Kongolees parlement Loemoemba volledige verleent volmacht 4 r VAN DAG TOT DAG BEKENDMAKING Hij vraagt benoeming tot president en premier ^Praatstoel WERELDNIEUWS Crisis Veiligheidsraad vandaag bijeen Nederlands-Duitse Commissie bijeen Indonesische politieke partijen niet verboden beroemde genees- middelen in een tablet doen won deren! tegen pijnen griep. en WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1960 ZendingS' problemen De Planta-affaire In aansluiting op de mededelingen van de regering over het herstel van de vrije verkoop van alle margarine wordt om aan iedere ver warring een einde te maken nogmaals op het volgende gewezen: Maandag j.l. heeft in alle winkels een sortering van margarine plaatsgevonden. Na deze sortering, die door de overheid intensief is gecontroleerd, kan vanaf dinsdag morgen 13 september alle margarine, waar van de code-tekens zaterdag j.l. werden gepubliceerd, weer VEILIG door het publiek bij de leveranciers worden gekocht. VAN DEN BERGH EN JURGENS N.V. Alleen haar activiteiten tot 30 november Russische officier naar Amerika uitgeweken fLAl FVivin A A r i/Hoi arm i v.. De Eerste Kamer heeft de knuppel in het hoenderhok gegooid. In de Tweede Ka mer had minister Beerman verklaard, dat hij bij verwerping van een wettelijke re geling van de toto een voortzetting van de toto op grond van een speciale vergun ning niet voor zijn verantwoording wilde nemen, omdat het huidige stelsel (met geldprijzen) in strijd is met de loterijwet. Als minister Beerman die opvatting hand haaft, zou dus na 1 oktober aanstaande de toto niet meer kunnen draaien. Dan loopt de vergunning af. Omdat de meerderheid van het Nederlandse volk een toto ver langt, zou er een onhoudbare toestand ont staan en zou er dus een gespannen poli tieke situatie intreden, die zal moeten lei den tot het aftreden van minister Beer man. Gisteravond kon men in de wandel gangen nog van een andere minister ho ren, dat het gehele kabinet daaruit conse quenties zou trekken, omdat het verwor pen compromis ook een compromis is van het gehele kabinet. De consequentie zal moeten zijn dat het gehele kabinet af- treèdt. Het wordt dan echter zeer moei lijk die kabinetscrisis op te lossen. De K.V.P. wil niet alleen met de PvdA. een kabinet vormen. Zij blijft prijs stel len op samenwerking met A.R. en C.H.U. Maar als de brede basis van K.V.P. P.V.D.A., A.R., en C.H..U moet worden hersteld, dan zou de P.V.D.A. toch haar zin niet kunnen krijgen met een onbeperk te toto, want dan doen A.R. en C.H.U. niet mee. Voor herstel van de brede basis zou de P.V.D.A. water in de toto-wijn moeten doen en dat zou moeilijk te verklaren zijn. Een constructieve oplossing van een eventuele kabinetscrisis valt thans nog niet te zien. Wanneer het kabinet zich be raadt. over de thans ingetreden gespannen politieke situatie, zal dit mede moeten worden overwogen. Het is niet uitgesloten dat men dan toch een oplossing zoekt in de richting van een vergunning voor een toto met goederen als prijzen. Als het kabinet niet spoedig een derge lijke beslissing neemt, zou uit de Tweede Kamer een interpellatie kunnen worden aangevraagd over de plannen van de re gering met de toto, omdat het verdwijnen van de toto per 1 oktober dreigt. Die in terpellatie zou dan kunnen uitlopen op een uitspraak van de Tweede Kamer, die mi nister Beerman niet kan aanvaarden, zo dat hij zou aftreden en met hem misschien het gehele kabinet-De Quay. Het is nu af wachten of het kabinet het zover laat ko men. Voorlopig kan het kabinet alle za ken normaal blijven behartigen en op 20 september (de derde dinsdag) normaal de begroting voor 1961 indienen. Op 22 sep tember behandelt de Tweede Kamer dan de nieuwe bewindsregeling voor Nieuw- Guinea. Bij die gelegenheid zou dan reeds kunnen blijken of de Kamer van het kabi net-De Quay in zijn huidige samenstelling genoeg heeft en het liever wegstuurt. K.V.P., A.R. en C.H.U. werpen de schuld van de thans ontstane situatie op de V.V.D., die zich in de samenwerking ,een onbetrouwbare regeringspartner heeft ge toond. In kringen van de V.V.D. is men van mening dat als er sprake is van een compromis, om tegemoet te komen aan de gevoelens van de minderheid, die minder heid dat compromis dan ook moet steu nen. In de Tweede Kamer heeft slechts één lid van de A.R.-fractie voor gestemd en in de Eerste Kamer hebben gisteren twee leden voor gestemd. De anti-revolu tionairen willen een tegemoetkoming af dwingen tegenover hun kiezers en tegelij kertijd hun gezicht bewaren, terwijl de V.V.D. (evenals K.V.P. en C.H.U.) een of fer zou moeten brengen en bij haar aan hang in diskrediet zou komen. De gespannen politieke situatie is in haar gevolgen nog niet te overzien. Eerst moet worden afgewacht waartoe het nade re beraad in het kabinet leidt. NEW YORK (Reuter/AFP). De Veiligheids raad zal vandaag opnieuw beraadslagen over de toestand in Kongo. De Italiaanse voorzitter van de Veiligheidsraad Ortona stelde de datum van de bijeenkomst vast, nadat hij voortdurend had beraadslaagd met leden van de Russische en Joegoslavische afvaardigingen, die een nieuwe raadsver gadering ter bespreking van het Kongolese vraagstuk wilden. De Russische afgevaardigde Zorin be toogde, dar. de toestand in Kongo elk uur slechter wordt. Volgens hem bestaat er een ware coalitie tegen het Kongolese volk, bestaande uit de „Belgische kolonialisten", hun bondgenoten in de NAVO vooral de Verenigde Staten en het commando van de UNO-strijdmacht. Deze coalitie is er op uit de Belgische kolonialisten door andere kolonialisten te vervangen. De Sovjet-Unie beschuldigt secretaris-generaal Hammars- kjoeld en de opperbevelhebber der UNO- strijdkrachten in Kongo, de Zweedse ge neraal Von Horn, van „openlijke schending van de resoluties van de Veiligheidsraad met betrekking lot Kongo", door openlijke inmenging in binnenlandse Kongolese aan gelegenheden" In de Russische brief wordt ook beweerd dat het opperbevel der UNO-troepen „on wettige maatregelen tot ontwapening van Kongolese legereenheden" heeft genomen. De twee Kongolese afvaardigingen naar de UNO hebben dinsdag te New York een bijeenkomst bijgewoond van de Afrikaanse groep, die werd gehouden in het kantoor van de Ghanese delegatie. Zoals wij gisteren meldden heeft ds. G. Locher, secretaris van de Hervormde Raad voor de Zending, zich dezer dagen op zeer bezorgde toon uitgelaten over de problemen die de diplomatieke breuk tus sen Indonesië en Nederland meebrengt voor de zending in Indonesië. Bij de tal rijke vragen waarvoor de zending zich in deze ontwikkeling ziet gesteld en welke door ds. Locher summier werden aange duid, was er één die ons waard lijkt met nog meer belangstelling dan alle andere te worden overdacht. Ds. Locher wierp namelijk onder meer de veronderstelling op, dat er wellicht iets gemankeerd heeft aan de zendingsme thoden; bedoelde hij fouten waardoor de zending in situaties als die welke thans in Indonesië zijn ontstaan, vereenzelvigd wordt met westerse politieke invloeden en haar taak in het onafhankelijk geworden land verliest? Ds. Locher noemde daarbij Kongo niet als tweede voorbeeld, doch het is duidelijk dat missie en zending ook in Afrika groot gevaar lopen, tegelijk met de westerse koloniale instellingen en repre sentanten te worden weggevaagd. „De taak van de zending is niet de „christelijke" Europese cultuur brengen," aldus ds. Locher, „maar het Evangelie." Het lijkt ons dat hier een probleem aan de orde wordt gesteld, dat in zijn om vang en diepgang niets meer of minder dan huiveringwekkend kan worden ge noemd. Het richt de schijnwerper van de schuldvraag namelijk onmiddellijk op de synthese van politiek en zending, zoals die in de voormalige koloniën is opgetreden en die voor de inboorling de verpersoon lijking van het westen was. Beschaving bereidde de bodem der zelfstandigheidsge dachte, doch de religieuze boodschap was uit deze cultuur niet weg te denken en vervulde er een taak in door de persoon lijkheid der mensen de waarde van de christelijke gelijkheid te schenken. De botsing tussen onafhankelijkheidsactie en westerse heerschappij kwetste tegelijk de westei-se cultuur en deed de inheemse cul tuur zijn oorspronkelijke plaats met meer geweld opeisen dan in de vreedzame over gang naar onafhankelijkheid was voorzien. Deze kwetsuur is het, die de zending ver wondt. Vandaar dat men zich thans be zint op een mogelijke fout in de methode; heeft de zending (en de missie) zich te geredelijk met de Europese cultuur, ver bonden? Heeft zij de persoonlijkheid van het Evangelie opgeofferd aan het vage sa menstel dat „christelijke" beschaving heet, dat grotendeels niet kerkelijk en zelfs niet christelijk meer is? De ontbinding van de westerse be schaving in tijdeigen technocratisch-poli- tieke leefgewoonten en werkelijk christen dom lijkt nu de eerste opgave van de kerk en dus ook van de zending. Vandaar zo moet de gedachtengang van ds. Locher zijn geweest is haar taak meer innerlijk gericht dan ooit, want hij zegt: „Heel de wereld is zendingsgebied en het is jammer dat uit; Azië en Afrika geen zendelingen naar hier komen om de kerk te dienen bij het apostolaat in ons eigen ontkerkelijkte land." Zo scherp is het nog zelden gesteld, lijkt ons. Doch in ieder geval is het een uiting van grote realiteitszin, steunend op de overtuiging dat de geest van de kerk door haar erkenning van het verval der Europese opperheerschappij zich niet zal laten meeslepen in dezelfde synthese, die haar eertijds deed opmarcheren naast het kolonialisme naar de duistere gebieden overzee. De gemengde Nederlands-Duitse com missie die is ingesteld om nader verschil lende problemen, verband houdende met de „Planta-ziekte" te bestuderen, zal op 14 en 15 september in Rotterdam onder leiding van prof. dr. E. H. Hermans in eerste zitting bijeenkomen. De commissie zal rapport uitbrengen aan de Nederlandse minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en aan de mi nister van Binnenlandse Zaken van de Duitse Bondsrepubliek. De Duitse delegatie is als volgt samengesteld: prof. Karber, uit Berlijn, farmacoloog verbonden aan de Bundesgesundhcitsdienst (voorzitter van de delegatie), prof. Gildemeister, viroloog, dr. Hauser, dermatoloog, dr. Höffken, epi demioloog, verbonden aan het ministerie van Binnenlandse Zaken en prof. Gabel, levensmiddelendeskundige bij het ministe rie van Binnenlandse Zaken. In de Neder landse delegatie hebben zoals reeds eer der werd bericht behalve prof. Hermans zitting genomen B. V. Bekker, arts en epi demioloog van de Geneeskundige Hoofd inspectie, prof. dr. J. F. Feith, hoogleraar te Utrecht en dr. J. H. Pannekoek, inter nist te Deventer. Vragen van Kamerlid Het P.v.d.A.-Eerste-Kamerlid de heer Querido heeft schriftelijk aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid ge vraagd, of deze voornemens is, naar aan leiding van het gebeurde met de Planta- margarine. het preventieve element in de warenwet te versterken, dit los van de uitslag van het justitiële onderzoek. Advertentie PM 271 LEOPOLDSTAD (Reuter/AFP) Kamer en Senaat van het Kongolese parlement hebben premier Loemoemba met 88 tegen 55 stemmen, bij drie onthoudingen, volle dige volmacht van handelen verleend, tot dat een oplossing zal zijn gevonden \an de huidige crisis. De voorzitter van de kamer, Kasongo, die de bijeenkomst leid de, zette uiteen dat het quorum aanwezig was, zodat de stemming geldig was (Er zijn totaal 225 afgevaardigden en senato ren). Volgens de oppositie waren er echter niet voldoende leden aanwezig. Voor de stemming verklaarde Loemoem ba bereid te zijn geweest tot een verzoe ning met Kasavoeboe, „doch de gebeur tenissen van de afgelopen dagen hebben aangetoond, dat de president een derge lijke verzoening niet ernstig wenst". „Ik koester geen enkele wrok jegens Kasavoeboe. Wij zijn zelfs geen politieke tegenstanders. Ongelukkigerwijs heeft het staatshoofd een tegen mij uitgevaardigd arrestatiebevel getekend, hetgeen in het leger een gevaarlijke toestand heeft doen ontstaan. Ik kan de orde in het leger slechts herstellen, wanneer ik over volle dige volmachten beschik". Loemoemba verklaarde dat hij, na zijn arrestatie, vermoord had moeten worden. Hij stelde in dit verband de pi'ocureur- generaal Rom in staat van beschuldiging. Hij zei verder over het bewijs te be schikken, dat Kasavoeboe een generaal een groot bedrag ter beschikking had ge steld, waarmede de militairen moesten worden omgekocht, die hem, Loemoemba, moesten arresteren. „Dank zij deze omge kochte militairen heeft Bolikango (minis ter van Voorlichting in de tegenregering- Ileo) zich tijdelijk meester kunnen maken van radio-Leopoldstad, maar ik deel u nu mede dat onze troepen die militairen heb ben verjaagd", aldus Loemoemba. Er werd geen nadere omschrijving van de bevoegdheden geven, maar Kasjamoe- ra, Loemoemba's minister van Voorlich ting, verklaarde bij het indienen van het verzoek om de volmacht dat deze aller eerst zal worden gebruikt om de arres tatie te gelasten van een ieder die beweert pen minister te zijn zonder dat het par lement zijn vertrouwen in hem heeft uit gesproken, en om de bevoegdheden van president Kasavoeboe te beperken. Het parlement besloot tevens tot de vor ming van een parlementaire commissie die toezicht moet houden op het gebruik van de speciale bevoegdheden door de re gering. Lijfwacht De banken van de oppostitie waren vrij wel onbezet. Buiten het parlementsgebouw hadden met lichte machine geweren be wapende leden van de militaire politie en militaii-en post gevat. In het gebouw zelf was Loemoemba's lijfwacht aanwezig. De leden hiervan zaten, met de geweren bij de hand. in de wandelgangen. Loemoemba verklaarde nog te hopen dat de Kamel en Senaat vandaag een voorstel van de regering zal behandelen dat hem tot pre mier en president benoemt in afwachting van de ondertekening van een permanen te grondwet voor Kongo. Vandaag zal worden gestemd over een voorstel om de president het recht te ont zeggen de premier en ministers te benoe men of te ontslaan zonder voorafgaande goedkeuring van het parlement. De aan hangers van Loemoemba willen dat dit voorstel rechtskracht heeft van september af. Hierdoor zou het ontslag van Loe moemba en andere ministers door presi dent Kasavoeboe nietig zijn. NEW YORK (Reuter) Loemoemba heeft de UNO verzocht twintig vliegtuigen met bemanningen, een grote hoeveelheid wapens en munitie en een krachtige radio zender ter beschikking te stellen. Indien zijn verzoek niet wordt ingewilligd, zou hij genoodzaakt zijn elders om deze hulp te verzoeken. De speciale UNO-vertegenwoordiger in Kongo, Dajal, heeft gemeld dat „de ver sterkingen, die aan de oorspronkelijke UNO-wacht voor het gebouw van radio- Leopoldstad waren toegevoegd zijn terug getrokken. Voorts zijn alle Kongolese vliegvelden opengesteld voor vluchten, die met de burgerij dienende, menslievende en vreedzame doeleinden worden onderno men. Bolikango heeft in een toespraak via radio-Leopoldstad gezegd dat Loemoemba en „diens medeplichtigen" gearresteerd zullen worden. Zij zullen zelfs een eerlij- D.JAKARTA (AFP) Het decreet van president Sukarno, waarbij de activiteit van politieke partijen in Indonesië tot 30 november wordt verboden, zou volgens officiële kringen in Djakarta niet gericht zijn tegen het voortbestaan van deze par tijen zelf. Gedurende bedoelde periode be hoeven zij zich niet te liquideren, op voor waarde, dat zij niet actief optreden. Daarna zal hun optreden worden gecontroleerd aan de hand van voorschriften volgens welke de partijen de toestemming zullen behoe ven van de plaatselijke militaire comman danten voor het beleggen van vergade ringen of ander optreden in het openbaar. De Indonesische pers heeft vrijwel een stemmig het besluit van de president, dat zij noodzakelijk acht voor het voltooien van de revolutie, toegejuicht. WASHINGTON, (Reuter) De voorzit ter van de commissie voor on-Amerikaan- se activiteit van het Huis van Afgevaar digden, Francis Walter, heeft meegedeeld dat zijn commissie vandaag een Russische officier zal horen die naar de Verenigde Staten is gevlucht. Het was de eerste mededeling over de aanwezigheid van een gevluchte Russische officier in de Verenigde Staten. Het verhoor maakt deel uit van het on derzoek van de commissie naar de activi teiten van de Russische inlichtingendienst in de Verenigde Staten en staat niet in verband met de vlucht van de twee des kundigen van het nationale veiligheidsbu reau naar de Sovjet Unie, aldus Walter. ke berechting krijgen ondanks het kwaad en het leed dat zij- in Kongo hebben ge daan, aldus Bolikango. Bolikango zei nog: „Het schrikbewind is ten einde. De rege ring Ileo is samengesteld. Zij zal de vre de in Kongo herstellen. De UNO heeft zich daarmee akkoord verklaard." Kort nadat Bolikango zijn radiotoespraak had uitgesproken, kwamen militairen van Loe moemba om hem te arresteren. Een Gha nese officier verzocht Bolikango het ge bouw te verlaten. Bolikango sprak daarop in een hotel tot de journalisten. Een woordvoerder van president Kasa voeboe heeft meegedeeld dat de reg'ering- Ileo een arrestatiebevel tegen opperbe velhebber Loendoela heeft uitgevaardigd. Minister Bolikango heeft verklaard dat Loendoela er voor verantwoordelijk is dat Loemoemba na zijn arrestatie weer op vrije voeten is gekomen. de Prijsvraag De grootste langspeelplaat kost aan ma teriaal ongeveer vierentwintig cent. Als er niet, hetzij door de Nederlandse staat hetzij door particulieren, op een rare ma nier aan verdiend hoefde te worden, zou zo'n plaat in de winkel niet meer dan een gulden kosten, twee biertjes. En daarvoor had je dan bij voorzichtige behandeling levenslang een uur Bach of Handel of noem maar op Dit lijkt een ideale toestand. En tóch, wij mogen het betwijfelen. Wij mogen zelfs betwijfelen of het wel een voordeel zou zijn. Zie met welk een eerbied zo'n plaat van vijfentwintig gulden wordt behandeld. Bijna als een relikwie. En dat is ook juist, want zo'n plaat IS een relikwie. Het klinkt vreemd maar door deze prijs blijft de eer bied voor de grote meesters gehandhaafd. Zodra de platen twee borrels kosten, gaan we er mee discuswerpen. En er is nog meer Wat zal het verdere gevolg zijn? Diit iedereen, ook al gaat hij er niet mee discuswerpen, stapels platen in zijn huis heeft, kasten vol. Dat hij het overgrote deel ervan niet meer dan één of twee keer zal spelen, de rest blijft lig gen als doodgeboren. Hoe anders is het nu! In elk huis vindt men niet m.eer dan tien of hoogstens twin tig platen. Maar dat zijn dan ook lijf platen, platen die steeds weer gespeeld worden, die men door en dooT kent, elke noot ervan, platen waar men mee door 't leven gaat. Een heel enkele keer komt er eens een bij en dat is dan een teest. Dit alles danken wij aan de exorbitant hoge prijs. En nu wij ons in dit licht bezinnen kun nen wij een tweede vraag stellen. Zijn boeken niet veel te goedkoop? Dat boeken alleen binnen het bereik lig gen van vorsten en bisschoppen gaat na tuurlijk te ver Maar zo'n zestig tot hon derd gulden. In elk gezin vijf boeken van met de meeste zorg uitgekozen schrijvers, boeken die bewaard worden in een soort reliek schrijn en waarvan de bladen worden om gekeerd met de voorzichtigheid die nu de langspeelplaat omgeeft. Maar waarin toch telkens wordt gelezen, die door en door worden gekend en waaruit steeds kan wor den aangehaaldlijfboeken, boeken waar men mee door 'l leven gaat. Want een boek van een goed schrijver dat men goed kent is een wereld-er-bij en vijf zulke werelden erbij zijn genoeg voor een mens. En alle boeken die maar tijd en ruimte vragen en toch nooit een wereld kunnen zijn, weg er wee! En alle uitgevers van zulke boeken, weg er mee! En alle verko pers van zulke boeken, weg er mee! En alle schrijvers van zulke boeken, weg er mee! En ikzelj. weg er mee! Zou dat niet een ideale toestand zijn? Belcampo Advertentie - Ruimtevaart? Volgens het Londense blad „Daily Express" zal Kroesjtsjev in New Yoik bekend maken dat Russische ruim tevaarders met raketten een hoogte van 96 km. hebben bereikt en veilig op aar de zijn teruggekeerd. De wetenschappe lijke medewerker van het blad schrijft dat twee Russische astronauten na el kaar in de neus van een omgebouwde militaire raket een ruimtevaart hebben gemaakt en „zonder ernstige verwon dingen" op aarde zijn teruggekeerd. Ontploffing. Tengevolge van een granaat ontploffing zijn in een dorp nabij de Zuidkorèaanse stad Koenwi maandag avond negen jongens tussen zeven en dertien jaar om het leven gekomen en drie gewond. Tegenspraak. Een woordvoerder van Dior heeft dinsdag verklaard, dat de 24-ja- rige Yves Saint Laurent niet zijn rela ties met het modehuis heeft verbroken. Met het oog op het vervullen van zijn dienstplicht heeft hij verlof gekregen. Saint Laurent moet 27 maanden dienen. In 1959 kreeg hij twaalf maanden uit stel omdat door zijn kunnen buitenland se valuta in de schatkist stroomden die de Franse economie moesten helpen herstellen. Uitgewoed. De Amerikaanse weerkundige dienst, heeft meegedeeld dat de orkaan „Donna", die tenminstens 143 doden heeft veroorzaakt, boven de Atlantische Oceaan uitgewoed is. De schade in de Verenigde Staten wordt op bijna een miljard dollar geschat. In totaal heeft „Donna", die in het Caraibisch gebied ontstond, tien dagen huisgehouden. Uit Canada wordt bericht dat het grootste deel van de bosbranden, die de afge lopen twee weken in Nieuw Schotland New Brunswick, Prince Edward Is land en New Foundland hebben ge woed. door de hevige regens, door „Donna" veroorzaakt, is geblust. Kortsluiting. In het Normandische plaats je Amblie heeft een vogel kortsluiting en een breuk in een hoogspanningska bel veroorzaakt die aan een persoon het leven heeft gekost en ongeveer twintig kleine branden heeft doen ontstaan. Ongelukken. Volgens de Westduitse mijn werkersunie zijn in de eerste zes maan den van dit jaar in het Ruhrgebied 154 mijnwerkers bij mijnongelukken om het leven gekomen. Asiel. Twee sergeants van de Joegoslavi sche luchtmacht, hebben in Oostenrijk asiel verzocht, na in een militair vlieg tuig van hun basis te zijn gevlucht. Zij voerden op het vliegveld van Graz een landing uit, vijftig minuten na hun ver trek van het militaire vliegveld van Zagreb voor een oefenvlucht. Onrecht. De internationale commissie van Juristen heeft bij Portugal gepro testeerd tegen het feit, dat er in de kolonie Angola, in Afrika, vijftig men sen zijn berecht zonder dat zij zelf een verdediger konden kiezen. Ook waren er geen waarnemers toegelaten. Jacht. De voormalige SS-generaal Sepp Dietrich is officieel verzocht Oostenrijk te verlaten „wegens de emoties die door zijn verblijf in het land zijn gewekt". Hij was in de provincie Burgenland op jacht. Er waren krachtige protesten te gen zijn aanwezigheid in Oostenrijk ge uit. Zo had de Arbeiterzeitung, het or gaan van de socialistische partij, ge schreven dat Dietrich, de laatste ver dediger van Wenen verantwoordelijk is voor het merendeel der verwoestingen welke bij de strijd om de stad zijn aan gericht. Zorg. De dertienjarige Franse jongen Alain Prunier is maandag in de omgeving van Rouaan met zijn fiets van een rots ge stort. Na een val van 180 meter kwam hij terecht in een kastanjeboom. Hij liep alleen een schram op zijn neus op. Zijn enige zorg was, dat zijn moeder niets van het voorval te weten zou ko men. La dolce vita. Uittreksels uit een hoofdar tikel van het New Yorkse blad World- Telegram and sun: „Wat een leven. Deze week (de orkaan) Donna. Volgen de week Kroesjtsjev." Graf. Het Russische persagentschap Tass bericht dat een Russische expeditie naar de zuidpool op het graf is gesto ten van een Noorse zeeman die als lid van een Amerikaanse expeditie in 1899 aan de zuidpool stierf. Het graf bevond zich op het eiland Vilcek in Franz-Jo- sephsland en bevatte de stoffelijke res ten van de Noor Barnt Bentsen, die deel uitmaakte van de Amerikaanse poolexpeditie van Walter Wellman. Ben sen's graf was open, aldus Tass. De Russische expeditieleden hebben het lijk opnieuw begraven en een obelisk op de plaats geplant. 1

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3