Verticaal opstijgend en dalend straalvliegtuig Afrikaan brak ontnuchterd zijn studie in Moskou af Woelig Kongo Frankrijk wil werkweek van vijf dagen invoeren Demonstratie in New York Fabriek zou moeten sluiten wegens gebrek aan geldmiddelen U-235 voor Oostenrijks eerste kernreactor Ze behandelen je daar als apen" ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1960 11 SENSATIE OP FARNBOROUGH: NAAR BRITS VOORBEELD: Europese conferentie op Majorca gaat niet door Joegoslavische bloedwraak in de Franse hoofdstad Jordaanse voorlichtings directeur gearresteerd Geen pensioen voor weduwe van anti-Hitler- generaal Het bezoek van professor Gluckman aan N.-Guinea Washington begaan met lot der onwettige kinderen Nieuwe oorkussens dempen zeer hinderlijke geluiden Communistisch komplot in El Salvador verijdeld Tienduizenden paarden aan epidemie gestorven (Van onze correspondent) LONDEN De Short SC-1, het eer ste verticaalstijgend en dalende straal vliegtuig ter wereld is voor een enthou siast publiek op de Farnborough Air Show voor het eerst in het openbaar gedemon streerd. De vlucht was een sensatie. De vier naar beneden gerichte straalmotoren maak ten een oorverdovend lawaai en het expe rimentele toestel, dat met zijn dikke romp en korte vleugels meer weg heeft van een tor dan van een vliegtuig, ging recht standig de lucht in. Het bleef een paar seconden hangen als een helikopter, draai de om zijn as en ging over op de voor waartse vlucht. Testpiloot Tom Brooke-Smith, die de SC-1 in al zijn ontwikkelingsstadia vanaf de „vliegende bedstee" beproefde, maakte met een snelheid van ruim 300 kilometer per uur een rondje. Het toestel minder de vaart, bleef in een vloeiende beweging een meter of dertig boven de landings plaats hangen, draaide opnieuw en kwam daarna rustig als een parachute loodrecht naar beneden en taxiede meteen weg. De SC-1 lijkt de ideale oplossing voor het moderne luchtverkeer. Geen onafzien bare vliegvelden met steeds langere start banen meer, maar alleen een open plek. Nu het belangrijkste probleem, het over gaan van de stijgende beweging in de vliegende, is overwonnen, lijkt het bouwen van grotere, commercieel verantwoorde, verticaal stijgende en dalende vliegtuigen geen droom meer. De Short fabrieken zou- dij hun werk echter moeten staken on danks het feit dat zij reeds een zesmotorige verticaal stijgende en dalende straalja ger met een snelhied van ruim 2600 kilo meter per uur oo de tekentafel hebben. De ontwikkeling van de SC-1 heeft meer dan honderd miljoen gulden gekost en de Britse regering schijnt geen geld meer ter be schikking te willen stellen voor de verdere ontwikkeling van het toestel. Vandaar dat de vluchten van de Short SC-1 deze week op Farnborough mogelijk de eerste en de laatste zijn. Schrale troost De Short fabrieken kunnen misschien schrale troost putten uit het feit dat hun vliegtuig de 25ste en grootste Farnborough Show heeft gered. Voor de rest was er bijzonder weinig nieuws te zien. Voor Nederland was misschien nog van belang dat de A.V.RO.-748 en de „Dart Herald" van Hand-ley Page, de twee Brit se concurrenten van de Fokker Friendship- nook op de show te zien zijn. De eerste is volgens de makers A. V. Roe de ideale vervanger van de beproefde Dakota. Dit tweemotorige turbo-prop vliegtuig met zijn zeer eenvoudige constructie en uiterst ge makkelijk onderhoud lijkt ons een grotere concurrent voor de Friendship toe dan de Dart Herald, ook al beweert. Handley Page. dat de Herald ruwer werk kan doen dan het Nederlandse toestel. Met uitzondering van enkele andere ver keersvliegtuigen is Farnborough 1960 een vrijwel uitsluitend militaire aangelegen heid. Verbeterde en nieuwe straaljagers en straaltrainers volgen elkaar op als automodellen. De motoren zijn krachtiger, de wendbaarheid groter en de stijgsnel- heid iets, dat men moet zien om het te geloven. Maar met de krachtiger motoren nadert het lawaai de grens van wat een mens kan verdragen. Luchtacrobatiek Toen de Vulcans, de vier Vickers Va liant, kernbommenwerpers, die in een „scramble" (groot alarm) in precies een minuut 56 seconden los waren, de super sonische Lightnings, de Sea Vixen en de nieuwe Hawker startten, moet dat tot op tientallen kilometers in de omtrek te ho ren zijn geweest. Voor de laatste maal dit jaar gaven achttien Hawker hurrica nes van het befaamde lilde zwarte pijl eskader van de R.A.F., een demonstratie luchtacrobatiek die vermoedelijk nergens ter wereld wordt geëvenaard. Bijna een half uur lang draaien de koolzwarte toe stellen loopings, rolls en alle 'andere ma noeuvres in perfecte formatie en met een verbluffende precisie. Het lilde escadron gaat dit jaar ook nog naar het continent voordat de Hunters worden vervangen door de Lightnings, die misschien in de toe komst met de snelheid mach.2 de lucht acrobatiek zullen overnemen. (Van onze correspondent) WENEN. Tien jaar lang heeft Oosten rijk op de ondertekening van het staats verdrag moeten wachten, voordat het de mogelijkheid kreeg zich proefondervinde lijk met kernenergie bezig te houden. In 1955 is echter een studiecommissie aan het werk getogen, die binnenkort de beschik king krijgt over de modernste kernreactor. Als terrein werd een vlakte in Seibersdorf niet ver van Wenen uitgekozen, waar de voorbereidende werkzaamheden voor de bouw van een kerncentrum nu zijn afge sloten. In de laatste fase is kortgeleden het waardevolste materiaal geleverd, namelijk vier kisten uit de Verenigde Staten die te zamen 150 kilo wegen. Het meeste hiervan Is verpakkings- en veiligheidsmateriaal, want de eigenlijke inhoud is zes kilo ura nium 235, dat als „brandstof" voor de ge projecteerde reactor zal dienen. Ofschoon het kerncentrum in Seibers dorf een zuiver Oostenrijkse aangelegen heid is, bestaan er tussen dit centrum en het internationale bureau voor kernenergie in Wenen zeer goede betrekkingen. Daar aan is het ook te danken dat Oostenrijk de beschikking kreeg over het waardevolle uranium. Aanvankelijk heeft de bevolking in Oostenrijk en in het bijzonder van Sei bersdorf bezwaren gehad tegen de oprich ting van dit centrum, waarin men een ge vaar zag voor de gezondheid, maar dit verzet is gebroken, zodat Oostenrijk thans zelfstandig zijn weg kan gaan om kern energie voor vreedzame doeleinden zon der gevaar voor de omgeving aan te wenden. Op het ogenblik is het land nog niet uitsluitend op deze bron van energie aangewezen, omdat het in zijn waterkracht een goedkopere bron van energie bezit, maar het kan nu beginnen met het gebruik van isotopen voor de kankerbestrijding, voor het onderzoek van levensmiddelen en het controleren van het materiaal in de metaalindustrie. Oostenrijk beschikt, over twee reactoren, een in Seibersdorf en een in Prater, terwijl Zwitserland er zes bezit. Oostenrijk heeft echter het voordeel dat het van de laatste ontwikkeling en de jongste ontdekkingen kan profiteren, waarbij het geen ander doel nastreeft dan met andere landen sa men te werken in het gebruik en de toe passing van de kernenergie voor het heil van de mensheid. Nadat Loemoemba en Kasavoeboe el kaar hadder. ontslagen, een nieuwe premier was benoemd en de verwar ring in de Kongo steeds groter wérd, hebben Kongolese en V.N.-troepen een kordon getrokken om hem te bescher men tegen eventuele onaangenaam heden. (Telefoto ANP). (Van onze correspondent) PARIJS. De week van vijf werkdagen, die in Engeland overal gevolgd wordt, zal in de toekomst mogelijk ook in Frankrijk algemeen worden toegepast. We zeggen: algemeen. Want ongaarne zouden we alle arbeiders en andere loontrekkers om van de vrije beroepen helemaal maar niet te spreken de kost geven die nü hun vrije weekeinde al op vrijdagavond beginnen of op dinsdagmorgen beëindigen. Omdat die tweede dag, die naast de zondag ook met rust geheiligd verdient te worden, momen teel dus ofwel op zaterdag ofwel op maandag valt ofwel op beide dagen kan men zeggen dat je in Frankrijk op het ogenblik maar gedurende vier dagen helemaal zeker bent iemand op de plaats zijner normale werkzaamheden aan te kunnen treffen. Dat' is té zeggen: helemaalzo zijn de uitgevers van boeken zaterdag gesloten, maar van muziek weer maandag MADRID, (AFP, ANP) Een eerste Europese conferentie die de volgende week op Majorca zou worden gehouden, is op last van de Spaanse autoriteiten uit gesteld, zo verluidt in goede bron in Ma drid. De reden van het uitstel is niet be kend. In Europese kringen in Den Haag is be vestigd dat de conferentie, die in de Spaan se pers was aangekondigd, niet doorgaat. Aan de conferentie, waarop zou worden gesproken over de positie van Spanje en het streven naar Europese eenheid, zou den een aantal leidinggevende Spaanse figuren en enkele personen uit de Europe se beweging hebben deelgenomen. De con ferentie was georganiseerd door het Spaan se genootschap voor Europese samenwer king, samen met het internationale secre tariaat van de Europese Beweging. PARIJS (AFP) Een in Parijs wonende Joegoslavische arbeider Ramadan Hysenaj heeft bekend een landgenoot van hem te hebben vermoord omdat deze betrekkingen had aangeknoopt met zijn echtgenote. Hysenaj heeft het lijk in stukken gesneden en het in de Marne gegooid. Hij verklaarde dat in Joegoslavië, „wanneer een vriend een vrouw rooft, de man het recht heeft hem te doden en gerechtigheid te voltrek ken„Dat is de traditie", aldus Hysenaj. AMMAN (UPI) De directeur van de voorlichtingsdienst van de Jordaanse re gering, de 42-jarige Monib Madi, is ge arresteerd in verband met de bomaanslag van vorige week te Amman, die onder meer premier Madjali het leven kostte. Madi was opdrachtgever van de twee da ders van de bomaanslag en heeft tot 1957 in Amman voor het „Nieuwsagentschap van het Midden-Oosten" gewerkt. Een krantenverkoper, die bij het onderzoek na de moordaanslag verhoord werd, zou Ma- di's naam hebben genoemd. De regering van generaal De Gaulle, die zelf op een stipte orde is gesteld, wil ook aan deze beminnelijke chaos nu een einde maken door de week van vijf vaste dagen over de hele linie officieel in te stellen. De minister van Volksgezondheid zal op zijn ministerie een proef nemen, en wanneer bij hem het experiment mocht slagen, zou het kleine miljoen overige staatsambtena ren wel spoedig volgen. Vóór de proef echter op 1 oktober be ginnen kan, zijn er door de minister nog wel een paar plooien recht te strijken. Eerste plooi, de lunch, juister het warme Franse déjeuner waarvoor men hier wel graag even breeduit aan tafel gaat zitten. Voor 't middagmaal worden nu (minstens) twee volle uren uitgetrokken, en'die tijd zou, om die zesde dag weer in te winnen, met vijf kwartier verminderd moeten wor den. Een denkbeeld dat geen enkele Frans man vermag toe te lachen. En dan is er nog een ander obstakel: de punctualiteit die de minister zijn ondergeschikten voor wil schrijven Het aanvangsuur is negen, zo heeft hij de vertegenwoordigers van de vakverenigingen herinnerd, en ik wens dat dan en niet tegen tienen iedereen achter zijn bureau zal zitten. Er komt daarom een controle-klok, en geen ambtenaar die zich daarna meer ongestraft zal kunnen ver slapen. Die tweede conditie heeft, zo mogelijk, nóg meer afgrijzen gewekt en met hoge borst hebben de woordvoerders der amb tenaren zijne excellentie doen weten dat ze zich toch bezwaarlijk als vulgaire fa brieksarbeiders konden laten behandelen. Er is ook nog zoiets als ambtelijke waar digheid. Het zal de minister niet gemakkelijk vallen zijn functionarissen wat meer ge hoorzaamheid aan de wijzers van de klok bij te brengen. Twaalf jaar geleden heeft de accui-ate Jules Moch, die toen minister van Binnenlandse Zaken was, al eens een strijd gevoerd tegen dat euvel der ambte lijke laatkomers. Om negen uur liet hij op een ochtend de deuren van zijn ministerie BONN (UPI) Een Westduits gerechts hof heeft geweigerd een pensioen toe te kennen aan de weduwe van generaal Gel- mut Stiess, die in 1944 terecht gesteld werd omdat hij betrokken was bij een moord aanslag op Hitier. De socialistische oppositie heeft laten we ten, dat zij hierover de regering in het parlement vragen wil stellen en verklaard dat de beslissing van het federale sociale hof te Kassei (die op 26 mei werd geno men) gelijkstaat met een verklaring, dat het Westduitse recht gebaseerd is op de wetgeving van de nazi's. Een socialistisch parlementslid heeft de regering gevraagd of het waar is, dat het sociale hof de weduwe heeft meegedeeld, dat de execu tie van Stiess „zelfs achteraf bezien niet in openlijke tegenspraak is met de juridi sche opvattingen van vandaag." Stiess werd op 8 augustus 1944 ter dood veroordeeld. Het vonnis werd dezelfde dag voltrokken. eens sluiten. Er bleken van zijn ongeveer drieduizend dienaren toen op de kop af drieëntwintig dames en heren binnen te zijn. Tijdens zijn bewind werd de steek proef op ongezette tijden herhaald, en ge durende enkele maanden gold Moch's de partement inderdaad als een Frans toon beeld van nauwgezette plichtsbetrachting. Maar dat is nu al weer geruime tijd ge leden.... Gezien de gewoonten en ver houdingen waartoe men nu weer is terug gekeerd, mag worden aangenomen dat de Engelse arbeidsweek veel van haar charme dreigt in te boeten indien die regeling werkelijk met die twee eisen van de minis ter bekorte maaltijden èn gecontroleer de aanvangsuren betaald zou moeten worden CANBERRA (Reuter) De Australische premier, Robert Menzies, heeft woensdag in het parlement meegedeeld, dat het be sluit om de Britse antropoloog prof. Gluck man niet in Australisch Nieuw-Guinea toe te laten, nog van kracht is. In antwoord op vragen van de oppositie zei Menzies, dat hij geen commentaar zal geven op de op merkingen van de Nederlandse ambassade raad in Canberra, mi. J. Insinger, die ver klaard had dat de Nederlandse autoritei ten prof. Gluckman als man van bijzonde re kwaliteiten en grote internationale reputatie in Nederlands Nieuw-Guinea willen toelaten Menzies zei, c-at hij geen commentaar te geven had „op verklaringen waarover ik geen gezagneb'cende inlichtingen heb. In deze kwestie is het besluit gevallen en dit blijft gehandhaafd". De „Sydney Morning Herald" schrijft, •dat een intrekking van het besluit inzake Gluckman ongelwijfeld'het ontslag van de minister voor overzeese gebieden, Paul Hasluck, met zich mee zou brengen. „Maar dat zou een kleine prijs zijn om een grove misrekening van nationaal belang goed te corrigeren". Mr. J. H. O. Insinger, Nederlands am- bassaraad in Canberra, heeft dinsdag een onderhoud van 40 minuten gehad met Sir Arthur Tange, permanent hoofd van het departement van Buitenlandse Zaken in Canberra. Volgens gewoonlijk betrouwbare krin gen werd mr. Insinger gevraagd zijn ver klaring van maandag toe te lichten. Vol gens genoemde kringen deelde Sir Arthur Tange mr. Insinger mee, dat de Australi sche regering door zijn verklaring in ver legenheid werd gebracht. BONN (UPI) Michel Ayih, een 28- jarige student uit Togola'nd, die twee jaar in Moskou gestudeerd heeft en zijn stu dies nu wil voortzetten in West-Duitsland, heeft een woord van waarschuwing voor de 150 Kongolezen, voor wie Rusland nu studiebeurzen beschikbaar heeft gesteld: „ze behandelen je als apen". Ayih is 8 juli uit Moskou vertrokken, verbitterd over het gebrek aan vrijheid en de discrimi natie tegen Afrikanen, die hij daar heeft meegemaakt. „Er zouden enkele studenten, niet veel, naar Moskou moeten blijven gaan", zegt hij. „Ver weg van Moskou is het gemakkelijk een communist te wor den. In Moskou is dat wel zeer moeilijk. De studenten die communist waren, toen zij naar Moskou gingen, hebben hun geloof daarin verloren, toen zij er waren". Ayih's eigen moeilijkheden begonnen al dadelijk toen hij zijn studierichting wilde bepalen. Hij had in Rouaan in Frankrijk medicijnen gestudeerd, maar wilde in Moskou internationaal recht en diplomatie gaan doen, omdat de jonge Afrikaanse lan den volgens hem in de eerste plaats behoef te hebben aan eigen politieke leiders. Dok ters kunnen zij altijd uit het buitenland aantrekken. Maar de Russen stonden erop, dat hij zijn doktersstudie voortzette. Het was dat of niets. Dit was Ayih's eerste ontnuchtering na het 'enthousiasïhë voor Rusland dat het jeugdfestival van 1957 in hem gewekt had. Hij was toen lid geweest van de Afrikaanse organisatiecommissie. „Toen waren de mensen uitbundig", aldus Ayih. „De deel nemers aan het jeugdfestival konden zich betrekkelijk vrij bewegen, hoewel het al gauw duidelijk werd, dat de tolken altijd in de buurt bleven. Toen hij in 1958 in Moskou terugkeerde met een studiebeurs van de UNO, merkte hij dat de hele sfeer anders was gewor den. De Moskouers waren nu koel, en soms wat vaderlijk beschermend tegenover Afrikanen. Er was geen openlijke discri minatie, maar er waren veel dingen, die je je onvrij deden voelen. De Afrikanen waren bang Russen thuis op te zoeken, om dat er gauw moeilijkheden dóór kreeg. Ayih was opgevoed als katholiek, maar durfde niet naar de kerk, nadat een vriend van hem uit Ghana beschuldigd was van spionage omdat hij een mis had bijge woond. Alle Amerikaanse negers, met wie Ayih in contact kwam voelden zich zeer ongelukkig en wilden graag weer weg uit Moskou, niet terug naar Amerika, maar naar Afrika. Op studiegebied speelde de politiek al tijd een rol. Studenten die zich niet veel om het marxisme bekommerden of erte gen waren, kregen lage punten voor alle vakken. Ook voor een dokter, zo hoorde Ayih op zijn eigen colleges, is het in de eerste plaats belangrijk, dat hij een mar xist is. Wat betreft de discriminatie tegen Afri kanen: die kwam vooral van de zijde van de Russische medestudenten. Een student uit Somalia werd door vier Russen afge ranseld, omdat hij een Russische studente te dansen gevraagd had. De ergste persoonlijke belediging onder vond Ayih in een lift. Hij kreeg daar woor den met tien Russen, die hem wilden ver- Tegenover het befaamde Waldorf Astoria hotel in New York heeft een protestdemonstratie plaatsgevonden tegen het mogelijk verblijf van de Rus- het hotel. sische premier K^oesjtsjev in het hotel. Gedurende enkele uren paradeerden de demonstranten met borden waarop on dubbelzinnige teksten tegenover WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister voor Volksgezondheid, Ar thur Fleming, heeft verklaai'd verontrust te zijn over het besluit van de autoriteiten van de staat Louisiana om geen steun meer te verlenen aan onwettige kinderen en hun moeders. Volgens persberichten uit New Orleans zouden ongeveer zesduizend ongehuwde moeders en 23.000 onwettige kinderen in Louisiana op de rand van de hongerdood verkeren, doordat hun op grond van een twee maanden geleden aangenomen wet „op morele gronden" verdere sociale steun wordt ontzegd. De maatregel zou voornamelijk tegen negers zijn gericht. Minister Fleming zei dat het vraagstuk van de onwettigheid van kinderen een ernstige zaak is, die men niet kan en mag negeren. „Ik geloof echter niet dat wij het probleem ooit zullen oplossen door het la ten lijden van weerloze kinderen", aldus de minister. Zelfbediening. In Londen is een ver gadering gehouden van organisaties van verscheidene landen in West-Europa, ge ïnteresseerd in zelfbediening. Er is een internationale organisatie voor zelfbedie ning opgericht, de „International Self Ser vice Organisation". Tot voorzitter is ge kozen de Nederlander H. Hupkes uit Arn hem. hinderen uit te stappen op zijn verdieping. „Je bent geen heer, je bent een aap", zei den de Russen en zij riepen hem na: „aap, aap, aap". „Ik kon een week lang niet slapen", al dus Ayih. „De Russen beschouwen ons als een diersoort, dat het dichtst bij de mens staat, maar toch nog een dier is". Hij studeert nu Duits en is van plan zijn studies in West-Duitsland voort te zet ten. „Als er maar voldoende beurzen wer den aangeboden op Westelijke universitei ten, zouden er nooit meer dan een of twee op elke tweehonderd Afrikanen naar Mos kou gaan. Maar vaak gebeurt het, dat Moskou de enige universiteit is die nog plaats biedt. In Stockholm heeft een rubber en plas- ticfabriek een geheel nieuw type antila- waai oorkussen ontworpen, dat alle nor male geluiden doorlaat maar storend la waai buitensluit. Deze oorkussens zijn bui tengewoon licht, slechts 165 gram, en zijn voorzien van rubber-plastic draagringen en hoofd- of nekbanden. Met deze oorkus sens is het mogelijk geluiden te verdragen tot 140 decibels. De hoorbaarheid van geluiden, waarneembaar voor het mense lijk oor, is buitengewoon verschillend. Het zwakste geluid ligt op de zogenaamde drem pelwaarde van plus 0 decibel, maar er zijn ook geluiden mogelijk van 130-140 deci bels. De gevaarlijke zone, boven welke blijvende schade kan worden berokkend aan het menselijke oor, ligt omstreeks een constant geluid van 85 decibels. Boven de 140 decibels wordt ieder soort ge luidsdemper nutteloos, tenzij men zich ge heel kleedt in speciale geluidsdichte kle ding, aangezien het hoge geluid door alle weke delen van het lichaam zou heen dringen. Plastic materiaal en een systeem van drukverdelende ventielen „zeven" in het apparaat de gewenste geluiden uit het ongewenste lawaai. Zo zullen bijvoorbeeld geluiden van naderende voertuigen, alarm signalen e.d. kunnen worden gehoord, ter wijl het lawaai van machines, startende vliegtuigen enz. wordt buitengesloten. Het nieuwe apparaat zal vooral kunnen worden toegepast in mijnen, op scheeps werven, in machinekamers, fabrieken, en zovoorts. Het is getest en goedgekeurd door de Zweedse luchtmacht en er zijn reeds exportbestellingen uitgevoerd aan Amerikaanse luchtbases in Europa. SAN SALVADOR, (UPI)/AFP) De regering van de Middenamerikaanse staat El Salvador heeft bekendgemaakt dat op 31 augustus een communistische samen zwering is ontdekt en onschadelijk ge maakt, die gericht was tegen de pro-wes terse regering en ten doel had een com munistische greep naar de macht moge lijk te maken. Doordat het leger snel en streng optrad, kon de overval zich niet ont plooien. President Lemus, heeft voor een periode van dertig dagen de noodtoestand afgekondigd. Het komplot zou eveneens zijn gericht tegen Mexico, Columbia, Gua temala, Ecuador en Venezuela. De samen zweerders zijn agitators die Chinees-Rus sische methoden toepassen, aldus de pre sident. Op vele plaatsen in het land is de politie verscheidene dagen achtereen slaags geweest met betogende studenten en leden van een communistische jeugd organisatie. In augustus werden in San Salvador tal van arrestaties verricht na demonstraties van bewonderaars van de Cubaanse pre mier Fidel Castro. GENèVE (Reuter) Dr. Deom, een Bel gische deskundige die werkt bij de voedsel- en landbouworganisatie van de UNO, heeft woensdag naar aanleiding van de mede deling der Wereldgezondheidsorganisatie, dat de Europese paardenstand door de zich snel uitbreidende Afrikaanse paardeziekte wordt bedreigd, verklaard dat de ziekte thans in India, Pakistan, Perzië, Irak en Turkije woedt, nadat zij in de afgelopen herfst voor het eerst buiten haar normale gebied was voorgekomen, eerst in Azië en vervolgens in het Midden-Oosten. Hij schatte dat in Turkije tot dusver 10.000 paarden, muilezels en ezels zijn be zweken. In India en Pakistan is de epide mie echter het ergst. Daar wordt melding gemaakt van 50.000 dode dieren, maar het ware aantal is waarschijnlijk drie keer zo groot.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 11