„het gaat nederland eigenlijk iets te goed" niiuw bos: Amerikaanse investeringen in de EEG zullen sterk stijgen De beurs In 1961 27 van het totaal EEG-Ioonenquête SCHEEPVAARTBERICHTEN PROCO 13 JAARBEURSVOORZITTER Zonder Jaarbeurs-uitbreiding wordt ons land provinciale buitenschilfer van EEG" te T itiaandioxydef abriek Goede gang van zaken bij Hensen Toeslag op exportboter Opnieuw-cadeau-oorlog Morgen haarwassen met crème shampoo met ei crème sftampoo Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland VR u D A G 9 SEPTEMBER 1960 De voorzitter van de raad van beheer der Konlnklyke Nederlandsche Jaarbeurs, dr. G. van der Wal, heeft aan de vooravond van de aanstaande Najaarsbeurs in zyn rede voor binnen- en buitenlandse pers de economische situatie van Nederland aan een beschouwing onderworpen. Volgens dr. Van der Wal gaat het Nederland goed en, naar zyn mening, eigenlijk iets té goed. Als men het vrachtenniveau van zee- es Rijnvaart en de orderportefeuille voor de scheepsbouw buiten beschouwing laat, is het totale beeld in Nederland, volgens hem, beslist rooskleurig. Hoe men in politieke kring daar soms ook over moge denken, het valt, naar het oordeel van de Jaarbeurs- voorzitter, nauwelijks meer te ontkennen dat de gedifferentieerde loonpolitiek bij een beheerst prijspeil Nederland beslist geen windeieren heeft gelegd, al kan men er over twisten, of deze door de krielkip dan wel door de struisvogel zyn voortge bracht. Dr. Van der Wal verwacht, dat de resultaten van de gedifferentieerde loon politiek nog zullen toenemen. Het manipuleren met produktiviteits- cijfers, die overtuigende ruimte voor toveren voor de wantrouwende ogen van ministers en Rijksbemiddelaars heeft, zo zei hij, in Nederland een nieuw soort „ruimtegoochelaars" in het leven ge roepen, die, trouw bijgestaan door werk gevers en werknemers, in bedrijfstak na bedrijfstak juichend herverdeling van de ruimte binnenhalen. Wel leidt een over bezette arbeidsmarkt ertoe, dat de be drijfstakken en de ondernemers elkaar voor de arbeidsprestatie alsmaar over- bieden met vrije tijd en geld. Hierdoor is, aldus dr. Van der Wal, een ongekende mobiliteit van arbeid ontstaan, die steeds weer heel veel inloop-verlies en herscholingskosten vraagt, hetgeen de pro- duktiviteit beslist niet ten goede komt. Top bereikt De heer Van der Wal merkte verder op, dat de investeringen minder sterk stijgen dan verwacht werd, en dat de top van on ze produktiemogelijkheden bereikt schijnt. Naar zijn mening zullen slechts diepte-in vesteringen voor verder opvoering kunnen zorgen, maar ook dat gaat niet zonder moeilijkheden, oneffenheden en knelpun ten De ervaring leert, zo zei hij, dat, als men door diepte-investering de produk- lieviteit van zijn zwakste schakel heeft opgevoerd, er onmiddellijk elders een nieuw knelpunt is, dat grenzen stelt aan de pro- duktieve capaciteit. Heel vaak ligt dit bij bepaalde sectoren in het arbeidsproces, zo zei hij Met wel ke middelen men ook elders arbeiders wegronselt, voor onze nationale econo mie betekent dit bij volle bezetting van ons arbeidsarsenaal, slechts verschuiving. In dit verband noemde de heer Van der Wal de vraag interessant, hce de nieuwe fiscale maatregelen ten aanzien van de arbeidsbeioning voor de gehuwde vrouw deze als latent arbe'dsootentioel weten te activeren. De Jaarbeursvoomtter ze' voorts, dat voor de consumptieve sector van het be- drijvsleven, waaraan de aanstaande na jaarsbeurs is gewijd, althans wat de vraag zijde aangaat, alleen maar voordeel be tekent. De kwaliteitseisen van dé consument Advertentie |£EB3^ 1/1 literfles f 7.05 1 /2 literfles f 3.70 (excl. statiegeld) Het maatschappelijke kapitaal van de gezamenlijk door de n.v. Billiton Maat schappij in Den Haag en Albatros Zwavel zuur- en Chemische Fabrieken n.v. in Utrecht opgerichte, in Den Haag geves tigde, N.V. Titaandioxydefabriek is blij kens het bijvoegsel van de Nederlandse Staatscourant 30 miljoen groot. Het is verdeeld in 30.000 aandelen van 1000. De aandelen zyn verdeeld in twee series, aangeduid als aandelen A en B. Zowel het maatschappelijke als het ge plaatste kapitaal dient statutair te allen tijde voor 45 pet. uit aandelen A en voor de overige 55 pet. uit aandelen B te be staan. Bij de oprichting werden geplaatst 12.000 aandelen, waarvan 5400 aandelen A bij „Albatros" en 6600 aandelen B bij „Billiton". Op elk van deze aandelen is 10 pet. in contanten gestort. Tot directeur is benoemd dr. ir. H. Ebbinge in Den Haag. In de begin augustus gehouden jaarver gadering van de Billiton maatschappij werd van bestuurszijde medegedeeld dat de voorbereidingen voor de bouw van de fabriek voor titaandioxyde-pigmenten in het Botlekgebied goede vorderingen maak te. Er zou naar gestreefd worden de bouw binnen anderhalf jaar te voltooien Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buitenlands bankpapier, andaag geldend in Amsterdam, luiden: Engels end 10.55—10.65, Amerikaanse dollar 3.75—3.79. anadese dollar 3.85—3.90, Franse frank (100) ■0.00—76.50. Belgische frank (100) 7.24—7.29, Duit se mark (100 90.10—90.60. Zweedse kroon (100) 72.50—73.50, Zwitserse franc (100) 87.3087.80, Italiaanse lire (10.000) 60.00-62.00, Deense kroon (100) 54.50—55.50, Noorse kroon (100) 52.50—53.50, Oostenrijkse schilling (100) 14.58-14.68, Portugese cscode "(100) 13.1513.30. Spaanse peseta (100) grote coupure 6.22'/s7.37'/j. komen daarbij echter steeds hoger te lig gen. De misschien wnc te gemakkelijke afzet kan er de oorzaak van zijn. dat men over het hoofd gaat zien, dit stijgende in komens van de consu nenten ook verbre ding en vernieuwing van het assortiment vergen, wil men de stijgende vraag kun nen bijhouden. Dr. Van der Wal legde er de nadruk op, dat het er niet alleen om gaat, dat men zijn relatieve plaats in de markt weet te behouden. Dit impliceert, dat men moet zorgen met de anderen even hax-d mee te groeien, hetgeen vooral aan de financiering van de midden- en klein bedrijven zeer hoge eisen stelt. Gelukkig zo zei dr. Van der Wal, blijken de voor stellen van onze regering ten aanzien van de fiscale consequenties voor houders van een aanmerkelijk belang, een verplichting in te houden voor dit vraagstuk. Nationale betekenis Dr. Van der Wal ging vervolgens uit voerig in op enkele beleidslijnen die de raad van beheer heeft opgesteld en de daaruit voortvloeiende consequenties voor de ruimtelijke vorming van de jaarbeurs. De jaarbeurs, zo zei hij, is ontsproten aan Utrechts iniatief. Gemeente en Jaarbeurs hebben in Utrecht terreinen en gelden be schikbaar gesteld of gegarandeerd. Daar door is een waardevol geheel ontstaan, waarvan de betekenis echter verre de Utrechtse gemeentegrenzen overschrijdt. Het geheel heeft een nationale betekenis gekregen met een in veertig jaar aange kweekte goodwill en faam. Er is daarom dus zeer veel aan gelegen, zo zei dr. Van der Wal, deze functie juist in Utrecht voort te zetten. Niet achter blijven Dr. Van der Wal behandelde voorts het door de Nederlandse stichting voor de sta tistiek uitgebrachte rapport en de door de Rotterdamse architect Rein Fledderus ge maakte ontwikkelingsplan, waarover wij reeds eerder berichtten. Hij wees er verder op, dat het gebied van de EEG thans 28 internationale beurs- organisaties telt, waarvan er achttien al gemene en tien gespecialiseerde beurzen organiseren. Nederland is ten aanzien van zijn expositiefaciliteiten schromelijk ten achter gebleven bij hetgeen de EEG-part- ners zich hiervoor aan nationale inspan ning getroostten. Indien Nederland op dit gebied niet op zijn zaak Iet, dreigt, zo zei hij, ook hier, dat wij worden tot de pro vinciale buitenschilfer van de Europese gemeenschap. Nederland, zo meent dr. Van der Wal, zal in de huidige verhouding geen van de internationale gespecialiseerde beurzen met meerjarige frequentie, die tot nu toe afwisselend in Hannover, Parijs en Mi laan werden gehouden, tot zich weten te trekken, eenvoudig door het gebrek aan de daartoe benodigde faciliteiten. Fundamentele beslissing De Jaarbeurs, zo zei dr. Van der Wal, is zich er terdege van bewust, dat concen tratie met synchronisatie wat de ruimte- eisen betreft, een kostbare exploitatievorm is met grote leegloop gedurende de rest van het jaar zoals ook in Hannover. Maar, zo voegde hij eraan toe, het effect van de gelijktijdige geconcentreerde manifestatie weegt gemakkelijk tegen deze kosten op. Wil men een gesynchroniseerde concen tratie ook ten uitvoer brengen, dan moet dat geheel in samenwerking met het ge organiseerde bedrijfsleven geschieden en in nauw overleg met andere exposerende organisaties, om zodoende tot een doel treffend beurswezen te komen, aldus dr Van der Wal. Hij legde er de nadruk op, dat, indien het ontwerp-streefprogramma van de Jaarbeurs omstreeks 1975 zal wor den gerealiseerd, met inbegrip van de in middels voltooide, expositieruimten elders in het land, voor Nederland bij zijn be volkingsaanwas in die tijd nog pas een expositiemogelijkheid, gelijk aan het ge middelde der EEG-landen op dit moment zou zijn bereikt. Men dient echter wel te bedenken, zo zei de heer Van der Wal, dat de EEG-partners zoals nu reeds uit de expansiecijfers van Duitsland voor 1960 blijkt-in die tijd ook de nodige uitbreiding gen zullen hebben ondergaan. Nederland, zo zei hij, staat op dit mo ment voor een beslissing van fundamen tele betekenis voor de toekomst van zijn industriële en handelstechnische prestatie. Wil Nederland op dit gebied blijven mee spelen, dan zal deze uitbreiding op dit mo ment ter hand moeten worden genomen. De voorzitter van de raad van beheer der Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs, Hoogkerk 9 te Antwerpen. Ittersum 7 v. New Orleans n. Mobile dr. G Van der Wal is gisteravond tijdens Java 9 te Philadelphia verwacht. de persconferentie ter inleiding van de 75ste jaarbeurs nader ingegaan op pers- pubükaties rond de jaarbeurs. Hij legde er onder meer de nadruk op, dat de leden van de haad van beheer het structuurplan van de Jaarbeurs en de daarbij behorende studies wel hebben ontvangen, (dit ge schiedde na de perspublikaties -red. ANP). „In het geval", aldus de jaarbeursvoor zitter, „dat dit door welke oorzaak of over weging of door wie ook moge zijn verlaat, wil ik dit gaarne voor mijn persoonlijke rekening nemen ten opzichte van de raad van beheer". Hij verklaarde met grote nadruk, dat de leden van de raad van be heer, het presidium en de directie, zich allen unaniem met enthousiasme achter de ontwikkelingsplannen hebben gesteld. Na afloop van de persrede werd de Jaar beursvoorzitter een groot aantal vragen voorgelegd met betrekking tot de toekom stige ontwikkeling van de Utrechtse Jaar beurs. Dr. Van der Wal deelde onder meer mede, dat het structuurplan dat door de Rotterdamse architect Rein H. Fledderus werd ontworpen, bij uitvoering op dit mo ment een bedrag van rond veertig miljoen gulden zal vergen. Dit is dan inclusief de amovering van een grote reeks gebouwen en terreinen. Met betrekking tot de jaarbeursgebou wen op het Utrechtse Vredenburg zei de heer Van der Wal, dat deze gebouwen voorlopig hun traditionele bestemming, zij het in gemoderniseerde vorm, behou den. Hij acht het evenwel niet onmogelijk, dat in de toekomst, wanneer de plannen van de Jaarbeurs aan de Croeselaan meer gestalte aannemen, de gebouwen op het Vredenburg een andere bestemming krij gen. Architect Fledderus zei ten aanzien van de amovering van enkele kazernes rond de Jaarbeurs, gerust te kunnen specule ren op de modernisering van het leger, dat in deze oude gebouwen zich immer kan voorbereiden op een moderne defensie. Vanmiddag heeft de Commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland een nieuw complex gebouwen en fabrieken ge opend van de Machinefabriek Hensen n.v. in Rotterdam. De ruimte van het nieuwe complex #is tien maal groter dan die van het oude' complex. Met de bouw werd in 1955 begonnen. De totale kosten bedragen 7,5 miljoen en werden voor tachtig per cent uit eigen middelen gefinancierd. De gang van zaken is, naar de directie mede deelde, uitstekend. De orderportefeuille beloopt 12 miljoen. Voor de eerste twee jaren is het bedrijf zeer ruim van werk voorzien. De toeslag op Nederlandse exportboter, mits deze bij de uitvoer niet ouder dan acht weken is, is tot nader order gesteld op 1,10 per kilogram, zo deelt het Pro- duktschap voor Zuivel mee. Voor de boter- export naar Engeland geldt deze toeslag met terugwerkende kracht vanaf 4 sep tember. Voor die naar andere afzetgebie den, met uitzondering van West-Duitsland, Frankrijk, België en Luxemburg vanaf 8 september. De textielhandel in ons land ziet zich opnieuw genoodzaakt binnenkort over te gaan tot de verkoop van koffie en thee, gezien de grote opleving van het cadeau stelsel gedurende het laatste jaar. Deze actie is dus weer gericht tegen het ca deau-geven van textiel-artikelen door an dere branches. Uit het tweede onderzoek naar de werkzaamheden in het buitenland van Ameri kaanse maatschappijen, dat werd ingesteld door de economische afdeling van Mc. Graw-IIills, blijkt dat de Amerikaanse industriële maatschappyen voornemens zyn dit jaar 2,4 miljard dollars buiten de Verenigde Staten te besteden aan fabrieken, uitrusting en eigendommen. Dit is ongeveer vijftien percent meer dan verleden jaar. Deze voorspelling is gebaseerd op de plannen van de maatschappyen, die mede delingen voor het onderzoek hebben gedaan. Zy vertegenwoordigen ongeveer drie kwart van de firma's die dergelijke uitgaven doen. De uitgaven voor kapitaalgoederen in het buitenland door Amerikaanse industriële maatschappijen nemen het snelst toe in de landen der Europese Economische Ge meenschap (E.E.G.), al gaat ook een groot deel van de voorgenomen uitgaven naar het overige Europa. Een zeer groot deel 88 percent van de voorgenomen inves teringen in het buitenland, betreft nieuwe produktie-installaties. Slechts twaalf per cent van de uitgaven is bestemd voor de aankoop van land en van bestaande in stallaties. Het volgende jaar zal zelfs een nog groter percentage van de overzeese uit gaven voor nieuwe bedrijven bestemd zijn. De meest opvallende ontwikkeling in de regionale verdeling van de overzeese in vesteringen door Amerikaanse maatschap pijen is de verplaatsing naar E.E.G.-landen. De industriële maatschappijen hebben medegedeeld, dat in 1959 zeventien percent van hun overzeese uitgaven in landen van de E.E.G. werden gedaan. Zij zijn thans voornemens dit percentage in I960 op 24 percent te brengen en in 1961 op 27 per cent. Voor Europa in zijn geheel bedraagt het percentage voor 1961 vijftig percent. Bij de chemische maatschappijen is de voorgenomen overgang naar de E.E.G.- landen het grootst. In 1959 ging slechts acht percent van hun overzeese investerin gen naar E.E.G.-landen. Het plan bestaat het percentage dit jaar op 22 te brengen en het volgende jaar op 32. Ook de machine rie-industrie en de industrieën voor ver- voersuitrusting concentreren zich sterk op hun Europese werkzaamheden. De maat schappijen, waarvan voor elk van deze in dustrieën mededelingen werden ontvangen, gaven te kennen voornemens te zijn on geveer een derde deel van hun totale over zeese investeringen dit jaar en het volgen de in E.E.G.-landen te doen, en een on geveer even groot deel in het overige Europa. Oliemaatschappijen, die in 1959 58 per cent van hun buitenlandse investeringen in Canada en Latijns-Amerika verrichtten, zijn voornemens dit aandeel dit jaar tot 50 percent te verminderen en het volgende jaar tot 45 percent. Zij hebben plannen hun investeringen naar „andere" gebieden in de wereld te verplaatsen, vermoedelijk naar het Midden-Oosten en naar Afrika. De executieve Commissie van de Euro pese Economische Gemeenschap heeft met het oog op haar sociale beleid een unifor me lonenenquête georganiseerd in een aantal industrieën van de zes landen der Europese Economische Gemeenschap (Ne derland, België, Luxemburg, Frankrijk, West-Duitsland en Italië) in Nederland zijn ruim. 400 bedrijven bij dit onderzoek betrokken. De enquête, die deze week in Nederland is begonnen, heeft betrekking op onder nemingen in veertien bedrijfstakken die in 1959 minstens vijftig man personeel in dienst hadden (voor het kleine Luxemburg is deze norm twintig. De gegevens die door middel van enquê te-formulieren worden verkregen, zullen na melijk door de nationale bureaus voor de statistiek per bedrijfstak worden samen gevoegd en bewerkt. Pas daarna gaan ze naar Brussel. Volgens de officiële EEG- verordening inzake de enquête mogen de individuele gegevens niet voor fiscale doel einden worden gebruikt en mogen zij niet aan derden worden meegedeeld. Aagtekerk 9 te Adelaide verwacht v. Fremantle. Achilles 9 te Coquimbo verwacht. Acila 9 te Curagao verwacht. Adonis 8 v. Amsterdam n. West-Indlë. Agamemnon 9 te Puerto Cabello verwacht. Akkrumdijk 7 35 m. w. Puerto Rico n. Liverpool. Albireo 8 v. Marseille n. Genua. Alblasserdijk 8 v. Rotterdam n. Bremen. Alca 9 te Dakar. Alchiba 9 te Las Palmas verwacht. Alcinous 8 te Liverpool v. Newport. Algenib 8 350 m. o.n.o. Socotra n. Suez. Alkaid 8 v. Brake n. Hamburg. Alnati 9 te Montevideo verwacht. Alphacca 9 te Port Sudan verwacht. Amerskerk 8 v Bremen n. Hamburg. Ammon 8 v. Amterdam n. Hamburg. Amsteldiep 8 320 m. n.w. Noordw.kp. n. Walaroo. Amstelhoek 8 380 m. w.n.w. Cocos eil. n. Colombo. Amstelkroon 9 te Durban verwacht. Amstelsluis 8 v. Sydney n. Karachi. Andijk 8 126 m. w.z.w. Landsend n. Amsterdam. Area 10 te Abadan verwacht. Argos 9 te Thessaloniki. Arkeldijk 8 v. Brownsville te Galveston. Asterope 8 40 m. w.z.w. Landsend n. Hampton R. Attis 7 te Barranquilla n. Nassau. Atys verm. 9 te Early n. Larkollen (Oio-fjord). Bnarn 8 400 m no. Fayal n. Emden. Banda 9 te Bombay verwacht. Barendrecht 10 te Banias verwacht. Bawean 8 v. Singapore n, Bangkok. Bengalen 8 ten anker Kuwait n. Khor El Mufatta. Benkalis 9 te Halifax. Bintang 8 v. Amterdam. 9 te Hamburg. Breda 8 te La Guaira verwacht v. Willemstad. Calt. Arnhem 8 130 m. n.n.o. Kp. Finist. n. Sidon. Caltex Delfzijl 8 te Wh.tegate. Call. Gorinch. 8 68 m. n.w. Esbjerg n. Noresunlby. Caltex Pernis 8 v. Port Pirie n. Colombo. Caltex Rotterdam pass. 8 Kuria Muria n. Suez. Calt. The Hague 8 35 m. z.z.w. Finist. n. Kopenh. Caltex Utrecht 8 200 m. z. Cocos eil. n. Lyttleton. Camerounkust 8 te Bremen. Camitia 10 ter hoogte Landsend verwacht. Carrillo 8 te New York verwacht. Cartago 9 te Cristobal verwacht. Castor 8 v. Malaga n. Patras. Celebes 8 v. Mombasa n. Aden. Charis 8 v. Puerto Ordaz. 10 te Georgetown verw. Cinulia 7 100 m. w.z.w. Saba v. Curagao n. R'dam. Chiron 8 v. Aruba n. Maracaibo. Cities Service Valley Forge 9 v. Amuaybaai naar Rio de Janeiro. Clavella 9 te Inverkeithing verwacht. Concepcion 7 90 m. n.o. Arvoredo n. Montevideo. Congokust 8 60 m. z.z.w. Finisterre n. Dakar. Crania 8 v. Curagao n. Trinidad. Dahomeykust 8 v. Port Garcourt n. Douala. Daphnis 8 te Paramaribo verw. v. Amsterdam. Diemerdijk 8 v Washington n. Stockton (Cal.). Diloma 8 te L'avera. Diogenes 8 v. Bremen n. Hamburg. Dcngedijk 8 te Rotterdam. Dorestad 8 rede Heysham. Eenhoorn 8 te Istanbul. Elizabet B 8 300 m. w.z.w. Ouessant n. Houston. Esso Amsterdam 8 15 m. z.w. Ouessant n. R'dam. Forest Hill 8 v. Bandar Mashur n. Landsend. Forest Lake 8 120 m. w.n.w. Tunis n Gravesend. Friesland SSM 8 v. Immingham n. Kalundborg. Gaasterland 8 v. Vitoria n. Bahia. Gabonkust 8 v. Abidpan te Capecoast. Graveland 8 30 m. z.o. Wight n. Las Palmas. Hathor 9 te Puerto La Plata. Hector 8 12 m. n.o. Algiers n. Antwerpen. Hecuba 8 v. Lissabon n. Fort de France. Heemskerk 8 te Mombasa verwacht. Helicon 7 590 m. w.z.w. Scillys n. Bridgetown. Hera 9 t.e Georgetown verwacht. Hersilia8 v. Grenada n. St. Vincent. Hilversum 8 v. Antwerpen n. Bermuda. Holendrecht 8 v. Norfolk n. Rio de Janeiro. Advertentie Kijk in de spiegel: uw haar lijkt jonger, is jonger en van een ongekende schoonheid. Dit is het geheim van de nieuwe Proco Crème shampoo in tube. Een totaal nieuwe shampoo voor gezond en golvend haar. PROCO met Extra voordelig I Voldoende voor ca. 8 wassingen 't Prodsrf produkt dut primt Johannes Frans 8 te Quinterobay n Clarencia. Kabylia 8 v. Barry n. Liverpool. Kplinga 9 te Fredericia. Kalydon 8 18 m. n. Cairns n. Sydney. Kara pass. 8 Ras Al Hadd n. Turku. Karimata 7 te Amsterdam. Karossa 9 te Manokwari Katelysia 8 te Curagao v. Bueno Aire. Kellia 8 te Thameshaven verwacht. Kenia 9 te Mombasa Kermia verm. 9 v. Hamburg n. Fredericia. Koningwaard 7 ten anker Maracaibo n. Harburg Kopionella 14 te Stanlow verwacht. Koratia 15 te Curagao. Korovina 9 v Stanlow te Ardrossan verwacht. Kosicia 9 te Punta Cardon. Krebsia 20 te Curagao verwacht. Kreeft 8 v Virgo n Rotterdam Kryptos 9 te Philadelphia verwacht. Kylix 8 te Thameshaven Laga 8 v. Rotterdam n. Haukipudas. Lawak 9 te Suez verwacht. Leeuwarden 9 te Puerto Barrios verwacht. Leiderkerk 9 v. Amsterdam n. Arabische Golf. Lekhaven 8 115 m. n. Kp. Villano n. Antwerpen. Lckkerkcrk 9 te Khorramshar. Lelykerk 8 20 m. z.o. Muscat n. Bahrein. Limburg 9 v. Khor Al Mufatta n. Abadan. Liberiakust 8 v. Amsterdam n. Antwerpen. Liberty Bell 8 100 m. z.z.w. Ushant n. Port Said. Maas 8 v. Rotterdam n. Amsterdam. Maaskerk 8 v. Aden n. Mombasa. Madisonlloyd 8 v. Manilla n. Nagoya. Marnelloyd 8 160 m. w.z.w. Labuan n. Singapore. Meerdrecht pass. 8 Las Palmas n. IJmuiden. Mentor 8 v. Chalkis, 9 te Piraeus verwacht. Merseylloyd 9 te Djeddah verwacht. Mitra 20 te Curagao verwacht. Montferland 9 te Montevideo. Muiderkerk 8 v. Boulognë n. Antwerpen. Munttoren 8 120 m. z.z.w. Finisterre n. Malta Musi 8 v. Timordilly n. Port Moresby. Musilloyd 8 te Houston. Naess Commander 8 40 m. n.o. Masira n. Mena. Naranio 9 v. Helsingborg te Limhamn verwacht. Navicella 8 te Rotterdam. Neder-Eems 7 v. Suez, 8 te Akaba. Nedcr-Weser 8 126 m. z.w. Fayal n. Tripoli. Nestor 8 v. Amsterdam n. Hamburg. Noordwijk pass. 8 Las Palmas n. Monrovia. Oberon 8 11 m. n.w. Kp. Viejo n. Charleston. Oldekerk 8 v. Rotterdam n. Antwerpen. Oranje 8 v. Southampton n. Genua. Oranjefontein 9 te Antwerpen verwacht. Oranje Nassau 8 570 m. w.z.w. Scillys n. Plymouth. Ouwerkerk pass. 8 Kp. St. Vincent n. Antwerpen. Overijsel 9 te Aden. Pericies 9 te Antofagasta verwacht. P. G. Thulin-8 te Cristobal verwacht v, Aruba. Pbilidora 8 30 m. w. Little Quoin n. Gibraltar. Philine 8 te Suez. Pbilippia 9 te Mena Al Ahmadi verwacht. Prins Casimir pass. 8 Vlissingen n. Antwerpen. Prins der Nederl. 8 v. Pt. of Spain n. La Guaira. Prins Frederik Hendrik 10 te Montreal verwacht. Prins Johan Willem Friso pass. 8 Escouman naar Bremen. Prins Willem III 9 te Rotterdam. Prins Willem V 9 te Rotterdam. Prins Willem v. Oranje 8 650 m n.w. Bishoprock naar Montreal. Purmerend 8 Golf v. Oman gepass. n. Abadan. Pygmalion 8 10 m. n.w. Kp. Bone n. Antwerpen. Radja pass. 8 Guardafui n. Fremantle. Raki 8 te Seattle. Reza Shah The Great 8 v. Banias n. Landsend. Ridderkerk 8 v. Genua n. Port Said. Roebiah 8 v. Cebu n. Singapore. Rondo 8 93 m. n.o. Port Sudan n. Djibouti. Rossum 8 v. Marcuswood n. Caribbean. Ruys 8 te Santos verwacht. Riinkerk 8 90 m. n.n.o. Kp. Villano n. Antwerpen. Saloum 8 te Bordeaux. Samarinda 8 v. Cristobal n. Trinidad. Sambas 8 v. Singapore n. Phnompenh. Sanana 8 te Haiphon verwacht v. Phnompenh. Sarrangan 1 te Los Angeles verwacht. Scheldelloyd 9 te Suez. Sigli 8 dwars Hillilo n. Sandakan. Silindoeng 8 v. Port Swettenham n Brisbane. Skadi 8 35 m. w.n.w. Algiers n. Triëst. Sinabang 9 te Melbourne verwacht. Socrates 8 v. Puerto Ordaz n. Bremen. Solon 7 1200 m. z.o. Azoren n. Amsterdam. Sommelsdiik 8 te Rotterdam. Stan vac Djirak 9 te Sungeigerong. Stanvac Pendopo 9 te Jesselton verwacht. Stanvac Sumba 9 te Sungeigerong Stanvac Sunda 8 te Buatan. Stad Breda 8 115 m. w.n.w. Lissab. n. Vlaardingen. Stad Dordrecht 8 55 m. o. Stockholm n. Emden. Stad Haarlem 9 te Melilla verwacht. Stad Leiden 8 v. Rotterdam n. Savona. Stad Maastricht 8 v. Vlaardingen n. Vitoria. Stad Rotterdam 8 v. Savona n. Melilla. Stad Schiedam pass. 8 Vlissingen n. Gent. Statendam 8 120 m. w. Scillys n. Southampton. Statue of Lib. 8 75 m. z. Ras Al Hadd n. Mena. Steenwijk 8 45 m. o Lizardhead n. Montreal. Stentor 8 55 m. o. Gibraltar n. Tunis. Steven 9 v. Ravenna n. Bone. Straat Cumberland 8 v. R'dam en terug, proeft. Str. Madura 8 90 m. z.o. K. Leeuwin n. Melbourne. Straat Torres 8 te Abidjan. Tabian 8 te Beyrouth v. Three Rivers. Tamara 8 v Palermo n. Abadan. Tamo 8 v. Rotterdam n. Antwerpen. T.-ria 14 ie Bombay verwacht. Tiikampek 8 te Beira. Tiimanuk 9 te Napier. Tcogkust 9 te Rotterdam. v'sS? \580,T j0, Colomob n. Mauritius. Van Neck 8 v. Auckland n. Napier. Van Riebeeck 7 v. Zanzibar n. Mombassa. Var. Waerwuck 8 v. Brisbane n. Vairus. Vasum 8 v. Suez n. Mena A1 Ahmadi. V iana 16 bij Hoek van Holland verwacht vnl\par?J in Panamakanaal verw. n. Curagao. I; 9u™Sao- te Punta Cardon verw. 8 390 m. n. Bermuda n. Amsterdam. Weltevreden 9 v. Le Havre te Rotterdam. Willem Ruys 8 v. Melbourne n. Sydney. Willemstad 8 v. Paramaribo n. Brighton. Loensdrecht 11 te Banias verwacht. Zafra 13 te Mena A1 Ahmadi verwacht. Zaria 11 te Bandar Mashur verwacht. Zonnekerk 8 100 m. n.n.w. Lissabon n. Marseille. Zuiderkerk 8 v. Hamburg n. Bremen. Zuiderkruis 8 65 m. z. K. Leeuwin n. Melbourne KLEINE VAART Aardenburgh pass. 8 Terschell.bank n. Stockholm Adine verm. 9 v. Rotterdam n Antwerpen. ela J°„hanna 8 dwars Kp. Palos n. Genua. Alpha 8 20 m. n.n.w. Whitby n. Londen. Amstelstroom 8 10 m. n.o. Noordhinder n. Bristol Anna Elisabeth 8 te Sandettie n. Amsterdam. Annie G dwars T.vboron n. Harlingen. Antilla 8 35 m. z. Christiansand n. Lillesand. Areas 8 te Gibraltar v. Amsterdam. Aries 8 200 m. w. Hanstholm n. Kopenhagen. At.lant.iae pass. 8 Ameland n. Hamburg. Birmingham 8 op Thames n. Rotterdam. Brandaris 8 te Dungeness n. Portsmouth. Capri 8 dw. Scheveningen n. Rotterdam. Capri Cornus 8 20 m. w. Texel n. Great Yarmouth. Carnissesingel 8 v. Rouaan te Truro verwacht. Come Broere 8 te Anholt n. Sarpsborg. Deo Gloria 8 v. Newport te Bayonne. Donata pass. 8 ET-11 v. Mantyluoto n. Doetinchem. Draco 7 v. Cadiz n. Faro. Elsa 5 v. Walkom te Harlingen. F.lsenburgh 8 30 m. z.w. Ouessant n. Casablanca. Fambo verm. 8 v. Antwerpen n. Oporto. Fedala 8 130 m. z.w. Ouessant n. Dover. Fiducia 8 v. Antwerp te Hull. Flores 8 30 m. n.w. Texel n. Drammen. Geestdijk 8 20 m. zo. Smithknoll n. Maassluis. Geeststroom 8 4 m. z.o. Smithknoll n. Masasluis. harry 8 dwars Terschelling n. Malmö. Heemraadsingel 8 v. Theems n. Middlesbro. Heerengracht pas. 7 Kp. Bonn n. Piraeus. Helemar H 8 60 m. z. Kp. Villano n. Rouen. Helena 8 dwars Den Helder n. Antwerpen. Helvetia S 8 90 m. z.o. Buchaness n. Cuxhaven. Hoogvliet verm. 12 v. Fowey n. Rauma. Ida Jacoba 8 30 m. o.z.o. Lindesness n.Helsingborg. Imke 8 noordkust Cuba n. Haiti. Inspect. Mellema 8 50 m. n.w. Longships n. Cork. Jan Kreumer 8 v. Vlaardingen n Newhaven. Jans 8 10 m. n. Goeree n. Amsterdam. John M 8 v. Emden n. Immingham. J°ost 6 Kiel gepass. n. Ostrand. Jozina pass 8 Borkumriff n. Charbourg. Kaap Falga 7 v. Amsterdam te Delfzijl. Kastanjesingel 8 v. Bayonne te Aberdeen. Koningin Juliana 8 20 m. z.w. Texel n. Hamburg. Leliegracht 7 v. Mantyluoto n. Amsterdam. Leleystad 8 25 m. w. Goeree n. Rochester. Leny 8 100 m. z.z.o. Ouesant n. Londen. Leonidas 8 50 m. o.n.o. Kp. Bougaroni n. R'dam. Looiersgracht 8 dwars Scheveningen n. Abö. Lotus verm. 9 v. Rotterdam n. Londen. Maria W 8 120 m. n.o. Smithknoll n. Gr. Yarmouth. Martenshoek 8 dwars Hirsthals n. Lulea. Meidoornsingel 12 v. Moji te Rotterdam verwacht. Mirzam N 8 10 m. z. Alderney n. Casablanca. Mithras 8 60 m. z.w Ouessant n. Antwerpen. Molensingel 9 v. Swansea te Bordeaux verwacht. Musketier 8 15 m n.o. Westhinder n. Rotterdam. Mutatie 8 30 m. n.o. Pittboei n. Londen. Myson verm. 12 v. Parijs n. Stockholm. Naerebout 8 dwars Texel n. Kristinestad. Neeltje B 8 70 m n.o. Understen n. Wismar. Nero 8 te Aarhus n. Amsterdam. N. Waterweg 8 te Lowestoft n. Middlesborough. Nieuwland 8 45 m. w. Vlieland n. Harlingen. Njord 8 25 m. z.w. Kp. Gris n. Delfzijl. Noorderlicht 9 v. Rotterdam te Klaipeda verw. Nijenburg 8 v. d. Thames n. Rotterdam. Olivier van Noort 8 Dover gepass. n. Cork. Pastersingel 8 v. Tonsberg te Drammen. Pegasus pass. 8 Walcheren n. Rotterdam. Ferregaux 8 v. Safi te Nantes. Penza 4 v. Halmstad te IJmuiden. Regina Ida 8 dwars Sicilië n. Napels. Ritornel 8 te Dover n. Exmouth. Rochab verm. 8 v. Rotterdam n. Amsterdam. Rcelof de Winter 8 dw. St. Catharinapt. n. R'dam. Rubato pass. 8 Vlieland n. Gdansk. Sagitta 8 dwars Humber n. Rotterdam. Scheldestroom 8 25 m. o. Wight n. Amsterdam. Soemba 8 v. Workington te Ardrossan. Sonja D verm. 8 v. Delfzijl n. Skutskaer. Stella Prima 8 5 m. z. Dover n. Rotterdam. Strabo 7 v. Tarragona n. Valencia. Strype pass. 8 Noordhinder n. Bordeaux. Tanny 9 v. Ipswich te Tees verwacht. Tliea 8 40 m. w. Skagen n. Preston. Tilly 7 v. Zaandam n. Delfzijl. Trim 8 120 m. n.n.w. Tripolis n. Tunis. Trompenburgh 8 70 m. w.n.w. H. v. Holl. n. R'dam Unitas 8 15 m. n. Shipwash n. Huil. Van Brakel 8 20 m. w. Beachyhead n. Hamina. Veenenburgh 8 20 m. o. Haisborough n. R'dam. Velox pass. 8 Texel v. Londen n. Hamina. Wilca pass. 8 Texel v. Mariestad n. Exeter. Wilpo 5 v. Karlstad te Zaandam. Zevenbergen 15 te Londen verwacht. SLEEPVAART Atlas 7 v. Maassluis n. Scheveningen. Blankenburg 7 te Brunsbüttel. Hudson 7 v. proefvaart terug te Masasluis. Lening van Duitse Bondsspoorwegen Het „Bundes-Anleihe-Konsortium" heeft toe stemming verleend voor de reeds lang voorgeno men 6'/: pet. lening van de Duitse Bondsspoor wegen. Van 20 september tot 5 oktober a.s. zal tegen een inschrijvingskoers van 97 op deze le ning van DM 310 miljoen kunnen worden inge schreven. De lening krijgt een looptijd van 12 jaar. Meer belangstelling voor Zuid-Amerika Eerstdaags zal in Parijs een conferentie worden gehouden van Europese en Latijns-Amerikaanse economisten inzake de Europese gemeenschappe lijke markt en haar verhouding tot Latijns-Ame rika, zo heeft de Braziliaanse afgevaardigde naar de economische inter-Amerikaanse conferentie A Schmidt in Bogota medegedeeld. Flauw Voor de tweede achtereenvolgende maal gaven de internationale waarden lagere koersen te zien. De stemming was gisteren bepaald flauw. Er was behoorlijk aanbod, waartegenover slechts weinig vraag aan wezig was. Het aanbod kwam van het pu bliek (angstige houders) en van het buiten land (hoofdzakelijk Zwitserland). Aan delen Philips waren op 1255 circa 30 pun ten lager, na gisteren te zijn gedaald van 1325 tot 1283. Later werd in Philips 1260 genoteerd. Unilever verliet de markt op circa 830 (845%). AKU op 524 circa 15 p. lager. Hoogovens min 15 punten op 894. Kon. Olie daalde van 124,80 tot 124,20 en verloor circa een gulden. De koers van de olie-aandelen was de laagste over ge heel 1960. De scheepvaartwaarden gaven koersver liezen te zien van doorelkaar 5 punten. De handel was kalm. Ook de cultuurfondsen verloren bij geringe omzetten. Staatsfond sen zeer stil en practisch onveranderd. Voor de inschrijving op de 2,5 miljoen 4 pet. obligaties 1960 gemeente Delft- a 99'/2 pet. bestond een zeer grote belang stelling. In de lokale afdelingen werden aandelen Kon. Zout hoger geadviseerd. De groot banken lagen tegen de hele marktverhou ding in beter in de markt, hoofdzakelijk door de belangstelling voor deze aandelen. De verliezen in de lokale afdelingen be droegen 10 tot 20 punten met enkele uit schieters. (ANP). Boeke Huidekoper van 154 op 152, Boom Ruygrok van 170 op 170% Figée van 108 op 197, Spaarnestad van 650 op 648. VERHANDELDE FONDSEN. 7 Septembers september Totaal - 414 413 Hoger 120 (29.3%>) 56(13.6%) Lager 209 (50%) 313 (75.8%) Gelijk 85 (20.7%) 44 (10.6%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN. Slot A.K.U 525535 533 Kon. Clie 124.40—126.30 126.30 1258—1288 1287 830—848 843 Hoogovens 890—912 911 VOORBEURS VAN HEDEN. Slot A.K.U 525—531 526 Kon. Olie 125.30 gb-126.50 125.30 1274—1284 1274 831—839 833 Hoogovens 900—908 gl 906 Vorige slotkoers Amsterd. Bank 427 Ned. Handel Mij. 322 Rotterd. Bank 359 Twentsche Bank. 318 A.K.U 526 Albert Heijn 492 Amstel Bier 620 1 Billiton Mij. II 454 Bols 626 Bührmann Papier 526 Deli Mij 181. Dordtsche Olie 600 443 Heineken's 795 Hoogenbosch Sch. 300 Hoogovens 890 H.V.A 150 Indola 660 Ketjen 479 K.L.M f 104.30 Kon. Ned. Zout 988 Kon. Olie f 124.40 Muller Nat. Bezit 432 Nederl. Ford 625 Ned. Gist- en Fp. 432 Ned. Kabelfabr. 660 1 Philips Gem. Bez. 1259 Philips Pref 333 A'dam Rubber. 111 Sikkens Groep 938J4 Stokvis R.S. 290 1 Thomassen Dr. 733 Unilever 832 Van Berkel's Pat 377 Van Gelder Pap 330 Van der Heem 376 Ver Machinefabr 26014 Wessanen 365 Wilton Fijenoord 205 y, Zwanen berg-Org. 920 1 Interunie 220.50 Robeco 245.— Unitas 1 500.— Ver. Bezit v. 1894 142. H.A.L 150 KNS M 194 N. Scheepv. Unie 154 Ommeren v 300 Stoomv Mij. Ned 172 Anaconda 497ie Kennecott Copper 7914 Aluminium Ltd 31 Bethlehem Steel.. 42 H U.S. Steel im Republic Stee] 58 American Motors 21 Vs General Motors.. 4314 Cities Service 43 Vi Shell Oil 63 X Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank). NEW YORK: IETS BETER Op de Newyorkse effectenbeurs heeft zich gisteren een begin van herstel afge tekend na de dagenlange baisse in vrijwel alle hoeken. In de tweede helft van de beursdag trad een verbetering op, waar van elektronische fondsen en andere slachtoffers van de koersdalingen het meeste profijt trokken. Telautograph sloot twee dollar hoger, Comptometer bijna één dollar. Verkoopmachines, enkele vliegtuig fabrieken en chemische fabrieken, alsmede verspreide specials, sloten beter. De omzet bedroeg 2.670.000 aandelen. Van totaal 1210 verhandelde fondsen sloten er 476 hoger en 503 lager. Het industriegemiddelde kwam van 612.27 op 611.42, dat van spoor wegen van 133.86 op 133.95 en dat van openbare nutsbedrijven van 96.17 op 96.16. (UPI)

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 13