Grote zuiveringsinstallatie in gebruik gesteld door Commissaris der Koningin Snelle en massale vrijwillige hulp kan nog deel van oogst redden en bondig Droog en rustig weer Fantast liet tal van belangrijke figuren er in tippelen Puis fjes-Pukkels Planta-emulgator werd in Duitse margarine verwerkt V erdienstebeloning bij de PTT Met gestolen bromfiets voetganger doodgereden Verzending van zeepost Generaal Urquhart zal monument onthullen voor parachutisten Herbegrafenis van vier Dachau-slachtoffers Installatie van groot belang voor veestapel Zes maanden geëist DERNASEPT-ZEEP VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1960 2 Unilever erkent: Per 1 januari Na 18 glazen bier in de etalages van Vogelzang Postume hulde van dr. Drees aan dr. Wiardi Beekman CASTRICUM UIT DE (RIOOLPUT) ZORGEN Stoppen sprongen, toen hij op de knop drukte... in de etalages van Vogelzang „Tweede kapitein van Köpenick" in de etalages van Vogelzang 75.- Kort nieuws Van onze correspondent De Westduitse Unilever-tak, ..Margari ne Union" te Hamburg, deelt mee, dat voor haar margarinesoorten Rama en Sa- nella in de afgelopen twee jaren geduren de enige tijd hetzelfde anti-spatmiddel (emidgator) is verwerkt als dat gebruikt is bij de fabricage van de ziekteverwek kende Nederlandse Planta-margarine. Se dert het van kracht worden van de nieu we levensmiddelenwet in de Bondsrepu bliek, op 24 december 1959, was het niet meer mogelijk deze emulgator te gebrui ken. Daarmee wordt de vraag opnieuw actueel of de Planta-emulgator van Duitse makelij is. Advertentie Het tijdstip van invoering van de ver- dienstebepaling bij de P.T.T. is vastge steld op 1 januari 1961. Dit nieuwe systeem van „loon met pre- mie-voor-de-goeden", een verdienstebelo- ning, zal gelden voor die P.T.T.-ers, die vroeger hun loon per week kregen. De regeling zal voor ongeveer 30.000 personen van toepassing zijn. Ook het merendeel van de arbeidscontractanten zal er onder vallen, echter niet bijvoorbeeld werk vrouwen, huishoudelijk personeel, etc. Tot de goeden worden gerekend, dege nen die een beoordeling krijgen met een van de kwalificaties „geschikt", „in rui me mate geschikt", of „bijzonder ge schikt". Luidt de kwalificatie „ongeschikt" of „bruikbaar voor de toebedeelde taak", dan volgt geen premie. Er zullen drie premies zijn: vijf pet. van het bruto loon voor de „geschikten", acht pet. voor de „in ruime mate geschik ten" en twaalf pet. voor de „bijzonder ge- schikten". De premie wordt om de twaalf weken uitbetaald. De eerste premie zal eind april of begin mei 1961 uitbetaald worden. Men zal beoordeeld worden op vier pun ten: Kwaliteit van het werk; besteding van de tijd; houding tegenover de mensen en houding tegenover de zaken. De kwali ficaties kunnen zijn: onvoldoende; vol doende; ruim voldoende; goed; zeer goed; en uitmuntend. De beoordeling geschiedt door de chef. Als bewijs, dat men is ingelicht, moet men de beoordeling voor „gezien" teke nen. Dit „gezien" behoeft echter niet te betekenen, dat men het er mee eens. is. Beroep tegen de beoordeling is mogelijk. Negen maanden gevangenisstraf, waar van drie voorwaardelijk en drie jaar ont zetting uit de rijbevoegdheid heeft de of ficier van Justitie bij de Bredase recht bank geëist tegen een Bredase fabrieks arbeider die op 19 juni van dit jaar op de Haagweg in Breda onder drankinvloed met een bromfiets een voetganger had aangereden, die daardoor was overleden. Na de aanrijding was de verdachte met achterlating van de bromfiets gevlucht. Hij had de bromfiets gestolen op de ker mis in Rijsbergen. Hij had achttien gla zen bier gedronken en was daarna naar Breda gereden. Op 22 september doet de rechtbank uitspraak. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss Aldabi, (11 sept.); Austra lië: ss Ixion (15 sept.); Brazilië: ss Aldabi (11 sept.); Canada: ss Statendam (11 sept.), ms Tindefjell (14 sept.) en ms Desdemona (15 sept.); Chili: ts Braunschweig (15 sept.); Ned. Antillen: ms Falkanger (13 sept.); Nieuw Zeeland: ms Waipawa (14 sept.); Suriname: ms Ammon (14 sept.); Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika ms Oranjefon tein (13 sept.). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. Op de Ginkelse heide te Ede, bij de schaapskooi aan de rijksweg EdeArnhem wordt maandag 19 september, des morgens 10 uur, een monument onthuld ter nage dachtenis van de gesneuvelde parachutis ten tijdens de grote slag om Arnhem van 17 september 1944. De onthulling geschiedt door generaal R. E. Urquhart, die destijds de luchtlan dingsoperaties leidde. Het gedenkteken bestaat uit een 4'/» meter hoge driezijdige zuil met op de top een gestyleerde vogelfiguur. Op de zij kanten komen drie emblemen, een ge kroonde en gevleugelde parachute, de pe- gasus (het gevleugelde paard) en het wa pen van The King's Own Scottish Borde rers, waarvan het zevende bataljon een belangrijk aandeel had in de strijd op de Ginkelse heide. Advertentie de z.g. HUNT- COATS, Engelse stijl, uit camelhair en cashmere. Klassieke lijn, en mo dieuze lijn. Modellen met doorlopende schouder en laag ingezette mouw, met of zonder ceintuur te dragen. Maten 36/46. 279.-, 198.- en Grote Houtstraat t.o. Anegang De provinciale arbeidscontactcommissie in Groningen heeft een dringende oproep gedaan voor vrijwilligers om de graanoogst nog zo veel mogelijk te redden. Men gaat reeds na hoe het staat met de behoefte aan arbeidskrachten van de individuele land bouwers. De vrijwilligers, die zich kunnen aanmelden bij het Gewestelijk Arbeids bureau, krijgen voor hun werk een beloning van minimaal 1,55 per uur. Het provin ciaal bestuur, de gemeentebesturen en de besturen van de waterschappen is verzocht, op dagen waarop graan geoogst kan worden, arbeidskrachten beschikbaar te stellen. Voorts wordt geprobeerd een verruiming te krijgen van het verlenen van oogstverlof aan landarbeiders en boerenzoons die onder de wapenen zijn. Ook wordt met de over heid overleg gepleegd over de mogelijkheid de nog op enkele cultuur-technische werken aanwezige arbeiders op werkbare dagen beschikbaar te stellen voor het binnenhalen van de oogst. Besproken wordt in hoeverre studenten en leerlingen van landbouwscholen ingeschakeld kunnen worden. De schade, die de Groninger graanver- bouwers tot nu toe hebben geleden, wordt op rond 30 miljoen geraamd. Van 60.000 hectare op een totaal graanareaal van 80.000 hectare moet de oogst nog wor den binnengehaald. Wat normaal in augus tus in drie a vier weken gebeurt, zal nu in een of twee moeten worden gedaan. Het graan, dat nog op het land staat, is er voor een deel al slecht aan toe. Het beeld van de „goudgele graanoogst" is op vele plaatsen veranderd in een beeld van groene kiemende aren. Het is een triest gezicht, deze half verrotte schoven waar groene sprieten uitgroeien. Er valt evenwel nog veel te redden, als er maar voldoende arbeidskrachten zijn om, zodra het weer beter is, de oogst in razend tem po binnen te halen. De belangen, die op het spel staan zijn niet gering. Men vergete niet, dat in Gro ningen met 40.000 hectare tarwe reeds een derde groeit van het tarwe-areaal van Ne derland. Het zijn vooral het „Hoogeland" en het „Oldambt" die bedreigd worden. In de Gelderse vallei en op de West- Veluwe bedraagt naar ruwe schatting van de Rijkslandbouwconsulent de schade aan de akkers bezaaid met haver, gerst, rogge of gemengd gewas ongeveer 1.000.- per hactare. Dat is vooral voor de kleine be drijven, die men op deze lage zandgron den veelvuldig aantreft, een gevoelige klap. Veel aardappels verrotten op het land. Zij zijn aangetast door fytoftora, een be kende aardappelziekte, die veel optreedt in natte streken. Men neemt aan, dat in de Gelderse Vallei ruim 25 percent van de verbouwde aardappels verloren zal gaan. De bonenoogst is ruim vijftig percent minder dan andere jaren, omdat vele ak kers onder water staan. Ook de veehouders ondervinden de ge volgen van het natte weer. Doordat het land bijzonder drassig is, worden de zo den door de koeien vertrapt. In de polder Arkemheen bij Nijkerk en in de omgeving van Achterveld, Scherpenzeel en Stouten- burg zijn de koeien al op stal gehaald of naar hogere gebieden overgebracht. De gemalen in de polder Arkemheen werken op volle kracht, maar toch verloopt de afvoer van het overtollige water niet vlot genoeg. De slechte conditie van het melkvee leidt tot een teruggang in de melkproduk- tie. Ook uit andere delen van het land ver trappen de koeien het grasland en gaat de melkopbrengst wat achteruit. Daar staat tegenover dat er dit jaar ruim vol doende ruwvoeder is voor de stalperiode, al is de kwaliteit niet bijzonder goed. Op de centrale begraafplaats der Oor logsstichting te Loenen op de Veluwe heeft gistermiddag de herbegrafenis plaatsge had van vier slachtoffers van het concen tratiekamp Dachau, te weten dr. H. B. Wiardi Beekman, ds. G. C. H. Plantagie, J. L. Kautz en W. Nauta. De plechtig heid werd door een groot aantal belang stellenden bijgewoond. Prinses Wilhelmina was vertegenwoordigd door haar secreta resse, mej. J. C. M. Geldens, die namens de Prinses een krans legde bij het graf van dr. Wiardi Beekman, waarmede allen, die het leven lieten voor het vaderland, werden geëerd. Vertegenwoordigd waren ook de Nederlandse Vereniging van Ex-po litieke Gevangenen, de Stichting 1940-1945, het Comité Réunie Engelandvaarders en het curatorium van de dr. Wiardi Beek man-stichting. Aan de herbegrafenis ging een rouw dienst vooraf in de kapel op de begraaf plaats welke dienst werd geleid door ds. F. Slomp (Frits de Zwerver) uit Hoorn. Aan de groeven werd het woord gevoerd door dr. W. Drees, W. A. H. C. Boellaard, D. van der Schaaf, ds. R. de Roos en C. Janssen. In zijn toespraak herinnerde dr. Drees eraan dat dr. Wiardi Beekman een verzetsman van het eerste uur is ge weest. De poging om gevolg te geven aan het beroep dat Londen destijds op hem deed om naar Engeland te komen werd dr. Wiardi Beekman noodlottig. Hij werd gearresteerd en naar een concentratiekamp vervoerd. Dr. Drees herinnerde aan de grote betekenis voor het socialisme van dr. Wiardi Beekman. Hij was een veel zijdig man van grote eruditie en tevens een vurig internationalist. Hij heeft een groot aandeel gehad in de ontwikkeling van de S.D.A.P. Dr. Drees gewaagde tenslotte met grote dankbaarheid van wat dr. Wi ardi Beekman heeft gedaan. Met het uit spreken van een gebed door mej. ds. W. S. Wiardi Beekman, die vooraf bij elk van de groeven een bijbeltekst had uit gesproken en met vlagceremonieel bij de kapel werd de plechtigheid besloten. DE CASTRICUMMERS hadden gisteren de vaderlandse driekleur uitgestoken, ter gelegenheid van het officiëe bezoek van de Commissaris van H. M. de Ko ningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, die tegen de avond de nieuwe rioolwaterzuiveringsinstallatie in werking heeft gesteld. De Commissaris moest echter ervaren dat de installatie niet in werking trad, nadat hij op een knop had gedrukt. Dat kwam omdat een aantal stoppen was gesprongen Maar enige tijd later spoelde gelukkig weer kwalijk riekend rioolwater in de bassins, zodat iedereen, ondanks het stankje, een tevreden glimlachje kon laten zien. ditmaal de „VENE- ZIA" MANTELKOS TUUMS, die uit Dene marken komen en een nieuwe, eigen stijl heb ben. Ze zijn gemaakt van mooie tweeds, gegarneerd met leer of suède. Maten 38/46. Prijzen 249.-, 225.- én 195.-' Grote Houtstraat t.o. Anegang De veehouders vooral zijn gelukkig met de nieuwe zuiveringsinstallatie, omdat zij in de loop van de afgelopen jaren hebben ervaren welke schade verontreinigd water aan hun veestapel heeft toegebracht. In 1954 nog, moest de gemeente Castricum „Een tweede kapitein van Köpenick", noemde de president van de strafkamer van de rechtbank in Rotterdam donder dagmiddag een 27-jarige verdachte die terecht stond verdacht van oplichting. De ze man met een opleiding van twee jaar mulo placht zich klinkende hoedanighe den aan te meten. Hij gaf zich uit voor lid van de lijfwacht van Prinses Beatrix, ba ron, ritmeester, militair attaché, officier van Justitie of „gewoon" meester in de rechten, accountant en zo meer. Het is hem zo gelukt de burgemeester van Rot terdam en die van Arnhem, alsmede de commissaris der Koningin in Gelderland te bezoeken. Hij woonde zittingen van de krijgsraad bij en ging „voor de B.V.D." naar het Stadstimmeihuis in Rotterdam om een onderzoek in te stellen naar de aanwezig heid van communistische elementen en overal liep men erin. Het eerste ten laste gelegde feit was, dat hij zich tegenover de organisator van de Floriade, de heer Kleiboer, had uitgege ven, voor meester in de rechten, ritmees ter en militair attaché, met het verzoek een gratis doorlopend toegangsbewijs te krijgen. Ook dit was hem gelukt. Zoals de president opmerkte, deed de man dit niet om er heen te kunnen gaan, maar om er mee te kunnen zwaaien en te laten zien, dat hij tot de gewichtige personen behoor de Het tweede feit betrof een oplichting van 250,- ten nadele van de directeur van een pijpleidingmaatschappij. Tegenover hem had hij zich voorgedaan meester in de rechten en accountant met een eigen kan toor in Vlaardingen. Hij verrichte zoge naamd werkzaamheden voor grote bedrij ven en zou dit ook voor de pijpleiding maatschappij gaan doen. Een avond ging hij praten met de (gediplomeerde) boek houder, en ook hier viel de (ongediplo meerde) „accountant" niet door de mand. Hij vroeg een voorschot van 250,- aan de directeur en hij kreeg het ook. „Op dit moment", zei de officier van Justitie, „verliet verdachte het terrein van de fantasie waarover we nog konden lach en". Hij zei dat verdachte nog in een proeftijd loopt van een voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering die de rechtbank in Amsterdam hem in 1959 heeft opgelegd. Eveneens voor de zelfde feiten was de verdachte in janua ri 1958 al ter beschikking van de regering gesteld. Een psychiater adviseerde dit nu weer. Deze man is behept met een zie kelijke fantasie en grootheidswaanzin, al dus het rapport. Hij moet in een beschermd milieu verpleegd worden. De officier eiste zes maanden gevange nisstraf en terbeschikkingstelling. De verdediger, mr. J. Doeksen, zag hier gezien de vorige ervaring, geen heil in. Hij vond een persoonlijke psychiatrische behandeling beter en adviseerde een voor waardelijke straf, met deze bijzondere voorwaarde. Op 22 september zal de rechtbank uit spraak doen. f 6000.aan schadevergoedingen betalen aan veehouders, wegens schade die aan het vee door onzuiver water was toege bracht. i Dat was toen ook niet zo wonderlijk. De bestaande installatie namelijk had een te geringe capaciteit om het rioolwater van het in de laatste jaren sterk gestegen aantal inwoners te verwerken. Het gevolg was dus verontreinigde poldersloten, waar door direkt het vee en indirekt de volks gezondheid in gevaar werd gebracht. De situatie begon werkelijk precair te worden, zodat besloten werd de installatie uit te breiden, een karwei dat 1.335.000,- heeft gekost. De huidige installatie heeft nu een capaciteit zo groot als voor een gemeente met ruim 21.000 inwoners, welk aantal Castricum nog lang niet heeft be reikt. Men heeft van de rioolwaterzuiver- installatie naar het Alkmaardermeer een persleiding van drieduizend meter gelegd, omdat het water ook nog op de natuurlijke wijze gezuiverd moet worden. Bij de bouw stond men voor de moeilijk heid, dat de bestaande installatie moest kunnen blijven functioneren en tevens worden uitgebreid. Dat is gelukt, dank zij een aannemingsfirma, die van het bouwen van zuiveringsinstallaties een specialiteit heeft gemaakt. Grote zorg En gisteren was het de dag van de officiële opening. De commissaris van de Koningin in' deze provincie, Dr. M. J. Prinsen was, vergezeld van zijn vrouw, des middags omstreeks één uur al in Castricum aangekomen. Na een besloten vergadering van de gemeenteraad, volgde een toespraak van de heer Prinsen in de zeer fraaie openbare ULO- school. De heer Prinsen wees erop dat de vuil afvoer in het algemeen voor de mensheid een zaak van grote zorg is geweest in het verleden. In dit verband herinnerde hij aan toestanden in de late Middeleeuwen, toen men bijvoorbeeld in Berlijn het vraag stuk vén de vuilafvoèr trachtte op te los sen door een verordening, waarbij werd bepaald, dat elke boer in de stad kwam, verplicht was een wagen vuil mee terug te nemen De commissaris ging voorts in op wat professor Charles Ruys heeft gezegd over water- bodem- en luchtverontreiniging. Deze geleerde wees namelijk op het ge vaar dat open water oplevert voor de ver breiding van besmettelijke ziekten. Een van de laatste grote drinkwaterepide mieën was die in Delhi in 1955 toen naar Miljoenste passagier. De miljoenste passagier van het jaar is de toegangspoor ten van de luchthaven Schiphol gepas seerd. Het totaal van een miljoen passa giers werd twee maanden eerder bereikt dan in 1959, toen de luchthaven op 5 no vember voor het eerst in de geschiedenis de miljoenste passagier in één jaar kon be groeten. Per dag reizen gemiddelde 5600 passagiers van, naar en via Schiphol. Een record werd gevestigd op 3 september toen totaal 6110 aankomende, vertrekkende en doorreizende passagiers op de luchthaven worden geteld. Afscheid. Dr. C. H. van der Leeuw heeft te Delft afscheid genomen als pre sident-curator der Technische Hogeschool. Hij wordt opgevolgd door dr. ir. F. Q. den Hollander. Deze bood dr. Van der Leeuw de encyclopedie „History of Technology" aan. Prof. dr. R. Kronig, rector-magnificus, bood namens de gehele technische-hoge- schoolgemeenschap een album aan met foto's van de hogeschool, een antiek Inca beeldje uit Peru en symbolisch een stuk natuursteen waarmee uitdrukking werd gegeven aan de wens van de technische hogeschool: een aula. Record aantal promoties. Het aantal promoties aan de Vrije Universiteit te Am sterdam heeft het afgelopen cursusjaar een hoogtepunt bereikt. Niet minder dan 33 personen bekroonden hun universitaire studie met de doctorstitel tegen 10 in het cursusjaar 1958/59, namelijk s;even in de theologie (3), 4 in de rechten (0), 4 in de geneeskunde (2), 12 in de wis- en natuur kunde (4), 5 in de letteren en wijsbegeerte (1), en 1 in de economie (0). Achtmaal is 't predikaat cum laude verleend, tweemaal in de theologie, viermaal in de wis- en natuurkunde en tweemaal in de letteren en wijsbegeerte. Onmatig maatje. In 't politiebureau te Hoek van Holland werd dezer dagen een 17-jarig scheepsmaatje uit Middelburg binnengebracht, dat onder drankinvloed rie orde had verstoord. Het zeemannetje, dat ondanks zijn jeugdige leeftijd reeds ge huwd bleek te zijn, en wel met een zestien jarig meisje, zag kans in zijn cel voor zestig gulden schade aan te richten. Voor hij zijn roes ging uitslapen vernielde hij veel aan het toch al schamele meubilair. De Hoek se politie zal hem de rekening presenteren. Eerste neger-student aan V.U. Een van de vier buitenlanders, die ditmaal een van de jaarlijkse studiebeurzen van de Vrije Universiteit heeft verworven, is de Presbyteriaanse neger-predikant Virgil Paul Cruz. Hij is de eerste neger student die aan de V.U. gaat studeren. Ds. Cruz, die werd geboren op 21 september 1929 te Salem in New York, behaalde zijn graden aan de universiteit van Houghton en aan het theologische seminarie te Pittsburgh- Xenia. Als studierichting aan de V.U. heeft hij gekozen de taal en litteratuur van het Nieuwe Testament. Zijn medebursalen zijn de Amerikanen D. A. Leggeth en D. Landis en de Japanner R. Hashimoto. Binnenhofje. Madurodam zal volgend jaar een aparte attractie rijker zijn: een miniatuuruitgave van het Haagse Binnen hof, dat de Ridderzaal en omringende ge bouwen zal omvatten. Zelfs de bekende fontein zal niet ontbreken. Bevrijdingsfeest. De illuminatie waar mee Eindhoven telkenjare de bevrijding herdenkt, zal dit jaar weer een aanmerke lijke uitbreiding krijgen, zodat de licht- ronde nu meer dan 30 km lang zal zijn. Het concert, dat het Brabants Orkest met medewerking van enige Eindhovense koren op de vooravond van de bevrijdingsdag (18 september) geeft, kan worden bijge woond door 4.000 personen. b.v. de JAPON IN WOLLEN MOUSSE LINE. Apart, want spe ciaal voor Vogelzang ont worpen. De luchtige, dus warm geweven mousse line gedrukt in drie mo derne kleurencombina ties. Maten 38/44. Grote Houtstraat t.o. Anegang De commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, heeft donderdagmiddag een nieuwe rioolwaterzuiveringsinstallatie le Castricum officieel, geopend. Hier ziet men de commissaris bij de bassins. Met ambtsketen om, is de burgemees ter van Castricum, de heer C. F. Smeets schatting ongeveer 30.000 mensen aan be smettelijke geelzucht leden. „Ik geloof dan ook", aldus de heer Prinsen, „dat wij het als een zaak van het hoogste belang mogen beschouwen, dat de gemeente Castricum door uitbreiding van de zuiveringsinstallatie, een bijdrage levert in de strijd tegen het besmettings gevaar, niet alleen voor de gezondheidstoe stand van de mens, maar ook voor die van onze veestapel". De heer Prinsen benadrukte tot slot het grote nut van het Alkmaarder Meer als natuurlijke „zuiveringsinstallatie", waar het reeds in de rioolwaterzuiveringsinstal latie gezuiverde water verder van ver schillende virussen wordt ontdaan. De per leiding naar het Alkmaarder Meer moest er komen, omdat de huidig" methode van zuivering van afvalwater voor het doden van verschillende virussen, in het alge meen niet afdoende kan worden geacht." Advertentie Burgemeester. Aan de heer H. J. J. A. Smeets is op zijn verzoek met ingang van 1 november eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Zoeterwoude. Het K.N.M.I. deelt mee: Boven West-Europa bevindt zich nu een hogedrukgebied, dat weinig van plaats ver andert. Het centrum ervan lag vanmorgen even ten noorden van de Alpen met een luchtdrukwaarde. van 1029 millibar. Het hogedrukgebied houdt de depressies op grote afstand. Een van deze depressies passeerde de zuidpunt van Groenland op weg naar IJsland, terwijl een andere sto ring via het zeegebied tussen Schotland en IJsland naar het noordoosten trok. Het koufront van de laatstgenoemde de pressie heeft de Britse eilanden bereikt. Het veroorzaakte er plaatselijk 5 tot 10 mm regen. Het front trekt nog langzaam verder in oostelijke richting, maar de re genzone ervan zal Nederland niet kunnen bereiken. Het ziet er naar uit dat het droge weer aanhoudt, waarbij de tempera tuur zich op ongeveer hetzelfde peil zal handhaven. De komende nacht zal plaat selijk weer mist voorkomen. WEERRAPFOKTEN Zaterdag 10 september Zon op 6.06 uur, onder 19.07 uur. Maan op 21.41 uur, onder 11.46 uur. Maanstanden 12 sept. 23.20 uur laatste kwartier. 21 sept. 00.13 uur nieuwe maan. 28 sept. 2.13 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrjjdag 9 september Hoog water 6.03 en 18.28 uur. Laag water 1.55 en 14.06 uur. Zaterdag 10 september Hoog water 6.45 en 19.07 uur. Laag water 2.32 en 14.42 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort Is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen bulten- en binnenland GO M CC f4 van gisteren. c 13 "5 a i Neerslag laatste 24 uur 56 S j» 'i z 2 Sfl Den Helder licht bew. wzw 18 0 Ypenburg mist verand. 18 0 Vlissingen mist zw 19 0,1 Eelde zwaar bew z 20 0 De Bilt mist windst. 19 0 Twente licht bew. windst. 20 0 Eindhoven mist windst. 20 0 Zd-Limburg onbewolkt z 19 0 Helsinki onbewolkt nnw 13 0 Stockholm onbewolkt windst. 14 0,1 Oslo geheel bew windst. 17 Kopenhagen half bew. w 18 0,2 Aberdeen zwaar bew w 18 0,1 Londen /.waar bew. zzw 21 0 Amsterdam mist z 19 0 Brussel onbewolkt z 19 0 Luxemburg licht bew. no 17 0 Parijs licht bew. windst. 19 0 Bordeaux mist windst. 22 0 Grenoble zwaar bew. windst. 20 0 Nice zwaar bew. n 23 1 Berlijn zwaar bew. w 17 0 Frankfort zwaar bew. ono 20 0 München zwaar bew. zzw 16 0,3 Zürich mist nnw 15 2 Genève zwaar bew. nno 20 0 Locarno zwaar bew ono 21 0 Wenen onbewolkt w 16 0 Innsbruck zwaar bew 0 14 2 Athene onbewolkt windst. 31 0 Rome zwaar bew. windst. 25 0,1 Ajaccio licht bew. no 25 0,1 Madrid licht bew. windst. 31 Mallorca zwaar bew windst. 28 0 Lissabon onbewolkt nnw 34 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2