Eton kan zich niet voorstellen dat prins Charles mogelijk naar een andere school zou gaan Erbij DE RORSCHACHTEST; PSYCHOLOGIE MET BEHULP VAN INKTVLEKKEN ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1960 P A Cj I ,N Sport speelt een belangrijke rol op Eton. Van de twee jongemannen, die hier hun krachten meten, is de linkse de jonge hertog van Gloucester. proeven met inktvlekken. Dit was aanleiding voor Rorschach zich met hernieuwde ijver te wijden aan dit nog zo weinig onderzochte terrein en hij zet te zich aan zijn Psychodiag- nostia en aan de uitwerking van wat zijn tien klassieke inktvlek-kaarten zouden wor den. Hij experimenteerde con stant met geesteszieke patiën ten en met normale mensen. VOOR DE OPKOMST VAN de Rorschach-test zijn er zo nu en dan pogingen gedaan om inktvlekken als psychologisch materiaal te gebruiken. Maar het was Rorschach gegeven om een systeem van persoons waardering te ontwerpen, waarbij door middel van een serie inktvlekken een opmer kelijk scherp en klinisch be tekenisvol resultaat wordt ver kregen. De door Rorschach ontworpen inktvlek-test is slechts een hulpmiddel: de echte diagnose moet op grond van andere gegevens door de psychiater of psycholoog ge steld worden. Bij deze test worden een tiental platen ge bruikt, waarop figuren zijn aangegeven. Vlekken in zwart, grijs en rood vormen figuren, waarin elke proefpersoon an- ties ondervindt bij het bestu deren of uitleggen van de figu ren. Soms draait de proefper soon de kaart met de figuur om, soms vertoont hij emoties, gaat hij stotteren of krijgt hij een kleur als hij uitspreekt wat hij in de inktfiguur meent te zien. De betekenis die men aan de antwoorden moet toekennen, geschiedt volgens bepaalde schema's. In de eerste plaats is van betekenis, hoeveel ant woorden de onderzochte per soon bij een bepaalde figuur heeft gegeven. Vervolgens is van belang, de tijd te kennen welke hij heeft moeten naden ken, alvorens hij tot een be paald antwoord kwam. Daar naast blijkt, dat de eene proef persoon meer let op bepaalde onderdelen van de figuur en deze een betekenis toekent, terwijl de andere juist in de eerste plaats naar de gehele figuur kijkt. Dit zelfde geldt ook ten opzichte van de kleu ren. Sommigen bekijken voor al dat gedeelte van de zwart- grijs-rode figuren, welke rood gekleurd zijn en letten minder op de rest van de figuur in zwart en grijs. Er zijn mensen die bij voor keur beweging zien in de figu- gekeerd. Opvallend is ook, dat er mensen zijn, die het wit tussen de zwarte of gekleurde delen afzonderlijk een beteke nis toekennen, terwijl andere mensen de witte gedeelten nooit afzonderlijk uitleggen. Men neemt aan, dat het uit leggen van deze platen een weerklank biedt van het totaal aan psychische inhouden en belevenissen, die samen het karakter en de geestelij kt structuur van de proefpersoor uitmaken. In de psychologie ei de psychiatrie heeft de Ror schach-test zijn waarde bewe zen. De persoonlijkheid van d- onderzoeker, die de antwoor den hun plaats moet geven ii het beeld, dat van de onder zochte persoon gevormd kan worden, is echter ook van grote betekenis. De serie ant woorden, welke de onder zochte persoon geeft bij dc- verschillende figuren, vormt de analyse van zijn persoon lijkheid. De arbeid van de onderzoeker moet uit de af zonderlijke antwoorden de synthese kunnen scheppen. De onderzoeker moet zich in de persoonlijkheid van de onder zochte persoon kunnen inden ken. Dan pas kan hij de ant woorden op hun juiste waarde (Van onze medische mede werker) DE RORSCHACH-TEST is een karaktertest, die genoemd is naar de Zwitserse psychiater en neuroloog, Hermann Ror schach. De test dient voor de bepaling van het karakter en de structuur van een persoon. De ontwerper van de test, Her mann Rorschach, werd op 8 november 1884 in Zürich ge boren. Vader Ulrich Ror schach was tekenleraar op de lagere school en op de mid delbare school in Schaffhau- sen, toentertijd een stadje met 20.000 inwoners. Hermann's vader stierf in 1903 toen zijn zoon nog maar 18 jaar was. Als gevolg hier van voelde de jongeman, dat hij alleen in de wereld stond. Na de lagere school ging Her mann naar de Kantonschule, die beroemd was om de ge degen vorming. Toen'hij voor de keus ge steld werd van een beroep, be sloot de 19-jarige Hermann medicijnen te gaan studeren. Hij kreeg zijn medische vor ming in Neuchatel, Zürich, Berlijn en Bern en tenslotte weer in Zürich. Van het begin van zijn medische studie af ER ZIJN MENSEN in Engeland die beweren dat prins Charles volgend jaar niet naar Eton gaat. Vraag er de Eto nians of hun mastersmaar niet naar, want men zal er alleen maar hoog opge trokken wenkbrauwen, in hooghartige verbazing, als reactie op krijgen. Niet naar Eton, ondenkbaar! Drie van Char les' neven zijn er al; Michael van Kent, William en Richard Gloucester. Toch is het best mogelijk dat het gerucht waar heid bevat, want Eton heeft nu eenmaal de naam in conservatieve geest op te voeden en men vindt het misschien niet wenselijk dat de toekomstige koning door zijn opvoeding in een bepaalde richting wordt geduwd. Omdat wij in Eton dr Willink kenden, die als „master" oude talen doceert hij is nog van Hollandse afkomst hadden wij een aanknopingspunt. En aldus hoop ten we iets meer te weten te komen. Dat dit niet zo erg makkelijk zou gaan hadden wij al van de collega's gehoord. „Behal ve College Hall, Upper en Lower Chapel en de Colonnade onder Upper School, zal? je veel te zien krijgen", zeiden ze spottend. „Je mag nergens in en foto's maken is he lemaal taboe. Man, die school is zo oud dat, als je er op het lesrooster klopt, de houtworm om je oren vliegt". Wij boften dat wij onze vriend thuis trof fen, in keurige flanellen pantalon met bla zer, want die middag zou er een tennis toernooi zijn, waarop hij niet ontbreken kon. Maar een uur kon hij zich wel vrij maken. En dus stapten wij tevreden, met onze camera in een handtas geborgen ach ter hem aan. ETON, DE 500 JAAR oude school, bergt tussen zijn verweerde muren twaalfhon derd jongens en een goede tachtig lera ren. Terwijl we wandelden, kwam ons ge sprek natuurlijk op de school. Was die nu werkelijk zo conservatief? Worden die pupillen uit de hoogste Engelse adel nu werkelijk nog opgevoed met stokslagen? „Wait and see" wacht maar af en kijk zelf maar zei onze vriend. Intussen kwamen wij tal van schooljongens tegen in een kostuum dat wij alleen bij bruilof ten en begrafenissen dragen, namelijk pandjesjassen, vesten en gestreepte lange pantalons. Wij wandelden langs het stand beeld van Hendrik VI dat er een beetje beschimmeld uit ziet, over de School Yard langs College Chapel. Dit was door Hen drik VI de stichter van Eton als cen trum van de school bedoeld en dat is het inderdaad ook geworden. Alleen had hij zich iets veel groters voorgesteld, toen hij in 1441 de eerste steen legde. De hele chapel was bedoeld als ruimte voor het koor van de kathedraal, die hij wilde bou wen. Toch is Chapel het glorierijkste plek je van Eton geworden sober en van een imponerende schoonheid. „Chapel", zei dr. Willink, „is de essen ce van het leven in Eton". DE ETONIANS zijn letterlijk uit hun Chapel gebarsten. Het leerlingenaantal is nog steeds in stijgende lijn. Hoewel zes honderd jongens er dagelijks de dienst kunnen bijwonen, was het er al omstreeks 1889 veel te klein geworden. De jongens vielen soms flauw onder de diensten. La ter kwam Lower Chapel erbij, dat naar aanleiding van het 450-jarig bestaan van de school werd gebouwd. Het heeft mooie wandpanelen en kostbare tapijten, met voorstellingen uit het leven van St. Geor ge. Toch blijft Chapel, met zijn speciaal koor van beroepszangers die nergens anders mogen zingen dan in Chapel de eerste plaats innemen. Als wij verder wandelen komen we aan de zuilengalerij van Cloisters, waarvan som migen delen uit 1443 dateren. Hier is het verblijf van de Headmaster en de provoos ten. Daarbij ligt Cloisters, met zijn we reldberoemde bibliotheek, met zijn schit terende collectie oude manuscripten. De bibliotheek werd in 1729 gebouwd en bevat 25000 boeken. Hier gaan wij binnen om eens rustig te praten. OF PRINS CHARLES NAAR ETON komt? „Het is de opleidingsschool van ve le prominente staatslieden en heeft ook menige kunstenaar van naam opgeleverd. Nog steeds is het de school voor de kin deren van Engelands voornaamste fami lies, drie neven van de kroonprins gaan hier ook school", zegt dr Willink. „Toch is het niet zo zeker dat Prins Charles ook hier heen komt.. Er zijn nogal wat vragen en argumenten gerezen tegen de moge lijkheid dat hij de school, die door zijn voorvader gesticht werd, de traditie ge trouw zou bezoeken. Eton heeft nu een maal de naam in een conservatieve geest op te voeden en dan zijn er lieden die ter staving van hun argumenten, wijzen op de conservatieve regeringsleiders, die 't heelt voortgebracht. Maar deze argumenten gaan lang niet altijd op. Eden mag hier zijn schoolgegaan, maar Churchill niet. Bovendien waar moet prins Charles dan wèl naar toe? Harrow is even conservatief als Eton en Winches ter heet weer te róód te zijn, omdat deze school enkele labourleiders heeft voortge bracht. Wanneer Charles niet naar Etoiff komt, zal de kleine prins wellicht naar Schotland gaan. Dan zou hij op Gordon- stoun komen, de school waar zijn vader heeft gestudeerd. Het is een instituut dat door een eminente immigrant-professor in 1934 werd gesticht, juist omstreeks de tijd dat prins Philip er leerling werd. Toch heb ben ook tegen deze school vele Britten be zwaar omdat de geest er te Pruisisch zou zijn". MISSCHIEN KAN MEN zich de verbij stering van de Etonians voorstellen. Ie dereen van naam komt immers van Eton of desnoods van Harrow. Éénderde van de ministers zijn oud-Etonians. Zelfs Keats en Cromwell droegen de pandjesjas. Hun beeltenissen kijken u vanuit Upper School aan. Wat een tijd, wanneer de kroonprins de school van zijn voorvader niet meer mag bezoeken. Eton is en blijft Engelands beroemdste school en het leerlingental groeit gestadig. Goedkoop is het er zeker niet! Het kost de ouders nog altijd 350 pond per jaar om zoonlief er heen te stu ren en daar komt nog ongeveer 50 pond bij voor kleding en kleinigheden. Enige reductie is mogelijk door een bedrag in eens te storten, zo tussen de 1500 en 1750 pond! Hiermee is men dan voor vijf jaar onder de kap, hoe de conjunctuur zich ook verder ontwikkelt. VELE BRITTEN VINDEN voor het ver zekeren van een goede opvoeding van hun zoons een bedrag van 17.500 een goede belegging. Wat zijn nu de voordelen van een verblijf op Eton. Dr. Willink, die hier zelf leerling is geweest, raakt daar niet zo licht over uitgepraat. „Hoe kan ik het u uitleggen" en ik hoor hem „u, als had Rorschach er over ge dacht, psychiater te worden. DE METHODEN van Freud en Jung kregen in die tijd veel aandacht in Züriph en als stu dent moet Rorschach een diepgaande invloed van deze nieuwe technieken hebben ondergaan. Tenslotte kreeg hij op 25 februari 1909, na vijf ja ren van hard werken, de be voegdheid de geneeskunst uit te oefenen. De nu 25-jarige Rorschach kreeg de functie van inwonend geneesheer in het Kantonnale gesticht te Münsterlingen aan de oever van het Meer van Contanz. Er waren 400 patiënten in dit ge sticht. Rorschach begon zijn car- carrière in Münsterlingen met het vaste voornemen serieus onderzoekingswerk te verrich ten. Hij ontving de graad van doctor in de medicijnen van de Züricher Universiteit op 12 november 1912. In 1911 voerde hij enkele inktvlek experimenten uit met school kinderen. Rorschach, buiten gewoon actief in onderzoe kingswerk, werd lid en eerste vice-president van de Zwti- serse Psychoanalitische Ver eniging, die in 1919 was opge richt. In 1917 publiceerde een jon ge student aan de Universi teit van Zürich zijn bevindin gen over een serie zeilgenomen dere voorwerpen, dieren of personen meent te herkennen. Rorschach zelf beschreef de samenstelling van zijn plaat figuren als volgt: „Een grote klodder inkt wordt op een blad papier geworpen, het blad pa pier wordt vervolgens dubbel gevouwen en de inktmop laat men tussen de gevouwen bla den wat uitlopen: Deze voor keur was het resultaat van een jarenlange studie. Nog steeds worden de door hem aanbevo len figuren, eigenlijk symme trische inktvlekken, bij de naar naar hem genoemde test gebruikt. Vijf figuren (no. 1, 4e 5, 6, 7) worden met behulp van uitsluitend zwarte inkt vervaardigd, nummer 2 en 3 zijn zwart en rood gekleurd, nummer 8, 9 en 10 bevatten meer kleuren. De platen met de figuren worden bij de test altijd in een bepaalde volgorde aan de proefpersoon getoond, zoals ook reeds door Ror schach was aangegeven. DE TEST ZELF wordt als volgt verricht: de proefper soon ziet de plaat met de inkt- figuur en moet nu vertellen wat hij in de inktfiguur ziet. Hierbij wordt genoteerd, hoe lang de proefpersoon er over doet, om een bepaald antwoord te geven. Ook wordt door de onderzoeker, die bij de test aanwezig is, opgemerkt of de proefpersoon bepaalde reac ren, zoals vliegende vogels of vechtende dieren. Andere men sen geven nooit in hun ant woorden te kennen, dat ze een actie in de figuur hebben ge zien. Hun verklaringen spre ken steeds van levenloze voor werpen, mensen of dieren in rust. Ook zal de onderzoeker bij de uitwerking van de test er op letten, of de antwoorden die gegeven worden, vaak voorkomen bij andere proef personen of zeer zeldzaam zijn. Een zeldzaam antwoord kan duiden op originaliteit, maar ook op een willen op vallen als het gegeven ant woord wel sterk afwijkt van dat wat men eventueel zou mogen of kunnen verwachten. VAN VEEL BETEKENIS is, wat men in elke figuur ziet. Ziet men meer dieren of wei nig mensen of voorwerpen, verklaart men de figuren meer concreet of herkent men ook abstracte begrippen. In welke volgorde treden de voorstellin gen op, bijvoorbeeld eerst mensen en dan dieren of om gekeerd. Of ziet men eerst het geheel der figuur en daalt men daarna in details af, dan wel omgekeerd, tracht men eerst bepaalde onderdelen der figuur uit te leggen en over ziet men pas daarna het ge heel. Ziet men eerst de kleuren en dan het zwart-grijs en om rangschikken bij de opbouw van de structuur van de per soonlijkheid. Het geheel van de levende menselijke per soonlijkheid uit zich in de grote verscheidenheid van zijn ervaringen en reacties. BIJ HET PSYCHOTECHNI SCHE onderzoek wordt vooi de vraag of iemand tot een be paalde functie geroepen zal worden de Rorschach-test als- hulpmiddel wel ingeschakeld. Verder maken ook de bureaus voor beroepskeuze, de selectie in het leger waarbij bepaalde manschappen voor de offi ciersopleiding worden be stemd, de psychiater bij de be handeling van zijn patiënten of bij het geven van adviezen bij huwelijksmoeilijkheden en ook de rechterlijke macht voor de beoordeling van het karakter van een verdachte veelvuldig gebruik van de Rorschach test als hulpmiddel om tot een diagnose te komen. De Rorschach-test is een op merkelijke betrouwbare me thode om inlichtingen te ver krijgen omtrent de persoon lijkheid van de patiënt, uit gedrukt in termen van ver standelijke mogelijkheden, beheersing van üe gevoelens, scheppende verbeeldings kracht, zijn tevredenheid met de omstandigheden waarin hij verkeert, gemoedsconflic ten en instinctieve wensen. mogelijk is: 't paradijs een woestijn, sterk aan de tijd van Hendrik VI denken. Een oeroud gebruik in Eton is het jaar- Een twintigjarige Zuidafrikaan, Jimmy maar het schepsel wordt groot", groot dan Dat doen eerlijk gezegd ook sommige les- liihse „wall game" (muurspel). Zelfs bij dit de Bruin, lcopt reeds enige weken myste- *n Marsmans geest: lokalen, waarin wij in 'n onbewaakt ogen- opwindende spel mogen deelnemers en rieuze verwondingen op. Niemand is tot hij rees on en dacht aan da blik binnenslikten toen onze gastheer zich toeschouwers, ook dat is traditie, hun ciacnt aan ae zee. naar de tennisvelden had gespoed. Dr. emoties niet al te duidelijk tonen.... busver in staat geweest vast te stellen, hoe zijn gang had de veerkracht herwonnen Willink overhandigde ons het lesrooster. die worden toegebracht. De Bruin werkt die hem voortdreef naar zuidlijker stran- Het was ingedeeld volgens een systeem, op een boerderij bij het dorp Witrivier, in n waarbij gebruik werd gemaakt van het Maa^ die vernieuwingen wensen wij zelf oostelijk Transv£al< Herhaaldelijk voelt hit schreden hem mee Griekse alfabet. Het rooster was een inge- aan te brengen en niet van buitenaf gedic- wikkeld geval. teerd te kriJ§en- Weet u vrijheid is wel plotseling een scherpe pijn en dan ziet hij DIE VEERKRACHT, die gespannen le- „Maak u maar niet ongerust" lachte de meest gewaardeerde eigenschap van 0p zijn lichaam wonden, die met een scherp venswil, die vastberadenheid om stand te Willink „wij hebben hier eens een wiskun- mes Hjken te ziJn toegebracht. De politie is houden fis de laatste man op het laatste deleraar gehad, die, toen hij op de eerste ,,Is het lesr"f&,Gr _niet tamelijk beperkt betmkkpn pn n. Rrniri zwalkende schip, deze levende, heldere leraarsvergadering dit rooster in handen voor een middelbare school. Ik hoorde - kern van dit oeuvre hebben aan dit Ver- gespeeld kreeg, nog hetzelfde uur zijn kof- bat het oorspronkelijk een klassieke op- wordt voortdurend in het oog gehouden, zameld Werk, zoals het nu in een feilloze fers pakte en voorgoed verdween. Het leek Gibing is, maar dat Grieks en Latijn nu Toen het slachtoffer onlangs bezoek ont- uitgave van Querido's Uitgeverij in een de goede man een volslagen onmogelijke ving van twee plaatselijke dominees (van dundrukeditie voor ons ligt, die kracht ge- opgave hieruit op te maken, in welke af- maar bat doen we om minder begaafde nomD„i0 QV1 geven welke enkel eigen is aan groot delingen en klassen hij in ons uitgebreid Jongens ook een kans te geven in het mi- de Nederlands Hervormde Gemeente en werk werk dat )de tijd„ trotseert_ gebouwencomplex op de verschillende lieu van Eton gevormd te worden. Het van de Methodistenkerk), kreeg hij plotse- uren verwacht werd. En hij doceerde wis- overgrote deel krijgt echter toch op deze ijng diepe schrammen op zijn been, die NON AAN DEZE TWEEDE DRUK kunde1" bag een klassieke opvoeding". van de vierdelige uitgave nu eenmaal niets UnQe- later begonnen te etteren Beide dominees worden toegevoegd. Marsman zelf heeft „ER ZIJN IN ONS SYSTEEM door de JA EN NU WILT U natuurlijk iets over verklaarden naderhand, dat er voor die de samenstelling aldus gewild en zijn tijd gerijpte kwaliteiten, die wij niet over- het ranselen horen, niet?" vraagt dr Wil- wonden absoluut geen zichtbare oorzaak naaste vrienden D. A. M. Binnendijk en boord wensen te zetten, vanwege het ar- link met een fijn lachje. Ach, er is wel iets was De Bruin zegt er zelf van: „Ik weet Vi§°?eis. Thelen gebonden aan de belofte gument dat ons systeem niet met andere van waar! Discipline is er in de huizen T] «nooit iets uit te geven van zijn werk, onderwijssystemen overeenkomt. Begrijp waarin de jongens slapen en in de school. aenjK voor is. ik da{. njet door hem ze^ ajs v0qr ujtgave me goed. We zijn niet tegen vernieuwin- Om redenen van persoonlijke veiligheid voel alleen een scherpe, brandende pijn en bestemd was aangewezen", gen, die hier ook zeker plaats hebben, gaan we ervan uit onder geen beding dan zie ik de sneden." (UPI). C. E Dinaux Eton heeft onmiskenbaar distinctie, hoewel de inrichting ervan uiterst sober is, soms bij het armoedige af. Twee leerlingen bestuderen hier een bord met aankondigingen- in een van de gangen van de school. vreemdeling" denken. Want Eton is een begrip in Engeland. „Misschien zegt het u iets, dat de wacht lijst voor de eerstvolgende dertien jaar is volgeboekt en dat wij brieven van ou ders ontvangen, die hun zoons van enkele weken oud laten inschrijven als leerling. Toen in de oorlog het leerlingenaantal met een goede duizend zakte, waren wij hier weieens bevreesd dat de Engelsen het niet langer konden betalen, hoezeer hun hart ook aan Eton hing. Die vrees is door de feiten achterhaald. Weliswaar zijn de fa milies, die deze opleiding uit de rente van hun kapitaal kunnen bekostigen, sporadisch geworden. Toch wil men het niet zonder Eton doen. Dan spreekt men er het kapi taal liever voor aan en stort 'n bedrag in eens. Andere, minder kapitaalkrachtigen, voorzien in de kosten door een studiever zekering te sluiten. HET GEVAAR VOOR ETONS voortbe staan komt beslist niet van de kant van de ouders, integendeel. Een ernstiger be dreiging zag dr. Willink in de dreigende ingreep van buitenaf op het onderwijssys teem. Dat systeem is verre van modern. De leerboeken doen de argeloze bezoeker

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 15