Veel variatie in komende programma's der AVRO De Schaduw speelt verstoppertje .J NAAIMACHINES De negen Muzen Boekenhoekje tSLif bp hprlFbFn tiib PANDA EN DE JACHT OP DE MILJOENENHOED DE REIS VAN KOEN EN LINNIE Samenwerking met Tele Curacao Nieuw t.v.-amusement op zaterdagavond Verzending van zeepost Actueel en boeiend Voordracht De radio geeft zaterdag 7 elevisiefirogramma Schiphol krijgt parkeermeters Tweede-Kamerlid stelt vragen over de oogst VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1960 37. Panda was aan de ene kant opge lucht dat Joris had kunnen voorkomen, dat- ze van de trein werden gegooid, maar aan de andere kant was hij niet helemaal ze ker of Joris ook niet op eigen voordeel uit was. „Hij heeft het voor elkaar gekre gen, dat hij nu de hoed en het geid vap meneer Palmer mag bewarendacht hij, „maar zou hij die wel eerlijk terug geven, als we de vagebonden kwijt zijn? Hm. Waarom moet HIJ ze eigenlijk be waren?" Hetzelfde bleek ook de reisleider van de vagebonden te overdenken. Hij stapte naar voren en sprak: „Ik ben de leider hier, dus ik neem die boel in bewa ring. Geef hier." „Zeker zijt ge hier de leideren een zeer voortreffelijk zelfs," sprak Joris. „Maar ik moet er toch op wijzen, dat het beheer over geld en goederen bij de penningmeester berust. En die ben ik." Maar zo gemakkelijk liet de reisleider zich niet afschepen. „Dan benoem ik mezelf tot penningmeester," zei hij, „geef op!" Joris wierp even een peinzende blik op zijn forse gestalte. „Wel aan," sprak hij tenslotte, „indien ge zo vriendelijk wilt zijn, om naast Uw drukke bezigheden ook nog het ambt van penning meester waar te nemen, juich ik dit ten zeerste toe. Laat ons thans overgaan tot een kleine plechtigheid, waarbij ik deze vertrouwensfunctie aan U overdraag De donderdagavond is bepaald geen avond, waarover de televisiekijkers zich beklagen. Daarvoor hadden zij ook ditmaal geen roden, want de AVRO bleek goed bij. Allereerst met de rechtstreekse uitzending uit het stadion te Amsterdam, waar de Olympische revanches waren begonnen. De rubriek „Sportpanorama" vervulde de wens, die menig sportlievend kijker hei melijk reeds koesterde en bezorgde ons een reportage van wat dan wel geen groots televisie-gebeuren bleek te zijn daarvoor was de beeldkwaliteit onvoldoen de maar in ieder geval wel een actua liteit. Jammer alleen dat de commentato ren ons probeerden vol te stoppen met bijzonderheden, die we toch niet konden verwerken. Wanneer leren Barend Ba- rendse en Frits de Ruyter toch eens dat kijken nog geen luisteren is? Bob Kroon was als spreker wel op zijn plaats bij zijn verslag over zijn belevenissen in de Kon go. Ook het Journaal hield ons daaromtrent goed op de hoogte zonder de zaken alar merend voor te dragen. Goede voorlich ting en op to date. Bijzonder te spreken zijn wij ook over de vertoning van Frederick Knott's „U spreekt met uw moordenaar". Walter van der Kamp speelde de ontwikkeling van deze aifaire heel spits naar ons toe met vaak verrassend geplaatste close-ups en mooie ensceneringen, die er de beweging voortdurend inhielden. De uiterlijke actie vloeide uit de innerlijke voort: hij liet ze ons zien ontstaan en deed ze resulteren in snelle beelden vol spanning en beklem ming. Wij geloven dat Van der Kamp een uitstekende prestatie heeft geleverd gis teravond, waartoe Guus Oster en Henk van Ulsen het leeuwedeel bijdroegen door hun gladde en raak gekarakteriseerde uitbeeldingen. Maxim Hamel overtuigde minder omdat zijn tekstvastheid aanvan kelijk te wensen overliet. Sigrid Koetse bleek ook nu weer de gewenste mimische gevoeligheid te kunnen opbrengen voor het dramatisch effect en Jan Retel impo neerde met zijn hoofdinspecteur, die niet meer losliet dan hij mocht en er zelfs fali- kant naast zat bij zijn vooronderzoek. Wanneer men beseft hoe moeilijk het is een vertoning als deze sluitend te maken, hoeveel acteurs en regisseur, hoeveel de hele studio ervoor moet zweten, dan groeit alleen het respect. Beeldschermer Op vrijdag 16 september draagt Anny Schuitema in het A.V.R.O.-programma van 14.30 tot 14.50 uur voor uit de nieuwe dichtbundel „Roos uit modder" van de Vlaamse dichter Ben Cami. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor u en uw gezin, praatje. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. (Om 9.35—9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Samen thuis, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gevar. progr. 11.35 Hobo en fagot. 12.00 Gram. 1230 Land- en tuinbouwmeded. 12,33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de teenagers. 14.15 Streekuitz. 14.40 Dilettanten-ork. 15.05'Gemeenschappen in beweging, lezing. 15.20 Radio filharm.ork. en so list. 16.10 Boekbespr. 16.30 Amus.muz. 17.00 Jazz muziek. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Fragm. uit Manon Lescaut. opera. 19.00 Kunstact. VPRO: 19.30 Passepartout, lezing. 19.40 Christus,Zijn leerlingen en de mensen, lezing. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Metropole-orkest en zang. 20.40 Gram. 20.50 Lichte muz. 22.00 Soc. comm. 22.15 Gram. 22.30 Nieuws. 22.40 Sportuitz. 23.05 Liehte muz. 23.25 Gram. m. comm. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouw meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Dansmuz. 13.50 Voor de jeugd. 14.00 Amateursork. 14.20 Kunstkron. 14.50 Metro pole-orkest. en solist. 15.30 Voor de jeugd. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instr.' octet en sol. 16.50 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Gram. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Licht, progr. 18.45 Vragenbeant.w. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Ra- dio-filharm.ork. en solist. 20.20 Lichtbaken, le zing. 20.30 Quiz. 21.00 Gram. 21.10 Thuisvaart, hcorsp. (III). 21.55 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Samenspraak der herders, lezing. 23.00 Gesprekken over muziek met jongeren. 23.55 —24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Muzik. kaleidoscoop 15.00 Omr.ork. 15.45 Volksmuz. en liederen. 16.15 Samenzang. 17.00 Nieuws. 17.10 Dagklapper en lit. kal. 17.20 Ad te Levavi. 17.30 Gram. 17.45 Engelse les. 18.00 Orgelrecital. 18.30 Vc.or de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Festival v. Vlaanderen: Symf.orkest en sol. 21.30 Pianorecital. 22.00 Nieuws. 22.15 Amus.muz. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Gevarieerde muziek. TELEVISIEPROGRAMMA VOOR VRIJDAG NTS: 20.00—21.15 Documentaire. VPRO: 21.20 Film. 21.40 Chansons. 22.05 Progr. over het ras senprobleem. 22.35 Einde. VOOR ZATERDAG VARA: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Jour naal en weeroverz. VARA: 20.20 Espresso. 20.50 Film. 21.15 De barpianist, TV-spel. De N.T.S. deelt mede: Nu sedert 31 juli Tele Curagao dagelijks programma's uit zendt, is blijkens een mededeling van de gevolmachtigd minister van de Neder landse Antillen een nauwe samenwerking ontstaan tussen Tele Curagao en de Ne derlandse televisie. Reeds voordat Tele Curagao in de lucht kwam, beijverden de Nederlandse Televisie Stichting en haar omroepcomponenten zich er voor om de jongste loot van de televisie binnen het rijk der Nederlanden behulpzaam te zijn. Zo werd in korte tijd acht uur program- mastof uit de aanwezige N.T.S.- en om roepprogramma's geselecteerd en naar Curagao gezonden. De keuze van deze films werd verricht door een door de An tilliaanse regering aangewezen ambte naar. Deze regering besloot daarna die keuze in het vervolg over te dragen aan de Wereldomroep. Door dit besluit ontstond tussen N.T.S. en Wereldomroep een nauwe samenwer king ten behoeve van Tele Curagao, waar door een regelmatige programmaservice kon beginnen op 31 augustus jl., toen ge lijk met de Nederlandse Televisie ook op Curagao de N.T.S.-produktie „Op uw tachtigste verjaardag", gelukwensen aan prinses Wilhelmina werd uitgezonden. Daaraan vooraf ging een wereldomroep- produktie, waarin de ministers mr. J. L. M. Th. Cals, staatssecretaris mr. Y. Scholten en de gevolmachtigde minister der Nederlandse Antillen, de heer W. F. M. Lampe, de nieuwe t.v.-service inleid den. Vervolgens begon vanaf die datum de regelmatige toezending van het Neder landse weekjournaal, samengesteld uit op namen van het N.T.S.-journaal en van voor de Curagaose kijkers bestemd com mentaar voorzien door de Wereldomroep. Daarnaast wordt dezer dagen voor het eerst een speciaal voor Curagao bestemd groetenprogramma gemaakt, dat als een maandelijkse rubriek het publiek zal be reiken. Van Antilliaanse zijde is men er kentelijk voor de ondervonden en in de toekomst voort te zetten ruime medewer king van N.T.S. en Omroeporganisaties. Deze medewerking kon mede worden ver leend dank zij de steun van de stichting voor culturele samenwerking tussen Ne derland, Suriname en de Nederlandse An tillen. Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE M ffï IE R GROTE HOUTSTRAAT 181 ffl Ü3 E L TEL 1444' Dr. L. de Jong presenteert vrijdag avond in een NTS-uitzending een tweede documentaire over Nederland in de laaiste wereldoorlog. Onder regie van Milo Anstadt wordt de film van geluid voorzien.. V l. n r.: Ben Klok man, dr. L. de Jong, Milo Anstadt, mevr. T. Hazelhoff en een technicus. Opdracht. De staatssecretaris van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten, heeft aan de letterkundigen Guus Sotemann, Nico Rost en Adriaan v. d. Veen opdrachten verleend tot het schrijven van een prozawerk. Nieuwe zenders. De Argentijnse mi nister van P.T.T., Miguel Francisco Mugica heeft dinsdagavond meegedeeld, dat bin nenkort zal kunnen worden ingeschreven op de bouw van liefst 28 nieuwe televisie zenders. Momenteel zijn er maar twee, beide in Buenos Aires. 125—126. Met de bootshaak duwde Koen uit. alle macht tegen de tak. Het kostte heel wat moeite, maar eindelijk kreeg hij toch beweging in het vlot, dat door de stroom legen de tak werd gedrukt. Ja! roept Pobbel. Het hikt, Koen! Hij had gelijk, Koen kreeg het zover, dat het vlot vrij kwam. Het werd nu niet langer tegengehouden en dreef om. de zware tak heen. Nu kon het z'n weg vervolgen. Alles ging weer goed, het vlot dobberde netjes op de stroom verder in de beek Voor het radio- en televisieseizoen 1960-'61, dat zondag 2 oktober zal begin nen, heeft de AVRO verschillende nieuwe programma's gecreëerd. Wat de televisieprogramma's betreft, kan worden gezegd, dat het aantal nieuw ontworpen programma's dat der gehand haafde overtreft. Vooral in het t.v.-amuse ment op zaterdagavond heeft de AVRO belangrijke wijzigingen aangebracht. De auteurs Geert Elfferich en Jan Moraal, die ook voor het populaire radio-programma „Koek en EI" de teksten schreven, zijn nu verantwoordelijk voor „Nog nimmer gepu bliceerde" avonturen van Don Quichotte, die 's zaterdagsavonds op de beeldscher men komen. Op dezelfde avond leidt Mies Bouwman een nieuwe rubriek, „In de hoofdrolwaarvan een bekend Nederlander de toon en de inhoud mag bepalen. Verder is er dan nog een kort programma, waarin de kijkers kennis kun nen maken met bekende vocalisten en en sembles uit binnen- en buitenland. Op woensdagavond wordt een programma uit gezonden, waarin Ton van Duinhoven, de ontdekking van het songfestival van Knoc- ke, de centrale figuur zal zijn. De Perry Como shows blijven, evenals „Een kwartje per seconde" gehandhaafd. In de radioprogramma's streeft de AVRO naar zo veel mogelijk variatie. Voor de liefhebbers van ernstige muziek -staan verschillende nieuwe rubrieken op het programma, zoals b.v. de zeer zelden uitgevoerde strijkkwintetten van Mozart, uitgevoerd door enige Nederlandse ensem bles, en alle symfonieën van Beethoven, gespeeld door het Columbia Symphony Orchestra onder leiding van Bruno Walter. Eveneens nieuw zijn de rubrieken „Griek se Volksmuziek" en „Mijlpalen in de twin- tigste-eeuwse toonkunst". Ook ligt het in de bedoeling weer enige stereofonische uitzendingen te verzorgen, waarvoor de K.R.O. en de N.C.R.V. in principe reeds hun medewerking hebben toegezegd. Er zal ruimschoots aandacht worden besteed aan het introduceren van nog onbekende componisten en van zelden of nooit gespeelde oude en nieuwe werken. Om een einde te maken aan het steeds nijpender wordende parkeerprobleem op Schiphol heeft de luchthavendirectie beslo ten de volgende maand op een aantal par keerterreinen parkeermeters in gebruik te nemen. De Amsterdamse luchthaven heeft zich hiermede een primeur voor Nederland verworven, aangezien parkeermeters in ons land tot nu toe nog nergens in gebruik zijn genomen. Totaal zullen 70 parkeermeters worden opgesteld op twee van de zeven parkeerterreinen, die er op Schiphol zijn. De automobilisten kunnen de duur van de meter zelf instéllen, echter ten hoogste voor twee uur. Het bedrag, dat voor het parkeren bij de meters verschuldigd zal zijn, zal afhangen van de tijdsduur, wel ke de automobilist kiest. Naar de lucht havendirectie meedeelt is het niet de be doeling het parkeren op deze manier tot een bron van inkomsten te maken. Het gaat alleen om het bieden van service aan de automobilisten. Op de terreinen, die met parkeermeters zullen worden uitgerust, ontstaan thans vaak ernstige verkeersop stoppingen, daar zij gedurende lange tijd door dezelfde auto's worden bezet. Automobilisten, die langer dan twee uur wensen te parkeren of die bezwaren heb ben tegen betaling, zullen op de andere parkeerplaatsen die verder van het sta tionsgebouw zijn gelegen, kosteloos kunnen parkeren. ROMAN VAN ALAIN PAGE Vertaling uit het Frans door Margot Bakker Voor de omvangrijker programma's van symfonische muziek en opera blijven de donderdagavond en de zondagmiddag ge reserveerd. Veel beluisterde programma's als „Muzikale coryfeeën" en „Zwerftoch ten door opera-land" zullen worden voort gezet. Vele buitenlandse gasten zullen in het komende seizoen voor de AVRO-microfoon optreden. Om maar enkele namen te noe men: de dirigent Raphael Kubilik, de pia nist Witold Malcuzynskl en de gitarist Andres Segovia. Wat de lichte muziek betreft, houdt de AVRO het voor het komende seizoen wel voornamelijk bij het oude. Het ligt in het voornemen in de loop van het seizoen eni ge operettes uit te zenden. Het amusement op dinsdagavond wordt weer beheerst door dg gevarieerde pro gramma's „Gastenavond" en „Kom er eens uit". Ook staan er voor deze avond enige nieuwe programma's op stapel: „Is het nog net als toen?", waarin bekende Nederlanders herinneringen zullen ophalen aan hun diensttijd, en „Hou je aan je woord", een programmaatje dat is geïn spireerd op de B.B.C.-uitzending „My word" en waaraan wordt medegewerkt door Hella S. Haasse, Godfried Bomans, Harry Mulisch en dr. Victor E. van Vries land. Het strijdkrachtenprogramma op zon dagmiddag blij fit bestaan. Alleen zal het in de toekomst worden gepresenteerd door een „meisje zonder naam" dat allerlei verzoekjes van de soldaten zal inwilligen. Aan de uitzendingen, verzorgd door de afdeling gesproken woord, wordt o.a. toe gevoegd: „Gezien, gehoord, gelezen", een discussie over ballet, beeldende kunst, film, toneel, muziek en litteratuur. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop" de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms Alberto Dodero (20 sept.); Australië: ss Theseus (18 sept.), ss Straf heden (20 sept), ts Werrastein (21 sept.) en ss Waroonga (21 sept); Brazilië: ms Alberto Dodero (20 sept.); Brits-Oost-Afrika: ss La Bourdonnais (22 sept); Canada: ss Rijn dam (19 sept.); Chili: ms Baerenstein (22 sept); Indonesië: ms Köln (18 sept.); Ned. Antillen ms Oranje Nassau (20 sept.) en ms Bintang (22 sept.); Ned. Nieuw-Guinea: ss Menestheus (22 sept); Nieuw-Zeeland: ss Turakina (18 sept.); Suriname: ms Osiris (19 sept.); Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: ms Athlone Castle (18 sept.) en ss Zuiderkerk (20 sept.). Inlichtingen over de verzendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Het Tweede-Kamerlid Van Meel heeft aan de minister van Landbouw en Visserij schriftelijk gevraagd of deze het gewenst acht dat maatregelen worden genomen om van de door het natte weer bedreigde oogst zoveel mogelijk zonder bederf binnenste krijgen. De vragen opperen ook maatregelen, waardoor granen en peulvruchten die te nat zijn om zo te worden bewaard, kunnen worden gedroogd in gebieden waar droog- capaciteit over is. Voorts vraagt de heer Van Meel de mi nister een opgave van de hoeveelheden nog te oogsten gewas, van arbeidskrachten in gebieden waar nog een deel van de oogst zeer spoedig moet worden binnengehaald en van het geraamde kwantum granen en peulvruchten dat na het dorsen zal moeten worden gedroogd. De heer Van Meel heeft de minister ook vragen gesteld over de door de Franse re gering gevolgde procedure bij het invoeren van een minimum prijsregeling voor rund vlees. 1) Hij onderdrukte een kreet van angstige verbazing. Aan het andere eind van de gang was een schaduw verschenen. Het was een ontstellend grote, wanstaltige en zeer dreigende schaduw, die over de lichte pluchen gangloper onweerstaanbaar in de richting van zijn voe ten schoof. Hij streek opeens met zijn hand over de ogen. De schaduw verdween niet. Hij drukte de dunne envelop, die hij juist uit een van de bureauladen van de heer Percy Gladstone had genomen, zenuwachtig tegen zijn borst. De schaduw nam nog in omvang toe. slokte de paar centimeters brede lichtstrook tussen haarzelf en de voe ten van de man op en was toen plotseling verdwenen, op even raadselachtige wijze als zij was gekomen. De man ontsnapte een fluitende zucht van opluchting. Hij drukte zich stijf tegen de muur, zodat hij buiten het lichtschijnsel stond en wachtte af. Daarna ging het allemaal bijzonder vlug. De eerste klap trof hem tussen de ogen. Hij werd duizelig, had de indruk, dat het opeens helder licht werd om hem heen en liet zich op de knieën vallen, verlamd van schrik. Toen voelde hij dat de kostbare envelop uit zijn hand werd getrokken. Hij werd woedend en stak vliegensvlug de handen uit om zijn aanvaller bij de keel te grijpen, maar hij kwam plat op zijn buik terecht en zijn handen grepen in de leegte. Hij voelde zich belachelijk. Een spottende stem zei: „Juist te laat, Harry Hij snoof kwaadaardig, als een bokser, die zich in spant tijdig op te krabbelen. Hij keerde zich snel om. Ditmaal stuitte de muur zijn aanval. Hij vloekte. „Psst, psst!" plaagde de Schaduw. „Je bent te dik, Harry. Je had me eerder moeten pakken". Het was een welwillende stem, waarin voortdurend een tikkeltje spot klonk. „Ik ben niet bang!" siste Harry met een stem, die precies het tegenovergestelde uitdrukte. Hij trok zich geleidelijk in de richting van de deur terug. Die deur was de enige uitgang en hij was vast besloten zijn post daar te betrekken en zich niet te laten verjagen. Want de envelop moest hij terug heb ben. Hij stak opeens zijn hand in de zak. Het verwon derde hem, dat hij dat al niet eerder had gedaan. Er wachtte hem echter een nieuwe schrik: zijn revolver was weg. I Twee meter vóór hem zei de Schaduw: „Je zou er dwaze dingen mee gedaan hebben, Har ryDaarna bleef het stil. Harry voelde, dat het zweet hem van alle kanten uitbrak en zijn onderkleren doorweekte. Hij maakte zijn vest los en rukte aan zijn das. Zijn zenuwen waren tot het uiterste gespan nen en zijn spieren trokken zich krampachtig samen. Hij wachtte af. Hij luisterde scherp. Maar de stilte was volledig en diep en blijkbaar definitief. Hij verloor zijn zelfbeheersing. Hees schreeuwde hij: „Maak licht, in vredesnaam? Laten we het uit vechten!" Harry meende een onderdrukt grinniken te horen, maar de stilte die in de gang hing, was van de soort, die licht op de verbeelding werkt. Harry had in vroeger jaren veel aan sport gedaan, speciaal aan worstelen, waarin hij zeer bedreven was. Angst als zodanig was hem onbekend. Een worsteling was op zichzelf een genoegen voor hem. Maar die avond in een onverlichte gang voelde hij dat de angst hem meer en meer te pakken kreeg. Voor één ding was hij sedert zijn prilste jeugd name lijk bang geweest en dat was de duisternis. Een vaag gerucht deed hem opschrikken. Hij hield zich gereed om toe te springen. Het zag er naar uit, dat hij toch nog zijn kans kreeg. Maar toen hij sprong om zijn tegenstander te overmeesteren grepen zijn handen opnieuw in de leegte. Daarna begon Harry traag te lopen. Hij deed het met de onhandige stappen van de zoolganger en zijn uitge breide armen raakten met de vingertoppen de muren aan weerskanten. De tegenstander zou hem niet onge merkt voorbij kunnen glippen. Hij schudde het hoofd, omdat een zweetdruppel langs zijn neus rolde en on draaglijke jeuk veroorzaakte. Hij kon in het donker met geen mogelijkheid de af stand schatten, hij kon zelfs niet beoordelen hoe groot zijn eigen stappen waren. De tocht leek eindeloos en hij kromp ineen van schrik, toen hij eindelijk een andere wand raakte. Eer hij aan het werk ging had Harry zich terdege van de situatie op de hoogte gesteld. Zijn hand vond dan nu ook zonder de geringste moeite de lichtschakelaar. Zijn vinger drukte het knopje omlaag, haastig en gejaagd. Half verblind keerde hij zich om. In een oogopslag nam hij de gang op: er was niemand te zien. Hij werd razend van woede en rende naar de deur van het kantoor, maar vond die zoals hij haar had achtergelaten: stevig en op slot. Hij greep met trillende vingers zijn loper en maakte de deur open. Hij schoot naar binnen en maakte ook daar licht. Verbluft keek hij om zich heen, hier was evenmin iemand. Met knikkende knieën liet Harry zich in de stoel achter het massief eiken bureau vallen, waaraan Percy Gladstone zijn aanwijzingen voor de Beurs opstelde. Hij liet zijn hoofd in zijn handen rusten en trachtte de verwarde gedachten onder zijn schedeldak te ordenen. Tot zijn vreugde slaagde hij daarin wonderwel. Zo kwam hij tot ontspanning, stak een sigaret op en bette zijn bezweet gezicht. Zijn nek voelde stijf aan, maar zijn pols werd al gauw weer regelmatig. En toen zag hij het! De brandkast die hij had opengebroken,,- stond nog wijd open en op de onderste plank lag niets dan de dunne gele envelop. Hij sprong op. Het was dezelfde envelop. „Vertrouwelijk" stond er op in de linkerboven hoek. Bij wijze van adres was er opgeschreven „Zaak Halliday". Dit was de envelop die hij aan Tom moest brengen. De envelop die hem vijftig pond zou opleveren. Harry bekeek de envelop zorgvuldig en met het nodi ge wantrouwen. Maar na een paar minuten was hij overtuigd: de envelop was niet geopend geweest. In plaats van nu gerustgesteld te zijn begon Harry plotseling zenuwachtig over al zijn leden te trillen. Hij zocht steun tegen de muur en sloot de ogen. Toen hij ze weer opende keek hij achterdochtig om zich heen. Maar er was niets veranderd: in de kamer was niemand aanwezig dan hijzelf. Harry verloor een ogenblik de moed. Hij vroeg zich af of het geen tijd werd, dat hij eens een lange vakantie nam. Het was misschien beter, dacht hij, dat hij zijn huisje in Sussex opzocht en voorlopig nachten van tien uren maakte in de landelijke omgeving. Hij betastte de envelop. Het papier ritselde tussen zijn vingers en aan de binnenzijde voelde hij duidelijk het dunne velletje zitten. Opeens kwam hij tot daden. Hij rende het lege ver- trek door alsof hij door een geest werd achtervolgd, liet de lampen branden en nam zelfs niet de moeite de deur achter zich te sluiten. Bij de buitendeur bleef hij een tel lang staan. Daar na rukte hij de deur open en stond met een sprong buiten. De kilte van de avond deed hem rillen. Hij keek schichtig om zich heen, eer hij Shaftesbury Ave nue inschoot., waar hij al gauw door de mist werd op geslokt. Ofschoon hij er vlak langs liep, ontging hem de lange sportwagen die naast de trottoirband stond met gedoofde lichten. Daardoor ontging hem ook de aan wezigheid van de chauffeur, die hem lange tijd bleef nakijken met een haast verstarde stille lach om zijn mond. Harry stapte inmiddels in zijn oude Ford en zuchtte, toen hij zich achter het stuur liet vallen, gluurde in de achteruitkijkspiegel en vroeg zich in alle ernst af, of hij misschien bezig was gek te worden. Qaarop startte hij de motor en reed weg. Hij was wat suf en mopperde zachtjes in zichzelf, terwijl hij zich de bijzonderheden van zijn avontuur trachtte te herinneren. Hij had de envelop al te pakken toen die schaduw was gekomen en de envelop was verdwenen. Later vond hij de envelop terug op de plaats waar die hoorde te liggen: in de brandkast. (Wordt vervolgd) A ER IS MAAR EEN JAN KLAASSEN (Thea Wamelink, uitg. Spaarnestad). Zo heet deze eenvoudige handleiding voor het maken van een poppenkast met toebeho ren, zeven toneelstukjes en enkele ideeën om zelf tot een spannend spel uit te wer ken. Het is een vermakelijk en interessant handboekje voot kinderen, die graag pop penkast spelen. Een tiental heerlijke ver halen, uitermate geschikt om te spelen met zelfgemaakte poppen die vervaardigd kun nen worden aan de hand van de werk schema's, die voor in het boek werden op genomen. Bet voordeei van de spelteksten is wel dat zij meteen in dialoogvorm zijn geschreven, zodat ook kinderen met een minder uitbundige fantasie zonder moeite de poppen ten tonele kunnen brengen. Aan het eind van het boekje worden enkele suggesties gegeven voor het zelf verzinnen van een boeiend poppenspel. Oprechte Donderdagse Haerlemse Courant de 18 September 1760 GROOT BRITANNIEN. Extract uyt eenen Brief, gedateerd CORKE den 20 Augusti. „Saturdag is zekere James Mac-Do- nald in den ouderdom van 117 Jaaren en 2 Maanden eéne Myl buyten deeze Stad overleden: Hy was van eene ongemeene Ge stalte en 7 Voet en 6 Duym lang, en kon 4 ponden Vleesch, benevend eene gepro portioneerde Qauntiteyt Sterke Dranken in een Middagmaal verorberen zonder zig qualyk te gevoelen. Zyne Leden waren naar maate van het Lighaam niet evenredig, en zyne vingers zo dik. dat eene Vrouwe Bracelet hem tot eenen Ring kan ver strekken. Men had hem weleer om Geld laten zien, doch hy vond geen behagen in opgesloten te leven; verkoor liever Soldaat te worden, en diende van 't Jaar 1685 af tot na de Rebellie als Grenadier. In het Jaar 1716 keerde hij uyt den Oorlog na huys, alwaar hij zedert, behalve de laatste drie Jaaren de Landbouw waargenomen heeft.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 15