Bonn heft de hand niet op tegen Oost-Duitsland Zie KENNEDY WEET WAT HIJ WIL, MAAR WEET HIJ OOK HOE? Onze danslessen Aantal Afrikaanse UNO-leden stijgt het komend jaar tot 25 Zeshonderd straaltoestellen in 1962 in gebruik Het houdt de Russen verantwoordelijk voor de plagerijen in Berlijn Onderzoek naar Pratt's geestvermogens VEEL GROENTEN EN TOGALTABLETTEN bij verkoudheid De Gaulle ontvangt Eyskens en Wigny Belgische socialisten eisen Eyskens ontslag Snellere Europese verbindingen voor goederenvervoer Dansacademie „Schröder" Honderden motorvliegtuigen zijn dan overcompleet Deense posterijen staken Oost-Duitsland schaft presidentschap af 't Silver Stoepke 4 Campagne staat niet op hoog intellectueel peil in de etalages van Vogelzang Na TEE nu TEEM Nieuw kabinet in Z.-Korea Hammarskjoelds jaarrapport Eerste doel: conflicten buiten Oost-West controverse houden Engelse luchtvaart in vliegtuigvlucht in de etalages van Vogelzang Revolutiepoging mislukt in Venezuela DE IA TA - CONFER ENTIE in de etalages van Vogelzang Auteur Curt Goetz in Zwitserland overleden DINSDAG 13 SEPTEMBER 1960 (Van onze correspondent) BONN. De Westduitse regering zo bleek gisteren te Bonn na een bijzondere kabinetszitting is niet van plan zich door Oostduitse maatregelen van de afge lopen tien dagen onnodige nervositeit op de hals te halen. In een van bezonnenheid en rust getuigend communiqué verklaarde de regering dat Berlijn haars inziens slechts een van de omstreden punten is waarmee de Sovjet-Unie thans in de gehele wereld haar optreden in de UNO voorbereidt. Het Westduitse kabinet, dat onder leiding van vice-kanselier en minister van Economi sche Zaken professor Erhard vergaderde, heeft kennelijk alles willen doen om te vermijden dat de buitenwereld de indruk krjjgt dat Bonn nerveus is geworden door de Oostduitse provocaties te Berlijn. Zeer beslist verklaarde de regering weliswaar te verwachten dat geen enkele Westduitse zakenman voor zijn commerciële aange legenheden naar Oost-Duitsland zal gaan, zolang de beperkingen voor Westduitsers in Oost-Berlijn van kracht zijn. Bonn kan overigens tegen zakenlieden, die desondanks naar Oost-Duitsland gaan. strafrechtelijk niets ondernemen, maar verwacht dat morele overwegingen de doorslag zullen geven. Maar zelf steekt Bonn geen hand uit: de regering bleek niet bereid te zijn de Oost Westduitse handelsovereenkomst stop te zetten, of daarop te beknibbelen. Zij blijft er bij dat in Berlijn de viermogendheden- overeenkomst geschonden is. En voorts dat het te Berlijn slechts gaat.om een voorbe reiding van een aanstaand Russisch op treden. In nauwe samenwerking met de westelijke partners houdt Bonn verder de situatie goed in het oog, waarbij verdere tegenmaatregelen worden overwogen. Zelfbeheersing Vanwaar deze Westduitse bezonnenheid, rust en kalmte? Vanwaar deze, ongetwij feld op bondskanselier Adenauer terug te voeren, diplomatieke houding? Bonn wil zich door de Oostduitse regering niet laten provoceren. Men wil voor alles vermijden, dat het lijkt alsof er te Berlijn een contro verse tuss enWest- en Oost-Duitsland is ontstaan. Men zegt in Berlijn zijn de Sov jet-Unie en de Verenigde Staten. Groot- Brittannië en Frankrijk verantwoordelijk, en niet de Bondsrepubliek en Oost-Duits- land. Hoe graag het Oostduitse bewind van de Berlijnse kwestie ook een intern-Duitse zaak zou willen maken, voor Bonn en de westelijke landen bestaat Oost-Duitsland staatsrechtelijk niet. De Oostduitse plage rijen worden gezien als door Moskou ge- inspireerde maatregelen, die passen in net geheel van de communistische' acties in Kongo, Cuba, enzovoorts. Hieruit kan men opmaken dat Bonn niet op z'n eentje te Berlijn een ingreep zal doen. Het is een weldadig blijk van zelf beheersing ongetwijfeld door de weste lijke geallieerden geïnspireerd van Adenauer en de zijnen, die blijven staan op het rechtsstandpunt, dat zegt, dat de drie westelijke mogendheden met de Sovjet- Unie te Berlijn verantwoordelijk zijn en dat. men de Oostduitse leider Ulbricht in de kaart zou spelen door met eenzijdige Westduitse maatregelen, bij voorbeeld ven aanzien van de handel, te reageren op Oostduitse plagerijen. Nog afgezien van de vraag of de opzegging van het OostWest duitse handelsakkoord door Bonn wel hout zou snijden, daar de Oostduitsers zich dan zeker tot andere westelijke landen zouden wenden, wordt een algemeen NAVO- embargo voor de handel met Oost-Duils- land ook te Bonn uiterst moeilijk uitvoer baar geacht. PRETORIA (Reuter) Maandag is te Pretoria het proces begonnen tegen de 53- jarige David Beresford Pratt, beschuldigd van een moordaanslag op premier Ver woerd van Zuid-Afrika in april van dit jaar. Aan het begin van de rechtzitting willigde de president een verzoek van de verdediging in om een onderzoek naar de geestvermogens van verdachte te laten in stellen. Personeelsleden van Pratt ver klaarden dat hun werkgever zich dikwijls zeer abnormaal gedroeg. Verdachte leed aan vallende ziekte. De openbare aanklager zei, dat het ge makkelijk te bewijzen is dat Pratt op 9 april moedwillig op premier Verwoerd ge schoten heeft. De verdediger, Maisels, een van de bekendste advocaten van de Unie van Zuid-Afrika, zei dat hij bewijzen zou aanvoeren voor de 'stelling dat Pratt gees telijk gestoord is. (UPI) Tijdens de verhoren kwam aan het licht dat Pratt tegen zijn secretaresse heeft gezegd dat hij in extase geraakte, hemelse muziek hoorde, zich aan Christus gelijk voelde en via een hellevaart naar het leven terugkeerde. Pratt liet zich voor de eerste maal ho ren toen de officier van Justitie aan de secretaresse vroeg hoeveel kapitaal en eigendom Pratt bezat. De verdachte sprong overeind en zei: „Dit is niet hei ontvangkantoor van de belastingen". Advertentie Leef gelukkig, maar zonder verkoudheid. Eet veel groente, sla, fruit en neem Togal tabletten. Helpen snel-afdoend. Haal meteen een flacon in huis. U kunt het onverwacht nodig hebben. Bij apoth. en drog. Toga! 0.95; 2.40; 8.88. Advertentie „Alexon" TAIL LEURS en MANTELS uit Engeland. Klassiek of modieus - een eigen stijl. Prachtige materialen, bij zonder mooi verwerkt. U bent er apart mee. De tailleurs beginnen bij 179.-, de mantels bij 275.- beide naar beneden tot 159.- Grote Houtstraat t.o. Anegang PARIJS (UPI) In het kader van een serie besprekingen met regeringsleiders van de zes landen der Europese Econo mische Gemeenschap beraadslaagt presi dent De Gaulle vandaag met de Belgische premier Eyskens, en diens minister van buitenlandse zaken, Wigny. De beide Bel gische staatslieden zijn vanmorgen in de Franse hoofdstad aangekomen voor een bezoek van een dag. Zij zullen besprekin gen voeren met De Gaulle, de Franse premier Debré, en de minister van Bui tenlandse Zaken Couve de Murville. De Gaulle zal zijn plannen voor nau were samenwerking tussen België, Neder land, Frankrijk, West-Duitsland, Luxem burg en Italië nader uiteenzetten. De Fran se president heeft reeds besprekingen ge voerd met de regeringsleiders van de vijf andere landen behalve Luxemburg. De besprekingen gaan over drie belang rijke onderwerpen: De Gaulle's plan om een permanent politiek secretariaat in te stellen, bestaan de uit vertegenwoordigers der zes landen, de crisis in Kongo en haar financiële gevolgen voor de Frans-Belgische handel, de kolencrisis die België deze winter be dreigt. BRUSSEL (ANP) De Belgische socia listische partij heeft het ontslag van de regering-Eyskens geëist „in het algemeen belang en ter eerbiediging van de demo cratie". Het ontslag van de regering zou, naar in een resolutie van het bestuur van de B.S.P. wordt gezegd, gepaard moeten gaan met Kamerontbinding en nieuwe ver kiezingen. De voorzitter van de B.S.P. Collard, verklaarde in een rede op de be stuursvergadering, dat de onmacht van de regering reeds is gebleken. „Hij zei in de eerstkomende maanden nieuwe verkiezin gen in België te verwachten. Blijkbaar doelend op de berichten over de rol, die koning Boudewijn daarin is toegeschreven bij de jongste herziening van het kabinet- Eyskens, zei Collard, dat bij de institutio nele hervormingen ook de positie van de koning nader dient te worden geregeld. Institutionele hervormingen vormen een onderdeel van het nieuwe programma van het Belgische kabinet. (Van onze correspondent) WASHINGTON Het straalvliegtuig heeft het tempo van de Amerikaanse ver kiezingscampagne nog opgevoerd. Men zal misschien denken, dat een sneller trans portmiddel het reizen comfortabeler maakt voor de kandidaten, maar in de praktijk komt het er op neer, dat zij meer dan vroeger kris kras over hun land heen en weer vliegen, en dat-land is nu een maal zo groot als een werelddeel. Omdat de Republikein Nixon in een ziekenhuis lag met een ontstoken knie, kon de De mocraat Kennedy het eerst beginnen met zulk een moderne jet-campagne. Maar die achterstand van twee weken behoeft voor vice-president Nixon niet zo nadelig te zijn Hij krijgt op die manier een rustkuur, die hij zich anders niet zou hebben gegund en hij kan zich tevens geestelijk voorbereiden op wat hij gaat zeggen. Een verkiezings campagne is zo vermoeiend, dat het mis schien wel een voordeel is, wanneer men met een geldig excuus de start er van twee weken kan uitstellen. Kennedy zal tot 8 november vrijwel onafgebroken rondtrekken en Nixon heeft zijn voorbeeld al gevolgd. Tot dusverre staat de campagne niet op een hoog intellectueel peil. Daarmee be doelen wij niet dat de kandidaten reeds begonnen zijn om elkaar met modder te gooien, doch alleen, dat Kennedy zich voornamelijk beperkt tot één kolossale ge«- meenplaats: er moet in Amerika in alle opzichten verbetering komen en de De mocraten zullen daarvoor zorgen. Het is tijd, zo roept Kennedy, dat wij weer in beweging raken. De Republikeinen vor men de partij van de stilstand..De Sov jet-Unie, aldus Kennedy, ontwikkelt zich bijna driemaal zo snel als wij en van alle industriële landen vertoonde Amerika het vorige jaar de minste industriële ontwik keling. In het algemeen komt Kennedy's stel ling hierop neer: Amerika moet nummer één zijn in militair, wetenschappelijk en sociaal opzicht. Ons onderwijs moet ver beterd worden en ons prestige in de we reld moet mede dank zij al die ver beteringen spoedig worden hersteld. Ve len in Amerika hebben inderdaad het ge voel, dat het prestige van de Verenigde Staten onder Eisenhowers bewind belang rijk is gedaald. Dat zal een aantal kie zers misschien geneigd maken het nu weer eens met de Democraten te proberen. Ken nedy heeft tot nu toe echter niet aange geven hoe hij al die verbeteringen die hij voorstaat tot. stand wil brengen. Vandaar onze opmerking, dat de campagne tot dus verre niet op een hoog intellectueel peil staat. Ook Nixon zal in het algemeen een voor stander zijn van de verbeteringen die Ken nedy bepleit. Het voornaamste verschil tussen beide kandidaten ligt wel hierin, dat Kennedy wat meer nadruk legt op de taak van de federale regering, terwijl Nixon meer wil overlaten aan de deel staten en aan het particuliere initiatief. Protestantse tegenwerking In Washington D.C. is met gesloten deuren een belangrijke bijeenkomst ge houden van protestantse predikanten en gemeenteleden. Deze „nationale conferen tie voor religieuze vrijheid" heeft aanbe volen geld in te zamelen, opdat ook in andere steden dergelijke bijeenkomsten gehouden kunnen worden. Officieel zei men, dat men een filosofische discussie wilde houden over vrijheid van godsdienst, maar deze actie houdt ongetwijfeld-nauw verband met de verkiezingsstrijd. Deze groep betoogt, dat een rooms katho lieke president onder zware druk zou staan van zijn kerk, onder meer in de buiten landse politiek en in de betrekkingen tus sen kerk en staat. Dr. Norman Vincent Peale, een populaire predikant te New York en schrijver van allerminst subtiele, doch alweer zeer populaire boeken, was voorzitter van de conferentie te Washing ton. Ook Billy Graham, de wereldver maarde evangelist behoort in dit kamp. Zulk een machtige protestantse actie te gen een rooms katholieke president moet Kennedy wel zorg baren. Officieel veroor delen Eisenhower en Nixon het ten sterk ste dat de godsdienst tot onderwerp van de kiesstrijd wordt gemaakt maar dat de religie een factor is en belangrijker dan men eerst meende wordt langzamer hand wel duidelijk. Met ingang van de zomerdienstregeling 1961 zullen snellere verbindingen voor het goederenvervoer over de Europese spoor wegnetten tot stand worden gebracht. Tijdens een in de afgelopen week in Oos tenrijk gehouden conferentie van Europe se spoorwegadministraties is namelijk be sloten, in navolging van de TEE-rcizigcrs- treinen, thans ook TEEM (Frans-Europ- Express-Marchandises)-treincn in te voe ren. Inmiddels zijn de eisen vastgelegd waar aan deze goederentreinen zullen moeten voldoen om in dit speciale net te worden opgenomen. Een van de voornaamste punten is onder andere een rijsnelheid van 85 tot 100 km per uur, met de kortst moge lijke oponthouden aan de grens. In verband met dit korte oponthoud aan de grenzen, kunnen uitsluitend die goederen worden vervoerd, die rechtstreeks worden be vracht en waarbij met een normale grens- behandeling kan worden .volstaan. De Eu ropese spoorwegmaatschappijen zullen er naar streven, de grensbehandeling telkens op een van de beide grensstations te con centreren. Bovendien zullen zij de regel matige loop van deze treinen aan bijzonder toezicht onderwerpen. Door zogenaamde voormelding aan de aangrenzende spoorwegmaatschappij, be treffende aantal wagens, assen en tonna ges, wordt een snelle behandeling op de knooppunten mogelijk gemaakt. Het initiatief tot deze TEEM-treinen is van de Nederlandse Spoorwegen uitge gaan. Zoals bekend, heeft Nederland in de afgelopen twee jaar reeds snelle ver bindingen in Europees verband bereikt. Voor deze TEEM-treinen zal geen nieuw materieel worden aangeschaft, omdat de Europese spoorwegmaatschappijen reeds over voldoende zogenaamde S-wagens be schikken. Dit zijn goederenwagens die met een snelheid van 100 km kunnen rijden. SEOEL, Zuid-Korea (UPI) Premier John Tsjang van Zuidkorea heeft een nieuw coalitiekabinet gevormd en de hoop uitgesproken dat daarmee een einde is ge komen aan de crisis als gevolg van de ver schillen van inzicht tussen de twee vleu gels in de Democratische partij, de „oude" en „jonge" garde. Zes ministers uit het oude kabinet zijn in het nieuwe overgenomen, onder wie de minister van Buitenlandse Zaken Tsjoeng II Hyoeng. Vier van hen zijn op nieuwe ministeries geplaatst. Advertentie vangen deze week aan. Meerdere lessen zijn bijna volgeboekt. We kunnen nog ENKELE HEREN plaatsen op DINSDAG. Les voor beginners (scholieren) DINSDAG. Les voor gevorderden (middenst.) DONDERDAG. Les voor beginners (populair) DONDERDAG. Les voor gevorderden (populair). UITSLUITEND VOOR R.K. Raamsingel 16 Haarlem - Telef. 11045 Lid S.F.N. NEW YORK (AFP) Op dit moment in de geschiedenis is het de eerste taak van de UNO te verhinderen, dat er een vacuum tussen de voornaamste blokken wordt geschapen, te probere alle opko mende conflicten te localiseren en deze buiten de sfeer van de tegenstellingen tus sen de blokken te houden, aldus het hoofd thema van het rapport dat Secretaris generaal Hammarskjoeld dit jaar heeft uitgebracht en dat bijna geheel aan Afri ka en vooral aan de Kongolese kwestie is gewijd. Hammarskjoeld pleit er in voor bevordering van de Afrikaanse solidariteit in het kader van de UNO or,: de Afrikaan se volken de gelegenheid te verschaffen op de weg naar werkelijke onafhankelijkheid en internationale verantwoordelijkheid voort te gaan zonder ten offer te vallen aan de rivaliteit tussen de blokken en het risico van een wereldoorlog te vergroten. De Afrikaanse staten zelf moeten de ele menten bepalen die aan de Afrikaanse soli dariteit ten grondslag liggen, aldus Ham marskjoeld. Zij moeten ook zelf bepalen welke doeleinden die regionale gemeen schap moet nastreven. „De Afrikaanse sta ten hebben begrepen dat voortgang op de weg naar de onafhankelijkheid ook be tekent voortgaan op die van de onderlinge Voor hei laatst heeft de Engelse luchtmacht alle jagers die zij ge bruikt heeft sinds 1940, voorgevlo- gen. De Spitfire en Hurricane gaan naar een luchtvaartmuseum. Van onder naar boven: de Hurricane; Spitfire; Meteor; Hunter; Javelin en de Lightning, die 2200 km. per uur kan vliegen. Advertentie de leuke ROKKEN uit Engelse, Schotse en Italiaanse stoffen. Prach tige ruiten in warme herfsttinten. U bent er apart mee. Vaak zal „Gor-ray"(of„Harella" op het etiket staan Van 49.75 naar beneden tot 29.75 Grote Houtstraat t.o. Anegang CARACAS (Venezuela) (UPI) Het Vene zolaanse ministerie van Binnenlandse Za ken heeft bekendgemaakt, dat de toestand in het land volkomen normaal is. De zen der Radio Continente in de hoofdstad Ca racas, die maandagochtend het bericht over het begin van een militaire revolte verspreidde, is door een groep regerings getrouwe militairen heroverd op een groep opstandelingen. De ongeveer dertig rebel lerende militairen gaven zich over aan de regeringstroepen. Volgens een mededeling van de regering heeft het incident nergens in Venezuela aanleiding gegeven voor soortgelijke po gingen om een staatsgreep te doen. De directeur-generaal van de Interna tionale Organisatie van Burgerluchtvaart maatschappijen (IATA) sir William P. Hildred, heeft gistermiddag de 16de alge mene jaarvergadering van deze organisa tie in Kopenhagen officieel geopend. In zijn openingsrede gaf sir William een overzicht van de stand van zaken in de internationale burgerluchtvaart. „In Euro pa steeg het vervoer door de lucht in 1959 met 12.5 percent, terwijl het transatlanti sche luchtverkeer met ruim 19 percent steeg ten opzichte van 1958. De totale inkomsten van de 89 bij de IATA aangesloten luchtvaartmaatschap pijen bedroegen in 1959: 4.610 miljoen dol lar, bijna twaalf percent meer dan in 1958 terwijl de uitgaven met bijna negen per cent stegen tot 4.470 miljoen dollar. De 89 luchtvaartmaatschappijen behaalden dus een netto-winst van 140 miljoen dol lar, tegenover 15 miljoen dollar in 1958", aldus sir William Hildred. Hij voorspelde dat de I.A.T. A.-maatschap- pijen dit jaar in totaal meer dan honderd miljoen passagiers zouden vervoeren. Tien jaar geleden was het totaal aantal ver voerde luchtreizigers 31 miljoen. Vervolgens zei sir William, dat de vlieg tuig-industrie tegen het einde van deze maand voor de helft gereed zal zijn met de vervanging van de conventionele vlieg tuigen door de moderne straalmachines. Tegen het einde van 1962 zal de totale straalvloot van de I.A.T.A.-maatschappijen uit 600 toestellen bestaan. Er zal dan een overschot aan vliegtuigen van het conven tionele type zijn van tussen de 1200 en de 1800 toestellen. „Het zal een groot pro bleem worden voor deze toestellen een be stemming te vinden", zo zei de directeur- generaal van de I.A.T.A. Sir William zei tenslotte te hopen, dat de invoering van de supersonische vlieg tuigen een drastische verlaging in de ta rieven met zich mee zal brengen. „Dit houdt echter weer in, dat de kosten van de dienstverlening omlaag zullen moeten", zo zei hij. „Dat is een moeilijke weg, maai de enige weg, die een belofte voor de toe komst inhoudt". De openingsvergadering werd bijgewoond door koning Frederik en koninging Ingrid van Denemarken. Voorzitter is de presi dent-directeur van de SAS, de heer Akke Rusck. Names de KLM is een grote dele gatie, onder leiding van president-direc teur I. A. Aler in Kopenhagen aanwezig. Nieuw overleg Het zestiende jaarlijkse congres van de IATA (International Air Transport Asso ciation) heeft de vorming goedgekeurd van een speciaal lichaam, dat het vervoer van passagiers en vracht tussen de boekings kantoren en de vliegtuigen moet versnel len. Het lichaam zal bestaan uit deskun digen van twaalf luchtvaartmaatschappij en in Europa, Noord-Amerika, Australië en het Verre Oosten. Advertentie van het Parijse huis „ST. JOSEPH" de ele gante modellen in jersey, zo geraffineerd Frans als een snit maar zijn kan. Japonnen en ensembles - a la maison, en ville et en voyage. U bent er apart mee van 259.- tot 149.. Grote Houtstraat t.o. Anegang D koninklijke Deense posterijen hebben aangekondigd, dat vandaag geen postbe stellingen zullen worden uitgevoerd tussen Kopenhagen en de rest van Denemarken. Tot nu toe was de postale verbinding met het buitenland verbroken. De ambtenaren hebben geweigerd meer overwerk te ver richten zoals hun door de directie was be- voien. De organisatie van bestellers had een vermindering van de overuren ge vraagd en loonsverhoging, hetgeen werd afgewezen. Omstreeks middernacht hebben 2400 post ambtenaren een rumoerige vergadering ge houden te Kopenhagen, met 1600 tegen 700 stemmen werd besloten vandaag geen bestellingen uit te voeren in en rondom Kopenhagen. Door de staking zijn 53 post kantoren getroffen. Sinds zaterdagmorgen is er in de Deense hoofdstad al geen post meer bezorgd. Het personeel van de posterijen is al sedert het begin van vorige week een langzaam- aan-actie aan het voeren en de poststuk ken hebben zich thans overal opgestapeld. Zondag werden hoge ambtenaren van de posterijen opgeroepen om het werk te doen dat door de actie van de lagere ambte naren was blijven liggen. Zij gebruikten hiervoor een „neutraal" gebouw namelijk dat van de Deense postcheque en giro dienst. (Van onze correspondent) BONN. In Oost-Duitsland werd giste ren het presidentschap afgeschaft. Na het overlijden van president. Pieck is ook in deze volksrepubliek een raad ingesteld, die de top van de staat vormt. Daarmee is ook naar buiten toe Walter Ulbricht, tot dusver „slechts" leider van de S.E.D. (de Oost-Duitse communistische partij), de machtigste man"van Oost-Duits land geworden Hij is voorzitter van de staatsraad, waai van ook de minister-presi dent, Grotewohl. lid is. Deze staatsraad is gevormd naar het voorbeeld van wat in alle Osteuropese staten, met uitzondering van Tsjechoslo- wakije, de laatste jaren is gebeurd. afhankelijkheid. Maar dit laatste betekent ook weer het aanvaarden van internatio nale verantwoordelijkheid". Het jaar 1960 het „Afrikaanse jaar" voor de UNO, is geopend door het verwer ven van de onafhankelijkheid door Kame roen. dat onder Frans bestuur stond, de eerste maal dat een gebied, dat onder be heer van de UNO stond, een onafhanke lijke staat werd. Het aantal Afrikaanse landen in de UNO zal einde dit jaar van tien tot vijfentwintig gestegen zijn. (AFP) Hammarskjoeld geeft uiting aan de mening dat bepaalde onderdelen van het Handvest bij de ontwikkeling van de wereldgemeenschap ten achter zijn ge raakt, zo bijvoorbeeld de bepaling dat de permanente leden van de Veiligheidsi'aad niet alleen een speciale verantwoordelijk heid dragen ten aanzien van het handha ven van de vrede, hetgeen blijft gelden, maar dat zij ook gezamenlijk in de boe zem van de UNO een soort van „leidende groep" vormen. Volgens de secretaris-generaal heeft het secretariaat behoefte aan meer politiek en diplomatiek gevormde functionarissen en zeer kundige specialisten in militaire za ken, die ervoor kunnen zorgen dat de or ganisatie altijd paraat is om situaties, als waarvoor zij plotseling geplaatst werd, het hoofd te bieden. De ondt rvinding met Kongo heeft Hammarskjoelds overtuiging versterkt, dat oprichting van een perma nente UNO-strijdmacht onnuttig en weinig praktisch zou zijn omdat elke crisis nieuwe problemen stelt wat betreft de samenstelling, uitrusting, orleiding en or ganisatie van een dergelijke strijdmacht. Wanneer daartoe in staat zijnde regerin gen voortdurend gereed zouden staan om aan een eventueel beroep van de organi satie gehoor te geven, zou dat iets geheel anders zijn, aldus Hammarskjoeld. Wat de kwestie van ontwapening betreft adviseert Hammarskjoeld toepassing van de methode van inperking van het gebied der meningsverschillen en het apart be handelen van de kwesties, waarvan de op lossing van gemeenschappelijk belang kan zijn. Als voorbeeld haalt hi>' aan het in feite bereike akkoord over de kernproeven. Tegenover bepaalde critiek verklaart Hammarskjoeld, dat de organisatie van de UNO een zeer belangrijke, zij het indirec te, invloed heeft geoefend op de conflicten tussen de machtsblokken door uitbreiding van het door deze conflicten bestreken ge ografisch en politiek gebied te voorkomen en oplossingen aan de hand te doen, wan neer het belang van alle partijen bij lo kalisering van een conflict daartoe kan worden uitgespeeld. De secretaris-gene raal beëindigt de inleiding tot zijn rapport met de mening uit te spreken, dat elk resultaat ten koste van een compromis met de beginselen en idealen van de organi satie al te duur komt te staan. Advertentie Roem is vergankelijk en maar snel vergeten, een fijn sieraad trekt blij vende bewondering en het behoudt zijn waarde. Bovendien accentueert het de charme van iedere vrouw, vooral als het met zorg wordt gekozen. En daartoe stelt onze bijzon der mooie collectie u be slist in staat. 't Huis met het carillon Grote Houtstraat 49 Telefoon 20049 De Duitse toneelschrijver en acteur Curt Goetz is maandagavond in het ziekenhuis van Grabs in het Zwitserse kanton Sankt Gallen in de ouderdom van 72 jaar over leden. Goetz werd in 1888 in Mainz als zoon van een koopman geboren. Na 1933 woonde hij in Zwitserland en tijdens de oorlog in de Verenigde Staten. De laatste tijd woonde hij in Liechtenstein. Een van zijn bekendste toneelstukken is „Das Haus in Montevideo". Goetz, die aan een ernstige ingewand stoornis leed, werd ongeveer een week ge leden in het ziekenhuis van Grabs opge nomen. Toen hij in het ziekenhuis werd opgeno men voerde men een spoedoperatie uit. Vrienden van de acteur merkten op dat Goetz echter wist, dat hij zijn ziekte niet zou overleven Hij overleed om tien uur. Zijn echtgenote bevond zich aan zijn ziek bed.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4