Groot feest voor vijf Hoogovens-j ubilarissen 1 H0RPANTA VLOERBEDEKKING v. DUIVENBODEN Duits toerisme dringt door in Oostenrijks „eigen" lustoorden beenklachten? Dagblad- abonnees WAS MONTGOMERY'S SLAG BIJ EL ALAMEIN OVERBODIG? Orkaan bedreigt nu Cuba en Florida Noord-Korea ontdoet zich van „Chinese fractie" Grotewohl genoemd als opvolger van Pieck Minder bezoek aan Tirol en Vorarlberg Gas-overeenkomst Velsen-Hoogovens Kustvissers protesteren tegen in zee gooien van „scherpe" mijnen Moeders, komt u eens kijken J 4 Het was een politieke overwinningnodig voor het Britse prestige, zegt historicus Barnett Schade op Sint Maarten op 6 miljoen geschat Drie arbeiders gewond in machinekamer PEN Optocht door kinderen van Boreelkleuterschool Drie fietsers gewond Invaliden maakten uitstapje fA hier is de modieuze oplossing EBERHARD'S TEXTIELMODE dim én Heeft u een horloge, klok of gouden ring nodig TH. VAN KAMPEN VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1960 (Van onze correspondent) LONDEN Veldmaarschalk Lord Montgomery van Alamein, openhartig cri ticus van alle collega's die het niet met zijn opvattingen eens waren of zijn, is nu zelf het slachtoffer geworden van scherpe critiek van de jonge militaire historicus Correlli Barnett. Het ergste is dat Barnett in zijn boek „Desert generals" (Woestijn-generaals), dat maandag is gepubliceerd, Monty aan valt over de slag om El Alamein, waar aan de veldmaarschalk zijn titel dankt. Hij beweert, namelijk dat deze slag over bodig was. De geallieerde landingen in Noord-Afrika in november 1942 bezegelden in feite het lot van Rommels troepen. Zonder Alamein, aldus Barnett, zou Rom mel toch binnen een maand uit Egypte (en uit Tunesië in twee maanden) zijn geweest, omdat hij er na de landingen alleen nog maar aan dacht zoveel moge lijk troepen op stellingen in Tunesië te laten terugvallen. Over de Slag om Alamein beweert Bar nett, dat het gezien de grote Britse over macht, 220.000 man tegen 96.000 en de superioriteit in de lucht, niet verwonder lijk was dat deze werd gewonnen, maar wel, dat hij nog bijna werd verloren. Na Alamein was Montgomery's achter volging van de verslagen as-troepen ontoe reikend en onmachtig, tot grote opluchting van Rommel. Barnett zegt weinig sympathie te koes teren voor Montgomery, die hij er verder van beschuldigt de successen van anderen voor zichzelf te hebben opgeëist, zoals bij voorbeeld in de Slag om Alam Haifa, ze ven weken voor Alamein. „Montgomery had de plannen van generaal Auchinleck gehoord en eigende zich deze zonder om slag toe. Nimmer heeft hij toegegeven dat deze slag werd uitgevochten volgens het plan van generaal-majoor Dorman Smith en vanuit stellingen die al waren gegraven toen hij nog in Engeland zat". De 33-jarige historicus die zijn conclusie baseert op materiaal dat nog nimmer is gepubliceerd, probeert in zijn boek recht te zetten wat de geschiedenis tot nu toe aan generaal Auchinleck had onthouden. Auckinleck, ontslagen omdat hij er niet meer tegenop kon, had wel de visie op de veldslagen, maar koos ondergeschikten die de zaak in de war lieten lopen, maar toch altijd door hun chefs werden gedekt. Een van de grootste verdiensten van Barnett is, dat hij voor het eerst duidelijk uiteen heeft gezet, wat er gedurende de eerste jaren, toen, hoewel niemand zich dat nu nog realiseert, de Britten meestal HAVANA (Cuba) (Reuter) De orkaan Donna, die in het Caraïbische gebied reeds 126 mensenlevens heeft geëist, be dreigt thans de kuststreken van Cuba, waar de bevolking voorzorgsmaatregelen heeft genomen. Kusteilanden meldden don derdag zware storm en hevige regen, kust plaatsen werden geëvacueerd, en verhin gen werden verbroken, vermoedelijk ten gevolge van hevige regenval. MIAMI (Florida) (Reuter) Ook aan de kust van de Amerikaanse staat Flori da zijn voorzorgsmaatregelen getroffen, onder andere op de raketbasis in Cape Canaveral en de grote vlootbasis van Key West Op de vlootbasis werden alle verlo ven ingetrokken. Een deel van de lucht vloot is naar het binnenland overgebracht. De bewoners van Florida beschermen hun huizen zo goed mogelijk en slaan levens middelen in. Het personeel van Cape Ca naveral heeft voorzorgen genomen om de raketten en lanceerinstallaties tegen 't ge weld van de storm te beschermen. De kernonderzeeboot „Patrick Henry" is uit Key West naar open zee vertrokken. St. Maarten behoeft hulp. WILLEMSTAD (ANP) Vice-premier C. D. Kroon, die een reis naar St. Maarten heeft gemaakt, heeft in Willemstad ver klaard de schade, door de orkaan op St. Maarten aangericht, te schatten op in to taal rond vijf miljoen Nederlandse gul dens. De schade aan particuliere bezit tingen schatte hij op een miljoen Neder landse guldens. Twintig percent van de woningen op het eiland zou schade heb ben opgelopen. De schadecommissie richt haar activiteit in de eerste plaats op het particuliere bezit, omdat vele mensen vrij wel alles verloren hebben. Financiële hulp op ruime schaal is nodig, aldus de heer Kroon, mede omdat de ovei-heid, die steeds met een groot tekort te kampen heeft, niet alleen kan bijspringen. Het wegennet op St. Maarten is goed deels intact gebleven, maar bomen en planten hebben veel geleden. Saba en St. Eustatius hebben geen schade geleden. Een schip met kleding en voedsel is van St. Maarten naar het zwaar getroffen Brit se Anguilla vertrokken. SEOEL (UPI) Volgens zegslieden van de inlichtingendienst van het Zuidkoreaan- se leger heeft de premier van Noord-Ko- rea, Kim II Soeng, hoge ambtenaren van de zogenaamde Chinese fractie in zijn re gering weggezuiverd. Een van deze ambte naren was vice-premier Tsjoi Joeng Soen, die beschouwd werd als de leider van de Yenan-groep in de Noordkoreaanse arbei derspartij (communistische partij), waar van Kim de leider is. De Yenan-groep ontleent haar naam aan de tijd voor de Tweede Wereldoor log toen vele Noordkoreaanse communis ten zich voor de Japanners moesten schuil houden in het hoofdkwartier van Mao Tse- Toeng in Yenan, in China. Volgens de zegslieden stond de zuivering kennelijk in verband met het aanstaande bezoek aan Noord-Korea door de Russi sche premier Nikita Kroesjtsjev Zij gaven te kennen dat de zuivering ook verband hield met het ideologische geschil tussen het Kremlin en Peking. Als de berichten over een zuivering waar zijn, dan is deze zuivering, voor zover be kend, de tweede in drie jaar in de Noord koreaanse regering. Kim hield in 1957 een zuivering onder de Yenan-groep en maak te deze later bekend. meer manschappen en tanks bezaten dan de aanvallende Duitse as-troepen, verkeerd ging. Het Britse leger was bij het uitbre ken van de oorlog niet voorbereid op ope raties op grote schaal. Tot brigade-niveau ging het uitstekend, maar tegen een vin dingrijk militair als Rommel en veldsla gen, waarin met legercorpsen en legers moest worden gevochten en gemanoeu vreerd, was geen enkele Britse generaal opgewassen. Zij hadden geen notie van de onderlinge afhankelijkheid van artillerie, tanks en infanterie. Dat was, volgens Bar nett, de prijs die men had moeten beta len, omdat men nooit serieus over mo derne oorlogvoering had nagedacht of er voor had geoefend. Op dit terrein heeft Montgomery dan ook zijn grote verdiensten. Hij was de eerste Britse bevelhebber die een grote strijdmacht kon hanteren. Maar dat is volgens Barnett geen reden om hem alle verdere critiek te besparen. Deze cri tiek zal bij het Britse publiek, dat Montgo mery nog altijd vereert als de architect van de Noord-Afrikaanse zege, vermoede lijk grote beroering wekken, maar onge twijfeld niet bij insiders. Deze hadden al tijd al getwijfeld aan Montgomery's obses sie voor „keurig uitgewerkte, methodische veldslagen", zogls Barnett het noemt. Het keerpunt van de oorlog in Noord- Afrika was volgens Barnett de eerste slag bij El Alamein, die door generaal (thans veldmaarschalk) Sir Claude Auchin leck werd gewonnen, „even wanhopig moeilijk en dapper als Wellington bij Wa terloo Napoleon terugdrong". Maar Auchin leck had geen reserve van veertigduizend man om de nederlaag in een overwinning te doen verkeren. „Waarom werd de tweede slag bij El Alamein geleverd voordat Rommel door de Amerikaanse landing werd gedwongen zich terug te trekken? Het was de laatste zui ver Britse overwinning in de strijd tegen Duitsland het was de zwanenzang van Groot Brittannië als grote onafhankelijke mogendheid. Na de landingen werd de Britse oorlogsinspanning ondergeschikt aan de Amerikaanse". De tweede slag bij El Alamein was de laatste kans om het Brit se prestige, geschokt na een jaar van ne derlagen, met grote krantenkoppen en klokgelui even beroemd te maken als de overwinningen van Blenheim en Water loo. Deze slag zal de geschiedenis ingaan meer als een politieke dan een militaire overwinning, aldus Barnett. (Van onze correspondent) BONN Als opvolger van de gistermor gen overleden Oostduitse president Wil helm Pieck noemt men de huidige Oost duitse minister-president Otto Grotewohl. Pieck stond reeds tijdens zijn verblijf te Moskou (1934-1945) in de schaduw van de veel krachtiger Walter Ulbricht, thans lei der van de Oostduitse communistische partij. Men verwacht dat de eveneens zwak van gezondheid zijnde oud-socialist Grotewohl Pieck als president zal opvol gen en dat de gehele staatsmacht in Oost- Duitsland dan Ulbricht in handen zal val len. Gelijk in Rusland waar Kroesjtsjev zowel partijleider als regeringschef is, zou Ulbricht dan in Oost-Duitsland deze beide functies bekleden. Overeenkomstig de Oostduitse grondwet zal de voorzitter van de „Volkskammer" het parlement dr. Johannes Dieck- man, als president optreden, totdat de „Volkskammer" een nieuw staatshoofd heeft gekozen. Te Bonn zwijgen zowel de regering als "de C.D.U. en de S.P.D. over Pieck. Men erkent Oost-Duitsland nu eenmaal niet als zelfstandige staat, weshalve men de president van die staat niet als zodanig wenst te erkennen. Staatsecr (DPA/Reuter) Het stoffelijk overschot van Pieck zal morgen worden gecremeerd en bijgezet. De plechtigheid zal met staats- eer geschieden. In alle bedrijven in Oost- Berlijn en Oost-Duitsland zullen twee minuten stilte in acht worden genomen en het verkeer zal twee minuten stilliggen. Zaterdag zal ook een officiële rouwdag zijn in de Sovjet-Unie. Speciale gebeden De bisschoppen van de Evangelische kerk in Oost-Duitsland hebben bepaald dat zondag in de kerken „speciale gebeden" zullen worden gezegd voor „ons volk en zijn regering", aldus meldt het officiële Oostduitse persbureau. Volgens ADN heb ben deze bisschoppen wegens het over lijden van Pieck, in een boodschap aan de Oostduitse regering uiting gegeven aan hun „diep gevoeld medeleven". Bisschop dr. Otto Dibelius heeft de Oostduitse regering namens de raad van de Evange lische kerk voor geheel Duitsland een telegrafische betuiging van leedwezen ge zonden. Ook de bisschoppen der rooms- katholieke kerk in Oost-Duitsland hebben de Oostduitse regering telegrafisch hun deelneming betuigd. (Van onze correspondent) WENEN. „Wij lijken wel vreemdelin gen in- ons eigen land" dat was in de afgelopen maanden de verzuchting van veel Oostenrijkers, die zelfs in de meest onbekende uithoeken en in de verste nesten niets anders dan „Duits" en bijna geen enkel woord „Oostenrijks" te horen kregen. Dat toeristen uit het Noord-weste lijke nabuurland hun vakantie in de duur dere centra van Tirol, het Salzkammergut en aan de K§rinthische meren doorbren gen en daar vlot hun geld uitgeven, is een feit waarbij de Oostenrijkers zich al jaren lang zonder gewetensbezwaren hebben neergelegd en ze zijn er zelfs aan gewend geraakt, dat de menu's aldaar in het Duits cn niet in het Oostenrijks zijn opgesteld. Maar nu is er een invasie van Duitsers losgebroken, die zelfs bezit heeft genomen van de eenvoudige, goedkope en veraf ge legen vakantieplaatsen, die de Oostenrij kers als een soort natuurpark voor zichzelf beschouwden en waar ze hoopten onder elkaar te blijven. Van die afgeslotenheid is nu geen sprake meer, want de Duitse vloedgolf kent geen grenzen en neemt be zit van de eenvoudige hotelletjes, van boerderijen en particuliere huizen in de verafgelegen stieken van Neder-Oosten- rijk, in het Mühl- en Waldviertel, in de „Buckliche Welt" op de grens tussen Neder-Oostenrijk en Stiermarken, in de schijnbaar onbereikbare hoogvlakte Ram- sau aan de voet van de Dachstein en zelfs in de Poesta-dorpjes van het Burgerland vlak bij de grens tussen Oostenrijk en Hon garije, waar de toeristen het IJzeren Gor dijn met eigen ogen kunnen gaan zien. De Oostenrijkers voelen zich niet meer op hun gemak in de eenvoudige gelag kamers van de landelijke „Wirthauser" en in de grote woonvertrekken van de tot pensions omgebouwde boerenhoeven, waar ze geen raad weten met de uitspraak van de Rijnlanders, de Zwaben en de Berlij- ners, die week in week uit in volle"autobus- sen hierheen worden geloodst. De Oosten rijkers zijn beschaafd genoeg om niet te protesteren, want't geld spreekt ook hier 'n te duidelijke taal, maar zij voelen zich overweldigd en trekken zich derhalve be scheiden terug, hetgeen de Duitse gasten als een onvriendelijke of hautaine houding opvatten. Want de Duitsers zoeken contact, ze willen andere mensen en streken leren kennen en vooral willen zij de Oosten rijkers horen spreken in hun zangerig en vriendelijk diaiect. Het komt echter zelden tot een gesprek Ondanks deze invasie vertoont het hui dige toeristenseizoen intussen een terug lopende tendens. Uit Tirol en Vorarlberg komen alarmerende berichten, dat het aan tal buitenlandse toeristen ongeveer 15 per cent lager ligt dan in het vorig jaar. Tot nu toe was het aantal buitenlanders nog elk jaar gestegen, maar nu begint men te vrezen, dat hei hoogtepunt reeds is over schreden en zulks juist op een tijdstip nu elk hotel, pension en iedere boerderij ten koste van grote offers werd opgeknapt en enigszins werd aangepast aan de eisen van modern comfort. Er zijn honderden boeren, die de pui van hun oude hoeve totaal hebben laten vernieuwen, voorzien van een balkon over de gehele lengte. Ook in hoge bergdorpen hebben de kamertjes vrijwel alle stromend water. Het wachten is thans op de gasten uit het verre Duits land, die met grote voorkomendheid wor den behandeld. Er zijn boeren, die in het reisseizoen hun akkers verwaarlozen om hun gasten te bedienen. Met langzame en plompe gebaren hanteren zij het serveer blad en ze hebben intussen ook al geleerd dat de Duitsers voor slagroom niet het Oostenrijks woord „Obers" gebruiken, maar „Sahne". Al zijn ze dan nog zo lang zaam in hun bewegingen, wanneer het op betalen aankomt, kunnen zij veel vlug ger marken in schillingen omrekenen dan hun gasten uit de Duitse Bondsrepubliek. Dat geld hebben zij hard nodig, want de ombouw heeft veel geld gekost en daarom zijn ze des te meer bezorgd, nu het toerisme stagnatieverschijnselen vertoont. Is de prognose voor het huidige seizoen dus niet gunstig, toch schijnen de oorzaken niet van blijvende aard te zijn. In de afgelopen maanden was ook in Oostenrijk het weer zo slecht, dat de maand juli hoog stens zes zonnig? dagen heeft geteld tegen over een normaal gemiddelde van 15. In augustus is het uitgezonderd de laatste week niet veel boter geweest. Maar het weer is veranderlijk, zodat het volgende jaar weer beter kan uitvallen. Bovendien zijn vrijwel allo toeristen uit België weg gebleven ten gevolge van de crisis in Kon go. Ook van dit verschijnsel hoopt men overigens dat het van voorbijgaande aard zal zijn. De grote vraag is ook voor de Oostenrijkeis, of de Berlijners het volgend jaar zullen komen, want zolang deze stroom aanhoudt, is voorlopig alles in orde. De bewoners van Berlijn, die dank baar zijn voor twee of drie weken rust in de Oostenrijkse bergen zonder politieke druk, zijn ook voor Oostenrijk en het Oostenrijkse hotelbedrijf de voorboden van de overige Duitse toeristen. De Ber lijners worden dan ook opvallend hartelijk begroet en de Oostenrijkers laten de ver dere Duitse invasie rustig over zich heen gaan. Niet alleen omdat zij goud waard is, maar vooral omdat deze „volksverhui zing" ondanks enkele onaangename bij verschijnselen het teken is van vrij en ongestoord verkeer, van betrekkelijke poli tieke rust en van een bescheiden welvaart. In de machinekamer van de nieuwe cen trale voor het Provinciaal Elektriciteits Bedrijf te Velsen-Noord is gisteren een on geluk gebeurd, waarbij drie arbeiders wer den gewond. Terwijl de arbeiders in de machinekamer aan het werk waren, ont stond er een breuk in een afblaasleiding, waardoor stoom met kracht in de gezich ten van de arbeiders werd geblazen. De arbeiders, die in Leiden en Waspit wonen en ten behoeve van een firma werk voor het P.E N. verrichten, zijn met tweede graads-brandwonden naar het Rode-Kruis- Ziekenhuis in Beverwijk overgebracht. Na aldaar te zijn verbonden, werden de slacht offers naar hun woningen gebracht. Ter gelegenheid van het honderdjarige bestaan van de protestants-christelijke kleuterschool „Marie Boreel" in Velsen, zullen de kleuters morgen - zaterdag - een optocht houden door een gedeelte van de gemeente. De start is om 13.45 uur in de Jacob Catslaan te Driehuis, waarna de volgende straten zullen worden gepasseerd P. C. Hooftlaan, Feithlaan, Hofdijklaan, Driehuizerkerkweg, Waterloolaan, Zeeweg, Heerenduinweg, Velserduinweg, Zeeweg, Plein '40-'45, De Noostraat, Stationsweg, Jan Kostelijklaan, dr. Kuyperlaan, Stati onsweg, Parkweg, Driehuizerkerkweg, Meervlietstraat, Pontplein, Rijksweg naar ingang landgoed Waterland, waar de kin deren een feest hebben. De optocht zal onder meer de geschiedenis van de kleu terschool in beeld brengen. Men zal on der meer te zien krijgen, hoe het kleu teronderwijs honderd jaar geleden gegeven werd en hoe het thans gebeurt. Het be looft een aardige optocht te worden. Me dewerking verleent ook een IJmuidens muziekkorps. In verband met het toegenomen gasver bruik blijkt het nodig het etmaalmaximum, opgenomen in de door de gemeente Velsen op 13 mei '.954 met de Koninklijke Neder- landsche Hoogovens en Staalfabrieken n.v. gesloten o vereen komst inzake de levering van gas, opnieuw te herzien. Van Hoogovens is een offerte ontvangen, waarin de afname van een grotere etmaal- hoeveelheid aantrekkelijker is gemaakt door verlaging van 2,65 tot 1,75 cent per kubieke meter van het vaste gedeelte van de gasprijs, verband houdende met het ge reserveerde deel der gasproduktiecapaci- teit van Hoogovens. Door deze verlaging is het mogelijk voor hetzelfde bedrag een aanmerkelijk grotere etmaalhoeveelheid van Hoogovens af te nemen, hetgeen vanzelfsprekend voor de bedrijfsvoering in de wintermaanden vele voordelen biedt De reeks etmaalhoeveelheden kan, zon der dat daar belangrijke financiële offers tegenover staan, thans wederom met een jaarlijkse vermeerdering van 2000 kubieke meter worden vervolgd en wel als volgt: 1960 52.000 m3 per etmaal; 1961 54.000 m3 per etmaal; 1962 56.000 m3 per etmaal. Voor het boven het etmaalmaximum af te nemen gas heeft Hoogovens in de prijs stelling een indexcijfer, namelijk dat voor afgewerkte produkt.en metaalwaren, ver werkt. Aangezien dit indexcijfer de gas prijs niet in belangrijke mate zal beïnvloe den, menen B. en W., dat tegen de opne ming van deze prijsvormende factor geen bezwaar behoeft te worden gemaakt. De verhoging van de etmaalhoeveelheid heeft vanzelfsprekend invloed op de hoe veelheid propaanlucht, welke door het gas bedrijf wordt geproduceerd. Afgaande op de ervaringen van de laatste jaren, waarin ook telkens de van Hoogovens af te nemen hoeveelheid mét 2000 kubieke meter werd verhoogd, kan worden aangenomen, dat de hoeveelheid propaanlucht ongeveer gelijk zal blijven. De rendabiliteit van de pro- paaninstallatie komt derhalve nog daar gelaten, dat deze installatie ook een be langrijke functie als reserve vervult en uit dien hoofde steeds haar kosten waard is niet in gevaar. In verband met de onderhandelingen, welke met betrekking tot de gasprijs mo menteel gaande zijn tussen Hoogovens en de n.v. Gasvoorziening Noordwest Neder land, hebben B. en W. het voorbehoud ge maakt, dat, indien deze onderhandelingen tot gunstiger leveringsvoorwaarden moch ten leiden, aeze voorwaarden ook voor deze gemeente zullen gelden. Dit voorbehoud is door Hoogovens aanvaard. Op grond van het vorenstaande stellen B. en W. de raad voor de overeenkomst tot aanvulling van de reeds bestaande over eenkomst van gaslevering (d.d. 13 mei 1954) goed te keuren. De aanvullende overeen komst zal dan ingaande 1 januari 1960 in werking treden Een twee-en-dertig;arige juffrouw sprong onder het viaduct in de Van den Vondel laan te Driehuis van de bagagedrager van een fiets. Zij viel daarbij en liep een her senschudding en wonden aan armen en benen op. Per ambulance is zij naar het Antoniusziekenhuis in IJmuiden-Oost over gebracht. Omstreeks kwart over acht donderdag avond kwamen in de Wenckebachstraat te Velsen-Noord een wielrijdster en een bromfietser met elkaar in botsing. Door de valpartij liep een twintigjarige vrouw uit IJmuiden-üost een lichte hersenschudding op. De bromfietser kreeg schaafwonden aan armen en benen Schipper J. Kleijn heeft namens de kust vissers vereniging „Samenwerking" in Scheveningen in een brief bezwaar ge maakt tegen het door de marine in zee gooien van een niet gedemonteerde mijn. „De gang van zaken met de magnetische mijn, die werd opgevist door de Urker kot ter UK 4 en later door de Koninklijke Ma rine weer in zee werd geworpen, heeft bij velen in Scheveningen verwondering ge wekt", aldus de heer Kleijn, die zelf het commando voert op zijn kotter „Leendert" SCH 10. „Tal van vissers vragen zich af, of de marine-autoriteiten juist hebben ge handeld". Hij wijst er op, dat de marine het pro jectiel zo gevaarlijk vond, dat het met de grootst mogelijke voorzichtigheid naar zee werd teruggebracht. Het projectiel werd in het munitiedepot neergelaten. „Toen kort na het einde van de oorlog veel explosieven hier (18 mijl noordwest van Scheveningen) overboord werden ge zet, was deze plaats gemarkeerd door boeien. Later sloegen deze boeien los en nu is er geen een meer, die aangeeft waar de munitie op de zeebodem ligt", aldus schip per Kleijn. „De kans is niet uitgesloten dat vissers er hun netten uitwerpen en explosieven op vissen. De mogelijkheid is evenmin uitge sloten dat de nog steeds gevaarlijke Duitse mijn weer eens aan land wordt gebracht. De veiligheid van de vissers is allerminst gewaarborgd. De overheid zou hiertegen in kunnen brengen dat de schipper, zo gauw hij ontdekt explosieven te hebben opgevist, ze met netten en al overboord moet zetten. Maar deze bepaling is zeer theoretisch. Immers, een visserman is geen marineman en hij kan niet direct zien of hij explosieven heeft opgehaald. Bovendien brengt het overboord zetten weer extra gevaar mee, zodat hij het projectiel liever rustig zal laten liggen", zo gaat schipper Kleijn verder. „Verscheidene vissers vragen zich met ondergetekende dan ook af, of het niet beter is opgehaalde munitie te vernietigen door ontploffing. Dat is de enige mogelijk heid om de gevaren van projectielen af te wenden". Een aantal Beverwijkse invaliden heeft donderdag met door particulieren beschik baar gestelde personenauto's, een uitstap je gemaakt. De reis ging door een deel van Noordholland. In Egmond aan Zee werden verfrissingen gebruikt, waarna de tocht door de prachtige duinen van het Provinciaal Waterleidingbedrijf werd voortgezet. In totaal waren er zes en twin tig auto's met invaliden. De organisatie berustte bij de Rode Kruis Colonne af deling Beverwijk. In het Kennemer Theater te Beverwijk heeft donderdagavond de huldiging van vijf Hoogovens-werknemers plaats ge had omdat zij vijfentwintig jaar aan Hoogovens of een der aangesloten be drijven zijn verbonden. Het waren de heren A. Snijders, G. van Dijk, J. A. van Velsen, A. Bakker en P. G. Tiets, die met hun echtgenoten, omstreeks acht uur met applaus in de zaal werden ontvangen. Doordat Ir. F. W. E. Spies verhinderd was, heeft het hoofd van de hulpdiensten, de heer Ir. B. Th. van Hasselt de jubi larissen toegesproken en van zijn grote respect jegens hun ijver en plichtsopvat ting getuigd. De heer Van Hasselt gaf een kort overzicht van de groei van het be drijf, sedert 1935, het jaar waarin de ge noemde hei'en in dienst traden. De groei van Hoogovens vergeleek de spreker met die van een tropisch oerwoud. De jubilarissen, zo zei de heer Van Hasselt, hebben bij gedragen tot die groei. Hij dankte hen voor hun toewijding. De jubilarissen, die vanaf het toneel af en toe knipoogjes naar familieleden in de zaal gaven, werden ook nog door hun di recte chefs toegesproken. De chef van de werktuigkundige afdeling, de heer Ir. J. de Vries richtte hartelijke woorden tot de heren Bakker en Van Velsen. De heer Bakker was eerst werkzaam bij de bui zengieterij, toen werd hij kraandrijver en na de tweede wereldoorlog kwam hij bij de hulpdienst van de centrale werkplaats. Hij werd vooral geprezen om het feit, dat hij altijd zo vroeg op zijn werk is, „Wat een heel ding is tegenwoordig", zo merk te Ir. de Vries op. Van iedereen wat De heer Van Velsen is van leerling-bank werker opgeklommen tot aftekenaar- con structiebankwerker, het hoogste wat in dat vak kan worden bereikt. Zijn grote vakbe kwaamheid werd geroemd. De adjunct- bedrijfschef van Kooksovens de heer P. N. Hoogland sprak jubilaris Van Dijk toe. Dit is volgens de spreker een man met een zonnig humeur, wat niet impliceert, dat hij altijd „zingend de cokes uit de batterijen drukt." De heer Snijders is instrument-maker en in de vijfentwintig jaar is hij altijd bij dezelfde afdeling geleven, namelijk de Instrumentmakerij. De chef, de heer M. Jongkind, noemde de jubilaris een zeer bekwaam vakman, die ofschoon er nog geen opleiding voor de meet- en regel techniek was, de ontwikkeling in deze techniek goed bijhield. Bovendien geeft de jubilaris leiding aan veelbelovende jon geren, die hij inwijdt in de geheimen van het vak. Toen de heer Jongkind zei, dat hij de heer Snijders altijd zo vriendelijk vindt, hoorde ik achter mij een dochter aan haar meegebrachte vriendin vragen: „Vind jij mijn vader zo vriendelijk?" De heer P. G. Tiets, werkzaam in het laboratorium werd toegesproken door de heer P. C. de Jagher. Nadat alle jubi larissen waren voorzien van een oorkonde en een herinneringsbord, begon het feest. Hoogovens had weer een aantal goede ar tiesten aangetrokken, die de honderden aanwezigen een heerlijke avond bezorg den. Medewerkenden waren Joop de Leur, The Broytons met plastische acrobatiek, zangeres Annie Palmen, de goochelaar Ad. Engel en het Leedy Trio. VV-IJmuiden naar Huizen Het eerste voetbalelftal van „IJmuiden" gaat zaterdag een zware strijd tegemoet in Huizen, om tegen de club van die naam te spelen. Huizen werd vorig jaar onbedreigd kampioen in zijn afdeling, met 10 punten voorsprong op nummer 2, Spakenburg. Zo dat op papier „IJmuiden" weinig kans zal hebben, maar „IJmuiden" heeft meer voor verrassingen gezorgd, zodat wij hier nu ook weer op hopen. Het verdere programma ziet er als volgt uit: Om 3.30 uur: IJmuiden 2Wartburgia 2; 3 u.: VVRA—IJmuiden 4; 3.30 uur: SIZO 4IJmuiden 5; om 3 uur: IJmuiden 6 VVB 1; 3 uur: Wijk aan Zee aIJmuiden- aspiranten b; 2 uur: SVIJ bIJmuiden D; 3 uur: Velsen hIJmuiden e; 3 uur: IJmuiden jun. aJong Hercules a; 3.15 u.: Kennemerland cIJmuiden b. SRÏ si Ui IP H LIBELLE SuDD-hose. De elegante, extra-elastische "lOOo/o nylon steunkous. zonder rubber! Medisch afdoende, modieus onbe rispelijk. In weefsel en aan zien gelijk aan een fijne' wandelnyion, maar 14- x sterker! Bij ons in 5 maten en de meest gangbare modetinten. CHEPHEUSSTRAAT 21 Telefoon 7387 Tussen Planetenweg en Orion weg. willen weten wat er te koop is in de wereld, in het land in de omgeving in uw winkel HAARUITVAL ROOS? Na een kuur met 's werelds nieuwste oestrogene haar groeimiddel bezit ook de heer Creuels, p/a Bredalaan 129, Eind hoven, die leed aan ernstige haaruitval en roos, weer een gezonde haardos. Horpanta kuren en proef- flacons a 2.35, 4.60 en 7.50 in IJmuiden verkrijg baar bii: Dreg. Keersemaker Kennemerlaan 83 Er is veel nieuws voor uw jongens van 2tot 6 jaar. Nieuwe Kleutercoats Nieuwe prachtige stoffen Nieuwe leuke modellen Nieuwe gezellige herfstkleuren voor leeft. 2 jaar 21.20 m. kl. stijging wollen mohair, geheel gewatteerd capuchon met teddy. U kunt weer gemakkelijk slagen. Er is weer volop keus. Kennemerlaan 61 IJmuiden r' 'N JUIST UW kan voor u een probleem zijn V. DUIVENBODEN wil u gaarne adviseren. de grote keuze de deskundige voorlichting het vakkundig leggen zullen bijdragen tot de oplossing van uw probleem DE PRHS VALT BIT ONS ALTIJD MEE I GED. OUDE GRACHT 108 - 110 Telefoon 17165 - 18567 - 13608 HAARLEM en kunt u dit niet ineens kopen Laat het dan over 25 weken lopen I DA COSTALAAN 3 - DRIEHUIS - TEL. 4909

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4