Een nacht op Santa Cruz „Tips voor t.v. in het gezin" Alice Marie, vijf jaar en bijna geniaal, gaat naar school cHoe is het ontstaan PANDA EN DE JACHT OP DE MILJOENENHOED DE REIS VAN KOEN EN LINNIE WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1960 C.P.N. op het scherm De radio geeft donderdag Televisieprogramma Trevi-fontein uitgeschept BROCHURE VAN DE N.J.G. Alléén"een tandarts reinigt Uw tanden beter dan Rode muts voor alle jagers in Finland Kunstmatige schizofrenie Zeeland is ongunstig voor bejaarden Een a.s. moeder kan zeer charmant zijn... als Gerzon helpt! Charles Exbrayat Illusie Deense ombudsman krijgt meer bevoegdheid Dit woord: VERANDA VSÏÏL.J 35-64. Weer maakten de vagebonden aanstalten om Panda, Palmer en Joris van de rijdende trein te smijten, maar weer was het Joris, die dit op het nippertje wist te voorkomen. „Stop!" riep hij, „ik doe een beroep op de reisleider! Als rasechte vagebonden hebben we het recht om op goederentreinen te rijden!" „Wat?" riep de reisleider, „maar daar net zei die kleine, dat jullie geen vage bonden waren!" „Het manneke drukte zich verkeerd uit," antwoordde Joris, „hij is nog maar kort in het vak. Maar ik kan bewijzen, dat wij vagebonden zijn. Kijk maar Met een snelle beweging griste hij Palmer de geldzak uit de hand en toonde de inhoud. „Allemaal stuivers," vervolgde hij, „geen enkel geldstukje van groter waarde, hetgeen bewijst, dat deze aantrekkelijke voorraad bijeen gebedeld is. Bijeengebedeld met de miljoenenhoed „eh" het geluksdoppie." Opnieuw wierp de reisleider een begerige blik op de hoed, waarmee je zoveel stuivers bijeen kon bedelen. „Het bewijst, dat jullie goeie bedelaars zijn," zei hij, „maar zijn jullie ook goeie vagebonden? Ik heb jullie nooit eerder gezien" „Treffend opgemerkt, sprak Joris. „Wij zijn bescheiden vage bonden, die in stilte ons werk doen. Maar ik kan U thans reeds onthullen, dat deze stuivers bestemd zijn voor verbetering van het vagebondenwezendit geld be hoort dus aan U allen toe. „Hola! Wacht eens even!" viel nu Palmer verschrikt in. „Stil!" fluisterde Panda, „Laat hem be gaan. Hij zegt het om ons te redden." „Maar ik wil liever mijn lieve stuivertjes redden!" kreunde de zuinige miljonair. „Televisietips voor het gezin" moet een bruikbaar en onontbeerlijk boekje zijn, wanneer men afgaat op de boeiende wijze waarop de Nederlandse Jeugdgemeen schap het op het scherm wist aan te be velen. .Verantwoord kijken in gezinsver band" zou men de strekking van deze uit zending kunnen noemen, waarvan het nut trouwens door vele kijkersgezinnen onmid dellijk zal worden onderschreven, aange zien de t.v. in het gezin inderdaad een steen des aanstoots kan worden wanneer men er lukraak mee omspringt. De N.T.S. had de breedheid van opvat ting dinsdagavond bij de recapitulatie van de meningen der Eerste Kamer over het voetbaltotovoorstel (wat een woord) der regering ook de communistische visie uit voerig te laten vertolken, namelijk dooi de heer L. Seegers, die de gelegenheid aangreep om een paar politieke tegenstan ders met hun bezitsspreiding om de oren te slaan. Begrijpelijk want de C.P.N. krijgt die kans niet vaak op het scherm! In het verdere programma van deze avond kon men vooraf aan de hoofdfilm „Geen plaats voor Jenny" een filmpje zien, dat gewijd was aan de stad en haven van Delfzijl. Het bleek een dynamisch verslag over een boeiend onderwerp, door Hattum Hoving voortreffelijk uitgewerkt. Beeldschermer HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 0.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Gram. 12.00 Orgel en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Uit het bedrijfsleven, lezing. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen of gram. 13.25 Militair ork. 13.55 Beurs- ber. 14.00 Pianorecital. 14.30 De souffleur, hoorsp. 15.00 Koorzang. 15.30 Theaterorkest en sol. 16.i5 Logboek 1949. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Harmo- nie-ork. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek. 18.45 Jouni. 19.00 Gevar. progr. 19.45 Krab en zwaard, klankb. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-philharm.ork. en solist (In de pauze: 20.5021.35 IJsschots 8 zwijgt voortaan, hoorsp.). 22.30 Nieuws, beursber. van New York en S.O.S.-ber. 22.45 Jazzmuz. 23.00 Sportact. 23.10 Dagboek van een grootvader, hoorspel. 23.45 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7 15 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradilo. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het. land, praatje. 12.35 Land- en tuinbouwmeded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer, 13.20 Lichte muz. 13.40 Lichle muz. NCRV: 14.00 Blaasorkest. 14.30 Gram. 15.40 Vocaal ens. 16.00 Verkenningen in de Biibel. 16.20 Kamermuz. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Metropole-orkest en solist. 18.15 Sportrubr. 18.30 Accordeonnvuz. 18 50 Gram. 19.00 Nieuws en wcerber. 19.10 Kamerkoor. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gram. 20.35 Gram. 20.45 Vijf weken in een kimono, le zing. 21.00 Muziekkorps. 21.30 Lichte muz. 22.00 Periodiekenparadc. 22.10 Gram. 22.30 Nieuws en S.O.S.-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Orgelconc. 23.30 Gram. 23.55—24.00 Gram. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nieuws. 13.15 Barokmuziek. 13.50 Gram. 14.00 Lichte muz. 14.30 Operettemuz. 14.45 Amus.muz 15.00 Symf.ork. en koren. 16.00 Beursber. 16.06 Franse les. 16.21 Amus.muz. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Gram. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sport. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Polit. lezing. 20.00 Operettemuz. 21.00 Pianoconc. 21.30 Gevar. muz. 22.00 Nieuws. 22.15 Amus.muz. 22.35 Ork.muz. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG NTS: 17.00 Intern, jeugdjourn. AVRO: 17.10— 17.40 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. KRO: 20.20 Voor de vrouw. 20.45 Ac tuele filmcritiek. 21.05 Gevar. progr. 21.45 Docu mentaire. 22.10 Epiloog. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. AVRO: 20.20 Act.progr. 20.30 Sportprogr. 21.00 U spreekt met uw moordenaar, TV-spel. 23.00 Einde. ROME (UPI) Gistermorgen voor zons opkomst hebben werklieden van het ge meentelijk waterleidingbedrijf te Rome, onder politie-toezicht, de Trevi-fontein laten leeglopen en daarna de grootste col lectie vreemde munten verzameld, die waarschijnlijk ooit in de fontein is gegooid. De legende wil dat wie met de rug naar het waterbekken gaat staan en een munt stukje over de schouder in het water werpt nog eens in de Italiaanse hoofdstad zal terugkeren. Deze geldstukken worden hel eigendom van de stad, wanneer de straat jongens tenminste de werklui niet te vlug af zijn geweest. Deze keer hebben de ge meentelijke autoriteiten echter geen risico genomen. De fontein is voortdurend be waakt. Hoeveel men heeft verzameld is niet bekendgemaakt, maar op sommige plaatsen lag het geld centimeters dik. (Van onze Amsterdamse redacteur) De ruim 700.000 Nederlanders met een televisie-toestel beseffen misschien niet al len welke problemen de beeldbuis in hun gezin kan oproepen. Die indruk heeft al thans de Nederlandse Jeugdgemeenschap, die onder andere naar aanleiding van klachten dat tijdens televisie-middagen ve le kinderen jeugdclubs verzuimen, via een breed samengestelde televisiecommissie een ernstige studie heeft gemaakt van de invloed die dit nieuwe medium op de jeugd heeft. Het onderzoek dat overigens nog in volle gang is heeft inmiddels ge leid tot de uitgave van een brochure on der de titel „Tips voor televisie in het gezin", dat ouders wil opvoeden tot selec tieve kijkers die op hun beurt de kinde ren moeten behoeden voor de schade die de t.v. mogelijk bij hen kan aanrichten. De N.J.G. gaat ervan uit dat de op mars van de t.v. niet is tegen te houden en dat men de jongeren evenmin van het beeldscherm kan weghouden. De ouders wordt voorgehouden dat als de t.v. scha delijk is voor kinderen en als ze hun tijds besteding in de war stuurt dit uitsluitend ligt aan de ouders zelf. Voor jonge kinderen is het, zo leert het boekje, volkomen verkeerd om naar de t.v. te kijken. Eerst na het vijfde jaar kan men de kleuter de kinderprogramma's laten volgen maar stellig niet langer dan een half uur achtereen. Eerst na het tien de jaar mag dat halve uur geleidelijk aan worden opgevoerd. Te vaak wordt verge ten dat overlading met beelden bij kinde ren beneden de tien jaar gemakkelijk tot een zeer ongewenste geestelijke verwar ring kan leiden. Het kijken naar avondpro gramma's wordt als zeer ongewenst be schouwd. De brochure wijst voorts op dé' noodzaak van voorafgaand overleg en selectie om te zorgen dat t.v. niet alleen maar tijd verdrijf wordt en geen waardevolle tijds besteding, dat de relatie tot de mensen in de omgeving geen schade lijdt en om te voorkomen dat liefhebberijen en an der actief en creatief tijdgebruik in het gedrang raken. Prof dr. T. T. Ten Have, docent in de sociale pedagogie aan de gemeente-uni versiteit van Amsterdam, heeft dinsdag op een bijeenkomst te Amsterdam, waar het boekje werd geïntroduceerd, gewezen op de belanrijke opvoedingstaak van de ouders ten aanzien van televisie. Zij moe ten, aldus prof. Ten Have, de kinderen wennen aan een verstandig en selectief ge bruik van het apparaat: er mag in letter lijke en figuurlijke zin niet mee geknoeid worden. Zij moeten voorts de kinderen helpen te leren zien en te leren luisteren: het beeld is een afspiegeling van de wer kelijkheid en we leren pas geleidelijk de ze afspiegeling op haar juiste waarde te schatten en op de juiste waarde te inter preteren. Ouders moeten de kinderen daar bij helpen, zoals zij ze ook helpen bij het bekijken van een prentenboek. Het boekje „Tips voor televisie in het gezin" is te verkrijgen bij de N.J.G., Hen ri Polaklaan 14 te Amsterdam. Advertentie v- v .v.. Mms SUPERWHITE TANDPASTA HELSINKI (FNB) Voor het nieuwe jachtseizoen in Finland zijn 122.000 jacht vergunningen uitgegeven waarvan 43 per cent aan niet-grondbezitters. In Finland worden jaarlijks ongeveer 6.0Q.p elanden, 130.000 hazen, een miljoen eekhoorns 175.000 bisamratten, 130.000 boshanen en 170.000 korhoenders geschoten hetgeen al les bij elkaar ongeveer een half miljard Finse mark opbrengt. Alleen reeds de elanden leveren meer dan elfhonderd ton vlees op. Voor de elandenjacht is een spe ciale vergunning vereist. Niet meer dan een vijftigtal elanden per jaar wordt door stropers geschoten. Ter voorkoming van jachtongelukken is sedert vorig jaar voor jagers het dragen van een rode muts voorgschreven. Daar nog steeds ongelukken voorkomen door het gebruik van ondeugdelijke geweren wordt een wet inzake toezicht op jachtwapens voorbereid. NEW YORK (Reuter) Amerikaanse geleerden hebben een stof ontwikkeld die bij toediening gedurende een periode van acht tot twaalf uur schizofrenie en ma nische depressiviteit veroorzaakt. Deze nieuwe stof, „JB-329 (ditran)", is van groot belang bij het bestrijden van deze ziekten, aldus is op een bijeenkomst van het Amerikaanse scheikundig genootschap meegedeeld. Tevens zijn twee stoffen, te- trahydroamunacrin en cyclopentimine, vervaardigd, die de kunstmatig veroor zaakte schizofrenie binnen vijf minuten genezen. In Zeeland is het percentage bejaarden dat aan ouderdomsziekten overlijdt, gro ter dan in overig Nederland. Tot deze con clusie komt de Katholieke Raad voor maat schappelijk werk in Zeeland in een nota over de behoefte aan r.-k. verpleeghuizen voor chronische zieken in deze provincie. In Zeeland is ongeveer 71 percent en in Nederland 66 percent van de in 1957 over leden personen 65 jaar en ouder. Vroeger waren longontsteking en tuberculose de voornaamste doodsoorzaken, thans hebben typische ouderdomsziekten veelal de dood ten gevolge. De Katholieke Raad voor maatschappe lijk werk komt, op grond van deze cijfers, tot de conclusie dat het aantal bejaarden tehuizen voor chronische zieken in Zeeland moet worden uitgebreid. Met het oog op de exploitatiemogelijkheden acht men het gewenst dat zoveel mogelijk gezocht wordt naar een combinatie van ziekenhuizen- bejaardentehuizen, m.a.w. dat bij de be staande ziekenhuizen verpleeghuizen voor bejaarden worden gebouwd. 120121. Nog bedremmeld door die onverwachte schok zaten ze op de vloer en keken elkaar aan. Wat kan dat geweest zijnzei Koen. Ik weet het niet, zei Pobbel. Ik voelde opeens een schok, en toen rolde ik ondersteboven! Ja, ik ook! zei Linnie. Ze krabbelde overeind en keken om zich heen; ze zetten de stoelen overeind en ook de bekers melk, die omgevallen waren. Toen liep Pobbel naar het raam en keek naar buiten. We varen niet meer! riep hij verwonderd. Het vlot ligt stil! Advertentie Gerzon's MAMA-afdelIng bewijst met een schattige collectie hoe praktisch en modieus positiekleding kan zijn. Hier is een sprekend voorbeeld: JAPON van Schuttersveld tinneroy (poolvast, pletvrij!) met manchetten en een grote kraag van wit piqué. Extra groei-ruimte schuilt in plooitjesgarnering op de rug Irr olijfgroen, flessegroen en diepblauw, maten 38-46 4Q75 Andere tinneroy positie-artikelen Jakjes v.a. 22.50 Deux-pièces 59.75 uw Modehuis COLDBRIDGE (UPI) Een dezer da gen is het schoolleven begonnen van een vijfjarig meisje met donkere ogen en een intelligentie-quotiënt van 138, dat haar be stempelt als een „bijna geniale geest". Alice Marie Combs is een van de 140 kinderen die in de kleuterklassen van een lagere school te Coldbridge in de Ameri kaanse staat New Jersey geplaatst zijn. Zij heeft een bijzonder goed verstand en om die reden hebben haar pleegouders, de Combses, haar bijna verloren. De ouders van Alice Marie zijn onbekend. Als een verlaten kind werd zij door het echtpaar Combs opgenomen, dat toen nog kinder loos was. Alice Marie was 10 maanden oud toen de Combses haar opnamen in hun boer derij in Coldbridge. Toen zij twee jaar oud was kon zij alle kinderversjes uit het hoofd. Een half jaar later werd haar verstand getest en bleek zij een intelligentie-quotiënt van 138 te hebben, waarop slechts twee percent van de Amerikaanse bevolking aanspraak kon maken. In de loop der jaren begonnen de Comb ses zich aan hun pleegdochter te hechten en ofschoon zij aanvankelijk niet het plan hadden haar te adopteren, dienden zij vo rig jaar daartoe een aanvraag in bij het ministerie van Sociale Zaken. „Teveel t.v." De Combses hadden intussen zelf twee kinderen gekregen, Sheri, thans drie jaar oud, en Gail die 20 maanden oud is. In maart van dit jaar wees de sociale raad van New Jersey het verzoek van de Combses om het kind te adopteren af op grond van het feit dat hun milieu niet die intellectuele achtergrond opleverde dat voor een kind met een verstand als dat van Alice Marie gewenst zou zijn. De raad merkte op dat Combs, een 25-jarige me taalbewerker met een weekloon van 119 dollar „niet geïnteresseerd is in lezen, geen liefhebberijen heeft en zich niet bezig houdt met maatschappelijke aangelegen heden". De raad was ook van oordeel dat de Comb ses teveel naar televisie keken. Combs gaf toe dat hij ongeveer zes tot acht uur per week naar de televisie keek en dat zijn lievelingsprogramma „Pala din" (een Wild West-programma) is. „Maar Vertaling: Margot Bakker 53 Veel later word ik wakker. Ik sta op en kijk in de spiegel. Mijn gezicht is een verschrikking. Ongeschoren wangen, blauwe kringen onder de ogen en verwarde haren. Mijn gekreukelde jas en het openstaande over hemd geven mij het aanzien van de man die vier entwintig uur achtereen verhoord is, tot zijn zenuwen hem in de steek hebben gelaten. Ik voel er niets voor in mijn hotelkamer te blijven tot het tijd wordt voor het vliegveld. Een blik op mijn horloge vertelt mij dat het drie uur in de middag is. Het is de dag van Christus' sterven. Hij lijdt aan het kruis. Het lot heeft gewild, dat mijn lijden vandaag is geëindigd, juist vandaag, de somberste dag voor allen die het Christelijk geloof aanhangen. Ook ik heb mijn Calvarieberg beklommen, ook ik meende te sterven, ook ik voelde mij van allen verlaten. En verlaten voel ik mij nog, zonder geringste hoop dat ik deze gemoeds gesteldheid ooit nog te boven zal komen. Ik begin aan mijn toilet. Ik trek een warmer pak aan, want boven de Atlantische Oceaan zal de Andalusische lente mij niet meer koesteren. Ik pak mijn bezittingen in. Ik kan mij met mijn ene hand al heel aardig redden. Op het kantoor ga ik mijn rekening betalen. De klerk vraagt mij verbaasd: „Blijft meneer niet voor de stie rengevechten tijdens de Paasdagen?" „Nee." Mijn toon is zo, dat hij geen vragen meer stelt. „Wilt u mijn bagage naar het vliegveld laten bren gen?" Terwijl ik de vrijwel verlaten Palma oversteek, vraag ik mij af of ik afscheid van Maria zal gaan nemen. Misschien hoor ik dat niet te doen, maar ik moet toch weten of ik haar, zoals ik aanneem voorgoed kwijt ben? Zij deed in geen enkel opzicht meer denken aan de Maria, die ik mij van de avond voor Palmpasen herin nerde. Een jonge vrouw, van top tot teen in het zwart, met een wit gezicht en rode ogen. Zo vond ik haar terug, toen zij mij de deur opendeed. Ik schaamde mij. Haar slem leek te snikken toen zij vroeg: „Wil je binnenkomen, José?" Zij ging mij voor naar de kamer waar ik soms ge lukkig was geweest en grote verwachtingen had ge koesterd. Het leek alsof dat alles zich in een ander bestaan had afgespeeld. En toch waren er slechts enkele dagen verlopen na dit alles. De dood had hard toege slagen in het groepje jonge mensen, die aan de voor avond van Palmpasen opgewekt churros en gambas hadden gegeten. „Maria, ik kom afscheid nemen, tijdelijk of voor goed „Ga je terug?" „Ja, ik vertrek over een paar uur." „Naar Amerika?" „Ja." Haar stem had de vlakke klank van sommige nonnen, die niet wezenlijk meer bij de samenleving betrokken zijn. „Heb je je opdracht uitgevoerd?" „Ja, Maria." „Heb je je doelbereikt?" „Nauwelijks." „Wat bedoel je daarmee?" Volgens de opvatting van mijn superieurèn zal ik mijn doel wel degelijk hebben bereikt. Lajolette is dood en zijn organisatie is opgerold. Maar persoonlijk heb ik niets bereikt als jij voor mij verloren bent, Maria" Zij werd nog bleker dan zij al was, maar zij gaf geen antwoord op mijn verkapte vraag. „Waar heb je Lajolette nu gevonden?" „In onze onmiddellijke omgeving." „Ja?" Hij noemde zich Charley Arbuthnot." „Madre de Dios." „Zeg dat wel, Maria.. Hij heeft ons als kwajongens om de tuin geleid.. Misschien zou ik hem eerder heb ben doorzien, als ik niet bezeten was geweest door de angst in jou een medeplichtige van de bende te ontdek ken. „In mij?" Niemand anders kon onze geheime besprekingen ver raden dan jij of je broer, meende ik. Toen hield ik Char ley Arbuthnot nog voor de man die hij voorgaf te zijn: een agent van de Yard." „Ja, ja, het is mij duidelijk. Wat is er met hem ge beurd?" „Ik heb hem neergeschoten." „Kon je dat. „Het was leven tegen leven en, overigens, ik wilde Juan wreken." „Laten wij niet meer over Juan spreken." „Goed, Maria.Maar ik wil je toch zeggen dat ik res pect voor je broer heb gekregen. Het zal mij tot aan mijn dood blijven kwellen dat ik hem niet tijdig heb be grepen. Ik begrijp nu, dat Lajolette zijn mes heeft weten te bemachtigen toen wij hier samen hebben gezeten. Met dat mes in zijn bezit heeft hij don Alonso opdracht gegeven Esteban te vermoorden. Waarschijnlijk is hij zelf van de partij geweest, waarschijnlijk heeft hij het mes gehanteerd, terwijl Percel het slachtoffer afleidde.. Maria, kun je mij ooit vergeven dat ik Juan en zelfs jou gewantrouwd heb?" Zij huilde nu en ik had haar graag in mijn armen ge nomen. „Juan had bewondering voor jou, José.. Terecht, zie ik nu, want jij hebt je opdracht uitgevoerd.. Wat zou hij daar blij om geweest zijn." „Het is min of meer aan hem te danken, Maria, dat ik mijn opdracht heb kunnen uitvoeren.. Na zijn dood is er mij veel duidelijk geworden.." „En je vriend Alonso, gaat die met je mee terug naar Amerika?" „Nee, die blijft nog korte tijd in Sevilla." „Waarom?" „Tot er een gelegenheid beschikbaar is om zijn lijk te vervoeren. Zij sprong op uit haar stoel. „Wat? Is hij ook „Ja, Maria. Jij hebt je broer verloren en ik de mij neWij gaan gebukt onder hetzelfde verdriet. Je begrijpt nu misschien beter waarom ik daareven zei, dat ik nauwelijks mijn doel heb bereikt." „Hoe is dat in zijn werk gegaan?" Ik vertelde haar van de hinderlaag, waaraan ik mij niet had willen onttrekken. Ik vertelde haar nauwelijks verbaasd te zijn geweest toen ik Arbuthnot aantrof op de plaats waar ik Lajolette verwachtte. „Lajolette wilde mij neerschieten, toen Alonso binnen kwam. Ik heb me laten vallen en terwijl Lajolette op mijn vriend schoot heb ik mijn revolver opgeraapt en op Lajolette geschoten. Behalve ik is er niemand meer opgestaan." „Die arme vrouw „Ja, Maria. Het is. een ontstellende gedachte, dat Ruth op dit ogenblik misschien een brief aan haai man schrijft, zonder te weten dat hij niet meer in leven is." „Ja, José Er viel eigenlijk niets meer te zeggen, nu wij elkaar rekenschap van onze misère hadden afgelegd. Ik stond op. „Het wordt mijn tijd, Maria". Zij kwam naar mij toe en ik greep haar beide handen. „Mariais er voor jou en mij dan in het geheel geen hoop?" „Ik weet het niet meer „Maria, ik houd van je. Ik heb al die weken van je gehouden en dat heeft mij belet volledig in je mede plichtigheid te gelovenIk moest mijn werk doen, maar de liefde voor jou was sterker dan mijn plichts gevoel. Je had mij beloofd met mij te gaan naar Wash ingtonWij zouden immers trouwen?" „Juan zou met ons meegaan." „Hij kan meegaan." „Nee, het is beter hem in Sevila te laten." „Denk er dan aan, hoe graag hij naar Amerika had gewild, Maria. Liefste, je bent jong en je kunt je toe komst niet aan een broer binden, die niet meer in leven isJe staat alleen, niet minder dan ik nu.." „Jij gaat terug naar Ruth en haar zoontje." „Ruth zal niet graag meer met mij omgaan als zij eenmaal weet dat Alonso is neergeschoten, terwijl ik erbij was." „Dat zou heel onrechtvaardig zijn." (Wordt vervolgd) is dat soms een misdaad?" vroeg Combs verontwaardigd. Mrs. Combs wees erop dat zij altijd goed geleerd had op school en de mid delbare school met succes had doorlopen. De zaak trok overal in het land de aan dacht en de Combses werden overladen met telegrammen en brieven waarin steun en sympathie werden betuigd. Vooraan staande kinderpsychologen betoogden dat een liefderijk en gelukkig tehuis veel be langrijker was dan een huis vol boeken. Tenslotte wijzigde de raad zijn besluit en gaf toestemming tot de adoptie van Alice Marie door haar pleegouders. Thans is het vijfjarige meisje naar school ge gaan als Alice Marie Combs, dochter van de heer en mevrouw Richard E. Combs. LONDEN (UPI) De grote gorilla oefende een vreemde aantrekkingskracht uit op de rustige, 59-jarige Londense ho telportier Archie Filmer. Filmer, een een zame in de grootstad, maakte elke zon dag een pelgrimage naar de Londense dierentuin om de reuzenaap, luisterend naar de naam Guy, enige tijd gezelschap te houden. Veilig aan de andere kant van de tralies was Filmer gewoon zijn vriend de aap toe te spreken en toe te lachen. Tot zijn collega's hotelportiers, placht hij met trots te zeggen: „Guy glimlacht terug. Ik voel dat aan. Hij is een van de weinige vrienden, die ik heb". Maar het kon niet uitblijven dat het hek tussen Guy en Archie hinderlijk werd. De mens wilde de mensaap door persoonlijk contact wat warmte meedelen. Zondag vond Filmer de tijd gekomen. Op het gebruikelijke uur bij het apen- huis van de dierentuin, sprong Filmer over het hek dat de kooi van Guy van het publiek scheidde, en stak zijn hand naar de gorilla uit. Het zwarte monster gaf geen adem en bleef rustig doorknauwen op een banaan. „Ken je me niet meer", bedelde Archie. En plotseling brulde Guy en hij waggelde op Archie toe en greep diens hand en stak hem in zijn bek. Archie schreeuwde het uit en probeerde de aap te overtuigen van zijn vriend schappelijke gevoelens. Maar drie lange, eindeloze minuten hield de aap de hand van zijn „vriend" tussen de tanden. En toen hij losliet hingen vier vingers van Archie Filmer's hand er los bij. De kleine grijze burgerman strompel de weg en zeeg enkele passen verder be wusteloos ineen, een oppasser zorgde voor zijn vervoer naar een ziekenhuis. En daar weigerde de loyale vriend-door dik-en-dun Archie Filmer, Guy verwij ten te maken. „Het was eigenlijk hele maal zijn schuld niet", zei hij. „Hij be tekent nog alles voor me. Ik zal hem te rugzien". KOPENHAGEN (Ritzau) Er wordt gedacht over uitbreiding van de bevoegd heid van de Deense „Ombudsman" die klachten tegen het administratieve beleid van de staat in ontvangst kan nemen. De „Ombudsman" kwam in 1955 in functie en zijn optreden blijkt dermate gewaar deerd te worden dat nu voorgesteld is zijn bevoegdheid tot gemeentelijke aangelegen heden uit te breiden. Dit zou dan echter uitsluitend gemeentelijke beslissingen op grond van wetsvoorschriften betreffen. Veranda voor: overdekte galerij, ser re, afdak, behoort tot de woorden die vreemd over de aarde hebben gezwor ven: wij in Nederland hebben het over genomen uit het Engels; de Engelsen op hun beurt hebben het in de 18e eeuw geïmporteerd uit het toenmalige Brits-Indië, waar het in de taal die Hin di heet, varanda luidde. Maar veranda is desondanks geen oorspronkelijk In disch woord. In de 15e en 16e eeuw hebben de Portugezen het in Voor-Indië ingevoerd, toen zij daar koloniseerden. Het is niet mogelijk dat de Portuge zen het woord aan het Hindi hebben ontleend, zoals de Engelsen later de den: daarvoor komt in het Portugees het woord varanda te vroeg voor. Veranda is al heel spoedig ver ward met Warande dat: jachtter rein, park betekende en dat reeds in het Middelnederlands voorkomt. Van daar de mengvormen waranda en we- i

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7