Nederlandse Opera met opvoering van „Aida" Verrukkelijke avond met „Dona Diana Russische moeder en dochter in Hattum herenigd Voltooiing van restauratie van Frans Halsmuseum vergt 273.000,- Kerstkaart bracht uitkomst V.V.D.-houding tegen over het kabinet onveranderd Regen oorzaak van recordoogst van suikerbieten Onderwijs als investering ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1960 9 Winterprogramma van „Geloof en Wetenschap" Concertgebouworkest speelt „Milord" E. H. van der Beugel in I AT A-bestuur WEERZIEN NA 16 JAAR De politieke situatie Serie orgelconcerten in Concertgebouw Exportverlies verwacht van 35 miljoen Haagse gebouw voor Kun sten en Wetenschappen in nood Met een geheel nieuwe montering, onder regie van Wolf-Dicter Ludwig, die ook instond voor de innovatie van décors en costumes, werd vrijdagavond door de Ne derlandse Opera in de Stadsschouivburg te Amsterdam Verdi's „Aida" gegeven, als openingsvoorstelling van het seizoen. Wat in jaren niet gebeurd is bij de Nederlandse Opera: de vocale bezetting bestond, uitsluitend uit Nederlandse artiesten, en, naar aanleiding van het ziek worden van Josef Krips, die eerst aangezocht was om de muzikale leiding te nemen, zat nu ook een Nederlander Johannes den Hartog op de bok. Blijkens het ovationeel applaus op bepaalde momenten, gold het als een sensationele attractie, dat Hans Kaart de man met de fabelachtige stentorstem de Raóames-partij vertolkte. B. en W. van Haarlem verzoeken de gemeenteraad om ten behoeve van de vol tooiing van de restauratie en reorganisa tie van het Frans Halsmuseum een krediet van in totaal 273.000 beschikbaar te stellen. Voor een deel van dit bedrag 141.000,-) zullen onder meer de kabinetten van de noordelijke vleugel verbeterd en veran derd worden. Verder is het noodzakelijk in de 1616-zaal de lambrizering en de wandbespanning te vervangen door stuca- doorswerk. Op de nog beschikbare grond aan de noord-westzijde van het gebouw is vervolgens een aanbouw ontworpen van twee kabinetten en een gang. De zolder boven de zuidelijke vleugel dient voorts in gericht te worden als schilderijen-depot. Deze voorzieningen hebben alle betrekking op de restauratie en de reorganisatiewerk zaamheden. De voltoooiing daarvan bete kent tevens, dat het gehele plan gereed gekomen is, met uitzondering van de brandbeveiligingsmaatregelen. B. en W. stellen thans voor om deze maatregelen, waarmee 132.000,- is gemoeid, onmiddel lijk uit te voeren. Zo zullen tal van vloeren en zolderingen voorzien Worden van gewa pende beton-constructies, waarna het Frans Halsmuseum aan de eisen, die daaraan moeten worden gesteld, zal vol doen. heeft Wolf-Dieter Ludwig zich laten leiden door het decor der onderaardse crypte (laatste tafereel;, dat vooruit opgesteld, de basis werd van twee pittoreske toneel beelden op tamelijke hoogte. Doch feitelijk is dit alles bijzaak. Primair blijft de prach tige partituur van Verdi, die aan de ver tolkers en hiertoe behoren uiteraard voor geen gering gedeelte ook het koor en het orkest hoge troeven van lyriek, dra matiek, klankrafinnement en vocaliteit in de hand speelt. Uiteraard heelt de componist daarbij ge rekend op de „vonk", die de bezieling moet wekken en in stand houden en zo wel samenklank a's samenspel tot een evenwichtig en vast geheel moet binden. Eerlijk gezegd hebben wij van dit domine rend élan in de eerste twee acten betrek kelijk weinig waargenomen, wat niet wegneemt dat individuele prestaties, voor al van Gré Brouwenstijn, Anny Delorie en Arnold van Mol', niet ontbraken. Maar een ensemble zonder gelijkgerichtheid in tempo en klankkleur wilde het niet wor den behoudens in de tempelscène van het koor. In de tweede helft van de avond kwam het tot sterker binding met het or kest en dat beloofde een effectrijke finale van III; maar Theo Baylé en „Gré Brou- wenstein leken toch feitelijk niet opge wassen tegen het klankgeweld van Hans Kaart; of beter gezegd: deze laatste ver ijdelde de mogelijkheid om de musische geest in dat slottrio te laten zegevieren. Zal deze robusle zanger het ooit leren? Waar in de laarste acten de „vonk" ont stoken werd door Anny Delorie, kwam het tot momenten van hoogdramatische span ning en overtuigende Verdiaanse lyriek. Dat was groots en het werkte aanstekelijk. Samenvattend toonde deze première de gewone onzekerheden van een eerste sa mentreffen van een niet ingespeeld team. Maar desondanks hebben de Amsterdam mers gejuicht bij deze confrontatie met hun geliefde operahelden. Jos. de Klerk Het programma voor de komende maan den van de Stichting „Geloof en Weten schap" te Haarlem bevat weer een aan tal voordrachten, muziekuitvoeringen, to neel- en filmvoorstellingen. Zeventien bij eenkomsten staan op het programma. Ter inleiding deelt het bestuur mee, dat reeds geruime tijd gezocht wordt naar een mo gelijkheid om verandering te brengen in het bij het geven van toneelvoorstellingen gevolgd systeem. Aan het geven van be sloten voorstellingen kleven grote bezwa ren. Ook was het moeilijk enige maanden tevoren de keuze van een stuk te bepalen. In overleg en in samenwerking met de directeur van de Stadsschouwburg is een regeling tot stand gekomen om aan de bezwaren tegemoet te komen. Uit de dooi de grote gezelschappen te Haarlem te brengen stukken kiest het bestuur van Ge loof en Wetenschap eenmaal per maand een stuk, waarvan het meent dat er bij de contribuanten belangstelling voor zal bestaan; al naar gelang de belangstelling wordt de gehele zaal of een deel daarvan voor Geloof en Wetenschap gereserveerd. Vrijdag 30 september zal het seizoen worden geopend met een bijeenkomst in de tuinzaal van het Concertgebouw; prof. dr. C. A. Rijk zal spreken over „Het twee de Vaticaans concilie"; vrijdag 7 oktober zal de heer B. J. Bertina uit Amsterdam een inleiding houden over „De Nederland se film"; op woensdag 9 november geeft Henk van Eeuwijk in de Renessance-zaal van het Frans Halsmuseum een piano voordracht; op vrijdag 18 november houdt prof. dr. H. Schulte Nordholt uit Gronin gen een lezing over „Florence als begin van een nieuwe tijd"; op vrijdag 16 de cember spreekt ir. Edmond Nicolas uit Breda over „Wijn". Voor de eerste maanden van het vol gend jaar staan op het programma een lezing van mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskei-ken over „Jeanne d'Arc", een lezing van dr. A. Oldenhoff uit Leende over „automatisme van het zelfbedrog", de vertoning van de film „Nicht mehr fliehen", een lezing van prof. M. A. Beel over „Aspecten van het moderne Israël" en een lezing van dr. L. D. Brongersma, leider van de wetenschappelijke expeditie naar Nieuw-Guinea. Wegens zijn benoeming in Culemborg is pater dr. Mod. van Straaten O.E.S.A. af getreden als moderator; tot opvolger is benoemd pater fr. K. Notenboom o.f.m. (Van. onze Amsterdamse redacteur) Het concertgebouworkest te Amsterdam zal de komende weken het beroemd ge worden lied „Milord" instuderen en om nog even in dat genre te blijven tevens een aantal andere populaire melodieën waaronder Marina, Piove, Tom Pillibi Mack de Knife en Petite Fleur. Bernard Haitink zal voor deze gelegenheid de diri geerstok afstaan aan Dolf van der Linden Deze inbreuk op het klassieke repertoir zal plaatsvinden ten behoc-ve van een gra- mofoonplaat die volgende maand ter ge legenheid van de „Edison"-uitreiking (de prijs voor de beste prestatie op gramo- foonplaten) voor het eerst wordt georga niseerd. Aan de andere kant van deze 45- toerenplaat zal het befaamde orkest onder leiding van Bernard Haitink onder meer laten horen: Bizets „Farandole", de wals uit de serenade voor strijkorkest in opus 48 van Tsjaikowski, het voorspel tot de eerste acte van „La Traviata" en Ri chard Wagners voorspel tot de derde acte van „Lohengrin". Dit is de eerste maal dat het concertgebouworkest, lichte muziek op de plaat brengt. Het is ook de eerste maal dat Dolf van der Linden de musici dirigeert. De heer E. H. van der Beugel, plaats vervangend president-directeur van de K.L.M., is gisteren in de slotzitting van de te Kopenhagen gehouden jaarlijkse al gemene vergadering van de internationa le organisatie van burgerluchtvaartmaat schappijen, I.A.T.A., gekozen als lid van het „executive committee" van deze or ganisatie. De heer Van der Beugel werd gekozen in de plaats van de heer I. A Aler, president-directeur der K.L.M.. wan neer deze in mei van het volgende jaar de pensioengerechtigde leeftijd zal hebben bereikt. Het ligt in de bedoeling dat de heer Aler in mei 1961 als president-directeur der K.L.M. aftreedt. Hij zal dan zeven jaar deze functie hebben bekleed, in mei 1954 werd hij president-directeur als opvolger van dr. Albert Plesman die op oudejaars dag 1953 overleed. Toen de Nederlandse Comedie in juni van dit jaar tijdens het Holland Festival haar eerste vertoning gaf van Augustin Mo- reto's ,Dona Diana" (oorspronkelijke titel: „El desdén con el desdén"), is in ons blad uitvoerig geschreven over de aard van die zeventiende-eeuwse comedie en over de kwaliteiten van de opvoering. David Koning sprak toen van „een juweel van een voorstelling" van een „feestelijk werk". Het stuk,is nu in het gewone seizoenrepertoire van de Neder landse Comedie opgenomen en zo heeft men het gisteravond in de Haarlemse Stadsschouwburg kunnen zien. Daarbij heeft een opgetogen publiek duidelijk bevestigd, het volkomen eens te zijn met de lof, die stuk en opvoering in juni waren toege zwaaid. Men heeft genoten, van de eerste tonen van dr. Anthon van der Horst's nauwkeurig in stijl gehouden muziekje tot en met de slot-apotheose waartoe Wini Vesseur een weelde van kleurige kostuums had bijgedragen. Jammer genoeg hebben de zo zeer voldane toeschouwers een van de belangrijkse contribuanten tot dit succes niet recht streeks in hun applaus kunnen betrekken. Het zou immers niet zó vreemd zijn geweest als het op het eerste gezicht lijkt, wan neer er aan het slot „Auteur! Auteur!" zou zijn geroepen en als daarop natuurlijk niet de reeds lange morsdode Moreto maar wel de springlevende Dolf Verspoor voor het voetlicht zou zijn getreden Want Verspoor, die op het programma heel bescheiden als „vertaler" vermeld stond, heeft in dit geval veel meer gedaan dan alleen maar vertalen. Hij heeft het stof der eeuwen van Moreto's tekst verwijderd, hij heeft die tekst her schreven en her-dicht, maar zo dat er zelfs op de dichterlijkste momenten een pure toneeltaai te voorschijn komt, een taal die de spelers volop gelegenheid geeft er werkelijk mee te spelen en die het publiek even briljant als amusant in de oren klinkt. Daarmee heeft Verspoor een stellig wel beslissende bijdrage geleverd tot het succes van de avond, en bovendien een bij drage van eminent belang omdat bijgevolg dit succes niet uit sluitend hoefde te steunen op de aardige, maar voor ons niet meer zo heel nieuwe intrige, of op de kwaliteiten van de op voering, maar ook voor een groot deel gebaseerd was op datgene wat bij elke toneelvoorstelling de grondslag van het geheel moet zijn: het woord. Dolf Verspoor neeft met deze meesterlijke „ver taling" (als ik het dan zo noemen moet) bewezen, duidelijk te beseffen hoe elementair die functie van het woord als toneel element is; en bovendien heeft hij getoond, met dat woord te kunnen werken en te kunnen spelen als een ware duivels kunstenaar. Zijn tekst was bovendien in voortreffelijke handen, zowel bij de regisseur Han Bentz van den Berg als bij de spelers (Ellen Vogel, Ko van Dijk, Bentz van den Berg zelf, Mienke Sikkema, Rita Maréchal, Tom van Beek, Eli Blom, Paul Huf en Adelheid van der Most) die alle, van de grootste tot. de kleinste rol, uit stekend hun plaats in het ensemble vulden. Ellen Vogel slaagde er in, de in 't begin ietwat ongeloofwaardige Dona Diana naar mate de handeling zich ontwikkelde steeds fonkelender tot leven te brengen, tot zij aan het slot een waarlijk ontroerende „getemde feeks" van Spaansen bloede werd. Bentz van den Berg als acteur wist voortdurend te boeien, vooral door de ver rassende overgangen waaraan zijn rol zo rijk is (maar te wensen Ellen Vogel in de titelrol van „Dona Diana" en Ko van Dijk als haar secretaris Polilla. blijft, dat hij zich minder tot het publiek wendt als hij bedoelt, zijn medespelers toe te spreken; die ouderwetse methode past merkwaardigerwijze in 't geheel niet bij de stijl, waarin hij het stuk zelf heeft geregisseerd). Ko van Dijk brilleerde door de humor, de soepelheid, de vaardigheid en de vaart (op een kleine lapsus na) waarmee hij de hier tot secretaris gepromoveerde klassieke harlekijnsfiguur speelde. Maar nogmaals: ook de ver tolkers van de kleinere rollen droegen alle op zeer bevredigende wijze bij tot het vormen van een geheel, dat het publiek een zeldzaam verrukkelijke avond heeft bezorgd. Simon Koster Vele passagiers van het m.s. Maasdam waren donderdagavond in Le Havre ge tuige van het weerzien tussen de 61-jarige mevrouw Martha Klowtowska en haar dochter Haska Van der Linden-Klowtows ka. De hereniging vond vrijdagavond haar hoogtepunt bij de intocht in Hattum, waar moeder en dochter verwelkomd werden door duizenden belangstellenden en de drie kinderen van mevrouw Van der Lin den. Aan deze hereniging gaat een veel bewogen geschiedenis vooraf. Mevrouw Klowtowska en haar dochter woonden tij dens het uitbreken van de tweede wereld oorlog in de Oekraïne. Toen dit gebied in 1944 door de Duitsers bezet was, werden moeder en dochter naar Duitsland gede porteerd en te werk gesteld in respectie velijk Daubhausen en Kleef, waar zij landarbeid moesten verrichten. Na de ooi- log vluchtte de dochter naar Nederland waar zij na enige tijd trouwde met de heer Van der Liadén, die momenteel be roeps-rsargeant is bij de Koninklijke Land macht. Zowel moeder als dochter probeer de via het Rode Kruis iets over de ander te weten te komen, echter zonder resul taat. Toen mevrouw Klowtowska het adres van de voormalige werkgever van haar dochter te weten was gekomen schreef ze deze hereboer Thomas, die in middels burgemeester van Labeck was ge worden. Hij antwoordde haar dat haar (Van onze Haagse redacteur) De Tweede-Kamerfractie van de Volks partij voor Vrijheid en Democratie heeft vrijdagmiddag in Utrecht ten huize van mevrouw mr. J. M. Stof fels-Van Haaften vergaderd. Deze bijeenkomst, welke reeds ruim twee maanden geleden was belegd won uiteraard door de gespannen binnen landse situatie aan betekenis. Toch wil dit niet zeggen, dat er een vérstrekkende po litieke besluitvorming heeft plaatsgehad Men wil eerst de Troonrede en de Mil joenennota afwachten, waarna ter voorbe reiding van de algemene politieke be schouwingen in de Kamer een speciale fractiebijeenkomst wordt gehouden. De houding van de V.V.D. jegens het kabinet werd „onveranderd" genoemd, hetgeen critiek op sommige ministers niet uitsluit Er is uitvoerig gesproken over de door verwerping van de voetbaltoto door de Eer ste Kamer ontstane toestand. De mogelijk heid van een initiatiefvoorstel uit de Twee de Kamer, om alsnog tot een regeling van de toto te komen, werd wel onder ogen ge zien, maar zover wij hebben kunnen na gaan geeft men er in V.V.D.-kring de voorkeur aan af te wachten of de regering zelf maatregelen treft voor een voortzet ting van het vergunningenstelsel. Het is echter de vraag of minister Beerman, die zich op dat punt vrijwel radicaal afwijzend heeft uitgelaten, dat nog voor zijn rekening kan nemen. Terwijl de Kmerleden van de V.V.D. zich dus al druk bezig hielden met par lementaire werk, keerde de fractievoor zitter van de Katholieke Volkspartij in de Tweede Kamer, prof. Romme, na zijn va kantie in Overveen terug. Dat betekent, dat aan de vooravond van Prinsjesdag de Nederlandse politieke arena weer com pleet is en het spel kan beginnen. De serie avondconcerten die de stads- organisten Albert de Klerk en Piet Kee op het Cavaillé-Coll orgel in het Haarlemse Concertgebouw zullen geven, wordt don derdag 22 september geopend met een orgelconcert van Albert de Klerk. Op het programma staan werken van John Stan ley, Georg Böhm, Joh.Seb.Bach en Franz Liszt. De gebruikelijke pauze-concerten zullen dit seizoen, wegens gebrek aan voldoende belangstelling, achterwege blijven. Het volgend jaar zal men met de restauratie van het orgel in het Concertgebouw begin nen en men overweegt om, na afloop van deze restauratie, de pauzerconcerten weer in ere te herstellen. dochter niet meer leefde. Toen besloot Martha samen met haar nicht Xelia naar de Verenigde Staten te emigreren. Zij vestigde zich in Chicago, waar ze ging werken in een fabriek voor t.v.-toestellen. De eerste aanleiding tot de hereniging kwam toen een collega van de heer Van der Linden op diens verzoek tijdens een reis naar Duitsland in begin 1960 een be zoek bracht aan de voormalige werkgever van zijn vrouw. De heer Thomas stelde zich in verbinding met een boer bij wie Martha tot 1950 gewerkt had. Taal verleerd Deze bleek in het bezit te zijn van een kerstkaart die Martha hem in 1959 ge stuurd had. Zo kwam de familie Van der Linden aan het adres van mevrouw Klow towska en er werd direct een in het Duits gestelde brief naar Chicago geschreven. Het antwoord kwam spoedig daarna maar in de Oekraïnse taal die mevrouw Van der Linden niet meer machtig was. Door bemiddeling van een journalist werd het gezin in contact gebracht met de in Ne derland wonende Oekraïnse schrijfster Maria Palenka, die de brief voor hen ver taalde. Het'enige dat een hereniging nu nog in de weg stond was geldgebrek. Reisgeldactie Onder leiding van mevrouw J. Stalen burg van Swieten werd een spontane in zamelingsactie georganiseerd die ruim 1300 gulden opbracht. Van dit bedrag werd 1050 gulden door de Hattumse be volking opgebracht. Nu kon dus voor de overtocht van mevrouw Klowtowska ge zorgd worden. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling dat zij in Rotterdam van boord zou gaan, maar een landelijk blad zorgde ervoor dat de ontmoeting reeds in Le Ha vre plaatshad. Per auto werden moeder en dochter naar Hattum vervoerd waar ze in een hotel ontvangen werden met een serenade van de Hattumse harmonie. On der grote belangstelling boden haar drie kleinkinderen mevrouw Klowtowska bloe men en enkele geschenken aan. Ten slotte stapte de familie Van der Linden en me vrouw Klowtowska in een open rijtuig waarin zij een rijtoer door het dorp maak ten. Mevrouw Klowtowska zal ongeveer een half jaar bij haar dochter in Hattum blijven, daarna vertrekt zij weer naar Chi cago. De regen, die zo vertragend heeft ge werkt op het binnenhalen van de oogst, blijkt voor de suikerbieten gunstig te zijn geweest. Na de regenperiode bleken de bieten zelfs extra sterk te zijn gegroeid. Bij de grote oppervlakte, die dit jaar met bieten is beteeld, 92.500 ha., moet dan ook een record-opbrengst worden verwacht. Vermoedelijk is de totale oogst met 4500 miljoen kg te laag geschat. Wanneer straks de uitkomsten van ï'eeds gerooide percelen bekend worden, zal dit waar schijnlijk nog een 100 miljoen kg meer zijn. De fabrieken zullen uit deze bieten- stroom een hoeveelheid van 585 miljoen kg suiker kunnen produceren. Dit bete kent, dat in het komende jaar voor elke Nederlander een zak van ruim 50 kg sui ker ter beschikking staat. Het verbruik per hoofd van de Nederlandse bevolking van dit zoete produkt ligt ongeveer 10 kg lager. Het binnenland kan in de komende cam pagne te produceren suiker dus niet ge heel opnemen en men zal dan ook circa 110.000 ton moeten uitvoeren naar liet buitenland. Voor die uit te voeren suiker ontvangt men niet de prijs die in het bin nenland gemaakt kan worden. De export prijs ligt dertig gulden lager, daar gecon curreerd moet worden op de wereldsuiker markt. Er zal voor die 110.000 ton een ex portverlies geleden worden van rond 35 miljoen gulden. De teler van de bieten zal zijn aandeel in dit exportverlies dragen in de vorm van een lagere bietenprijs. Uitgesmeerd over de 4500 miljoen kg bieten kan deze verlaging, ruw gesteld, zeven gulden per 1000 kg bieten bedragen. De campagnes bij de verschillende fa brieken beginnen dit jaar zo vroeg moge lijk. Als eerste begint de suikerfabriek te Puttershoek. De meeste andere volgen kort daarop in dezelfde week. Overigens kreeg men het puikje van onze opera-mensen te horen en te zien: Gré van SwolBrouwenstijn als Aïda, Anny Delorie als Amneris, en dan de drie kapitale mannen van de f-sleutel, Arnold van Mill, Theo Baylé en Guus Hoekman, respectievelijk als Ramphis de opperpries ter, Amonastro de Ethiopische koning, en de Pharao van Egypte. Verder was er de medewerking van het Amsterdams Ballet, dat van het grote ballet in II, naar de cho reografie van Joyce Graeme een fraai symbolisch intermezzo maakte, waarin Maria Sylvaine, Chris Toorenbosch en Ben de Rochemont als solisten uitmuntten. De morendans in de tent van Amneris was minder gelukkig wegens de beperkte ruimte; maar waarom ook die tent? Als décorvernieuwing was dit volstrekt geen winst. Effectrijk was wel de tempelscene (2e tafereel) de combinatie koor en bal let mocht in opstelling en beweging een goede regievondst heten, althans zolang het toneel in een mystiek halfduister gehuld bleef, want toen uiteindelijk de beschil derde lappen ter zijde en in het fond zicht baar werden, was de bereikte sfeer een verdwenen illusie. Voor de opbouw van de drie laatste taferelen (de acten III en IV) Op een persconferentie in Den Haag heeft de president-commissaris van de N.V. Gebouw voor kunsten en wetenschap pen te Den Haag, mr. C. R. C. Wijcker- held Bisdom, een ernstige waarschuwing laten horen in verband met de toekomst van dit theater. „Wanneer de gemeente Den Haag ons niet helpt", zo zei hij, „kan er een ogenblik komen, waarin verdere exploitatie van het gebouw niet mogelijk meer zal zijn of redelijker wijze niet meer verantwoord moet worden geacht." Op het ogenblik is er op de exploitatie rekening een verlies van circa f 10.000. Alleen het allernoodzakelijkste onderhoud kan worden verricht. In tegenstelling tot de koninklijke schouwburg en andere grote theaters hier te lande ontvangt „het ge bouw" geen subsidie van overheidswege. Reeds in 1950 heeft de raad van bestuur zich tot de gemeente Den Haag gewend om financiële hulp. In 1956 besprak de Haagse gemeenteraad een voorstel voor een plan om het theater te verbouwen en te vernieuwen, waarbij men allereerst de totaal onvoldoende toneelaccomodatie op het oog had. Het plan zelf kwam in februa ri 1959 ter tafel en het zou een acht a negen miljoen gulden moeten gaan kosten. Er werd echter niets besloten. Ter inleiding van het veertiende cursus jaar van de Academie voor Voortgezet Economisch Onderwijs in Haarlem heeft de rector der academie dr. S. Elzinga vrij dagavond in de aula aan de Zijlvest ge sproken over „Onderwijs als investering van hogere orde." Dr. Ezinga haalde eerst cijfers aan die kenmerkend zijn voor de groei van enkele grote Nederlandse concerns in de laatste jaren. Unilever heeft tussen 1950 en 1959 ruim één miljard gulden geïn vesteerd. Philips in Eindhoven ontwikkel de zich in vijftig jaar tot een bedrijf met 190.000 werknemers over de gehele wereld. Wat is de rol van de mens in dit produktieproces? Zijn scheppende geest bepaalt de ontwikkeling en de groei van het bedrijfsleven. Dr.Elzinga was van me ning dat men op de scholen de leerlingen veel kennis heeft bijegbracht, maar dat weinigen geleerd hebben te denken. Het onderwijs wordt pas dan vruchtbaar wan neer de leerling geleerd heeft zelf te schep pen. De sociaal-economische ontwikkeling van het bedrijfsleven heeft tot gevolg dat het zwaartepunt steeds meer naar de hoofdarbeid wordt verlegd, aldus dr. El zinga. Kwam vroeger op de 90 handar beiders slechts één hoofdarbeider voor, thans bestaat ongeveer 25 percent van de werknemers uit hoofdarbeiders. In de Verenigde Staten is dit percentage zelfs nog hoger. In ons land onderkent men in groeiende mate het belang van een goede samenwerking tussen onderwijs en be drijfsleven. Naast de bron van kapitaals beleggingen is het onderwijs als investe ring van hogere orde voor het bedrijfsle ven even noodzakelijk. Voor een toekomst beeld verwees dr. Elzinga naar het boek „Landmarks of tomorrow" (Kengetal van morgen) van de Amerikaanse schrijver Peter Drucker.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9