste ï'onde bi-acht al spoedig enige verrassende uitslagen. Zo dwong Van der Bex'g de altijd moeilijk te bespelen J. Mekken, tot overgave. Van Sti'alen, een nieuweling in dit gezelschap, bleek zich uitstekend thuis te voelen. Na een gave pai'tij versloeg hij niemand minder dan de kampioen 1959, P. van Heerde. Bus en Verhey gaven elkaar niets toe en kwamen na interessant spel remise overeen. E. Holstvoogd een talentvolle jeugdige speler moest tegen de geroutineerde Beeke met een puntenverdeling genoegen nemen en Grooteman, gevreesd om zijn kennis van het klassieke spel. bewees ook nu weer zijn kunnen en won van Luthart. De partij Ansems-Den Doop werd uitgesteld Ook in de tweede ï'onde was Van der Berg goed op dreef. Na een pei'fect ge speelde positie-partij behaalde hij tegen Den Doop de volle winst. Westerveld volg de het goede voorbeeld en versloeg de als kansi'ijk getipte Verhey. Gi-ooteman kwam tegen Van Stralen juist iets te kort om te winnen en moest met remise genoe gen nemen. Een zelfde resultaat kwam tot stand in de paiiijen Bus-Beeke en Holst- voogd-Luthai't. De voor de tweede ronde vastgestelde partijen tussen Van Heerde en Ansems en Mekken-De Rooy werden naar een later datum vei'schoven. Na de tweede ronde leiden Van der Bei'g en Westerveld met elk 4 punten uit 2 par tijen, gevolgd door Grooteman met 3 uit 2. Op 10 september in Amsterdam en op 11 september in Zaandam wordt het toer nooi voortgezet. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Lijnbaansgracht van Tolkis; Brandaris, London; Colonia, Gevle; Reliable, Swan sea; Arkadia, Bremen; Mosel, Abö; Notos, Delfzijl; Reggeborg, Boston, ledig Staal- haven; Taurus, Kemi, cellulose Papier fabriek Velsen: Artura, Kotka; Ave, Lulea, ei'ts Hoogovens; Oldambt, Walkom; Ka- deik, Rotterdam; Julius Hausschild, Stet tin; Peregrine, London. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Mariekerk van Antwerpen; Heinrich, Hamburg; Dina, London, ledig Hoogovens; Balsa, "Noordzee, proefvaren; Nestor, Trini dad; Autolykis, Hamburg; Leda, Reckes- ford; Admiralengracht, Isnaes; Hunze- stroom. Fowey. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Aries naar Hamburg: Menje, Hamburg; Balsa, Noordzee, proefvaart; Modesta, Igarca; Jan Kreumer, Newhaven, kunst mest IJmuiden; Colette, Rotterdam, ledig Velsen; Martinistad, Skutskarr, zout van IJmuiden; Pearl Island, Gyon; Antilla, Litlesand, ledig Zaandam; Kaap Falga, Delfzijl; Arkadia, London; Wodan, Sunds- vall; Glancula, Rotterdam; La Rochelle, Duinkerken; Foxfield. Liverpool; Zaan- stroom, Leith; Bullfinch, London; Atlantic Wave, Hanmpton Roads; Henriette B, Vlis- singen; Gerd, London; Lofjord, Ti'ondheim; Anifa Thyssen, Wabana. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Hydi'a naar Antwerpen; Texelsti'oom, Huil; Schurbek, Rotterdam; Rijnstroom, London; Sanda, Antwerpen; Rokin, Yxpil- la; Rex, Trondheim; Westfalla, Wabena, ledig Hoogovens. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadei-e aanduiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). ÖOOCOCOOCOCOCOOCCOOCOCOOOOCOOCOCCOOOOOO WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen, DE ADMINISTRATIE ö:occcoxcoco»sco^k»ccccokxxkccccccccocoxoxccccc<xó TAFELTENNISCLUB „HEEMSKERK" De tafeltennisvereniging „Heemskerk" heeft in het K.S.A.-gebouw haar jaarver gadering gehouden. De voorzitter, de heer M. Meyer, toonde zich voldaan over de resultaten van het afgelopen jaar. Hij deelde mede dat in het komende seizoen gespeeld zal worden in de geheel gerestau- ï'eerde gymnastiekzaal van de r.-k. meis jesschool aan de A. Verherentstraat. Hier wordt geoefend elke dinsdag- en woensdag avond. Voor junioren van zeven tot half negen en daarna tot elf uur voor senioren. De financiële resultaten over het afge lopen jaar waven bevi'edigend. Anders is het met de verwachtingen voor het nieuwe seizoen. De begroting vertoont een flink tekort. De penningmeester, de heer B. Burger, stelde zich, wegens studieredenen, voor deze functie niet meer beschikbaai'. Het bestuur is thans als volgt samen gesteld: M Meyei-, voorzitter; J. Webbe, secretaris; C. de Wit, penningmeester; J. Sap. tweede voorzitter; J. Bleeker, propa- ganda-leider, M. Kwantus, juniorenleider en B. Burger.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5