SNELFIX Autoverhuur Atlas Gemeenschappelijk prijsniveau voor landbouw is abso ute noodzaak Opklaringen en zachter Vergunningenstelsel voor bollen en bloemenkwekers blijft nodig „Herfstglorie" toont weelde van bloemen, groenten en fruit Kwart van bollenbedrijven en derde van bloemkwekerijen noodlijdend 5 Zwarte Kippen bewaren... 2,46 BESPAREN VOLOP BLOEMEN Itisso 2 RAPPORT VAN LANDBOUWSCHAP Secretariaat van Bloembollencultuur Nieuw maatsysteem voor herenconfectie Tien mille gestolen uit schouwburg in Den Haag Verontwaardigde „groen" voor de rechtbank WAARDIG SLOTSTUK VAN FLORIADE Tuinbouwstreken zonden beste van 't beste VICE-PRESIDENT E.E.G.-COMMISSIE: Griekse tuin Miles Davis volgende maand in Amsterdam Bonn bevestigt: Planta-emulgator was van Duits fabrikaat Resten van 40 eeuwen oude nederzetting gevonden Bloemen-mestkegeltjes ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1960 (Van onze Haagse redacteur) Het is wel mogelijk tot een soepeler teeltbeleid te komen, zodat de produktie van siergewassen zonder schokken kan worden uitgebreid ,maar een vergunningsstelsel voor kwekers van bollen en bloemen blijft noodzakelijk. Er zijn niet minder dan 9.500 bloembollenbedrijven en tienduizend bloemkwekerijen. Zou men de beslissing over produktie en prijzen overlaten aan al die individuele kwekers, die bovendien vaak niet rechtstreeks met de markt in contact komen, dan zou de handel in sier teeltgewassen volkomen ontwricht worden. Bovendien moet men zich niet verkijken op de gunstige gang van zaken in de sierteeltsector. Hoewel de rentabiliteit gemiddeld gunstig is, lopen de resultaten per bedrijf zo sterk uiteen, dat in 1959 een vierde ge deelte van de bloembollenbedrijven en zplfs dertig percent van de bloemkwekerijen als noodlijdend moesten worden beschouwd. Deze gegevens kan men vinden in een rapport over de teeltregelingen in de sierteeltsector, dat woensdag 21 september door het bestuur van het Landbouwschap in openbare vergadering zal worden behandeld. Het rapport gaat vooral over de teelt' vergunningen voor het bollenvak en de bloemkwekerij. In de boomkwekerij be staat dat probleem niet. De teeltvergun ningen dateren uit de vooroorlogse crisis jaren, maar men is tot het inzicht geko men dat een dergelijke regeling ook in normale tijden van belang is. Er worden overigens vaak bezwaren tegen geuit. Allereerst het principiële bezwaar dat de vrijheid van de kweker wordt aange tast en vervolgens de praktische bezwaren dat de beperking van de teelt (in opper vlakte) een verstarrende werking heeft op het bollenvak, dat de jonge, beginnende kwekers moeilijk aan bod komen, dat er een handel in teeltrecht ontstaat, dat de bollen- en bloementeelt in het buitenland erdoor wordt gestimuleerd, dat hoge prij zen afzet en verbruik schaden en tenslotte dat een teeltvergunningenstelsel in de Euromarkt moeilijk kan worden gehand haafd omdat andere landen een dei-gelijke regeling niet kennen. Veel overdracht Wat de verstarring betreft, wordt in het rapport opgemerkt dat de teeltbeperking wèl voor de oppervlakte geldt, maar niet voor het aantal bedrijven en kwekers. Ook wordt de teelt niet gereserveerd ten gun ste van de bestaande bedrijven. De be langrijkste belemmering voor de doorstro ming vormen de hoge prijzen van de vrijkomende teeltvergunningen. Toch valt het met de verjonging van het vak nog wel mee. Het aantal bedrijfsgenoten is van 9.702 in 1955 gestegen tot 9.977 thans. In het afgelopen jaar werd zestien per cent bollengrond overgedragen aan ande re kwekers. In 1957 werden 376, in 1958 579 en in 1959 485 nieuwe erkenningen verleend in de bollensector. In de genoem de jaren bedroegen die aantallen voor de bloemkwekerij 759, 623 en 639. De prijs van het teeltrecht wordt vooral bepaald door de rentabiliteit op lange ter mijn en daarnaast op korte termijn door toevallige situaties, zoals de noodzaak om veel plantgoed op te planten of ook wel uit fiscale overwegingen. Moet men de Advertentie Hot hete gezin H. A. G. de la Mar volgt HJ. Voors op De heer H. J. Voors, algemeen secre taris-penningmeester van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencul tuur is met ingang van 15 september eer vol ontslag verleend uit deze functie en benoemd tot adviseur der vereniging. Deze taak zal hij over enkele maanden aanvaar den, als hij terugkeert van een reis naar Australië, waarheen hij zich een dezer da gen heeft begeven voor een familiebezoek. De heer H. A. G. de la Mar, die reeds van 1953 aan het secretariaat verbonden is, is benoemd tot algemeen secretaris penningmeester. De heer J. R. Stuurman, die sedert 1 november 1959 als adjunct secretaris optreedt, zal zich gaandeweg op meer vaktechnische werkzaamheden spe cialiseren. Over de benoeming van de heer De la Mar schrijft het weekblad der vereniging: „Reeds geruime tijd was de heer De la Mar door een nauwkeurige werkverdeling op het secretariaat belast met vele belang rijke bestuurszaken. Veel nieuws komt er voor de pas benoemde algemeen secreta ris-penningmeester, wat het werk aangaat, niet aan de orde. Het is een verheugend feit dat de heer De la Mar, die nu ruim zeven jaar aan het secretariaat werkzaam is, deze benoeming als kroon op zijn nauw gezet werk van jaren geplaatst ziet. Het vak zal zich over deze benoeming verheu gen. In de loop der jaren heeft men hem leren kennen als iemand die ieder op gelij ke wijze van dienst is, die allen op sym pathieke wijze tegemoet treedt en mogelij ke problemen op welwillende wijze zo goed mogelijk tot een oplossing tracht te brengen. handel in teeltrecht als vrij normaal be schouwen, er kleven natuurlijk ook onge wenste nevenverschijnselen aan: de hoge prijs vormt vaak een bezwaar voor de jongeren en werkt het „rentenieren" door de bezitters van teeltvergunningen in de hand en de gebruikelijke verkoop aan de meestbiedende geeft ook geen garantie dat het teeltrecht daar terecht komt waar het het best wordt gebruikt. Daarom werden de overdrachtsmogelijk heden van teeltrecht reeds beperkt, maar uit de cijfers blijkt geen' vermindering van het verschijnsel. In het rapport wordt echter de mogelijkheid geopperd de nood zaak tot dergelijke transacties te verklei nen. De oorzaak van veel handel in teeltrecht komt door de detaillering van de regeling: voor tulpen, narcissen en hyacinten zijn afzonderlijke vergunningen nodig. In de bloemkwekerij gelden de ver gunningen slechts voor omschreven perio des. Deze detailleringen zou men kunnen laten vervallen, uiteraard met inachtne ming van omrekeningsvormen. Onoplosbaar Overigens gaat het met name in de tuinbouw, niet alleen om het vraagstuk van de jonge kwekers, maar ook dat van de minimumbedrijfsgrootte. Het probleem is vrijwel onoplosbaar: het teeltrecht is beperkt, maar er zijn vele gegadigden. In algemeen economische zin kan de teelt het best op de grote, gespecialiseerde be drijven worden uitgeoefend: dat geeft meer garantie voor een goed produkt. Al lerlei beleidsvragen doen zich daarbij voor: waarom wel een teeltvergunning voor de beginnende kweker die uit andere bedrijfstakken afkomstig is en niet voor de werknemer die al jaren in bollenvak of bloemkwekerij werkt? Waarom alleen teeltrecht voor hen die financieel tot aan koop daarvan in staat zijn? De rapporteurs menen dan ook, dat er iets te zeggen valt voor de gratis uitrei king van teeltrecht. In de sierteelt begint men dikwijls met een te kleine produktie. Bij een grotere oppervlakte komen de kwèkers stérker te staan en worden inves teringen bedrijfseconomisch verantwoord. Echter dient men dan ook de waarborg te hebben dat het teeltrecht in goede han den komt. Te zware eis In de bloembollencultuur bestaat sinds enige jaren een regeling waarbij aan be ginnende kwekers gedurende vijf jaren tien are teeltrecht in bruikleen wordt ge geven, echter op voorwaarde dat men zelf ook tien are inbrengt. Een en ander om alleen serieuze gegadigden aan bod te laten komen. In die vijf jaar dient de beginnende kweker zich dan van teeltrecht te voorzien. De voorwaarde om zelf tien are teeltrecht te bezitten blijkt duidelijk veel te zwaar. Toen die conditie nog niet bestond werd aanzienlijk meer teeltrecht uitgereikt dan na de invoering daarvan. In 1954 werden op die manier 464, in 1955 278 en in 1956 367 kwekers geholpen, welke aantallen dan terugvallen tot twaalf in 1957, zes en twin tig in 1958 en achtendertig in 1959. In de zelfde jaren werden 116, 115 en 149 aan vragen afgewezen. Geen effect op prijzen In het rapport wordt ontkend dat het teeltrecht de prijzen hoog houdt. Klimaats omstandigheden en technische uitgaven vormen de werkelijke oorzaken. Een prijs verlaging heeft voor de afzet wenig zin, omdat de vraag naar bloemen niet erg elastisch is. Mensen die bloemen kopen doen dat ook bij hoge prijzen, zij die geen bloemen kopen doen dat ook niet bij lage. De afzet in het buitenland wordt trou wens voor een groot deel door de toege stane contingenten bepaald en een groter aanbod zou alleen een verlaging der con tingenten of een verhoging van de invoer rechten tot gevolg hebben. Tenslotte wordt het verband nagegaan tussen de teeltbeperking in Nederland en de uitbreiding van de teelt in het buiten land. Inderdaad is er. met name in West- Duitsland, in Engeland en in Denerftarken een belangrijke toenemeing van de bloem bollencultuur. In Engeland beloopt de tul- penproduktie al twintig en die van narcis sen zelfs zestig percent van de Neder landse. De bloementeelt vertoont een grote uit breiding in Italië, Spanje en West-Duits- land, terwijl in Engeland de teelt van bol- bloemen de laatste jaren sterk is toege nomen. Ten opzichte van de grote produk tie van snijbloemen in Italië en Frank rijk (vooral anjers) is het Nederlandse aanbod te gering om op de internationale markt enig gewicht in de schaal te leg gen. Veeleer moet worden geconstateerd, dat bijvoorbeeld in Engeland de contin- gentering (in opzet uit monetaire overwe gingen) ertoe heeft geleid de eigen produk tie te stimuleren .en te beschermen. Voor West-Duitsland geldt vooral de heersende hoogconjunctuur, welke de teelt van sier gewassen thans rendabel maakt, waardoor veel bedrijven omschakelen van groente naar siergewas. Advertentie Lijm zonder klemmen met van Ceta-Bever In Artis te Amsterdam is de mannetjes neushoorn Ponzo ziek. De tonnenwe- gende kolos is moeilijk te benaderen, zijn humeur is nu niet al te best. „Het" middel is de mspuiting op een afstand. Met behulp van een soort pistool met naald schiet oppasser Jack Roo sendaal, de genezende injektie in de geharde bïldeien van de herstellende Ponzo. In de loop van het volgende jaar zal een nieuw maatsysteem voor herenconfec tie worden geïntroduceerd. Het is een ge normaliseerd systeem, dat wil zeggen dat alle fabrikanten uitgaan van eenzelfde matentabel. Dit is thans niet het geval. De vrijheid van model, coupe en dessin blijft gehandhaafd. De initiatiefnemers verwachten dat als gevolg van het nieuwe maatsysteem meer mannen goed gekleed kunnen gaan met minder kosten voor fa brikant, detaillist en consument. Het nieu we maatsysteem is het resultaat van een onderzoek dat sinds 1953 in opdracht van het produktiviteitscentrum van de confec- tie-industrie is ingesteld. Het genormali seerde systeem kx-eeg de naam „Vier D". Voor de coördinatie van werkzaamheden, die verband houden met de overschake- ling op het nieuwe maatsysteem, is een „stichting Vier D voor de normalisatie van kledingmaten", in het leven geroepen. Het nieuwe maatsysteem kent maten waarin met vier dimensies (afmetingen) van het lichaam rekening wordt gehou den, te weten bandwijdte, zijlengte, heup en schoudex-s. Vandaar de naam „Vier D". Advertentie VOORDEDIG WINTERTARIEF Rijksstraatweg 145 - Ostadestraat 7 Binnenweg 97 - Telefoon 60585 MET EEN AUTO VAN ATLAS BENT U ER Zó.... Bij een inbraak in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag is 10.000 ge stolen. De inbi-ekers zijn aan de achter zijde in de Schouwburgsti-aat het gebouw binnengedrongen. Zij hebben zich daarna begeven naar de kassai-uimte aan de voor zijde van het gebouw. In een kast bevond zich een brandkast van ongeveer een meter hoog en een halve meter bx-eed. Deze kast heeft men met de voorzijde op de vloer gelegd, waarna de achterzijde werd open gescheurd. De inhoud, ongeveer 10.000, werd ontvreemd. Een 20-jarige leexding van een hogere school in Dordrecht, die vrijdagmiddag voor de Dordtse rechtbank tex-echt moest staan omdat hij een medeleerling tijdends de groentijd een hersenschudding had ge slagen, vond het, zoals hij uitriep, de „grootste kolder", dat hij gedagvaard was. Hij had van de groencommissie op dracht gekregen als groen" een tweede jaarsleerling te ontvoex-en en „als stand beeld te onthullen". Die tweedejaarsleer ling had daar niets voor gevoeld en dus was er een vechtpartij ontstaan, die het onwillige standbeeld op zes weken bed- rust was komen te staan, aangezien hij een fikse hersenschudding had opgelopen. De verdachte zeide, dat hij niet de vrij moedigheid had gehad om een opdracht van de gi'oencommissie te weigeren. Tij dens de vechtpartij had hij uit een reflex beweging te hard geslagen. Hij vond het „waanzin" dat hij daarvoor voor de recht- bank moest verschijnen. De officier van Justitie dacht er een beetje anders over. Hij eiste 25 boete. De rechtbank zal op 30 september uitspraak doen. Advertentie (Van een speciale verslaggever) De oude dame staarde lang naar de grote tuil volmaakt gevormde rozen, die een geheimzinnige gloed leken af te stralen. „Wat is dat mooi. Je wordt er stil van", dacht zij hardop. Ze keek opzij naar een bos brutaalgele chrysanten, maar het was of ze geen weerstand kon bieden aan de aantrekkingskracht van de vlammende rozen. Bijna schuchter boog ze haar hoojd in de richting van de pronkende bloemen om hun geur op te snuiven. Dan wandelde zij verder. Minutenlang liet zij zich door een ander juweel van kwekerskunst bekoren. Uren moet het vrouwtje zo doorgebracht hebben temidden van de „Herfstglorie", de indrukwekkende expositie van bloemen, groenten en fruit, die van 16 tot en met 25 september de enorme ruimten van de Ahoy'-hal en de Energiehal in Rotterdam in een waarachtige lusthof hebben ver anderd. En nog zal ze misschien met een gevoel van spijt van deze Edense overvloed en voortreffelijkheid afscheid hebben genomen. Dat is wellicht het grootste compli ment dat men de medewerkers aan deze negende tevens laatste binnententoonstelling van de Floriade kan toezwaaien. Een waardig slotstuk van een unieke manifestatie mag men deze „Herfstglo- rie" met recht noemen. Het tentoonge stelde geeft in een boeiend kleurenspel een omvangrijk overzicht van wat de Europe se tuinbouw aan puike produkten weet voort te brengen. Bewonderenswaardig in de volle betekenis van het woord zijn ook de vaak schitterende arrangementen, waar mee de inzenders voor de dag komen. Bij het binnentx-eden van de Ahoyhal wordt men al direct geconfi-onteerd met een draaiend mozaïek van het kostelijkste fruit dat men zich maar denken kan. Een aanblik die het water in de mond doet lopen! Op gazons als biljartlakens zijn met be trekkelijk eenvoudige hulpmiddelen, maar met veel zin voor vorm en kleur vruchten en groenten tot aantx'ekkelijke presenta- ties geschikt. De geweldige Ahoy'-hal wordt vei'der grotendeels in beslag geno men door een viertal collectieve inzendin gen, bevattend de kenmerkende en beste voortbrengselen van het Westland, Zeeland, de Betuwe en Noordholland. Het Westland heeft als hoofdprodukten chrysanten en anjex-s uitgestald, maar vanzelfspx-ekend ontbreken ook druiven, pei-ziken, tomaten en meloenen niet. Anthuriums, gerbera's en rozen completeren de Westlandse ver tegenwoordiging. De Zeeuwse inzending, evenals de Betuwse in hoofdzaak bestaan de uit appels en peren, is smaakvol om lijst door een duinlandschap. Ook de af vaardiging van de Noox-dhollandse tuin bouw slaat een goed figuur. Maar niet al- Zonder een gemeenschappelijk prijs niveau is geen gemeenschappelijke markt voor landbouwprodukten mogelijk. Wijst men het systeem van prijstoenadering af dan verwerpt men ook de gemeenschap pelijke markt en onttrekt men zich aan de verplichtingen die uit het E.E.G.-verdrag voortvloeien. Een coördinatie van nationaal gescheiden markten, zoals van zekere zijde wordt bepleit druist tegen het verdrag in en is derhalve onaanvaardbaar. Dit heeft de vice-president van de com missie van de E.E.G. dr. S. L. Mansholt verklaard in zijn i-ede waarmee hij vrijdag de negende, tevens laatste, binnententoon stelling van de Floriade in Rotterdam ge titeld „Herfstglorie" officieel opende. De ontwikkeling van de gemeenschap pelijke landbouwpolitiek is een van de moeilijkste vraagstukken die de E.E.G. heeft op te lossen, zo zei dr. Mansholt. Bij het ontwex-pen van haar voorstellen is de Europese Commissie uitgegaan van de grondgedachte van het verdrag, dat de ge meenschappelijke markt mede de land bouw en de handel in landbouwprodukten omvat. Ook voor de landbouwprodukten moeten, naar sprekers oodeel, de handels belemmeringen aan de binnengrenzen wor den opgeheven. Het scheppen van een ge meenschappelijke markt voor landbouw produkten moet, zoals in het vex-drag ook is vastgesteld, gepaard gaan met de tot standkoming van een gemeenschappelijk landbouwbeleid der lid-staten. Aanvaardt men een gemeenschappelijke landbouw politiek dan moet men ook gemeenschap pelijk te stellen regels accepteren. Absoluut gegeven Over de vorm van de gemeenschappe lijke ox-ganisatie kan men van mening verschillen, maar niet over het uitgangs punt: een gemeenschappelijke markt met een vrij ruilverkeer, onderworpen aan ge meenschappelijke of verplicht gecoördi neerde marktorganisaties. Daarom is, al dus dr. Mansholt, een gemeenschappelijk prijsniveau een absoluut gegeven. Tendentieus De vice-president van de Europese Com missie wees er verder op, dat de commis sie zich niet heeft uitgesproken over de hoogte van het toekomstig prijsniveau om de eenvoudige reden dat zij dat niet kan en dat niemand daartoe momenteel in staat is. De commissie heeft gekozen voor een systeem van toenadering der prijzen, waarbij de ontwikkeling op de nationale markten zal worden afgetast. Dit is in overeenstemming met het advies van het economisch en sociaal comité. „Indien men een verlaging van de hoogste prijzen af wijst dan geeft men daardoor te kennen te streven naar het hoogste px-ijsniveau". Dr Mansholt waarschuwde tegen het op trekken van de pryzen der landbouwpro dukten tot het hoogste Europese niveau, omdat dit volgens hem zal leiden tot over- produktie en omdat dit een scheeftrekken betekent van het inkomen der graantelers t.o.v. het inkomen van de grote meerder heid der kleine bedryven. Als onbetrouw baar en tendentieus bestempelde spreker de critiek dat verlaging van de hoogste prijzen voor de betrokken agrariërs een inkomensderving van miljarden zou be tekenen. Met haar voorstel voor een zeer matige prijstoenadering gedurende een jaar heeft de Eux-opese Commissie slechts beoogd een bescheiden begin te maken met het ge meenschappelijk prijsniveau. Bovendien was dr. Mansholt van mening, dat het nog altijd mogelijk is om tijdelijke bijstand te verlenen door middel van subsidies. Deze subsidies kunnen verleend worden als de boeren in bepaalde streken ten gevolge van dit voorstel exmstig financieel nadeel zouden ondervinden. Lof voor Floriade In het begin van zijn toespx-aak, die door een groot aantal genodigden onder wie de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum en zijn echtgenote werd aan gehoord, had dr. Mansholt zijn grote waar dering uitgesproken voor de, zoals hij zei, unieke prestaties die de tuinbouw heeft geleverd bij het ox-ganiseren van de Flo riade, een manifestatie die door heel Eux-o- pa bekendheid heeft gekregen. Ook was de vice-voorzitter van de Europese Commis sie vol lof over de activiteit van de inter nationale tuinbouworganisatie, de A.I.P.H. In het bijzonder had hij waardering voor het voorstel van deze ox-ganisatie een ge meenschappelijke markt voor sierteeltpro- dukten te ontwerpen, welk voorstel in de Eux-opese Commissie nog in studie is. Per soonlijk kan dr. Mansholt zich in grote lijnen ermee verenigen. leen px-odukten van vaderlandse bodem kan men op dit feest van geuren en kleu ren aanschouwen en bewonderen. België, Duitsland, Denemarken, Zwitserland, ja zelfs Canada hebben het beste wat zij op tuinbouwgebied voox-tbrengen naar Rotter dam gezonden en deze buitenlandse bloe men, vx'uchten en gx-oenten kunnen de ver gelijking met de Nedex-landse inzendingen met glans doorstaan. Het middengedeelte van de Ahoy'-hal is hex-schapen in een Gx-iekse tuin met een galerij van witte zuilen x-ondom een ro mantisch vijvertje. Chx-ysanten in veler lei variëteiten geven aan het geheel een bijzonder bekoox-lijk accent. In de aangrenzende Energiehal, waar de warme kasplanten zijn ondex-gebx-acht, bereiden de orchideeën en sterilitzia's, de bezoeker met hun exotische kleurenpracht een stralend welkom. Rond een klateren de fontein zijn honderden cyclamen en begonia's, gevat in een lijst van groene bladplanten zoals Monstex-a's en Philoden- dx-ons, tot een kleux-rijk schildex-ij samen gevoegd. Ook in deze hal is de chx-ysant, de hex-fstbloem bij uitstek, duizendvoudig vertegenwoordigd. Over een decoratief ophaalbruggetje belandt men dan tenslot te in het gedeelte waax-op de gezamenlijke Aalsmeex-se kwekers hun niet geringe vak kennis en schikkunst hebben bepx-oefd. Het resultaat is een proeve van tuinaanleg, die eens te meer bewijst dat de roem van Aalsmeer niet beperkt blijft tot het creeë- ren van feeëx-ieke bloemencorso's. Om enigszins een indruk te geven van de omvang en kostbaarheid van Floria- de's laatste overdekte tentoonstelling deelde de algemeen voorzitter van de Flo riade dr. A. J. Verhage vrijdag bij de opening van „Herfstglorie" mee dat de waarde van de inzendingen naar raming rond een half miljoen gulden bedraagt. Jazzimpx-esario Lou van Rees opent 15 oktober zijn elfde jazzseizoen met een op treden van niemand minder dan de ver- maarde moderne trompettist Miles Davis. Het quintet, waarmee Davis deze zater dagavond in de Scheveningse Kux-zaal en om midex-nacht ook in het Amsterdamse Concertgebouw zal optreden bestaat uit leden van de Amerikaanse „upper ten" der moderne jazz: Sonny Stitt, tenorsax, Wyn- ton Kelly, piano, Paul Chambi-es, bas, en Jimmy Cobb, drums. BONN (Reuter) Het Westduitse mi nisterie van Binnenlandse Zaken heeft, in antwoord op vragen uit de christen-demo cratische fractie in de Bondsdag, ver klaard dat de emulgator van de Neder landse Plantamargarine waaraan de huid aandoening wordt toegeschreven, in de Bondsrepubliek is ontwikkeld en vervaar digd en wel bij de „Margarine Union" een dochteronderneming van de Duitse Unilev;er. Bevestigd werd voorts dat deze emulga tor in 1958 in de Duitse margarinemerken Rama en Sanella is gebruikt in de helft vaxx de hoeveelheid, die in Planta-rood ver werkt werd. De Nederlandse Geneeskundige Hoofd inspectie voor de Volksgezondheid en hoogleraren in de dermatologie zoeken thans naax-stig naar een aanvaardbare naam voor de Plantaziekte die in het cor- respondentieverkeer tussen de medici in gang kan vinden. Gemakshalve wordt, vooruitlopende op de officiële benaming voor deze ziekte, in Utrecht de benaming dermatitis plantaris gebruikt. Onlangs zijn bij opgx-avingen in Vlaar- dingen x-esten van nederzettingen uit de laatste steentijd (23002100 jaar voor Christus) gevonden. Bij de voortzetting der opgravingen is de gehele plattegrond bloot gelegd van een grote houten behuizing, waarvan de houten palen, met duidelijke kapsporen van stenen bijlen, uitzondei'lijk goed waren geconsex-veerd. De nederzettin gen wax-en gelegen op de oeverwallen van een kreek, die over een afstand van onge veer 2 J/, km in het tex-rein gevolgd kon worden. Het wai-en nederzettingen van een bevolking, die in haar levensonderhoud voorzag door visvangst, veehouderij, en jacht op herten, wilde zwijnen en bei-en. Ex- werden graankorx-els aangetroffen, die de oudste graankorrels uit ons land zijn. Tengevolge van 't zakken van de bodem en het stijgen van de waterstand tussen 3 en 6 meter onder Nieuw Amsterdam Peil zijn ook de resten van vergankelijk mate riaal uitstekend bewaard gebleven. In tegenstelling tot Noord-, Oost-, Midden- en Zuid-Nedex-land zijn in Vlaardingen be halve aardewerk, stenen wapens en werk tuigen ook voorwerpen van been, voorts geweien, hout en touw bewaard gebleven. De onderzoekingen worden vex-richt door het instituut voor praehistorie van de ge meentelijke univex-siteit van Amsterdam, onder leiding van prof. dr. W. G. Glas bergen. Advertentie Voortaan en gezonde pianten met Meststoffenmengsel 6-13-18. Ontheffing nr. 513 Bloeibevorderend Organisch; daardoor wortel verbranding uitgesloten. Gemakkelijk en hygië nisch in het gebruik. Lees de ETISSO bloementips in „Margriet" en vraag ook naar de speciale mèsttdbletten voor cactussen. MEDICA-'s HERTOGENBOSCH INBRAAK IN LAGERE SCHOOL In het gebouw van de Julianaschool in Bevex-wijk is ingebi'oken. Tal van bureaus en kasten werden de volgende dag door het onderwijzend personeel geopend aan getroffen. Er woi-den enkele i"epen choco lade en een rijksdaalder vermist. De storing, die gisteren boven Frank- rijk lag, is, na langs Parijs en Londen te zijn getrokken, naar het westen afge bogen. Vanmorgen lag de kern bij de wes telijke ingang van het Kanaal. De koudere lucht, die om de depressie heen Frankx-ijk binnenstroomde, drong in de afgelopen nacht ook over het grootste deel van ons land door. Het koufront bracht in Zwit serland plaatselijk zware regen. In ons land was de regenzone, die vanmorgen over het zuiden, midden en westen van het' land lag, minder intensief en de ver plaatsing ervan was gering. In verband met flinke luchtdrukstijgingen boven Duits land en onze omgeving wordt verwacht dat de regenzone verder in omvang en betekenis zal afnemen. Morgen zullen weer plaatselijk opklaringen voorkomen en zul len de temperaturen weer wat hoger wor den. WEERRAPPORTEN Zondag 18 september Zon op 6.19 uur, onder 18.49 uur. Maan op 3.24 uur, onder 17.47 uur. Maandag 19 september Zon op 6.20 uur, onder 18.46 uux\ Maan op 4.29 uur, onder 18.13 uux\ Maanstanden 21 sept. 00.13 uur nieuwe maan. 28 sept. 2.13 uur eerste kwax-tier. Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 18 september Hoog water 2.13 en 14.36 uur. Laag water 10.04 en 22.21 uur. Maandag 19 september Hoog water 2.50 en 15.11 uur. Laag water 10.47 en 23.02 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen buiten- en binnenland w> van gisteren d CJ rj W 3 Neerslag laatste 24 uur G-G G u E ïs C E Sa Den Helder regen w 20 0,1 Ypenburg regen zzw 21 6 Vlissingen regen z 20 5 Eelde licht bew. 0 20 0,1 De Bilt regen zw 22 1 Twente geheel bew. wzw 22 0 Eindhoven regen zw 23 2 Zd-Limburg regen zw 23 6 Helsinki geheel bew. windst. 14 0 Stockholm onbewolkt ono 18 0 Oslo licht bew. windst. 17 0 Kopenhagen onbewolkt O 20 0 Aberdeen regen O 15 14 Londen zwaar bew. O 12 17 Amsterdam regen zzw 22 0,4 Brussel regen zzw 17 5 Luxemburg regen w 20 12 Parijs zwaar bew. zzo 16 3 Bordeaux regenbui z 17 14 Grenoble half bew. windst. 16 41 Nice onbewolkt nnw 21 66 Berlijn onbewolkt ozo 24 0 Frankfort geheel bew. zw 24 0 München geheel bew. wzw 22 0 Zürich zwaar bew. wnw 21 8 Genève licht bew. windst. 16 26 Locax-no half bew. windst. 24 116 Wenen licht bew. ozo 20 0 Innsbruck regen ono 23 15 Belgrado half bew. ozo 26 0 Athene regenbui n 26 0 Rome zwaar bew. z 30 0 Ajaccio licht bew. windst. 33 6 Madrid licht bew. w 21 0 Mallorca licht bew. windst. 26 12 Lissabon zwaar bew. w 21 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2