SEBHA, hoofdstad der Sahara Sgraffitowerk voltooid Twee goede offers hielpen Van Scheltinga aan de overwinning In de vishal en op zee Alles is even modern in wordende woestijnstad „Neeltje Jacoba" sleept op Noordzee vermiste motorkruiser binnen Driekamp in Breda afgelast De „Van Speyck" naar de sloper Koelhuisboter voor 0,65 per pakje? ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1960 Geen accommodatie Nieuw VSV-bestuur KLM naar Canarische eilanden Jubileumtoernooi van Het Oosten 9 KONGO Guinea desertie 7 De motorreddingboot „Neeltje Jacoba" uit IJmuiden heeft vanmorgen een op de Noordzee vermiste motorkruiser met vier personen aan boord met moterschade aan getroffen op ongeveer vyf myl ten noord westen van IJmuiden. Vrijdagmiddag waren vier IJmuidenaren, onder wie een jongen, met de motorkruiser „Rob" afkomstig uit Wormerveer, naar zee gegaan om te vissen. Zij zouden tegen het vallen van de duisternis weer in IJ muiden terugkeren. Tot grote angst van de familieleden liep het kleine scheepje ech ter niet binnen. Vanmorgen vroeg stuurde de Koninklijke Noord-Zuid-Hollandse Reddingmaatschap pij de motorreddingboot „Neeltje Jacoba" naar zee om het scheepje te zoeken. De bemanning van het reddingsvaartuig trof de blauw geschilderde „Rob" na ongeveer twee uur zoeken noordwestelijk van IJ muiden voor anker aan. De vier mannen aan boord deelden mee dat de motor gis teravond was vastgelopen. Tientallen pas serende kotters en kustvaarders hadden de vlaggeseinen van de „Rob" niet opgemerkt. De „Neeltje Jacoba" heeft de motorkrui ser op sleeptouw genomen en omstreeks half tien vanmorgen in IJmuiden binnen gesleept. Ten zuiden van Tripolitanië loopt de asfaltweg als een lang, zwart lint door de woestijn. Midden in de Bunjem-oase houdt de weg plotseling op en gaat dan over in een bijna onzichtbare weg, die alleen berijdbaar is voor auto's, die speciaal op het reizen in een woestijn berekend zijn. Zo komen we in Fesson, de derde der Verenigde Staten van het Koninkrijk Libye, een echte Saharastaat, welks woestijnland een gebied omvat dat zo groot is als Frankrijk. De „weg" loopt vervolges 300 mijl in Zuidelijke richting door, dwars door een heuvelachtig zandsteengebied, dat af en toe onderbroken wordt door brokken zwar te gebroken lava. In deze woestenij zijn bijna geen oases of bronnen en er is ner gens enig voedsel te vinden. Geen plaats om autopannen te krijgen! Op 27 graden Noorderbreedte, op dezelfde hoogte dus als Rio de Oro en Florida ziet men plotseling uit een okerkleurig pla teau een glanzend witte stad opdoemen, waarvan de vriendelijke, moderne huizen op het zand schijnen te zetelen. Dit is Seb- ha, de nieuwe hoofdntad van Fessan, een kern welke zich omstreeks het jaar 2000 tot een grote Sahara-stad kan hebben ont wikkeld, mits de woestijn ontgonnen en bewoonbaar gemaakt kan worden. Neon-reclames in de woestijn Alles in Sebha is even modern: de neon lampen, die de enkele honderden meters geplaveide straten in een zee van licht dompelen, de lanen met bomen uit het Middellandse Zeegebied, het hotel dat van alle comfort is voorzien elke kamer heeft een bad(, en het weelderige restau rant, waar men de fijnste Italiaanse en Franse specialiteiten kan keuren, de bios coop en de gloednieuwe auto's, die af en aan rijden. Deze stad, uit het zand van de Sahara verrezen, ziet er moderner uit dan Tripo lis of Bengasi. De ambtenaren van de re gionale regering en enkele andere ingeze tene kleden zich met een zekere elegance, Het zit het bestuur van de atletiekver eniging „Suomi" met zijn voox-bereidingen voor wedstrijden niet mee. Nadat de wed- strijden van 4 september in eigen huis moesten worden afgelast, kreeg het Suo- mi-bestuur vrijdagavond op het laatste nippertje overigens bericht, dat de ver- enigingsdriekamp in Breda zoals die in ons blad van vrijdag was aangekondigd, evenmin doorgang kan vinden. De vere nigingen Sprint en Te Wei*ve hebben op het laatste ogenblik geen accommodatie voor deze wedstrijden kunnen vinden. Het Suomi-bestuur doet thans de groot ste moeite om de ingeschreven deelnemers van deze teleurstelling te verwittigen. (Van onze Amsterdamse redacteur) De heer W. Mantel uit Amsterdam is de enige Nederlander, die beschikt over een eigen gepantserd oorlogsschip, compleet met 4.12 cm geschut. Voor 212.345,67 is hij eigenaar geworden van de in 1940 op de werf van Piet Smit in Rotterdam ge bouwde kanonneerboot „Van Speyck". Het koopcontract met de Koninklijke Marine bevat geen beperkende bepalingen. Als de heer Mantel dat zou willen zou hij met het 78 meter lange fregat de wereldzeeën kunnen bevaren en er zelfs, mits dat bui ten de territoriale wateren gebeurt, oor logje mee kunr.en spelen. De heer Mantel is echter voor alles zakenman. Die ruim 2 ton komen namelijk met winst terug als hij het schip sioopt, de onderdelen ver koopt en de rest als oud ijzer aan de man brengt. Daarom zal de „Van Speyck" in Amsterdam, waar de heer Mantel een han del in oude metalen heeft, met snijbran ders worden gesloopt. Inmiddels is het fregat „Floris" omge doopt in „Van Speyck". V.S.V. heeft een nieuw bestöur. In de vrijdagavond gehouden vergadering heeft men de volgende heren in het bestuur ge kozen: De Bruin, Tervoort, Veldmeyer, Niesten, Niemeyer, Duineveld en Keirsgie- ter. De heer De Bruin zal als voorzitter optreden. met stropdas en keurig gepoetste schoe nen, alsof zij vergeten zijn, dat zij zich na vijf minuten lopen, in welke richting dan ook, midden in de woestijn bevinden. In Sebha spreekt men vloeiend Frans en Italiaans. De jonge regeringsambtena- ren in Fessan schijnen een nieuw type te vertegenwoordigen - bekwaam en zelfver zekerd als zij.zijn, vormen zij de nieuwe generatie van de moderne Sahara. Dit „savoir-faire" wordt gedeeld door de ou deren, de huidige bestuurders van Fessan. De voorzitter van de Wetgevende Raad een soort regionaal parlement) begroet te me met de volgende woorden; „U bent welkom in Fessan, evenals ieder andere vi-eemdeling. Ik hoop, dat U ons met enige clementie zult beoordelen, want onze Sa harastaat doet pas zijn eerste stappen in een nieuw leven. Bedenk, dat deze arme staat van zijn vrijheid beroofd is geweest sedert de val van Carthago! Democratie in opbouw Het parlement van Fessan telt 20 afge vaardigden, die voor vier jaar worden ge kozen door de manlijke inwoners. Om kan didaat gesteld te kunnen worden moet men Mohammedaan zijn, inwoner van van Fessan, de leeftijd van 31 jaar hebben bereikt en hoger onderwijs in Arabisch ge volgd hebben. Men moet bij de regering een zekere som geld deponeren, die wordt terugbetaald als men gekozen is. De kan didaten worden bij de kiezers niet voor gedragen door politieke partijen, maar door een groep van zes vooraanstaande burgers, die de „senaat" van de diverse dorpen vormen. De .nazirs", of regionale ministers, worden rechtstreeks door de koning benoemd en kunnen uit de kring der afgevaardigden gekozen worden. Doch in geen geval kan een afgevaardigde ere titels, bevorderingen of onderscheidingen aanvaai'den. Evenals in het overige deel van Libye ont wikkelt het schoolonderwijs in Fessan zich snel. Er zijn eenentwintig lagere scholen, een middelbare school en een kweekschool gebouwd in het door Sebha bestuurde ge bied waartoe ook de afgelegen oase Ghat behoort in het Chiati-gebied zijn 16 lagere scholen gebouwd, in Murzuk 12 en in de oases Hun en Sol^na 10. Dit jaar worden deze scholen bezocht door 4.700 jongen en 700 meisjes. Een Unesco-school Door de Unesco wordt in Sebha een be langrijke proef genomen met de opleiding van meisjes. Er is een centrum geopend voor de meisjes en jonge vrouwen, die de lagere scholen in de dorpen hebben afge lopen. Het is een kostschool, waar alle dagelijkse wei'kzaamheden, zoals huishou delijk werk, koken, naaien, enz. worden verricht onder toezicht van de hoofdon derwijzeres, een zeer begaafde uit Pales tina afkomstige vrouw, die het werk van het instituut met grote vakkundigheid or ganiseert en controleert. Achter het stuur van haar jeep rijdt zij honderden kilome ters door de Sahara om de verafgelegen oases van het binnenland te bezoeken, waar zij bezorgde vaders ontmoet en haar leerlingen ophaalt. De meisjes, die door hun families aan haar zorgen zijn toever trouwd, worden opgeleid tot dorpsonder wijzeressen. Hun opleiding duurt drie jaar en in die tijd leren zij huishouden, naaien en tuinieren naast de gewone schoolvak ken. Er zijn in dit centrum ook avondcursus sen. Deze worden bezocht door 40 gehuwde vi-ouwen, die toestemming van hun man hebben om geregeld de lessen in lezen en schrijven te volgen. Het is de eerste in stelling van deze soort in Fessan. Een ander Unesco-centrum voor on derwijs aan volwassenen is eveneens werkzaam in Sebha. Het beschikt over een bibliotheek voor jonge mensen, de eerste in de geschiedenis van het land. Verder worden er eens per week lezingen in het Arabisch gehouden, die een oplettend ge hoor trekken. Zeer vele van de toehoor ders komen uit afgelegen dorpen. De regering van Fessan heeft ook een be roep gedaan op de internationale techni sche bijstand, teneinde de publieke wer ken en de gezondsdiensten uit te breiden. Buiten Sebha waar nog geen mijl berijd bare weg is, moet eigenlijk nog alles ge daan worden. Thans zijn er in Sebha des kundigen uit vele landen bijeen om te hel ix?, het Unesco-centrum te Seblia wor den meisjes vit de woestijn in drie jarige cursussen opgeleid tot dorps onderwijzeressen (hierboven). Een hoekje van de oude stad in Seblia pen de uitbreidingsplannen op gang te brengen. De gezondheidsdiensten zijn er al zeer actief. Sebha bezit twee ziekenhuizen voor algemene geneeskunde en chirurgie en een voor longziekten, (tuberculose, dauw worm en oogziekten zijn de kwalen, die het ergste huishouden onder de bewoners van de Sahara). Deze ziekenhuizen staan onder leiding van een Fransman en tel len onder hun staf tevens vijf andere Franse doktoren, een Griekse en een Ita liaanse. Een andere Franse dokter leidt het ziekenhuis in Murzuk, twee Griekse dokters de ziekenhuizen in Brach en Ghat en een Duitse arts het ziekenhuis te Hun. Al het personeel van 58 apotheken, die in de dorpen van Fessan geopend zijn is af komstig uit Luik. Groots project Een Grieks specialist op het gebied van de ontginningsmethoden is adviseur van landbouw, dat in Fessan een sleutel- de- partement is. Het project waaraën hij met zijn collega's werkt, is zeer omvangrijk: het voorziet in de oprichting van land- bouwgemeenschappen, om de produktie te centraliseren en intensieve ontginning mo gelijk te maken, alsmede plaatselijke markten in het leven te roepen, waar de boeren uit Fessan hun produkten kunnen slijten. Om een welvarende staat te wor den heeft Fessan de hulp van nog vele ad viseurs en technici nodig, i UNESCO). In een dezer dagen gehouden vergade ring heeft het bestuur van het produkt- schap voor zuivel het besluit genomen de minister van Landbouw en Visserij te ad viseren een hoeveelheid in de koelhuizen opgeslagen boter aan de handel ter be schikking te stellen. Het zou hier gaan om 8000 ton, met voor de consument een prijs van circa 65 cent per pakje. Wanneer deze boter bescnikbaar komt, is nog niet te zeg gen. Allereerst dient de minister een be slissing te nemen. Dankzij de medewerking van de Spaanse autoriteiten zal de K.L.M. binnenkort de Canarische eilanden met Las Palmas als aanvlieghaven in haar luchtnet kunnen opnemen. Las Palmas zal als tussenstation fungeren op de nieuwe K.L.M.-dienst Am sterdam—Zürich—Casablanca—Las Pal mas—Conakry—Monrovia, die op 5 novem ber zal worden geopend. De route zal een maal per week worden gevlogen met vlieg tuigen van het type Lockheed Electra. Volgens de K.L.M. opent deze nieuwe luchtverbinding met de Canarische eilan den belangrijk grotere mogelijkheden voor het toerisme. Het seizoen op deze subtro pische eilandengroep loopt van december tot en met april, waardoor de mogelijkhe den tot vakantiespreiding dus groter wor den. De afstand AmsterdamLas Palmas, die 3650 km bedraagt, zal de viermotorige Electra in ruim acht uur afleggen. Passa giers, die 's zaterdagsavonds van Schiphol vertrekken, komen reeds zondag vroeg in de ochtend op Las Palmas aan. Een andere reismogelijkheid naar Las Palmas biedt de K.L.M. op haar lijn naar Madrid, vanwaar de Spaanse luchtvaart maatschappij lberia voor doorvervoer zorgt. Op de Canarische eilanden zijn vol gens een woordvoerder van de K.L.M. uit stekende luchtdiensten ten behoeve van het verkeer tussen de verschillende eilanden. Het jubileumtoernooi van de 25-jarige Haarlemse schaakclub Het Oosten is vrij dagavond in gebouw „Cultura" te Haarlem begonnen. Het hoogtepunt van deze eerste speelavond was de fonkelende overwin ning van favoriet Van Scheltinga op Or- baan. Het eerste vermeldenswaardige feit was echter de vervanging van de ziek ge worden Jonkman door de bekende Amster damse hoofdklasser Apking. In zijn partij met Barendregt gaf hij duidelijk blijk geen zwakke vervanger te zijn. Aan het toernooi nemen dit jaar 90 scha kers deel. De eer van de eerste overwin ning in dit toernooi kwam op naam te staan van de jonge Van Maanen, die zijn tegenstander in minder dam een uur ver sloeg. De partij tussen Van Scheltinga en Or- baan was bijzonder boeiend. Al vrij spoe dig offerde Van Scheltinga namelijk een pion. Orbaan nam het offer aan, maar moet daarvan later wel wat spijt hebben gekregen. Zijn rivaal ontketende namelijk een aanval, waaraan met groot materiaal werd deelgenomen. Hoewel Orbaan zich lange tijd vindingrijk verdedigde, voorspel de de Aanhoudende druk, o.a. langs de open gebroken h-lijn, weinig goeds. Een aantal scherp opgestelde paax'den zaaide de nodige onrust in de zwarte veste, die het zwaar te verduren kreeg. Een fraai offer op g7 leverde Van Scheltinga niet alleen de kwaliteit op, maar besliste in feite het duel. Enkele krachtige zetten •waren toen nog voldoende om Orbaan naar een overigens eeiwolle nedei-laag te spelen. Kort hierop .werd, de partij WithuisTan remise. Het Siciliaanse gevecht scheen zich even ten gunste van de Indonesiër te zullen ontwikkelen, toen Withuis door dameruil zich een verzwakte pionnenstel- ling voor de koning moest laten welgeval len. Hij kon hier echter een sterke loper tegenover stellen en wist zijn pionnen op tijd in een dusdanige formatie op te stel len dat Tan zich tevreden moest stellen met een gelijkspel. Apking speelde een uitstekende partij Hij slaagde er zelfs in zijn gevaarlijke ri vaal, Barendregt, te verslaan. De laatste gaf overigens wel blijk beslist niet in de beste vorm te verkeren. Hetgeen overigens niets afdingt aan de fraaie prestatie van Apking. Beide spelers poogden hun slaag te slaan aan verschillende zijden van het bord. Barendregt behandelde de beginfase echter niet te sterk, waarvan Apking dankbaar profijt trok. Snel oprukkende pionnen maakten Barendregts damevleu gel er niet sterker op. Eer hij zelf tot actie kon komen had hij twee pionnen en een kwaliteit minder. In tijdnood liet Apking een snelle winstvoortzetting voorbij gaan. Enkele zetten later was capitulatie voor Barendregt niettemin onvermijdelijk. De partij Th. D. van ScheltingaC. Or baan verliep als volgt: 1. d4-Pf6, 2. c4-d6, 3 Pf3-Pbd7, 4. Pc3-e5, 5. Lg5-Le7, 6. e3-0-0, 7. Dc2-exd4, 8. Pxd4- Pe5, 9. Le2-Pg6, 10. h4-Pd7, 11. Pd5-Lxg5, 12. hxg5-Dxg5, 13. 0-0-0—c6, 14. Pf4-Pde5, 15. Ph5-Pg4, 16. Dc3-f6, 17. f4-Dc5, 18. b4- Db6, 19. c5-Dd8, 20. Pxg7-Kxg7, 21. Lxg4- Lxg4, 22 f5-De8, 23. Pe6t-Kg8, 24. Pxf8- Pxf8, 25. Dc4f-Kh8, 26. Dxg4-Dxe3t, 27. Kbl-Te8, 28. Th3-De4t, 29. Dxe4-Txe4, 30. cxd6-Txb4f, 31. Kal-Pd7, 32. Tdhl-Pf8, 33. Tdl-Pd7, 34. Te3-Tg4, 35. Te7-Tg7, 36.Tdel- Kg8, 37. Txg7f en zwart geeft op. De uitslagen van de eerste ronde waren: Invitatiegroep: WithuisTan rem. Van ScheltingaOrbaan 1-0, Barendregt Apking 0-1. Hoofdgroep A: Hoogland—Steijn 0-1, A. HerfstMol 0-1, AltenaWilmink 0-1. Hoofdgroep B: KrijnenSlagt rem., Ver leurMix, Mix niet opgekomen, v. d. Berg Van Maanen rem. Hoofdgroep C: HuijboomHonsbeek 0-1. KranendonkWolff rem., Boomgaardt Roubos rem. Hoofdgroep D: BosscherMichel 1-0, Nedei-koorn— Koster afgebr., S. Herfst Van Emmerik 0-1. Groep 1:- KasVan Oosterom 1-0, Van PeltNooi'dhoek rem., Van WijkPancras 1-0. Groep 2: KensenWarnez, Warnez niet opgekomen, KievitVan Dijk afgebr., Wes terVan Beek 1-0. Groep 3: KuipersLindenhovius 0-1, VlugJoren 0-1. De VriesScholtens niet doox-gegaan. Groep 4: RothertHeemskerk 1-0, De JagerDe Waal 1-0. Groep 5:JBoeremaDe Busser 1-0, Saeijs Brohet rem. Groep .6: SlobbeKoomen 1-0, Duin- Van Vuux-en rem., KruithofWal rem. Groep 7: HagenaarTeeuwen 1-0, Post— Noordhoek afgebr., Medenblikv. d. Stoop 0-1. Groep 8: Parson jrZijp 1-0, De Reus Kruijer 1-0, v. d. KnijffBrandt afgebr. Groep 9: HerckenrathKroonsberg rem., OtteWortelboer 0-1, Flinkenflögel— Everaars 0-1. Groep 10: RiethofReeuwijk 0-1, A. van MaanenKensen 1-0, HouwelingArnaud de Calavon C-l. Voor de tweede ronde wordt vandaag in de invitatiegroep gespeeld: ApkingVan Scheltinga, OrbaanWithuis, TanBaren dregt. (Vervolg van pag. 1) De Joegoslavische woordvoerder betoog de dat alles goed was gegaan totdat de UNO was overgegaan tot bezetting van de radiozenders en de vliegvelden. Dat er in middels nog wèl Belgische wapens in Ka- tanga konden aankomen (een feit waar tegen ook de Tunesiër Mongi Slim fulmi neerde) kan nu volgens de Joegoslaviër alleen ongedaan gemaakt worden door deze leverantie alsnog in beslag te doen nemen. De zitting was opgehouden door een Russisch voorstel om overeenkomstig het Kongolese verzoek de Veiligheidsraad in Leopoldstad te doen bijeenkomen. Nadat alleen Bohdan Lewandowski van Polen zich vóór het Russische voorstel had uit gesproken, werd dit met zes tegen drie stemmen de Sovjet-Unie, Polen en Cey lon bij twee onthoudingen Tunesië en Ecuador verworpen. LEOPOLDSTAD (UPI) De comman dant van het detachement UNO-soldaten uit Guinee heeft vrijdag te kennen gegeven dat zijn ondergeschikten thans uit Kongo moeten woi-den teruggetrokken omdat zij, ingevolge hun ondergeschiktheid aan de UNO, bevelen moeten uitvoeren, die neer komen op inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Kongo. Naar aan leiding hiervan verklaarde Hammarskjoeld, dat ingeval een nationaal contingent de UNO-strijdmacht verlaat, dit beschouwd moet worden als buitenlandse troepen, die Kongo zijn binnengebracht. De Veiligheids raad zou dan moeten beslissen of een der gelijk detachement in Kongo mag blijven. De drie oppositiepartijen, de Abako van Kasavoeboe, de Poena van Bolikango en de partij van Kalondji hebben vrijdag avond in Leopoldstad pamfletten uitge deeld, waarin hun aanhangers worden op geroepen vandaag deel te nemen aan een algemene staking. Ook werd in de vlug schriften gevraagd om openlijk op straat te demonstreren tegen het feit. dat het parle ment zich achter premier Loemoemba heeft geschaard. De toestand in Leopoldstad bood een ver warde aanblik, omdat men in verscheidene delen van de stad ongewapende Kongolese militairen ziet rondlopen, terwijl de ge wapende Kongolezen nergens meer op post staan. De veronderstelling, dat het politieleger van de UNO was begonnen de Kongolese „Forse Publique" te ontwapenen, werd door militaire woordvoerders van de UNO tegengesproken. Zij wezen erop, dat deze maatregel de goedkeuring van de Veilig heidsraad behoeft. Hammarskjoeld zou evenwel zulks aan de raad hebben voor gesteld. Kongolese leiders, die zich achter het beleid van Kasavoeboe hebben gesteld, zei den geneigd te zijn te geloven, dat veel soldaten gehoor hebben gegeven aan de oproep van de president om de wapens neer te leggen. Het is nog altijd niet duide lijk aan wiens kant het grootste deel van het leger thans staat, aan de zijde van de president, of achter Loemoemba, die zich in een dagorder tot het nieuwe staatshoofd heeft uitgeroepen en zichzelf tegelijkertijd heeft benoemd tot oppei'bevelhebber van het leger. Kasavoeboe heeft ook vrij dagavond weer onmiddellijk een tegenzet gedaan. Hij kondigde in een radio-uitzending voor de omroep van Brazzaville aan, dat hij het ontslag van Loemoemba als premier hand haafde en dat de voorzitter van de senaat Joseph Ileo, de meest geschikte man was om de huidige premier op te volgen. Deze is bezig een nieuw kabinet te vormen. De eenheid van het Kongolese leger, die donderdag het noordelijk deel van de pro vincie Katanga binnentrok, is vrijdag teruggekeex-d naar de provincie Kivoe zon der dat het tot een vuurgevecht is gekomen met de troepen van Tsjombe. De oud-iJmuidenaar Dick Zwier en zijn zoon zijn vrijdagavond nog lang doorgegaan met hun werk aan de ge vel van het hoekhuis Kanaalstraat- Oranjestraat. Toen deze foto gister avond werd genomen was het bijna half elf. De kunstenaars waren bezig met de laatste figuren, de vissen. In het verstenend materiaal zaten drie lagen: wit, rood en zwart. Voortdurend hebben belangstellenden gekeken naar het boeiende procédé zij zagen hoe de mannen op de steiger voorzichtig lagen wegsneden om zo de kleuren te voorschijn te doen komen. Nu is de gevelversiering in volle luister te zien. Als men goed kijkt ziet men de stra lende zon, de vogels, planten en vissen. Het is een geslaagd geheel geworden dat navolging verdient. Aanvoer van vrijdag De totale aanvoer van vis in IJmuiden was vrijdag 4960 kisten, waarvan 495 kis ten tong en tarbot, 1 heilbot, 2 tongschar en schartong. 815 schol, 70 schar, 65 bot. 1725 haring, 445 makreel, 460 schelvis, 600 wijting, 230 kabeljauw en gul, 15 haai, 20 poon, 17 diversen. Prjjzen van vrijdag Per kilo: heilbot 3.602.70, grote tong 6450, gi'ootmiddel tong 4.40 3.6Ó, kleinmiddel tong 43.50, kleine tong 1 43.50, kleine tong 2 2.50— 2, tarbot 1 3.803.10, zalm 7—5. Per 50 kilo tarbot 2 122, tarbot 3/106, tarbot 4 92, tongschar 68, grote schol 60, grootmiddel schol 6056, klein middel schol 5448, kleine schol 1 5045, kieine schol 2 4212, schar 3217, bot 138, verse haring 24 11, makreel 23—10, grootmiddel schelvis 4234, kleinmiddel schelvis 4431, kleine schelvis 1 4632. kl. schelvis 2 309.60, wijting 21— 8, grote gul 46--ƒ 36, middel gul 41— 30, kleine gul 2713.50, kleine haai 2521, poontjes 148, kleine rode poon 2 2115. Per 125 kilo: grote kabeljauw 184 120. Besommingen van vrijdag KW 49 25.460, KW 33 8150, KW 28 4660, KW 24 4220, IJM 204 4570, KW 93 5580, KW 142 1250. Aanvoer van zaterdag Drie trawlers, vijf loggers en 66 kotters voerden in IJmuiden 5427 kisten vis aan, benevens 150 stijve kabeljauwen en 30.000 kilo tong. Er waren 125 kisten schelvis, 250 wijting, 30 gul en kabeljauw, 2900 haring, 270 ma kreel, 40 pilchards, 1000 schol, 200 varia. IJM 72 Beatrice (29 augustus) 900 haring, 150 makreel, TX 32 en 2 400 haring, UK 97 en 104 400 haring, HD 79 (30 augustus) 125 schelvis, 30 gul en kabeljauw, 150 haring, 150 makreel, 15 varia, 150 stuks kabel jauw. VL 110 Micheil Jan (28 augustus) 450 kant jes, KW Dix-k Maria (29 augustus) 15 wij ting en 485 haring. Prjjzen van zaterdag Export: grote regels kabeljauw 112, kleine i-egels kabeljauw 57, kisten grote kabeljauw 146, kisten kleine kabeljauw 130, grote en middel schol f 5560, zetschol en schol I 4450, grootmiddel tong 3.604.000, kleinmiddel tong 3.40—3.70, tong I 3.40—3.70, slips 1.90—2.30, grote tarbot 2.70—/ 3.00. Binnenland: zwai'te koolvis 100, grote schelvis 4046, grootmiddel schelvis 3336, kleinmiddel schelvis 3336, pennen 3335, bx*aad 2527, wij ting 1218, grote gul 4550, mid del gul 3842, torren 2226, grote tong 4.70—5.00, schol II 30—33, schol III 13—23, haring 17—20, ma kreel 14—20. Besommingen KW 80 11.200, KW 69 2950, KW 109 1200, KW 175 5960, KW 57 4570, KW 129 1820, KW 119 550, KW 19 3260, KW 169 2450. KW 94 2020, KW 71 690 KW 128 770, KW 35 1010, KW 61 1640, KW 112 800, KW 96 3590, KW 92 1790, KW 21 1480. KW 17 2620, KW 60 620. Scheveningen 50 schelvis, 50 schol, 1250 trawlharing, 100 vleetharing, 400 spanharing, 1000 kilo tong, 2000 maatjesharing, 25 groene ha ring. Haringvangsten KW 2—6, KW 5—2, KW 6—20, KW 7—10, KW 9—12, KW 23—9, KW 25—12, KW 138—20, KW 147—10, KW 16—2, KW 54— 10, KW 140—2, KW 170—5, KW 15—5, KW 44—10, KW 45—5', KW 127—3, KW 48—75 thuisstomend, KW 1305 thuisstomend, KW 7010, KW 1635 thuisstomend. Geen vangst: KW 47, 41, 97, 22. Trekkers: KW 4—23, KW 73—30, KW 99—120, KW 40—30, KW 74—100, KW 81— 150, KW 95—60. Gemiddeld: Scheveningen 12, Katwijk 7. Op zee Het was goed weer om de noord. De vis serij was wat minder geworden. Er wer den 50 tot 350 manden haring en makreel per etmaal gevangen, twintig procent van de schepen ving niets. De Delft boekte een dagvangst van 250 manden haring, de Deining een dagvangst van 200 manden haring, de Alberta Hen- derika een dagvangst van 225 manden ha ring, de Allan Water deed een trek van 80 manden haring, de Dirkje een trek van twee pakjes. De loggers en kotters op de kust vingen ook minder, namelijk 50 tot 100 kilo tons en 8 tot 15 manden schol per etmaal.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7