Horen en zien Een op Santa Cruz a/ifön, Boekenhoekje ATLAS-NIEUWS PANDA EN DE JACHT OP DE MILJOENENHOED Stijlvolle Cats-herdenking in gemeentemuseum te Den Haag DE REIS VAN KOEN EN LINNIE tHLif öf bFrÏFbpn fijh MARGARINE Tllc ?Hi££a*i DINSDAG 13 SEPTEMBER 1960 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NA ÖUWLNGEN Nationale omroep Liedjes voor radio en televisie De radio geeft woensdag T elevisieprogramma Cursussen over problemen der automatisering Radio- en televisiestation op Cuba overgenomen Mevrouw Stam nu definitief naar Zweden 'f nieuwe dansseizoen begint in oktober! Amsterdamse taptoe groot succes ondanks povere propaganda Pools-Nederlandse uitwisseling op kunstgebied Bakkersleerling gedood in deegmachine 34-64. „Waar is dat fortuin dan?" vroeg de reisleider van de vagebonden. „Hier in de hoed," antwoordde Boko de zwerver. „Geef hier!" jammerde Palmer, „het is van mij!" „Stilte!" riep de reisleider. „Laat zien dat fortuin." Palmer kreunde. En ook Joris en Panda zagen de toestand donker in, want als het fortuin eenmaal in handen van die bende vagebonden viel, konden ze het wel afschrijven. Maar tot hun verrassing vervolgde Boko: „Er is geen geld in de hoed, maar het fortuin zit 'm in de hoed zelf. „Het is een hoed, die zomaar vanzelf aalmoezen aantrekt." En hij vertelde, hoe late voorbijgangers ongevraagd stuivers in de hoed hadden geworpen. ,,Dus een echt geluksdoppie," besloot hij, „je wordt er slapende rijk mee. Echt iets voor een zwerver." De reisleider knikte peinzend, zijn blikken be gerig op de hoed gericht. „En van wie is die dop nu eigenlijk?" vroeg hij. „Van mij!" riep Boko, „eerlijk gevonden". „Nee van mij!" rie Palmer. „Ja, van hem!" beaamde Panda. „Van ons drieën," zei Joris voorzichtig, om ook in het spel te blijven. „Mooi," zei de reisleider, „da.n laat ik jullie drieën van de wagon smij ten. Dat maakt de boel wat gemakkelij ker." Dr. J. A. de Koning, voorzitter der V.P.R.O., spreekt op vrijdag 16 september over het Plan Nationale Omroep 1960, dat onlangs door de V.P.R.O. bekend is ge maakt. (De teksten van deze voordracht zijn bij de V.P.R.O. verkrijgbaar). Ronnie Potsdammer zingt in 't V.P.R.O.- muziekprogramma van vrijdag 16 septem ber Nederlandse, Franse en Amerikaanse liedjes, waarbij hij zichzelf op de guitaar begeleidt. Liefhebbers van het chanson kunnen in de V.P.R.O. televisie-uitzending van vrij dag 16 september kijken en luisteren naar de beroemde chansonnière Renée Lebas. Lies Westenburg is de regisseur van dit programma, dat wordt uitgezonden vanuit de Singer-concertzaal te Laren. Zij wordt geïntroduceerd door de acteur Fred Hoyte, waarmee zij vele jaren heeft samengewerkt. Advertentie of boter op uw brood is overbodig als u een lekker laagje pindakaas gebruikt. Onze pindakaas bevat ca 550/0 natuurlijke vetten, 250/0 eiwit en veel. vitamines. Vraag dus pindakaas van HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.55 Tips van de voedings- markt. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Operettelied.jes en interview. 11.30 Gram. 12.00 Hammondorgelspel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland, praatje. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws en tentoonstellingsagen da. 13.20 Lichte muz. 13.45 De wereld wil bedro gen zijn, lezing. 14.00 Volksliedjes en -dansen. 14.20 Omr.ork. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 Ham mondorgelspel. 17.20 Licht muz. 17.50 Regerings- uitz.: Jeugduitz.De brievenbus gaat open. Cor respondentieclub o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nws. en comment. 18.20 Gram. 18.30 R.V.U.: De grote vraagstukken op het gebied van de waterstaat in Nederland, door ir. M. de Bruyn. Tweede lezing. 19.00 Voor de kinderen. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 21.05 In de stem weerklinkt het hart, klanb. 21.50 Strijk- ork. 22.20 Act. 22.30 Nieuws. 22.40 Lichte muziek. 23.05 Gesproken portret. 23.20 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Lichte muz. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Operamuz. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.20 Omr.ork. en solist. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.55 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad, lezing 13.20 Volksmuz. 13.45 Gram. 15.05 Gram. 15.30 Pianorecital. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Liederen. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Hammondorgelspel. 18.15 Klankbeeld. 18.30 Leger des Heilsmuz. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Volksmuz. 19.30 Radio krant. 19.50 Koperork. 20.10 Omr.ork.. kamerkoor cn solist. 21.30 De kerken dienen óók in Grieken land, lezing. 21.50 Samenzang. 22.20 Gram. 22.30 Nieuws en S.O.S.-ber. 22.40 Gram. Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Platennieuws. 23.55— 24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 14.00 Symf.ork., koor en sol. 16.00 Beursber. 16.06 En gelse els. 16.21 Amus.muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuz. 17.50 Boekbespr. 18.00 Lekenmoraal en filosofie. 18.20 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Vlaamse liederen. 20.00 Operamuziek. 21.00 Lichte muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Opvoedkundig praatje. 22.25 Volksliederen. 22.40 Volksdansen. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Televisie- tips voor het gezin. 20.30 Muziek, zang en dans. 20.50 Film. 21.15—22.45 Speelfilm. VOOR WOENSDAG NTS: 17.00 Intern, jeugdjourn. AVRO: 17.10 17.40 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. KRO: 20.20 Voor de vrouw. 20.45 Ac tuele filmcritiek. 21.05 Gevar. progr. 21.45 Docu mentaire. 22.10 Epiloog. De Stichting Studiecentrum voor Admi nistratieve automatisering te Amsterdam, waarvan prof. R. W. Starreveld, A. B. Frie- link en dr. M. Euwe het directorium vor men, zal in het komende seizoen in ver" schillende delen van het land conferenties houden voor directeuren, teneinde die genen die met de hoogste leiding van een bedrijf belast zijn nader vertrouwd te ma ken met een aantal facetten van de proble matiek die automatisering oproept. In het thans verschenen cursusprogram ma van de stichting worden onder andere aangekondigd: een oriëntatiecursus om trent elektronische informatieverwerkende machines, een cursus ter opleiding tot pro grammeur van een elektrische machine, een cursus waarin de automatisering van verzekeringsbedrijven wordt behandeld. Jacob Cats is hoe men ook over zijn werk denkt een nationale figuur. Het is goed aan hem een officiële herdenking te wijden. Dat was de kern van het betoog, dat de Groningse hoogleraar prof. dr. G. A. van Es gisteravond in het gemeentel- museum in Den Haag heeft gehouden ter gelegenheid van de herdenking van het feit, dat driehonderd jaar geleden Cats stierf. De professor had als onderwerp „Jacob Cats als moralist en dichter" gekozen en hield zich bezig met de vraag of rehabilitatie van Cats mogelijk en te verwachten is. De hoogleraar moest op de gestelde vraag een gecompliceerd antwoord geven. De verering die men in de zeventiende eeuw „vader Cats" toedroeg, is in onze tijd onmogelijk. Maar de boeken van Cats zijn of kunnen voor ons een rechtstreekse con frontatie met de zeventiende eeuw bete kenen. Cats was immers de dichter en mo ralist die de zeden en gewoonten uit de Gouden Eeuw beschreef. Hij was een bur gerlijk dichter. De burgerlijkheid van Cats is een bewust vertegenwoordigen van de middenklasse geweest ofschoon de dichter er qua intellect boven stond. Cats gaf zijn gedichten weinig klank mee, maar grof. Van Es aarzelde niet „De spiegel van de oude en nieuwe tijd" ronduit een meesterwek te noemen. De hoogleraar kwam tot de slotsom dat het, ook in onze tijd, goed is Cats te lezen en te herlezen. Zijn werken zijn van een bijzonder grote historische waarde. Op deze, door de Maatschappij der Nederland se Letterkunde in samenwerking met het Haags cultureel centrum georganiseerde bijeenkomst droeg Ton Lutz uit de werken van Cats voor hij was bij zijn keuze door prof. Van Es geadviseerd. Gustav Leonhardt speelde clavecimbel. De sopraan Jeanette van Dijck en Dick Visser, luit, droegen voorts voor uit de „Pathodia" van Huygens. De avond was door de voorzitter van de maatschappij, prof. dr. J. G. Bom- hoff geopend en vormde de afsluiting van de Cats herdenking die in de morgenuren al op het Binnenhof en in de namiddag in Cat's vroegere woning „Sorghvliet" had plaatsgevonden. Expositie De beheerder van het Jacob Catshuis in Den Haag, de heer A. Goedkoop, heeft de expositie van Cats' werken die hij maan dag opende, goeddeels bedoeld als rehabili tatie van „de vader des vaderlands". Dit eerherstel, zo werd gezegd tijdens de ope ning van de tentoonstelling in de herstelde villa dicht bij de naar Cats genoemde laan, wordt gesteld tegenover de vergetelheid waarin het werk van de staatsman-schrij ver na 1870 is verzonken, toen Conrad Bus ken Huet en Potgieter het critisch hadden gewogen en te licht bevonden. In Cats' laatste residentie, de voormalige orangerie van het park van Sorgvliet wa ren tijdens de opening de minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus en de burgemeester van Den Haag onder de ongeveer honderd gasten. Een goed deel van de verzameling ge schriften, verzorgd door de maatschappij der Nederlandse Letterkunde in Leiden, is aan Cats' verblijf in Sorgvliet gewijd. In de afzondering van zijn studeervertrek een donkere lambrizering en meubels van rood velours bekroonde vader Cats het oeuvre, dat hij nadrukkelijk onderteken de met zijn even nadrukkelijk autogram. De graveur A. van der Venne verluchtte de zedengeschriften met de overvloedig heid die ook uit Cats' werk spreekt. Nieuw. Tot lid van de Raad voor de Kunst zijn bij K. B. benoemd B. van Lier te Amsterdam (afdeling algemene zaken) en F. Sterneberg te Amsterdam (afdeling theater) HAVANA. Cuba (AFP-UPI) De Ame rikaanse radio- en televisie-onderneming C.M.Q. en het radiostation „Radio-Reloj", beide op Cuba gevestigd, zijn door de Cu baanse legering in beslag genomen. Als reden voor de inbeslagneming wordt opgegeven dat de onderneming en het sta tion door de eigenaars „in de steek zijn gelaten". De president-directeur is op het ogenblik in het buitenland. Mevrouw Irma Stam, de 65-jarige Neder landse uit Sliedrecht, die met Kerstmis van het vorig jaar in de VARA-televisie- uitzending „Anders dan anderen" een aan bod kreeg om naar Zweden te verhuizen, waar haar familieleden wonen, is gister middag definitief naar Malmö vertrokken. In februari was ze daar reeds een kijkje gaan nemen. Het beviel haar daar zo goed, dat zij besloot het aanbod te accepteren. Al haar bezittingen zijn door de VARA reeds naar Zweden verzonden. Toch stapte ze gistermiddag niet met lege handen in het vliegtuig naar Malmö. Vele bekenden en dorpsgenoten hadden haar overladen met geschenken. De VARA heeft alles voor mevrouw Stam in orde gemaakt. In Zweden staat een klein huisje voor haar klaar. Ook financieel zijn alle nodige voorzieningen getroffen. 118119. Pobbel, Koen en Linnie zaten in hun vlothuisje aan tafel en aten. Ze waren nu al enkele uren onderweg, en de buitenlucht had hen hongerig gemaakt. Leuk, hè? zei Pobbel. We varen zo rustig, je voelt bijna geen beweging! Maar ojeenet had hij dat gezegd, of .Boems! daar kreeg het vlot 'n ge weldige schok. En op hetzelfde ogenblik rolden Pobbel, Koen en Linnie met stoel en al tegen de grond Help! riep Linnie verschrikt. Wat gebeurt er? Ja, dat begrepen ze nog niet, terwijl ze daar alle drie onthutst op de vloer lagen Advertentie DANSACADEMIE inlichtingen en inschrijving: dagelijks van 11-12, 14-17 en 19-21 SCHACHELSTRAAT 29-31 - HAARLEM - TEL. 10806 (Van onze Amsterdamse redacteur) Begunstigd dcor het mooiste zomerweer, dat men zich in september kan wensen, hebben ruim 40.000 Amsterdammers maandagavond in het Olympisch stadion de tweede taptoe bijgewoond die sinds de oorlog in de hoofdstad is gehouden. Dit, wegens de regen op 21 mei uitgestelde feest is daarmee een groot succes geworden, want weinigen zullen hebben vermoed, dat de wegens de geringe geldmiddelen van het initiatiefcomité Amsterdam, (I.C.A.) povere propaganda zovelen naar het sta dion had gelokt. De taptoe Amsterdam verschilde weinig van de tapt.oe's, die reeds in andere plaat sen van ons land zijn gehouden. De ma- trozenkapel van de Koninklijke Marine samengesteld uit de drie vrijwillige ma rine muziekkorpsen zou aanvankelijk zijn première in de hoofdstad beleven, doch is inmiddels in Bussum voor het eerst in de openbaa-heid getreden. Toch nam deze kapel in de Amsterdamse manifestatie een bijzondere plaats in. Het batig saldo van de tapfoe is bestemd voor een fonds, waaruit men binnenkort gala-uniformen voor deze matrozen zal aanschaffen. Bij voorbaat heeft de ontwerper van deze uniformen al rekening gehouden met dit Amsterdamse aandeel, want hij heeft met opzet de Amsterdamse kleuren, rood en zwart, in het ontwerp aangebracht. De Taptoe Amsterdam werd bijgewoond door verscheidene militaire autoriteiten, onder wie de territoriaal commandant van Noordholland, kolonel J. J. C. Taets van Amerongen, de gouverneur der hoofdstad, brigade-generaa; G. Dijkstra en de com mandant van het Duitse opleidingsschip „Hipper", dat in Amsterdam op bezoek is. De culturele samenwerking tussen Polen en Nederland zal de komende twee jaar vooral tot uiting komen op het gebied van de beeldende kunst en de muziek. Zo zul len Poolse beeldhouwers deelnemen aan de openlucht-tentoonstelling volgend jaar in park Sonsbeek te Arnhem en wil men van Nederlandse zijde in 1961 reproducties van werken van Vincent van Gogh naar Polen zenden voor het houden van een tentoon stelling aldaar. Twee houders van beurzen uit Polen ne men deel aan de internationale zomer cursus voor kunstgeschiedenis in Den Haag. Wat de muziek betreft zal een Amster dams ensemble deelnemen aan de „Herfst in Warschau" dit jaar. Van Poolse zijde worden onderhandelingen gevoerd over een concert-tournee van Jan Krenz in Ne derland in december aanstaande. Ook wordt de mogelijkheid bestudeerd van de komst van het Concertgebouworkest Charles Exbrayat Vertaling: Margot Bakker 52 Ik voelde hen naderen nog voor ik hen zag. Aan vankelijk had ik nauwelijks aandacht aan de beide na- zarenos geschonken, die mij van rechts naderden. Pas toen zij vlak bij mij waren gekomen snoof ik gevaar. Ik zette mij schrap en hield mijn revolver klaar, want ik was niet van plan mij zonder slag of stoot over te geven. Zij bleven staan en ik kwam ondanks mijzelf onder de indruk van die twee zwijgende gedaanten, van wie ik de gelaatstrekken niet kon onderscheiden. Zodra ik mijn blik afwendde zag ik van links nog twee nazarenos naderen. Er bleef mij maar de weg open: de straat die omhoogliep naar het kleine plein Santa Cruz. Ik liep weg. Zij volgden mij zonder veel haast. Ik schoot de Lope de Rueda-straat in. Zij bevonden zich een paar meter achter mij. Waarom grepen zij mij niet? Onverwacht kreeg ik twee andere boetelingen in het oog, ook in het zwart gekleed. Zij kwamen mij tegemoet lopen. Om hen te vermijden sloeg ik links af de Reinoso-straat in. Voor ik de plaza de los Venera- bles had kunnen bereiken, waar altijd publiek te vin den is, moest ik nog eens van richting veranderen, want er kwamen mij opnieuw twee in het zwart geklede na zarenos tegemoet. Ik doorzag het spel. De heren tracht ten mij naar een tevoren afgesproken plek te drijven. Waarschijnlijk zou ik Lajolette daar ontmoeten. In plaats van tot handelen over te gaan moest ik hun de indruk geven dat ik hun willoos slachtoffers was. Ik wilde Lajolette immers ontmoeten. Deze handlangers waren voor mij van geen enkel belang. Als mijn laat ste nacht aangebroken was wilde ik althans een goede kans hebben Lajolette uit de weg te ruimen. Door straten en stegen joegen zij mij op tot ik de Steeg van de Verliefden binnenschoot. Het was een nauwe gang tussen de huizen. Als ik mijn armen uitstrekte kon ik beide tegenoverliggende gevels aanraken. Ik had nog nauwelijks een derde van het steegje afgelegd, toen mijn achtervolgers de hoek omkwamen. Aan het uiteinde van het steegje zag ik eveneens nazarenos in het zwart naderen. Ik zat in de val. Ik bleef stokstijf staan, maar even later liep ik toch door. Ik maakte geen haast meer. Aan mijn rechterhand ontdekte ik een deur, die aan stond. Ik nam'n sprong. Zodra er zich iemand op de drempel vertoonde zou ik schieten. Het was alsof ik door de grond ging toen ik achter mij een spottende en bedaarde stem hoorde zeggen: „Laat de revolver vallen en steek de gezonde arm omhoog, Moralès Die deur had dus niet toevallig op een kier gestaan en ik moest Lajolette ongewapend onder ogen komen.. „Doe wat ik zeg, Moralès, en kijk niet om. Ik schiet gauw.." „Dat is mij bekend." Er zat niets anders op. Ik liet mijn revolver vallen. „Schop de revolver een eind van je af, Moralès, ik vertrouw je niet. Ik deed het. Ik had geen keus. „Prachtig. Keer je nu maar om." Ik maakte rechtsomkeert. Lajolette knipte het licht aan en ik herkende de man die ik verwacht had: Charley Arbuthnot. Hij keek mij glimlachend aan, maar zijn wapen bleef op mij gericht. „Dat is voor jou dan het einde. Moralès. Het werd hoog tijd, geloof ik. Cliff Anderson beschikt over uitstekend getraind personeel. Ik zal hem een gelukwens sturen. Je hebt mij schatten gekost, don José. Die partij, die je in de haven in beslag hebt laten nemen, heeft mijn budget aan het wankelen gebracht. En dergelijke din gen zie ik niet door de vingers." „Je verwacht toch geen verontschuldiging, van mij, Lajolette?" Hij begon te lachen. „Goed zo! Eigenlijk spijt het mij, dat ik een man van jou formaat moet neerschieten, Moralès. Je bent een en ander waard." „Aardig van je." „Wanneer heb je mij doorzien?" „Gisteravond." „Kwam dit door die kogels?" „Reken maar.. Uit een Smith en Wesson komen nu eenmaal geen kogels die in een Colt thuishoren. Jij was de enige die een Colt bezat. Jij hebt mij neer geschoten en Hernandez heeft Juan vermoord, omdat de jongen jou gezien had. Zodra jij besefte dat je mij niet gekregen had, heb je Hernandez het zwijgen opgelegd.." „Ja, doden spreken niet.. Het is een kostbaar avon tuur geweest, voor mij ook, maar toch heb ik ervan genoten. Een van de beste agenten van het F.B.I. heeft mij niet tijdig herkend. Dat houdt een goede belofte in voor de toekomst. Ja, die plastische chirurgie is een pracht uitvinding. Het model van de neus wat ver anderen, de ogen een beetje verder opensperren, de oren iets minder dicht tegen het hoofd en je bent een ander man, mede dank zij het karakteristieke Engelse snorretje. Eerlijk, Moralès, het zit me dwars je te moe ten neerschieten, maar je voelt wel dat ik geen keus heb.. Ik schiet zuiver en als je stil blijft staan zul je er weinig van merken. Het gaat mij er niet om je onnodig te kwellen." „Mag ik je bedanken?' „Dat is niet nodig.. Je bent een gelovig man, meen ik? Ik geef je de gelegenheid te bidden, maar maak het niet te lang. Op grote afstand hoorde ik een torenklok slaan. Het was inmiddels Goede Vrijdag. Een mooie dag om te sterven. Ik sloot mijn ogen en het was alsof de aarde al achterbleef. Ik concentreerde mijn gedachten op Maria. Ik smeekte God haar te beschermen, nu mijn bestaan ten einde liep. In dit laatste vergiste ik mij. „Ben je gereed?" De tijd tot antwoorden ontbrak mij. Een andere stem, die ik met onmetelijke vreugde herkende, commandeer de kort: „Laat die revolver vallen, Bob!" GOEDE VRIJDAG Het is achter de rug.. Het zal uren duren voor op deze Goede Vrijdag de zon opgaat. Dit wordt mijn laatste dag in Sevilla. Vanavond stap ik in het vlieg tuig naar Lissabon, en daar neem ik de clipper naar Washington. Cliff Anderson zal in zijn schik zijn, La jolette is dood. Voor mensen als Anderson is alleen de uitkomst van belang, om de middelen bekommeren zij zich niet. Hij zal zeggen dat ik mijn opdracht uit stekend heb uitgevoerd, maar op welke wijze zal hem niet deren. En waarom ook. Zoals Moralès zijn er zo veel in de gelederen van het F.B.I. Ik ben juist bij commissaris Fernandez geweest. Wij hebben de maatregelen besproken om ongewenste pu bliciteit aangaande de gebeurtenissen van de afgelo pen nacht te voorkomen. Wij hebben besloten dat er in zijn rapport sprake zal zijn van een onbekende die Lajolette heeft neergeschoten. Bij het afscheid beseften Fernandez en ik beiden, dat wij elkaar nooit terug zouden zien. Wij hebben elkaar volgens Spaans gebruik omhelsd en de commissaris zei, als terloops: „Ik dank u voor wat u hier gedaan hebt, Moralès.. vooral met het oog op mijn gestorven dochter.Zij is nu gewroken en ik zal met meer innerlijke rust mijn loopbaan kunnen voltooien.." Zodat er althans iemand is die mij bedankt heeft. Ik wankel van uitputting als ik het San Fernando- plein oploop. Op de hoek van de Amor de Dios en Lasso de la Vega blijf ik staan om de Broederschap van del Silencio te laten voorbijtrekken. De hobo's en de fagotten zenden klaaglijke klanken de lucht in en de tranen stromen mij opeens over de wangen. Dat lucht mij op. Voor het eerst sedert mijn terugkeer in Spanje voel ik mij een vreemdeling temidden van deze bevolking. Sierpès kan ik niet inslaan, die wordt versperd door de Broederschappen van Triana, op de terugweg naar de kathedraal; die van de Esperanza en die van de Gitanen, die Christus van het Heil heet. Ik wil de Cuna inslaan, maar daar stuit ik op de aller langste processie uit Sevilla, die van Jesus del Gran Poder. Ik moet uitwijken naar het noorden van de stad, de achterkant van de kerk van de Heiland vol gen en via Pajaritos pi-oberen tussen twee processies de officiële route over te steken, wil ik mijn hotel bereiken. Ik heb het geluk een open plek te vinden in het drukste gedeelte van de route, juist nadat de laatste boetelingen van Sevilla's populairste processie, die van de Macarena, zijn gepasseerd. Zodra ik op mijn kamer ben ga ik op mijn bed liggen. Ik neem niet de moeite mij uit te kleden. Geen vijf tellen later slaap ik als een os. (Wordt vervolgd) „DE VERDWENEN PSHYCHIATER" DOOR Martin Mons, is uitgegeven bij A. W. Sijthof's uitgeversmaatschappij n.v. te Leiden. Deze detectiveroman speelt zich af in Amsterdam waar de psychiater Wij- nekus plotseling verdwijnt. Hoofdinspec teur Perquin, die het onderzoek leidt, komt bij zijn ondervragingen tot de ontdekking dat Wijnekus een allesbehlave aangenaam mens moet zijn geweest. Er blijken heel wat mensen te zijn die de verwaten, zelf genoegzame, harde en onverdraagzame psychiater uit de weg zouden hebben wil len ruimen. Natuurlijk heeft geen van hen het gedaan, ofschoon de politie lange tijd een volkomen onschuldige arbeider vast houdt, die een grief had tegen Wijnekus, maar hem niet heeft doen verdwijnen. Het boek is met gevoel voor karaktertekening geschreven en geeft naast de nodige span ning tevens bevredigende psychologische verklaringen voor het gedrag van de met gevoel beschreven figuren. „GEKKE LUI, DIE AMERIKANEN" is de Nederlandse vertaling van het door William J. Lederer en Eugene Burdick ge schreven boek „The ugly American"dat in Amerika een bestseller is geworden. En terecht, ofschoon de Amerikanen er geme ten naar de maatstaven van de koude oorlog allerbelabberdst van af komen. De Nederlandse vertaling van Kees Diemer is uitgegeven bij F. G. Kroonder in Bussem. Het boek bestaat uit een aantal verha len, die alle betrekking hebben op de kou de oorlog tussen Amerika en Rusland. Of schoon de namen zijn gefingeerd en zelfs het land waar de verhalen zich' afspelen (Sarkhan) niet bestaat, schijnen ze te be rusten op gegevens die aan de werkelijk heid zijn ontleend. En wat deze als fictie vermomde realiteit te zien geeft is wer kelijk ontstellend. Op vermakelijke wijze schetsen de schrijvers de tekortkomingen van Amerikaanse officiële vertegenwoordi gers in 'n door de communisten bedreigd land. Dilletantisme en domheid strijden om de voorgrond in dit in wezen zeer trieste relaas. Fel steekt de grote doelma tigheid van de Russische officiële missies daartegen af. In het land Sarkhan zijn slechts enkele Amerikanen (sommigen in overheidsdienst anderen werkzaam bij par ticuliere firma's) die de toets der critiek kunnen doorstaan. Eén van hen wordt door de inwoners van het land „de lelijke Amerikaan" genoemd. Dit vanwege zijn uiterlijk dat de mooigebouwde Sarkhane- zen tegenstaat. Toch weet deze Amerikaan op de duur het vertrouwen van de be volking te winnen. Het tragische is ech ter dat de succesrijke Amerikanen allen werden weggewerkt door onbegrip en dom me botheid van de „officiële" Amerikanen. Eén van de verhalen beschrijft de manier waarop een Amerikaanse senator die op een inspectiereis is, zand in de ogen wordt gestrooid, waardoor hij met volkomen ver keerde denkbeelden naar de senaat terug keert. Het schijnt dat dit boek op het Ame rikaanse Statedepartment een kleine storm heeft ontketend, die misschien het begin is van een verandering ten goede. Maandagmiddag raakte de 15-jarige D. Here bij het werk in een bakkerij te Swal- men (L.) met zijn rechterhand bekneld in 'n deegmengmachine. Doordat de machine in beweging was, werd de jongen met zijn bovenlichaam in de kuip getrokken en zo ernstig gewond, dat hij ter plaatse over leed. De jongen was pas enkele weken 'n dienst bij deze bakker. Hij was door oe raad voor de kinderbescherming in Tilburg in een pleeggezin in Swalmen onderge bracht. Advertentie Vanaf heden geldt het wintertarief ƒ6.- per dag en 6 ct. per km Rijksstraatweg 145 - Ostadestraat 7 Binnenweg 97 - TELEFOON 60585 Met een auto van ATLAS bent u er zó Oprechte Donderdagse Haerlemse Courant den 11 September 1760 ADVERTENTIE: Alzo op Maandeg den 8 .September 1760, 's morgens tusschen half negen en ne gen uuren op de plaats Meerenburg onder Lisse vermist is het volgende: Twaalf zilvere Lepels, zyn- de Amsterdamse Keur, met de Wapens van Crombout: twaalf dito Vorken; een dito Lepeltje met een Paerdevoetje; een dito Zuykerdoos met een Lepeltje; een slaande Goud Zak-Horo- logie, met een zwaare dito Ketting, waar aan een Christal Cachet en een geëmail leerd Doodshoofdje met kleyne Brillantjes bezet; zo word yder en een ygelijk gewaar- schouwd daerv&n niet te kopen, maar ter contrarie verzegt, bv voorkomende gele genheden. hetzelve te willen aanhouden en daarvan kennisse te geven op voor noemde Plaats: zullende daar voor raison nabel beloond worden.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9