Belangwekkend kleingoed maar weinig groot nieuws op de Najaarsbeurs Neo- Silvikrin Plannen voor Nieuw-Guinea zijn niet veranderd Manifestatie verliest aan betekenis Het vreemde voorwerp boven de Noordzee Uitvoering van het tienjarenplan zal nu worden versneld Twee doden in het verkeer Amsterdammers zagen „gevleugelde" slagzin Honderden militairen zoeken naar vermiste 12-jarige jongen HERENMODE '61 niet revolutionair 7 VERLIEST U HAAR? Grijp dadelijk in met Geen vliegende schotel MINISTER TOXOPEUS: Marinier op Valkenburg dodelijk getroffen Politie meer loon Anthonie van Dijck exposeert in Rotterdam Kredieten aan Particulieren NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ DiNÖÜAG 13 SEPTEMBER 1960 (Van een onzer redacteuren) IN HET UTRECHTSE Vredenburgcomplex is gisteren de Najaarsbeurs 1960 ge opend. Een typische verbruiksgoederenbeurs: groot naar omvang, maar als inter nationaal evenement van beperkte betekenis. Dat de buitenlandse deelneming iet wat geslonken is (374 van de in totaal 1061 inzendingen) spreekt in dit opzicht een duidelijke taal, maar zegt nog niet alles. „Bedenkelijker is", aldus de mening van een grote exposant, „dat de Najaarsbeurs zo langzamerhand het karakter van een soort veredelde huishoud- of damesbeurs begint te krijgen, omdat er vrijwel geen enkele selectie wordt toegepast. Op de grote buitenlandse beurzen is dat veelal wel het geval. Daar bijvoorbeeld op de Frankfurter Messe worden de kandidaat-exposanten eerst door het beursbestuur danig aan de tand gevoeld omtrent hun eventuele pro- duktiemogelijkheden en leveringstermijnen en voldoen die niet aan redelijke eisen, dan krijgt de firma in kwestie geen standruimte. In Utrecht daarentegen wordt ieder die een paar honderd gulden neertelt, zonder meer tot deelneming toegelaten, met het trieste gevolg dat de beurs overstroomd wordt door „eenmansfabriekjes" en minia- tuur-imporleurtjes van vaak waardeloze prullaria, die een enigszins belangrijke exportorder niet eens realiseren kunnen en die zich verder ter beurze dan nog „onder scheiden" door een soort klantenwerving, welke zich maar nauwelijks onderscheidt van die der standwerkers op een lappenmarkt. Dat alles schaadt niet slechts de be langen der bona fide exposanten, maar ook het aanzien van het Jaarbeursinstituut en daarmee onze ganse nationale economie". En al is deze cri-de-coeur misschien iet wat overdreven, een grond van waarheid zit er stellig in. Het Vredenburg-paviljoen en de talages van het hoofdgebouw tellen ook ditmaal weer zeer vele kleine handelaars in kitcherige cadeauartikelen, wandversiering en wat dies meer zij; goederen, die men stellig hun aandeel in de komende Sinterklaas- en Kerst bestedingen niet misgunt, maar die toch eigenlijk niet op een internationa le jaarbeurs van allure thuishoren. Men schrikt er de buitenlandse inkopers maar mee af en om diegenen is het toch ei genlijk begonnen. Het is dan ook geen won der, dat er ditmaal geen collectieve natio nale inzendingen zijn, maar alleen indivi duele firma's, waarvan West-Duitsland met 161 exposanten het grootste contin gent leverde. Daarna komen in volgorde Groot Brittanië met 48. Zwitserland met 35 en Frankrijk met 32 inzendingen. De rest is, zowel wat het aanbod als de te ver wachten vraag betreft, vrijwel volledig een Nederlandse aangelegenheid. Terug naar het oude In dat licht gezien, zijn er nochtans reeds op de eerste beursdag goede zaken ge daan. Ondanks de tropische hitte was de belangstelling groot en wel voornamelijk van kopers de kijkers stellen hun be zoek blijkbaar tot koelere dagen uit. Al in de ochtenduren boekten diverse branches en met name de glas- en aardewerk industrie, flinke orders. Beide tonen een uitgebreide collectie nieuwe ontwerpen en dessins, die echter in feite een terugkeer naar het oude belichamen. In de fraaie stand van Leerdam.- Crystal bijvoorbeeld ziet men naast het eerlijke, strakke Gilde- glas een ganse reeks bewerkte kristallen drinkserviezen met ingeslepen patronen in de stijl van grootmoeders tijd en bij De Sfinx-Céramique' demonstreert zich de zelfde „stap terug" in de eetserviezen: naast het ivoorkleurige ongedecoreerde „Récamier" (imitatie Wedgwood, dat twee jaar geleden zijn glorieuze rentree vierde, duiken er nu ook zwaar-barokke vormen met overdadige krullen en tierelantijnen, en zelfs „oud-Engelse" serviezen (Cam bridge), bedrukt met rose of blauwe jacht- tafreien en kastelen op: een reveil van het imitatiebloed, een tube „straatvuilpoeder" enkele echte botstukjes om gecompliceer de breuken uit te beelden, een busje met „bloedpoeder" voor het aanlengen van nog eens 25 liter bloed, een vaporisateur met ventielslang voor het simuleren van grote slagaderbloedingen en, ten slotte, voor de fijnproevers, nog een net-echte darmlis.Toch niet helemaal een grap je, want de fabrikant onthulde ons dat dit gruwzame nieuwtje als instructiemateriaal reeds grif aftrek vindt bij de E.H.B.O., de B.B. en de Geneeskundige Dienst van de Landmacht. Bezoekers uit 26 landen Op de eerste dag van de Utrechtse na jaarsbeurs hebben vertegenwoordigers van 26 landen deze manifestatie bezocht. Zij kwamen uit Australië, België, Canada, De nemarken, Duitsland, Engeland, Finland, Frankrijk, Hongarije, India, Indonesië, Ierland, Libanon, Lybië, Luxemburg, Mexico, Nederlandse Antillen, Noorwegen, Oostenrijk, Po.en, Tsjechoslowakije, de Verenigde Staten, Venezuela, Zuid-Afrika, Zweden en Zwitserland. Advertentie Haar in de kam betekent haar uitval! Dit is het gevolg van ondervoeding der haarwortels. Indien u niet kaal wilt worden, moet uw haar onmiddellijk bio logisch worden gevoed. Grijp dadelijk in met Neo-Silvikrin, de biologische haarvoeding. die uw haar, via de wortels, voedt met alle 18 haaropbouwstoffen vol gens de leer van Sir Fred. Hop kins (Nobelprijs-winnaar voor Chemie). Herwin uw haar, uw jeugd, uw zelfvertrouwen met Neo-Silvikrin. Kuurflacon f7,60 Kuurflacon f 7.60 Voor de dagelijkse haarverzorging is er Stlvikrin- Lotion (met of zonder vet) f 1.70 - 3.30 Naar Londen. De Nederlandse minis ter van Landbouw, ir. Marijnen, is van daag naar Londen gegaan voor een bezoek van drie dagen. Hij zal boerderijen, con- servenfabriekén en landbouwkundige labo ratoria bezichtigen. „klassicisme", dat in de „betere kringen" begonnen is en nu langzamerhand ook in de middenstands-huiskamers begint door te dringen. Een handig nieuwtje in dezelf de sector leverde de Leerdam-ontwerper Copier voor een Zwitserse fabriek van eet serviezen: de dekschalen hebben inplaats van „oren" ingeschulpte handvaten, waarin precies de steel van een dienlepel past. Het deksel, wiebelt dus niet meer op de lepel, maar ligt volkomen vlak op de schaal. Zeven klokjes in één Voor de keuken is een speciale klok be stemd die ook als „werkwekker" kan fun geren. Deze wekker kan worden ingesteld op tijden tussen een en zestig minuten. Als de ingestelde tijd verstreken is, geeft de klok een duidelijk signaal, dat zo nodig een halfuur aanhoudt. Bijzonder praktisch voor huishoudelijke werkjes als koken, wassen, centrifugeren e.d. die aan een be paalde tijdslimiet gebonden zijn. Een ander uurwerknieuwtje is een Duits dameshorloge dat tijd en datum aangeeft en desondanks slechts een middellijn van twee centimeter heeft. Uit Zwitserland komt een damesklokje, dat geleverd wordt met zeven wisselkastjes (in doublé en pastelkleuren) en met vijf verschillende bandjes, zodat de draagster haar horloge qua model en kleur kan aanpassen bij haar garderobe. De hele affaire 280,- maar daarvoor heeft men dan ook eigenlijk ze ven horloges-in-één. Eenvoudige, maar naar vorm en ma teriaal verantwoorde kunstnijverheidspro- dukten vindt men in de verzamelstand van de Rijksnijverheidsdienst op de vijfde eta ge van het Vredenburgcomplex; waar een aantal kleine ateliers (onder andere dat van de Utrechtse advocaat mr. Overbos, die thans in Egmond een werkplaats, „De Zeedistel", heeft) hun voortbrengselen uitstallen. Bijzonder geslaagd zijn vooral de bijjoux (oorbellen, hangers, broches en zelfs knipbeursjes) van hout of metaal met zeehondenvacht, die op het ogenblik zeer gewild zijn. Twee Nederlandse bestekfabrieken lan ceren, naar Zweeds voorbeeld, roestvrij stalen opscheplepels met hardnylon hand vaten, die niet alleen zeer fraai, maar ook practisch onverslijtbaar zijn. Een ander keukennieuwtje zijn vuurvaste schalen, die doorzichtig zijn, zodat men het deksel niet meer behoefd op te tillen om te controle ren of de maaltijd gaar is. Telespeelgoed In de afdeling speelgoed wordt een nieu we „telespel" gedemonstreerd, waarmee de kinderen thuis zelf t.v. -voorstellingen kunnen geven. Het geval omvat o.a. een kartonnen televisieontvanger, een aantal handpoppen van poppenfiguren als Pipo de Clown, Mammaloe en Liang, een test plaat, decors en zetstukken. Bij het spel behoort een hoorspel-op grammofoonplaten geschreven door Wim Meuldijk, Adri van Oirschot en Harry de Groot. Ook andere hebben model gestaan voor dit spel dat volgens de fabrikant beoogt, „de culturele zelfwerkzaamheid van de kinderen te be vorderen." De Beatrixhal biedt een indrukwekken de wapenschouw van woningtextiel. Het mooiste is hier een met de hand geweven tapijt van stroken zeer soepel gelooide schapenvacht in natuurlijke kleuren van diep-donkerbruin tot zeer licht beige. Een welkome noviteit vormt stellig het twee zijdig geweven cocos uit Genemuiden, dat aan beide kanten gedessineerd is, niet rekken, krimpen of omkrullen kan en vol gens de fabrikant volkomen kleurecht is. Het wordt gemaakt in stroken van een meter breed en kan, al of niet genaaid, of gespijkerd, als vast tapijt gebruikt wor den. Min of meer als grapje voor bruiloften en partijen, dachten wij, is de grimeer doos bedoeld die een Vlaardingse firma op de beurs toont, en waarmee men al lerlei verwondingen kan imiteren. Het ge val bevat diverse blauwe en paarse schminkstiften voor onderhuidse bloedin gen, twee flessen aderlijk en slagaderlijk Het „telespel" voor de jeugd is een veelbelovende speelgoedprimeur op de jaarbeurs. Hier wordt het ten doop ge houden door enkele t.v.-acteurs die voor de bijbehorende poppenfiguren model gestaan hebben. Het zijn van links naar rechts Christel Adelaar met haar Mammaloe-evenbeeld, Cor Witschge met zijn miniatuur-Pipo en Gerard Heyslee met de Liang-figuur. Functioneel en fraai van lijn is deze nieuwe koffiepot. Filter en pot, van aardewerk, zijn een geheel. De mist verhinderde vanmorgen elke waarneming of het vreemde voorwerp dat zondag en maandag op grote hoogte boven de Noordzee, ten noorden van IJmuiden, zweefde er nog was. Tientallen lezers heb ben zondag en maandag de resultaten van hun waarnemingen telefonisch aan onze redactie meegedeeld. Een hunner meent duidelijk te hebben gezien, dat bet „ding" een soort ster was, die zich plotseling in drie delen splitste, waarbij twee delen sterk deden deken aan vliegende schotels Later verdwenen deze „vliegende schotels" en bleef een myste rieus voorwerp „hangen". De heer Warniz (Orionweg 23 in IJmui den), die amateur-astronoom is, deed met behulp van zijn refractor met een brand punt van 1,90 meter, de volgende waar nemingen. De hoogte waarop de ballon zich zondag en maandag bevond, was ongeveer 9000 meter. De ballon is een cilindervormig voorwerp, dat vijf tot zes meter hoog is en eén diameter van drie meter heeft. De cilinder is doorzichtig, er bevindt zich niets zichtbaars in. De beide uiteinden hebben de vorm van afgeknotte kegels. Er loopt een bruine streep van ongeveer 20 cm breed over de cilinder. Na'der vernemen wy dat de ballon in Kardington (Engeland) blijkt te zijn op gelaten in opdracht van de universiteit van Bristol, die er wetenschappelijke waar nemingen mee wil gaan doen. Maandagmiddag heeft het radarstation Den Helder de taak om de ballon in het oog te houden, overgenomen van de straal jagerspatrouille der Koninklijke lucht macht. De ballon hing toen op 20 km ten westen van Den Helder op circa 76000 voet hoogte. Volgens de luchtmachtvoorlichtings dienst gaat de ballon gevaar voor de lucht vaart opleveren, als hij daalt tot beneden de 50.000 voet. Dan zal een waarschuwing aan het luchtverkeer worden uitgegeven. Advertentie „De recente ontwikkelingen in Kongo hebben weinig invloed op het beleid ten aanzien van Nederlands Nieuw-Guinea, want wij hebben dit beleid al enige jaren voordien bepaald". Dit verklaarde de mi nister van Binnenlandse Zaken in een vraaggesprek met een vertegenwoordiger van het Amerikaanse persbureau United Press International in verband met zijn reis naar Nieuw-Guinea. Mr. Toxopeus zei voorts, dat, mede gezien de ontwikke lingen in Afrika en Azië, de plannen voor Nederlands Nieuw-Guinea versneld ten uitvoer zullen worden gebracht. Die plan nen zijn al geruime tijd geleden vastge steld. „Met Australië bestaat een nauw con tact over deze bespoediging van deze plannen. Dat contact is er niet alleen op bestuursniveau tussen de bestuurinstanties in Nieuw Guinea zelf, maar ook op minis terieel niveau". De minister achtte de mogelijkheid dan ook niet uitgesloten dat hij ten tijde van zijn bezoek, waarvoor hij omstreeks 8 oktober zal vertrekken, con tact zal hebben met Australische minis ters, een contact waarmee hij de het vorig jaar in Den Haag begonnen besprekingen met de Australische „minister for the ter ritories", Paul Hasluck, zal voortzetten. De minister zei voorts dat het tienjaren plan een veelheid van ontwikkelingen om vat op alle mogelijke gebied, zowel in po litiek en maatschappelijk opzicht als ten aanzien van de ontginning en exploratie. In tien jaar achtte minister Toxopeus het zeer wel mogelijk, dat Nieuw-Guina een eind op weg naar zelfbeschikking zou zijn. Uiteindelijk zal hierbij véél van de bevol king zelf afhangen, met name van de wijze waarop de Nieuw-Guinearaad erin zal sla gen zich met de problematiek vertrouwd te maken. Met het oog op het tienjarenplan is in het kabinet besloten de hulp aan Nieuw- Guinea te verhogen. De minister verwacht te dan ook dat de Nederlandse bijdrage van ongeveer 80 miljoen gulden per jaar in de toekomst zou stijgen. Hij wees er in dit verband echter op dat op agrarisch gebied copra en cacao ruimere inkomsten zullen opleveren. Tot de belangrijke punten, die hij bij zijn bezoek aan Nieuw-Guinea zal bespre ken, behoren de ambtenarenproblemen, die ten dele ook samenhangen met de toe nemende vervanging van Nederlandse ambtenaren door Papoeas. Een regeling hiervoor is in de maak maar de minister kon er op dit moment geen nadere mede delingen over doen. De minister hoopt ook te spreken met de leiders van de twee onlangs opgerich te politieke partijen. Hij was verheugd Maandagochtend is de 17-jarige Raalte- naar J. B. J. Bos bij een ongeluk om het leven gekomen. De jongeman reed in Raal- te met zijn fiets tegen een bestelauto en werd zwaar gewond naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij enkele uren later is overleden. De 48-jarige mevrouw C. M. van Ooyen-Van Opijnen uit Nederhemert (ge meente Kerkwijk) is zondagnacht in het Arnhemse Diaconessenhuis overleden aan de verwondingen, die zij had opgelopen bij een verkeersongeval. Op de Kemperbergenveg in Arnhem reed zij op haar bromfiets, waarbij zij op een gegeven moment omkeek naar haai man, die achter haav reed. Zij botste tegen een boom en werd met een ernstige sche- delbasisfractuui opgenomen in een zieken huis, waar zij nu is overleden. Dit is het elfde verkeersongeval met do delijke afloop dat dit jaar in Arnhem is gebeurd. Maandagavond tegen zeven uur is op het marinevliegkamp Valkenburg een wacht post, ingedeeld bij de bewaking van het vliegkamp, onvoorzichtig met zijn vuurwa pen geweest. Een passerende marinier werd door drie schoten zo ernstig getroffen dat hij korte tijd later in het Academisch Ziekenhuis in Leiden overleed. De getroffene is de 19-jarige marinier der eerste klasse P. Weij, ongehuwd en af komstig uit Arnhem. over de vorming van deze partijen. De voertaal zal naar zijn mening Nederlands moeten zijn omdat men niet over voldoen de onderwijzers beschikt om het Engels te verbreiden en omdat het de bedoeling is, jonge Papoeas in Nederland te laten stu deren. „Ons beleid inzake de interne ont wikkeling blijft hetzelfde", herhaalde mi nister Toxopeus. Wat betreft de internatio nale aspecten die na de door minister-pre sident De Quay en minister Luns afge legde verklaringen weer in de belangstel ling staan, verwees hij ondermeer naar de intussen op de vragen van het Kamer lid Andriessen (K.V.P.) reeds gepubliceer de antwoorden. Over de contacten met de Australische regering zei hij dat hij een voortdurend overleg tussen beide landen gewenst acht te om op het hoogste niveau gegevens, be trekking hebbende op de gehele situatie van het eiland, uit te wisselen. (Van onze Amsterdamse redacteur „Politie meer loon". Deze slagzin zagen de Amsterdammers maandagmiddag tegen de blauwe hemel afgetekend, waar een reclame-vliegtuig de ontevredenheid onder de leden van het hoofdstedelijk politie korps tot uitdrukking bracht. De kosten van deze actie zijn door de agenten geza menlijk gedragen, wa-arbij spontaan werd geofferd. De inzameling op de bureaus ging nog voort om het vliegtuig met deze tekst vanmiddag boven Den Haag te laten verschijnen. Aanvankelijk wilden de (zich achter ano nimiteit verschuilende) initiatiefnemers de zin „De politie eist 15 percent" door het luchtruim laten trekken. Bij nader inzien vond men deze eis minder wenselijk omdat de commissie werkclassificatie politiefunc ties tot de conclusie is gekomen, dat het politiepersoneel meer dan 15 percent wordt onderbetaald. Zoals bekend is, heeft de regering aan geboden 40 gulden per maand toeslag te geven aan degenen die typisch politiële werkzaamheden verrichten. De Amster damse politieambtenaren hebben dit aan bod onaanvaardbaar geacht. Zij overwe gen. als de vlucht van het reclamevliegtuig geen succes heeft, over te gaan tot een modelactie. Hoofdbestuur teleurgesteld In Utrecht heeft maandag de Centrale Bond van Politie-organisaties gesproken over de regeringsvoorstellen met betrek king tot de salariëring van de politie ambtenaren. De samenwerkende hoofdbe sturen bleken over de inhoud van deze voorstellen zeer teleurgesteld te zijn. De vergadering bepaalde het in het georgani seerd overleg in te nemen standpunt. De hoofdbesturen meenden voorts, dat een gesprek met de regering zo spoedig mogelijk moet worden gehouden. Telegra fisch werd de minister van Binnenlandse Zaken verzocht zo spoedig mogelijk een bespreking te organiseren, waarbij de mi nister zelf aanwezig is. De ambassadeur van België in ons land, F. X. J. M. G. Baron van der Straten Wail- let, heeft zaterdag in museum Boymans Van Beuningen te Rotterdam de tentoon stelling geopend van tekeningen en olie- verfschetsen van Anthonie van Dijck. De expositie werd georganiseerd in samen werking met het Rubenshuis in Ant werpen. In een inleidend woord zei de burge meester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, dat deze tentoonstelling de vrucht is van veler samenwerking. Van openbare en particuliere collecties uit de gehele wereld zijn werken in bruikleen gekregen, onder meer uit de collectie van koningin Elizabeth van Engeland en de hertog van Devonshire in Chatsworth. De Belgische ambassadeur opende ver volgens de tentoonstelling met „dank baarheid, vreugde en bewondering". Advertentie De N.H.M. verstrekt op gunstige voorwaarden kredieten aan particulieren in bedragen van f500.- tot f5.000.-. Looptijd ten hoogste 2'/2 jaar met mogelijkheid van vervroegde aflossing. Bij overlijden van de kredietnemer wordt de restant-schuld kwijtgescholden. Laat u door het Hoofdkantoor te Amsterdam of door een van onze andere 119 kantoren in Nederland eens nader inlichten. U kunt ons ook om toezending van een folder verzoeken. Bijna honderd militairen uit Venlo heb ben maandagavond met tientallen inwo ners van het gehucht Evertsoord de bos sen bij Sevenum in de Noord-Limburgse Peel afgezocht naar een 12-jarige jongen, die sedert zondagmiddag verdwenen is, nadat hij de ouderlijke woning had verla ten. In de loop van maandagmiddag is de fiets van de knaap teruggevonden, verstopt in een dennenbos, op een paar honderd me ter afstand van een eenzame bosweg. De vermiste jongen, de 12-jarige Hans Her mans, kreeg zondagmiddag opdracht van zijn vader, aan een boom in Sevenum een zaag te brengen. Die zaag werd door zijn vader op de bagagedrager van de fiets gebonden. De weg naar Sevenum is slechts een paar kilometer lang, maar leidt door eenzame bossen. Op deze weg is de jongen verdwenen. Toen Hans om vijf uur nog niet terug was, begonnen de ouders zich ongerust te maken. De vader ging naar zijn broer in Sevenum en ver nam daar dat Hans daar helemaal niet geweest was. Toen heeft de vader onmid dellijk de rijkspolitie in kennis gesteld van de vermissing. Nog diezelfde nacht hebben de politie en enkele inwoners van het gehucht de weg en de onmiddellijke omgeving afgezocht. Maandag namen al le inwoners van het gehucht Evertsoord aan het zoeken deel. Maandagmiddag om streeks vijf uur werd de fiets van Hans gevonden in een dennenbos, dat zo dicht is dat men er slechts kruipend doorheen kon komen. De zaag zat niet meer op de bagagedrager. De burgemeester van Sevenum vroeg toen assistentie aan de commandant van de Frederik Hendrikka zerne te Blerick, die honderd soldaten ter beschikking stelde. Zij werden met vracht auto's naar Evertsoord gebracht. Tot het invallen van de duisternis werd vergeefs naar de jongen gezocht. In de omgeving van de plek waar de fiets werd terugge vonden vond men sporen van een auto op de zandweg. Vandaag hebben tweehon derd militairen systematisch het bos en de omgeving afgezocht. Het signalement van de verdwenen jongen is maandagmid dag per radio doorgegeven. De herenmode zal in het seizoen 1960 1961 weinig spectaculaire veranderingen vertonen. Het colbert wordt, zowel voor kostuums als voor sportcombinaties, het één-rij drieknoopsmodel, met aflopende schouderlijn en eventueel een rugsplit. De twist kamgarens zullen weer sterker dan voorheen op de voorgrond treden, voor namelijk ruiten en ook strepen in brons- kleuren. Voorts zal bij sportkostuums en jassen als bijzondere tendens het accent vallen op schuine of Italiaanse zakken. Deze prognose ten aanzien van de heren mode voor de winter 19601961 heeft het Nederlands Instituut voor Herenmode be kend gemaakt ter gelegenheid van de vijf tiende herenmodebeurs, die maandag in het Amsterdamse R.A.I.-gebouw is ge opend. Deze vakbeurs, waaraan wordt deelgenomen door de Nederlandse heren kleding- en herenmodeartikelen-industrie en enkele Belgische en Duitse fabrikanten, zal to 15 september a.s. het jaarlijkse con tactpunt. zijn tussen industrieën en detail listen. Onder invloed van de mode voor vooruit strevende jongelui zullen er volgens het Nederlands instituut voor herenmode in het winterseizoen meer pantolons zonder omslag en met smalle pijpen (vóór korter dan achter) met ritssluiting te zien zijn. Nieuw zijn ook de colberts met manchet ten en de pet-hoed van haarvilt. Uit gegevens van het Economisch Insti- tuur voor de Middenstand blijkt, dat de omzet van de detailhandel in heren- en jongensconfectie aanzienlijk is gestegen. In het eerste halfjaar van 1960 werd weer een stijging van 12% ten opzichte van de overeenkomstige periode van 1959 gere gistreerd. De omzetten in de detailhandel in herenmode-artikelen vertonen een min der spectaculaire stijging. Aan de grotere wensen kan grotedeels door Nederlandse produktie worden voldaan. Opmerkelijk was in het eerste halfjaar van 1960 de met 62% gestegen produktie van korte- en spijkerbroeken. In dezelfde periode werd voor een bedrag van 21.5 miljoen gulden aan herenbovenkleding geëxpor teerd (v j. 17 miljoen). Er werd in dezelfde periode voor een waarde van 21 miljoen gulden ingevoerd.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7