In Nieuw-Guinearaad samen spreken over komend beleid nomnf U bent niet anders dan de miljoenen vrouwen die reeds Tampax gebruiken Geachte clientele Nieuw ontwerp Monumentenwet thans bij de Tweede Kamer Kort en bondigy Morgen weer wat regen Voor de goede gang van zaken deelt ondergetekende firma de Ruyter en Groot, margarine ompakbedrijf te Beverwijk U mede dat KENNEMER KLUIT bij Uw leverancier verkrijg baar, absoluut zuiver van inhoud is. Dit garanderen wij ten volle. firma de Ruyter en Groot Memorie van Toelichting Nederland moet niet eigenmachtig tijdstip van zelfbestuur bepalen Negen geheime zenders het zwijgen opgelegd Grotere vrijheid en verantwoordelijkheid nieuw Vatten- MUIZ£N-\PASTA VLOKKEN V Het Ioonbeleid opnieuw onder de loep Betrokkenen bij rel op de walletjes worden vervolgd Boeren moeten betalen voor militaire oogsthulp WOENSDAG 14 SEPTEMBER 19 6 0 2 Tampax werd uitgevonden door een dokter voor het welzijn van alle vrouwen. Daar het inwendig wordt gedragen, voorkomt het ongemak, irritatie, schaven en geur. Het vereist geen gordel, spelden, verband of andere hulp middelen. Het is gemakkelijk in te brengen door middel van een handige inbrenghuls, gemakkelijk om mee te nemen, gemakkelijk om weg te doen - inderdaad, de prettigste en meest hygiënische methode van sanitaire bescher ming! Verkrijgbaar bij apothekers, drogisten en speciaalzaken in twee absorptiegraden. Regular f. 1,50, Super f. 1,75 per doos, met Ne derlandse gebruiksaanwijzing. Nederland telt meer dan liy2 miljoen inwoners Tijdens inbraak in slaap gevallen Nederland moet niet eenzijdig een tijdstip vaststellen, waarop de inwoners van Nieuw-Guinea rijp zullen zijn voor zelfbestuur, maar de bevolking zelf zal in belang rijke mate moeten meespreken over de wijze en de datum waarop het zelfbeschik kingsrecht kan worden uitgeoefend, en beide mede moeten kunnen bepalen. Dit delen de minister-president, de minister van Binnenlandse Zaken en de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken in hun memorie van antwoord inzake het wetsontwerp partiële herziening bewindsregeling Nieuw-Guinea aan de Tweede Kamer mee. Het zou niet gepast zijn dat de regering op dit ogenblik, zo kort voor de totstandkoming van de Nieuw-Guinearaad, welke nu juist voor het eerst een gesprekspartner voor het gou vernement in dit rijksdeel zal worden, eigenmachtig een termijn zou stellen met be trekking tot een toekomstige aangelegenheid welke zo essentieel de belangen betreft van de betrokken bevolking. Hoezeer het de regering ernst is met haar streven het moment der zelfbeschik king zo doeltreffend mogelijk te bespoedi gen, valt onweerlegbaar duidelijk af te lei den uit het feit dat zij haar eigen ac tiviteiten met betrekking tot de ontwikke ling van Nederlands Nieuw-Guinea in een in fasen ingedeeld tienjarenplan heeft aan gegeven. Hieromtrent zullen de Kamer in de ontwerpbegroting 1961 nadere gegevens bereiken, welke geen twijfel aan de be doelingen van de regering kunnen over laten, aldus de memorie van toelichting. De regering staat voor ogen een Nieuw- Guinearaad waarin het mogelijk zal zijn in gezamenlijk gesprek en voortdurende samenwerking met de vertegenwoordigers van Nieuw-Guinea het toekomstige beleid en de voor hun omstandigheden geschikte staatkundige vormen verder uit te werken. De regering meent dat een Nieuw-Gui nearaad een vertegenwoordiging moet zijn van de inwoners van Nederlands Nieuw- Guinea en heeft geen onderscheid willen maken naar bevolkingsgroepen. Zij die deel uit maken van de bevolking van Advertentie En toch... Uitgevonden door een dokter— nu, gebruikt door miljoenen vrouwen! Stuur mü onder blanco omslag een proefverpakking van Tampax. Ik sluit hierbij in 50 ets aan postzegels. Naam Straat Plaats .o™.—..—..™...™..—....™. A.u.b. In een als brief gefrankeerde envelop zenden aan Tampax (Nederland) N.V., Groenburgwal 54, Amsterdam Op 1 augustus bedroeg het aantal inwo ners van Nederland 11.492.013 zodat men kan aannemen dat inmiddels het aantal inwoners de elf en een half miljoen zal hebben overschreden. In de eerste zeven maanden van dit jaar bedroeg het aantal huwelijken in ons land volgens opgave van het CBS 47.917 tegen 48.126 in de eerste zeven maanden van 1959. Het aantal levendgeborenen daalde van 144.980 in de eerste zeven maanden van 1959 tot 141.352 in dezelfde periode van dit jaar, terwijl het aantal overlede nen steeg van 51.784 tot 52.555. Voorts nam het aantal immigranten in de genoem de periode toe van 19.186 in 1959 tot 21.313 dit jaar, terwijl het aantal emigranten steeg van 30.433 tot 34.752. Nieuw-Guinea, hoe ook samengesteld, be horen vertegenwoordigd te zijn in de Nieuw-Guinearaad.Een afzonderlijk orgaan waarin de belangen van de niet-autochtone bevolking tot uitdrukking zouden moeten komen, acht de regering daarom onge wenst. De regering hoop oprecht de ontwikke ling van Nieuw-Guinea, juist door het op elk niveau, waar mogelijk, inschakelen van autochtonen zo snel mogelijk te doen verlopen en een goede verhouding tussen de verschillende bevolkingsgroepen te be vorderen. Het spreekt vanzelf, aldus de memorie van antwoord dat op de enkele niet-autochtone leden van de raad een zware wissel zal worden getrokken met betrekking tot de samenwerking. Aantrekkelijk vindt de regering de ge dachte een speciale functionaris te benoe men die belast is met het bevorderen van de decentralisatie. De gedachte was reeds eerder opgekomen om een afzon derlijk bureau voor de decentralisatie in te stellen. Men was al begonnen dit uit te voeren door het vormen van een afde ling democratisering en decetralisatie bij de dienst van Binnenlandse Zaken. Slechts een begin De regering stelt zich uitdrukkelijk op het standpunt dat het thans slechts gaat om een begin, om het creëren van een gesprekspartner in een vorm die waar schijnlijk nog voor verbetering vatbaar zal zijn. Zij is dan ook bereid, om wan neer op grond van de gezamenlijk te ver werven ervaring het aanpassen aan de groei van de politieke ontwikkeling dit mocht vereisen, snelle wijzigingen in de dan bestaande wettelijke regelingen voor te stellen. De eerste zittingsperiode is bij over gangsbepaling op drie jaar gesteld. De re gering is van oordeel dat de eerste zit tingsperiode korter dan vier jaar moet zijn aangezien pas na de eerste verkiezingen de betekenis van de raad meer en meer zal doordringen en een juister begrip zal ontstaan voor het belang van de raad, de regering acht het noodzakelijk, naast een spoedige instelling van een Nieuw-Guinea raad de democratische opbouw van bene den af krachtig te stimuleren. Het streven van de regering is, naast het besteden van de uiterste zorg aan de algemene ontwikkeling, gericht op het ver snellen van de ontwikkeling van voor aanstaande personen en de vorming van een elite. Zij stelt zich voor in aanmer king komende autochtonen door werkbe zoeken kennis te doen nemen van in Ne derland gevolgde werkmethoden. Tevens denkt zij aan het in het leven roepen van studiegroepen, in de vorm van discus siegroepen waar de problemen van de ont wikkeling van land en volk worden be sproken. De Raad voor Volksontwikkeling zou daarbij kunnen medewerken aan het samenstellen van op de praktijk gerichte leidraden. Ook acht de regering het denk baar dat voor deze raad nog een aanvul lende taak is weggelegd als advies-col lege op cultureel en sociaal-economisch gebied. De regering streeft ernaar de eerste zitting van de raad ruim vóór 1 juli 1961 te doen houden. De Nieuw-Guinea maatschappij bestaat uit zoveel groepen en groepjes en gele dingen, dat het niet mogelijk zal zijn ze alle in de Nieuw-Guinearaad te vertegen woordigen, aldus de memorie van toelich ting. De indeling in kiesdistricten en an dere gebieden, die vertegenwoordigd wor den, zal dus slechts een globaal karakter kunnen dragen, rekening houdende met verwante bevolkingsgroepen. Hoe consciën tieus men daarbij en bij het hanteren van het benoemingsrecht ook te werk zal gaan, dit neemt niet weg, dat de samenstelling van de raad wellicht toch nog gebreken zal vertonen. Dit doet aan de waarde van de raad als geheel niet af. De waarde ligt vooral hierin, dat er nu een gespreks partner komt met wie gezamenlijk kan worden gezocht naar de geschiktste vor men en methoden. De regering acht het nog niet mogelijk thans een standpunt te bepalen over de mogelijkheid te zijner tijd een lid van de autochtone bevolking een plaats te geven in de Nederlandse Raad van State. In dit stadium gaat het in eerste aanleg om het in werking stellen van het staatkundi ge apparaat in Nieuw-Guinea. Vele bevoegdheden Het betrekken van de Nieuw-Guinearaad bij het totstandkomen van de begroting is voor de regering een punt van ernstige overweging geweest. Een van de uitgangs punten is geweest dat aan de Nieuw-Gui nearaad vele bevoegdheden dienen te wor den toegekend. De regering meent dat niet kan worden volstaan met een verslagge ving van het gevoerde beleid. De regering is van oordeel dat moet worden gestreefd naar toekenning van een bepaald budget recht, zy het aanvankelyk wellicht in be perkte vorm, aangezien dit een belang rijk middel is om het verantwoordelijk heidsgevoel te vergroten. Het gaat hier om een begin en om het vinden van de in dit stadium geschikste weg om de leden, die in meerderheid nog volkomen vreemd zullen staan tegenover de hun wachtende taak, vertrouwd te ma ken met de vraagstukken, die zich bij de ontwikkeling van Nieuw-Guinea zullen voordoen. De regering meent dit het beste te bereiken door het overleggen van een nota waarin aan de hand van een voor lopig ontwerp van de begroting en van beschouwingen over het afgelopen begro- In samenwerking met de Nederlandse politie en de bijzondere opsporingsdienst van de Nederlandse P.T.T., heeft de West- duitse politie in het grensgebied van Noord-Oost Nederland en West-Duitsland een aktie ontketend tegen de „etherpira ten". Negen van deze geheime zenders, meest gedreven door jongelui die met de Nederlandse geheime zenders concurreer den en op levendige toon vriendschappe lijkheden en beledigingen uitwisselden werden gepakt. De Westduitse politie nam een aanzienlijke hoeveelheid zendermate riaal en grammofoonplaten in beslag. De geheime zenders, die zich vooral in de weekeinden laten horen, vex-oorzaken dikwijls ernstige storingen op de golfleng ten die gebruikt worden voor de verkeers leiding van de militaire en burgerlijke luchtvaart en het radioverkeer tussen red dingsboten en stations van de kustwacht. De Haagse rechtbank heeft een gevan genisstraf van een half jaar opgelegd aan een 24-jarige in Indonesië geboren mon teur die onlangs heeft ingebroken in een juwelierszaak aan de Javastraat te Den Haag. Nadat hij zijn zakken had volge propt met sieraden, viel hij achter de toonbank in slaap. De man was van een feestje, waar hij flink gedi-onken had, op weg naar huis. In de Javastraat drong hij de juwelierszaak binnen door het raam boven de winkeldeur. Hij ontwaakte tijdig uit zijn roes en kon onopgemerkt de win kel verlaten. Een halfvolle fles jenever liet hij achter als troostprijs voor de be stolen juwelier. Ruim een week later ver kocht hij de buitgemaakte sieraden (tota le waarde ƒ1500,-) voor ƒ150,-. Korte tijd later heeft de politie hem aangehouden. Advertentie Bij de Tweede Kamer is thans ingediend de memorie van antwoord met betrekking tot het ontwerp-Monumentenwet vergezeld van een gewyzigd ontwerp van wet. Het ontwerp bevat de volgende nieuwe elementen: De omzetting van de voorlopige monumentenraad in een bij de wet geregelde monumentenraad. Een krachtens de wet vastgestelde monumentenlijst. Een wettelijke regeling tot bescherming van stads- en dorpsgezichten. Een wettelijke regeling van het oudheidkundig bodemonderzoek. De mogelijkheid in beroep te komen tegene en beslissing, genomen krachtens de wet. Het oorspronkelijke ontwerp-Monumen tenwet werd in 1955 bij de Tweede Ka mer ingediend. Het voorlopig verslag ver scheen in 1957. Naast provinciale en ge meentelijke voorzieningen op het gebied van monumentenzorg bestaat thans alleen de tijdelijke wet-Monumentenzoi'g. Deze wet bepaalt slechts dat voor het slopen of veranderen van een groot aan tal met name genoemde bouwwerken toe stemming is vereist van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De rechtskracht van deze wet is telkens met een jaar verlengd in afwachting van een definitieve regeling. In het oorspronkelijk wetsontwerp was een bepaling opgenomen volgens welke de eigenaar van een beschermd monument verplicht was voor het onderhoud en de instandhouding behoorlijk zorg te dragen en de werken uit te voeren, die de mi nister blijkens schriftelijke mededeling no dig achtte. Ofschoon deze mededeling tevens een voorstel zou bevatten omtrent de te ver lenen subsidie in de restauratiekosten en het wetsontwerp een beroepsmogelijkheid kent, waren verscheidene Kamerleden van oordeel dat de rechtspositie van de eige naar niet voldoende was gewaarborgd. Overwogen is of het wellicht aanbeveling verdient beroep te openen op de burger lijke rechter in plaats van op de Kroon, terwijl ook is gedacht aan een mogelijk heid tot onteigening van het monument te algemenen nutte en aan een recht van de eigenaar om een monument aan de staat te abandonnex-en. De ondertekenaars van de memorie van antwoord ontvouwen tegen deze denkbeel den verscheidene bezwaren en komen ten slotte tot de conclusie dat het in verband met de rechtszekerheid de voorkeur ver dient de verplichting werken uit te voe ren ingevolge een ministeriële aanschrij ving uit het ontwerp te schrappen. Bij de ze beslissing hebben zij bewust aanslui ting gezocht bij de passages uit de rege ringsverklaring van 26 mei 1959, volgens welke de taak van de overheid wezenlijk wordt begrensd door de vrijheid en de eigen verantwoordelijkheid van persoon en vrije organisatie. Aan het verlangen van de Tweede Ka mer bij de uitvoering van de wet behal ve de gemeente ook de provincie in te schakelen, is in het gewijzigde ontwerp voldaan. Advertentie ROEIT ZE GENADELOOS UIT tingsjaar gevoerde beleid een uiteenzetting wordt gegeven over het voor het komende jaar wenselijk geachte beleid en de daar aan verbonden uitgaven. Ook moet men rekening houden met de realiteit, dat de financiële toestand en de economische ontwikkeling van Nieuw-Gui nea voorlopig grotendeels afhankelijk zul len blijven van de Nederlandse bijdrage en dat ook om deze reden van een budget recht in de eigenlijke zin van het woord moeilijk kan worden gesproken. De rege ring is bereid gaarne te overwegen of het in het derde zittingsjaar mogelijk zal zijn te komen tot uitsplitsing van een deel van de begroting, waar eigen inkomsten tegenover staan, en aan de raad in dat opzicht een budgetrecht toe te kennen. Teneinde de gemeentelijke autonomie tot uitdi'ukking te bi'engen, is in het ge wijzigd ontwerp bepaald dat beschermde stads- en dorpsgezichten slechts door de ministers van Ondex-wijs, Kunsten en We tenschappen en van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid worden aangewezen in overeenstemming met de gemeenteraad. Na een dergelijke aanwijzing is het aan de gemeenteraad om maatregelen ter za ke van de bescherming te nemen. Kerkelijke monumenten Een afzondei-lijke paragraaf van het voorlopig verslag handelt over de kerke lijke monumenten. Niet alleen vormen de kerken de omvangxöjkste monumenten, maar veelal maken zij met de kerktorens als enige overblijfselen van de middel eeuwen de kern uit van onze historische steden en dorpen. Het behoud der monu mentale kerken en kerktorens wordt der halve allerwegen nagestreefd, ook al zijn daaraan gi-ote kosten verbonden. Met na me op dit terrein heeft de ervaring van de monumentenzorg geleerd dat grote fi nanciële steun van de centi'ale overföèid is vereist en dat voorts technische en weten schappelijke bijstand door ervaren des kundigen niet kan worden ontbeerd. Het voorlopig verslag stelt de vraag of het oorspronkelijke wetsontwerp niet de mogelijkheid schept voor een ingrijpen door de centrale overheid in het kei'kelijke leven, waardoor de specifieke opdracht der kei'kgenootschappen niet voldoende zou worden eerbiedigd. Doox-dat de verplich ting van de eigenaar werken uit te voe ren ingevolge een ministeriële aanschrij ving uit het ontwerp is geschrapt, is dit bezwaar ondei-vangen. Overigens bepleit het voorlopig verslag het reeds in het wetsontwerp voorgeschre ven overleg met de kerkgenootschappen te vervangen door voorgeschreven over eenstemming. De bewindslieden achten het niet verantwoord deze suggestie integraal over te nemen. De bewindslieden achten het daarentegen wel gewenst in het wets- ontwerp een bepaling op te nemen, vol gens welke overeenstemming tussen de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen en de eigenaar van een ker kelijk monument moet bestaan wanneer een beslissing moet worden genomen waar bij wezenlijke belangen van de godsdienst oefeningen in dat kerkelijk monument in het geding zijn. Dit vloeit voort uit een juiste verhouding tussen kerk en staat. De memoi-ie van antwoord is onderte kend door de staatssecretaris van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten, en de ministers van Binnenland se Zaken, van Financiën, van Justitie en van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid deelt mede: „Heden heeft onder leiding van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy een bespreking plaats gehad met de in de Stichting van de Arbeid verenigde organisaties omtrent de praktische toepassing van de bestaan de richtlijnen voor het Ioonbeleid. Hierbij waren namens de regering voorts aanwezig de minister van Economi sche Zaken de heer J. W. de Pous en de minister van Financiën prof. dr. J. Zijl stra, alsmede de staatssecretaris van So ciale Zaken en Volksgezondheid de heer B. Roolvink. De bespreking droeg een oriënterend karakter. Besloten werd, dat het gesprek op korte termijn zal wox-den voortgezet." De sociaal-economische toestand Het bestuur van de Stichting van de Ar beid deelt ons mede, dat het zich gisteren heeft beraden over de huidige, algemene sociaal-economische toestand. Het stich tingsbestuur zal binnenkort opnieuw bij eenkomen om de bespi-ekingen over dit on derwerp voort te zetten. (Van onze Amsterdamse redacteur) Zowel de journalist B. Brakel, die op 3 juli op de Amsterdamse walletjes in moei lijkheden kwam met de onderwereld en vervolgens met de politie, als de beide mannen die hem mishandelden, zullen zich voor de rechter moeten verantwoorden. De officier van justitie bij de Amsterdam se Rechtbank, mr. J. F. Hartsuiker, heeft besloten tot vervolging over te gaan. De zaken zullen waarschijnlijk eind okto ber in behandeling komen. De heer Brakel, verslaggever van de Volkskrant, wordt beschuldigd zich te heb ben uitgegeven voor rechercheur toen hij zich in een hotelletje op de O. Z. Achter burgwal vervoegde voor inlichtingen over een aanslag op een prostituee. De verslag gever ontkent zich hieraan schuldig te heb ben gemaakt en houdt vol zich te hebben gelegitimeerd met een perspenning, die de hotelhouder mogelijk voor een politie penning zou hebben aangezien. De hotelhouder zal worden gedagvaard wegens mishandeling van de journalist, evenals de man die op de wallen bekend staat als „Utrechtse Appie". Deze laat ste zal zich tevens moeten verantwoorden voor mishandeling van de Italiaanse film regisseur Luciano Emmer, enkele dagen na het incident met de heer Brakel. Tenslotte was bij deze geruchtmakende rel een politieagent betrokken, die door de heer Brakel en twee collega-journalisten onheus optreden wordt verweten. Het on derzoek, dat hieromtrent is ingesteld, heeft de hoofdcommissaris geen aanleiding ge geven tot. het nemen van disciplinaire maatregelen. Op 21 juli echter was deze zelfde agent betrokken bij een vechtpar tij met een automobilist, die daarop een aanklacht wegens mishandeling heeft in gediend. Het proces-verbaal in deze zaak berust thans eveneens bij mr. Hartsuiker, die nog geen besluit heeft genomen tot eventuele vervolging van de agent. Advertentie V hoeft geen angst te hebben voor Brandend maagzuur Als U maar Rennies bij de hand hebt. Dan dooft u 't vuur in 'n oogwenk, stilt u de snerpende pijn nog vóór ze goed kan door zetten. Steek daarom altijd 'n paar Rennies bij u. Ze zijn een voor een hygiënisch ver pakt en u kunt ze innemen zonder dat iemand er weet van heeft. Geen glaasje water, geen vieze smaak. Integendeel, doodgewoon laten smelten op uw tong. En als uw speeksel met de wondere Rennies-oplossing uw maag be reikt, is de brand op slag gedoofd. Roltrappen. De Nederlandse Spoor wegen overwegen op een aantal stations het systeem van roltrappen in te voeren. Het ligt in de bedoeling in de loop van 1961 roltrappen aan te brengen op de sta tions Amersfoort, Amsterdam-C.S. en het nieuwe station in Tilburg. Bij de over wegingen om tot dit nieuwe systeem over te gaan is rekening gehouden met de stij gende gemiddelde leeftijd van de reizigers. Auto op terras. Een 19-jarige Amster dammer heeft maandagavond opschudding veroorzaakt, toen hij met een grote per sonenauto tot ontzetting van de bezoekers een terrasje opreed van een café aan het Kleine Gartmanplantsoen in Amsterdam. Omstanders haalden hem uit de wagen en brachten hem naar het vlakbij gelegen politiebureau aan het Leidseplein. Daar bleek dat de jongeman de wagen had ge leend van een in de hoofdstad wonende Zwitser. Oplichter gepakt. In Den Haag is aan gehouden een 43-jarige man, die wegens oplichting en verduistering werd gezocht door de politie van Den Haag, Utrecht en Dordrecht. Hij heeft zich jarenlang schul dig gemaakt aan oplichting en verduiste ring. Hij leefde onder een valse naam in kosthuizen, betaalde daar zijn rekeningen niet en wist vaak zelfs nog geld los te krij gen. Verder kocht hij bij postorderadres sen een televisietoestel en een bandrecor der ter waarde van 1.000,welke hij niet betaalde. Hij pleegde in Dordrecht op lichting voor 150.en lichtte Hagenaars op voor 1.000,Ook verduisterde hij een fiets, een fototoestel en een kostuum. Zieken verhuisden. In Almelo is een unieke verhuizing uitgevoerd. In auto's van artsen en in ziekenauto's werden 53 patiën ten van het Algemeen Ziekenhuis naar het nieuwe Prinses Ireneziekenhuis overge bracht. Twee Almelose ziekenhuizen wor den thans opgeheven, het Algemeen Zie kenhuis en de Diaconesseninrichting. De patiënten worden nu opgenomen in het reusachtige ultra-moderne Prinses Irene ziekenhuis Spaarfonds „Wy komen". Het spaar tegoed op de speciale reisfondsboekjes van de stichting „Wij komen" is thans de 500.000 gepasseerd. Op de Rijkspostspaar bank is 478.117,77 gespaard. De rest is in gelegd bij plaatselijke spaarbanken in Am sterdam, Rotterdam, Den Haag, Zaandam en Arnhem. De spaarbank voor de stad Amsterdam heeft ten behoeve van „Wij ko men" 10.000 spaarvai'kens doen vervaar digen. Van elk varken ontvangt het fonds een gulden. Kantonrechter. Tot kantonrechter te Leiden is benoemd mr. W. de Koning, thans griffier van het kantongerecht te Leiden. Heetgebakerde Spanjaard. Een 20- jarige Spanjaard kwam in Den Haag een 70-jarige man tegen, die een hondje bij zich had. Toen dit hondje tegen de Span jaard begon te blaffen, ging deze het dier met een stof te lijf en sloeg het half dood. Omstandex-s grepen de man en brachten hem naar de politie. Daar bleek, dat hij statenloos is, clandestien over de grens was gekomen en op weg was naar Zweden. Hij is overgegeven aan de vreemdelingen politie. Plezierritje. De rijkspolitie in Zegge (N.Br.) heeft een 31-jarige inwoner van Oudenbosch aangehouden, die bekend heeft zondagmorgen vroeg een vrachtwagen met aanhanger te hebben gestolen in Oud- Gastel. Met de wagen ramde hij de brand weerkazerne, een huis, een schuur en een elektriciteitsmast. De schade bedroeg 20.000. Voorzitter Veilig Verkeer. De ver bondsraad van het Verbond voor Veilig Verkeer heeft besloten, aan de op 11 okto ber te Groningen te houden algemene ver gadering jhr. Th. Röell voor herverkiezing in de functie van voorzitter voor te dragen. Jhr. Röell is alsnog bereid gevonden zich in het belang van het verbond voor een herverkiezing beschikbaar te stellen. De boeren, die hulp van militairen heb ben gekregen bij het binnenhalen van de oogst, zullen de manschappen individueel noch collectief mogen betalen, aldus deelt de Legex-voorlichtingsdienst mede. Er zal hun wel een bedrag in rekening worden gebracht, doch dit geld zal op het depar tement van Defensie worden geconsig neerd. Later zal er een bestemming aan worden gegeven. Het ministerie van De fensie zal zich overigens niet bemoeien met het vaststellen van de bedragen die de boeren zullen moeten betalen, het laat dit over aan andere instanties. Het K.N.M.I. deelt mede: De tropische cycloon „Donna", die thans de omvang heeft van een gewone depressie en waarvan het centrum vanmorgen boven het zeegebied tussen Labrador en Groen land was gelegen, heeft ook de luchtcircu- latie op de oceaan geleidelijk gewijzigd. Door de stromingsverandering kunnen oceaanstoringer. dichter bij ons land ko men. Een actieve storing, die gisteren ten zuidwesten van Ierland ontstond, trok vanmorgen over Ierland in de richting van Schotland. Het regengebied van deze sto ring zal morgen ook in ons land enige regen brengen. Waarschijnlijk vormt deze ontwikkeling de inleiding van een periode met iets onbestendiger weer. WEERRAPPORTEN Maximum-tempera luren bulten- en binnenland oo van gisteren. S Neerslag laatste 24 uur c-g Donderdag 15 september Zon op 6.14 uur, onder 18.56 uur. Maan op 0.28 uur, onder 16.09 uur. Maanstanden 21 sept. 00.13 uur nieuwe maan. 28 sept. 2.13 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 14 september Hoog water 10.04 en 22.40 uur. Laag water 5.12 en 17.38 uur. Donderdag 15 september Hoog water 11.27 en uur. Laag water 6.26 en 19.02 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot '.5 minuten vroeger aan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Rome Ajaccio Madrid Mailorca Lissabon geheel bew. zwaar bew. geheel bew. mist zwaar bew. mist mist motregen geheel bew. licht bew. motregen onbewolkt regen mist zwaar bew. geheel bew. mist mist mist mist half bew. onbewolkt mist half bew. geheel bew. mist mist onbewolkt geheel bew. onbewolkt onbewolkt half bew. zwaar bew. onbewolkt licht bew. z zzo z zzo 18 19 18 21 windst. 20 windst. 24 windst. 23 windst. 23 wzw zzw zzo zzo zzo z zw zo nw zzo O 19 19 18 19 18 21 20 23 22 19 21 windst. 22 n 22 ozo 23 windst. 24 zzo 22 zzo 22 windst. 18 windst. 21 ozo 22 windst. 25 o 22 windst. 19 no 25 windst. 32 windst. 28 nno 30 4) ëa o o 0 0 0 0 0 0,2 0 0 0,3 0 0,1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2