Pelagische trawl bedreigt drijf net visser ij ernstig D-mosselen zijn van de baan, minimum voor vleesgewicht de^Uaei? AGENDA VORSTELIJK GESCHENK Defensie van West-Europa eist verdergaande integratie KOOPJE VAN DE WEEK 2. Havenberichten Haarlem Nederlandse trawlervloot verandert Bulb-steven vermindert golfweerstand Schepen van de toekomst Aanmeldingsformulier Elegant voorstel adviescommissie Wasmachines - Centrifuges V elseti'IJmuiden Beverwijk 'ü®PANNEN Goede prestaties van DKV Uit de leeszaal Veiling Gastricum: geen interesse in rammenas Commissie van Assemblee der WEU bijeen Vrouwen bespreken adoptie DINSDAG 2 0 SEPTEMBER 1960 5 Wanneer het bestuur van het produktschap voor vis en visprodukten donderdag 22 september weer bijeenkomt in Den Haag, zal er niet meer behoeven te worden gesproken over D-mosselen. De aanvallen, die eerst door enkele bestuursleden en daarna door de Commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, zijn gedaan op de „erwtjes", hebben blijkbaar hun doel niet gemist. Men heeft in de mosseladviescommissie de wijste partij gekozen en de benaming D-mossei overboord gegooid. Het is echter niet alleen een formele kwestie geworden. Want hoewel men ook nu weer voorstelt een mossel met een wat kleinere schelp- grootte op de markt te brengen, indien een grote vraag daartoe mocht gaan dwin gen, zegt men er uitdrukkelijk bij, dat het vleesgewicht dan zodanig moet zijn, dat de Nederlandse reputatie als export land geen schade wordt aangedaan. Men zat mét twee problemen: de Zeeuw se mosselen waren groot genoeg, maar ze hadden onvoldoende vleesgewicht. Om hiervoor een oplossing te vinden bracht men het vleesgewicht van de C-mosselen terug van 20 op 19 kilo per 100 kilo. Daarnaast zat men met de mosselen met een kleinere schelp. Deze zullen nu (en wel op speciale bestelling) leverbaar zijn, als zij 20 kilo vlees per 100 kilo bevat ten. De twee soorten zullen respectieve lijk C 1- en C-soort worden genoemd. De prijs voor beide soorten wordt 11,85 per 100 kilo. Het voorstel wordt, zoals gezegd, don derdag behandeld. Er zal wel meer waar dering bestaan voor dit voorstel dan voor dat van de vorige maal, waarin men een lans brak voor de D-mosselen. Voor de samenstelling van een nieuwe adviescommissie voor het oesterbedrijf hebben de verschillende verenigingen en organisaties de volgende voordrachten opgemaakt: Vebo: J. H. Bal, Tholen, C. Sinke, Yerseke; Vervoex: L. Mieras, Yerseke, P. J. A. Verwijs, Yerseke; P. K. Baaij, Bergen op Zoom; Alg. Bond Mercurius: Tholen; Zeeuwse Oester: M. J. Nolet, Yerseke; Oesterbelangen: J. v. Dort, J. H. ter Horst, Amsterdam; Chr. Be- Advertentie VERKOOP - REPARATIE De grootste keuze en de beste service Het aloude en bekende adres Velserduinweg 173 - Telefoon 4402 KOOPT BIJ DE VAKMAN DINSDAG 20 SEPTEMBER Thalia, 20 uur: ,,'s Nachts kwam de duivel". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30 uur. Sint Josefhuis, Bajaerdstraat, 14,30 uur: Bejaardenfilmmiddag. WOENSDAG 21 SEPTEMBER Tha'lia, 20 uur; ,,'s Nachts kwam de duivel". Rex, 20 uur: „Het meisje van de Veen- hoeve". DINSDAG 20 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Faja Lobbi" en „Prijs de zee". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Straf- bataljon 999". WOENSDAG 21 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Faja Lobbi" en „Prijs de zee". Concertgebouw: Vandaag 20.15 uur: eert N.Ph.O. t.g.v. gouden jubileum van het Genootschap van Nederlandse Compo nisten. BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur: „Wolven in de schaapskooi", 14 jaar. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur echter vandaag 20 uur: „De brui den van Dracula", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 19 en 21.15 uur: „Mijn beste vijand", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag en woensdag 14, 19 en 21.15 uur: „De courtisane van Jeruzalem", 18 jaar. Donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „De witte non," 14 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „De zondebok", 14 jaar. Woensdag 14.30 en 20.15 uur en donderdag 20.15 uur: „Mon oncle", alle leeftijden. Rembrandt: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur: „Katja", 14 jaar. Roxy: Vandaag en woensdag 14.30, 19 en 21.15 uur en donderdagmiddag 14.30 „Dreigende heuvels", 14 jaar. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 uur: „Hirosjima mon amour", 18 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 uur: „The beat generation", 18 jaar. Woensdag 14.30 uur: „Turf in je ransel", alle leeftijden. Woensdag en donderdag 20 uur: .Ongewenst huwelijk", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Tot 10 oktober Unesco-expositie van reprodukties naar aquarellen „Watercolours". Dagelijks 10- 17 uur, zondags 13-17 uur. Museum Het Huis van Looy (Kamper laan): Tot 16 oktober expositie van gra fiek en tekeningen van Willem Nijs. Da gelijks 10-12.30 en 13.30-17- uur, -zondags 14-17 uur. Vishal: Tot 25 september affiche-expos- tie „Frankrijk in beeld", Dagelijks van 14- 17 uur en 19.30-22 uur; zondags 14-17 uur. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1) Tot 1 oktober expositie van dieren teke ningen van Ruth Fischer. Dagelijks van 10-22 uur. Kunstzaak „De Ark" (Nieuw Heiligland 1-3): Tot 24 september Ere-expositie J. C. Mets. Dagelijks van 9-17 uur en tevens op maandag, woensdag en vrijdag van 18-20 uur. Bloemenheuvel (Overveen): Tot 26 sep tember expositie van schilderijen, tekenin gen, aquarellen en grafiek van Dick Went- zel. Dagelijks van 10-17 uur, zondags van 14-17 uur. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 16 septem ber). drijfsgroepen Centrale: P. Broeksma; Ned. Chr. Beambtenbond': A. C. Rensen, Utrecht. Een groothandelaar heeft aan het pro duktschap gevraagd om onverwaterde mos selen naar een bepaalde afzetmarkt in het buitenland te mogen verzenden, waar belangstelling voor dit produkt bestaat. De mosseladviescommissie is hier tegen en het dagelijks bestuur adviseert dan ook tot afwijzing. Men meent, dat door de export van onverwaterde nosselen de naam van het Nederlandse produkt wordt aangetast. Advertentie vlekvrij door en door duurzaam moderne vormgeving hygiënisch GERO-specialist G A L E II IJ I LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 „Als men kan bereiken, dat er met grote snelheid met een pelagische trawl kan worden gevist, zou men daardoor de drijfnetvisserij kunnen laten verdwijnen. De haringscholen zwemmen vaak 25 vaam of meer onder water en zo laag komt het drijfnet niet. Een zwevend trawlnet kan de scholen dan echter wel wegvangen". Dit zei de adjuct-inspecteur der vis serijen, de heer P. A. de Boer uit Den Haag, zaterdag tijdens de studie dagen over de zeevisserij in Oostende. Hij hield daar een uitvoerig betoog over de proeven die men met het Nederlands onderzoekingsvaartuig „Willem Beukelsz" uit IJmuiden heeft genomen om pelagische netten te beproeven. Door middel van „uptrusters", bollen met een rand, die op een hoed lijken, kan men de bovenkant van het net omhoog houden. Behalve als elevators kan men deze up trusters ook als „depressors" gebruiken, door ze met zand te vullen, waardoor ze de grondpees van het net omlaag houden. De opening van het net kan daardoor in verticale zin zo groot mogelijk worden ge maakt. De scheerborden zorgen voor de horizontale opening. Een groter probleem is de snelheid waar mee kan worden gevist. De Duitse pro fessor Von Brandt meent, dat een mini mumsnelheid van 3'/2 mijl voor haring is vereist. Is de snelheid minder dan zwemt de vis gewoon mee. Vijf mijl. zal echter wel weer te vlug zijn. Met een knoop- loos net is dit wel te bereiken, maar er gaat dan een resonantie in het net op treden, die de vis afschrikt. Bovendien is er een punt, waar het net dicht wordt getrokken. Zekerheid omtrent de juiste snelheid heeft men dan ook niet. Het pro bleem is vooral moeilijk omdat men geen proeven in een bassin kan nemen. Een bas sin van 40 meter breed en 40 meter diep is niet mogelijk. Kikvorsmannen kun nen bij de gebruikte snelheden ook niet helpen, en zodoende moet de praktijk al les leren. Bij het vissen met een pelagisch net is dan ook een netsonde vereist, die de stand van het net controleert en de vangst kan schatten. Men veronderstelt, .dat een zogenaamd „engelnet" voor de zwevende trawlvisserij aan de verwachtingen zal vol doen, als men de goede afmetingen in acht neemt. Voor kotters is de pelagi sche visserij op haring niet mogelijk. Daar voor is een te grote snelheid vereist, die een kotter niet kan opbrengen. Men moet Evenals in West-Duitsland, de Sovjet- Unie en Engeland ziet het er thans ook in het Nederlandse visserijbedrijf naar uit dat het aanzien van de trawlervloot eind 1961 veranderd zal zijn. Nadat in de drie genoemde landen fabriekstreilers in de vaart waren gebracht, die over het achter schip via een zogenaamde „slipway" vis sen, nam de IJmuidense rederij „De Ma- rezaten" in 1959 het initiatief om over te gaan tot de bouw van twee van deze hek trawlers. Half oktober komt de eerste van dit tweetal, de vijftig meter lange IJM. 5 „Maria Elizabeth", in de vaart. Op het eind vorige week in Ostende (België) ge houden visserijcongres is bekend gewor den, dat de Nederlandse visserijvloot eind 1961 waarschijnlijk reeds negen hektraw lers in bedrijf zal hebben. De Rotterdamse ingenieurs J. F. Min- nee en I. A. de Vos en de scheepswerf directeur Boot van de werf „De Dage raad" te Woubrugge hebben namelijk een hektrawler met een lengte van 43 meter ontworpen, waarvan het ontwerp is geba seerd op het Britse type „Universal Star". Dit type trawler heeft een scharnieren de visgalg op het achterschip en is uit gerust met een 1.000 pk motor. De be manning doet al het werk benedendeks. De schepen van dit type zullen in serie bij scheepswerf „De Dageraad" te Wouw- brugge worden gebouwd. Ze zijn bestemd voor Katwijkse en IJmuidense rederijen. De opdracht voor de bouw van drie van deze schepen is definitief en onderhande lingen over de bouw van een viertal soort gelijke hektrawlers zijn gaande. Ook enige andere scheepswerven, onder meer die van D. en J. Boot in Alphen a.d. Rijn hebben een plan voor een nieu we hektrawler ontwikkeld, gebaseerd op ervaringen met Westduitse hektrawlers. Deze schepen worden echter van een slip way voorzien, zijn 45 meter lang, hebben een motor van 1.200 pk en kunnen 4.000 kisten vis bergen. Verder heeft de werf van. Boot in Alphen een dertig meter lange hektrawler ontwikkeld met een asymetri- sche slipway, een motor van 600 pk en een ruimte voor 1.000 kisten vis. Het tweede twaalftal van de christelijke korfbalvereniging DKV uit IJmuiden is met een 64 overwinning uit Diemen te ruggekeerd. Het derde twaalftal heeft in een goede wedstrijd tegen Rapid II op beide punten beslag weten te leggen (72). Bij DKV-jun. BDKV-jun. C was het krachtverschil wel heel groot, gezien de 130 overwinning, die het B-team be haalde. zich dus op sprot en bliek toeleggen. Ook spanvisserij heeft hetzelfde bezwaar: te lage snelheid. De heer De Boer beval 7 elevators en 9 depressors van Larsson op respectieve lijk boven- en grondpees aan, om een zo groot mogelijke verticale opening van het net te krijgen. De proeven met knooploze netten moeten worden voortgezet. Al heb ben de Duitsers tot nu toe ervaren, dat ze slecht op hoogte en diepte te manoeu vreren zijn. Rijksinstituten zullen de proe ven moeten financieren, de visserij kan dat niet. We moeten zorgen een snelheid van minstens 4 '/a knoop te kunnen halen bij haring" zei de spreker. „Dan hebben we de mindere snelheden zelf in de hand". Een Japanse ontdekking zal er misschien toe kunnen leiden, dat de golfweerstand van schepen sterk wordt verminderd. Bij ieder schip is er een bepaald golfpatroon, dat door golven wordt opgewekt. Een Ja panse scheepsbouw-professor heeft nu een bulb-steven ontworpen, een pulstvormig uitsteeksel aan de steven van een schip, dat een golfpatroon veroorzaakt van prak tisch omgekeerde aard. De twee golfpatro nen heffen elkaar daardoor vrijwel op, zodat de weerstand, die het schip onder vindt, sterk wordt teruggebracht. Jan Olof Traung, die deze ontdekking tijdens de studiedagen over techniek en zeevisserij in Oostende memoreerde, zag echter vooralsnog grote moeilijkheden voor toepassing aan visserschepen. Bij het in varen van een haven zou aan een bulb- steven wel geen lang leven beschoren zijn. De heer Traung, de leider van de vis sersbootsectie van de FAO, ging in zijn inleiding ook in op de ballastverdeling aan boord van visserschepen. Hij zei, dat er tegenwoordig een streven bestaat om de stampbeweging langzaam te maken, dit in tegenstelling met de opvatting dat een schip zich zo snel mogelijk op moet richten. Men bereikt dit door verschui ving van het gewicht naar de uiteinden. Duitse trawlers zijn al uitgerust met bal- lasttanks, die men bij slecht weer vol laat lopen. Ir. Saan uit Wageningen heeft in Oostende het omgekeerde laten horen. Hij wil de ballast middenin houden, het geen bij de Nederlandse scheepsbouers ook wel de gangbare opvatting is. Maar bij ir. Swaan gaat het om een schip, dat langzaam Vaart, bij een trawler de kwets baarste situatie. Traung doelt op snel va rende schepen. Vandaar dat de Duitse me thode wel aanlokkelijk lijkt, omdat men zich daardoor wat bij de omstandighe den kan aanpassen. n Het hangt bij visserschepen toch af van het doel dat wordt nagestreefd. De Bel gische „Prinses Paola" is slank en lang, de Nederlandse trawlers zijn wat voller en korter. Dit is ook logisch, omdat een schip als de „Prinses Paola" bij Ijsland gaat vissen en dus snel heen en terug moet kunnen varen. Bij de Nederlandse schepen ligt de visgrond veel dichter bij, zodat men dan weer wat meer belang heeft bij de visperiode. FINSE ZEEMAN NAM FIETS MEE Een Finse zeeman wilde in het afgelopen weekeinde een fiets die niet zijn eigendom was, mee naar huis nemen. De politie re kende de man echter in. Openbare leeszaal en Bibliotheek Velsen. Nieuwe aanwinsten: Romans: Corsari W, Nummers: Verroen, D., Geen chan sons meer; Adelphe. J„ De wind waait waarheen hij wil: Buck, P.S., Brief uit Peking; Crispin, E.. Alias mr. Datchery; Gillois A.. Rue Montmartre 125: Hughes, R.. Kinderen en piraten: Oppen- heim. Ph.. Rijk en geen geld: Ross. J., Het jon getje in de grijze jas: Terasaki, G., Maar de regenboog bleef. Traven. B., De brug in het oer woud; Weidenheim, Vrijheidszoekers in Maresie. Buitenlandse romans: Döbler, H. F. Keine Anhaltspunkte; Howard. F. S., The sea change; Linklater, E., The merry muse; Read, Mis. Thrush geen; Queneau, R., Zazie dans Ie métro. Ontwikkelingsboeken Baanbrekers van het humanisme: Schwab; Griekse mythen en sagen; Donker, Het schip dat gij bouwen zult; Brugmans, I. J., De arbei dende klasse in Nederland in de 19e eeuw; He- rold; Doelmatig personeelsbeleid; Barbault: De sterrenspiegel, III; Barbault, De sterrenspiegel, IV; Klein. Het wil op school niet vloten; Slui ters, Prisma-vogelboek Meyboom, P., De patiënt thuis; Seilbergen, J. J. P. A„ Oplossingen van schaakproblemen; Comberink, J. en P. Lantinga, Doe het zelf met hout; Rutgers. Tropische vin ken voor vitrine en kooi: Kromdijk, Onze kamer planten; Gardi. R.. Unter Walfangern und Eis- meerfischern; Bes, Tanker chartering and mana gement; Polderman, T. Staal; Asselt, G. van Warenkennis voor de banket.baker; Monumenten zorg; Leisinger, H.. Romanesque bronzes: church portals in mediaeval Europa: Beyen, H. G., Klas sieke en nieuwere schilderkunst; Berendsen, Het meubel; De Schoonheid van oude tegels; Mengelberg, Concertgids.' Keuken, G. J. van der, Touch up your English; Marken, A van, Echo en visioen: Donker, A., Nijhof, de levensreiziger, Dubois, Jan van Nijlen; Boutens, P. C., Mijn hart wou nergens tieren; Beeldende Poëzie, Amster dam; Beeldende Poëzie, Nederland: Beeldende Poëzie. Vlaanderen: Beeldende Poëzie. De na tuur; Beeldende Poëzie; Het kind; Bibeb Nie mand zeggen: Cauwelaert, A. van, Vertellingen van de rechter; Gaiser, G., Gib acht in Domo- kosch; Langewiesche, M.. De tuin der vergetel heid; Véritc, M„ Contes pour tous: Löwith. We reldgeschiedenis; Charles en Charles-Picard, Zo leefden de Carthagers; Heusden, van, Den Hel der. stad van mijn droom: Katwijks volksleven; Leids volksleven; Noordwijks volksleven; 't Hart en Cageling, Poker om Noord-Afrika; Almedin- ger E M., So dark a stream; Huigens, Israel, land van de Bijbel, land van de toekomst. Tentoonstelling van fotokring De fotokring „Heemskerk" zal geduren de negen dagen een expositie houden van foto's van leden in gebouw „Bloemlust" De officiële opening vindt plaats op za terdagmiddag 1 oktober. Enige maanden geleden maakte de 19- jarige Tilburger Kees van Vugt een potloodtekening van keizerin Farah van Perzië. Als voorbeeld diende een krantefoto. Huisgenoten en vrienden van Kees vonden het portret zo goed, dat zij hem de raad gaven het portret naar Teheran op te sturen. Een dezer dagen ontving Kees van Vugt een fraai Perzisch tapijt, afkomstig uit de privé- kamer van de Perzische vorstin. De overgelukkige Tilburger heeft al een hoog bod gekregen. Hij wil het echter voor geen geld ter wereld missen. De veilingnoteringen van Ons Belang te Castricum gaven maandag geen groot ver schil te zien met afgelopen vrijdag. Ook toen werd voor snijbonen een prijs van ongeveer 75 cent per kilo betaald, al was er een enkele uitschieter die tot 1,24 liep. Nu kwamen ook de sperziebonen tot ruim 70 cent en dat was dan voor de veiling van maandag geen slechte notering. Er kwamen zelfs nog tuinbonen onder de klok welke nog een kwartje konden opbrengen. Ram menas, dat eigenlijk nooit wordt aange voerd, kon ook nu geen belangstelling op wekken en ging voor slechts vier cent per kilo in andere handen over. Naast de bonen was er dus voor andere groenten- soorten, zelfs voor rode kool, maar weinig belangstelling, hetgeen ook wel uit de no teringen blijkt. Rammenas 4 ct., sperzie bonen 3774, soepgroenten per bosje 2V2, komkommers 830, rode kool 5, tuinbonen 25, bloemkool 1832, sla 67, pronkbonen 17—34, tomaten 2545, snijbonen 43—76, stokprincessebonen 85 cent. In verband met de toenemende vraag naar tomaten voor export is er maandag aan de veiling Kennemerland te Beverwijk een speciale tomatenveiling gehouden. Er werd ruim 9000 kilo aangevoerd. De prij zen varieerden van 38 tot 64 cent per kilo. De prijzen van de gewone veiling luidden: aardbeien 1,60 per doosje, andijvie 12— 33 cent, sla 318, bloemkool 2256, spina zie 2365, postelein 3355, snijbonen 34 122, sperziebonen 2889, pronkbonen 20— 47, bospeen 1227, waspeen 1015, toma ten 2064, komkommer 1638 cent. De troepen die West-Europa moeten verdedigen, staan onder een gemeenschap pelijk commando. Maar de verzorging van deze soldaten met voedsel, kleding, mu nitie enzovoorts is een nationale verant woordelijkheid: daar moeten de verschil lende landen zelf voor zorgen. Dit is een der problemen, waar de de fensiecommissie van de Assembleé der Westeuropese Unie zich afgelopen week mee bezig heeft gehouden. Het was de eerste maal dat deze commissie in Den Haag bijeenkwam. De voorzitter, onze landgenoot J. J. Fens, vertelde ons iets over de werkzaamheden. De commissie moet ervoor zorgen, dat de Assemblee der W. E. U. kan fungeren als het enige internationale forum, waar defensieproblemen worden behandeld. Daartoe wordt voor elke zitting der Assem- blée een politiek-militair rapport samen gesteld. In de afgelopen week gehouden verga dering werden twee rapporten behandeld. De heer F. Goedhart heeft een rapport opgesteld over de logistiek. De paradoxale situatie dat wel de bevelvoering, maar niet de verzorging der geallieerde strijd krachten is geïntegreerd, illustreerde hij met het feit, dat er twaalf soorten jeeps in gebruik zijn. De commissie wil nu een poging doen tot meer eenvormigheid te komen, waarbij in de eerste plaats wordt gedacht aan standaardisatie der nucleaire wapens, die de minste moeilijkheden zal opleveren. Het rapport van de heer Goedhart houdt zich ook bezig met de oorlogsvoorraden. Volgens afspraak moeten alle leden der WEU (Engeland, Frankrijk, Duitsland, Italië en de drie Benelux-landen) een oor- logsvoorraad voor 90 dagen in stand houden. In Engeland klopt dit wel ongeveer, maar de andere zes landen zijn een stukje achter „Dat stukje is gemiddeld iets gro ter dan gewenst", zei de heer Goedhart. De commissie hoopt nu, dat de in novem ber in Parijs bijeenkomende Assemblee der WEU, hieromtrent een uitspraak zal doen. Een derde probleem van logistieke aard is de lokatie der depots. Het is moeilijk in West-Europa geschikte terreinen te vin den voor het opslaan van grote voorraden. Naar de mening van de heer Goedhart moet dit probleem niet door de landen zelf, maar door de NAVO worden opgelost. Het zou gewenst zijn, als de NAVO eigen depots inrichtte. De defensiecommissie der WEU heeft zich ook bezig gehouden met een ontwerp- rapport van de Franse senator Pisani over de psychologische oorlogsvoering. Een atoomoorlog is onwaarschijnlijk, en een conventionele oorlog zal (gezien Ruslands numerieke meerderheid) ongetwijfeld door ons verloren worden, maar de psycholo gische oorlog is actueel, aldus de heer Pisani. Daarom heeft dit Franse lid der com- Advertentie WOENSDAG a.s. brengen wij in de verkoop een grote partij DAMES- en MEISJES- tegen abnormale lage prijzen. alle meisjesmafen in de kleuren: marine, groen, rood. beige, wit en koren- blauw nu door elkaar voor één prijs alle damesmaten in de kleuren: zwart, marine, beige en groen, nu door elkaar voor één prijs Voor deze prijzen koopt u ze nooit weer. Zo lang de voorraad strekt. Maakt dat n er bijtijds bent. Lange Nieuwstraat Telefoon 5205 Marktplein IJmuiden missie een studie gemaakt van de psycho logische oorlogsvoering. Tot bepaalde con clusies is men op dit gebied echter nog niet gekomen. De defensiecommissie der WEU waar in voor Nederland behalve de heren Fens en Goedhart ook mevrouw mr. J. M. Stof- fels-van Haaften zitting heeft had tij dens haar zitting in Den Haag ook een gesprek met minister Visser. Op de vergadering van de afdeling Be verwijk van de christelijke vrouwenbond in „De Opgang" heeft mr. P. Estié uit Zaandam de dames heel wat verteld over de adoptie en hoe men deze als christen moet zien. De heer Estié gaf een aantal voorbeelden uit de praktijk, waaruit bleek hoe ongehuwde moeders hun kind gaarne afstonden om het later, als het geld kon verdienen, weer op te eisen. Daartegen over stond men vaak machteloos. De heer Estié noemde het een grote verbetering dat in 1956 een wet is aangenomen waarbij werd bepaald dat men een geadopteerd kind niet meer terug kon halen. Veel leed is daarmee voorkomen. Welke houding moet nu de christen innemen? De spreker verwees naar Mattheus 25 over „de hon- gerigen spijzigen". De nieuwe watertransportmiddelen zoals de luchtkussenboot en de draagvleugelboot, bieden voor de scheepvaart in de toekomst slechts zeer beperkte mogelijkheden, aldus concludeerde maandag dr.ir.D. J. van Manen, oud-directeur van 't scheeps bouwkundig proefstation te Wageningen in een rede op een symposion over scheeps- hydrodynamica, dat in het Scheveningse Kurhaus gehouden wordt. Hij zei, dat de tegenwoordige typen vrachtschepen de snelheid van 20 tot 25 knopen wel niet meer zullen kunnen overschrijden. Daarentegen zouden de draagvleugelboten een snel heid kunnen ontwikkelen van zeker 100 knopen, maar hun omvang zal beperkt moeten blijven tot ten hoogste 100 ton. Verscheidene van deze boten, kleine typen, zijn reeds in de vaart in Italië, Scandina vië en Venezuela. Ook voor de luchtkus- senboten zou de snelheid kunnen worden opgevoerd tot 100 knopen (ongeveer 185 kilometer) per uur, maar hier zullen veel meer technische problemen opgelost moe ten worden dan bij de draagvleugelboot. Dr. ir. Van Manen noemde als spectacu lair voorbeeld van zowel vergrote water verplaatsing als opgevoerde snelheid de supertanker. De ontwikkeling van deze scheepvaart gaat thans echter in de rich ting van onderzeetankers voor de koop vaardij. De Electric Boat Division van Ge neral Dynamics Corporation heeft in op dracht van de Amerikaanse scheepvaart autoriteiten een studie gemaakt van door kernenergie aangedreven onderzeetankers, maar bij deze studie zijn noch militaire, noch economische factoren in aanmerking gekomen. Morgen gaan de deelnemers aan het congres naar Rotterdam om de monstraties bij te wonen, die gegeven zul len worden met vier draagvleugelboten, twee Amerikaanse en twee Nederlands- Zwitserse schepen. Het symposion staat onder auspiciën van het Nederlands Scheepsbouwkundig Proefstation in Wageningen en het Office of Naval Research van de Amerikaanse marine en zal tot 23 september duren. Naar het Westduitse persbureau DPA meldt heeft de onder Nederlandse vlag varende draagvleugelboot Shellfoil D18 de 99 kilometer lengte van het Noordzee-Oost- zeekanaal tussen Holtenau n Brusbüt- telkoog afgelegd in 90 minuten. Het schip, dat een Nederlandse bemanning heeft, kan zestig passagiers vervoeren. Maandag kwamen in Imuiden aan: Theano uit Dublin; Nestor, Bremen; Alde- baran, Kotka: Ruhr, Rauma; Bomma. Larvik; Zaanstroom. Grangemouth; Rangula, Liverpool, Wildchief. Kopenhagen; IJstroom, Liverpool; St. Michael, R'dam; Duurt Fowey, bijlegger IJmui den; Thora Frellsen, Swansea; Colette, Halmstad; Artura, Kotka; Helena, Karlstad; Ursula Bock, Hamburg: Progress, Plymouth. Dinsdag kwamen in Imuiden aan: Bintang, Londen; Elias. Delfzijl. Johannes, Zaan dam, hout; Gisela Esberger. Immingham; Lifana, Antwerpen; Leonidas, Rotterdam; Trude K. Rot terdam, ledig voor stalhaven. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Helen naar Erith, kunstmest; Calvij Skutskar, zout; Noorderhaven, Skive; Nederwaal, Antwer pen; Vliestroom, Grangemouth; Atkinity, Pur- fleet; Helene, palingkoter, naar zee; Bernd Becker, Hamburg, ledig Velsen; Alfred, Emden; Denwick Head, Antwerpen; Strabo, Hamburg; Algier, Bremen; Libeele, Rot.erdam; Stad Haar lem, Melila, ledig Hoogovens; Rijnborg, Bir- lingen; Netherlands Coast, Roterdam; Oto, Im mingham; Fritz Raabe. Bremen. Dinsdag vertroken uit Imuiden: Duurt, Hamina, bijlegger; Grangerfield, Wiklau Progress, Roterdam; Baldrian, Rouen, ledig bin nenhaven Hoogovens. (Indien achter de scheepsnam en de haven van herkomst of besteming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Ondergetekende Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op IJmuider Courant f 7.65 per kwartaal of f 0.59 per week Doorhalen wat niet verlangd wordt. Handtekening: Zij die zich met ingang van 1 oktober I960 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 september 1960 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonnees, dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5