Oktober wordt veiligheidsmaand met een quiz voor alle werknemers Havenberichten HUISHOUD- en MODESHOW Verbreding spoorwegovergang aan de Kleverlaan te Bloemendaal Veel vraag naar groenten AGENDA BIJ HOOGOVENS IN IJMUIDEN Voor de vrouw Vijftien percent verkeersongevallen Ongeloofwaardige thriller door Puck Haarlem 5 L0ENDERSL00T Op straat gezet Logger haalde mijn op Middelbare worden hogere zeevaartscholen Goed begin voor DKV Metselaar zou veel kippen hebben gestolen Gratis entree Gratis koffie Automatische halve overwegbomen aanbevolen SVIJ even sterk als Halfweg Beverwijkers gaan eigen film maken Ambtenaar voor de sport in Beverwijk Wasmachines - Centrifuges FIRMA DE VILDER V elsen-IJmuiden Beverwijk DINSDAG 13 SEPTEMBER 1960 Van een bouwwerk op het terrein van Hoogovens viel op een kwade dag een sleutel met een gewicht van negen kilo op het hoof van een arbei der, die juist een sigaret opstak. De arbeider werd niet gedood, hij man keerde zelfs niets. Dat hij nog leeft, heeft hij te danken aan zijn helm, die hij ophad toen die sleutel van twintig meter hoogte naar beneden kwam. De arbeider was de enige in de omgeving van het bouwwerk, die een helm droeg Dat wees een onderzoek uit. Waarom een onderzoek? Er is immers niemand gedood of zelfs maar gewond? Toch is het slechts logisch dat een on derzoek, en zelfs een diep gaand onder zoek wordt in gesteld. De mannen van de veiligheidsdienst van de Koninklijke Ne derlandse Hoogovens en Staalfabrieken be horen het antwoord te weten op de vraag, hoe het mogelijk is dat een sleutel van eventjes negen kilo kon vallen. Wie heeft de veiligheidsvoorschriften met voeten ge treden? Wie heeft er iets nagelaten? Maar het gaat niet alleen om het „wie", maar vooral om het „hoe", want herhaling moet natuurlijk worden voorkomen. De veiligheidsdienst wil het allemaal haarfijn weten om ervan te leren, om te voorkomen, dat op een andere dag weer eens een sleutel valt, die dan ditmaal niet op een hoofd mèt een helm, maar op een hoofd zónder helm, „terecht" komt. De veiligheidsdienst stelt zich dat tot taak. Een opgave! De werkers in het grote bedrijven-com- plex hebben ook de taak, zich te houden aan de door de dienst gemaakte veilig heidsvoorschriften. Dat is een opgave! Want het gemakkelijkst is, die voorschrif ten doodgewoon aan de laars te lappen, net te doen of ze niet bestaan. En dat gebeurt helaas herhaaldelijk in de prak tijk. Met alle gevolgen van dien. Er is bijvoorbeeld een jaar geweest, dat -niet alleen bij Hoogovens, maar in het gehele land- het aantal ongevallen op bouwwer ken zeer groot was door het niet naleven van de geldende veiligheidsvoorschriften. Per jaar waren er aldus zeventien van de honderd bouwvakarbeiders, die licha melijk letsel opliepen. De veiligheidsdienst doet van alles om te bereiken dat er veilig in het bedrijf gewerkt wordt, onder meer door het voe ren van acties, het maken van voorschrif ten. Ook wordt er geëxperimenteerd met acties. Zo heeft men bijvoorbeeld in fa brieken te West-Duitsland ervaren, dat een bepaalde veiligheidsactie met een premie-stelsel, op de lange duur niet het gewenste resultaat afwierp. In een bepaalde fabriek, waar honderd arbeiders werken, werd een premie voor iedere arbeider beschikbaar gesteld wan neer in een jaar tijd niet meer dan twin tig ongelukken gebeurden. Waren het er meer, dan werd de premie ook minder en waren het er meer dan veertig, dan kre gen de arbeiders ïelemaal geen extraatje. Aanvankelijk gingen de ongevallencijfers inderdaad omlaag, als gunstig gevolg van het feit dat men zich meer aan de vei ligheidsvoorschriften hield. Maar toen het aantal ongevallen door allerlei omstandig heden meer dan veertig per jaar werd, verslapte de aandacht der arbeiders, om dat ze nu toch niet meer „in de premies vielen", zodat het aantal ongevallen weer toenam Bij Hoogovens en aangesloten bedrijven was vorig jaar het aantal ongevallen min der dan in 1958, namelijk veertien per- Advertentie GERO-specialist LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 ENTRIM Maaidag kwamen in IJmuiden aan: Agioi Victores van Le Havre; Skautroll, Monro via, met erts voor Hoogovens; Leliegracht, Mantyluoto; Herroe, Kotka; Egon Wesch, Karlstad; Labotas, Leixoes; Benita, Mon treal, props voor Papierfabriek; Vlie- stroom, Liverpool; Tri to, Dublin; Rigel, Helsinki; Jannie, Christianahamn, hout voor Zaandam; Diana, Hamina; Diogenes, Rotterdam; Arduity, Bronbroe; Egret, Li verpool; Castor, Rotterdam, ledig IJmui den; Spes, Stettin, kalk lossen IJmuiden; Dorestad, Heysham. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Pal- las van Antwerpen; Plato, La Pallice Ouwerkprk, Antwerpen; Brouwersgracht Tolkis. Maandag vertrokken uit IJmuiden: An na naar Kolding, met ruwijzer uit IJmui den; Meeuw, Plymouth; Bele, Rotterdam Wanda, Bremen, ledig Velsen; Amigo, Fe- lixstove met kunstmest van IJmuiden Kadeik, Antwerpen; John m. Immingham Neth Coast, New Castle. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Soren Rask naar Shetland-eilanden, ledig uit Zaandam; Viris, Narvik; Adam Mickie- wicz, Moermansk; Pergo Ystadt, kunst mest van IJmuiden; Lutterkerk, Rotter dam; Autolycus, Glasgow; Siredal, Le Ha vre; Saint Louis, Hamburg. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aanduiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is ge gaan). Voorts is er nog een quizz, die zes maan den zal duren, waarbij arbeiders en toe zichthoudend personeel op de kennis van eigen veiligheidsvoorschriften worden ge test. Ook hieraan zijn prijzen verbonden. Het ziet er dus wel naar uit, dat strak jes alle dertienduizend druk aan het „quizzen" zullen zijn. Over de veiligheid. De veiligheid, die straks prijsjes oplevert, maar waarvoor geen prijs te hoog is om haar in het be drijf te krijgen en te houden. Men kan tijdens het werk de helm ook naast zich laten liggen, maar het is veel verstandiger en veiliger hem op le zetten. cent. Het aantal verzuimongevallen (onge vallen die te wijten zijn aan verzuim van naleving der veiligheidsvoorschriften) was vorig jaar twintig percent lager dan het landelijke gemiddelde geldend voor de me taalindustrie. Van alle ongevallen Bij Hoogovens kwa men er veel voor in het verkeer, namelijk vijftien percent. Quizz voor allen Bij Hoogovens en aangesloten bedrijven heeft men elk jaar een zogenaamde vei ligheidsmaand, waarin door de veiligheids dienst allerlei acties worden gevoerd en de aandacht van de dertienduizend werk nemers op het veilig werken (en tegen woordig ook het naar de fabriek en naar huis gaan), wordt gevestigd. Omdat het hoofd van de veiligheids dienst, de heer H. J. van de Well vindt, dat het beter is een veiligheidsmaand na dan vóór de vakanties te laten vallen, vin den de acties inplaats van mei of juni, deze keer in het najaar plaats en wel in oktober. Maar een van de traditionele gebeurte nissen in de veiligheidsmaand, het uitrei ken van bekers in de bedrijven en hulp afdelingen waar in het jaar het veiligst is gewerkt, vindt ditmaal al vóór de vei ligheidsmaand plaats, namelijk vandaag. Hedenmorgen heeft de heer F. W. E. Spies, lid van de bedrijfsdirectie van Hoogovens die bekers uitgereikt. De wis selbeker voor „goed-huishouden" ging bij de produktieafdelingen naar Walserij - West en bij de hulpafdelingen naar de Centrale. Bij Walserij -West was het ir. De Vries die de beker dankbaar in ont vangst nam, bij de Centrale, de heer Goudswaard. In oktober staat er heel wat te gebeu ren bij Hoogovens. Wie meent wat van Verkeersveiligheid te weten, kan daar deelnemen aan een schriftelijke cursus in de vorm van een quizz, die heel attrac tief wordt door de prijzen die eraan zijn vei-bonden. De cursus gaat uit van het Nederlands instituut van Verkeersonder- wijs. Alle dertienduizend werknemers kun nen eraan deelnemen. Een unieke gebeur tenis in ons land. Maandagmorgen vervoegden zich op nummer 13 aan de Vondelstraat te Bak- kum de deurwaarder om de gehele inboe del van de bewoners op straat te zetten, hetgeen moest gebeuren in verband met gerechtelijk vonnis. Deze ontruiming ging niet zo vlot want aanvankelijk werd door de hoofdbewoner tegengestribbeld maar tenslotte stond de inboedel om circa 1 uur toch buiten en te zes uur had men hiervoor nog geen voor lopige opslagplaats gevonden. Voor de vier Italiaanse arbeiders die bij de hoofdbewoner in de kost waren was het een minder prettige gewaarwording, toen zij des middags van hun arbeid thuiskwa men en hun hele hebben en houen op de straat zagen staan. Een functionaris bij de Hoogovens, waar de Italianen werkzaam zijn, had echter voor de kostgangers spoedig nieuwe adres sen gevonden. Voor het ongewone gebeu ren bestond een zeer grote belangstelling. Huisvrouw en boek De afdeling Velsen-Noord van de Ned- Christen Vrouwenbond heeft maandag avond in het gemeentelijk wijkcentrum aan de Smidt van Gelderstraat zijn eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen gehou den, De presidente, mevrouw E. Schouten Buning, sprak de hoop uit, dat de eerste secretaresse, mevrouw VolmerDillewijn, die ziek is, spoedig zal zijn hersteld. He den, dinsdag, zal een bezoek aan het PEN te Bloemendaal en, indien er voldoende belangstelling is, ook nog een bezoek aan het revalidatiecentrum te Wijk aan Zee, worden gebracht. Mevrouw G. BaljetBakker uit Zaan dam hield daarna een lezing over „De huisvrouw en het boek". Een boek, zo stelde spreekster aan het slot van haar uiteenzetting, moet men be wust zelf kiezen omdat de keuze bepaald wordt door de eigen natuurlijke instelling. Maar boven alle boeken staat de Bijbel als God's Woord. Aan 't licht van dat Woord kan men zijn lampen ontsteken. De schipper van de logger Scheveningen 38 „Alida Maria" heeft de marine gisteren verzocht een mijn die hij aan boord heeft onschadelijk te maken. Hij wachtte toen drie mijl ten westen van Scheveningen tot het gevaarlijke projectiel zou zijn ge demonteerd voordat hij de haven wilde binnenlopen. Toen er echter niemand kwam opdagen om hem te helpen de gevaarlijke vangst kwijt te raken is de schipper de haven van Scheveningen binnengevaren. Hij werd er snel weer uitgestuurd. De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, de heer G. C. Stu- benrauch, heeft er geen bezwaar tegen dat de benaming van de ingevolge de nijver heidsonderwijswet gesubsidieerde middel bare scholen voor de zeevaart, waaraan opleidingen voor stuurman en scheeps- werktuigkundige zijn verbonden, wordt gewijzigd in hogere zeevaartscholen. Deze toestemming tot naamswijziging, verleend na een desbetreffend verzoek van de Ver eniging van Middelbare Scholen voor de Zeevaart in Nederland, is in hoofdzaak ge grond op de omstandigheid dat ook in de omliggende landen de opleidingsscholen voor de zeevaart het predikaat „hoger" be zitten. Indertijd is ook toestemming ver leend tot naamswijziging van de middel bare technische scholen in hogere techni sche scholen en van de middelbare textiel scholen in hogere textielscholen. Het eerste twaalftal van de christelijke korfbalvereniging D. K.V. is de nieuwe competitie met een goede overwinning op K.I.O.S. II begonnen. Al direct na het be gin bouwden de IJmuidenaren, gesteund door een goed spelend middenvak een serie aanvallen op, waartegen K.I.O.S. II geen verweer had en al heel snel zorgden Kees Oldenburg en Kees Jaspers voor de eerste vakverwisseling (2—0). Ook de twee de aanval had geen bijzondere moeite met de K.I.O.S.-verdediging. Janny Zwaan zorgde voor 30 en de weg naar een grote overwinning lag open. Toch was het K.I.O.S., die in deze periode tot een tegen- punt kwam (31), welke stand tot de rust gehandhaafd bleef. Ook na de pauze hadden de IJmuidena ren een veidoverwicht, maar nu lukte het in de D.K.V.-aanval niet meer. Er kwamen wel kansen, om de score hoger op te voe ren, maar óe afwerking was te slordig om succes te kunnen hebben. Doordat de K.I.O.S.-aanval, door goed verdedigen van de IJmuidenaren ook niet tot doelpunten kwam, werd de ruststand tevens eind stand (31). Bij Mik IID.K.V. II stonden gelijk waardige tegenstanders tegenover elkaar. Na een goede wedstrijd, waarin spanning niet ontbrak, wonnen de Amsterdammers die beter gebruik maakten van de geboden kansen, met 7—4. D.K.V. III wachtte te vergeefs op zijn tegenstander S.D.O. II. Ondanks de iwee nederlagen bij de ju nioren, is er een merkbare vooruitgang waar te nemen in het spel van de IJmui denaren. Het a-team verloor met 20 van K.I.O.S. a door een doelpunt in de laatste seconde. Het c-team werd met 70 gesla gen door een veel sterker K.I.O.S. b. In Haarlem is aangehouden een 27-jari- ge metselaar uit de Spaarnestad, die er van wordt verdacht kippen en konijnen te hebben gestolen. Tegenover de politie te Velsen, bekende de verdachte in de maan den juni en juli van dit jaar kippen en konijnen te hebben weggenomen in de ze gemeente. De man zou negen diefstal len hebben bekend.. Te zijnen huize heeft de Haarlemse politie 19 kippen en 5 ko nijnen in beslag genomen. Ze zijn terug gegeven aan de eigenaren. BESCHONKEN ZEELUI SLAAGS. Omstreeks half drie maandagmiddag raakten twee beschonken zeelui uit Rotter dam, wier schip in IJmuiden lag, met elkaar aan het bakkeleien. Waar zij bij die hitte van gistermiddag de energie vandaan haalden zal wel een raadsel blijven, in ieder geval gingen ze op de vuist. Dit resulteerde in een hoofdwonde bij een der zeelieden. Hij moest zich door een arts laten behandelen. De politie sloot hen ver volgens ter ontnuchtering in. Maar gister avond werden zij weer op vrije voeten ge steld. Advertentie Woensdag 14 september a.s. in het Hervormd Jeugd- gebouw, Rembrandtlaan 45. IJmuiden Aanvang 19.30 uur Mannequins tonen u de nieuwste breimode en laten zien hoe u charmant en modieus gekleed kunt gaan in „TINNEROY". Wilt u ook bijblijven op huishoudelijk gebied Wij tonen en demonstreren u de nieuwste snufjes. Ook zullen er aardige films worden vertoond. .Verzuim deze interessante avond niet. Gratis toegangsbewijzen verkrijgbaar bij onderstaande adressen. TUSSEN TEXTIEL (Jac. Spijker) - Snelliusstr. 23-25 - Tel. 5653 N.V. NEDERLAND - Marktplein 29 - Tel. 5332 WARENHUIS LOENDERSLOOT - Lange Nieuwstr. 433 - Tel. 4654 B. en W. van Bloemendaal hebben de ge meenteraad meegedeeld, dat zij voorstan ders zijn van een plan de spoorwegover gang aan de Kleverlaan te Bloemendaal in de naaste toekomst te voorzien van auto matische halve overwegbomen. De overweg zal worden verbreed en bestaan uit twee rijbanen, elk met een breedte van zes meter. Door de aanleg van de westelijke rand weg tussen de Heussensstraat en de Zijl- weg, waarbij een viaduct gemaakt wordt aan de Kleverlaan, zal het nodig zijn de spoorwegovergang te verhogen en te ver nieuwen. Er zijn twee plannen voor de overgang gemaakt, namelijk één met ge heel nieuwe overwegbomen en één met automatische halve overwegbomen. Wat het door B. en W. aanbevolen plan betreft merkt het college op, dat ondanks de hogere kosten de directie van de Neder landse Spoorwegen de voorkeur geeft aan het plan van de automatische halve over wegbomen, daar de beveiliging voor de overgang van de Kleverlaan bijzonder ge schikt is. Ook biedt dat plan voor het weg verkeer vele voordelen. In het land zijn, ook in bebouwde kommen, gunstige er varingen met de automatische beveiligin gen opgedaan. Thans zijn reeds honderd overwegen door middel van automatische halve overwegbomen beveiligd. Na met nog een kwartier te voetballen en met 14 achter te hebben gestaan is het S.V.IJ. uiteindelijk toch nog gelukt om een gelijk spel te behalen tegen het sterke Halfweg. De IJmuidenaren dankten dit ongetwij feld aan een plotseling zeer schotvaardige Spanjaai'd, die in zeven minuten tijd de bal driemaal hard in het Halfwegdoel joeg. Reeds vanaf de aftrap namen de Halfweg- gers het spel in handen. De matige S.V.IJ.- verdediging kreeg het zeer zwaar te ver duren, zó zwaar zeP's dat doelpunten niet konden uitblijven. Na tien minuten benutte de Halfweg-midvoor een penalty en even later straffe hij een verdedigingsfout reso luut af (2—0). Doordat de halflinie van de IJmuidena ren weinig stuwde, kwam de voorhoede ook tot geen groots voetbal. Rechtsbinnen Venus raakte geblesseerd en werd ver vangen door Wisse. Na de pauze was Halfweg opnieuw ster ker, en het verwonderde dan ook niemand dat de stand al spoedig op drienul werd gebracht door de rechtsbinnen van de gast heren. Alhoewel Minneboo fraai scoorde, werd het eerst nog viereen voordat Spanjaard een onvervalste hattrick op zijn naam bracht, daarmee zijn club een kostbaar punt bezorgend S.V.IJ. zal echter uit een ander vaatje moeten tappen, wil het dit jaar een rol van betekenis gaan spelen in de strijd om de bovenste plaats. De smalfilmclub „IJmond Dubbel Acht" vergaderde maandagavond in het Vereni gingsgebouw aan de Schans te Beverwijk onder leiding van de voorzitter, de heer A. A. Dubbis. Een voorstel van het be stuur om aan de leden die zich daarvoor opgeven een scenario te verstrekken, waar van men in groepjes van vier een draai boek moet maken, werd zeer druk bespro ken en van alle kanten bekeken. Des kundigen zullen straks deze draaiboeken bespreken, waarna de leden met het ver filmen hiervan kunnen beginnen. In april van het het volgend jaar zullen eerst de leden van de club hun oordeel geven over het werk en daarna zal dit gebeuren door deskundigen. Het is niet onmogelijk, zo deelde het bestuur mede, dat de beste film opgezonden zal worden naar een lan delijke bijeenkomst. Enkele leden waren van mening dat men wat te hoog greep doch het bestuur was van andere gedach te. Als men wat wil leren, moet men ook moeilijke dingen aanpakken, zo meent het Het warme weer heeft een stempel gezet op de Beverwijkse groenteveiling: er was een grote vraag naar sla, die tot 22 cent per krop opliep. Ook komkommers gingen grif weg, tot 44 cent per stuk. Andijvie en spinazie waren ook al flink aan deprijs. Men had weinig interesse voor de winterprodukten: prei kon men slecht verkopen en er draaiden dan ook enige partijtjes door. De noteringen waren: andijvie 1843, bloemkool 1956, sla 623, spinazie 33 72, postelein 2244, snijbonen 34122, sperziebonen 38117, komkommer 944, tomaten 2041, prei 818, bramen 200 340, bospeen 1332, waspeen 815. Veiling te Castricum Bramen hebben op de veiling van Ons Belang te Castricum maandag geen hoge notering gehaald. Er was maar geringe animo voor. De groentesoorten maakten echter deze tegenvaller goed, want voor vrijwel alle aangevoerde produkten wer den goede prijzen betaald, zoals de note ringen aantonen: pronkbonen 3943 ct. sla 13^16 ct.; komkommers 1618 ct. bramen 1.201.70; bloemkool 3052 ct. sperziebonen 2582 ct.; tomaten 2238 ct. groene kool 8'A ct.; spinazie 1552 ct. waspeen 10 A14; snijbonen 8092 ct. andijvie 19^ ct; stokprincessebonen 92 ct. GOEDE VANGST De jeugdleden van de Beverwijkse hen gelsportvereniging „De IJmond-Vissers" hebben in het Noordzeekanaal een wed strijd gehouden. Door 21 deelnemers wer den in totaal 120 vissen gevangen. De uit slag is: 1. J. Verduin 110 pnt. 2. J van Zutphen 108 pnt. 3. J. Bakker 92 pnt. F. Sondorp 86 pnt. 5. H. Buter 82 pnt. Wat de toekomstige situatie op de Kle verlaan betreft merken B. en W. nog op, dat ten gerieve van de voetgangers de trot toirs zowel aan de west- als aan de oost zijde vlak voor de spoorwegovergang zullen worden verbreed, zodat zij bij de overgang komende door een rood-wit geblokt hek noodzakelijk van hun route moeten af wijken om als dan de overweg over te steken. Voorts zullen uiteraard, zowel aan de west- als aan de oostzijde knipperlich ten met alarmbellen worden geplaatst. Als overgangsmaatregel zullen de Neder landse Spoorwegen een wachter bij de overgang plaatsen om het publiek te in strueren en eventuele overtreders op hun fouten te wijzen, terwijl de kinderen van de omliggende scholen van de werking van de nieuwe overgang op de hoogte zullen worden gesteld. Gedeputeerde Staten hebben bericht, dat zij bereid zijn de kosten voor verbreding ten laste van de provincie te brengen. Voor rekening van Bloemendaal komt jaarlijks een bedrag van 437, als tegemoetkoming in de hogere kosten van onderhoud en ver nieuwing van de overweg. DE ENGELSE AUTEUR Emlyn Williams is een man, die niet bang is voor effecten. Zijn thriller „Someone Waiting", onder de Nederlandse titel „Met voorbedachten rade" zaterdagavond als première in de Haarlemse Stadsschouwburg ten tonele gebracht, laat daarover geen misverstand bestaan. Ik kan nochtans niet beweren, dat ik zo onder de indruk ben gekomen van Williams' handigheid in het jongleren met het dramatisch effect. Hij offert er de reële aanvaardbaarheid van zijn dramati sche situatie aan op. Hij speelt om het nu maar ronduit te zeggen vals spel. In „Met voorbedachte rade" speelt hij het wel klaar om voor zijn gegeven en de uit werking ervan interesse op te wekken, maar hij vernietigt welbewust de geloof waardige drijfveer van zijn hoofdfiguur om te fungeren als de wrekende gerech tigheid door hem een veranderde persoon lijkheid toe te bedelen, die niet meer strookt met zijn oorspronkelijke potentie. De wreker in zijn spel is geen gespleten psychopaat, geen dr. Jekill of mr. Hyde, hij is alleen een triviaal bedenksel van de auteur, absurd genoeg om onze verbazing en nieuwsgierigheid te wekken, maar geen man meer, in wie we „in kunnen komen", geen held dus. De wetten van het drama laten geen uitzondering toe. Om mee te leven moeten we de klankbodem vormen van echte gevoelens, echt leed of echte verontwaardiging. Blijken wij daarin be drogen dan nemen wij afstand. Al heel spoedig nemen wij afstand van de hoofd persoon in „met voorbedachten rade" en alleen een verstandelijke interesse in de absurditeit van de situatie blijft over. Hoe knap ook het slot, we knikkqn alleen maar ja. Natuurlijk, Emlyn Williams staat voor niets. Hij weet altijd zijn draai te nemen Maar in wezen zijn we niet betrokken bij de handeling. De auteur ontneemt ons het geloof en daarmee het plezier. Wanneer ik de complicaties zou moeten beschrijven, die de inhoud vormen van „met voorbedachten rade", dan zou ik vooralsnog niet klaar zijn. Of de lezer er wijzer van wordt is trouwens nog de vraag Men neme dus genoegen met deze vast stelling: door zijn effectbejag ontneemt de auteur de bodem aan het bestaan van de dramatis personae: zijn intrige berust op alleen maar loze handeling, zevenklappers Het is of men de stallen bezichtigt maar het circus niet ziet. Daartoe draagt ook de regie bij, want Walter Kous heeft maar weinig gedaan om althans nog een schijn van echtheid te redden. De manier waarop hij Eric van Ingen toestond de hoofdper soon te spelen, mocht dan al komisch werken, die komische interpretatie ver sterkt nog de ongeloofwaardigheid. Van de meelijwekkendheid naar de maniakale zelfverzekerdheid was het zaterdagavond maar eén stap. Die liet Kous zijn hoofdrol speler nemen. Hoe bedrogen kwam hij daarmee uit. Wanneer Eric van Ingen van meet af aan minder gevoelig aan ons was voorgesteld zou hij meer de analytische moordenaar in spe zijn geworden. Nu be antwoordde hij volkomen aan de verwar rende psychologische omissie van de auteur, die uit echte verontwaardiging een wraakcomplex liet voortvloeien, dat op geen enkele manier acceptabel werd ge maakt. ENFIN, MEN BEGRIJPT vermoedelijk wel, wat er aan de hand was. Er werd goed gespeeld, maar het stuk werd door het spel niet aannemelijk gemaakt. Jammer voor de karaktervaste typeringen van Wim van den Brink en Nell Koppen als een voor het oog van de wereld gelukkig echtpaar. Jammer ook voor Van Ingen en Ben Huisman, die tenslotte met mimische aanzetten onredelijke emoties dienden te suggereren. De hele bezetting stond trou wens pal met Henny Orri in het voorste gelid als diensmeisje van het levenslustige oppervlakkig fatsoenlijke stempel. Op het decor van Benno Premsela raakte ik spoe dig uitgekeken. Op de voorstelling helaas ook. Ze duurde te lang, omdat ze minder gaf dan ze pretendeerde. P. W. Franse In Beverwijk is al in februari '58 door de raad besloten tot stichting van een dienst voor lichamelijke opvoeding en sport. Thans is de tijd rijp om een ambte naar voor deze dienst te benoemen. Voor lopig zal de te benoemen ambtenaar uit een voordracht van drie personen, slechts halve dagen dienst doen. De raad wordt voorgesteld een keuze te doen uit de vol gende personen. P. Westerink uit Amster dam, J. P. Mazure uit Den Haag en B. P. Breunese uit Beilen (Drente). 518 GEYSERS. De raad van Beverwijk wordt 'n krediet van 82.500,gevraagd voor de aanschaf fing van 518 geysers. Per stuk kosten deze warmwaterapparaten 140.70. de plaatsing ervan 32.50. De geysers komen in wonin gen van het gemeentelijk woningbedrijf Advertentie VERKOOP - REPARATIE De grootste keuze en de beste service Het aloude en bekende adres Velserduinweg 173 - Telefoon 4402 KOOPT BIJ DE VAKMAN DINSDAG 13 SEPTEMBER Tha'lia, 20 uur: „Last train from Gun Hill". Picter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30 uur. WOENSDAG 14 SEPTEMBER Tha'lia, 20 uur: „Last train from Gun Hill". Rex, 20 uur: „Een stad zoekt zijn moor denaar". Pieter Vermeulenmuseum, als dinsdag. DINSDAG 13 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Fotomodellen en chantage". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De kin derrechter". WOENSDAG 14 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Fotomodellen en chantage". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „08/15 Het vervolg". Stadsschouwburg: Woensdag 20 uur: To neelgroep Theater met „Als de koekoek roept". BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur: „Als het bloed kookt", 14 jaar. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur, echter vandaag 20 uur: „Totale oorlog", 14 jaar. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur: „Strafbataljon 999", 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag en woensdag 14, 19 en 21.15 uur: „Het koperen kande laar-mysterie", 14 jaar. Donderdag 14 en 20 uur: „Les diaboliques", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag20.15 uur: „Getuige a charge", 14 jaar. Woensdag 14.30 uur: „Teenager Melodie". Woensdag en donderdag 20.15 uur: „Zolang er men sen zijn", 14 jaar. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur: „Katja", 14 jaar. Roxy Theater: Dagelijks 14.30, 19 en 21.15 uur: „Parasieten der samenleving", 18 jaar. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 uur: „Hirosjima mon amour", 18 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 uur: „Hoe vertel ik het mijn ouders?", 14 jaar. Woensdag 14.30 uur: „Turf in je ransel", alle leeftijden. Woensdag en don derdag 20.15 uur: „Middle of the night", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Tot 10 oktober Unesco-expositie van reprodukties naar aquarellen „Water-coulours". Dagelijks 10—17 uur, zondags 13—17 uur. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 15 september dagelijks van 10 12.30 er 13.3017 uur, zondags 1417 uur: Expositie van moderne kunstwerken uit gemeentelijk bezit. Vishal: Tot 25 september affiche-expo sitie „Frankrijk in beeld". Dagelijks van 1417 uur en 19.3022 uur: zondags 14 17 uur. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 oktober expositie van dierentekenin- gen van Ruth Fischer. Dagelijks van 10 22 uur. Kunstzaal „De Ark" (Nieuw Heiligland 13): Tot 24 september Ere-expositie J. C. Mets. Dagelijks van 917 uur en tevens op maandag, woensdag en vrijdag van 1820 uur. Bloemenheuvel (Overveen): Tot 19 sep tember expositie van schilderijen, tekenin gen, aquarellen en grafiek van'Dick Went- zel. Dagelijks van 10—17 uur, zondags van 1417 uur. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van zaterdag 10 septem ber.)

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5