ONRUST OP DE AUTOMARKT IN WEST-DUITSLAND Oordeel van Amerikanen over Nederlands bedrijfsleven De beurs 9 PINDAKAAS Cuba nationaliseert de Amerikaanse banken Renault Dauphine in prijs verlaagd 5 Zwarte Kippen bewaren... 2,46 BESPAREN De auto-industrie in de EEG Onderzoek naar dalingen der koersen in Italië Gevolg van U-2 incident? Amsterdams Hiltonhotel komt boven de grond EEG en internationale suikerovereenkomst Lening Gemeente Haarlem naar de beurs SCHEEPVAARTB^RICHTEN Nieuwe voorzitter van r.-k. middenstandsbond KLEINE WAGENS IN DE KNEL Tïlc Tfliêlan, Steeds meer kolen met minder arbeiders Tomaten-uitvoer naar België-Luxemburg Belangrijke steun voor de conjunctuur Meer aandacht nodig voor bedrijfswetenschappen Sovjet-Unie beperkt handel met Noorwegen Zeepfabrikanten begrijpen reactie textielhandel niet Tien miljoen 41/4 30- jarige obligaties Er komt^ een afzonderlijke sectie voor het bouwbedrijf Sportfonds inplaats van toto gevraagd MAANDAG 19 SEPTEMBER 1960 (Van onze correspondent) BONN. Er is de laatste dagen duldelyke onrast merkbaar op de Westduitse auto markt, ondanks het feit dat voor het eerst in de Duitse autogeschiedenis er een jaar lijkse produktie van 2 miljoen wagens te verwachten valt. De onrust vloeit voort» uit de snelle verandering van de structuur van de auto-afzet waarbij de kleine wagens in de knel dreigen te komen. Dit kwam dezer dagen ook tot uiting by twee bekende fabrieken van niet eens zo kleine wagens: de Lloyd Motoren Werke G.m.b.H. te Bremen, behorende tot de Borgwardgroep, en de Hans Glas G.m.b.H. te Dingolfing. De eerste fabriek maakt onder meer de Arabella-auto (0,9 liter) die het blijkbaar niet met succes heeft kunnen opnemen tegen de D.K.W.-junior en de B.M Wr-600. Hoewel er in de eerste zes maanden van dit jaar 24.000 Arabella's in West-Duitsland konden worden afgezet tegen 30.800 D.K.W.-juniors en 15.500 B.M.W.'s-600 kon Borgward de concurrentiestrijd niet meer met zijn prijs van 5.250 mark volhouden. Hij verhoogde de Arabella-prijs met 240 mark. Tegenover de prijs van de D.K.W.- junior (4.950 mark), de B.M.W.-600 (4.760 mark) en de Volkswagen exportmodel (4.600 mark) staat de Arabella thans op de zo uitgebreide Westduitse markt van niet al te kleine wagens bepaald in een zeer ongunstige positie. Borgward moest dan ook niet minder dan 900 man ontslaan en zijn Arabella-produk- tie van 250 tot 70 stuks per dag inkorten. Ongeveer hetzelfde lot is Hans Glas, de fabrikant van de Goggomobil, besehoren. Hij heeft voor 600 van zijn 4.200 arbeiders een verkorte werkweek moeten invoeren en de produktie moeten verlagen van 200 tot 150 wagens per dag. „Grote vier" Daar tegenover staan de prachtige afzet- cijfers van fabrieken als Volkswagen, O.K.W., B.M.W. en vooral van de wagens met een motor groter dan één liter: Ford met zijn Taunus 12, Opel met zijn nieuwe Rekords, en Mercedes. Men rekent dit jaar :n totaal op een Westduitse autoproduktie van 2 miljoen wagens, waarvan 1,7 mil- ■oen personenwagens. Volkswagen zal het volgende jaar alleen al één miljoen auto's produceren. Opel wil dan de 450.000 halen. Ford hoopt in 1961 een grote expansie mee Advertentie is rijk aan vitaminen, een bron van kracht en gezondheid; de fijnste pindakaas komt van Het aantal ondergrondse arbeiders in dc steenkolenmijnen van de landen der Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal (EGKS) beweegt zich sedert 1958 in ge durig dalende lyn, doch de arbeidspres tatie van de mijnwerkers stijgt navenant, zo blijkt uit de jongste officiële statistieken van de Europese Gemeenschappen. In juni 1958 telden de steenkolenmijnen in Nederland. België, Frankrijk, West- Duitsland en Italië in totaal 654.500 onder grondse arbeiders tegen 546.400 in juni van dit jaar: de arbeidsprestatie steeg daaren tegen van gemiddeld 1.591 kg per man en per dienst in juni 1958 tot 1.388 kg in jun' 1960. In Nederland is het aantal onder grondse arbeiders in de steenkolenmijnen gedaald van 31.500 in 1958 tot 28.700 nu. De produktie steeg in Nederland van 1.550 tot 1.740 kg per man en per dienst. Het hoog ste gemiddelde per man en per dienst wordt bereikt in het bekken van Lotharin gen (Frankrijk) namelijk 2.584 kg. Het laagste produktiecijfer in de gemeenschap bereikt het Belgische zuidelijke mijnbek- ken, 1.318 kg. Be Cubaanse regering heeft zaterdag- "~raen de Amerikaanse ambassadeur in Tavana reisbeperkingen opgelegd en drie \merikaanse banken genaast. Volgens de ^'ubaanse minister van Buitenlandse Zaken was dit een tegenmaatregel tegen de reis beperkingen die premier Castro zün opge- 'egd tijdens zyn bezoek aan New York. In een nota werd de Amerikaanse am bassadeur Philip Bonsai ervan op de hoog te gesteld, dat hij tijdens het bezoek van Castro aan New York zich slechts op mag houden in zijn ambtswoning, de ambassade en de route tussen deze beide plaatsen. De First National City Bank van New- York, de Chase Manhattan Bank en de Bank van Boston zijn door Cuba in beslag genomen. Deze maatregel is waarschijnlijk een tegenzet tegen de actie die tegen de luchtvaartmaatschappij Cubana Airlines is ondernomen door een Amerikaanse firma in Miami, die beslag liet leggen op alle be zittingen van de maatschappij in Amerika wegens een schuld van 237.900 dollar. Hierbij was inbegrepen een vliegtuig dat met passagiers op de luchthaven Idle- wild was geland. In verband met de prijsstijging voor 'omaten op de Belgische en Luxemburgse virkt, hebben de autoriteiten van deze •oden besloten de invoer van tomaten uit Tie E.E.G.-landen met ingang van 17 sep- ember weer toe te staan. Dat houdt in dat ~r dan ook voor Nederland geen beperken de bepalingen meer zullen zijn bij de tomatenuitvoer naar deze landen. Toen de Belgisch-Luxemburgse grens voor tomaten werd gesloten, gold dit niet voor Nederland, maar wel trad toen voor ens land een minimumprijjregeling in orking. De aanvoeren van tomaten op de N-derlandse veilingen zijn 'hans niet bij- ader groot. De vraag is behoorlijk en de -••^ is hierdoor opgelopen tot 60 a 65 cent vó voor de goede kwaliteiten. Enge- «•- Wos' Duitsland zijn de voornaam St afnemers. te maken met zijn nieuwe model met Ame rikaanse compactcarvorm en een 1,7 liter motor, waarvoor hij over twee weken een grootse reclame-actie in geheel West- Europa zal beginnen. Bij deze fabrieken, die dus in goede doen zijn, gaat het om bedrijven die auto's ma ken met een motor tussen 1 en 2-liter-ci- linderinhoud, welke thans reeds bijna 80 percent van de totale Westduitse afzet uitmaakt. De gemiddelde Westduitse auto mobilist schijnt genoeg te hebben van de lilliput-wagentjes met een motor kleiner dan 0,5 liter, hij wil een auto van tenminste de grootte van een Volkswagen en een D.K.W.-junior (0,5-1 liter). Men voorziet dan ook het einde van de zogenaamde „kleinwagen", die 't slachtoffer van de roep om meer comfort dreigt te worden. Dat betekent dat de slag op de Westduitse auto markt in dc nabije toekomst een zaak wordt van de „grote vier": Volkswagen, Opel, Ford en Daimler-Benz (die Mercedes en D.K.W.-auto's bouwt). De Renault-directie te Parys heeft beslo ten ook voor de Nederlandse markt de Dauphine en Gordini in prys te verlagen. Sinds 17 september 1960 kost de Dau phine 5250. Het zogenoemde export model met verchroomde sierlijsten rond voor- en achterruit en een sierbies over de flanken 100 meer. De prijs van de Renault Gordini. de snellere versie van de Dauphine, voorzien van een motor die ruim tien pk meer levert en een vier-ver- snellingsbak. is van 6560 op 6200 ge bracht. Renault Nederland leverde in de eerste helft van 1960 6023 automobielen, waarvan 5414 Dauphines. Gedurende dezelfde pe riode in 1959 werden door Renault 4097 automobielen verkocht, waarvan 3448 Dau phines, hetgeen dus betekent, dat Renault dit jaar bijna 48 percent meer wagens op de markt bracht en dat de Dauphine-ver- koop in Nederland met 57 percent is toe genomen. Renault staat met de Dauphine op de derde plaats op de ranglijst van in Neder land meest verkochte automobielen Advertentie Blykcns een studie van het Verband der Automobil-Industrie (V.D.A.), die ver schenen is onder de titel „De Automobiel industrie in de Europese Economische Ge meenschap 1960" is voor de auto-industrie in de E.E.G. de snel toenemende vraag naar personenwagens de belangrijkste sti mulans geweest. De produktie van personenwagens in de Gemeenschap nam verleden jaar met onge veer 450.000 stuks of met 17 percent toe tot in totaal 3.071.300. De grootste styging viel waar te nemen in Italië, waar de produk tie met 26 percent vermeerderde en waar het aandeel in de produktie van personen wagens in de E.E.G. tot 14 percent steeg. Ondanks een vergroting van de Duitse produktie met 15 percent, liep het Duitse aandeel in de produktie van de E.E.G. terug van 50 tot 49 percent. In Frankrijk nam de produktie toe met 15 percent, maar het aandeel in de totale produktie van de Gemeenschap bleef onveranderd op 37 percent. De algemene economische bloei in alle landen van de Gemeenschap vormde de basis voor deze ontwikkeling en de auto industrie bleek in de E.E.G. een belang rijke steun te zijn voor de conjunctuur. De produktie van de automobielindustrie nam in totaal met 15,5 percent toe, dat is aan zienlijk meer dan de toeneming van 7.3 percent bij de algemene produktie. Voor ongeveer veertig percent van haar produktie van personenauto's is de auto mobielindustrie van de E.E.G. aangewezen op de afzetmogelijkheden op de markten in derde landen. In de studie wordt ,het daarom noodzakelijk genoemd er door middel van een passende douane- en han delspolitiek zorg voor te dragen dat de traditionele handelsbetrekkingen met de andere gebieden worden gehandhaafd. In dit verband vormt de verdere ontwikkeling van de uitvoer van auto's naar de landen van de Europese Vrijhandels Associatie, de Verenigde Staten en Canada een vraag stuk. In het gebied van de Kleine Vrijhan delszone werden 304.200 personenwagens verkocht gedurende 1959, of 29 percent van de afzet in dit gebied, welke in totaal 1.052.100 personenautos' bedroeg. De ove rige 747.900 wagens waren bijna uitsluitend van Britse en Zweedse oorsprong. De Bondsrepubliek nam het grootste deel van de in verhouding grote uitvoer naar de E.V.A.-landen voor haar rekening.' Spaaroverschot in augustus I960 De maand augustus heeft voor de plaatselijke spaarbanken wederom gunstige resultaten opge leverd. Er werd 138 miljoen gestort en 104.8 miljoen terugbetaald, zodat het spaaroverschot i 33.2 miljoen bedraagt (juli 22.1 miljoen, aug. 1959 I 27.9 miljoen), hetgeen meer is dan ooit te voren in deze maand is geregistreerd, aldus deelt de Nederlandse Spaarbankbond mede. In een rapport over een onderzoek dat, naar het N.I.V.E. mededeelt, dezer dagen is gepubliceerd, stelt de Amerikaanse managementadviscur, John B. Shallen- berger, in het algemeen dat er drie bijna universele zwakheden van managers zijn te constateren, en wel onderschatting van de waarde der menselijke betrekkingen, het nemen van beslissingen op basis van intuïtie en te sterk gecentraliseerde orga nisaties. Deze tekortkomingen ontstaan gewoonlijk door onwetendheid, onverschil ligheid of een zekere mate van minachting ten opzichte van de verworvenheden der bedrijfswetenschappen. Het rapport was een onderdeel van een onderzoek dat in opdracht van het' „Comi té International de 1' Organisation Scien- tifique" (C.I.O.S.), waarbij zogenaamde managementinstituten zoals het Neder lands Instituut voor Efficiency uit ver scheidene landen zijn aangesloten, in zes tig landen is gedaan naar de toepassing van wetenschappelijke methoden bij de bedrijfsvoering. Dit onderzoek is geleid door de Amerikaanse managementsadvi- seur John B. Shallenberger. Wat Nederland betreft is Shallenberger onder meer van mening dat er een brede kloof bestaat tussen bedrijfsleven en hoger onderwijs, ondanks het feit dat verschei dene bedrijffunctionarissen lector zijn of een buitengewone leerstoel bezetten. Men is er zich volgens de rapporteur, in vele bedrijven in Nederland van bewust dat men te weinig weet van organisatiestruc tuur en -technieken. Voorts zijn ook de vraagstukken van groei, van Euromarkt en voorgaande confrontatie met buiten landse management-technieken evenzoveel stimulansen voor Nederlandse onderne mers om zich op het gebied der weten schappelijke bedrijfsvoering meer te gaan oriënteren. Op de effectenbeurzen in Italië zijn vrij dag plotselinge koersdalingen geregistreerd, die tot 20% bedroegen. Volgens bepaalde dagbladen zou de hoofdcommissaris van politie te Rome opdracht hebben gekre gen een onderzoek naar de dalingen op deze „zwarte vrijdag" in te stellen en hen, die er voor verantwoordelijk waren, op te sporen. Het schijnt, dat de koersdalin gen veroorzaakt zijn door zekere „indis creties" inzake op handen zijnde regerings maatregelen ter afremming van de stij ging van de koersen. Er zouden tientallen berichten gezonden zijn aan makelaars en wisselagenten, die grote ongerustheid bij de kleine aandeelhouders te weeg hebben gebracht. Zo daalde de notering van de aandelc-n van een grote Italiaanse verze keringsmaatschappij, die op 13 september 137.000 bedroeg, op 14 september tot 131.000, terwijl aandelen Montecatini op dezelfde data van 6.855 tot 6.190 daalden. Aan deze behoefte wordt tegemoet ge komen door conferenties en cursussen van verscheidene instituten en verenigingen. De onderzoeker acht toch een belangrijke lacune aanwezig in het ontbreken van „management" als academisch leervak in de programma's van universiteiten. Het Nederlandse bedrijfsleven is zich in het algemeen sterk bewust van de nood zaak in de pas te blijven bij de interna tionale economische ontwikkeling. Daar door staat men open voor technieken en methoden van wetenschappelijke bedrijfs beleid die het nuttig effect der economi sche inspanning kunnen vergroten. Verschillende Noorse firma's die zaken doen met Russische importbureaus heb ben de laatste tyd te horen gekregen dat er in de Sovjet-Unie geen belangstelling meer bestaat voor hun produkten. Men vermoedt dat de Sovjet-Unie haar han delsverkeer met Noorwegen sterk zal ver minderen, wellicht geheel zal stopzetten. Het incident met de U-2, waar ook een Noors vliegveld by ter sprake kwam, wordt beschouwd als de oorzaak hiervan en men verwacht daarom dat ook de Rus sische handel met Turkye er de terugslag van zal ondervinden. Deze veronderstellingen hebben vrees gezaaid onder de Noorse zakenlieden. De visserij zou de grootste terugslag onder vinden van een Russisch embargo, vooral als ook de communistische landen hun handel met Noorwegen zouden gaan ver minderen. Men ziet de toestand zo donker in dat men al heeft uitgerekend dat de vissers aan de westkust van Noorwegen hun netten wel kunnen opbergen als er geen vis en visprodukten meer naar de Sovjet-Unie en zijn satellieten worden uitgevoerd. In het eerste kwartaal van dit jaar had de uitvoer van Noorse vis naar Rusland een waarde van 22.173.000 kronen, terwijl aan visprodukten voor 23.417.000 kronen werd uitgevoerd. De totale Noorse export over die periode bedroeg 58.773.000 kronen. Noorwegen voert uit de Sovjet- Unie hoofdzakelijk graan in, met een waarde van 28.598.000 kronen in dezelfde periode, en voorts oliën (14.094.000) en auto's (1.025.000 kronen). (Van onze Amsterdamse redacteur) Een jaar nadat bulldozers de tuinaanleg in het grote plantsoen halverwege de Apollolaan in Amsterdam vernielden, is de eerste mijlpaal in de bouw van het Hilton hotel bereikt. Het grondwerk en de kelders zijn gereed. Op donderdag 29 september zal burgemeester Van Hall de eerste steen leggen. De hoge schuttingen rond het 170 meter lange en 125 meter brede werkterrein heb ben tot dusverre aan het oog van de voor ganger onttrokken wat 't ingenieursbureau voor bouwnijverheid uit Oegstgeest, dat het hotel „naakt" voor 7,8 miljoen gulden zal opleveren, aan grondwerk heeft gedaan. Slechts een 45 meter hoge kraan een der grootste van Nederland was er het bewijs van dat achter die schuttingen hard werd gewerkt. Er moesten 671 betonnen palen worden geheid voordat kon worden begonnen aan de enorme betonnen kelder ruimten. Onder het hoofdgebouw zijn de kelderruimten zelfs in twee verdiepingen aangebracht, waardoor de diepte op ruim zes meter beneden het waterpeil is ge komen. Na 29 september zullen de Am sterdammers het hotel langzaam boven de schuttingen zien oprijzen. In maart 1962 zal het elf verdiepingen hoge gebouw ge reed zijn om ruim 550 gasten te ontvangen. Met 279 kamers en 450 man personeel zal het Amsterdamse Hiltonhotel het grootste horecabedrijf van ons land worden. Met uitzondering van de hoeksuites zullen alle kamers gelijk zijn, namelijk *3,80 bij 4,50 meter plus een badkamer van 2,02 bij 2,40 meter. De ruimten op de begane grond en op de eerste etage zijn bestemd voor het grote restaurant, de „Halve Maan-bar", de „New Amsterdam Grill" en de patisserie. Er komt ook een balzaal voor 450 personen. De derde tot en met de elfde verdieping vormen het eigenlijke hotel. Op de hoeken van iedere etage komen suites voor gasten die naast de slaap- en badvertrekken ook de beschikking willen hebben over een zit kamer van 6.50 bij 4,50 meter. Overwogen wordt nog een daktuin aan te leggen. In de kelderruimten, die thans gereed zijn, komen linnen- en waskamers, kleed kamers voor artiesten die in de zalen op treden, speciale kamers voor de berging van stoelen en serviesgoed, kelders voor wijnen en levensmiddelen, vertrekken voor het personeel, een reparatieruimte en een cafetaria waar het personeel kan eten. Russen helpen Nepal Sovjet-ingenieurs hebben een waterkrachtcen trale ontworpen, welke bij Panauti aan de Rosi- rivicr in Nepal zal worden gebouwd, aldus het Sovjet nieuwsagentschap Tass. De centrale vaït onder een overeenkomst voor technische hulp. welke in 1959 door Rusland cn Nepal is onder tekend. De Russen zullen ook helpen bi.i de bouw van een suikerraffinaderij en een tabaksverwer- kende industrie. De cadeau-oorlog De Nederlandse Vereniging van Zeep fabrikanten heeft in een communiqué ver klaard, dat de reclameacties, waarin by de aankoop van zeepprodukten cadeaux wor den verstrekt, en waartegen de textiel- dctaillisten bezwaren hebben geuit, geen inbreuk maken op de wet op het cadeau stelsel. De actie van de textieldetailhandel wekt verwondering, aldus het communiqué, om dat in een rapport van een commissie van het hoofdbedrijfschap detailhandel is ge concludeerd dat de omzetderving voor de textielhandel als gevolg van de genoemde reclame-acties, waarbij textielgoederen worden verstrekt, te verwaarlozen is. Ook de suggestie dat de prijzen van zeep en wasmiddelen door afschaffing van hel cadeaustelsel kunnen worden verlaagd, wijst de vereniging af. Gesteld wordt dat de prijzen van de wasmiddelen in Neder land lager liggen dan in de overige West- europese landen, ongeacht of daar wel of niet van het cadeaustelsel gebruik wordt gemaakt. i De Executieve Commissie van de Euro pese Economische Gemeenschap acht het, gezien de omstandigheden, mogelijk dat vertegenwoordigers van de Gemeenschap de komende bijeenkomsten van de inter nationale suikerraad als waarnemers kun nen bijwonen. Deze omstandigheden zijn namelyk, dat Duitsland op de vierde bij eenkomst van de internationele suiker- raad (in november vorig jaar) een onoffi cieel verzoek om toelating van de E.E.G. als waarnemer heeft ingediend. Tot deze aanvraag was door de perma nente vertegenwoordigers van de zes E.E.G.-landen in Brussel besloten, zo ver klaart de E.E.G.-Executieve Commissie in antwoord op vragen die de Nederlandse afgevaardigde in het Europese Parlement ir. H. Vredeling (P. v. d. A.) had gesteld. In antwoord op een vraag over de ge volgen van de politieke ontwikkelingen op Cuba voor de internationale suikerhandel verklaart de commissie tenslotte, dat op de bijeenkomst van de Internationale Sui kerraad in juli in Londen aan Cuba de verzekering is gegeven dat het buiten het basisuvtvoerquotum dat in de internatio nale suikerovereenkomst is vastgesteld, nog 700.000 ton suiker zal mogen leveren. Op 26 september zal ter beurze van Am sterdam worden geïntroduceerd en de ver handeling beginnen van nominaal 10 mil joen 4/ percent 30-jarige obligaties der lening 1960, in stukken van nominaal f 1000 aan toonder, ten laste van de gemeente Haarlem. De lening is aflosbaar, aanvangende 15 augustus 1961 in 30 nagenoeg gelijke jaarlijkse termijnen, door uitloting a pari. Vervroegde gehele of gedeeltelijke aflossing is uitsluitend toegestaan op 15 augustus van elk jaar, voor het eerst op 15 augustus 1970. Extra aflossingen in de jaren 1970 tot en met 1974 kunnen slechts geschieden a IOIV2 percent en daarna a 101 percent. De op brengst van de lening zal worden bestemd voor consolidatie van vlottende schuld, als mede voor financiering van kapitaalsuit gaven. De lening wordt geïntroduceerd door de firma F. Staal te Amsterdam en Bankiers kantoor Staal Co. n.v. te 's-Gravenhage. Uiteraard kent deze introductie geen emissiekoers daar de lening reeds onder hands geplaatst is. hetgeen voor de ge meente Haarlem bepaalde voordelen met zich bracht. Algenib 18 te Suez. Amstelkroon 17 v. Durban n. Singapore. Albireo 18 te Port Sudan. Ainsteilaan 19 te Fremantle. Amerskerk 18 te Le Havre verwacht. Artemis 17 320 111. z.w. Fayal n. Amsterdam. Aalsdijk 17 v. Halifax n. New York. Aardijk 17 v. Terneuzen n. Antwerpen. Abida 17 v. Baiboa n. Sint Vincent. Acmaea 17 te Olivia. Adrastus 17 60 m. n Kp. Guardafui n. Penang. Alblasserdijk 17 v. Antwerpen n. Houston. .Tea 18 v. Monrovia n. Takoraöi. Aldabi 19 te Las Palmas. Algorab 13 te Santos. Alkaid 18 te Antwerpen. Almkerk 16 v. Beira n. Porto Amelia. Alwaki 17 v. Rangoon n. Cochin. Amstcldijk 17 v. Antwerpen n. Le Havre. A instelhoek 17 130 m. z.o. Muskate n. B. Mashur. Arendskerk 17 v. Marseille n. Genua. /u'eas 18 v, Callao n. Matarani. Averdijk 18 te Kaapstad. Baarn 18 v. Hambur n. Antwerpen. Banda pass. 17 Ceylon n. Madras. Batjan 18 v. Beyrouth te Port Said. Bennekom 18 te Willemstad. Boissevain 17 v. Kobe n. Okinawa. Bonita 17 v. Charleston, 19 te New York verw. Breda 17 v. Punta Cardon n. Ciudad Bolivar. Bantam 18 te Khorramshar. Billilon 17 v. Chimaguete te Zamboanga. Baarn 19 te Antwerpen. Caiamares 19 te Golf Ito. Callcx Amsterdam 17 v. L. Marques n. Rastanura. Caltex Arnhem 19 te Sidon. Calt. Gorinchem 17 v. Fredericia n. Bruns)D.koog. Caltex Gorinchem 17 v Fredericia n. Brunsbüttel. Caltex Leiden 17 40 m. z.z.o. L. Quoin n. Sngap. Congokust 17 ten anker Grandbassa v. Freetown. Caltex The Hague 18 te Vlissingen. Caltex Rotterdam 17 ten anker Suez Camitia 17 v Stanlow n. Rotterdam. Carrillo 17 v. Puerto Barrios. 18 te Cortez. Cartago 19 te Los Angeles verwacht. Ceres 17 te Bremen. Charis 17 v. Curasao n. Tampa. Cities Service Valley Forge 18 te Rio de Janeiro. Congokust 17 ten anker Grand Bassa. Daphnis 16 te Curacao n. New Orleans. Diloma 19 te Tripoli. Dcngedijk 17 v. Hamburg, 18 te Antwerpen. Ec.i 17 te Malaga. Esso Nederland 17 v. Port Said n. Farwley. Fiavizo 18 te Santa Cruz de Tenerife. Friesland SSM 17 v. Immingham n. Kindby. Garoet 17 v. Genua, 23 te Avonmouth verwacht. Gaasterkerk 17 v. Hongkong n. Singapore. Gooiland 19 te Stockton. Grootekerk 17 v. Chinkiang n. Shanghai. Guineekust 17 ten anker Burutu. Hersilia 17 v. Antiqua n. Charleston. Hecuba 17 825 m. 11.0. Fort de France (bestemm.). Holland 17 v. Wilmington n. United Kingdom. Holendrecht 17 580 m n.o. Belem n. Rio de Jan. Kosicia 17 200 m. n.w. Fort Aleza n. Buen. Aires. Kenia pass. 19 eiland Masira n. Bahrein. Keizerswaard 17 500 m. w. Finisterre n. Harburg. Koratia 17 290 m. z.w. Bermuda n. Boston. Geeststar 17 v. Portsmouth n. Preston. Giaveland 19 te Recife. Hector 17 te Rotterdam n. Bremen. Heelsum 18 v. Londen n. Lagos. Heemskerk 18 te Aden. Helena 19 v. Pt. Au Prince n. Cantiago de Cuba. Helicon 18 v. Bridgetown 11. La Guaira. Jagersfontein 18 v. Southampton n. Antwerpen. Java 18 v. New YÖrk n. Genua. Johannes Frans re v. Chaneral n. Balboa. Kaap Hoorn 17 v. Punta Cardon n Montevideo. Komperdijk 18 te Antwerpen. Karachi 18 te Manokwari. Karsik 17 v. Beira n. Melbourne. Ktrmia 18 te Larkollen. Krebsia 18 v. Suez n. Aden. Kalydon 16 v. Sydney n. Singapore. Kertosono 18 te Genua. Laga 17 v. Haukipudas n. Barton. Leersum 17 v. Barrydocks n. Birkenhead. Limburg 17 v. Basrah n. Rastanura. Leiderkerk 17 28 m. n. Berlcnga eil. n. Marseille. Liberty Bell 17 125 m. n.n.w. Port Sudan n. Mena. Lawak 17 v. Lissabon n. New York. Leeuwarden 19 te Puerto Limon verwacht. Leiderkerk 17 dwars Burlings. Leto 17 op Lake Superior n. Montreal. Liberiakust 17 v. Hamburg n. Amsterdam. Mariekerk 18 te Genua. Maron 18 te Puerto Cabello. Meerdrecht pass. 18 Kp. Finisterre. Meliskerk 18 te Bremen. Mitra 17 225 m. n.o. Martinique n. Curacao. Moordrecht 17 16 m. z.w. Gibraltar n. Swansea. Madisonlloyd 17 v. Kobe, 18 te Yokohama. Mentor 17 180 m. o.n.o. Malta n. Antwerpen. Naess Commander 20 te Suez verwacht. Nestor 17 v. Hamburg n. Bremen. Nias 17 150 m. o. Sabang n. Colombo. Neder-Elbe 17 v. Cristobal n. Gulfport. Nestor, 18 v. Bremen n. Amsterdam. Ommcnkerk 18 te East-London. Oranje Nassau 16 te Amsterdam n. West-Indië. Orestes 18 v. Puerto Barrios n. Jacmel (Haiti). Osiris 17 te Rotterdam n. Amsterdam. Overijsel 18 te Genua. Oldekcrk 17 te Bremen. Oostkerk 18 v. Aden n. Port Said. Pendrecht 17 360 m. w.n.w. S. Thome n. Le Havre. Prins Fred. Hendrik 17 v. Newcastle n. Le Havre. Pr. Willem III 17 680 m. w. Valencia n. Montreal. Parkhaven pass 17 Bonavista n. Rio de Janeiro. Philippia 17 in Suezkanaal n. Suez. Prins Alexander 17 te Port Alfred. Purmerend 17 in Golf van Oman. Papendrecht 17 400 m. z.w. Azoren n. Novorossisk Pr. der Nederl. 17 180 m. n. Cristobal n. Kingston. Peperkust 17 v. Antwerpen n. Amsterdam. Pericles 19 te Buena Ventura verwacht. Philine 18 te Thameshaven Poseidon 18 v. Aruba. 19 et Curacao. Prins der Nederl. 17 v. Pto. Limon n. Kingston. Prinses Irene 17 v. Montreal n. Plymouth. Prins Johan Willem Friso 18 te Bremen. Provenierssingel 18 te Kaapstad. Pygmalion 17 te Antwerpen n. Rotterdam. Reza Shah The Great 18 v. Whitegate n. Banlas. Rossum 17 v. Aruba n. Portland. Roebiah 18 te Madras. Rempang 17 ten anker rede Beira. Rempang 17 ton anker rede Beira. Saloum 17 v. Duinkerken n. Rotterdam. Socrates 17 470 m. z.w. Landsend n. Bremen. Stad Breda pass. 17 Finisterre n. Las Palmas. Stad Rotterdam 17 v. Melilla n. Rotterdam. Stanvac Alor 20 te Jesselton verw. v. S'gerong Stanv. D.iirak 17 v. Buatan. 18 te Tj Uban verw. Stanvac Pendopo 18 te Tj. Priok v Sungeigcrong. Stanvac Sunda 18 te Sungeigerong. Stanvac Talang Akar 18 te Port Swettenham. Straat van Diemen 17 v P. Elisabeth n. Kaapstad. Sumatra 15 v. Longvieuw n. Los Angeles. Stad Amsterdam pass. 19 Ouessant n. Calais. Steven 18 v. Ceuta n. Belfast. Scherpendrecht pass. 17 Gibraltar n. Novorossisk Sommelsdijk 17 260 m. o. Kp. Race n. New York. Stad Gouda 18 836 m. z.z.o. Kp. Verd. eil. naar Sint Vincent. Stad Maassluis 17 250 m. z.z.w. L. Palm. n. IJmuid. Steenwijk 18 te Montreal verwacht. Straat Bali 18 te Rio Grande do Sul verwacht. Solon 17 te Dordrecht n. Bremen. Steenwijk 18 te Montreal. Stentor 18 v. Alexandrië n. Beyrouth. Straat Bali 18 te Rio Grande do Sul. Straat Rio 18 v. Singapore n. Hongkong. Straat Singapore 18 te Beira. Straat Torres 17 ten anker Monrovia. Tamo 17 v. Hamburg n. Rotterdam. Tiiluwah 17 v. Nagoya 11. Yokohama. Tjiluwah 17 v. Nagoya n. Yokohama. Tahama 18 te Isle of Grain. Telamon 18 v. Petit Goave n. Santiago de Cuba. Themis 17 v. New Orleans n. La Guaira. Tiba 18 te Buenos Aires. Tjitarum 17 v. Kaapstad n. Port Harcourt. Towa 18 te Santos. Triton 19 et Grenada. Van Riebeek 19 te Aden. Westertoren 18 v. Turku n. Amsterdam. Van Heemskerk 18 te Lourenco Marques verw. Var, Spilbergen 17 te East-London. Van Spilbergen 17 te East-London. Van Waerwijck 20 te Manilla verwacht Vlieland 17 137 m. z.w. F. Noronha n. B. Aires. Waterman 17 565 m. n.w. Azoren n. Rotterdam. Wonosari 17 v. Las Palmas n. Kaapstad. Woltersum 19 v. Brownsville. 20 te Lake Charles. Willemstad 17 1200 m. n.o. Dominica n. Madeira. Woensdrecht 17 23 m. z.z.o. Messina n. Banias. Westland 17 v Rosario. 18 te Montevideo. IJssel 18 v. Algiers n. Alexandrië. Zeeland 17 te Port Said. Zuiderkruis 19 dwars Thursday eil. n. Surabaja- Zonnekerk 19 rede Port Said. Zuiderkerk 17 v. Antwerpen n. Amsterdam. Zwijndrecht 18 v Vlissingen n. Rio de Janeiro. KLEINE VAART Atcetas 18 10 m. n. Sicilië n. Gibraltar. Ank T 17 20 m. o. Bramon n. Mantyluoto. Ardeas 17 te Leixous v. Santander. Atlas 16 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Eljo 16 dwars Pateniemi n. Shoreham. Flevo 16 v. Amsterdam n. Odense. Julia Mary 17 8 m. w. Downsing n. Rotterdam. Helvetia S 18 dwars eil. Vierge v. Gent n. Algiers Manto 17 te Cuxhaven n. Amsterdam. Midas 16 v. Valencia n. Cartagena. Nero 16 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Phidias 17 45 m. 11. Kreta n. Tel Aviv. Schippersgracht 17 Brunswick gepass. n. A'dam Strabo 17 30 m. z. Wight n. Amsterdam. Twee Gebroeders 13 v. Kotka te Lübeck. De Nederlandse Katholieke Midden standsbond heeft tijdens een buitengewone bondsvergadering in Utrecht afscheid ge nomen van de heer J. A. Koops, die ruim 25 jaar voorzitter is geweest en daarvóór reeds vijf jaar in het bestuur van de bond zitting had. In een afscheidsrede, waarin hij persoonlijke zowel als bondsherinne- ringen ophaalde, zei de heer Koops, dat hij zijn taak, die zijn levensdoel is gewor den, om gezondheidsredenen moet neer leggen. „Het besluit om af te treden heb ik in 1959 al genomen", zei hij, „het heeft dus niets te maken met de brief van het episcopaat over de structuur van de ka tholieke vakbeweging". Overigens was hij van oordeel dat de brief van de bisschop pen in de eerste plaats gericht was aan de werknemersorganisaties. Die zullen, naar hij verwachtte, nog wel jaren moeten stu deren voordat zij iets aan hun structuur kunnen vqranderen. Voordat de verkiezing van een nieuwe voorzitter aan de orde werd gesteld, zei de heer J. P. A. Nelissen, voorzitter van de katholieke Aannemers- en Bouwvak- patroonsbond en van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, dat zijn organisatie de kan didatuur van de heer J. B. H. Hurkmans voor de voorzittersfunctie wilde steunen. Hij deelde mede, dat de vertegen woordigers van de bouwsector in de N.R.K.M. besloten hebben, een afzon derlijke sectie te vormen. In deze sectie sluiten zich de organisaties van smeden, en schilders aaneen, die tezamen 30 per cent van het ledental van de N.R.K.M. om vatten. „Wij stellen de eis", aldus de heer Nelis sen, „dat het N.R.K.M.-bestuur op korte termijn de mogelijkheden beziet om drie leden van de sectie bouwbedrijf in het hoofdbestuur en een daarvan in het dage lijks bestuur op te nemen. De N.R.K.M., die een voorstander is van de vorming van de nieuwe sectie, bereidt reeds een statutenwijziging voor die de voorgestelde wijzigingen mogelijk moet maken. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. B. H. Hurkmans tot voorzitter gekozen. Hij benoemde de heer Koops tot erevoor zitter. Eén van de andere aftredende be stuursleden, de heer C. de Jong, werd be- neomd tot erelid. De Christelijke Nationale Unie heeft zo deelt zij mede telegrafisch op de mi nister-president en de ministerraad een beroep gedaan om gezien de afwijzing en betwisting van het toto-wetsontwerp in de Eerste Kamer „niet langer de pri maire overheidstaak van recht- en wets handhaving ten aanzien van de Loterijwet te blijven verzuimen, doch gelijktijdig op korte termijn een Noodwet Sportvoorzie- ning te willen voorbereiden, waardoor de financiering van de sportverenigingen als tot dusverre door de toto-actie werd mogelijk gemaakt niet gestagneerd zou worden". Voorts wordt verzocht de pro testants christelijke, rooms-katholieke en neutfale sportorganisaties in gelijke mate evenals ten aanzien van het onderwijs in de subsidie van deze noodvoorzie ning te doen delen en een dekking voor deze sportsubsidie uit dit nationale sport fonds „zo nodig te vinden in een tijdelijke verhoging van de belasting op sigaretten, gedistilleerd en mogelijke andere luxe za ken." VOORBEURS VAN HEDEN Slot A.K.U. 483—495 480 Kon. Olie121.10—122 120.80 Philips 1160—1179 1157 Unilever 803814 805 Hoogovens 863 Vorige slotkoers Amsterd. Bank 430 Ned. Handel Mij. 300 Rotterd. Bank 340 Twentsche Bank. 308 A.K.U. 498 Albert Heijn 488 590 Billiton Mij II 438 Bols 590 Bührmann Papier 506 Deli Mij f 175. Dordtsche Olie 594 Fokker 415 Heineken's 737 Hoogenbosch Sch. 295 Hoogovens 873 H.V.A 150 4 640 450 K.L.M f 105.80 Kon. Ned. Zout 988 Kon. Olie f 123.— Müller Nat. Bezit 416!^ Nederl. Ford 605 Ned. Gist- en Sp. 460 Ned. Kabelfabr. 616 Philips Gem. Bez. 1171 Philips Pref 319% A'dam Rubber 111% Sikkens Groep 920 Stokvis R.S. 280 Thomassen Dr. 700 Unilever 812 Van Berkel's Pat. 360 Van Gelder Pap. 320 Van Ter Heem 365 Ver. Machinefabr. 248 Wessanen 345 Wilton Fijenoord 205 Zwanenberg-Org. 825 215.50 Robeco 238.— Unitas f4 81.— Ver. 3ezit v 1894 f 131.— H.A.L 149 K.N.S.M 190 N. Scheepv. Unie 150 Ommeren v. 290 Stoomv. Mij. Ned. 167 Anaconda 49 Kennecott Copper 78 Vx Aluminium Ltd... 32 Bethlehem Steel 42 U.S Steel 75 Republic Steel 57*4 American Motors 22H General Motors.. 43'% Cities Service.... 43 Shell Oil 66% Gedane noteringen. (Verstrekt "loor de Amsterdamsohe Rank).

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9