NAJAARSBEURS GEBRUIKSGOEDEREN VREDENBURG GEBOUWEN ARTIKELEN VOOR HUISHOUDELIJK EN PERSOONLIJK GEBRUIK 2,46 BESPAREN fU 12 13 14 15 16 17 Tien maanden onderhandelen over invoerrechten Dr. Van der Mandele pleit voor verzoening tussen EEG en EVA Zwarte Kippen bedaren... Wall Street verwacht nieuwe recessie in deze winter De beurs Gecompliceerde kwesties Salarisverhoging in de Franse textielindustrie SCHEEPVAARTBERICHTEN 11 DE GA TT-CONFERENTIE I Nederlandse delegatie bij speciale EEG-comité Besprekingen tussen V.S. en Scandinavië uitgesteld Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland n i Renault verlaagt prijs van Dauphines Sluiting der banken op bepaalde zaterdagen Du Croo Brauns 7 dividend (onv.) Advertentie Toegangsprij f2.50 Catalogus f2.50 MAANDAG SEPTEMBER DINSDAG SEPTEMBER WOENSDAG SEPTEMBER DONDERDAG SEPTEMBER VRIJDAG SEPTEMBER ZATERDAG SEPTEMBER Voordelige gecombineerde vervoerbiljetten verkrijgbaar aan de N.S.-stations (Van onze redacteur voor economie) In Genève is op 1 september een conferentie begonnen die maar liefst tien maanden zal duren en waaraan ook Nederland deelneemt. Deze marathonconferentie handelt over uiterst ingewikkelde tarievenkwesties en is georganiseerd door de Algemene Overeenkomst voor Tarieven en Handel (G.A.T.T.) waarbij thans 37 landen waar onder Nederland als volledig lid zijn aangesloten. Het G.A.T.T. is in 1947 ontstaan op de conferentie die te Havana was belegd door de Economische en Sociale Raad der Verenigde Naties om tot de opstelling van een handvest voor de wereldhandel te komen. Alle deelnemende landen kwamen toen in het genot van de langs bilaterale weg verhandelde tariefconcessies en tevens werd een verbeterde uitgave van de reeds eerder tot stand gekomen „Algemene Overeenkomst voor Tarieven en Handel" uitgewerkt. Deze zou men een internationale grondwet voor de handel kunnen noe men, die tot doel had om in de vele handelsbeperkende en belemmerende maatregelen van na de oorlog orde te scheppen en om de ledenstatcn er toe te brengen zich alleen te beperken tot douanetarieven en af te zien van administratieve hindernissen, con- tingenteringen etc. Het G.A.T.T. was bij zfjn ontstaan dus niet anders dan een multi lateraal douaneverdrag, maar is inmiddels uitgegroeid tot een organisatie met tal van functies om het internationaal handelsverkeer verder te liberaliseren. Uiteraard ligt het volkomen in de lijn van het G.A.T.T. te streven naar ver laging van invoerrechten, er voor te zor gen dat de gedane concessies niet terug genomen worden, .of door andere maat regelen te niet worden gedaan. Alle af gesloten tariefconcessies vormen dan ook een integrerend bestanddeel van de Overeenkomst. Op 1 januari 1948 trad de Algemene Overeenkomst in werking en hij betrof toen 45.000 tariefposities. Op hot ogen blik is dit aantal geslegen tot ongeveer 60.000 posities, verspreid over de tarief- lijsten van de 37 ledenlanden. Tezamen hebben zij betrekking op meer dan de helft van de wereldhandel. Juist omdat alle ande re soorten handelsbelemmeringen steeds meer aan betekenis verliezen, wordt de functie van het G.A.T.T. belangrijker. Het invoerrecht is nu weer het échte middel tot invoerbeperking geworden en een ver laging daarvan betekent dus een werke lijke mogelijkheid tot verruiming van het handelsverkeer. Op de huidige conferen tie zal dit duidelijk blijken en verwacht mag worden dat er taaie onderhandelingen over iedere concessie gevoerd zullen wor den. Twee stadia De conferentie valt uiteen in twee ge deelten. Tot Kerstmis zal worden gemar chandeerd over bestaande overeenkomsten, die herzien zullen moeten worden in ver band met de invoering van het nieuwe E.E.G.-tarief. Het G.A.T.T. accepteert wel een douane-unie, maar op bepaalde voor waarden. De volledige afschaffing van dou ane-tarieven tussen de ledenlanden mag echter niet tot gevolg hebben dat de han delsbarrières tussen de aangesloten landen en derde landen groter worden. Tijdens het tweede stadium van de conferentie, dat in januari begint, zullen de voor het G.A.T.T. normale, bilaterale onderhande lingen worden gevoerd, waarbij tariefre ducties tegen elkaar worden uitgewisseld. De onderhandelingen met de E.E.G. De invoering van het E.E.G.-buitenta rief zal er toe leiden dat de vier tarieven (dat van Benelux, Frankrijk, West-Duits- land en Italië) voor bepaalde posities zul len worden verhoogd, voor andere ver laagd. Deze mutaties zijn noodzakelijk on der het E.E.G.-verdrag en zij komen niet op de normale G.A.T.T.-manier tot stand, namelijk door wederzijdse concessies van de landen die met elkaar onderhandelen. In artikel XXIV van de Overeenkomst, dat betrekking heeft op de vorming van tolunies, wordt nadrukkelijk gesteld dat ieder land dat zich bij een dergelijke unie aansluit en daardooor verplicht is zijn ta rieven aan het buitentarief aan te passen, consumptie voor eventuele mutaties moet geven aan derde landen, zoals dit in artikel XXVIII wordt gestipuleerd. In dit laatste artikel wordt gesteld dat een land dat wijziging in zijn tarieven wil aan brengen, contact moet opnemen tot heron derhandeling met de partner aan wie de concessie destijds gedaan werd. Maar daarmee niet alleen, want de speciale G.A.T.T. meest begunstigingsclausule waardoor alle ledenlanden volkomen pro fiteren van de meestbegunstiging die aan een der leden wordt toegestaan maakt het noodzakelijk dat ook gesproken wordt met de voornaamste leveranciers van het in de concessie bedoelde produkt, of met allen die in deze speciale interesse heb ben. Het land dat bepaalde tarieven bij voor beeld wil verhogen zal aan de landen waarmee onderhandeld wordt compensa tie moeten geven, hetgeen kan gebeuren door andere tarieven te verlagen. De mo gelijkheid bestaat dat de onderhandelings partners de compensatie niet voldoende achten, terwijl het betreffende land de ta riefsverhoging toch wil doorvoeren. De on bevredigde lidstaten mogen nu tegenmaat regelen nemen door destijds aan het land toegestane tolreducties terug te nemen. Dit kan natuurlijk nooit in overeenstem ming met de geest van het GATT zijn en daarom is in het verdrag bepaald, dat de landen verplicht zijn de totale conces sies op een niveau te houden dat voor de handel niet minder gunstig is als vóór de ze onderhandelingen het geval was. Bij de overgang van de nationale ta rieven naar het E.E.G.-buitentarief komt het dikwijls voor dat de eerste verhoogd of verlaagd moeten worden. In het ene land zal het tarief voor hetzelfde produkt stijgen, in het andere dalen. Hierin schuilt dus voor derde landen een soort compen satie. Er kunnen zich nu drie situaties voor doen: De zo verkregen compensatie kan onvoldoende zijn, omdat de verhogingen de verlagingen overtreffen; zij kan vol doende zijn. omdat deze elkaar in even wicht houden en zij kan een overcompen satie zijn, omdat de verlagingen verder gaan dan de verhogingen. Volgens de heer Jean Rey, lid van de Executieve Commissie van de E.E.G., zou het op de conferentie overhandigde buitentarief een geringere druk uitoefenen dan het ge middelde van de tarieven der deelnemen de landen. Er zouden dus in het buiten tarief aan derde landen al zonder tegen prestaties van hun kant, concessies zijn gedaan. Lineaire verlaging niet voldoende Uit het oog moet niet worden verloren, dat men er met een eenvoudige lineaire verlaging van het tarief, bij voorbeeld met tien of twintig percent, niet is. Men zal rekening moeten houden, met de grootte van de invoer in een bepaald land en moeten bezien hoe de verhouding ligt tus sen de import uit E.E.G.-landen en die uit derde landen. Een aanpassing aan het buitentarief door verlaging van de invoer rechten in een bepaald land, waartegen over dan verhogingen in andere E.E.G.- landen staan, kan voor een derde land toch zeer schadelijk zijn, als het, bij voor beeld. weinig belang heeft bij het land dat de tarieven verlaagt en veel bij de andere landen. Hier doen zich allerlei voor econonomen zeer interessante vraagstukken voor. Een indruk van de complexiteit van de onderhavige vraagstukken krijgt men als men weet, dat ongeveer 10.000 tariefposi ties van de vier nationale tarieven die aan het E.E.G. buitentarief moeten wor den aangepast, onder het GATT gebonden zijn. Bijna alle overige GATT-leden, in to taal 31 landen, hebben recht tot het voe ren van onderhandelingen, omdat zij of wel onderhandelingspartner, ofwel hoofd leverancier of geïnteresseerde zijn. Eerst moeten voor al deze posities com promissen gevonden worden en pas daar na kan over de algemene verlaging van het buitentarief met twintig percent ge sproken worden. Dit nu behoort tot de tweede etappe van de conferentie, maar deze zal, juist ook in verband met de zich verbredende kloof tussen E.E.G. en E.V.A. daarom van het grootste belang zijn. (Van onze correspondent) PARIJS. Tussen de vakbonden en de „unie van textielindustrieën" is een nieuw akkoord getekend, dat tot gevolg heeft dat de salarissen in de Franse textielindustrie met vier percent worden verhoogd. Het is tot stand gekomen door de samenwerking van de werkgeversorganisaties in de tex tielindustrie en van de vakbonden, zowel de socialistische, de communistische als de confessionele. De verhoging in kwestie geldt voor alle lonen en salarissen, zowel voor die van het leidende personeel als voor die van de arbeiders. Het percentage van vier percent heeft betrekking op de maandsalarissen en ook op het uurloon. De verhoging gaat in op 16 september aan staande. Het nieuwe- akkoord is gesloten op basis van de originele overeenkomsten, welke van juni 1953 het jaar van de grote Franse stakingen, dateren. Sedertdien zijn de lonen in de Franse textielindustrie in totaal negen keer verhoogd; het gevolg is dat zij thans 165 percent uitmaken van die van voor juni 1953. Daarmede is het gemiddel de inkomen van de werknemers in de Franse textielindustrie met meer percent gestegen dan dat van die in andere Franse industrieën. Terzelfdertijd is overeenge komen dat de ondertekenaars van het nieuwe akkoord voor het einde van het jaar weer bijeen zullen komen. Zij zullen dan onder andere vraagstukken welke be trekking hebben op het beroepsonderwijs, uitkering bij werkloosheid en nieuwe in deling van de loon- en salarisklassen be studeren. Naar het ministerie van Landbouw en Visserij mededeelt, heeft de regering be sloten oud-minister ir. C. Staf aan te wij zen als voorzitter van het speciale comité, dat voor de Ministerraad van de Europese Economischs Gemeenschap de besluiten voorbereidt op het gebied van het ge meenschappelijk landbouwbeleid. De Nederlandse delegatie in het speciale comité bestaat voorts uit drs. J. H. W. Hoogwater, plaatsvervangend directeur- generaal voor de buitenlandse economische betrekkingen van het ministerie van Eco nomische Zaken, prof. J. Kymmell, chef voor de directie integratie Europa van het ministerie van Buitenlandse Zaken en drs. W. Ie Mair, directeur voor de in ternationale economische samenwerking van het ministerie van Landbouw en Vis serij. Ter gelegenheid van het bezoek van Aussenwirtschaftsreferenten van de Westduitse Kamers van Koophandel had vanmorgen in het gebouw van de Rotterdamse Kamer van Koophandel een bijeenkomst plaats, waar de voorzitter van laatstgenoemde kamer, mr. dr. K. P. van der Mandele een inleiding hield. De heer Van der Mandele, sprekend over problemen met betrekking tot de Europese handelspolitiek, wees er allereerst op, dat ook thans nog voor de zakenman de overheid een zeer belangrijke factor is. Dit geldt zijns inziens in de laatste jaren opnieuw in zeer bijzondere mate voor West-Europa, waar de politici via de integratiegedachte weer een sterke invloed zijn gaan uitoefenen op de vormgeving van de economie in het algemeen en de inter nationale handel in het bijzonder. Naar sprekers mening kan de huidige situatie van Europa voor het bedrijfsleven maar tot één conclusie leiden: het zal de nodige distantie moeten betrachten tegen over iedere politieke tendens, die zich op dit ogenblik als definitief aankondigt. Hij wees op het gevaar, dat het bedrijfsleven de scheiding van Europa in de „zes" en de „zeven" als definitief gaat erkennen. Dit zou zijn inziens tot gevolg kunnen heb ben, dat de politieke constructies een weer spiegeling krijgen in de economische wer kelijkheid en dan zouden werkelijk reële en misschien wel onoverkomelijke moei lijkheden ontstaan om de kloof te over bruggen. Aanvaardbaar noemde spreker de ge dachte, dat de economisch sterkste lan den van dit continent de zwakkere onder steunen. met andere woorden dat door middel van economische en sociale fond sen het een en ander voor de achterge- De landingsrechten De luchtvaartbesprekingen, die vandaag zouden beginnen tussen de Scandinavische en de Amerikaanse regeringsautoriteiten in Kopenhagen, zijn uitgesteld tot woensdag. Een van de leden van de Amerikaanse delegatie, de heer Minetti, kan namelijk niet eerder dan woensdag in Kopenhagen zijn. De besprekingen zijn gisteren formeel geopend. Inmiddels heeft de Amerikaanse delega tieleider, de heer Edward Bolster, ver klaard dat de Amerikaanse autoriteiten niet de bedoeling hebben de landingsrech ten van de S.A.S. in Amerika te besnoeien. ..Wij hebben alleen de opdracht de De- staande verschillen te vereffenen" zo zei hij. De heer Bolster is directeur-generaal van het Amerikaanse ministerie van Transport. bleven gebieden van Europa wordt gedaan. Men behoeft naar sprekers oordeel de dis cussies bepaald niet te bemoeilijken door een strijd over supra-nationale construc ties. Over de doorbreking van de impasse die tussen E.E.G. en E.V.A. is ontstaan stelde de heer Van der Mandele dat een oplossing kon worden gevonden door de „zes" zich te laten aansluiten bij de „zeven". Wij moeten, zei spreker, dadelijk begin nen en ons stellig voornemen tijdens nieu we onderhandelingen de geschillen niet opnieuw tot uitbarsting te laten komen. Het middel om dit te voorkomen tijdens de interimperiode is, zei spreker, dat wij, voorzover verstoringen in het handels patroon acuut dreigen te worden, voor die produkten welke in het intra-Europe- se handelsverkeer van grote betekenis zijn in het kader van het GATT-tarief reducties op mondiale basis verlenen, die gelijke tred houden met de tariefreducties, welke binnen de „zes" en de „zeven" tot stand komen. Op die wijze zal althans in Europa een wapenstilstand zijn bereikt, een wa penstilstand, tijdens welke de onderhan delingen kunnen worden gevoerd over de bouw van de vaste brug naar de toekomst van een werkelijk verenigd Europa. Philips-India Philips behoort tot de ondernemingen die be staande fabrieken in India gaan helpen bij het fabriceren van draagbare radio's. De Indische minister voor de Industrie Manoebhac Sjah heeft hierover enkele mededelingen gedaan in het In dische parlement. Behalve Philips zijn er bij be trokken de Duitse firma Saba en de Engelse General Electric, Gramophone Col, Murphy Ra dio, Bush Radio en L. K Kole. Met enkele van deze ondernemingen hebben Indische fabrieken reeds overeenkomsten gesloten betreffende tech nische en financiële steun. De Cubaanse olie-import. Hel Cubaanse Petroleum Instituut heeft aange kondigd dat in augustus in totaal 1.609.527 barrels ruwe olie. 404.304 barrels stookolie. 129.596 barrels kerosine en 23.020 barrels vlicgtuigbenzine uit de Sovjet-Ufiie werden geïmporteerd. Aagtedijk 12 v. Colombo n. Aden. Aalsdijk pass. 12 Azoren n. Halifax. Aarriijk 12 570 m. n.n.w. Azoren n. Le Havre. Acila 12 v. Curacao n. Thameshaven. Adrastus 12 v. Suez n. Aden. Agamemnon 12 v. Poit of Spain r.. Guanta. Albireo 11 v. Genua n. Port Said. Aichiba 12 145 m. z.z.w. Ouesant n. Antwerpen. Alcor 12 1050 m. n.w. Fremantle n. Aden. Algenib pass. 12 Aden n. Suez. Alpherat 12 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Aludra 13 v. Rotterdam n. zee (proeftocht). Ammon 13 te Rotterdam. Ampenan 12 530 m. o. Guardafui n. Djibouti. Amsteldijk 12 450 m. n.n.o. Fayal n. Antwerpen- Amstelhoek 12 v. Colombo n. Bar.dar Shapur. Amstellaan 12 125 m. o.z.o. M'boume n. Fremantle. Amstelmcer 12 130 m. w. Tokio. 13 te Kobe vervv. Amstelsluis 12 400 m. z.w. Adelaide n. Karachi. Amstelvcld 12 800 m. n.w. Fremantle n. Albany. Antiijk 12 180 m. z.w. Bermuda n. Havana. Annenkerk 12 dwars Finisterre n Antwerpen. Appingedijk 12 te Bremen v. Rotterdam. Area 13 te Mer.a Al Ahmadi. Arendsdijk 12 te Port Everglades. Arendskerk 12 150 m. n.n.w. Lissab. n. Marseille. Ares 12 v. Guayaquil n. Callao. Argos 11 v Ormilia, 12 le Istanbul verwacht. Arnedijk 12 te Tampa. Asterope 12 600 m. o.z.o. Kp. Race n. Hampton R. Baarn 12 te Emdcn. Barcndrecht 12 170 m. n.w. Alexandrië. R'dam. Billiton 12 v. Manilla n. Cebu. Bintang 11 v. Bremen n. Antwerpen. Breda 12 v. Puerto Cabello n. Guanta. Bussum 13 te Salvador. Caltex Delft 12 540 m. n.w. Cocos eil. n. Sydney. Calt. Eindhov. 12 210 m. n.n.o. K. Villano n. Sidon. Caltex Gorichem 13 te Rotterdam. Caltex Nederland 12 65 m. n. Hull n. Fawlcy. Calt. Pernis 12 450 m. n.w. K. Leeuwin n. Colombo. Caltex Rotetrdam 12 140 m. o. Massawa n. Suez. Calt.The Hague 12 95 m. n.n.o. Esbjerg n. K'hagcn. Carrillo 12 v. Nasau n. Puerto Barrio. Celebes 13 v. Aden n. Suez. maribo naar Rio de Janeiro. Charis 13 te Paramaribo verwacht. Chiron 12 v. Puerto Cabello n. Paramaribo. Cinulia 12 890 m. z.w. Fayal n. Rotterdam. Cities Service Valley Forge 11 190 m. n.o. Para- Dshomeykust 11 v. Douala n. Vitoria. Daphnis 10 v. Paramaribo n. Nickerie. De Eerens 12 v. Djeddah, 13 te Port Sudan verw. Delft 12 40 m. o.n.o. Cherbourg n. Amsterdam. Diloma 12 v. Lavera n. Napels. Advertentie ADVOKAAT - MMDWADF \c„ LIMONADE TOT 1 JAN. VOOR 5 KIPPEN: 1 literfles Monaco en 1 fles Orana limo nade voor de halve prijs. U heeft dan een ^.reductie van 2,46 en... 2 nieuwe kippen. De hogepriesters van de Amerikaanse economie, die in Wall Street zetelen, geloven dat Amerika voor de winter, wellicht omstreeks de tijd van de presidentsverkiezingen, een nieuwe economische recessie zal doormaken. Deze recessie zal onder invloed staan van de natuurlijke ontwikkeling in de economie en van de situatie die men kent als „een verkiezingsjaar". De meningen over de omvang en de duur van de recessie zijn verdeeld maar de vrees ervoor is reeds thans veel beter merkbaar en ook duidelijker omlijnd dan het geval was aan het begin van de recessie in 1957 en 1958. Een lid van de Amerikaanse Kamer van Koophandel, Emerson P. Schmidt, is van oordcel dat er nog talrijke factoren zijn die de recessie zullen tegenhouden, maai de economen van het vakverbond AFL- CIO menen dat als eerste aanduiding van een 'recessie de koersstijgingen, zoals die normaal in de herfst in Wall Street geno teerd worden, zullen uitblijven. Het weekblad „Business Week" ver klaart dat de meesten van een groot aantal naar hun voorspellingen gevraagde econo men overtuigd is van de komst van de terugslag. „Insiders Newsletter", ook een blad voor de zakenwereld, meldde dat regeringsdes kundigen al weddenschappen afsluiten over een recessie tegen eind van dit jaar of begin volgend jaar. Men acht het niet uitgesloten dat de economie zich in het laatste kwartaal van 1960 een weinig zal herstellen, maar het herstel zal onder het peil van de jaarlijkse herfstverbeteringen blijven Er is niemand die erg optimistisch gestemd is. Renault heeft bekendgemaakt, dat zij de prijzen van twee van haar Dauphine modellen heeft verlaagd. De Dauphine Standard kost thans 5.779 nieuwe frank in plaats van 5.924 nieuwe frank, terwijl de prijs van de Dauphine Gordini verlaagd is van 6.800 tot 6.545 nieuwe frank. De Nederlandse bankiersvereniging heeft besloten, dat ingaande deze maand de ban ken elke derde zaterdag van de maand voor het publiek gesloten zullen zijn. De banken te Amsterdam en Rotterdam heb ben evenwel de mogelijkheid verschepings documenten, waarvan de verzending naar het buitenland geen uitstel kan dulden, aan de kas in ontvangst te nemen. Aan staande zaterdag, 17 september, zullen, zo als gemeld, de banken gesloten zijn. Diogenes 12 v. Rotterdam, 13 te Amsterdam. Dordrecht pass. 12 Finisterre n. Rotterdam. Dorestad 13 te Amsterdam. Eenhoorn 12 v. Izmir n. Piraeus. Elizabeth B 12 190 m. w.n.w. Flpres n. Houston. Esso Amsterdam 12 35 m. z.z.o. Finist n. Pt. Said. t-sso Nederland 12 dwars Aden n. Suez. Forest Hill 12 35 m. z.z.w. Kuria Muria n. Suez. Forest Lake 12 125 m. n.n.o. Finist. n. Isle of Gr. Forest Town 12 180 m. n.w. Colombo n. Fremantle. Fravizo 12 v. Dublin n. Liverpool. Geestland 12 520 m. w.z.w. Scillys n. Preston.t Gooiland 13 te Seattle. Graveland 12 te Las Palmas verwacht. Guineekust 12 te Lagos v. Accra. Haarlem 12 te Bahia/Honda n. Terneuzen. Hathor 11 v. San Juan n. Antwerpen. Hector 12 250 m z.w. Ouessant n. Antwerpen. Helema 12 v. Point a Pitre n. San Juan. Hersilia 10 v. St. Lucia n. Roseau Hestia 12 v. Georgetown n. Puerto Ordaz. Hilversum 12 100 m n. Tereeira n. Bermuda. Hydra 10 Ie Antwerpen n. Amsterdam. Iliersum 12 v. Mobile n. Jacksonville. Ivoorkust 13 te Le Havre. Jagersfontein 12 210 m. n.w. Dakar n.Las Palmas. Johannes Frans 12 te Coquimbo. Joseph Frering 11 v. IJmuiden n. Monrovia. Kalinga 12 te Rotterdam. Kalydon 12 te Sydney verwacht. Kara 15 in Suezkanaal verwacht n. Landsend. Karakorum 13 te Singapore. Ksrimun 12 25 m. w. Sabang n. Aden. Karsik 13 te Beira. Katelysia pass. 12 Mona eil. n. Perth Amboy. Kenia 12 te Diego Suarez v Mombasa. Kermia 11 v. Fredericia n. Rotterdam. Kertosono 12 v. Akaba n. Suez. Khasiella 12 450 m. z.z.w. Cocos eil. n. Abadan. Kieldrecht 12 v. Rangoon n. Chittagong. Kinderdijk 12 te Tampico v. Miami. Koningswaard 12 950 m. n.o. Saba eil. n. Harburg. Kr.pionella 14 te Stanlow verwacht. Koratia 12 te Cardon verwacht. Kosicia 12 v. Willemstad n. Buenos Aires. Krebsia 12 100 m. v. Gibraltar n. Mena Al Ahm. Kreeft 12 v. Rotterdam n. Narvik. Krvptos 12 v. Philadelphia n. Curasao. Kylix 13 te Stanlow verwacht. Laarderkerk pass. 13 Gibraltar n. Rotterdam. Laga 13 te Haukipudas. Langkoeas 12 v. Rotterdam n. Bremen. Larenberg 12 225 m. n.n.w-. Bonin eil. n. Miikeko. Lelykerk 12 v. Bahrein n. Kuwait. Laga 12 20 m. o. Umea n. Haukipudas. La wak 12 110 m. w.z.w. Gavdo n. Lissabon. Lc-uvekerk 12 40 m. n.o. Socotra n. Aden. Liberiakust 12 v. Bremen n. Hamburg. Liberty Bell 12 120 m. w.n.w. Malta n. Port. Said. 1 imburg 12 rede Khorramshar. Loenerkerk 12 te Antwerpen. Loosdrecht 12 10 m. n. Akaba. Lutterkerk 12 v. Rotterdam. 13 te Amsterdam. Maas 12 20 m. z.w. Odessant n. Tripoli. Maaslloyd 13 te Singapore verwacht. Mariekerk 12 100 m. n.o. Finisterre n. Marseille Marnelloyd 12 46 m. o. Sabang n. Colombo. Meerdrecht 12 50 m. n.o. Ouessant n. IJmuiden. Meerkerk 13 te Kaapstad. Memnon 12 838 m. o.n.o. Barbados n. Paramaribo. Mentor 11 v. Lopasmata n. Izmir. Merseyllovd 12 80 m. n.o. Ras Fartak n. Damman. Merwelloyd pass. 12 Malta n. Port Said. Minos 12 90 m. w. Bornholm n. Turku. Mitra 20 te Curasao verwacht. Modjokerlo 13 te Cebu. Moordrecht 12 140 m n.w. Alexandrië n. L'end. Munttoren 12 te Malta v. Stanlow. Musi 12 320 m. w. Straat Torres n. Port Moresby. Naess Comm. 12 130 m. o.n.o. Bahrein n. Pt.. Said. Naess Tiger 12 v. Puerto La Cruz n. New York. Nanusa 11 v. Montreal n. Toronto. Naranio 13 bij Hoek v. Holland verw. n. R'dam. Navicella verm. 15 v. Rotterdam n Curasao. Neder-Ebro 12 400 m. z.z.o. Bangkok n. Labuan. Neder-Weser 12 dwars Oran n. Tripoli. Nieuwe Tonge 13 te Duluth verwacht. Noordwijk 13 te Monrovia. Notos 12 40 m. z.z.w. Ouessant n. Savona. Oostkerk 12 300 m z. Chagos eil. n. Aden. Ootmarsum 12 te Le Havre v. Jacksonville. Oranje 12 v. Genua n. Port Said. Osiris 12 v Rotterdam n. Hamburg. Ossendrecht 12 le Emden n Brunsbüttel. Ouwerkerk 13 te Amsterdam. Cverijsel 12 te Suez. Papendr. 12 375 m. z.z.o. Bermuda n. Novorossisk. Parkhaven pass 12 Finisterre n. Rio de Janeiro. Pendreclvt 12 te Kp. Lopez verwacht. Pericles 12 t.e Callao. P G. Thulin 13 te Callao. Fhilidora 12 80 m. n.n.w. Perim n. Gibraltar. Philine pass. 12 Pantellaria n. Thameshaven. Philippia 12 105 m. v. Ras Fartak n. Gibraltar. Prins Casimir 12 60 m. n. Landsend n. Glasgow. Prins der Nederlanden 12 v. Curasao n. Aruba. Prins Willem III 12 v. Le Havre n Montreal. Prins Willem v. Oranje pass. 12 Anticosti eiland naar Montreal. Radja 12 150 m. n Chagos eil. n. Fremantle. Reza Shah The Great 12 60 m. n.o. Bouagroni naar Whitegaté. Ridderkerk 12 Port Said verwacht. Riouw pass. 12 Kp. Leeuwin n. Adelaide. Rondo 12 8 in. n. Socotra n. Singapore. Rossum pass. 12 Puerto Rico n. San Lorenco. Rotte 12 v. Ancona n. Triest. Rotterdam 12 370 m. o.z.o. Kp Race n Southampt. Ruys 13 te Montevideo. Ri-ndam 12 810 m. n.w. Landsend n. Southampton. Riinkerk 13 te Rotterdam. Saloum 13 v. Bordeaux n. Duinkerken. Schelöelloyd 12 te Malta v. Stanlow. Scherpende, pass. 12 Brunsbüttel n. Novorossisk. Sc-hic 12 960 m. z.w. Azoren n. Port of Spain. Schouten 12 te Dar Es Salaam v. Mtwara. Scnegalkust 12 90 m. z.z.w. Finist n. Antwerpen. Siberoet 12 240 m. z.w. Chittagong n. Singapore. Silindóeng 12 160 m. z.z.w. Makassar n. Brisbane. Skadi 13 te Triëst. Socrates 12 840 m. z.o. Bermuda n. Bremen. Soestdijk 13 te Norfolk. Sommelsdijk pass. 12 Startpoint n. New York. Stad Amsterdam 12 90 m. n. L. Palmas n. Calais. Stad Breda 12 te Vlaardingen. Stad Haarlem pass. 12 Berlenga n. Amsterdam. Stad Leiden 12 45 m. w. Oporto n. Italië. Stad Maassluis 11 v. Freetown n. IJmuiden. Stad Maastricht 12 300 m. w. Casablanca n. Vitoria. Stad Schiedam 12 90 m. z.w. Stavanger n. Narvik. Stanvac Djirak 14 te Sungeigerong verwacht. Stanvac Pendopo 12 te Kuching. Stanvac Talang Akar 12 te Siak-rivier. Statue of Liberty pass. 12 Str. Ormoesz n. Genua. Stentor 12 v. Bizerta n. Tripoli. Steven 12 te Bone. Straat Banka 12 te Fremantle Straat Rio 12 800 m. z.w. Sabang n. Penang. Sur.et.ta 12 650 m. w.n.w. Finist. n. Thameshaven. Tehama 12 te Antwerpen n. Isle of Grain. Tara pass. 12 Fernando Noronha n. Santos. Taria 13 te Bombay. Telamon 13 te Carupano. Thuredrecht 14 te Norfolk verwacht Tjibantjet 12 v. Hongkong n. Singapore. Tjiliwong 12 v. Bluff n. Sydney. T.iiluwah 12 180 m. o.n.o. Guam n. Nagoya. Tjimanuk 12 v. Napier. 12 te Wellington verw. T;imenteng 12 te Mombasa verwacht Tjinegara 13 te Singapore. Tjiwangi 12 98 m. n.w. Kp. Valsch n. Sydney. Van Heemskerk 12 540 m. o.n.o. Maur. n. Maurit. Van Neck 12 v. Napier n. Wellington. Van Spilbergen 12 v. Walvisbaai n. Kaapstad. Van Waerwijck 12 v Cairns n. Manilla. Vasum 12 150 m. n.n.w. Kp. Guardafui n. Mena. Viana pass. 12 Gibraltar n. Rotterdam. Vivipara 12 te Balboa. Vlist 12 600 m. n.w. Azoren n. Amsterdam. W. A. Jones 12 125 m n.w. Muscat n Ph.delphia. Waterland 12 150 m. z.z.o. Madeira n. Amsterdam. Waterman 12 te New York verwacht Witmarsum pass. 12 Vlissingen n. Antwerpen. Woensdrecht 12 v. Banias n. Teneriffe. Wonogiri 12 150 m. z.z.o. Kp. Delgado n. Dar Es Salaam. Wonosari 12 11 m. z.o. Beachyhead n. Lissabon. Zaankerk 12 275 m. n.n.o. Singapore n. Aden. Zaanland 14 te Angra Dos Reis verwacht. Zafra 13 te Mena. Zeeland 13 v. Aden n. Suez. Zonnekerk 12 v. Marseille n. Ger.ua. Zuiderkruis 12 v. Melbourne n. Sydney. KLEINE VAART Ank T 10 te Delfzijl v. Amsterdam. Areas 10 v Algiers n. Tunis. Ardeas 12 te Pasajes verwacht v. Rotterdam. Bab T 11 te Utklippan n. Amsterdam. Bloemgracht 11 te Helsinki. Brouwersgracht pass. 12 JE-11 v. Tolkis n. A'dam. Draco 12 50 m. z.w. Casquets n. Rotterdam. F.'lsa 10 te Delfzijl v. Harlingen. Joost 10 te Ostrand v. Delfzijl. Leliegracht 12 te Amsterdam. Midas 11 v. Valencia n. Barcelona. Pallas 12 te Antwerpen n. Amsterdam. Phidias 12 10 m. n. Kp. Bonn n. Piraeus. Plato 12 10 m. z.w. Beachyhead n. A'dam. Ponza 10 te Delfzijl v. IJmuiden. Quo Vadis 12 v. Civitta Vecchia te Ceuta verw. Strabo 10 te Malaga n. Cadiz. Tilly 10 Kiel gepass. n. Karskaer. Twee Gebroeders 14 v. Helsinki te Lübeck verw. Westerdok 12 12 m. z.o. Smlthknoll n. Rotterdam. SLEEPVAART Barentsz Zee pass. 8 Fayal. Maas 11 v. Noordzee te Hoek van Holland. In de komende jaarvergadering van de n.v. Machinefabriek Du Croo en Brauns in Amsterdam zal over het per 30 juni ge- eindigde boekjaar 1959/60 een onveranderd dividend van zeven percent worden voor gesteld. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buitenlands bankpapier vandaag geldend in Amsterdam luiden: Engels pond 10.55—10.65, Amerikaanse dollar 3.75—3.79, Canadese dollar 3.35—3.90, Franse frank (100) 75.00—76.50. Belgische frank (100) 7.25'/:—7.30'/:, Duitse mark (100) 90.10—90.60, Zweedse kroon (100) 72.40-73.40, Zwitserse frank (100) 87.35— 87.85, Italiaanse lire (10.000) 60.00—62.00, Deense kroon (100) 54.5055.50, Noorse kroon (100) 52.50 53.50, Oostenrijkse schilling (100) 14.5314.63, Portugese escudo (100) 13.15 13.30, Spaanse pe seta (100) grote coupures 6.20—7.35. UNILEVER FLAUW Het was gisteren een slechte dag voor Unilever. Het was zeer druk in de hoek van het Unileverconcern en menig stuk veranderde van eigenaar. De gemaakte fout bij de produktie van de margarine heeft het Unileverconcern grote financiële schade berokkend. Toen de Planta-affaire gepubliceerd werd, noteerden de certifi caten circa 920 percent. Gisteren schom melde de koers rond de 790 (823V-.). De beurs is van mening dat een spoedig koers- herstel voor de Unilever-certificaten zeker tot de mogelijkheden behoort. Philips 1253 circa 12 punten lager. De handel was kalm. AKU 5 op 523 en Hoogovens 10 op 890. Kon. Olie een gulden lager op f 124,60. In de scheepvaarthoek was het zeer rustig bij koersverliezen van doorelkaar circa drie punten. Cultuurfondsen verwaarloosd en eerder lager voor HVA. Staatsfondsen zeer stil en iets gemakkelijker. De 4 percent Dordrecht werd voor het eerst genoteerd en kreeg een adviesprijs op 100. (Uitgifte- koers 99 Va). Claims Riva kregen voor de eerste verhandeldag een adviesprijs op 300 per claim per aandeel van f 500, overeenkomende met 470 percent voor de oude aandelen. (ANP) Figée van 203 op 202. VERHANDELDE FONDSEN. 9 september 12 septembei Totaal 444 411 Hoger 197 (44.3°/o) 138 (33.6%) Lager 167 (37.6%) 209 (50.8%) Gelijk 80(18.1%) 64(15.6%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U520522 )4 520 Kon. Olie124.50—125 124.60 Philips 1245—1257 1245 Unilever 790—805 790 Hoogovens 893—897 893 VOORBEURS VAN HEDEN. Slot A.K.U. 518—521 519 Kon. Olie124.60-124.70 gl ƒ124.40 Philips 1239—1245 1247 Unilever 792—799 800 Hoogovens 893—894 892 Vorige slotkoers Amsterd. Bank 439 Ned. Handel Mij. 311 Rotterd. Bank.. 364 Twentsche Bank. 317 A.K.U 522 Albert Heijn 491 62214 Billiton Mij. II 455 Bols 601 Bührmann Papier 528 Deli Mij 180.— Dordtsche Olie 598 3A Fokker 440 Heineken's 797 Hoogenbosch Sch. 299 3A Hoogovens 893 H.V.A 147)4 660 475 K.L.M 105.- Kon. Ned. Zout 999 Kon. Olie 125 Müller Nat. Bezit 431K Nederl. Ford 621 Ned Gist- en Sp. 435 Ned. Kabelfabr. 660 Philips Gem. Bez. 1256)4 Philips Pref 333 A'dam Rubber 11394 Sikkens Groep 938 Stokvis R S 287 Thomassen Dr. 71? Unilever 799 <4 Van Berkel's Pat. 377 Van Gelder Pap. 330 Van der Heem 385 Ver. Machinefabr. 261 Wessanen 360 Wilton Fijenoord 207 Zwanenberg-Org. 870 Interunie 219.— Robeco f 242.50 f 495.— Ver. Bezit v. 1894 f 141.— H.A.L 147)* K.N.S.M 193 N. Scheepv. Unie 153)4 Ommeren. Phs. v. 295 Stoomv. Mij. Ned. 170 Anaconda 49 )4 Kennecott Copper 80 Aluminium Ltd.. 31 )4 Bethlehem Steel.. 42 K U.S. Steel tvA Republic Steel 58)4 American Motors 22 General Motors.. 431 Vis Cities Service 42 Yx Shell Oil 65)4 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank). NEW YORK: OPNIEUW LAGER Als gevolg van de orkaan Donna is de handel op de Newyorkse beurs gisteren tot de snelheid van een slak teruggevallen en bereikte een laagtepunt zoals in zes weken niet is voorgekomen. De prijzen waren reeds vanaf het begin gedrukt, maar in casseerden hun zwaarste slag tegen net einde. Ook waren er berichten dat het er in de staalhoek allesbehalve rooskleurig uitziet. De staalproduktie voor deze week is begroot op 52,7 percent van de capaciteit. In totaal werden 2.160.000 aandelen ver handeld. Van de 1183 verhandelde fondsen waren er 300 hoger en 660 lager. Het in dustriegemiddelde kwam van 614.12 op 609,35 en dat van spoorwegen van 134.76 op 133.76, dat van openbare nutsbedrijven van 96.45 op 95.92. (UPI)

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 11