AFBETALINGSSYSTEEM IN V.S. STEEDS MEER IN ZWANG De beurs Saldo banken weer op peil ONZEKERHEID OF DE TARIEVEN MET 20% ZULLEN DALEN Per Saldo v.J Het Amerikaanse De oplossing voor wie vroeg willen trouwen SCHEEPVAARTBERICHTEN 9 DE WEEKSTAAT DE GATT-CONFERENTIE II Engeland zou het goede voorbeeld kunnen geven B enelux-Roemenïé Handelsovereenkomst geparafeerd Euromatic krijgt order uit de VAR Duitse staatssecretaris bepleit coördinatie van jaarbeurzen Derde restitutie Kendeng Lemboe van 15 Export van N.-Guinea in waarde gedaald Olie-conferentie Volgens Iraakse minister is er olie-tekort Goudvoorraad der V.S. daalt onder 19 miljard Luchtvaartovereenkomst Nederland-Japan herzien EGKS-leden bezoeken Heemskerk Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1960 De Amerikaanse goudvoorraad is be neden de 19 miljard gedaald. Een ver schijnsel dat even de aandacht trekt, omdat het in de laatste twintig jaar niet is voor gekomen. Op zichzelf geeft een dergelijke daling allerminst reden voor paniek; de voorraad is immers nog groot genoeg, maar toch maakt men zich in de Verenigde Sta ten over de gedurig voortgaande afneming zorgen. Een belangrijke oorzaak is de niet slui tende betalingsbalans van de Verenigde Staten en de geruchten die er gaan over een eventuele devaluatie van de dollar. Deze zou een verhoging van de sinds 1933 niet meer veranderde goudprijs betekenen en het is voor de Europese banken dus in teressant hun goudvoorraden aan te vul len. Er vloeit dus goud van Amerika naar Europa. Dientengevolge wordt de Europese positie sterker, die van de Verenigde Staten zwakker. Amerika zou, om het euvel van de on evenwichtige betalingsbalans te bestrijden een deflatoire politiek moeten voeren. Het is daar echter niet toe in staat, omdat het land met een recessie geconfronteerd wordt. Om de economische activiteit aan te moe digen wordt een goedkoopgeld-politiek ge voerd en zijn de kredietmogelijkheden ver ruimd. De rentevoet is gedaald hetgeen leidt tot een terugtrekking van buitenlands kapitaal, dat zijn weg vindt naar Europa waar de rentevoet aanmerkelijk hoger ligt. Ook dit bevordert een afvloeiing van goud. Tenslotte werken de aankopen van Euro pese aandelen door Amerikanen in dezelfde richting. Uit de weekstaat van de Nederlandsche Bank per 12 september 1960 valt af te lezen dat de inkrimping van de chartale circu latie zich in een snel tempo voltrekt. In de periode van 29 augustus tot en met 5 sep tember bedroeg de inkrimping 45 mil joen, in die van 5 tot en met 12 september 99 miljoen. De stand der circulatie is daardoor gedaald van 4663 miljoen tot 4564 miljoen. De totale ultimo uitzetting is thans weer ongedaan gemaakt. Behalve deze verruiming van hun kasmiddelen kre gen de banken ook nog 12 miljoen uit overdracht va<n deviezen. Tegenover deze aanwas van middelen stond een afvloeiing naar de schatkist van 80 miljoen, welke deels door belasting, deels door afname van schatkistbiljetten veroorzaakt werd. De banken zagen hun tegoed bij de Nederlandsche Bank van 530 miljoen stijgen tot 557 miljoen, dus ongeveer tot het bedrag waarop het ver plicht aan te houden kasreservegemiddelde wordt getaxeerd. De schatkist zag haar saldo aangroeien tot 356 miljoen (vorige week 276 miljoen). De totale goud- en deviezenvoorraad steeg van 5482 miljoen tot 5494 miljoen, waarvan ongewijzigd 4733 in goud. De geldmarkt bleef ruim en de daggeldrente onveranderd op IV2 percent. (Van onze redacteur voor economie) Bij de in het vorige artikel (men zie ons blad van 13 september) besproken ta riefonderhandelingen tussen de E.E.G. en derde landen gaat het niet om een een voudige lineaire afbraak van de tarieven met 20 percent, die alle G.A.T.T.-landen zouden moeten doorvoeren, zoals de Ame rikaanse staatssecretaris Dillon destijds heeft voorgesteld (de zogenaamde Dillon- ronde). De E.E.G. en de E.V.A. hebben dit voorstel weliswaar in overweging ge nomen, maar dit wil nog in het geheel niet zeggen dat de tarieven nu maar zon der meer met een vijfde zullen dalen. De verlaging met 20 percent van het E.E.G.-buitentarief heeft niet meer dan dan een provisorisch karakter en dient uit sluitend als calculatiebasis voor de E.E.G. landen om hun nationale tarieven aan te passen aan het buitentarief. Het is nog maar helemaal de vraag of het werkelijk tot een verlaging met twintig percent zal komen, want daarvoor zullen de andere GATT-landen concessies moeten doen. Vooral is van betekenis of de V.S. hiertoe bereid zullen zijn. Bij de verlenging van de Amerikaanse „Trade Agreements Act" in 1958 werd de Amerikaanse regering toe gestaan de tarieven eventueel met maxi maal 20 percent te reduceren. Daarbij mag men echter niet beneden het zogenaamde „peril point" komen. Dit is een tarief dat als minimum bij onder handelingen geldt, omdat een lager in voerrecht tot aanmerkelijke schade voor de Amerikaanse industrie zou leiden. Men kan alleen dan beneden het „peril point" komen, wanneer de president van de V.S. daartoe speciaal toestemming verleent, waarvoor hij zich dan voor het Congres moet verantwoorden. De Amerikaanse „Ta riff-Commission" houdt zich nu met het onderzoek naar de noodzakelijke hoogte van het „peril-point" bezig. Voor tal van produkten zal dit betekenen dat de onder- handeiingsmarge aanzienlijk lager dan twintig percent zal zijn. Trouwens in het algemeen lijkt het er niet op dat de Verenigde Staten bereid zouden zijn tot vergaande tariefreducties. In het vooruitzicht van de verkiezingen kan men moeilijk voorstellen doen die de eigen industrie zouden kunnen schaden. Tevens laat de binnenlandse economische toestand van de V.S. niet toe dat er meer geïmporteerd zou worden. De industi'iële activiteit zou dan nog verder dalen en de betalingsbalans zou nog grotere tekorten gaan vertonen. Engeland zou veel meer de aangewezen partij zijn juist door de hoge tarieven die het bezit om het goede voorbeeld te geven. Voor wat betreft de verlaging met twintig percent van het E.E.G.-buitenta rief lijkt dan een aanvaarding van een lineaire reductie over de gehele linie de meest realiseerbare. Engeland en de ove rige landen van de Kleine Vrijhandelszone zouden dan het zelfde moeten doen. De E.E.G. zou dan de voorlopige tariefsver laging eenvoudig kunnen consolideren. De heer Rey heeft zich ook reeds bij de in diening van zijn voorstellen in die zin op de conferentie uitgelaten. Andere problemen Behalve de tarievenvraagstukken, zijn er nog andere problemen die de aandacht vragen. Op zijn 16de zitting in de herfst van 1959 heeft het GATT namelijk als no vum besloten, dat ook over andere han- delsresticties, zoals subsidies, bepaalde contingenten die onder het GATT worden toegestaan, en fiscale maatregelen, kan worden onderhandeld, dit voornamelijk op wens van de ontwikkelingslanden. De Ver enigde Staten danken aan het bestaan van (Van onze correspondent in de V.S.) In tien jaar tyd is de afbetalingsschuld van de Amerikanen gestegen van byna 15 miljard tot bijna 41 miljard dollar. Gemiddeld staat iedere Amerikaan kinderen en zelfs zuigelingen meegerekend voor 226 dollar in het kryt. Een afbetalingsschuld van duizend dollar per gezin moet dus heel normaal zijn in deze tyd en heel vaak is dat bedrag groter. De hypotheekschuld op huizen is hier dan nog buiten beschouwing gelaten. Men begint in deze periode weer te spreken over een kans op depressie of recessie in de economie en steevast vraagt men zich in zo'n geval dan af, hoe het gaan moet met die afbetalingen, wanneer de mensen over minder geld komen te beschikken. Gedurende de economische inzinkingen van de afgelopen tien jaar, heeft men zich telkens bezorgd gemaakt over die afbe talingen, maar tot nu toe is het altijd wel meegevallen. De depressies waren echter niet van al te ernstige aard en nooit had de afbetalingsschuld zulk een omvang aange nomen als in 1960. Daarom is het begrijpe lijk, dat sommigen zich thans opnieuw on gerust maken. Huwelijksreizen op afbetaling De auto is het produkt dat wel bij uit stek op afbetaling wordt gekocht. In 1950 bedroeg de totale afbetalingsschuld op auto's ongeveer zes miljard, thans niet min der dan zeventien miljard. Maar ook an dere artikelen koopt men meer en meer op de pof. In 1950 bedroeg de schuld op de zogenaamde duurzame gebruiksvoorwerpen (radio's, stofzuigers, wasmachines bijvoor beeld) nog geen vijf miljard. In 1960 is dit soort van afbetalingsschuld verdubbeld tot tien miljard dollar. Een televisietoestel en een grasmaaimachine zijn dingen geworden die men „behoort" te hebben en de laatste jaren heeft men enorme reclame gemaakt voor bootjes met een buitenboordmotor, die gewoonlijk eveneens gekocht worden op „gemakkelijke betalingsvoorwaarden". Vakantiereizen op afbetaling zijn sterk in zwang gekomen. De vliegtuigmaatschap pijen zijn daarmee begonnen onder het motto: „fly now, pay later" en onlangs zag ik, dat ook de spoorwegen mee waren gaan doen aan dit systeem. Wie wil trouwen behoeft nauwelijks meer te sparen in Amerika; zelfs de huwelijksreis wordt soms op afbetaling gedaan. Uitermate zuur, wan neer er weer spoedig een scheiding volgt. Men trouwt heel jong in de Verenigde Staten. De bruidsschat is voor velen een begrip dat uit de tijd is. Maar daarom kan het pas getrouwde paar toch wel meteen beginnen met een auto, huishoudelijke ap paraten en andere betrekkelijk luxe dingen. De winkeliers en de mensen die in de avonduren met stofzuigers en encyclope dieën aan de deur komen, moedigen dat kopen op afbetaling natuurlijk sterk aan. Hoe groter hun omzet, hoe beter. Maar men zou wel wensen, dat maatschappelijke instellingen of kerkelijke organisaties eens wat remmend trachtten te werken; het zou weieens goed zijn, dat men er die jong trouwende Amerikanen op wees, dat zij zich niet te veel in de schuld moesten steken. Het is niet zo leuk, wanneer men wat vaak gebeurt 's avonds allerlei extra werk moeten aannemen, om te kunnen vol doen aan de afbetalingsplichten. Produktieplanning moeilijk Met mag dan waar zijn, dat de producen ten van gebruiksgoederen nooit zoveel ver kocht zouden hebben als het afbetalings systeem niet bestaan had. maar dat stelsel maakt het ook extx-a moeilijk voor de fa brikanten om te schatten hoe gi-oot. de om zet in een bepaald jaar zal zijn. Vroeger kon men nagaan hoeveel er vex-diend werd in het land en hoeveel het volk ongeveer over zou hebben voor de aanschaffing van betrekkelijk luxe dingen. Veel moeilijker is het echter, om te voorzien voor hoeveel de mensen zich in de schuld zullen willen ste ken. De bereidheid daartoe neeirxt in het algemeen steeds toe, maar de bereidheid om op afbetaling te kopen is toch sterk on- deiTievig aan vrij onberekenbare stemmin gen. In 1955 kocht men ineens geweldig veel auto's op krediet, maar in de jaren daarna deed men het weer rustiger aan. Het kopen op afbetaling heeft zijn bezwa ren. maar het systeem lijkt thans volkomen ingeburgerd. EnEux-opa schijnt het meer en meer over te nemen. deze nieuwe regel de mogelijkheid tot on derhandeling over de maatregelen die de E.E.G. beoogt te nemen voor de integratie van de landbouw in de Euromarkt. Met name het plan van wisselende invoerhef fingen en quota-systemen schijnt de Ame rikanen een doorn in het agrarisch oog te zijn. Het is echter zeer de vi-aag of er in dit opzicht op de confei'entie veel zal worden bereikt, daar de verplichting tot ondex-handelen over deze aangelegenheden niet bestaat. In Boekarest zijn op 9 september een handels- en een betalingsakkoord, tussen de Beneluxlanden enerzijds en Roemenië anderzijds, geparafeerd. Het ligt in de be doeling deze overeenkomsten, nadat zij door de regeringen zijn goedgekeurd, per 1 oktober in werking te doen treden. Als belangrijkste Roemqense exportpx-o- dukten, opgenomen in de bij het handels akkoord behorende goederenlijsten, kun nen worden genoemd: artikelen van hout, machines en elektrotechnische ax-tikelen, vei'voermaterieel en ti'actoren, weefsels, lederen schoeisel, gedroogde groenten en fruit, voedergx-anen en oliehoudende za den. als Benelux exportprodukten kunnen worden vermeld: industriële uitrustingen, pxocisiewerktuigen, non-ferro metalen, di- vei-se chemische en fai-maceutische pro- wol, kunstvezels, lompen, schoeisel, cacao, vis, land- en tuinbouwzaden, levende plan ten, boomkwekerijpxodukten en bloembol len. Voorts werd een regeling getroffen tot vox-ming van een fonds ten bate van Ne derlanders, wier bezittingen in Romenië zijn genationaliseerd. De bespx-ekingen over de claims zullen in de loop van het volgend jaar worden gehouden. De n.v. Euromatic, maatschappij voor mechanisatie, in Weesp, heeft van de S A. Tractor-Engineering Company in Cairo opdracht ontvangen voor de bouw van de installaties voor het inrichten van een schuimrubberi'abriek aldaar, die de groot ste zal zijn in de Verenigde Arabische Re publiek, zo deelt de dix-ectie mede. De be nodigde „know-how" zal door de eveneens in Weesp gevestigde n.v. Rubatex verstrekt worden. Het constructiebedrijf „Eux-omatic" dat onder andex-e installaties voor de schuimi'ubber-, vismeel- en conservenin- dustrie vervaardigt, is namelijk een doch termaatschappij van de n.v. Rubatex, die aldus de directie de gi'ootste produ- cente en exporteur in Nederland van schuimrubber is. De fabriek in Caïro zal begin 1961 met de produktie beginnen. De Wcstduitse staatssecretaris van Han del en Verkeer, dr. Carl Ewers sprak op een ontvangst in de buitenlandse club van de Jaarbeurs te Utrecht ter gelegenheid van de 25ste deelneming van de Duitse Bondsrepubliek aan die beurs. Volgens dr. Ewers dienen de handels beurzen in het kader van de uitgebreide en zich steeds uitbi-eidende, internationale handel te passen. Hij zei, dat hiertoe tus sen de 65 Europese beurssteden een werk verdeling en een qua tijdstip welover wogen afstemmen op elkaar nodig is, op dat de beux-sbezoekers, vooral die van ovex-- zee, instaat gesteld worden, tijdens hun Europese reis alle beurzen te bezoeken waax-op zij de goederen kunnen vinden waarvoor zij belangstelling hebben. Het bestuur van de n.v. Rubber Cultuur Maatschappij „Kendeng Lemboe" in Am sterdam is voornemens, zo heeft het in de gisteren gehouden jaarvergadering mede gedeeld, tot een derde terugbetaling dit maal van 15 percent op het uitstaande aandelenkapitaal over te gaan. De koerswaarde van de belegde kasmid delen bedraagt thans circa 400.000. Met de nieuwe terugbetaling van 15 percent op een kapitaal van 1,5 miljoen is 225.000 gemoeid. Het x-estant meent het bestuur aan te moeten houden, onder andere ter be strijding van het aandeel in de hogere kos ten als gevolg van eventueel door een fede- ratie met de Indonesische regering te voe ren onderhandelingen over een schadever goeding. De export uit Nederlands Nieuw-Guinea is in de eerste helft van 1960 in vergelijking met de eerste helft van het vorige jaar in waarde teruggelopen van 14% miljoen tot 13'/2 miljoen gulden. Dit vermeldt de ex portstatistiek over de maand juli van dit jaar van de dienst van Economische Zaken te Hollandia. Een van de belangrijkste oox-zaken is. zo als bekend, de achteruitgang van de aax-d- oliepx-oduktie, waarvan de totale export terugliep in waarde van 8% miljoen naar 7 miljoen gulden. De uitvoer naar Austra lië, die de belangrijkste afnemer is van dit produkt, ging achteruit van 5 miljoen naar 2% miljoen gulden. Japan, dat op de twee de plaats komt nam echter meer aardolie af; de expoi-t steeg van 2!4 tot 3miljoen gulden. Dit laatste land vormt ook een toe nemend afzetgebied voor andei-e produkten uit Nederlands Nieuw-Guinea zoals voor hout en schroot. Ook West-Duitsland heeft meer belangstelling voor Nieuw-Guinea. Heineken riclit nieuwe maatschappij op. Heineken's Bierbrouwerij Maatschappij n.v. in Amsterdam en de heer S. van den Bent, onder directeur van deze maatschappij, hebben opge richt de n.v. Handel- en Exploitatie Maatschappij ..Atropos" in Rotterdam. Het doel van deze nieu we n.v. is het exploiteren, administreren, kopen en verkopen alsmede huren en verhuren van on roerende goederen, koffiehuizen, restaurants, ho tels, buffetten enz. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 100.000 en is verdeeld in 100 aandelen van 1000. waarvan 20 aandelen zijn geplaatst, die in contanten zullen worden volgestort. Hei neken neemt deel voor 19 aandelen: de heer Van den Bent voor 1 aandeel. „Er bestaat geen overproduktie van ru we olie. Integendeel, in de komende vier jaar zal de wereldproduktie ongeveer drie miljoen barrels per dag kleiner zijn dan de vraag". Dit is de stelling, die de di recteur-generaal van het ministerie van oliezaken van Irak, Ahmed Kassem el Abbas, naar voren heeft gebracht op de conferentie van olieproducerende landen in het Nabije Oosten, welke zondag in Bag dad is begonnen. De conferentie houdt zich in het bijzonder bezig met de gevolgen voor de produktielanden, die de verlaging van de olieprijzen door de grote maat schappijen zou kunnen hebben. Ook Venezuela neemt aan de conferentie deel en dit land is vertegenwoordigd door zijn minister van energie, Alfonzo Perez. De produktielanden stellen dat iedere prijsverlaging voor olie waartoe door de maatschappijen wordt besloten zonder me deweten van de produktielanden, een ma nier is om hun de inkomsten te onthouden, waarop zij recht hebben. Ahmed Kassem el Abbas heeft verklaard dat de prijsver lagingen van Ii-aq Petroleum Company van februari 1959 en augustus 1960 aan Irak 19 miljoen dinars (1 dinar is i-uim 10 gulden) onthouden, waarop het land recht heeft. De maatschappijen beweren dat de ze prijsvexdagingen zijn gebaseerd op de toestand van de wei-eldmax-kt voor olie, welke is ontstaan door een aanzienlijke ovci-prcduktie. Ahmed Kassem stelt daai-- tegenover dat deze mening op een „zui vere fictie" berust en hij heeft statistie ken getoond, waaruit blijkt dat de wereld produktie kleiner is dan de wereldvraag. De Amerikaanse goudreserves zijn voor het eerst in twintig jaar beneden de 19 miljard gedaald, zo meldde het bureau van de schatkist gisteren. De goudvoor raad daalde tot 18.990.202.349. Op 18 mei 1940 stond de Amerikaanse vooiTaad goud op 18 988 miljoen. Sinds einde 1959 is de vooiTaad gedaald met ongeveer 400 mil joen. Op verzoek van Japan zijn tussen een delegatie van Nedexdand en een van Japan in Tokio besprekingen gevoerd over een herziening van de tussen beide landen be staande luchtvaartovereenkomst. De K.L.M. onderhoudt, zoals bekend is, vijf diensten per week tussen Nederland en Ja pan en wel twee over het poolgebied met Douglas DC-7C vliegtuigen en drie „om de zuid" met Lockheed Super Constellations. De K.L.M. zal binnenkort straalvliegtuigen van het type Douglas DC-8 op de zuidelijke route naar Tokio inzetten. De delegaties hebben de luchtvaartover eenkomst nu in die zin herzien dat het aantal frequenties op de zuidelijke route naar Tokio zal worden teruggebracht tot twee als de K.L.M. vliegtuigen van het type DC-8 op deze lijn in dienst zullen worden gesteld. Desgevraagd heeft men ons van de zijde van de K.L.M. meege deeld, dat voorlopig de twee DC-8 diensten op de genoemde lijn voldoende capaciteits- mogelijkheden bieden. Aagtedijk 13 120 m. w. Colombo n. Aden. Aardijk 13 630 m. z.w. Landsend n. Le Havre. Abida verni. 13 v. Curagao n. San Vicente (Chili). Acmaea 12 v. B. Aires n. Comodoro Rivadavia. Agamemnon 13 v. Port of Spain n. Guanta. Akkrumdijk 12 710 m. z.w Fayal n. Liverpool. Alamak 14 te New York. Alblasserdijk 13 v. Bremen n. Rotterdam. Alcbiba 14 te Antwerpen. Alcor 13 375 m. z.w. Cocos eil. n. Aden. A'dabi 14 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Algenib 13 75 m. n.n.w. Perim n. Suez. Alhena 13 v Recife n. Las Palmas. Alkes 12 v. Hongkong n. Saigon. Alphacca 13 te Suez. Aludra 13 v. Rotterdam n. zee (proefvaart). Ameland 14 te Cabimas Amerskerk 13 v. Antwerpen n. Rotterdam. Amnion 14 te Amsterdam. Ampenan 13 130 m. o. Guardafui n. Djibouti. Amstelhoek 13 35 mijl z.w. Kaap Comorin naar Bandar Shapur. Amstellaan 13 150 mijl w.z.w. Melbourne naar Fremantle. Amstelsluis 13 13 425 m. z.o. Albany n. Karachi. Amstelveld .13 540 m. n.w. K. Leeuwin n. Albany. Andijk 13 300 m. no. Abaco n. Havana. Angolakust 14 te Lagos. Annenkerk 14 te Antwerpen verwacht. Appingedijk 13 te Hamburg v. Bremen. Area 13 te Mena verwacht v. Abadan. Asmidiske 13 v. Amsterdam n. Hampton Roads. Asterope 13 460 m. z.w. Kp. Race n. Hampton R. Altis 12 v.Nassau n. Tampa. Barendrecht 13 150 m. nw. Gavdo n. Rotterdam. Batu 13 360 m. z.o. Socotra n. Djibouti. Bengalx 13 ten anker voor Shat Al Arab. Beninkust 14 v Monrovia n. Takoradi. Billiton 13 te Cebu verwacht. Blitar 15 te Newcastle verwacht. Bosco 13 v. Shat El Arab n. Basrah. Bieda 13 v. Guanta n. Maracaibo. Bussum 13 te Salvador verwacht. Caltex Arnhem 13 20 m. w.n.w. Bizerta n. Sidon. Caltex Delft 13 280 m. n.w. Cocos eil. n. Sydney. Caltex Delfzijl 13 te Rotterdam Caltex Eindhoven 13 50 m. n.w. Oporto n. Sidon. Caltex Gorinchem 14 v. Rotterdam n. Fredericia. Caltex Nederland 14 te Fawley. Caltex Rotterdam 13 130 m. z.o. P. Sudan n. Suez. Caltex The Hague 13 te Kopenhagen v. Ceuta. Caltex Utrecht 13 290 m. n.w. Kp. Leeuwin naar Lyttleton. Camitia verm. 13 v. Stanlow n. Barton. Cartago pass. 13 Kp. Blanco n. Los Angeles. Castor 13 te Patras. Celebes 13 v. Aden n. Suez. Ceres 13 v Rotterdam n. Antwerpen. Charis 12 v. Georgetown n. Paramaribo. Cinulia 20 bij Hoek van Holland verw. n. R'dam. Cities Serv. Valley Forge 12 295 m. o.n.o. Cayenne Cclytto 13 v Madras n. Calcutta. Concepcion 12 v. Buenos Aires n. Montevideo. Cradle of Lib. 13 500 m. z.o. St. Helena n. Ph.delph. Delft 13 te Amsterdam n. Bremen. Diloma 14 te Napels. Dinteldiik 13 340 m. n.w. Horatia n. Rotterdam. Dongedijk 14 v. Rotterdam n. Bremen. Dordrecht 13 120 m. z.z.w. Ouessant n. Rotterdam. Eenhoorn 13 te Piraeus verwacht v. Izmir. Elizabeth B 13 550 m. w. Fayal n. Houston. Eos 13 v. Tabarka n. Alicante. Esso Amsterd. 13 64 m. z.o. St. Vincent n. P. Said. Eumaeus pass. 13 Minicoy n. Penang. Forest Hill 13 120 m. w.z.w. Ras Fartak n. Suez. Forest Lake 14 te Isle of Grain. Forest Town 13 140 m. z. Ceylon n. Fremantle. Fravizo 14 v. Liverpool n. Kanarische eilanden. Geeststar 13 te Trinidad. Gooiland 13 te Seattle Graveland 13 v. Las Palmas n. Recife. Guineekust 13 v. Lagos n. Douala. Forest Lake 13 126 m. n.n.o. Brest n. Isle of Grain. Friesland SSM 13 v. Kalundborgt. n. Immingham. Garoet 13 23 m. z. Kreta n. Genua. Hathor 12 250 m. n.o. San Juan n. Antwerpen. Hector 13 dwars Ouessant n. Antwerpen. Helicon 12 1000 m.z.w. Fayal n. Bridgetown. Hera pass. 13 Horta n. Amsterdam. Hersilia 12 ten anker rede Roseau (Dominica). Hilversum 13 300 m. w. Horta n. Bermuda. Holland 14 te Wilmington v. Ardrossan. Hydra 13 te Amsterdam n. West-Indië. Ittersum 12 v Mobile n Jacksonville Ivoorkust 13 te Le Havre verwacht v. Freetown. Jagersfontein 13 260 m. z.z.w. Las Palmas (best.). Joh. Frans 13 te Coquimbo verw v. Valparaiso. Jos. Frering 13 200 m. n. Kp. Villano n. Monrovia. Kabylia 13 v. Dingle n. Curacao. Kalinga 13 v. Rotterdam n. Bergen. Kara 15 te Turku verwacht. Karimata 13 v. Amsterdam n. Oost-Azië. Karimun 13 400 m. o. Colombo n. Aden. Karossa 14 te Sarmi. Katelysia 16 te New York verwacht. Kenia 14 v. Suarez n. Abadan. Keizerswaard 13 120 m. z.z.o. Rio de Janeiro naar Curagao. Kerkedijk 13 te Rotterdam. Kermia 13 te Rotterdam. Khasiella 24 te Abadan verwacht. Koningswaard 13 880 m w.z.w. Fayal n. Hamburg. Kopionella 14 te Stanlow verwacht. Korcnia 22 ter hoogte Landsend verwacht. Kosicia 24 te Buenos Aires verwacht. Krebsia 16 in Suezkanaal verwacht n. Aden. Kryptos 17 te Curagao verwacht. Kylix 13 ten anker Mersey. Laarderkerk pass. 13 Gibraltar n. Rotterdam. Langkoeas 13 te Bremen. Lawak 13 dwars Malta n. Lissabon. Lemsterkerk 13 30 m. o.n.o. Algiers n. Port Said. Leuvekerk 13 180 m. n.o. Sokotra n. Aden. Liberty Bell 13 160 m. w.z.w. Kreta n. Port Said. Liberiakust 13 te Hamburg verwacht v. Bremen. Limburg 13 rede Khorramshahr. Loenerkerk 14 te Rotterdam. Lombok 14 te San Francisco. Loosdrecht pass. 13 Kuria Muria n. Akaba. Maasdam 14 te Cobh verwacht. Maashaven 14 v Freetown n. Abidjan. Maaslloyd 13 te Singapore. Mariekerk 13 40 m. w. Lissabon n. Marseille. Marnelloyd 13 510 m. z.o. Colombo n. Colombo. Maron 13 150 m. n.o. Lispaniola n. Curagao. Meerdrecht 13 te IJmuidcn. Meerkerk 13 te Kaapstad verwacht. Mentor 13 te Kavalla. Merwede 12 ten anker Forcados. Merwelloyd 14 te Port Said. Minos 13 4 m. w. Noord-Gotland n. Turku. Mississippilloyd 14 te Norfolk. Mitra 20 te Curagao verwacht. Modjokerto 13 v. Cebu n. Yokohama. Molenkerk 13 v. Calcutta n. Madras. Muiderkerk 13 v. Rotterdam n. Hamburg. Munttoren 13 v Malta n. Napels. Musi 13 n.w. Kp. Cork n. Port Moresby. Na ess Lion 14 te Suez. Naranio 13 te Rotterdam. Neder-Ebro 14 te Labuan verwacht Neder-Eems 14 v. Djeddah n. Djibouti. Neder-Weser 13 5 m. n. Kp. Bouagroni n. Tripoli. Nias 13 v. Singapore n. Port Swettenham. Noordwijk 14 v. Monrovia n. Rotterdam. Notos 12 40 m. z.z.w. Ouessant n. Savona. Oberon 13 v. Charleston n. Newport News. Oostkerk 13 300 m. w. Chagos n. Aden. Oranje 1 350 m. z. Napels n. Port Said. Oranje Nassau 13 v. Amsterdam n. Hamburg. Oranjestad 14 te Madeira Osiris 13 te Hamburg verwacht. Ouwerkerk 14 v. Amsterdam te Rotterdam. Parkhaven 13 270 m. n.o. Madeira n. Rio de Jan. P. G. Thulin 13 te Callao verwacht v. Balboa. Philidora 15 in Suezkanaal verwacht n. Gibraltar. Philine 13 25 m. n.o Algiers n. Thameshaven. Philippia 17 in Suezkanaal verwacht n. Gibraltar. Pieter S 14 v. Rotterdam n. Swansea. Pr. Frederik Hendrik 12. v Quebec n. Newcastle. Prins Frederik Willem 13 te Hamilton. Prins Willem II 13 v. Baycity n. Sarnia. Pygmalion pass. 13 Finisterre n. Antwerpen. Radja 13 80 Om. z. Colombo n. Fremantle. Raki 10 te Vancouver. Keza Shah The Great 13 65 m. n.n.w. Banias naar Whitegate. Roebiah 13 v. Singapore n. Penang Rondo 13 700 m. w. Minicoy n. Singapore. Rossum pass. 12 Puerto Rico n. San Lorenzo. Rotti 13 v. Lourenco Marques n. Zanzibar. Rijndam 13 220 m. w. Valencia n. Southampton. Ruvs 13 te Montevideo verwacht v Santos. Saloum 13 v. Bordeaux n. Duinkerken. Sarpedon 13 v. Curagao n. St. Marc. Scheldelloyd 13 te Genua. Seherpendrecht 13 60 m. z.w. Hoek van Holland naar Novorossisk. Schielloyd 12 v. Hongkong n. Kobe. Senegalkust 13 250 m. z.w. Ouessant n. Antw. Skadi 13 te Triëst verwacht v. Ceuta Slamat 13 150 m. o.z.o. Kp. Guardafui n. Suez. Soestdijk 14 te New York. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buitenlands bankpapier vandaag geldend in Amsterdam: Engelse pond 10.55—10.65, Amerikaanse dollar 3.75—3.79. Cana dese dollar 3.85—3.90, Franse frank (100) 76.10— 76.60. Belgische frank (100) 7.25'/,7.30'/:, Duitse mark (100) 90.10—90.60. Zweedse kroon (100) 72.40 —73.40. Zwitserse frank (100 87.35 87.85. Itali aanse lire (10.000) 60.0062.00, Deense kroon (100) 54.5055.50. Noorse kroon (100) 52.5053.50. Oos tenrijkse schilling (100) 14.58—14.68, Portugese escudo (100) 13.12' 13.27' Spaanse peseta (100) grote coupures 6.17'/:—7.32'/!. Solon 13 330 m. w.z.w. Ouessant n. Amsterdam Sommelsduk 13 250 m. z.z.w. Scillys n New York Stad Conda'nfT1 1;V4° m' zw- St. Vine. n. Calais, btad Gouda 12 v. Vitona n. St. Vincent. Iïürf .W- 13 Kp' St Vincent n. Italië. fltrt Maastricht 13 30 m. n. L. Palmas n. Viioria. s n ,60 m' w" Stadtiandet n. Narvik. sh"™ £°!lakatA}4 te Djakarta verwacht. llentoVrij13 F Stentoi 13 ten anker Tripoli. Steven 13 te Philippeville. Straat Cook 14 te Karachi Cumberland 13 dw. K St Vine. n. Durban Straat Rm^dan116 12 V' "ongkonS Singapore. Straal q V !T- z-w- Sabang n. Singapore. Sunetta 15 t h°,r,e t 'a ^t-Donöon verwacht, sunetta 15 t.h.v. Landsend verwacht. Tabian 13 te Port Said. Talisse 13 v. Genua n. Antwerpen Tam^Wlornbay 00'1 V' SUGZ Mena' Telamon 13 te Carupano verwacht lexelstroom 13 v. Amsterdam n. Huil. T h'-f m'fo n 14 te Norfolk verwacht v. Triëst. -iipa 13 te Rosano. Tjinegara 13 v. Singapore n. Hongkong. T.iitarum 13 te Port Elisabeth v. Durban. Triton 13 40 m. n. Montegolbay n. Maracaibo. Tweelingen 13 v. Rotterdam n. Vigo Van Heemskerk 14 te Mauritius. Van Linschoten 13 te Ilo Ilo verwacht. Van Spilbergen 15 te Kaapstad verwacht. Van Waerwijck pass 13 Kp. Sidon n. Manilla. Vasum 16 te Mena Al Ahmadi verwacht. V'a"a Pass. 14 Finisterre n. Rotterdam. Vlist 13 5o0 m z.w. Azoren n. Amsterdam, w. A. Jones 13 550 m. n.o. Cocotra n. Ph.delphia. Waterland 13 185 m. w.z.w. Lissabon n. Amsteram. Waterman 13 v. New York n. Rotterdam. W eltevreden 14 v. Rotterdam n. Hamburg. Westertoren 13 60 m. w. Hoek v. Holl. n. Turku. W illem Ruys 14 te Wellington. Willemstad 13 v. Dominica n. Madeira. Woensdrecht 13 72 m. o.z.o. Kreta n. Teneriffe. Wonosari 13 159 m. z.w. Ouessant n. Lissabon. Zafra 14 v. Mena Al Ahmadi nè Londen. Zeeland 13 v Aden n Suez Zuiderkruis 14 te Sydney Zwijndrecht 13 te Antwerpen. KLEINE VAART Admiraal Courbet 13 5 m. w. Lizardhd. n. Antw. Aclor 13 te Kmgslynn Road n. Antwerpen. Alcetas 12 v. Piraeus n. Heraklion. Ank T 12 v. Delfzijl n. Ostrand Areas 13 10 Om. z.w. Napels n. Napels. Ardeas 12 te Pasajes n. Bilbao. Atlantic 13 v. Larvik n. Oslo. Bab T pass. 13 JE-9 v. Gefle n. Zaandam. Barbara 13 te Gorton n. Port Reath. Bloemgracht 13 te Abö. Brouwersgracht 13 te Amsterdam. Galand pass. 13 JE-8 v. Garston n. Helsinki. Con Brio 13 10 m. w.z.w. Royal n. Halmstad. Da je Böhmer 13 op Schelde n. Rotterdam. Domburgh 13 te Dungeness n Casablanca. Draco 13 dwars Noordhinder n. Rotterdam. Ecmshorn pass. 13 Goeree n. Amsterdam. Elsa 12 v. Delfzijl n. Ka rskaer. Fiducia 13 10 m. o. Tong n. Rotterdam. Fiducia 2 pass. 13 Goeree n. Masasluis. Geestdijk 13 te Cromer n. Boston. Geeststroom 13 10 m. z.o. Smithknol n. Maassluis. Heerengracht 10 v. Rotterdam te Piraeus. Helemar H 13 dw. monding Seine n. Duinkerken. Helvetia S pass. 13 ET-3 v. Cuxhaven n. Gent. Heron pass. 13 Goeree n. Antwerpen. Hoogvliet 13 dwars Dover n. Rauma. Jan Brons pass. 13 Borkumrof n. Amsterdam. Joost 12 te Sundsvall v. Ostrand. Kaap Falga 12 te Gefle v. Delfzijl. Lindesingel pass. 13 Schiermonnikoog n. Cardiff. Lucas Bols 2 pass. 13 JE-11 v. Kramfors n. A'dam. Lijnbaansgracht 12 v. Gdansk n. Helsinki. Marian H 13 te Dungeness n. Malta. Markelo 13 25 m. z.w. Lissabon n. Bizerta. Matthew pass. 13 Goeree n. Londen. Midas 12 te Barcelona n. Malaga. Nimrod 13 105 m. z.w. Hanstholm n. W.-Hartlepool. Pamir 13 te Duinkerken Roads n. Duinkerken. Pandora 13 30 m. z.w. Texel n. Great. Yarmouth. Patricia 13 te Calharinapoint n. Mantyluoto. Pegasus 13 te Galloper n. Rotterdam. Phidias 13 140 m. w. Kp. Matapan n. Piraeus. Plato 1 3te Amsterdam n. Le Havre. Ponza 12 v. Delfzijl n. Karskaer. Progress 13 dwars North-Foreland n. Plymouth. Rini 13 40 m. z.w. Texel n. Delfzijl. Rcse 13 5 m. z.o. Newarp n. Rotterdam. Stern 13 te Beachyhead n. Londen. Strabo 13 30 m. n.n.w. Kp. St. Vincent n. A'dam. Tanny 13 te Dudgeon n. Rotterdam. Vanda 13 te Billpoint n. Avonmouth. Wartena pass 13 Borkumrif n. Harlingen. SLÉEPVAART Elbe 12 v. Maassluis n. Azoren. Maas 13 te Hoek van Holland. Een delegatie van leden van de Hoge Autoriteit van de Europese gemeenschap voor Kolen en Staal brengt donderdag (morgen) een bezoek aan de gemeente Heemskerk. Na de officiële ontvangst op het raadhuis, zal het gezelschap de wonin gen bezichtigen, die met financiële steun van de E.G.K.S. in Heemskerk gebouwd zijn. Informatiekoersen gouden munten H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaalbedrijven n.v. verstrekt de volgende informatiekoersen voor gouden munten: ponden 33.00— 39.00 34.00 40.00)De overige noteringen bleven onveran derd. Ook de goud- en zilvernoteringen zijn on gewijzigd gebleven. Uitbreiding Philips Uden Het ligt in het voornemen van n.v. Philips de produktie der zogenaamde „witte keramiek" van Eindhoven over te brengen naar Uden, waar reeds het „zwarte keramische bedrijf" is gevestigd. Rubatex hervat dividend betaling De n.v. Rubatex in Weesp stelt voor over 1959 zeven percent dividend uit te keren. (Over 1958 werd het dividend gepasseerd). Unilever in herstel De Unileverwaarden gaven gisteren een licht koersherstel te zien bij een kalme handel. De Planta-affaire behoort tot het verleden. De beurswaarde van de aandelen Unilever is de laatste tijd met 650 mil joen gedaald. In tegenstelling tot de vorige dagen was er weinig aanbod in deze hoek en aanhoudende vi-aag bracht de koers op 808. Philips opende op 1242, zakte daarna in wegens middenkoersaanbod tot 1239, om op circa de openingsprijs de beurs te ver laten (1255:%. AKU min 2 punten op 320 en Hoogovens min een op 890V2. Kon. Olie noteerde op 124,20, veertig cent beneden de vorige slotprijs. De animo in de scheepvaarthoek was minimaal. Aandelen H.A.L. lagen goed in de markt. Cultuurfondsen verlaten en iets luier. Staatsfondsen wat beter. De vier pet. lening Gemeente Delft kwam voor het eerst in de notering met een adviesprijs op 100% tot 100%, tegen een uitgiftekoers van 99%. (ANP.) Boeke Huidekoper van 151 op 150, Figée van 202 op 204. VERHANDELDE FONDSEN. 12 septembe)13 septembej Totaal 411 432 Hoger 138 (33.6%) 124 (28.7%) Eager 209 (50.8%) 222 (51.4%) Gelijk 64 (15.6%) 86 (19.9%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U517—520 519H Kon. Olie124.20—124.60 124.20 Philips 1233—1249 1249 Unilever 804—822 822 Hoogovens 891—897 897 VOORBEURS VAN HEDEN. Slot A.K.U. 522—524 522 Kon. Olief 123.50—124.00 123.80 Philips 1252—1256 1252 Unilever 828—834 833 Hoogovens 900—906 904 Amsterd. Bank 430 Ned. Handel Mij. 307 Rotterd. Bank.. 350 Twentsche Bank. 313 A.K.U 521 Albert Heijn 492 610 Billiton Mij. II 44054 Bols 610 Bührmann Papier 522 Deli Mij 178.50 Dordtsche Olie 597% Fokker 430 Heineken's 760 Hoogenbosch Sch. 297 890 H.V.A 147% 664 465 K.L.M 106.30 Kon. Ned. Zout 993 Kon. Olie 124.50 Müller Nat. Bezit 42554 Nederl. Ford 62254 Ned Gist- en Sp. 440 Ned. Kabelfabr. 650 Philips Gem. Bez. 1240% Philips Pref 330% A'dam Rubber. 111% Sikkens Groep 938 Stokvis R S 282 Thomassen Dr. 690 Unilever 815 Van Berkel's Pat. 370 1. Van Gelder Pap. 321 Van der Heem 372 Ver. Machinefabr. 259% Wessanen 350 Wilton Fijenoord 207% Zwanenberg-Org. 850 Interunie 217.50 242 Unitas 480 Ver. Bezit v. 1894 141 H.A.L 150% K.N.S.M 192% N. Scheepv. Unie 153% Ommeren. Phs. v. 293 Stoomv. Mij. Ned 172% Anaconda 49 Kennecott Copper 79 Aluminium Ltd.. 31% Bethlehem Steel 42% TT.S. Steel 77% Republic Steel 58% American Motors 21% General Motors.. 43% Cities Service 42% Shell Oil 65% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank). New York: Wat beter De aandelenmarkt weigerde gisteren terrein prijs te geven en slaagde erin in een algemeen vaste toon te sluiten na een van de traagste beursdagen van het jaar. Aandelen automobielindustrie waren een beslissende factor die invloed uitoefende op de andere aandelen. Zij waren meren deels hoger. Staal was gemengd, maar werd tegen sluitingstijd vaster. Nutsbedrij ven en voedingsmiddelen trokken de aan dacht. Elektronische aandelen gingen om hoog, patentgeneesmiddelen waren rusti ger. Oliewaarden vast en vliegtuigaandelen gemengd. De totale omzet was 2.180.000 aandelen. Van 1.198 verhandelde fondsen sloten er 493 hoger en 453 lager. Het in dustriegemiddelde kwam van 609,35 op 611,79, dat van spoorwegen van 133,76 op 133,88 en dat van openbai-e nutsbedrijven van 95,92 op 95,97.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9