KROESJTSJEV LIJKT VERGEVENSGEZIND Jussi Björling overleden Staatssecretaris als lichte last PEN boekte in 1959 reserve van bijna twee miljoen gulden Verrassend onderhoud met Amerika's ambassadeur voor zijn vertrek t Knoop dit. in uw oor! Afternoon Dominicaanse Republiek in de Veiligheidsraad Russisch-Ghanese eenstemmigheid over „agressie in Kongo" Echobaüon voorlopig onzichtbaar Haagse jurist vraagt faillissement van Radio-Veronica In Steenfabriek raakten steeds machines onklaar Vertraging in uitbreiding Centrale Drie doden in het verkeer „Lady Chatterley" over een maand in de Old Bailey Nederlands Danstheater op tournee door Israel Spilzieke vrouw noopte haar man tot fraude 9 VAN NELLE'B Meerderheid wijst het Russische verzoek af Zoon uit Canada bezocht stervende moeder in Lisse CHEVROLET, CORVAIR, J Tien maanden geëist Hoorspel van C. Fvan Dam Johannes den Hertog dirigeert Aida VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1960 LONDEN (UPI) Een verrassende be spreking tussen de Russische premier en de Amerikaanse ambassadeur Llewe lyn Thompson te Moskou, aan de voor avond van Kroes,jtsjevs vertrek naar New York, hebben er toe geleid dat in diplo matieke kringen in Londen erop wordt ge speculeerd, dat de Russische leider een verzoening met president Eisenhower zou nastreven. Kroesjtsjev heeft deze week tweemaal met de Amerikaanse ambassa deur gesproken en beide keren maakte het incident met het RB-47 verkenningsvlieg tuig, dat boven de Barcntszee werd neer geschoten. onderdeel uit van de bespre kingen. Thompson heeft aangedrongen op vrijlating der beide vliegers. De eerste aanwijzing, dat Kroesjtsjev wellicht voelt voor een vermindering van de spanning tussen Oost en West, kwam tijdens een cocktailpartij, toen Kroesjtsjev zei nog'al tijd te geloven, dat Eisenhower niets heeft geweten van de vlucht die het U-2-spiona- gevliegtuig boven het grondgebied van de Sovjet-Unie zou maken. Politieke waarnemers zien verband tus sen de verklaringen van Kroesjtsjev en die van Eisenhower tijdens zijn wekelijkse 'Advertentie Met één Van Nelle's „After noon" theebuiltje (groot formaat) zet n 'n flinke pot heerlijke, krach tige thee voor heel de familie. theebuilt j es (groot formaat doos van 20 stuks 98 ct NEW YORK (UPI) De Veiligheids raad heeft het probleem van de Domini caanse Republiek behandeld, naar aanlei ding van een Russisch verzoek om de raad het optreden van de Organisatie dei- Amerikaanse Staten tegen de Dominicaan se republiek officieel te laten goed keuren, teneinde het wettige kracht te geven en de genomen beslissingen meer gezag te verlenen. Argentinië verklaarde dit niet nodig te achten en bovendien gevaarlijk, daar zulk een goedkeuring de weg zou openen naar veto's over het werk van de O.A.S. Het zou voldoende zijn als de UNO akte nam van de beslissing. Dit standpunt kreeg de steun van de Verenigde Staten en Ecua dor. Er werd een resolutie voorgesteld door deze drie landen, behelzend dat de UNO kennisnemen van het optreden van de O.A.S. tegen de Dominicaanse Republiek. Verondersteld wordt dat deze resolutie die ook gesteund wordt door Groot Brittan- nië. Frankrijk en Nationalistisch China vandaag aanvaard zal worden, met ont houdingen van Polen en de Sovjet-Unie. Ook Haiti verbreekt relaties PORT AU PRINCE (Haïti) (AFP) Haï ti heeft in overeenstemming met de O.A.S. resolutie de diplomatieke betrekkingen met de Dominicaanse Republiek verbro ken. Dank zij noodfonds Voor de twaalfde keer heeft het nood fonds „Wij komen" hulp kunnen bieden bij een ernstig geval. Bij het secretariaat van de stichting kwam deze week bericht bin nen dat mevrouw J. van der Riet-Dinkel- berg uit Lisse in zorgwekkende toestand in het St. Antoniusziekenhuis te IJmuiden was opgenomen. Volgens de doktoren zou de patiënte nog slechts kort hebben te leven. Mevrouw Van der Riet had nog slechts één wens: haar enige zoon te zien, die vier jaar geleden naar Canada was geëmigreerd. Het noodfonds zocht direct contact mei ie K.L.M Dankzij de hulp van familie en iet fonds kon de zoon te Toronto in een K.L.M.-machine stappen en. naar Neder- 'and reizen. De heer Van der Riet heeft zijn moeder nog levend- terug gezien. Acht uur na het bezoek van de emigrant over leed mevrouw Van der Riet. persconferentie. De Amerikaanse presi dent zei toen, dat hij niet aan een ont moeting met Kroesjtsjev dacht, voordat de twee Amerikaanse vliegers van de RB-47 die nog in de Sovjet-Unie gevangen wor den gehouden, zijn vrijgelaten. De ontwikkelingen in Moskou wijzen er echtcr op, dat Kroesjtsjev stappen voor bereidt, die hem van een groot persoon lijk succes tijdens de zitting van de UNO- assemblee moeten verzekeren. De Pravda beweert, dat deze Assemblee de „belang rijkste zal worden, die ooit is gehouden". MOSKOU (UPI Kroesjtsjev is van middag van het vliegveld Vnoekowo naar een Baltische haven vermoedelijk Kaling- rad vertrokken, van waar hij per schip koers zal zetten naar New York. Kroestsjev neemt een gevolg mee van 138 personen plus negentien gedelegeerden uit de Oekraïne, dertien uit Wit-Rusland, alsmede de delegatiehoofden uit andere communistische landen, negentien journa listen en 191 bemanningsleden. Mn verwacht dat Kroesjtsjev het schip als zijn tijdelijk verblijf in New York zal gebruiken zodat hij niet in een hotel hoeft te logeren en de Amerikaanse politie dus ook geen extra maatregelen zal hoeven te nemen om hem te beschermen. MOSKOU (AFP) Aan het einde van het bezoek van president Sekoe Toeré van Guinee aan Moskou is een gezamenlijk communiqué uitgegeven, waarin wordt ge zegd, dat de Sovjet-Unie en Guinee vast besloten zijn alles in het werk te stellen om te komen tot een snelle uitvoering van de aanbeveling van de Veiligheidsraad „dat de agressieve strijdkrachten Kongo dadelijk en volledig verlaten". De twee regeringen zijn het er over eens, aldus het communiqué, dat „het betreu renswaardige koloniale stelsel uit Afrika moet verdwijnen". Ook bestond gelijkheid van inzicht in de moeilijkheden die zijn ontstaan „door de imperialistische agres sie tegen de onafhankelijkheid en territo riale intergriteit van Kongo". De Sovjet-Unie zal de bevrijdingsbewe ging onder de Afrikaanse volken blijven steunen. Tenslotte wordt meegedeeld, dat de Sovjet-Unie in Guinee zal deelnemen aan de bouw van een industriëel complex. MOSKOU (UPI) President Sekoe Toe ré van Guinee is donderdag uit Moskou naar Mongolië vertrekken, nadat hij in het Kremlin met de Russische minister van handel' Nikolai PatolifSj'ev enzijneigen, minister van' handel, Beavogui, e£p„haa- delsakkoord had gesloten, dat èën loop tijd heeft van vier jaar. Behalve het han delsakkoord werd ook een kredietovereen komst ondertekend. Na deze plechtighe den begaf Toeré zich met zijn gevolg naar het vliegveld Vnoekovo, waar premier Kroesjtjsev en vice-premier Mikojan aan wezig warén voor het afscheid. Na Mongolië een bezoek te hebben ge bracht reist Sekoe Toeré door naar com munistisch China. Over de duur van zijn verblijf in Mongolië werden geen medede lingen gedaan. Wel is bekend, dat hij ook de Guinese delegatie naar de volgende Al gemene Vergadering van de UNO zal lei den. De sterrewacht in Utrecht deelt mede, dat dr Amerikaanse ballonsatelliet wegens verschuiving van de baan voorlopig in ons land niet meer zichtbaar zal zijn. (Van onze Amsterdamse redacteur) De Amsterdamse rechtbank zal eind vol gende week een faillissementsaanvrage in behandeling nemen die door de Amster damse advocaat mr. J. G. Petersen is in gediend tegen vijf aandeelhouders van Radio-Veronica. De zendmaatschappij is geen rechtspersoonlijkheid, zodat de deel hebbers hoofdelijk aansprakelijk zijn Mr. Petersen treedt in de faillissement- aanvrage op voor een Haagse collega, die in de begintijd van de „Vrije Radio Omroep Nederland" (VRON) de voorloper van „Veronica" arbeid als juridisch advi seur heeft verxucht, maar die zijn rekening van 4.200,nimmer betaald kreeg. De gemachtigde van „Radio Veronica", de heer N. Jurgens te Loosdrecht, bestrijdt de vordering omdat deze dateert uit de tijd, dat de VRON nog niet zijn beslag had ge kregen. Eén der initiatiefnemers, de heer H. Oswald, had de Haagse jurist om advies gevraagd. Daar de heer Oswald korte tijd later failliet we.'.d verklaard werd de reke ning niet geëffectueerd. De jurist heeft zijn nota toen aan „Radio Veronica" aangebo den, die deze reeft geweigerd. Bij een steenfabriek in Sittard waren er de laatste tijd herhaaldelijk moeilijkheden met machines. Het begon bijna een jaar geleden met een dieselmotor, waarvan de olietank een hoeveelheid leem bevatte. Enkele maanden later bleek een leem- molen gescheurd te zijn door stukken ijzer cn steen. Weer wat later werd een groot kamwiel van een molen ernstig beschadigd doordat er stukken ijzer in de draaiende delen waren gekomen. Het feit echter dat zeer onlangs ijzeren blokken in de leem- mengmachine werden gevonden, deed de maat van achterdocht bij de directie over lopen. Dacht zij eerst nog aan toevallige omstandigheden, later kwam de directie tot de slotsom dat hier van opzettelijke ver nielingen sprake was. De Sittardse recherche hield spoedig vijf jonge arbeiders aan van 16 tot 19 jaar, af komstig uit Sittard, Geleen en Born. Bij het politieverhoor bekenden zij opzettelijk de vernielingen van de machines te heb ben veroorzaakt. De schade beloopt vele honderden guldens. Tegen de jongens is proces-verbaal op gemaakt. De jeugdige arbeiders zijn niet tegenstaande het gebeurde nog steeds bij de steenfabriek aan het werk. Zij hebben erkend de overtredingen te hebben ge pleegd om niet meer aan de genoemde machines te hoeven te werken. De bekende Zweedse operazanger Jussi Björling is in de nacht van donderdag op vrijdag overleden na een hartaanval. Hij was 49 jaar. De dood overviel hem op zijn zomer verblijf te Siaroe in de omgeving van Stockholm. De overledene was ge trouwd en had drie kinderen, twee zoons en een dochter. Hij voelde zich al geruime tijd niet goed. m Deze foto van Jussi Björling werd in mei jongstleden gemaakt, toen de zan ger zijn afscheidsconcert in Nederland kwam geven. Johan Björling werd 2 februari 1911 ge boren in het dorp Stora Tuna in midden- Zweden. Van kindsbeen af werd hij Jussi genoemd. Hij is van jongs af met de zangkunst vertrouwd geweest. Hij was de zoon van een operazanger, stond voor het eerst op de planken toen hij vijf jaar was en trouwde op zijn vierentwintigste met een zangeres. Björling was geen „John Barrymore" in verschijning of ma nier van optreden, maar zijn stem hield de mensen in ademloze bewondering. De Manchester Guardian schreef eens van de acteur Björling: „Hij toonde een aange naam aandoend gebrek aan artistieke foef jes". Björling heeft geschitterd in uiteenlo pende rollen als Don José in Carmen, Ta- mino in Die Zauberflote, de hertog in Ri- goletto, Radames in Aida en Lenski in Eugen Onegin. Favoriete rollen had Björ ling niet. Hij placht te zeggen: „Een zan- In Noordholland nam blijkens het jaarverslag van het Provinciaal Elektrici teitsbedrijf Noordholland het energie verbruik in 1959 wederom in belangrijke mate toe en wel met 7,8 percent ten op zichte van 1958. Terwijl het verbruik voor polderbemaling, als gevolg van de droogte, met rond 3 miljoen kWh terugliep en ook het verbruik van de spoorwegen, mede door de zachte winter cn weinig storm wind, met 1,6 miljoen kWh verminderde, nam het overig verbruik met rond 100 mil joen kWh toe, waarvan rond 30 miljoen in de sector van het grootverbruik, 27 miljoen in die van het kleinverbruik en de ge meentelijks, energiebedrijven en 43 miljoen bij de Hoogovens. In de jaren 1955 tot en met 1959 is de verkoop met rond 450 mil joen kWh toegenomen, zijnde 57.5 percent van het verbruik in 1954, dat rond 869 mil joen kWh bedroeg. In het gereedkomen van de uitbreiding van de Centrale met 2 x 125 MW, met welke uitbreiding een bedrag van rond 100 miljoen gulden is gemoeid, is enige ver traging ontstaan. Hoewel er aan alle on derdelen van de uitbreiding hard is ge werkt, hebben de kctellevcranciers de directie moeten berichten, dat ondanks veel extra werk, in het bijzonder als ge volg van ernstige tegenslagen bij het las werk van de ketels, de oplevering dier ketels welke in de tweede helft van 1959 .1 geschieden pas omstreeks medio' I960 kan worden verwacht. De montage van de turbines c.a. vond goede voortgang. Van de nieuwe kolentransportinstallatie werd dat gedeelte reeds in bedrijf ge nomen, dat voor de kolentoevoer naar de ketelhuizen kan worden gebruikt. In de Centrale werden 1.325.347.700 kWh opgewekt tegen 1.235.677.500 kWh in 1958. De eigen opwekking, vermeerderd met de voornamelijk via S.E.P. van derden in gekochte kWh, bedroeg 1.446.353.424 kWh tegen 1.344.935.542 kWh in 1958, een toe neming van 7,5 percent. De maximale belasting van het verzor gingsgebied (inclusief levering aan Haar lem) steeg van 261.000 kW in 1958 tot 285.000 kW in 1959, derhalve met 9,2 per cent. Het aantal verkochte kWh steeg van rond 1.230 miljoen kWh in 1958 tot rond 1.325 miljoenx kWh in 1959. Als gevolg van deze afzetvermeerdering stegen, ondanks een verdere verlaging van de kolentoeslag op de tarieven, de bruto-ontvangsten uit het energieleveringsbedrijf van rond ƒ91.000.000,— in 1958 tot rond 92.000.000 in 1959. In het 150 kV station te Velsen werden 2 grotere 150 '50 kV koppeltransformatoren van elk 100 MVA in bedrijf gesteld. De gemiddelde brandstoffenprijs bedroeg in 1959 71,92 per ton tegen 77,57 in 1958. Deze daling leidde er toe, dat als gevolg van de werking van de brandstoffenclau- sule de kolentoeslag op de tarieven voor groot- en kleinverbruik dienovereenkom stig werd verlaagd. De tarieven voor de kleinverbruikers kwamen met ingang van 1 oktober 1959 op de basisprijzen te weten respectievelijk 10. 8 en 4,5 cent. Met de gemeente Egmond aan Zee werd in de loop van het verslagjaar overeen stemming bereikt omtrent de overneming van haar G.E.B. per 1 januari 1960. Aan het einde van het jaar vond de directe levering plaats aan rond 198.000 verbruikers voor licht en huishoudelijke doeleinden en kleinkracht. Het gemiddelde verbruik per aansluiting voor licht en huishoudelijke doeleinden be droeg 1.207 kWh per jaar (1958: 1.169 kWh). De financiële resultaten stelden het be drijf staat de noodzakelijke afschrijvin gen op te brengen. De balans, sluitende met een bedrag van 224.914.540. vermeldt een reserve van 1959 van f 1.967.604. 17e totale reserve 3.975.770. is daardoor gestegen tot Tijdens het bezoek van ministers en staatsecretarissen aan de H.M. de Ruy- ler, in volle zee, liet de staatssecretaris W. K. N. Schmelzer zich als „lichte last" overboord zetten naar een der ja gers. De ministers waren donderdag morgen ver loodsboot van IJmuiden naar de De Rvytegevaren. Het gezel schap maakte een reisje van enkele uren. Een van de hoogtepunten was het overboord hijsen van genoemde staats secretaris. Donderdagmiddag is in Hoofddorp de 73-jarige mevrouw S. KampStreithoff uit Haarlemmermeer op de Kruisweg ter hoogte van de Spieringweg aangereden door een bestelauto. Zij werd enige meters weggeslingerd en ernstig gewond. Kort daarna is zij ter plaatse overleden. Het ongeluk gebeurde toen het slacht offer per fiets de kruising wilde oversteken en daarbij vermoedelijk niet heeft gelet op de auto, die in de richting Heemstede reed. De bestelauto sloeg over de kop. De bestuurder, een inwoner uit Hillegom, kreeg weinig letsel. In Someren is de 36-jarige mverouw Van de BoschWillemsen om het leven ge komen, nadat zij tegen een passerende trekker met oplegger was gevallen. De vrouw, die, met een vijfjarig dochtertje achterop, in de Kerkstraat fietste, viel toen zij tegen de trottoirband stootte nadat zij zoveel mogelijk naar rechts was uitge weken voor de haar in een smalle bocht passerende trailer. Het kind, dat op het trottoir viel, bleef ongedeerd. De vrouw sloeg met het hoofd tegen de oplegger. Een half uur later is zij in een ziekenhuis over leden. Zij laat zeven kinderen na. Dit dodelijke ongeluk is het vierde in Someren binnen een paar weken. Bij een verkeersongeluk in Leiden is de 53-jarige mevrouw C. M. W. CattinDor- landt dodelijk gewond. Het ongeluk ge beurde doordat de wiel rijdst er, toen zij werd ingehaald door een vrachtauto, be gon te slingeren. Zij viel. kwam onder het rechterachterwiel van de aanhangwagen en werd twaalf meter meegesleurd. Zij werd naar een ziekenhuis vervoerd, waar zij is overleden. ger is ermee tevreden alles te zingen wat mooi is". Jussi Björling kwam in 1931 bij de Ko ninklijke Opera van Stockholm. Vier jaar daarna trouwde hij zijn schoolvriendin, de zangeres Anna-Lisa Berg. Jussi's succes kwam pas na een concert in Kopenhagen. In 1938 ging Björling een contract aan met de Metropolitan van New York en begon hij zijn onafgebroken reeks concert reizen door Europa en door de Verenigde Staten. Toch probeerde hij 's zomers bij zijn gezin t te zijn op zijn landgoed bij Stockholm. Indien Björling zich niet gedisponeerd voelde, liet hij liever een concert of op treden schieten dan het. gevaar te lopen een minder gunstige indruk te maken. De Zweden hadden hierover het grapje ge maakt dat de zekerste weg om Björling te horen, het spelen van zijn grammafoon- platen was. Van zijn zomerhuis Siaroe werd Björling gisteren per helikopter overgebracht naar het- vliegveld Bromma van Stockholm en van daar naar het Caroline ziekenhuis. De hem aan boord van het toestel vergezellen de arts had de moed evenwel reeds opge geven. De zanger is vermoedelijk tijdens de overbrengingn zlhei eara de overbrenging naar het ziekenhuis over leden. In maart werd Björling tijdens een op treden in Covent Garden door een hart aanval getroffen. Hij trad op in La Bo hème en had koningin-moeder Elizabeth van Engeland onder zijn gehoor. Björling nam een half uur rust maar wilde niets weten van opgeven. Toen hij naderhand door de koningin-moeder werd gecompli menteerd, zei hij: „Ik doe mijn plicht" Rechter-commissaris R. H. Blundell van Londen heeft de uitgeverij Penguin Books Ltd. gedagvaard voor de rechter te ver schijnen wegens overtreding van de wét op obscene publikaties. De beschuldigingen houden verband met de uitgave door Pen guin Books Ltd. van de roman van D. H. Lawrence Lady Chatterley's Lover" in onverkorte vorm. De befaamde roman van Lawrence is nog nimmer in onverkor te vorm en ongekuiste versie in Engeland uitgegeven. Blundell verklaarde dat de enige wijze om een einde te ma.ken aan de polemiek over de vraag of het boek pornografisch is, een proces aanhangig te maken bij ae Old Bailey. Inspecteur Charles Monahan haalde het boekwerk gisteren bij het begin van het vooronderzoek in het magistraten hof in Bow Street uit zijn zak en legde het voor aan de magistraat R. H. Blundell, die het ambtshalve reeds had gelezen. Hij keek er even naar en zei toen dat het als eerste bewijsstuk in deze zaak was aanvaard. Het boek dat volgens de aanklager Mer- vyn Griffith-Jones „voor zich zelf spreekt" werd daarna overhandigd aan de griffier en „zorgvuldig opgeborgen". De uitgevers lieten weten dat zij nu nog geen getuigen wilden oproepen maar dat zij dat wel zullen doen bij het proces op 11 oktober in de Old Bailey. Zij zijn van plan een, acUital zeer vooraanstaande En gelse litteratoren te lafe'n getuigen dat de „Lady" geen pornografie is maar het werk van een groot Engels schrijver en dat publikatie in het belang is van de En gelse litteratuur. Wie deze litteratoren zullen zij wilden de uitgevers niet zeggen. Evenmin onthulde de openbare aanklager wie hij in de Old Bailey als getuigen a charge zal oproepen. Dus blijft „Lady Chatterley" nog een maand achter slot en grendel om dan on der de ogen te komen van de twaalf ge zworenen, die over haar lot zullen beslis sen. De directie van het Nederlands Dans theater heeft een contract gesloten voor een tournee van ruim een maand naar Israel. Reeds op 25 september zal het ge zelschap naar Israel vertrekken, waar ge durende ongeveer vijf weken een dertigtal voorstellingen gegeven zal worden, zowel in de grotere plaatsen Jeruzalem, Tel Aviv, Haifa, als in de Kibboetsen. Het Nederlands Danstheater zal in de grote schouwburgen twee verschillende pro gramma's tot uitvoering brengen, waaron der „Giovinezza" van Rudi van Dantzig, „De Maan in de Trapeze" en „Feestge- richt" van Hans van Manen, „Septet „Four times Six" en „Prima Vera" van Benjamin Harkarvy en „Opus '58" van Anna Sokolow. In de eerste week van no vember zal het danstheater weer naar Nederland terugkeren. Helaas zal Marian- na Hilarides, die in het komend seizoen vermoedelijk slechts gedurende enkele pe rioden als gast-soliste aan het danstheater verbonden zal zijn, de reis niet kunnen meemaken. In haar plaats danst Linda Manez de pas de deux. Als gevolg van de tournee is het optre den voor de V.P.R.O. met acht instructie ve programma's van een half uur uitge steld tot volgend jaar februari. Dat kwam de V.P.R.O. zelf trouwens ook beter uit in verband met de reis van een reportage- ploeg naar het door aardbevingen geteis terde Chili. Deze omroepvereniging heeft het Danstheater als gelukwens met dit grote succes een orkestopname aangebo den van Luctor Ponse's muziek voor „De Maan in de Trapeze", die tot nu toe alleen als pianoopname beschikbaar was. Advertentie verreweg de meest verkochte Amerikaan. de kleine Chevrolet met dezelfde voortreffelijke eigenschappen, thans vanaf 11.400. Vraag vrijblijvend proefrit bij de official dealer. N.V. Amsterd. Rijtuig Mij. Hotitplein 21 - Telefoon 22020 Ambassades. De Nederlandse regering en die van de republiek Bolivia hebben in gemeenschappelijk overleg besloten de we derzijdse diplomatieke missies te verheffen tot ambassades. Advertentie Miljoenen moderne vrouwen voelen zich met o.b. tampons veilig altijd en overal! /en^ ions I Want de o.b.-methode is beter om de volgende redenen: o.b. geeft Onmerkbare Bescherming o.b. tampons, inwendig gedragen, voelt men niet, merkt men niet, ziet men niet. Gemakkelijke toepassing: Bij o.b. tampons heeft men geen schuif- koker nodig. Men kan ze meenemen in het kleinste tasje en na gebruik onge merkt wegdoen. Volkomen bewegingsvrijheid: Niet langer gehinderd door gordel, zwachtel of spelden, kunt u gewoon ailes blijven doen: sport, fietsen, dan sen, uitgaan, baden enz. Onopvallend: o.b. tampons kunnen zich nietaftekenen onder, dunne, nauwsluitende kleding of badpak. Absoluut safe: Men voelt zich overal en onder alle om* standigheden veilig beschermd. Medisch verantwoord: Wetenschappelijk onderzoek in Ame rika en vele Europese landen heeft aan getoond, dat de o.b. methode aan alle eisen van de moderne hygiëne voldoet. Het zal u du'de^£ .m&hode hier kun- alles °rotr®"*dwr'gat u dus liever de blanco envelop. tampons "^HIliViTTffl l;M de moderne hygiëne Per pakje van 10 tampons voldoende voor maandelijks gebruik. 2 Normaal f 1.-, Speciaal f 1.25 m m m m "Hierlangs uitknippen"1 Aan Drogerijen Mij., Mijdrecht I Gelieve mij te zenden, gratis en franco. I uw brochure met proefpakjeo.b.tampons' I Naam Adres Woonplaats L 9 (Blokletters s.v.p.) „Dit alles zou nooit gebeurd zijn, als u maar wat meer inzicht had gehad in de toestand van uw vrouw", zei de president van de Haagse rechtbank tot een 60-jari- ge Haagse filiaalhouder, die voor het eerst van zijn leven in het verdachtenbankje stond. De man had van zijn werkgever, een ijzerhandel, in totaal 2.200,- verduis terd. Hijzelf had er geen cent van ge bruikt; alles was opgemaakt door zijn spilzieke vrouw, die steeds maar weer om méér geld vroeg. Toen hij f 1.800,- verduisterd had, kwam de zaak uit. De filiaalhouder bekende alles aan zijn werkgever, die toch nog zo'n vertrouwen in hem stelde, dat hij hem in zijn functie handhaafde. De aan luxe gewende vrouw bleef echter om geld vragen. En verdachte sloeg weer aan het verduisteren. Toen het uit kwam maakte de patroon er politiewerk van. Tijdens het onderzoek bleek de spilzie ke vrouw geestelijk niet.normaal te zijn. Zij is thans opgenomen in een psychiatrische inrichting. De bedrogen werkgever deed in een brief aan de rechtbank toch nog een goed woordje voor zijn ex-employé. 1-Iij beschreef verdachte als een buiten gewoon goede werkkracht, die zeven jaar lang bij de firma het volste vertrouwen heeft genoten. De verduisteringen pleeg de hij gedurende het eerste halfjaar van 1960, nadat de geestelijke toestand van zijn vrouw aanmerkelijk was verergerd. „Hij was niet opgewassen tegen de eisen van zijn vrouw en van zijn verwende doch ter. Er zijn nog alle reclasseringskansen", overwoog de officier van Justitie. Doch wegens de herhaling van het misdrijf eis te hij toch een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek, waarvan vier voor waardelijk, met gedurende de drie jaar proeftijd toezicht van de reclassering. De verdediger achtte een dergelijke straf in verband met de omstandigheden veel te zwaar. Uitspraak 22 september. De Beverwijker C. F. van Dam, vroeger chef van de propaganda-afdeling van Hoogovens te IJmuiden, heeft zijn jaren geleden geschreven jongensboek „Fred Donders onder de Arabieren" bewerkt tot een hoorspel. De eerste uitzending heeft plaats op zaterdag aanstaande des middags om 16.50 uur in het K.R.O.-programma „De Wigwam". Op elke volgende zaterdag zal steeds een deel worden uitgezonden. Zoals bekend heeft de dirigent Josef Krips op het laatste ogenblik, wegens ziekte die een lange rustkuur noodzakelijk maakt, zijn directie van Aïda moeten af zeggen. De intendant van de Nederlandsche Opera heeft de dirigent Johannes den Her tog bereid gevonden de leiding van de uit voeringen op zich te nemen. Door plotse linge ziekte van Arrigo Guarnieri was het niet mogelijk deze. zoals aanvankelijk in het voornemen lag, bij de uitvoeringen te betrekken.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9