Exclusieve kwaliteitsbrillen „DE HOUTHAL" Sinter-fabriek wint wisseltrofee voor de beste ideeën AGENDA ^"TÜeeih SHETLANDS' HARINGMETROPOOL HOLLANDSE VISSERS STICHTTEN Weekendtassen v.a. ƒ3.95 DOE HET ZELF KASTEN Haarlem 5 Volgende week indiening Beverwijks begroting '61 G. VAN TELGEN Sleepbootverhalen V elsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk Mode- en huishoudshow „De Brulboei" begint maandag weer Schilderijenexpositie bij Hoogovens IJmuiden Soms meerden er 1500 Hollanders tegelijk in kleine eilandhaven Grote raadsagenda voor woensdag 14 sept. Potplantenexpositie ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1960 DE HOLLANDSE vissers bleven naar de woelige wateren rond Bressay komen tot in het begin van de tweede wereldoorlog. Hun netten waren grover van maas dan die der Britse vissers. Zij vingen dus gro tere haringen, die zij aan boord kaakten en helaas, meestal in Holland ter markt brachten. Doch hoe dit zij, zij droegen er veel toe bij om Shetland tot een belangrijk middelpunt van de haringvangst te maken. De geschiedenis van dit bedrijf was tame lijk bewogen. Eeuwen lang visten de Shet landers en de Schotten ook zelf op deze visgronden. Het was toen nog een betrek kelijk klein bedrijf. Na 1894 stegen de vangsten echter geregeld. Miljoenen kant jes vónden hun weg naar het vasteland van Europa. Duitsland, Rusland en Fin land waren de grootste afnemers tot 1914. Lerwick, 3altasound, Sandwick, Scallo way en andere plaatsen langs de kust kre gen betere haven- en andere installaties om de gevangen haring zo snel mogelijk te verwerken. Meer dan zevenhonderd zeil boten voeren in die jaren uit de Shetlands ter haringvangsl. Toen in het begin dezer eeuw het zeil meer en meer door stoom vervangen werd, kwamen er ingrijpende wijzigingen. Kapi taalkrachtige Engelse maatschappijen brachten motorvaartuigen in de vaart. Ook tal van Scnotse vissers gingen zich motori seren. Lerwick verkreeg daardoor het ka rakter van een echre „haring-hoofdstad", een „Haringpolis" in de Atlantische Oceaan. De grote en beschutte natuurlijke haven biedt een prima ligging. Brandstof, water en levensmiddelen waren er altijd in overvloed te koop. Maar de Shetlandse vissers zelf konden zich die dure motor schepen niet veroorloven en met hun zeil schepen konden zij niet op tegen de ge motoriseerde concurrenten. Bijgevolg nam het aantal op haring vissende Shetlanders af en zij, die vissers bleven, vermeden Ler wick en zochten hun heil in kleinere havens. EEN TWEEDE TEGENSLAG was van geheel andere aard. Ongeveer een halve eeuw geleden begonnen de Noren op „mo derne" wijze walvissen te vangen in de Atlantische Oceaan ten westen van Shet land. De walvisvangst leverde goede resul taten op, doch de haringvangst liep schrik barend achteruit. De autoriteiten stonden voor een raadsel Pas na enige jaren bleek, dat de honderden gedode walvissen, die weggesleept werden, het zeewater zo ver ontreinigden, dat de haring een erg ge voelige vissoort verdween van de rijke visgronden der Shetlanders. Pas toen de schade een voldongen feit was, nam de overheid maatregelen en vaardigde zij een maatregel uit, krachtens welke het verbo den was, walvissen te schieten binnen een afstand van tachtig kilometer van de kust. TOT HET EINDE der vorige eeuw kre gen de Shetlandse vissers vaste prijzen voor hun vangrt In deze eeuw echter won het systeem van visafslag het. Het begon in Baltasound (1904) en werd later ook in Lerwick gebruikelijk. De visprijzen stegen daardoor, maar de Shetlandse vissers pro fiteerden er niet veel van omdat zij zo als wij zagen niet konden concurx'eren met hun gemotoriseerde mededingers. Na 1945 kwamen er weer meer Shetlanders aan bod. Toen was echter een deel der Europese markien verloren gegaan. De re gering steunde de vissers. Er kwamen nieuwe installaties voor het invriezen der vis en maatregelen om de afzet in Engeland en elders in de landen van het Britse Gemenebest te vergroten. En nu wint de locale haringteelt gestadig aan betekenis. In de stampvolle kantine van de Sinterfabriek te IJmuiden verrichtte adjunct- directeur F. W. E. Spies de eerste uitreiking van de „Wisseltrofee" in het kader van de gelijknamige nieuwe actie van de Commissie Ideeënbus. Het betreft een wedstryd tussen de fabrieksafdelingen, waarbij halfjaarlijks de afdeling met voor de inge zonden goede ideeën de gemiddeld hoogste score voor scherpzinnigheid, doordachtheid en originaliteit, de Wisseltrofee wint. De inzenders van de goede ideeën ontvangen bovendien een individuele ereprijs. Winnaar over het eerste halfjaar van 1960 was de Sinterfabriek, die met 5,09 punten een kleine voorsprong had op de Werktuigkundige afdeling met 4,85 punten en de hulpdiensten van Mekog met 4,82 punten. De heer Spies had veel lof voor personeel en leiding van de Sinterfabriek, die hij een van de beste en mooiste noemde van alle sinterfabrieken op de wereld die hij had gezien. Het succes waarmede deze fabriek werkt, stemde spreker tot grote vreugde en dankbaarheid jegens ontwerpers en per- Tijdens openbare raadsvergadering te Beverwijk op donderdag 15 september aanstaande, zullen de raad de gemeente begroting 1961 en de daarbijbehorende be grotingen van diensten en bedrijven der gemeenten, worden aangeboden. Over de begroting zeil', of er een tekort is of niet, is thans nog niets bekend. Verder handelt de raad veertien agen dapunten af, waaronder voorstellen be treffende straatnaamverlening, subsidië ring aan gezinsmoeilijkhedenbureaus en aan een pluimveevereniging voor het hou den van een tentoonstelling, voorstellen over het verstrekken van kredieten inge volge diverse onderwijswetten. Ook staan er enkele benoemingen in de onderwijs wereld op de agenda. Tenslotte wordt de spaarregeling voor het gemeentepersoneel ter sprake gebracht. Tijdens een eerdere behandeling werd door vier leden van de P.v.d.A. fractie een tegenvoorstel ingediend. B. en W. stellen de raad voor het voorstel niet aan te nemen, omdat toezichthoudende instan ties dit zeker niet zullen aanvaarden. soneel. Deze vreugde was echter getem perd door het hier onlangs gebeurde dode lijk ongeval. Na een ogenblik stilte in acht genomen te hebben, zeide spreker, de ideeënproducenten als bondgenoten in de strijd voor veiligheid en arbeidsvreugde aan zijn zijde te weten. Veilig plekje Hoewel het financiële aspect van de ideeënbus niet te verwaarlozen is er werd in de Sinterfabriek in het eerste halfjaar voor een bedrag van 1.937,50 aan beloningen toegekend voor elf ideeën is toch de voldoening van ergens in de fabriek een plekje te hebben waar betel en veiliger gewerkt wordt, dank zij een persoonlijke bijdrage, de grootste beloning en de rechtvaardige vreugde voor de be denker van een goed idee. Vervolgens onthulde spreker de trofee, een fraaie spiraal in matchroom en roest vrij staal en deelde de brieven uit die recht geven op keuze uit een aantal individuele prijzen aan de heren C. J. Wijker, R. Mari- nus, P. Tromp, S. G. C. Hoogeland, H. Pruiseher, T. Kippersluis, J. Greven, S. Jaapies en B. J. Drenth. De heer Maes, chef van de Sinterfabriek, zei erover verheugd te zijn dat de trofee voor de eerste maal door zijn fabriek was gewonnen. Hij dankte de heer Spies voor diens waarderende woorden en wekte zijn mensen op vooral goede gedachten, die de vooruitgang en de welvaart kunnen bevor deren, via de ideeënbus kenbaar te maken. Advertentie Een sortering zoals u alleen in een speciaalzaak kunt verwachten. TROMPSTRAAT 2-4 en 10 IJMUIDEN (O.) - TELEFOON 4078 „Zeilvissers" vindt men op de Shet lands nog in groten getale. De donkere zeilen zijn typerend voor deze ouder wetse, iveinig renderende haringvloot. Advertentie Verdien zelf tientallen guldens en hef uw ruimtegebrek op door aanschaffing van onze 175 cm hoog - 50 cm diep hangkast 60 cm breed 74.75 legkast idem 79.75 V, hang - leg, 100 cm breed ƒ109.75 dubbelhang, idem ƒ104.75 dubbelleg, idem ƒ114.75 1/3 leg - 2/3 hang, 150 cm br. ƒ144.75 2/3 leg - 1/3 hang idem ƒ149.75 Met één schroevendraaier zet u hem in elkaar blijvend uitneembaar en een fantastische afwerking. Kennemerlaan 159, Tel. 7770, IJmuiden Ook voor al uw hout, triplex, board en aanverwante artikelen TIENDE JAAR VAN DE MATER AMABILISSCHOOL Donderdag aanstaande begint voor de tiende maal de vormingscursus uitgaande van de Mater Amabilisschool te Velsen. Eerst is er die dag om half acht des avonds een H. Mis, opgedragen door de Pater Rec tor. Deze vindt plaats in de kapel van het Antoniusziekenhuis aan de Zeeweg te IJmuiden-Oost. Nadien, omstreeks kwart over acht worden bestuursleden en docen ten van de Mater Amabilisschool gelegen heid gegeven kennis te maken met de nieuwe cursisten. Een suggestieve opname, gemaakt tij dens een vliegdemonstratie op Farn- borougheen zware Handley Page „Victor" bommenwerper landt. De pa rachute welke het vliegtuig helpt by ZWUNDRECHT— %Jr-GOUDA UMUtOEK— In IUMUIDEN gevestigd: KENNEMERLAAN 92 - TELEFOON 5072 Zondagmorgen zullen in het programma „Weer of geen weer" van de VARA (van 8.15 tot 10.00) drie kapiteins van Wijsmul ler en twee van Smit uit Rotterdam aan het woord komen. De kapiteins D. van Dorp en C. Kalkman van Smit, en de ka piteins Van den Burg, Moerman en De Koe van Wijsmuller hebben na afloop van de receptie in het IJmondpaviljoen te IJmui den nog een tijd gezellig staan praten over alles wat aan de zeesleepvaart vast zit. Zondag kunt u dit dus ook beluisteren. ZATERDAG 10 SEPTEMBER Thalia, 19 en 21.15 uur: „La Paloma". Rex, 20 uur: „Wir Wunderkinder". Patronaatsgebouw, 20 uur: Klavier- schippersshow. Pieter Verrneulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.30 tot 12.00 en 14 tot 16.30 uur. ZONDAG 11 SEPTEMBER Thalia, 15 uur: „A en C en de Rock 'n Roll"; 20 uur: „La Paloma". Rex, 15 uur: „Het huis der geheimen", 20 uur: „Wir Wunderkinder". Walserij-Oost Hoogovens, 14 tot 17 uur: Expositie Piet Zwiers. MAANDAG 12 SEPTEMBER Rex, 20 uur: „Wir Wunderkinder". Thalia, 20 uur: „Last train from Gun Hill". ZATERDAG 10 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De rode kaperkapitein". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De kin derrechter". W.B. Theater, 20 uur: „De vrouw met de zweep". ZONDAG 11 SEPTEMBER Kennemer Theater, 14.30 uur: „Carson city"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Fotomodellen en chantage". Luxor Theater, 14.30 uur: „De schat der Watusi"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „De kinder rechter". W.B. Theater, 14.30 uur: „Auto-maniak ken"; 16.30 en 20 uur: „New Orleans bij nacht". MAANDAG 12 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Fo tomodellen en chantage". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De kin derrechter". W.B. Theater, 20 uur „New Orleans bij nacht". - Marquette Theater, zaterdag en zondag 20 uur: „Gevangene van het verleden"; zondagmiddag 14.30 uur: „Texas onder terreur". Stadsschouwburg: Vandaag en zondag 20 uur: „Met voorbedachten rade". BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur, zondag tevens 16.15 uur: „Als het bloed kookt", 14 jaar. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur, echter zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur en dinsdag 14 en 20 uur: „Totale oorlog", 14 jaar. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur, zondags tevens 16.15 uur: „Strafbatal- jon 999", 18 jaar. Zondag 11 uur: „Dwars door Afghanistan", alle leeftijden. Luxor Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur, zondag tevens 16.15 uur: „Het kope ren kandelaar-mysterie", 14 jaar. Minerva Theater: Vandaag en zondag 19 en 21.15 uur: „De koe en de gevangene", alle leeftijden. Zondag 14 en 16.15 uur: „Teenager Melodie", alle leeftijden. Maan dag en dinsdag 20.15 uur: „Getuige a charge", 14 jaar. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur, zondag tevens 16.15 uur: „Katja" 14 jaar. Zondag 11 uur: „De wereld der stilte", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Straaljagers in de aanval", 14 jaar. Maandag tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Parasieten der samenleving", 18 jaar. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 uur, echter zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Hirosjima mon amour", 18 jaar. Zondag 11 uur: „Lassie's grootste avon tuur", alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort.): Vandaag en zondag 20 uur: „De koe en de gevan gene", alle leeftijden. Zondag 14.30 uur: „Turf in je ransel", alle leeftijden. Maan dag en dinsdag 20 uur: „Hoe vertel ik het mijn ouders?", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Tot 10 oktober Unesco-expositie van reprodukties naar aquarellen Water-colours". Dagelijks 1017 uur, zondags 1317 uur. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 15 september dagelijks van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur, zondags 14 tot 17 uur: Expositie van moderne kunstwer ken uit gemeentelijk bezit. „In t Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 oktober expositie van dierentekenin- gen van Ruth Fischer. Dagelijks van 10 tot 22 uur. Kunstzaal „De Ark" (nieuw Heiligland 1—3: Ere-expositie J. C. Mets. Dagelijks van 9 tot 17 uur en tevens op maandag, woensdag en vrijdag van 18 tot 20 uur. Bloemenheuvel (Overveen): Tot 19 sep tember expositie van schilderijen, tekenin gen, aquarellen en grafiek van Dick Went- zel. Dagelijks van 10 tot 17 uur, zondags van 14 tot 17 uur. DIVERSEN Dreef: vandaag 19 uur: Marswedstrijden tamboerkorpsen. 20 uur: Hoofdwedstrij den. 22 uur: Mars van alle korpsen naar het Concertgebouw (prijsuitreiking). (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 9 septem ber). Magazijn „Nederland", warenhuis „Loen- dersloot" en de firma Tijssen aan de Snelliusstraat, zullen gezamenlijk een huishoud- en modeshow organiseren op woensdagavond 14 september in het Her vormd Jeugdgebouw aan de Rembrandt- laan te IJmuiden-Oost. Er zullen onder meer demonstraties worden gegeven, films worden vertoond en mannequins zullen de nieuwste breimode laten zien. De toe gang is gratis. De shows beginnen om half Advertentie acht des avonds. spannend verhaal, spannend verfilmd. Zondagmiddag „Abbott en Costello en de Rock 'n Roll". Donderdag komt Thalia met iets heel bijzonders: „De Twaalf Ge zworenen", een film over een jury, die een mens moet oordelen. I-Ienry Fonda is de man, die de rest van de jury weet te over tuigen van zijn standpunt. Voor het zover is, wordt er negentig minuten lang in de zelfde jurykamer gediscussieerd in een steeds verhitter atmosfeer. Dit is zeker een van de beste films van de laatste jaren. Wonderkinderen (Rex, IJmuiden). „Wir Wunderkinder" is een uitstekende film, die een duidelijk beeld geeft, hoe het mogelijk was dat het Nazidom voet aan de grond kreeg in Duits land. Het levensverhaal van twee mannen wordt verteld, waarvan de een steeds weer boven, de ander steeds onderligt. Een bui tengewoon knappe film, die we al eens hebben besproken. Zondagmiddag „Het huis der geheimen", woensdag en donderdag „M een stad zoekt zijn moordenaar". De kwaliteit van de films in IJmuiden is deze week wel bij zonder goed, want ook deze „M" is een meesterwerk, en wordt door velen be schouwd als een van de beste films aller tijden. Peter Lorre speelt een weergaloze, zij het niet sympathieke, rol als kinder moordenaar in deze film van Fritz Lang, die op een waar gegeven is gebaseerd. Beverwijk (Luxor, Beverwijk). Ook hier een voortreffelijke film. Heinz Rühmann toont in de „Kinderrechter" opmerkelijke ac teurstalenten, ook in het wat ernstiger genre. Woensdag en donderdag „08/15 twee de deel", zondagmiddag „De schat der Wa tusi". (Kennemer Theater, Beverwijk). Een verhaal van zeepiraten, „De rode ka perkapitein" zal zeker velen naar dit thea ter lokken. Zondag tot en met woensdag een film over minder fraaie dingen „Foto modellen en chantage". (W. B. Theater, Beverwijk). „De vrouw met de zweep" is niet zo gemakke lijk, maar in W.B. kan men zien, dat zij uiteindelijk toch voor een man door de knieën gaat. Zondag en 'maandag kan men New Orleans bij nacht zien en zondagmid dag „Automaniak". In clubhuis „De Brulboei" beginnen in de komende week weer de diverse clubs en cursussen, om precies te zijn vanaf maandag 12 september. Het winterpro- gramma biedt meer mogelijkheden dan in voorgaande jaren, onder andere door toevoeging van danslessen voor „teen agers".' Het programma voor kinderen be neden de dertien jaar geeft behoudens eni ge uitzonderingen dit seizoen weinig ver anderingen te zien. Er zijn voor dit werk enige nieuwe medewerkers aangetrokken. Wanneer men zich voor een of meerde re clubs of cursussen wil opgeven, kan men zich nog maandag 12 september des middags opgeven van 16-18 uur. Diver se clubs kunnen echter geen nieuwe le den meer hebben, omdat ze al „volge boekt" zijn. Zondagmiddag, van 2 tot 5 uur is voor iedereen toegankelijk een expositie van schilderijen, getiteld: Giethoorn gezien door de kunstschilder Piet Zwiers. Deze tentoonstelling wordt gehouden in het res taurant van de Walserij Oost op het ter rein van de Hoogovens te IJmuiden. Het waterrijke dorp Giethoorn, sinds vele ja ren een dankbaar object voor bezoek van binnen- en buitenlandse toeristen, is sinds de vertoning van de film „Fanfare" onder de algemene aandacht gekomen. De ge dachte om Giethoorn als achtergrond voor deze film te nemen is van de kunstschil der Piet Zwiers afkomstig. La Paloma U BENT een Hollander?, vroeg mij een inwoner in Lerwick, de hoofdstad der ruim 200 km ten noordoosten van Schotland, in cle Atlantische Oceaan ge legen Shetland-Eilanden. Mijn antwoord luidde bevestigend. Weet u dan wel, vroeg de Shetlander verder, dat volgens een oude zegswijze hier „Amsterdam was built out of the back of Bres say"? (Amsterdam is gebouwd uit de rug van Bressay). Nu wist ik wel, dat Bres say een eilandje is op anderhalve kilo meter van Lerwick, maar welk verband er tussen de bouw van Amsterdam en de rug van Bressay bestond, dat was mij volmaakt onbekend. Ja, zei de Shetlan der, dat zeggen we hier inderdaad. En het is een compliment zowel voor de kwaliteit der visgronden ten oosten van Bressay als voor de bekwame manier, waarop de Hollanders die gronden be visten. toen zij in de zestiende eeuw naar Shetland kwamen voor de haring vangst. Vele Hollandse vissers waren hier in de buurt als het ware kind aan huis. Weet u, dat zij het waren, die een belangrijk aan deel hadden in de stichting van Lerwick en in de ontwikkeling van ons stadje tot „haring-hoofdstad van het Noorden"? In de zestiende en zeventiende eeuw kwam het voor, dat er 1500 kleine Hollandse vis sersvaartuigen tegelijk voor anker lagen in de Bressay Sound. Wel een aanwijzing dus voor de betekenis der Shetlands voor de Hollanders en van de belangrijkheid der Hollanders voor de Shetlands. Nu begrijpt u ook het verband, dat wij hier leggen tus sen Bressay en uw hoofdstad. De haring winsten dachten wij hier vroeger maakten de bouw van Amsterdam mo gelijk". Een agenda van 22 punten zal de raad van de gemeente Velsen op woensdag 14 september te behandelen krijgen. De uit gebreide agenda bevat tal van belangrij ke voorstellen, zoals woningbouw in IJmuiden de bouw van 72 woningwetwo ningen), verlaging van de gasprijs voor huishoudelijke en industriële doeleinden, mits meer wordt afgenomen dan 3000 ku bieke meter, en de uitkering ineens aan het gemeentepersoneel over het eerste kwartaal van dit jaar. Er zijn voorts drie voorstellen betref fende grondverkoop aan particulieren en bedrijven. Er is een voorstel voor het in richten van het lokaal aan de Heidestraat als volkskredietbank. Ook worden behan deld vier voorstellen inzake verlening van medewerking ingevolge de lageronderwijs- wet- en de kleuteronderwijswet. Voorge steld wordt ook een krediet te verstrek ken voor een reparatie aan de kleine gas houder. Tot slot staaan benoemingen van onderwijzers en leraren op de agenda, alsmede benoemingen van leden van di verse commissies en leden van het be stuur van de „Woningstichting Velsen" en dat van de „Velser Sportsstichting". Woensdag, 14 september zal de open bare lagere Watervlietschool in haar gan gen opnieuw een kleurig en fleurig bloe men- en plantenpark herbergen ter ge legenheid van de jaarlijkse potplantenten toonstelling. Voor de dertigste maal wordt die gehouden. Van zowel de Watervlietschool als de Ir. Krijgerschool zullen de kinderen dins dagmiddag de hen uitgereikte potplanten, die thuis zijn verzorgd, naar de Watervliet school brengen, waar de heren J. T. Groot uit Velsen-Noord en H. J. Martens uit Be verwijk de moeilijke keuring zullen ver richten. Van woensdagmiddag 2 uur tot 5 uur kan de kweekkunst van de schooljeugd wor den bewonderd en 's avonds bestaat hier toe de gelegenheid tussen zeven en acht uur. Voor de ouders van de leerlingen der beide scholen is er 's avonds een bijeen komst in de gymnastiekzaal van de Wa tervlietschool, waar men wordt vergast op een aantal geluidsfilms in kleuren. het afremmen is uit verschillende „rin gen" opgebouwd, en niet, zoals een personen-parachute, uit een stuk. De parachute maakt de remweg van het vliegtuig aanzienlijk korter. 's Zaterdags is de haringvloot thuis op de achtergrond de stad Lerwick. (Thalia, IJmuiden). Weer eens een ge zellige showfilm, deze „La Paloma". Niet alleen door de medewerking van Louis Armstrong, die onder andere samen met Gabriele „Uncle Satchmo's Lullaby" zingt, maar ook door het optreden van Bibi Johns, Karlheinz Böhm en Alice en Ellen Kessler. Onder de gezongen liedjes zijn onder meer „Tom Dooley", „La Paloma" en „Eine Fahrt ins Blaue". Maandag tot en met woensdag een „hard boiled" story, „Last train from Gun Hill" De sheriff moet een gevangene uit een vijandig dorp wegvoeren en wordt door de vader van zijn gevangene belegerd. Een

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5