Orkaan hield danig huis maar spaarde New York Fa. B. ENGELENBERG r NAAIMACHINES WERELDNIEUWS AANBOD TOT SCHADEVERGOEDING Van dag tot dag Sociale onrust in Frankrijk C"Praatótcel DINSDAG 13 SEPTEMBER 1960 3 Essentieel Op de boterham... hée'rlijk en voordelig Regering komt arbeiders tegemoet met opslagen Amerikaans vlootbezoek aan de Baltische Zee Op de Cholera eist in India al 6.498 mensenlevens Honderden kinderen in overstroomde scholen QFFICIslE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Politiek beraad in Laos Zending in Indonesië ernstig geschokt door diplomatieke breuk Verplicht hedrijfspensioen voor schoenmakerij De oppervlakkige waarnemer zou enige voldoening kunnen gevoelen bij het kennis nemen van berichten der Zuidafrikaanse regering, volgens welke zij voornemens is de gezagspositie van de negers in hun eigen woongebieden te verbeteren. Hij zou zelfs kunnen concluderen dat de Zuidafri kaanse regering door de ongeregeldheden en daaropvolgende buitenlandse ergernis over de ontrechting der kleurlingen een les heeft geleerd en het plan heeft opgevat het lot der negers te verzachten. En wanneer men dan héél oppervlakkig oordeelt, zou men ook nog kunnen veron derstellen dat er een scherfje van de apartheidspolitiek is afgesprongen, zodat men de toekomst met vertrouwen tege moet mag zien. Voor de zorgvuldige en verstandige be schouwer echter zal het weldra duidelijk worden, dat men hier te maken heeft met een consequente toepassing van de apart- heidsbeginselen, die nu eenmaal van de grond af gefundeerd zijn op de exploitatie van de zwarte arbeidskrachten in een zo efficiënt mogelijke vorm. Niet voor niets zijn de nieuwe maatregelen bekendge maakt door de minister van Financiën! De ongeregeldheden, de tekenen van on rust en verzet en de ontwikkelingen in de rest van Afrika hebben het vertrouwen van buitenlandse beleggers in de toekomst van de Zuidafrikaanse Unie ondermijnd. Er zijn reeds financiële interessen terug getrokken en nieuwe investeringen van buitenlandse ondernemingen worden ver traagd of verhinderd door de onzekere verwachtingen, die een chaotische uit komst van de fatale apartheidspolitiek vrezen. En aangezien de zwarte bevolking van de Zuidafrikaanse Unie er bij begin sel slechts is als economische factor en als zodanig dient te worden instandge houden en verzorgd, probeert de regering nu door haar apartheidspolitiek die factor opnieuw zo voordelig mogelijk te doen werken in het geheel van haar economisch plan. Zoals men een machine verbetert wan neer zij blijkt niet geheel efficiënt te zijn, zo verbetert men thans de zwarte mensen machine door haar boeien iets losser te maken en de negers binnen de grenzen der strikte apartheid met wat privileges te sussen. In het kader van de apartheid zijn der gelijke methodeveranderingen heel goed mogelijk en ook vaak wenselijk, doch zij onderstrepen dan nog duidelijker de be ginselen: de zwarten zijn er voor de blan ken, zoals een veestapel er is voor de economische belangen van de boer. Rui me, nette stallen, goede voeding, bewe gingsvrijheid tot het einde van de ketting en vooral voorkomen dat de smartekre- ten van getergde dieren naar buiten door dringen. Een goede boer zorgt goed voor zijn die ren. Maar het zal nooit in zijn hoofd op komen, voor hen een plaats aan zijn tafel in te ruimen. Want de muur tussen hem en hen reikt tot aan de wolken. Dat is apartheid. En daarom is de keu ze tussen apartheid of anti-apartheid let terlijk een keuze tussen zwart en wit, zon der tussenliggende nuances. De keuze tus sen erkenning van mensen als mensen of als economische factor zonder gelijkheids rechten. Wie niet over de muur die tot de wolken reikt kan heenklimmen, zal nooit begrijpen wat hem eigenlijk te verwijten valt. Zo is de tragedie der apartheid in feite een tragedie van persoonlijke, inner lijke aard, die niet met politieke penne- streken is op te lossen, noch met veroor delingen van buitenaf te genezen zal zijn, noch met goede wil zal kunnen worden overwonnen, zolang Zuid-Afrika's blanken zichzelf niet zullen kunnen genezen van een essentieel misverstand in het diepste innerlijk van hun eigen, persoonlijke we zen. Advertentie Grote pot 1,4 5 Middelpot 0,98 met handige schroefsluiting (Van onze correspondent) PARIJS De herfst is ook voor Frank rijk het jaargetijde van sociale onrust, van stakingen en zelfs wel van revoluties. Hoe het dit jaar zal gaan blijft nog een open vraag. De regering heeft de vakbon den een ronde voor willen zijn en het be sluit genomen tot verscheidene loonsver hogingen. Zo wordt de kinderbijslag met ingang van 1 oktober aanstaande met vijf percent verhoogd, de werkloosheidsuitke ring met tien percent, terwijl het S.M.I.G., het minimum uurloon, ook met een nog nader te bepalen percentage zal worden vermeerderd. Toch zijn de Franse vak bonden niet tevreden, omdat zij van oor deel zijn dat de gemiddelde koopkracht van de arbeider is teruggelopen sedert het voorjaar. Daarbij komt de bekorting van de werktijd bij Renault, die nogal enige ongerustheid onder de arbeiders heeft ge wekt. Die kan in twee richtingen uitwer ken: of zij beperken hun looneisen omdat zij bevreesd zijn voor gehele of gedeelte lijke werkloosheid, dan wel zij komen met nieuwe looneisen om ook bij kortere werk tijden hun inkomen op peil te kunnen hou den. Anders zijn het meestal de communis tische vakbonden die het eerst met eisen komen aanzetten. Deze keer doet zich de wat paradoxale situatie voor, dat de socia listische en confessionele vakbonden zijn voorgegaan, omdat zij zich niet de wind uit de zeilen willen laten nemen door de communisten. Eigenlijk achten zij ech ter het ogenblik voor een nieuwe actie nog niet gekomen. Zij zijn echter bevreesd door de grotere aanhang die de communistische vakbonden (wier effectieven na Boedapest sterk wa ren teruggelopen) de laatste tijd, slim spe lend op de wens naar vrede in Algerije van het grootste deel van de Franse ar beidersbevolking en op haar angst voor teruglopende economische bedrijvigheid, hebben verworven. Hoe het ook zij, het ziet er niet naar uit dat reeds vroeg in de herfst grote so ciale conflicten tot uitbarsting zullen ko men. Ook al omdat president De Gaulle, die zijn handen vrij wil hebben voor zijn veel-nastrevende buitenlandse politiek eer der geneigd schijnt de arbeiders tegemoet te komen in hun looneisen, mits deze bin nen de perken blijven. HAMBURG. (UPï) De Amerikaanse zware kruiser „Macon", zal van 5 tot 10 oktober een bezoek brengen aan de West- duitse haven Kiel. Het is de eerste maal na de tweede wereldoorlog, dat een Ame rikaans oorlogsschip zich naar de Balti sche Zee zal begeven. De Russen hebben in de laatste jaren verschillende malen gezegd de' Baltische Zee als hun privé oefengebied te beschouwen. Naar verluidt zou de „Macon" oorspron kelijk Hamburg bezoeken. De bestemming werd later gewijzigd in Kiel. Volgens Weslduitse marinekringen zou de wijziging in het programma duidelijk de Amerikaan se bedoeling tonen, om een vlagvertoon- reis door de Baltische Zee te maken. Te- zelfder tijd zullen twee Amerikaanse tor pedojagers in Hamburg afmeren. De kern onderzeeboot Triton brengt in de periode van 2 tot 10 oktober een bezoek aan de Duitse havenstad Bremerhaven. Advertentie De Directie van Van den Bergh en Jurgens N.V. maakt bekend, dat zij aan hen die geleden hebben aan de huidaandoening, welke wordt toegeschreven aan het gebruik van Planta of andere door haar geleverde margarine, de door hen geleden schade zal vergoeden volgens de hieronder vermelde regels: 1. Ongeacht de vraag of Van den Bergh en Jurgens N.V. voor het ontstaan der huidaandoening aansprakelijk is, zal alle schade binnen de grenzen van wet en rechtspraak worden vergoed. 2. De vergoeding dient te worden aangevraagd op een formulier, dat schriftelijk kan worden aangevraagd bij Van den Bergh en Jurgens N.V. Postbus 1252, Rotterdam en dat de nodige aanwijzingen zal bevatten. Indien voor meer leden van eenzelfde gezin vergoeding wordt ver zocht, gelieve men het aantal hiervau bij de aanvraag van het for mulier te vermelden. 3. Het formulier zal ook de nodige aanwijzingen bevatten hoe de ver eiste medische verklaring kan worden verkregen. Men wordt dus dringend verzocht zich niet tot zijn arts te wenden voordat men het formulier heeft ontvangen. 4. Het formulier dient, tezamen met de medische verklaring en alle bewijsstukken van de schadeposten, waarvoor vergoeding wordt ge vraagd, te worden ingezonden aan Van den Bergh en Jurgens N.V., Postbus 1252, Rotterdam. 5. De vergoeding van die schadeposten, welke zonder nader onderzoek op de ingezonden stukken kunnen worden afgedaan, zal zo spoedig mogelijk na de administratieve controle per postwissel worden uitbetaald. 6. Met betrekking tot schadeposten, welke naar het oordeel van Van den Bergh en Jurgens N.V. niet of niet zonder nader onderzoek voor vergoeding in aanmerking komen, zal de ingediende vordering ter vaststelling worden doorgegeven aan een Commissie, waarin de hieronder genoemde personen zich bereid hebben verklaard zitüng te nemen: Mr. J. van Vollenhoven (voorzitter), oud-President der Arron dissementsrechtbank te Rotterdam; Mr. J. J. Hage, oud-Directeur van het Gemeenschappelijk Ad ministratiekantoor en van de Coöp. Vereniging Centraal Beheer; Prof. Mr. P. Sanders, hoogleraar in het burgerlijk en handels recht aan de Ned. Economische Hoogeschool te Rotterdam. Tevoren is van het voornemen om deze personen te benoemen mededeling gedaan aan de Departementen van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Justitie. 7. Degene, die de weg van de in dit aanbod vermelde regeling wil volgen, aanvaardt daarmede de uitspraak van de Commissie als bindend. Uiteraard zal de uitspraak ook voor Van den Bergh en Jurgens N.V. bindend zijn. De Commissie zal van de -betrokkene nader bewijs van de door hem gestelde schade kunnen verlangen. Geen schadepost, waarvan vergoeding wordt gevraagd, zal door de Commissie geheel of gedeeltelijk worden afgewezen zonder dat tevoren de betrokkene of zijn gevolmachtigde in de gelegenheid is gesteld tot schriftelijke of mondelinge toelichting. De Commissie zal haar uitspraak schriftelijk mededelen. Een door de Commissie vastgestelde vergoeding zal terstond na de uitspraak worden uitgekeerd. 8. De kosten verbonden aan het verkrijgen van de medische verklaring alsmede de kosten van de bovengenoemde Commissie zullen geheel voor rekening van Van den Bergh en Jurgens N.V. zijn. ?M 270 Zomer-kosmologie Er komt een dag. dat we alles weten. Van de sterren, van de ondergrondse geest, van virussen en walrussen en rode Russen, van het het heelal begon en waar om niet. Wat was er eerst? De stof of de geest? De gedachte of de materie? Oom of tante? Kip of kuiken? Ei op Pasen? Als dit blad zijn honderdduizendjarig be staan viert en schrijft: „Men meldt ons uit Mars".„Onze correspondent op Venus", „Goedkope Weekeindevluchten naar de Maan. Verblijf in het luxueuze Kraterhof. Terug maandag", weten we dan meer dan nu? Misschien heeft men alles al geweten. Maar het heelal wast en ebt, het vaagt zichzelf uit als een natte spons over een schoolbord. „Ziet hel uitspansel met tril- lioenen sterren en nevels. Nu komt de Grote Spons.En het bord is weer zwart en ledig gelijk Voorheen." En alles begint van voren af aan. Warrelende atomen, als gort in een pakje, als pannekoeken ver dicht, als fornuizen verhit, ze exploderen, de fragmenten koelen af, verdichten zich en de planeten worden geboren. Zeeën wassen, atomen rijen zich aaneen tot le ven, hallo, vissen en salamanders, vogels en zogers, de aap en de burger worden geboren, we denken en wroegen en zwoe gen en wrochten. We schrijven en lezen, we praten en stoelen, en we weten alles en alles en alles. En de Spons komt. weer en alles begint van voren af aan. Totdat we bijna alles wéér weten en daar gaat het weer. Het heelal vergaat en wordt geboren als hartslagen telken keer in en uit, als ademhalen, rytmisch volgt oneindigheid op oneindigheid. In en uit, op en neer, heen en weer, terug en vooruit, hier en daar. toen en dan. Eens op een dag zullen we een hoop weten. En dan begrijpen we ook, dat het er betrekkelijk weinig toe doet, hoe wij ons gedragen, gezien tegen de spiegel der oneindigheid. En aangezien we voelen dat het er weinig toe doet, als kinderen die in een donkere kamer zijn opgesloten om uit te huilen, kunnen we ons net zo goed netjes gedragen. Wij leven in Gods kinder kamer tot waar de grote mensen zitten dringt ons getier niet door als we de boel aan diggelen gooien. We kunnen het even goed laten, en netjes mee spelen. Eens zijn ive volwassen. Tot zolang kunnen we er alleen naar raden. En gaat het mis? Het doet er niet toe. We zijn hier om te leren. We zijn hier om op onszelf te letten. Wat wij denken en weten, daar komt het op aan. Dat is Al. Eens komt er een dag, dat we alles, alles, alles weten. H. B. Fortuin Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE EU P KT I GROTE HOUTSTRAAT 181 II U L iU TEL. 1444 LUCKNOW (Reuter) In de Noord- indische staat Ottar Pradesj zijn in de zeven weken voor 3 september 6.498 mensen overleden aan cholera en ingewandsontste king, zo is in Lucknow bekendgemaakt. NEW YORK (UPI) Tot grote opluch ting van New Yorks miljoenen inwoners is de orkaan Donna, de hevigste van het seizoen, de stad voorbijgegaan. De orkaan nam in kracht toe op haar tocht van de zuidelijke Atlantische Oceaan naar de Amerikaanse oostkust. Zij geselde maan dag Noord- en Zuid-Carolina, Virginia en New Jersey en liet een vloed van slagre gens op Amerika's grootste stad neerda len, gepaard gaande met stormwinden. Long Island kreeg het hard te verduren met winden van meer dan 150 km. per uur. Er werden dakpannen, deuren en ramen van de huizen gerukt en spoorlij nen in Huntington, in het noordelijk deel van het eiland weggespoeld. De schade is aanzienlijk. De slagregens verdreven de voetgangers van de straten van Manhattan en in de Battery, in het zuidelijk deel van Man hattan, stroomde het water vele gebou wen binnen. Wall Street werd overstroomd en een miljoen personen kwam zonder stroom te zitten. 2.500 kinderen in dertien scholen in Brooklyn waren gedurende en kele uren ingesloten. Het water stond in deze scholen meer dan een meter hoog en het kostte de redders vijf uur voor zij de kinderen in vrachtauto's, schoolbussen en particuliere auto's hadden geladen. Tevo ren was New York in een dikke mist ge huld. Van de 102 verdiepingen tellende Empire State Building was slechts hel on derste deel zichtbaar. Binnen werd nog gewerkt maar op straat waren zelfs de lichten niet zichtbaar. De mist drong door in Manhattan en veranderde Wallstreet en een gedeelte van Broadway in donkere kloven. Negen doden Ten minste negen personen kwamen om het leven toen de orkaan New Jersey, New York en New England teisterde, zodat in totaal 137 mensenlevens verloren gingen sinds de orkaan tien dagen geleden op stak. Het Rode Kruis meldde dat 7.000 personen hun toevlucht zochten in 139 schüilgclegenheden, van Virginia tot Mas sachusetts. Van eilanden voor de kust werd de b^olking geëvacueerd. Van Vuureiland hebben vaartuigen van de kustwacht, samen met particuliere vaar tuigen meer dan 6500 mensen naar het vasteland overgebracht. Op oostelijk Long Island werden de mensen huis aan huis gewaarschuwd weg te gaan. De marine te Norfolk (Virginië). stuurde 44 oorlogssche pen waaronder de vliegdekschepen „Val ley Forge" en „Boxer", naar volle zee. In Connecticut bleek de snelheid van de or kaan van circa 200 km. per uur tot 145 km. per uur te zijn afgenomen. Duizenden mensen aan de kust hadden uit voorzorg hun woning verlaten, maar de schade die de storm heeft aangericht is gering. K.L.M. ondervindt hinder Verschillende K.L.M.-vluchten naar Noord-Amerika kregen vertraging, aange zien de vliegtuigen of langer bleven wach ten op een tussenstation of een omweg maakten om het gebied, waarin de orkaan zich bevond, te ontwijken. Nu het centrum van de orkaan New York is gepasseerd, zal de K.L.M. verder weinig last onder vinden. Vanmorgen om kwart voor twaalf is de drijvende bok met het omgekeerd drijven de wrak van ce „Bermuda" op zijn voor lopige bestemming aangekomen. De bedoe ling is het schip eerst om te keren voordat het verder de Nieuwe Waterweg op ge bracht wordt. Adverten tie Doelstraat 39 - Haariem - Tel. 15232, JENCOLINEUM" GROEN VOOR SCHUTTINGEN SAIGON (Reuter) Prins Soevanna Phoema, de leider van de neutralistische regering die tien dagen geleden in Laos aan de macht kwam, heeft prins Boen Oem, het hoofd van de in het weekeinde ontstane rechtse revolutionaire beweging, uitgenodigd tot overleg in de koninklijke residentie Loeang Prabang. Prins Soevanna deed dit aanbod na be sprekingen met de koning. De boodschap werd gezonden naar Savannachet, waar prins Boen Oem zijn hoofdkwartier heeft gevestigd. Hoe lang kan de kerk nog in Indonesië werken? Hoe lang zal dat nog op Nieuw Guinea het geval kunnen zijn? Zal het na de verbreking van de diplomatieke be trekkingen komen tot verdere isolering van de Nederlandse zendingswerkers en zal het wellicht zelfs internering worden? De ze vragen stelde zondagmiddag in de Haag se kloosterkerk een zeer bezorgde ds. G. P. H. Locher, secretaris van de Hervorm de Raad voor de Zending. „De verbreking van de betrekkingen heeft in ons land nauwelijks iemand geschokt, de zendelingen in Indonesië zijn er echter ernstig door geschokt. Dat weet ik uit ontvangen brieven", verklaarde ds. Locher. Hei zei: Ieder die wel eens in een Azia tisch interneringskamp heeft vertoefd weet wat internering zeggen wil. Wat gaat er nu gebeuren? is de vraag, die thans algemeen in zendingskringen leeft. Moet er een definitief einde komen aan ons zendingswerk in Indonesië, vroeg hij. en wat zal het lot zijn van de Neder landse zendingswerkers daar? Het is niet voor niets, aldus ds. Locher. dat de raad voor de zending de synode verzocht naar andere zendingsterreinen „uit te zien". Ook wordt gepoogd zowel in Indonesië als op Nieuw-Guinea te komen tot. het inschakelen van niet-Nederlandse missionaire werkers. Tot nu toe is dat, behalve dan in 't centraal bergland Nieuw- Guinea. waar de Rijnse zending gaat wer ken, mislukt. Nederlandse zendelingen zou den dan op het terrein van buitenlandse collega's moeten gaan werken. Gesprek ken hierover leverden nog steeds geen re sultaat op. verzuchtte de hervormde zen dingssecretaris. Is onze zendingsmethode wel juist ge weest? vroeg hij ook. De gedachte dat de zending helemaal geen taak meer heeft in de wereld en vervangen moet worden door hulpprogramma's zoals die van de kerke lijke hulpverlening van de Wereldraad, wees hij af. Het is een geluk dat in '61 Internationale Zendingsraad en Wereldraad van Kerken zullen integreren, oordeelde hij. Daardoor is de zending niet langer een zaak van het Westen maar van de kerk in de gehele wereld. Heel de wereld is zendingsveld, ook Nederland. De taak van de zending is niet de „christelijke" Europese cultuur te bren gen, maar het evangelie. Het is heel jam mer dat er vanuit Azië en Afrika geen zendelingen naar ons land komen om de hervormde kerk te dienen bij het aposto laat in het eigen ontkerkelijkte land, zei ds. Locher. Student. Prins Hassan, jongere broer van koning Hoessein van Jordanië, is in Londen aangekomen. De prins gaat studeren in Harrow. Prins Hassan was vergezeld van zijn moeder, koningin moeder Zein van Jordanië. Zij werden op London Airport verwelkomd door ko ning Hoessein's zesjarige dochter prin ses Aliyah en zijn zusje van negen, prin ses Basma. Verzet. Het Weslduitse particuliere in lichtingenbureau bericht dat zeven Oostduitse jongeren gevangenisstraffen van een jaar tot zes maanden hebben gekregen wegens pogingen om een „Volkspolizist" te verhinderen de ne gentienjarige Peter Poenitz te arreste ren toen hij weigerde zijn identiteitspa pieren te laten zien. De zeven veroor deelden wisten een vijftigtal omstanders tot verzet tegen de politieman te bewe gen. aldus het Westduitse bureau. Ongelukken. In de eerste helft van 1960 hebben zich in de steenkoolmijnen van het Ruhrgebied 53.205 ongelukken voor gedaan waarvan 154 met dodelijke af loop. Opsporing. De Sovjet-Unie heeft Groot- Brittannië uitlevering gevraagd van een zekere A. E. Mere, hoofd van de Estlandse veiligheidsdienst in de laat ste wereldoorlog. Hij zou de dood van drieduizend Tsjechoslowaken en Polen in het kamp Jagala op zijn geweten hebben. Mere woont volgens de Russi sche autoriteiten thans in Leicester. Socialisatie. Waarnemers te Saigon ver klaren, dat in Noord-Vietnam een poli tiek bureau van elf leden is gekozen, dat een volledige socialisatie van het land zal nastreven. De landbouw ver keert er nog in het beginstadium van collectivisatie. Het hoofd van het bu reau is president Ho Tsji Minh. De commissie bedrijfspensioenfonds voor het schoenmakersbedrijf acht het gewenst een bedrijfspensioenregeling met verplichte deelneming tot stand te brengen, die niet alleen de werknemers doch ook de werk gevers casu quo zelfstandigen omvat. Al dus staat te iezen in een rapport, dat de resultaten behelst van een onderzoek naar de mogelijkheden en wenselijkheden van een verplichte bedrijfspensioenregeling in de schoenmakerij. Dit rapport zal in de openbare vergadering van het bedrijfschap op 6 oktober worden behandeld. Ontdekking. De Russen hebben de ontdek king van 't zuidpoodgebied voor zich op geëist. Het tijdschrift„Sovjetsky Sojoez" beweert dat niet de Britse luitenant Eduard Bransfield het gebied op 30 januari 1820 heeft ontdekt, maar kapi tein Faddei Bellingshausen, comman dant van de Russische zuidpoolexpedi tie en luitenant Mikhail Lazarev. Gevangen. Brandweerlieden hebben in Straatsburg een boa constrictor uit een riool gehaald waarin het beest was ge raakt tijdens de jacht op een muis. De babv-slang, die een Straatsburgse in dustrieel enige tijd geleden als „huis dier" ten geschenke had gekregen, ver dween zondagavond. Gistermorgen merkten de straatvegers dat in de buurt van de villa de waterafvoer in de goot niet werkte. De brandweer ont dekte de oorzaak: de slang lag ge vangen. Onafhankelijk In Mexico zijn de feestelijk heden begonnen ter gelegenheid van het feit dat 150 jaar geleden de onafhan kelijkheidsoorlog tegen Spanje begon. De viering duurt een maand. De strijd, die elf jaar duurde begon op 1 septem ber 1810 toen Miguel Hidalgo Y Costil la, een parochiepriester de bevolking opriep zich van het Spaanse juk te be vrijden. Anti-joods. Dr. Mirjam K. Freund, voor zitster van „Hadassah" de organisatie van vrouwelijke zionisten in Amerika heeft op de jaarvergadering van deze organisatie te New York verklaard, dat de grote Russische bladen in het afge lopen jaar „een honderd artikelen heb ben gepubliceerd die naar inhoud en strekking duidelijk anti-Joods waren". Betoging. Bij de aankomst van de Britse minister van Gemenebest-aangelegen- heden Duncan Sandys in Salisbury (Zuid- Rhodesië) hebben ongeveer honderd Afrikanen gedemonstreerd voor onaf hankelijkheid. De politie dreef de be togers uiteen zonder gebruik te maken van gummiknuppels of andere wapens. Beurzen. De Tsjechoslowaakse diplomatie ke missie in Leopoldstad heeft 110 jon ge Kongolezen beurzen verstrekt voor een universiteitsstudie in Tsjechoslowa- kije, aldus bericht radio-Praag. De stu denten zullen tegen het einde van de maand uit Kongo vertrekken. Gifgas. Bij grondwerkzaamheden in de om geving van het vliegveld Wahn (Keulen Bonn) zijn een aantal blikken gifgas uit de eerste wereldoorlog gevonden. Enkele blikken zijn waarschijnlijk bij baggerwerkzaamheden beschadigd, want arbeiders die in de baggerput afdaalden kregen zware hoofdpijn. Het terrein was in 1914-1918 een munitieopslagplaats.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3