•.Behoud en schoonheid der tanden Blunder kostte Van Scheltinga de winst in zijn partij tegen Withuis Honkbalploeg is vertrokken De opstellingen Campbell's aanval op absolute snelheidsrecord is mislukt IJsselmonde moet vlug naar voren komen om te winnen Fransman Abdou Seye egaliseerde Europees record op de 200 m. Henk Steman voor begin van motorzesdaagse uitgevallen Coureur gewond, Blue Bird vernield Vandaag laatste ronde in jubileum- schaaktoernooi van „Het Oosten Wilma Rudolph liep al weer in Keulen Maandag begint de grote strijd SPORT TIJDENS HET WEEKEINDE Russische sportlieden onderscheiden ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1960 19 Het Samovar-toernooi Het Saarlandse team tegen Nederland Ray Norton gaat rugby spelen Hoad-Trabert wonnen dubbelspel in Parijs Bij zjjn tweede rit van vrijdag in een poging om het absolute snelheidsrecord ie land scherper te stellen, is de Engelsman Donald Campbell op de zoutvlakte van. Bonneville (V.S.) gewond. De coureur werd met een ziekenwagen onder politie-escorte naar een 130 km verderop gelegen ziekenhuis gebracht. Toen Campbell uit de race wagen was gehaald, bleek dat hij een wonde aan het rechteroor had en dat hij boven dien aan gezichtsstoornissen leed. Ook was hij niet in staat te antwoorden op vragen, die hem door de politic en officials werden gesteld. Zijn vrouw Tonia, die getuige was van het ongeluk, begeleidde haar man in de ambulancewagen naar het hospitaal. De Bluebird had even te voren met een snelheid van 480 km/u het parcours van 16 km afgelegd. Na 34 minuten keer de Campbell de wagen teneinde terug te gaan naar het startpunt. Na ongeveer vijf kilometer gereden te hebben raak te de wagen door het verpulverde zout in een geweldige slip. De wagen sprong op en draaide driemaal om de lengt-as, schoof ongeveer 400 meter door en kwam daarna weer in normale stand. Er ont braken echter twee wielen en de carros serie was totaal vernield. Campbells chef-monteur verklaarde: „Ik kan het niet begrijpen, alles ging prach tig". Officials van de Amerikaanse „Auto As sociation", die de tijden opnamen, hebben de baan voor toeschouwers en verslagge vers gesloten. Zij verklaarden eerst zelf te willen onderzoeken of de baan mogelijk de oorzaak van het ongeluk zou kunnen zijn. Het ongeluk bracht grote verslagenheid onder de monteurs, die een uur. te voren nog hadden gezegd dat Campbell er zeker in zou slagen een nieuw wereldrecord te vestigen. De eerste rit, vergaarden zij verder, had duidelijk aangetoond dat de motor van de Bluebird perfect was afge steld. Bij zijn aankomst in het ziekenhuis bleek de toestand van Donald Campbell aan zienlijk minder ernstig dan aanvankelijk werd gedacht. Nadat de wonden waren verzorgd, gingen de doktoren over tot een uitgebreid fysiek önderzoek met Rönt genstralen. Zo dit gunstig mocht uitvallen, zal Campbell waarschijnlijk vanavond nog naar Wendover, het hoofdkwartier van de record jager, terugkeren. Campbell heeft reeds aangekondigd be reid te zijn, een nieuwe aanval op het snelheidsrecord te ondernemen. Wat er precies gebeurde, toen de Blue Bird op drift geraakte, was Campbell volledig ontgaan. Ofschoon ook de schade aan de Blue Bird meeviel, zal het wel even duren, eer deze voor een nieuwe recordaanval ge reed is. Ooggetuigen zijn van mening, dat de Blue Bird uit balans raakte door een windstoot van opzij. De „Blue Bird", waarin een bedrag van ruim 15 miljoen gulden is geïnvesteerd blijkt geheel vernield te zijn. Campbell zelf, die de wagen nog niet heeft gezien, blijft echter optimist. „Laat de jongens de Blue Bird snel weer in orde brengen, dan kan ik nog eenmaal probe ren het record van Cobb te verbeteren", waren zijn eerste woorden toen hij van de schrik bekomen was. De naaste medewer kers van de Brit hebben echter direct al vastgesteld dat aan repareren van de wa gen niet valt te denken. Aangezien de zoutvlakten bij Salt Lake City slechts in het najaar geschikt zijn voor recordpogingen zai het legendarische record van John Cobb nog een jaar stand houden. Wat vrijwel niemand meer had verwacht is vrijdagavond gebeurd in het jubileum schaaktoernooi van „Het Oosten". In ge bouw „Cultura" in Haarlem was het voor leider Th. D. van Scheltinga in de invita1- tiegroep „slechts" noodzakelijk om van B. J. Withuis te winnen, om zich zeker te weten van de eindzege. Het werd echter voor de Amsterdamse schaakmeester een min of meer tragische strijd. In een Sici- liaanse partij kwam hij namelijk goed te maken. Hetgeen wellicht mocht blijken staan zonder nochtans direct te kunnen spreken van een gewonnen positie. Daar voor bood Withuis te sterke tegenstand. De laatste kwam zelfs nog met zijn torens dreigend de vijandelijke linies belagen, maar voor Van Scheltinga was er in geen enkel opzicht reden om zich ongerust te uit een remise-aanbod van Withuis. Van Scheltinga wees dit echter van de hand! Daarvan moet hij later beslist spijt heb ben gekregen. Zoals reeds zo vaak tijdens dit toernooi, ontstonden er weer eens lopers van ongelijke kleur, die een reali sering van een betere stelling tot winst altijd uiterst moeilijk, zo niet onmogelijk maken. Hoewel Orbaan dezer dagen tegen Apking bijzonder fraai een soortgelijk eindspel tot winst bracht, lag dit voor Van Scheltinga nog geenszins in het verschiet. Alvorens hij zelfs maar aan een poging toekwam, maakte hij namelijk een blunder zoals hij zé waarschijnlijk zelden zal heb ben gemaakt. Een door de witte koning aangevallen loper speelde hij naar een veld waar Withuis het stuk zonder meer kon slaan! De pion die namelijk de loper moest beschermen bleek gepend te staan Een tegenvaller dus voor Van Scheltinga, die aan de andere kant weer het geluk had dat C. Orbaan tegen dr. J. T. Barendregt niet verder kwam dan remise. In dit duel ontspon zich een strijd met moeilijk te taxeren kansen. Naar onze smaak viel de stelling van Orbaan te prefereren. Er volg den nogal wat afwikkelingen, waarbij slechts van een tijdelijke materiële ver storing sprake was ten gunste van Orbaan. Met een ver doorgedrongen f-pion bracht Barendregt de situatie weer in evenwicht. De heren streden nog even verwoed ver der. Toen echter het laatste lichte stuk van het bord verdween, bleek het pionnen- eindspel voor geen der spelers enige winst kans meer te bieden. H. L. Tan speelde tegen J. C. Apking een uitstekende partij. Met zijn voort durend aanvallend spel veroverde hij al spoedig het initiatief. Apking kreeg beslist geen eenvoudige problemen op te lossen en verbruikte dan ook veel tijd. Hij kon ech ter niet verhinderen dat de Indonesiër een pion won en de druk dus aanhield. In tijd nood gekomen begon het er steeds donker der voor hem uit te zien. Toen Tan hem voor de keus stelde mat te gaan of een toren te verspelen, streek Apking de vlag. Als gevolg van deze resultaten is nu de volgende rangschikking ontstaan: 1. Th. D. v. Scheltinga 4 3-13 2-3. H. L. Tan 4 2 1 1 2V2 B. J. Withuis 4 1 3 - 2Vs 4. C. Orbaan 4 1 2 1 2 5-6. J. C. Apking 4 - 1 3 1 dr. J. T. Barendregt 4-221 Vanmiddag begint de laatste ronde met de partijen BarendregtVan Scheltinga, OrbaanTan en ApkingWithuis. In de andere groepen viel in hoofdgroep D de beslissing ten gunste van H. Bosscher. Hij scoorde 4'/s punt uit 5 par tijen en bleef daarmee zijn naaste concur rent J. A. van Emmerik ruimschoots de baas. De uitslagen van de partijen gespeeld in de 4de ronde zijn: Invitatiegroep: BarendregtOrbaan rem. TanApking 1-0, WithuisVan Scheltin ga 1-0. Hoofdgroep A: Steijn—Mol afg., Hoog landWilmink 1-0, A. HerfstAltena 0-1. Hoofdgroep B: SlagtMix 1-0 regl., KrijnenVan Maanen 1-0, Verleurv. d. Berg remise. Hoofdgroep C: HonsbeekWolff 0-1, HuyboomRoubos afg., Kranendonk Boomgaardt remise. 99 Hoofdgroep D: MichelKoster 1-0, Bos scherV. d. Emmerik 0-1, Nederkoorn S. Herfst 0-1. Groep 1: NoordhoekKas afg., Pancras Van Pelt 0-1, Van WijkOosterom afg. Groep 2: Kensenv. d. Beek 1-0, Kievit Wester 0-1. Groep 3: JorenKuipers 1-0, De Vries Lindenhovius 1-0. Groep 4: HeemskerkDe Waal 0-1, Ro- thert—Sarlet 1-0, De Jager—Brouwer 1-0. Groep 5: De BusserBrohet 1-0, Boere- maWielenga remise, SaeijsArbeek 1-0. Groep 6: KoomenVan Vuuren 0-1, SlobbéWal 1-0, DuinKruithof afg. Groep 7: TeeuwenNoordhoek remise, Hagenaar—v. d. Stoop 0-1, PostMeden- blik 1-0. Groep 8: ZijpKruyer 1-0, Parson jr. Brandt 1-0, De Reusv. d. Knijff remise. Groep 9: KroonsbergMeijer afg., Her- ckenrathEeveraars 0-1, OttoFlinken- flögel 0-1. Groep 10: ReeuwijkKensen uitgesteld, RiethofArnoud de Calavon 1-0, Van MaanenHouweling 1-0. Vanochtend is de Nederlandse honkbal- ploeg van Schiphol naar Barcelona ver trokken. De volgende week zullen daar de Europese kampioenschappen beginnen, waarbij Nederland de zware taak krijgt de titel te verdedigen. Coach Don Fraser zei voor het vertrek over de kansen van ons nationale team: „We zullen heel goed moeten spelen, wil len we het Europees kampioenschap weer kunnen bemachtigen. De concurrentie zal groter zijn dan in de voorgaande jaren". De verzorger van de honkballers, de be kende acteur Otto Sterman, was het daar helemaal mee eens. „Maar de jongens zijn Van woensdag 21 september tot en met zondag 25 september worden in café Spoorzicht in Haarlem door DES de bil jartwedstrijden gehouden van het Samo var-toernooi. De volgende biljarters (de eerste vier spelen kader 38/1, de overigen kader 38/2) doen mee: J. Broerse (Zaan dam, „1945"); J. Lamers (Beverwijk, „Ex celsior"); A. N. de Kleine sr. (Zwolle, „S.A.S.), K. Meijer (Amsterdam, „Insulin- de"); F. Haberer (Amsterdam, „Benoorden 't IJ); J. Doves (Haarlem, „Vriendenkring"; P. Dickman (Haarlem, „DES"); J. Steffers (Haarlem, „DES"). De lengte der partijen bedraagt 350 ca ramboles. Voetbal Het Saarlandse elftal, dat woensdag avond 21 september in het Olympisch stadion in Amsterdam' sparringpartner is van het voorlopig Nederlandse elftal, zal vermoedelijk in de volgende opstelling in het veld komen, doel: Kirsch (Borussia, Neunkirchen); achter: Keek en Rohe (beiden van FC Saarbrücken); midden: Harig, Lauck (beiden Borussia Neunkirchen) en Kahl (Sportfreunde Saar brücken); voor Remark (FC Saarbrücken), Ringel, Dörrenbacher (beiden Borussia Neunkir chen), Diehl en Vollmar (beiden FC Saar brücken). Reserves: Zingraff (Sportfreunde Saar brücken), Frisch (Borussia Neunkirchen), Massion (Sportfreunde Saarbrücken) en Krieger (FC Saarbrücken). in een goede conditie", zo voegde hij er aan toe, „en ik reken ons toch zeker tot de favorieten". Aan aanmoedigingen zal het de jongens in Spanje zeker niet ontbreken. Maandag zullen 66 supporters de ploeg per extra vliegtuig nareizen. De grootte van de klasse der driejarigen heeft er toe geleid, dat in het zondag op Mereveld te houden klassieke H. van Wickevoort Crommelin-memorial, slechts drie paarden van 4 jaar en ouder het tegen deze uitstekende groep durven op te nemen. Xanthi Con Dios en Xuthus T staan niet volkomen kansloos, temeer daar de start van het grote aantal 3-jarigen in de kopgroep zeker niet vlot zal verlopen. Indien IJsselmonde er echter in sjaagt zich tijdig aan het gedrang te onttrekken, zal zij kunnen winnen, vóór Xuthus T en Ijs vogel S. De Derby-winnaar Ybe van Pa- penhoef zou bij een herhaling van zijn laatste verrichting kunnen verrassen. De Grote Benelux-prijs is ondanks de hoge prijzen en een ere-prijs ter waarde van 5.000,slechts met vier paarden be zet. Dit biedt Theo Messidor de unieke kans voor de derde maal dit nummer te winnen, vóór Q Bascom en Ugoldman K. Ook bij het amateursnummer zijn er on voldoende deelnemers. De in grote vorm lopende William Z kan hierin winnen, vóór X Mieke Hollandia en Vizier. Met een goede amateur is Walnut Erebus evenmin onmogelijk. De beste prestatie tijdens de internatio nale atletiekwedstrijden in het Mungers- dorf-stadion van Keulen, werd vrijdag avond geleverd door de Fransman Abdou Seye, die de 200 meter (rechte baan) won in 20,4 sec. en daarmede het Europees record, dat op naam staat van de Duitser Manfred Germar, egaliseerde. Op de twee de plaats eindigde de Amerikaan Les Car ney en derde werd Manfred Germar, die beter in vorm was dan tijdens de Spelen in Rome. Max Truex liep een nieuw Amerikaans record op de 3000 meter met een zeer goede tijd van 8 min. 03,6 sec., terwijl de Duitse 4 x 100 meter estafette-ploeg bestaande uit Cullmann, Hary, Mahlendorf en Lauer met 39.6 sec. slechts eentiende seconde boven het wereld- en Europese record bleef. De 400 meter werd een herhaling van de finale van Rome. Het was een keihard ge vecht van het begin tot het einde tussen de Amerikaan Otis Davis en de Duitser Carl Kaufman. Werd het in Rome een zege voor Otis Davis in 44.9 sec., in Keulen kon zelfs de foto geen uitkomst brengen. Beide atle ten lieten 45,7 sec. afdrukken. Armin Hary was weer ongenaakbaar op de 100 meter in 10,3 sec., terwijl Wilma De Amerikaan Rav Norton, die door de Amerikanen als „de mislukking van-de Olympische Spelen" wordt beschouwd om dat hij op de 100 en 200 meter sprint aïs zesde eindigde, heeft 2 uur na zijn terug komst uit Rome in San Francisco een con tract getekend met de San Francisco Forty Niners, om als prof voor deze club rugby te spelen. Rudolph evenals donderdagavond in Am sterdam over de 100 meter ren tijd liep van 11,6 sec. Zij had geen last meer van haar beenblessure. Irvin Roberson (VS) sprong het verst bij de heren met 7,86 m Janusz Sidlo won het speerwerpen met 78,24 meter, „Mamy" Earlen Brown slin gerde de discus het verst met 52,19 meter en de dames-estafetteploeg van Amerika over de 4 x 100 meter bestaande uit Hud son, Williams, Jones en Rudolph zegevier den in 44,8 sec. voor Duitsland met 45,3. Bij de 2-jarigen kan de recordhouder ZEFA zich revancheren voor de ongeluk kige prestatie in klassieke Joffer-prijs. Slechts Zus Scotch en Zampa van Papen- hoef zullen in staat zijn dit zeer snelle paard te benaderen. Eén van de grote beloften doet opnieuw een poging in het openingsnummer. Het is Youngstar, die zonder zich fouten te Koersen op Mereveld veroorloven ongetwijfeld zal winnen van Yonker Aster en Yannette Parisienne. In het autostartnummer kan Xaverius II zijn gunstige startpositie in een overwin ning omzetten, daar noch X Signal, noch X Gouden rijder voldoende uithoudingsver mogen hebben de vermoedelijke winnaar in de eindstrijd te weerstaan. In het andere nummer achter de auto gaat de voorkeur naar Xerophyt, vóór Van H en Wanda. In het stayersnummer over 3100 meter kan Tilda O, ondanks haar 60 m. handicap, de volle buit binnenhalen, zij het onder bedreiging van Vico BS en de sterke Qui Suit. Het voortreffelijke heroptreden van Thea Cornelia maakt deze prachtige schimmel tot de favoriet in de Rheden* prijs, waarin Vita Kinley en Vainqucur tot haar ernstigste concurrenten aangerekend. Het als no. 1 geplaatste paar Hoad (Australië)—Trabert (Amerika) heeft het dubbelspel van de Franse internationale kampioenschappen voor tennisprofs ge wonnen. Zij versloegen in de finale de Australiërs Rosewall en Sedgman met 6-4 6-0 6-1. Na de stand 4-4 in de eerste set wonnen de kampioenen dertien games achtereen. De 35ste Motorzesdaagse staat voor de deur. Voor de tweede maal is deze wed- strjjdenreeks, ongetwijfeld de zwaarste uithoudingsproef voor mens en machine, georganiseerd door Oostenrijk. Maandag zullen 284 deelnemers uit 16 landen starten voor de eerste race over 427 km met als start en finish Bad Aussee. Als noviteit zal elke dag een proef worden ingelegd, op de eerste dag een rem- en acceleratieproef, die de rijder winstpunten kan opleveren. In totaal nemen 16 landgenoten aan deze monsterrit deel, namelijk acht individuelen die alleen strijden om het goud, zilver of brons en acht rijders die zich niet alleen hjgryMrr'inzetten, m^af Tevens in een A- en een B-team zullen proberen de Zilveren Vaas te veroveren. Het zijn in het A-team, Ian van der Hoek (Amsterdam), Simon Schram (Wol- vega), Frits Selling en Rob Selling (beiden Amsterdam) en in het B-team, Ton Bakker (Wassenaar). Jan van Dobben (Zwammer- Advertentie VOETBAL Morgen vraagt het bekerprogramma van de KNVB weer de aandacht. Zo is er in Haarlem andermaal een plaatselijke wed strijd. Dit keer tussen Haarlem en EDO. Zoals men weet wonnen eerder in dit sei zoen beide clubs van de Racing, maar EDO verloor daarna van DHC. Duidelijk is dus dat Haarlem totnutoe de beste kansen heeft van de drie Haarlemse clubs. Even duidelijk is dat EDO graag de naam zal willen dragen van sterkste semi-profclub in Haarlem en bovendien graag revanche zal willen nemen voor de duidelijke ne derlaag die zij verleden jaar voor de com petitie tegen de roodbroeken leed. In dezelfde poule komt RCH uit tegen ADO in een uitwedstrijd. De Racing zal wel heel weinig kans krijgen om de ne derlaag te ontlopen, dunkt ons. De stand is: Haarlem ADO DHC EDO RCH 3—0 1—0 6—3 5—8 2—6 Op het sportpark Schoonenberg in Vel- sen treedt voor een geheel andere poule Stormvogels aan tegen het pas gepromo veerde team van Alkmaar. De IJmuidena- ren zuilen dus geducht moeten oppassen om de bovenste plaats niet kwijt te raken. Hier is de stand: Stormvogels Alkmaar KFC ZFC VSV 5—2 3—2 3—3 3—4 4—7 AM ATEURVOETBAL In de eerste klasse van de amateurs speelt HFC de eerste thuiswedstrijd, tegen VDZ uit Arnhem. Over de kansen van de Haarlemse club is niets te zeggen, aange zien over de sterkte van de tegenstander weinig of niets bekend is. In de tweede klasse speelt Ripperda op eigen veld tegen Zeeburgia en gaat ander maal een zware wedstrijd tegemoet, ter wijl in Heemstede HBC en Schoten tegen over elkaar komen. Zandvoortmeeuwen speelt voorts thuis tegen het altijd ge- vaorlijke Alcmaria Victrix. In de derde klasse zijn voorts vastge steld: Wijk aan Zee—DEB, CSV—DTS, MeervogelsBeverwijk, ADO '20Alk- maarse Boys, NASZaandijk, Voorburg Hillegom, LisseArchipel, Foreholte TYBB. In de vierde klasse wordt gespeeld: Hoofddorpse BoysSt. Martinus, St. Pan- cratiusTerrasvogels, KinheimLijnden. Onze GezellenETO, TBBRenova, EHS DOSR en Concordia (H.)DIO. KORFBAL Watervliet heeft een vrije zondag in de eerste klasse. In de tweede klasse speelt Aurora op eigen veld tegen Hespa en Haar lem brengt een bezoek aan Victoria; beide ploegen hebben goede winstkansen. De wedstrijd OosterkwartierAltius is op verzoek van de thuisclub uitgesteld. In de derde klasse speelt Nieuw Flora vanmiddag in Huizen tegen de gelijkna mige vereniging. Oosthoek en Animo Rea dy hebben thuiswedstrijden tegen respec tievelijk De Tovers en De Zwaluwen. Ook hier zijn overwinningen voor de drie Haar lemse ploegen te verwachten. Daarentegen zal Sport Vereent te zwak zijn voor KCN. In de reserve-klassen zijn nog vastge steld: Haarlem 2Groen Geel 3 (12 uur), Rohda 4Oosterkwaiüer 2 (12.30 uur), Aurora 2Haarlem 3 (12 uur), Altius 2 Animo Ready 2 (za.) en Oosterkwartier 3 Blauw Wit 4. KANOSPORT Onder auspiciën van de Nederlandse ka- nobond houdt de watersportclub „Treeoh" vandaag en morgen internationale kano wedstrijden en de Nederlandse clubkam pioenschappen op de Maas bij Maastricht. Aan deze wedstrijden nemen twaalf ver enigingen deel: Beatrix, Eindhoven; HKV, Haarlem; Viking, Amsterdam; TWV, Til burg; Quo Vadis, Koog aan de Zaan;Treech Maastricht; CCG, Gent; Nielse, Rupels- neppen, Niel-Ruppel en Theintreure, Dus- seldorf. HANDBAL In het Noordersportpark in Haarlem ont moet Rapiditas zondag het Utrechtse Sport Vereent, dat vorig jaar kampioen in de eerste klasse werd. Men mag een Haar lemse nederlaag verwachten. De strijd be gint om kwart over twaalf. Op „Watervliet" in Velsen-Noord kan IJmond de eerste winst behalen op het debuterende Unitas. (Aanvang half twaalf.) Het damesteam van De Blinkert bezoekt Spirit, dat met een veelzeggende 5-1 zege op Amstel startte, zodat een Haarlemse nederlaag voor de hand ligt. Aan de Van Oosten de Bruijnstraat in Haarlem achten wij Concordia sterker dan de Spoorweg Sportvereniging Utrecht (aanvang twee uur). Concordia is van het Van der Aart sportpark weer teruggekeerd naar de Van Oosten de Bruijnstraat. Zandvoortmeeu wen zal in Utrecht op sterke tegenstand stuiten van Achilles. Voor de afdeling zal het damesteam van Concordia met een bescheiden zege op Full Speed (11 uur) het goede pad kunnen blij ven bewandelen. Voor de duels tussen het debuterende IEV en het Hillegomse Con cordia (1 uur), HOC—HBC en Rapiditas- TYBB zijn kleine overwinningen van de ontvangende verenigingen te verwachten. Bij de heren trekt Concordia 2 naar het Alkmaarse AVA, ontvangen de reserves van Rapiditas die van IJmond (11 uur), speelt Zandvoortmeeuwen 2 tegen het Wie- ringse Tonegido (1 uur-) en vormt het tref fen tussen HOC en De Blinkert een inte ressant duel tussen twee pas uit het district teruggekeerde ploegen (negen uur). ROEIEN Voor het twaalfde achtereenvolgende jaar houdt de Kon. Roei- en Zeilvereniging „Het Spaarne" dit weekeinde de jaarlijkse roeiwedstrijden voor de Haarlemse middel bare scholen. Dit keer vormen deze wed strijden een onderdeel van de uitgebreide jubileumviering ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van „Het Spaarne". Er is een record-aantal van 123 ploegen van 10 scholen ingeschreven. Het schoolroeien vertoont een jaarlijks stijgende belangstelling. De wedstrijden zijn vooral propagandistisch van grote waarde. Het sterkst zijn het Kennemer Lyceum en het Cooi-nhert Lyceum ver tegenwoordigd met respectievelijk 42 en 36 ploegen. Voor het eerst starten 3 ploe gen van het K. van Manderlyceum. De wedstrijden zullen worden geroeid op het Zuider Buiten Spaarne. De start is ter hoogte van „Spaarnhout", de finish is bij het clubgebouw van „Het Spaarne". Vandaag worden de voorwedstrijden ge houden. Zondagmiddag één uur wordt het omvangrijke programma verder afgewerkt, waarna de finales volgen. Het zal er zeker spannend toegaan. Er verschijnen zowel bij de jongens als bij de meisjes onder meer drie achtriemsgieken op het water. TENNIS Op de banen van het tennispark „Ein- denhout" aan de Wagenweg in Haarlem worden vandaag en morgen de A. M. Tijs- seling-clubkampioenschappen gehouden. Deze strijd om de Haarlemse tennistitels voor clubs vormt voor Haarlem het besluit van het seizoen. De ontmoetingen tussen de clubs zullen zich beperken tot vijf par tijen, namelijk een heren- en damesenkel spel, een heren-, dames- en gemengddub- belspel. In de A-afdeling treffen wij de kam pioen, de Haarlemse LTC, Brederode, Bloe- mendaal en Heemstede. Zonder twijfel zal de Haarlemse LTC het kampioenschap prolongeren, want de 75-jarige vormt op het ogenblik een klasse apart. Meer strijd zullen de overige teams leveren om het behoud van de plaats in de hoogste afde ling. In de B-afdeling lijkt ons Zandvoort favoriet, doch WOC. Groenendaal en Jati- !oo zulle'; in staal blijken om de spanning te bewvuvn. Basiione, HBC, Alliance en De clubs uit Haarlem en omgeving zijn voor de bekerwedstrijden van mor gen als volgt samengesteld: EDO (uit tegen Haarlem): Amama; Ar- noldi en Berends; Nijman, Van der Oord en Belfroid; Pettersson, Peters, Spiers, Duivenvoorden en Leonhardt. RCH (uit tegen ADO): Tukker; Nanai en Van der Brink; De Vries, Rooders en Liefhebber; Peper, Brouwer, Ho- nout-, Biesbrouck sr en Van der Lippe. Haarlem (thuis tegen EDO): Van 't Kruys; Maas en Sybrandi; Boom, Be- rendregt en Duyster; Vreeken, Jesse, Dorenbos, Seppenwolde, Jonker. Stormvogels (thuis tegen Alkmaar): De Graaf; Janssen en Smits; Van Woo ning, Pirovano en Van der Lugt; Vis ser, Van der Waal, Bakker, De Graaf en Peters. De amateurs spelen voor de competi tie in de volgende formatie: HFC (thuis tegen VDZ): Veltman; Dekker en Winter; Van der Maesen, Molijn en Wijkhuizen; Domhoff, Mo lenaar, Jansen, Honneff en Moolenaar. Zandvoortmeeuwen (thuis tegen Alcma ria Victrix): Van Koningsbruggen; A. Stokman en Oosterbaan; Stobbelaar, Kerkman en Water; Van der Steen, Kraayenoord, Koning, Jacobs en Hal- derman. Schoten (uit tegen HBC): Kessens; Van Veen en Koppen; De Looze, Boekelaar en Van Elk; Kops, Smit, Otte, Kol- laart en Van Oosten. Snellius vormen het kwartet in de C-afde- ling. Bastione, dat dit jaar zijn tweede lustrum vierde, achten wij kandidaat voor de B-afdeling Doch Alliance en Snellius traden dit seizoen nog niet naar buiten, zodat wij weinig van de „top" van deze verenigingen afweten. Zondag om tien uur worden de wedstrijden voortgezet. ATLETIEK Zondagmiddag vindt in Amsterdam de eindstrijd plaats om de P. H.-beker, het officiële clubkampioenschap van Neder land. Voor deze finale hebben zich ge plaatst AAC, Vlug en Lenig, DOS, PSV, Haarlem en Kimbria. De HAV Haarlem zal met een sterk verjongde ploeg aantre den o.a. zijn de kogelstoter Kluft en de polsstokhoogspringer Swart voor het eerst sinds vele jaren niet opgesteld en daar om ligt het wel enigszins in de lijn der verwachting, dat de Haarlemmers zich deze keer met de zesde plaats tevreden zullen moeten stelien. Henk Steman in actie op het circuit van Zandvoort. dam), Jan Markus (Amsterdam) en Dick Muller (Holten). Voor de Hagenaar Henk Steman is de reis naar Bad Aussee niet gelukkig ge weest. Tijdens de training van de gehele Nederlandse ploeg, die bij de dorpjes Lengdorf en Tipschern het stuk weg had den opgezocht waar maandag de rem- en acceleratieproef zal worden gehouden, viel Henk Steman zo ongelukkig dat hij op dokters-advies niet kan deelnemen. Ge lukkig waren zijn verwondingen niet van ernstige aard, maar rijden is uitgesloten. In zijn plaats start waarschijnlijk de be kende crosser Rudi Boom, de man die eigenlijk op goed geluk de reis naar Oos tenrijk meemaakte. Het is nog niet bekend of Rud'i Boom op zijn eigen machine, een Greeves, of op de motor van Steman zal deelnemen. De omstandigheden zijn tot nu toe uiterst gunstig en de Nederlanders verkeren, ondanks het uitvallen van Henk Steman, in een opperbeste stemming. Met arends ogen bespieden onze landgenoten de bui tenlanders en vooral de Tsjechen, die ver leden jaar in Gottwaldov de eerste plaat sen bezetten zowel in het eindklassement van de Zilveren Vaas als die in de inter nationale trophy. Want ieder jaar komen de Tsjechen weer met iets nieuws op het gebied van materiaal en banden. Enige honderden Russische sportlieden zijn vrijdag onderscheiden voor de succes sen, die zij behaalden o.a. tijdens de Olympische Spelen in Rome en in Squaw Valley. De hoogste onderscheiding „de or de van Lenin" ontvingen: Yiri Vlasov, de gewichtheffer die in Ro me zegevierde in de zwaargewichtklasse en daarbij een fantastisch wereldrecord van 537,5 kg. voor de drie Olympische oefeningen vestigde. Evgeny Grishin, Olympisch kampioen schaatsenrijden op de 500 en 1500 meter en de eerste die de 500 meter in minder dan 40 seconden reed. Boris Schaklin, de gymnast die in Ro me vier gouden medailles veroverde. Lew Yashine, doelverdediger van het Russische voetbalelftal, die een belangrijk aandeel had in het behalen van de Euro pese voetbalbeker voor landenteams. Viktor Seredina, twee gouden medailles bij de kanowedstrijden, Pjots Bolotnikov, de opvolger van Vla dimir Kuts op de 10.000 meter. Tamara Press, wereldrecordhoudster kogelstoten en discuswerpen. Robert Shavlakadze, voor zijn sensatio nele overwinning op John Thomas bij het hoogspringen. Irina Press, winnares van een gouden medaille op de 80 meter horden, die dit jaar tweemaal het wereldrecord vijfkamp dames verbeterde. De andere sportlieden ontvingen „de or de van de rode arbeidersvlag" en andere onderscheidingen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 19