r Gezondheid Rusland weerstreeft bewust Afrikaanse landen in UNO NAAIMACHINES Brussel overrompeld door koninklijke verloving ZWEDEN GAAN ZONDAG NAAR DE STEMBUS i WERELDNIEUWS Van dag tot dag Loon front ïn beweging Amerikanen hopen deze aan hun te vinden in Assemblee zijde „Mirror" dreigt Labour steun op te zeggen Huwelijk nog dit jaar in Brussel Zullen conservatieven gelag betalen 'daai-iwda ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1960 3 J voor Baby en kennis voor Moeder, dit alles in een BABYSET Onrust in Nyassaland VETO VOOR TUNESISCHE RESOLUTIE Als de partij pacifistisch of neutralistisch wordt JIIH lllF MAAGKLACHTEN? door VENTROLETTEN De ongehinderd voortgaande hoogcon junctuur en de daarmee samenhangende spanningen op de arbeidsmarkt moeten op den duur invloed op het loonpeil heb ben. Van werknemerszijde wordt steeds sterkere druk uitgeoefend om de lonen te verhogen. Bleef deze eerst onder de op pervlakte van de vaderlandse economie verboi'gen, thans is de bond van metaal arbeiders openlijk met haar wensen voor het voetlicht getreden. Zij wenst zes per cent loonsverhoging nu en nog eens drie percent in het volgende voorjaar. De werkgevers van hun kant staan zeker niet onwelwillend tegenover deze eisen, want de orderportefeuilles zijn in het algemeen goed gevuld, men maakt stevige winsten en men heeft als enige kink in de kabel: de schaarste op de arbeidsmarkt. Vooral door het betalen van hoge lonen houdt men de werknemers in het bedrijf en voorkomt men, dat zij bij voorbeeld af vloeien naar West-Duitsland, zoals reeds meer dan 30.000 Nederlanders deden. Ook de Stichting van de Arbeid lijkt niet onwelwillend tegenover een dergelijke loonsstijging te staan, maar wel is weer stand te verwachten van de regering. Zij is bevreesd dat een nieuwe loonsverbete ring in de metaalsector het gehele loon- front weer in beweging z.al brengen en daarop bestaat inderdaad grote kans. Weliswaar zijn de meeste aan het einde van het vorig jaar of aan het begin van dit jaar hernieuwde C.A.O.'s voor twee of drie jaar gesloten, maar zogenaamde „openbreek-clausules" verschaffen de mo gelijkheid om onder gewijzigde omstan digheden de arbeidsvoorwaarden te ver anderen. Er lijkt ons niet zo heel veel bezwaar tegen een algemene loonronde, maar dan weer in gedifferentieerde vorm, te be staan. De zaken gaan goed, beter dan verwacht werd, de Nederlandse economie als geheel vertoont een gezond beeld en het zou zeker niet onjuist zijn ook de werknemers in die verbetering te doen delen. In de algemene aanwijzing die de mi nister van Economische Zaken het voi-ig jaar heeft opgesteld vindt men de belan'g- rijke richtlijn dat loonsverhogingen slechts uit de produktiviteitsstijging kun nen worden gehonoreerd. Het is maar de vraag of deze zich in de verschillende branches zodanig heeft voorgedaan dat dit een nieuwe loonsverbetering rechtvaar digt. Voor de werkgevers en -nemers zal dit argument minder zwaar wegen, om dat zij van de hoogconjunctuur willen pro fiteren. De regering zal wel vasthouden aan haar eis dat loonsverhogingen niet tot een optrekken van het prijspeil zullen voeren. Als echter de lonen inderdaad omhoog gaan en de regering ook haar plannen tot verlaging van de loon- en inkomstenbelas ting verwerkelijkt, zoals in haar voorne men schijnt te liggen, dan zou het effect wel eens een krachtige inflatoire impuls kunnen zijn. Het zou gunstiger zijn als er prijsver lagingen in plaats van loonsverhogingen werden gerealiseerd, daarvan profiteren immers alle Nederlanders. Maar ook daarop is in de huidige verhoudingen wel heel weinig kans. Het is te hopen dat men door een goe de „timing" van loonsverhogingen en fis cale verlagingen er in slaagt, een en an der geleidelijk te laten verlopen, zonder dat plotseling een nieuwe koopkrachtgolf over de Nederlandse economie stroomt. Deze zou uiterst evenwichtsverstorend kunnen wei-ken met alle kwalijke gevol gen van dien. Advertentie BLANTYRE, Nyassaland (UPI) - De regering van Nyassaland heeft vrijdag politieversterkingen gestuurd naar het ge bied van Port Herald in het uiterste zuiden van het land bh de grens met Portugees Mozambique. Als reden hiervoor werd op gegeven „een bedreiging van rust en orde". (Van onze correspondent in de V.S.) Na een hele dag vergaderen was des nachts half één de situatie in de Veilig heidsraad als volgt: de Sovjet-Unie had donderdag er geen twijfel over laten be staan, dat de Amerikaanse resolutie zou stranden op een Russisch veto. De Russen zelf hadden daarna een resolutie ingediend, die scherp de activiteit van Hammar- sl'joeM veroordeelde en die ten enenmale onaanvaardbaar voor het Westen was. Oost en West stonden zo scherp tegenover elkaar, dat een speciale zitting van de assemblee leek nodig te worden, omdat de Veiligheidsraad niet tot besluiten kon komen. In deze situatie hebben Tunesië en Cey lon alles in het werk gesteld teneinde een bemiddelende resolutie te produceren. Aanvankelijk hoopten deze twee landen een commissie van goede diensten te kun nen voorstellen van Afro-aziaten om de interne crisis in Kongo te helpen oplos sen. Amerika gaf achter de schermen te kennen dit plan onaanvaardbaar te achten, omdat dit de taak der UNO zou bemoei lijken. Men is niet ver mis wanneer men veronderstelt, dat het Westen ietwat be ducht is, dat de Afro-Aziaten Loemoemba Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE puftpi grote houtstraat 181 sv ib e l tel. 14444 Dona Fabiola de Mora y Ar agon, met wie koning Boudeivijn van België zich heeft verloofd. LONDEN (Reuter) Het linkse Lon- dense blad „Daily Mirror" zal de Britse socialistische partij niet langer steunen als zij zich volgende maand ervoor uitspreekt dat Groot-Brittannië als enige afziet van de waterstofbom. Het blad dat een oplage van viereneenhalf miljoen exemplaren heeft, schrijft: „Zal de „mirror" een pa cifistische politiek van Labour steunen? Het antwoord is: neen". Het blad herinnert eraan dat het de so cialistische partij vele jaren lang heeft ge steund, maar dat het een onafhankelijk blad is en zal blijven. Het zal geen steun geven aan een pacifistische of neutralis- tische partij. Het zal zich niet achter een socialistische partij plaatsen die meent dat de beangstigende problemen van de wa terstofbom kunnen worden opgelost, door weg te hollen. (Van onze correspondent in Brussel) Een stralende Koning Boudewijn heeft gistermiddag zijn Spaanse verloofde, de 32-jarige Dona Fabiola de Mora y Ara- gon, aan de leden van de Belgische mi nisterraad en de voorzitters der beide Ka mers voorgesteld. Terwijl buiten de hek ken van het paleis van Laken tientallen mensen in de druilende regen stonden te wachten, vloeide in de grote ontvangst zaal de champagne ter ere van de toe komstige Koningin van België. De avond was al over de stad gevallen, toen de ko ninklijke auto door de paleishekken draai de, op weg naar kasteel Ciergnon in het heuvelland van Namert, waar de koning en zijn verloofde vanochtend de binnen- en buitenlandse pers orttvingen. Het nieuws over de verloving kwam voor Brussel als een volslagen verrassing. (Van onze Scandinavische medewerker) Zweden gaat 18 september naar de stem bus. Met weinig geestdrift. Elke partij heeft er moeite mee een pakkende ver kiezingsleus te vinden en de programma's zijn mager en maken weinig indruk. Het volk heeft het goed, op enkele uitzonderin gen na. Elke verandering kan bijna al leen maar verslechtering betekenen. Men heeft de omzetbelasting te slikken gekre gen, die in sommige opzichten de levens standaard heeft aangetast en de opposi tie buit dit uit door afschaffing ervan te eisen. Dit is, althans gedeeltelijk, wel mogelijk omdat zij veel meer heeft op gebracht dan verwacht werd en dan nodig was. De regering Erlander wenst ze ech ter te handhaven. Deze regering is geheel sociaal-demo cratisch en steunt op iets minder dan de helft van de kamerzetels. Met de com munisten samen heeft men precies de meerderheid en deze laatsten werpen dan ook steeds hun gewicht in de schaal om het kabinet niet te laten vallen als de burgerlijke partijen één lijn trekken in hun poging om die val te bewerkstelligen. In een verkiezingstoespraak voor de te levisie heeft Erlander zich voor die com munistische hulp overigens weinig erkente lijk getoond. De premier en partijleider zei, dat de communisten er goed aan zou den doen muisstil te blijv^. toezien hóe de socialisten de burgerlijken zouden be strijden. Daar zij evenwel een radio- en televisieprogramma van een avond moch ten vullen, kwam er van die stilte niet veel terecht. Merkwaardig mag heten, dat If/AAR „Alleen personen, die overgevoelig zijn krijgen haar", las ik in De Volkskrant en ik dacht: dan zijn verreweg de meeste E personen overgevoelig. Totdat ik verder las en begreep dat „haar" op E de Planta-ziekte sloeg. HUIS H Het. Vaderland had het over „een van de studio's in Bussum waar een droomhuis is opgebouwd Êjj zoals Hans Kaart zich deze ge- E dacht heeft Ik hoop dat Hans spoedig deze huis E in werkeJijkheid zal kunnen be- wonen. ^Hll IIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII: I||||L PLANTARADIO (I) j Door de radio hoorde ik dat de |j Planta-epidemie een „toenem.ende afname" E vertoonde. PLANTARADIO (II) En ook de schrikbarende mededeling, |j dat in de ziekenhuizen e „117 patiënten waren opgegeven" e LEVEN Het Parool heeft het over een standbeeld dat staat „op een levensgrote sokkel". E Dat wil dus zeggen: zo groot als een levende sokkel E Talarius ~- deze politieke uitzending onder regie stond van een dominee van de Zweedse staatskerk (elke partij brengt zijn eigen regisseur mee). De vorige Kamerverkiezingen werden beheerst door de pensioenkwestie. Daarme de had Erlander toen stellig de beste po sitie gekozen. De socialistische voorstel len voor het (aanvullende) pensioen voor werknemers waren eenvoudig, gemakke lijk te begrijpen, niet onredelijk. De so cialisten wisten er hun positie in de ka mer, die eigenlijk niet meer beantwoordde aan de stemming in den lande, door te behouden. Nu hebben de conservatie ven deze zaak, die al lang vin kannen en kruiken is, opnieuw naar voren ge schoven, tot groot verdriet van de libe ralen en de centrumpartij (boeren) en tot vreugde van de socialisten, die dezelfde handschoen van vier jaar geleden gaar ne opnieuw opnemen. De liberalen onder professor Ohlin en de centralisten onder Hedlund hebben zich tijdens de verkie zingscampagne verbonden en de kiezers toegezegd samen een burgerlijke regering te vormen als de overwinning hun is. Hed lund kwam opnieuw in het nieuws door zijn Finse geestverwant president Kekko nen te gaan feliciteren met diens zestig ste verjaardag evenals de Russische premier dus. Keurig netjes De verkiezingscampagne is opvallend netjes verlopen: geen onvertogen woord op de keurige reclameborden of uit de monden van kandidaten en verkiezingsre- denaars. De grappenmakers doen hun duit in het zakje: „Weet je wat een verkie zingsspreker is?". „Iemand die belooft, wat anderen moeten nakomen". De verwachting is, dat de centrumpar tij stemmen zal winnen. De misoogst dooi de regen in grote delen van Zweden ver oorzaakt, zal daar wel toe bijdragen. Of die winst ten koste van de regeringspar tij zal gaan is echter twijfelachtig. Eensgezind Over één ding, en dat is een goede zaak, is men het in Zweden steeds eens de kleine communistische partij buiten landse politiek: gewapende neutraliteit, versterking van de UNO, versterking van allerlei banden met Noorwegen, Denemar ken, IJsland en Finland. De vorige maal hebben de communisten stellig stemmen verloren door een bijzon der onhandige propaganda Zij hadden toen de gestyleerde landkaart van Zweden als achtergrond voor een leuze aangeplakt, maar de tekenaar had daarbij het grote eiland Gotland vergeten, zodat de spot ters konden uitroepen: „Zie eens, ze heb ben in gedachten Gotland al aan de Russen overgedaan". Niets is zo dodelijk in de politiek als belachelijk te zijn. Dat bleek prompt. Met uitzondering van premier Eyskens, die al enige tijd geleden in vertrouwen was genomen, was tot gistermorgen geen van de ministers op de hoogte van het grote geheim. Jarenlang heeft Europa, en in het bijzonder de boulevardpers, ge gonsd van geruchten over huwelijksplan nen van de Koning. Nauwelijks was de ene kandidate van het toneel verdwenen of er dook een nieuwe op, totdat enkele buitenlandse bladen ten slotte, uit louter wanhoop, berichten de wereld instuurden, dat Boudewijn van plan was zich in een klooster terug te trekken. Nog steeds is de romance trouwens met een waas van geheimzinnigheid omgeven. De chef van het koninklijke kabinet, de heer Lefebure en de woordvoerder van het hof, de heer Valkeneer, beantwoordden vrijwel alle vragen over de wijze, waar op de Belgische vorst met zijn verloofde kennis heeft gemaakt, ontwijkend. „De omstandigheden waaronder de koning Do na Fabiola heeft ontmoet zijn niet bekend en zullen naar ik geloof ook nooit, bekend worden," zei de heer Lefebure. Hij deel de mede, dat de Koning zelfs niet had geantwoord op een vraag van hem, wan neer hij zijn verloofde voor het eerst had ontmoet. In ieder geval staat het wel vast, dat zij elkaar al enige jaren kennen: de Ko ning heeft meermalen zijn vakantie in Spanje doorgebracht en omgekeerd is Do na Fabiola al meermalen in België gesig naleerd. Tot dusver kunnen maar weinig Belgen zich er op beroemen de jonge ver loofde, die gistermiddag om half een over de grens kwam, te hebben gezien. Het is nog niet bekend wanneer Koning Boude wijn haar aan het volk zal voorstellen. Dona Fabiola is gistermiddag trouwens pas, vergezeld door haar moeder en een van haar broers, op het kasteel Ciergnon, niet ver van de grotten van Han. aange komen. Op een persconferentie, die al spoedig ontaardde in een algemene wors teling om het bezit van de officiële foto's van Dona Fabiola zijn nog enkele bijzon derheden bekend gemaakt. „Spreekt ko ning Boudewijn Spaans?" was een van de vragen. „De koning heeft tijdens zijn va kantie van drie jaar geleden in Spanje voldoende kennis van deze taal opgedaan om zich erin te kunnen uitdrukken," was het antwoord. De verloofde van Koning Boudewijn is geboren op 11 juni 1928. Ofschoon ze niet uitgesproken sportief is, zwemt en tennist ze graag. Ze kreeg, evenals haar drie broers en drie zusters, een privé-oplei- ding in Frankrijk. Ze spreekt vloeiend Frans, Duits en Engels en leert thans Ne derlands. „Intelligent, serieus, schuchter, bescheiden en vriendelijk," zo luidt een van de beschrijvingen. Ze is zeer gods dienstig en sociaal voelend, hetgeen ook blijkt uit het feit dat zij lange tijd als verpleegster in een militair hospitaal werkte. Haar voorliefde gaat uit naar mu ziek en schilderkunst. „Wij hebben het ge heim zorgvuldig weten te bewaren," zei eerste minister Eyskens gisteren voldaan. Brussel kan over enkele maanden al groot toilet maken, want het huwelijk zal nog voor het eind van het jaar in de Bel gische hoofdstad worden voltrokken. Mis schien zal Dona Fabiola de Koning de volgende maand vergezellen bij zijn offi ciële bezoek aan Frankrijk. De ambassadeur van Spanje in ons land, de hertog van Baena heeft verklaard dat de familie van Dona Fabiola goed be vriend is met de Spaanse koninklijke fa milie. Haar familie bewoont een fraai huis in Madrid en staat als zeer gastvrij bekend. Telegram van Franco MADRID (UPI) Het Spaanse staats hoofd generaal Franco heeft in een tele gram aan Koning Boudewijn gezegd: „Uwe majesteit ontvange onze warmste wensen voor uw persoonlijk geluk en de bewijzen van de diepe voldoening waar mee het hele Spaanse volk, vereerd met het feit, dat uwe majesteit zijn keuze heeft laten vallen op een Spaanse van zulke uit zonderlijke gaven, nieuwe banden ziet ontstaan, die zojuist de traditionele be trekkingen van vriendschap en waarde ring versterkt hebben, die onze beide vol ken aan elkaar binden. weer op het paard zouden kunnen helpen. De resolutie van Tunesië en Ceylon, die tenslotte uit de bus kwam, was voor het Westen zeer aanvaardbaar. Zij wilde aan de Kongolezen zelf de oplossing van hun interne conflict overlaten en hun verder steun verlenen door de instelling van een fonds, dat beantwoordt aan de wensen van Hammarskjoeld. Van veel belang in de resolutie was dat er geen assistentie voor militaire doeleinden mag worden verleend, tenzij als deel van een actie van de UNO. De Russen waren het hier uiteraard niet mee eens, doch hun amendement om de laatstgenoemde clausule te schrappen kreeg alleen de stemmen van Rusland en Polen. De resolutie werd daarop in haar oorspronkelijke vorm aangenomen met slechts de genoemde twee landen tegen. Daar de Sovjet-Unie echter een der vijf permanente leden is betekende dit, dat de Sovjet-Unie haar veto had uitgesproken. De Russen hebben zich dus niet ontzien in te gaan tegen de resolutie die de in stemming had, niet alleer van negen raadsleden doch bovendien van een groot aantal Afro-Aziaten. Kennelijk is de Rus sen er alles aan gelegen door te kunnen gaan met hun unilaterale steun aan de partij in Kongo die hun het naaste is, dat wil zeggen: de partij, die volkomen met de Sovjet-Unie wil samenwerken. Aldus hoopt de Sovjet-Unie een kans te hebben zo veel mogelijk in Afrika te penetreren. Terstond maakte Zorin bekend dat de Sovjet-Unie op de agenda van de komen de assemblee als onderwerp zal plaatsen: „bedreiging van de politieke territoriale onafhankelijkheid van Kongo". Kennelijk hoopt de Sovjet-Unie Kroesj- tsjev zelf te doen optreden als de ster in een kolossale demonstratie in de assem blee. De Amerikanen zien zulk een strijd echter onbevreesd tegemoet en hopen in de assemblee de Afro-Aziaten in deze zeer belangrijke kwestie hun zijde te doen kie zen. Gezien het verloop der discussies in de Veiligheidsraad kunnen de Amerikanen inderdaad verwachten aanzienlijke steun te krijgen van de staten, die politiek ra ciaal nauw met Kongo zijn verbonden. Amerika heeft daarop een speciale zitting van de Assemblee voorgesteld omdat de Veiligheidsraad door het Russische veto niet tot actie heeft kunnen overgaan. Met 8 tegen 2 stemmen (Frankrijk ont hield zich van stemming) werd hiertoe be sloten. Deze vergadering zal vanavond om acht uur bijeenkomen. Zorin, de vertegenwoor diger van de Sovjet-Unie, noemde het non sens een speciale zitting over Kongo bij een te roepen, twee dagen vóórdat de nor male zitting begint. Hij betoogde dat Ame rika de nieuwe Afrikaanse staten wil uit sluiten van de discussie. Die nieuwe staten zullen namelijk wél deelnemen aan de nor male assemblee. Kroesjtsjev arriveert maandag te New- York. Hij zal dus niet kunnen optreden bij het begin van de speciale assemblee, doch daar zulk een beraadslaging in een vergadering van 82 leden dagen kan du ren, is het heel wel mogelijk dat Kroesj tsjev toch nog een stevige roebel in het zakje zal kunnen doen. ROME (UPI) Volgens het Italiaanse, in communistische zaken gespecialiseer de, nieuwsagentschap Continentale, heb ben afgezanten van de Kongolese premier Loemoemba „vrijwel" een overeenkomst met de Sovjet-Unie afgesloten voor geza menlijke exploitatie van het mijnwezen in Kongo, de kopermijnen in d afgescheiden provincie Katanga inbegrepen. Continentale verspreidde het bericht met Praag als bron. De afgezanten van Loemoemba hadden in de afgelopen we ken met de competente Russische orga nen in Moskou over gezamenlijke exploi tatie van Kongo's bodemschatten gespro ken, aldus Continentale. In ruil voor de faciliteiten, die zij van de Kongolezen zou ontvangen, zouden de Russen „voortgaan met het verstrekken van hulp aan Kongo in de vorm van fi nanciële leningen, wapens, vliegtuigen, radio-apparatuur en voertuigen". Op de raatótoel Klaarheid Sinds geruime tijd bereiken onze redactie klachten over het feit, dat de toestand in de nieuwe staat Kongo niet helder en be grijpelijk is. Onze redactie is ervan over tuigd, dat deze klacht volkomen gegrond is en het spijt haar ten zeerste, dat zij door een volkomen gebrek aan medewerking van de kant der Kongolezen niet in staat is geweest haar te voorkomen. Onze redactie hee't zich met een ernstig verwijt tot de Kongolese autoriteiten ge richt en hun erop gewezen, dat hun manier van doen tot dusver op geen enkele wijze rekening heeft gehouden met de verlan gens van het publiek Natuurlijk is dit ge brek ten dele te wijten aan het feit dat men in Kongo noo niet voldoende is inge speeld en zich enigszins onwennig voelt op het politieke toneel, maar aan de andere kant is daar toch duidelijk'maar raak ge gooid met de p?.' en heeft men er zich met een Jantje-van-Leiden afgemaakt. Men heeft zich in ieder geval onvoldoende ge realiseerd, dat men voor een groot pub\iek optrad, waardoor een dilettantisch en amateuristisch resultaat ontstond, dat een kranteredactie haa, lezers soms niet eens durfde voor te zetten. Onze klacht heeft, echter succes gehad. Van heden af is er een duidelijke verbete ring te constateren. Wij kunnen nu danook mededelen, dai men in Kongo met een ge heel nieuwe en goedgeoefende rolbezetting is begonnen. did het scenario drastisch is omgewerkt en dat een aantal verwarrende bijrollen eenvoudig is geschrapt. De nieuwe troep bestaat nu uit Hoeboelo, Soekobo, Satebabi Gado, Hoempa, Oehoe hoe, Moem, Boemkongo, Voetzoe, Koer- moko en Foejonghai, welke laatste naar men weet reeds in de- regering Hobonomo- ko een belangrijke rol speelde. Die rege ring Hobonomoko, waarin Knorotogo en Golobotame.no de drijvende krachten wa ren, was, zoals men zich zal herinneren, aan de macht gekomen door het aftreden van de regering Lofoto, die door het par lement werd gewipt nadat minister Domi- noto betrapt was op het stelen van een Edammer kaasje uit de ijskast van premier Oto. Premier Oio trok de volledige conse quenties en vluchtte omdat hij heel goed wist dat hij indertijd de regering Slotoma Kerdebruiene opzijgeschoven had onder het motief dat de premier daarvan, Slotoma Kerdebruiene namelijk een ijskast bezat terwijl zijn onderdanen niet eens een ge wone kast bezaten. Dit alles is gebeurd lang nadat Loe moemba en Knsavoeboe elkander hadden gekopsneld, wal men zich misschien nog zal herinneren omdat er een lang proces geweest is over de vraag wie van de twee was begonnen. Nu is dus het leger trouw aan Moem, althans tot vanmiddag vijf uur. In die tijd krijgt het kabinet Hoempa de gelegenheid Kongo tot een welvarende staat te maken. Wat een rust in een eertijds zo woelig gebied! R. Agteran Advertentie r AFGELOPEN I Zuurbranden en heftige oprispingen? AFGELOPEN I Deze speciaal bewerkte, onschadelijke maagtabletten heffen direct ai die narig heid op; ook dat nare zeurende-yermoei- ende gevoel in de maagstreek verdwijnt prompt en keert niet terug. U gaat met genoegen aan tafel en hebt weer lust h> het leven. Ventroletten brengen blijvende verbetering. Probeer direct een doosje Ventroletten prijs t 3.75of neem een radicaalkuur (gelijk aan vier doosjes) prijs f. 12.-. Verkrijgbaar bij alle apotheken en drogisten. ValkhofFs pharmaceutlsche fabriek Postbus 194 - Haarlem Verkoopkantoor: Fa H. ten Herkei N.V. Hilversum Gesloten De Verenigde Arabische Repu bliek heeft meegedeeld dat tot nader order alle wegen over de grens tussen Syrië en Jordanië gedeeltelijk zullen worden gesloten. Deze maatregel volgt op hardnekkige geruchten over Jordaan se troepenconcentraties aan de Syri sche grens. Het grensverkeer mag al leen geschieden over de officiële we gen. Hoop. In een brief aan de Japanse pre mier Ikeda heeft president Eisenhower de hoop uitgesproken, binnen afzienba re tijd alsnog een bezoek aan Japan te kunnen brengen. Ikeda heeft Eisenho wer opnieuw uitgenodigd met de me dedeling het uitstel in juni van Eisen howers bezoek te betreuren. Opzet. Vier achttienjarige werktuigkundi gen van de Britse marine zijn tot twee jaar gevangenisstraf en oneervol ont slag uit de militaire dienst veroordeeld wegens het opzettelijk beschadigen van de apparatuur van de torpedobootja- ger „Dainty". Regenval. Twee passen in de Zwitserse alpen zijn geblokkeerd ge -aakt door zware slagregens. De Malojapas tussen Zwitserland en Italië werd bij Vicoso- prona door tonnen stenen en aarde ver sperd en moest voor het verkeer wor den afgesloten, evenals de Furkapas tussen centraal-Zwitserland en de boven-Rhonevallei. Schot op de maan. In Washington ver luidt dat de Verenigde Staten binnen tien dagen in de beginperiode van de UNO-Assemblee een satelliet van ongeveer 18 ton in een baan rond de 'maan zullen pogen te brengen. De sa telliet zou op de basis Cape Canaveral met behulp van een Atlas-Able raket worden gelanceerd en „Pionier-6" wor den genoemd. De Amerikaanse lucht macht heeft vrijdag met succes een Atlasraket van Cape Canaveral naar een 8.000 km zuidelijker gelegen doel bij het eiland Ascension afgeschoten. Vrijgesteld. De regering van Ghana heeft een wijziging aangebracht in de bepa lingen op de verklaring tegen de apart heid, welke geëist wordt van elke rei ziger die, komend uit of gaand naar Zuid-Afrika, een luchthaven in Ghana aandoet. Zuidafrikaanse staatsburgers, die het vliegveld niet verlaten, zijn thans vrijgesteld van de verklaring wel ke van alle overige reizigers geëist wordt. Verdwenen. Twee jonge Amerikanen zijn verdwenen, terwijl zij een bezoek brachten aan Rusland, is door de echtge note van een van hen medegedeeld. Zijn vrouw heeft voor het laatst op 19 augustus een brief van haar man ge kregen. Bennett heeft aan de universi teit van Californië Russisch ^estudeerd. Pokken. De Wereldgezondheidsorganisatie in Genève heeft berichten ontvangen over de aanwezigheid van kleine pok- kenhaarden in Kongo. De routine-be handeling van melaatsen wordt door Kongolees personeel voortgezet maar in sommige gebieden verlaten melaat sen de inrichtingen en keren wegens voedselgebrek naar hun dorpen terug. De Wereldgezondheidsorganisatie heeft verder berichten ontvangen over toe neming van het aantal gevallen van malaria. Samenzwering. De Cubaanse autoriteiten hebben Miss Marjorie Lennox, een lid van de staf van de Amerikaanse am bassade in Havana die donderdag werd gearresteerd, vrijdag vrijgelaten. Zij wordt verdacht van spionage. Miss Lennox en een secretaris van 't Ameri kaanse consulaat in Havana moeten Cuba verlaten. Drie Amerikanen en een Italiaan die eveneens donderdag werden gearresteerd zullen in Cuba te rechtstaan. Waarschijnlijk worden ook zij verdacht van spionage. Verder zijn twaalf personen gearresteerd op be schuldiging van het beramen van een samenzwering tegen de regering.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3