Rusland isoleert zich in strijd tegen UNO-optreden in Kongo Kroesjtsjev in New York Kongolese troepen uit Katanga teruggetrokken HET WEER Mooie taptoe IJmuider Harmonie Prof. An.erna nam afscheid AFRIKANEN STEUNEN HAMMARSKJOELD Voor zijn aankomst werd al betoogd Zweedse socialisten zegevieren Samenwerking tussen KLM en SAS? Noodweer in Italië eist 30 levens Amerikaans vliegtuig verongelukt: 77 doden Moboetoe weerde zich Rustig weer Terugtocht bevolen In de krant van heden: Het woord is aan... Liberalen de grootste oppositiepartij Hillegommer nabij Zandvoort verdronken „BOUWPAKKETTEN" o.a. Watersnood aan de voet van de Alpen vee lYlUKmo wforeijoumu/i Zeventien inzittenden ernstig gewond MAANDAG 19 SEPTEMBER 1960 45e JAARGANG NUMMER 268 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEiN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 e., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directiei P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije NEW YORK en LEOPOLDSTAD, (AFP/Reuter). - Zestien Afrikaan se en Aziatische landen hebben zondagavond bij de noodzitting van de Algemene Vergadering van de UNO een ontwerp-resolutie ingediend, waarin secretaris-generaal Hammarskjoeld wordt verzocht „met kracht voort te gaan met het helpen van de centrale Kongolese regering bij het herstel en de handhaving van de orde in geheel Kongo" De resolutie die door Ghana is ingediend en zelfs door Guinea en de VAR gesteund wordt, is er opnieuw uitdrukkelijk op gericht alle hulp aan Kongo via de UNO te doen verlopen. Zij keert zich op dat punt regelrecht tegen de Russische activiteit in Kongo. Het heeft opzien gebaard, dat Rusland ondanks deze waarschuwing van hem goedgezinde landen nu reeds heeft aangekondigd, dat het „aan de Kongolese republiek alle steun en bijstand zal blijven geven". Dit wordt opgevat als een kennisgeving, dat Rusland de resolutie, óók als zij (met slechts zijn stem en die van zijn satellieten tegen) wordt aangenomen, zal blijven trotseren. Een ander blijk van Russische vastberadenheid inzake Kongo werd zaterdag ten toon gespreid door een functionaris van de uitgewezen Rus sische ambassade-staf in Leopoldstad, die staande op de trap van het vlieg tuig tot journalisten riep „wacht maar, wij komen nog wel terug In het ontwerp van de Afro-Aziatische resolutie in de UNO worden de eerder ge nomen besluiten van de Veiligheidsraad volledig onderschreven. Op alle Kongolezen wordt een beroep gedaan, eventueel met steun van Afrikaanse en Aziatische ver tegenwoordigers, te komen tot een spoe dige, vreedzame regeling van hun binnen landse conflicten. De regeringen van alle leden van de UNO worden dringend op geroepen, vrijwillig bij te dragen tot een UNO-fonds voor Kongo, onder toezicht van de volkerenorganisatie en in overleg met de centrale Kongolese regering te gebrui ken voor het herstel van de economie van het land. Voorts worden alle landen ver zocht, zich te onthouden van elke actie, die het herstel van orde en rust in de weg zou kunnen staan of de eenheid en onafhanke lijkheid van Kongo zou kunnen onder mijnen. Tevens wordt gevraagd geen wa pens te verschaffen of andere bijstand voor militaire doeleinden te verlenen, tenzij dit geschiedt op verzoek van de UNO. Ten slotte wordt alle landen verzocht, de reso luties van de Veiligheidsraad te aanvaar den en ten uitvoer te leggen. De ontwerp-resolutie is afkomstig van Ceylon, Ghana, Guinea, Indonesië, Irak, Jemen, Jordanië, Libanon, Liberia, Libië, Marokko, Nepal, Saoedi-Arabië, Soedan, Tuniesië en de V.A.R. De Sovjet-afgevaardigde liet onder de delegaties een verklaring van haar re gering circuleren, waarin het Kremlin on der meer zei, dat de Sovjet-Unie „alle steun en bijstand" aan de Kongolese republiek zal blijven geven. De tekst van deze verklaring was zondagochtend al door Tass bekendge maakt. Diplomatieke waarnemers in New York beschouwen haar als een waarschu wing, dat Moskou zijn eenzijdige hulp aan Kongo zal blijven verlenen, ook al zou de Algemene Vergadering er op staan, dat steun slechts via de UNO mag worden ge geven. Een aanhanger van Loemoemba heeft zondagochtend getracht stafchef Moboetoe te vermoorden in diens woning in kamp LeopoldlI. De officier Vital Pakasa, een zwager van Loemoemba's vice-pre- mier Antoine Gizenga, vroeg hem 's mor gens om een onderhoud. Toen Pakasa in burgerkleding arriveerde ging Mobutu hem aan de deur begroeten. „Pakasa haalde een machinepistool voor de dag en stond op het punt me dood te schieten, maar ik greep zijn pols en deed het wapen afwijken. Ik riep om de wacht en hield Pakasa vast tot de wacht hem kon overmeesteren", vertelde Moboetoe later aan een UPI-correspondent. De wacht om de villa nabij de ingang van het kamp werd verdrievoudigd. Moboetoe zeide voorts, dat hij had ge hoord, dat zaterdag een Noordafrikaanse diplomaat had gepoogd te bemiddelen tus sen Loemoemba en Kasavoeboe. „De po ging mislukte", beweerde Moboetoe. Zaterdag liet Moboetoe de ambassades van Rusland en Tsjechoslowakije sluiten en gaf de ambassadeurs en hun diploma tiek personeel bevel het land te verlagen. Een nieuw bewijs van zijn sterkte leverde hij zondagochtend door het parlement te verhinderen bijeen te komen. Zowel Loe moemba als Kasavoeboe trachtte de leden bijeen te krijgen. Loemoemba is zondagochtend uit deGui- nese ambassade opgedoken om de pers te kunnen vertellen dat hij de UNO had verzocht hem een vliegtuig tot zijn be schikking te stellen, opdat hij zich naar New York kon begeven om aan het de bat in de UNO deel te nemen. Voorts verzoekt hij de UNO om vliegtuigen om hem loyaal zijnde troepen uit Stanleystad naar Leopoldstad over te brengen. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en plaatselijk enige regen. In de komende nacht hier en daar mist. Weinig wind. Weinig ver andering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Zondagavond gaf Loemoemba een com muniqué voor de pers uit, waarin een ver zoening tussen hem en Kasavoeboe, en de ontbinding van de regering-Ileo be kend werd gemaakt. Dit communiqué werd onmiddellijk door Kasavoeboe tegen gesproken. „Het is volkomen vals", ver telde hij per telefoon aan U.P.I., „er is absoluut geen grond voor verzoening." Een van de leden van de verzoenings commissie van Afrikaanse staten, zeide dat inderdaad een akkoord was bereikt, onder auspiciën van Marokko, de V.A.R. en Ghana, en dat Kasavoeboe had toe gestemd. Volgens deze woordvoerder was ook overleg gepleegd met Moboetoe. Moboetoe heeft de Kongolese eenheden die in het noorden van Katanga staan, alsmede die in de „mijnstaat", zondag per radio bevolen zich terug te trekken. Functionarissen van de UNO en van de Katangese regering hebben dit bericht pag Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Fotoreportage verloving van Koning Boudewijn 3 Kunst 4 Agenda van IJmond en Haarlem 5 Uit stad en omgeving 5, 6 In de Vishal en op zee6' Feuilleton 7 Horen en Zien 7 Toch Is Het Zo7 Beeldverhalen 7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11, 12, 13 Uit nummer bestaat uit veertien pagina's zondagavond in Elizabethstad bevestigd. De patrouille van UNO-soldaten die naar Noord-Katanga was uitgezonden om de Kongolezen aan te manen terug te gaan, kwam op zijn basis terug met de mede deling dat de opdracht geheel geslaagd was. Bovendien hebben de officieren van de gendarmerie (Rijksmacht) in Katanga op verzoek van de UNO besloten hun man schappen niet dichter naar de grens met Kasai te sturen dan tot op 60 km. ten noorden van Kongolo. Op deze wijze blij ven zij buiten een strook ter weerszijden van de grens tussen Katanga en Kasai, die niemandsland wordt en waarin uitslui tend de patrouilles van de UNO solda ten uit de voormalige Mali-federatie toegelaten zullen worden. Niet alleen wordt hiermee de bedreiging van Katanga opgeheven, door de terug trekking van Loemoemba's troepen uit Kasai kan ook een einde komen aan de bloedige gevechten tussen de Kongolezen en de Baloeba, die aanhangers van Albert Kalondji zijn. In totaal zijn ongeveer 1100 Kongolese soldaten in het noorden van Ka- tanga gekomen en zij allen trekken zich thans terug, aldus verklaarde een UNO- woordvoerder. Deze Kongolezen waren (800 man) ten noordoosten en (300 man) ten noordwesten van Kongolo gekomen voor zij door Moboetoe teruggeroepen werden. Calvin Coolidge: Niemand heeft ooit, waar ook of wan neer ook, het recht te staken als de openbare veiligheid erdoor bedreigd zou worden. NEW YORK, (Reuter) De „Baltika" waarmee Kroesjtsjev naar New York reist is vanmorgen bij het lichtschip Ambrose voor de ingang van de haven van New York aangekomen. Douanebeambten en personeel van de immigratie-dienst gin gen aan boord voor het verrichten van formaliteiten. Een douane-officier ver klaarde dat het onderzoek „zeer nauwge zet zal zijn en enige tijd zal kosten". By het Stateneiland wierp de „Baltika" opnieuw het anker uit voor een onderzoek naar de gezondheidstoestand van de opva renden. Duizenden agenten stonden langs de oever van Manhattan en op de bruggen van Brooklyn en Manhattan geposteerd om de anticommunistische demonstranten in bedwang te houden. Op^de pier waar langs de „Baltika" aanlegde heeft de poli tie een post ingericht. De installaties op de onbruik geraakte pier zijn inderhaast ge deeltelijk hersteld en weggehaald, mede uit veiligheidsoverwegingen. De veiligheidsdienst van de UNO is van tweehonderd tot driehonderd versterkt. De komende tien dagen zal het gehele terrein rondom het UNO-hoofdkwartier worden afgezet. Demonstratie Voor het gebouw van de Russische UNO- delegatie in New York is het zondagavond tot gevechten gekomen tussen een twee duizend betogers, die met spandoeken pro testeerden tegen de komst van Kroesjtsjev, en de politie. Een aanzienlijke politie macht verhinderde dat de betogers tot het gebouw doordrongen. Daarop richtten de demonstranten, hoofdzakelijk Hongaarse vluchtelingen, een galg op, waaraan een pop bungelde die geleek op de Russische leider. President Eisenhower heeft een oproep tot het Amerikaanse volk gericht om de lei- Op het feestelijk verlichte Plein 1945 te IJmuiden heeft de IJmuider Har monie zaterdagavond een grote taptoe gehouden, die zeer veel belangstellen den trok. De harmonie gaf een keurige demonstratie weg, die menig applausje oogstte. Voor deze gelegenheid hadden de mannen van de IJmuider Harmonie zich in gala-uniform gestoken, com pleet met beremuts. 'ders van regeringen, die de Verenigde Staten vijandig gezind zijn, op kalme en redelijke wijze te ontvangen gedurende hun verblijf in New Yrok. „Een dergelijk ge drag van onze burgers zou een nieuwe demonstratie zijn van het Amerikaanse gevoel van verantwoordelijkheid", aldus de president. STOCKHOLM (Reuter-AFP) De so ciaal-democraten, die sinds 1932 in Zwe den vrijwel onafgebroken aan de macht zijn geweest, hebben bij de zondag gehou den verkiezingen de helft van de 232 zetels in de nieuwe Kamer gekregen. Zij boek ten een winst van vijf zetels. De conservatieve partij verloor negen van haar 45 zetels, waardoor de liberalen met 39 zetels de op een na grootste partij zijn geworden. Hun winst bedroeg een ze tel. De centrumpartij de voormalige agrarische partij verhoogde haar zetel aantal met drie tot 35. De communisten tenslotte gingen een zetel vooruit, waar door zij er nu zes hebben. Hoewel de sociaal-democraten van pre mier Erlander niet een absolute meerder heid hebben gekregen, beschikken zij toch, met steun van de communisten, die hun ook in het verleden hebben bijge staan, over een dergelijke meerderheid. In begrotingsaangelegenheden, waarover de twee kamers van het parlement zich gezamenlijk moeten uitspreken, kan Er lander op een duidelijke meerderheid re kenen, omdat zijn partij in de Senaat wel over een absolute meerderheid beschikt. (79 tegen 70 zetels) De conservatieve leider Hjalmarsson sprak van een verschuiving naar links, terwijl Erlander verklaarde, dat het Zweedse volk duidelijk heeft laten zien, dat het niet akkoord gaat met een' ver mindering van de sociale en culturele welvaartspolitiek. De grootste nederlaag werd echter niet door de conservatieven, maar door een elektronisch brein geleden, dat de Zweedse radio had gebruikt om spoedig tot be trouwbare voorspellingen omtrent de ze telverdediging te kunnen komen. Toen het apparaat de communisten een totaal van negentien zetels toedacht, werd men wat huiverig en ging over op de conventionele manier van tellen. Van de kiesgerechtigden heeft 81,7 per cent gestemd. In 1958 was het percentage 74,4. Het technische orgaan voor de lucht vaart „Aviation Daily" weet te melden dat de onderhandelingen tussen de K.L.M. en de Scandinavische luchtvaartmaatschappij S.A.S. over een nauwere samenwerking goede vorderingen maken. Het blad be richt dat in de herfst de een of andere po sitieve aankondiging te verwachten zou zijn. Zondagmiddag is de 35-jarige magazijn bediende F. L. Bultink uit Hillegom aan het stille strand ten zuiden van Zandvoort verdronken. Van het strand af zagen men sen hem in de golven verdwijnen. De Zandvoortse reddingsbrigade en de poli tie hebben vergeefs naar hem gezocht. Vanmorgen was he* stoffelijk overschot nog niet gevonden. Zaterdagmiddag heeft minister Toxo- peus de zitting van de Staten-Generaal gesloten. Met een gala-Berliner, be spannen met twee paarden, arriveert de minister op het Binnenhof. Advertentie if 2 dears kast hang leg 109.75 „90 E HOUTHAL" HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 ROME (Reuter-AFP-UPI) In het af gelopen weekeinde zijn in Midden- en Noord-Italië ten minste dertig personen om het leven gekomen door met overstro mingen gepaard gaande stormen. Deze overstromingen hebben zich in verscheide ne gebieden in het centrum der Italiaanse Alpen voorgedaan. Nabij Trento werd een gedeelte van de internationale spoorweg door de Brenner- pas onbruikbaar gemaakt. Honderden auto's zijn gestrand in Trento, Brescia, Bergamo en andere districten van Tren- tino en Lombardije. Het weg- en spoorverkeer over verschei dene passen in de Italiaanse Alpen is tot stilstand gekomen, terwijl huizen en brug gen onder het overstromingswater zijn be zweken. Op verschillende plaatsen werden de mensen door het water overvallen. In Case Longhe kwamen twaalf boeren om het le ven toen een schuur, waaruit zij vee red den, instortte. Twee boeren verdronken toen de brug waarop zij stonden bezweek. Op het meer van Iseo sloeg een reddings boot om en verdronk een man. Een kraan machinist kwam om het leven toen de storm die de regenval vergezelde, zijn kraan omver blies. Te Ledegolo zijn negen doden geteld. In Venetië moesten de wereldkampioen schappen paardrijden wegens regen en wateroverlast worden uitgesteld. Premier Amintore Fanfani kon uit Grosseto niet naar Rome terugkeren omdat de spoor wegverbinding uitgevallen was. Het water in het Como-meer staat 1,50 meter hoger dan normaal. Met helikopters en kleine boten wordt naar overlevenden gezocht in de overstroomde dalen van de Adige, Ad- da, Oglio en Serio, zij-rivieren van de Po. De Po is de afgelopen 24 uur een meter gestegen, maar er is nog geen melding gemaakt van ernstige schade. Zaterdagmiddag is, nadat minister To- xopeus de beide Kamers namens de Koningin de zitting van de Staten-generaal had gesloten, in het gebouw van de Eerste Kamer een ontvangst gehouden ter gele genheid van het afscheid van de nestor van de Senaat, prof. mr. A. Anema, uit Haaralem, die 39 jaren lid van de Eerste Kamer is geweest. Vele leden van de Eerste en Tweede Kamer verschenen ter receptie en ook een aantal oud-leden van beide colleges deed van hun belangstelling blijken. Met de minister-president, prof. De Quay, waren voorts aanwezig de ministers Klompé, mr. Toxopeus, mr. Cals, prof. Zijlstra, mr. Van Aartsen en mr. Marijnen en de staatssecretarissen Schmelzer, Van Hou ten, Bot, Scholten, De Jong en Roolvink. Verder waren er leden en oud-leden van de Raad van State en de president van de Hoge Raad. Tijdens de ontvangst heeft de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. Jonkman, een korte toespraak gehouden, waarin hij op merkte, dat prof. Anema de stellige wens had geuit, dat deze bijeenkomst „huiselijk en parlementair" zou verlopen. Hij had die wens te kennen gegeven, omdat hij bij zijn tachtigste verjaardag in 1952 is Advertentie BARTELJORISSTR.HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (SU KÖNiNGSPÈÉfN^AMSTËRDAH TËÜ 223596'A SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Prof. mr. Anema in gesprek met minister M. Klompé. gehuldigd en de toen gesproken woorden zijns inziens niet behoefden te worden her haald. Mr. Jonkman noemde prof. Anema een sieraad van de Eerste Kamer en stelde een dronk in op prof. Anema's ge zondheid, aan wie hij dank bracht voor wat hij heeft gedaan. Aan het slot der bijeenkomst heeft de scheidende senator een kort dankwoord gesproken. WASHINGTON (UPI) Een DC-6B die in charter vloog voor de Amerikaanse luchtmacht is zondag kort na de start van de vliegbasis Goeam in de Stille Oce aan in het oerwoud neergestort. Van de 94 inzittenden overleefden slechts zeven tien het ongeval. Het toestel was van het eiland Goeam onderweg naar het eiland Midway met zeventig militairen en 16 bur gers, alsmede een bemanning van acht koppen. Kort na de start van de vlieg basis op Goeam stortte het viermotorige verkeersvliegtuig neer in een woest ter rein. Helikopters van de basis brachten onmiddellijk artsen en andere helpers naar de plaats van het ongeval. De meeste overlevenden hebben ernstige verwondin gen opgelopen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1