ESSO PETROLEUM Nieuwe uitgangspunten voor de kostprij sberekening z Unilever licht aanbod tot schadevergoeding toe Chefarine .4 en bondig Storm op de Noordzee Arbitragecommissie zal onafhankelijk recht spreken f PRISMA Vertrek „Groote Beer" naar Nieuw-Guinea uitgesteld Tien jaar geëist in zaak-„Blonde Jopie" Voor IJselmeerpolders ruim ƒ117 miljoen Vijftienjarenplan voor de wegenbouw de haardolie met het hoogste rendement £sso Invloed van gedifferentieerde loonvorming Toporgaan voor civiele verdediging WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1960 2 Snelle afdoening der claims, ook in twijfelgevallen, gewaarborgd Maak er geen „toto"van! Plantaslachtoffer? Wachtmeester die gift aannam veroordeeld méér warmte minder roet zuinig HET GARANTIEBELEID IN DE LANDBOUW OJltfrtL BETER EN SNELLER Het aanbod dat de firma Van den Bergh en Jurgens (Unilever) n.v. te Rotterdam, onlangs per advertentie heeft gedaan voor een schadevergoeding aan particulieren d.i.e aan de Plant.a-huidaandoening geleden heeftheeft hier en daar misverstanden gewekt. E n ook overigens enkele, vragen doen rijzen. Op verzoke van het ANP heeft het Unilverb.edrijf nu een nadere toelichting op dit aanbod verstrekt, waar aan wij het volgende ontlenen: Het bedrijf heeft gemeend de vragen omtrent een eventueel causaal verband tussen het gebruik van Planta en de huid aandoening alsmede de eventuele schuld van het bedrijf, niet in het geding te moe ten brengen. Er wordt gehandeld alsof reeds is uitgemaakt dat het bedrijf aan sprakelijk zou zijn. Voorts wilde men de regeling zo opzetten, dat zo snel mogelijk gewerkt kon worden, met de minst moge lijke formaliteiten, en voor de betrokkenen zonder enige procedure. Daar afdoening via een civiele procedu re altijd tijdrovend is en ook kosten voor de aanvrager inhoudt besloot men de voorkeur te geven aan een regeling via een zgn. „bindend advies". De arbitrage Misverstand is gerezen over de aard en het ontstaan van de „Commissie Schade vergoeding". Het bedrijf stelde de departe menten van Sociale Zaken en Volksgezond heid en van Justitie in kennis van zijn voornemen, een schaderegeling in het le ven te roepen via een „commissie met bindend advies" en verzocht daartoe in aanmerking komende figuren te willen be naderen en voordragen. Deze mensen mochten geen bindingen hebben met het bedrijf. Een voordracht van het ministerie volg de waarop de betrokkenen zijn aangezocht en bereid werden gevonden in de commis sie zitting te nemen. Vervolgens zijn zij benoemd. Het bedrijf ziet deze commissie als een onafhankelijk rechtdoend college, waarvan de leden niet door het bedrijf afzetbaar zullen zijn. Richtlijnen of op drachten, anders dan in het aanbod ver meld, werden de commissie niet gegeven. Zij kan zetelen waar zij wil en haar eigen staf samenstellen en recht spreken binnen de grenzen van wet en rechtspraak. Het gehele juridische begrip „schade" wordt gehanteerd volgens de normen, die wet en rechtspraktijk daaraan hebben gegeven. Het begrip „smartegeld b.v. is in wet en rechtspraak aanvaard. Wordt daarop een beroep gedaan, dan zal de commissie bij de toepassing uitgaan van de normen, die daarvoor in de rechtspraktijk gebruikelijk zijn. De commissie is in wezen derhalve vergelijkbaar met een normaal rechtscol lege als een rechtbank, die onafhankelijk recht spreekt. Het bedrijf heeft zich bij voorbaat gebonden aan de beslissingen, die de commissie zal nemen. Beroep mogelijk Een beroep op de gewone civiele rech ter blijft in principe mogelijk, maar zal in de praktijk wel moeilijk blijken te zijn. In zulk een geval zou men de rechter er dan- van moeten overtuigen dat de com missie in haar „bindend advies" zozeer is ingegaan tegen redelijkheid en billijk heid dat men in strijd met de goede trouw handelt door de wederpartij daaraan te binden dit is, gezien de samenstelling der commissie nauwelijks te verwach ten. Het is niet zo, dat de commissie alle schadeverzoeken zal beoordelen. Uiter aard streeft men er naar, de regeling zo vlot en snel mogelijk te doen functioneren. Daarvoor is in het bedrijf een hele staf werkzaam. Alle formulieren en de daarop voorkomende gegevens zullen via een ponsafdeling worden verwerkt, tot zelfs de postwissels met de uitkeringen toe. Directe afdoening Zijn de formulieren goed ingevuld en de nodige bewijsstukken toegevoegd,dan wordt door het bedrijf reeds direct afgedaan wat zonder meer aanvaardbaar lijkt. Is een kleine aanvullende informatie nodig, dan kan het bedrijf enquêteurs inschakelen, die ter plaatse een informatie nemen. Deze enquêteurs (en dus: het bedrijf) zul- Advertentie Een horloge kopen moet geen kansspel worden... eis zekerheid... die vindt U alleen bij de vakman... uw eigen horloger! mïim het goede Anker-horloge lllw Het ss „Groote Beer", dat op zaterdag 24 september uit Hoek van Holland naar Nieuw-Guinea zou vertrekken met enkele infanterie-detachementen aan boord, zal wegens noodzakelijk gebleken controle werkzaamheden niet op die datum kunnen vertrekken. Verwacht wordt dat het ver trek ongeveer een week zal moeten wor den uitgesteld. len niet onderhandelen of schikkingen tref fen. doch alleen een informatie trekken op de juistheid der gegevens. Óp de juist be vonden gegevens wordt door het bedrijf direct een uitkering gedaan. Vermeldt bij voorbeeld een formulier vijf posten, en worden er drie reeds direct akkoord bevon den, dan wordt voor die drie posten reeds onmiddellijk een postwissel met het cor responderende bedrag afgezonden. De twee punten in de aanvrage, die betwistbaar zijn of lijken worden doorgezonden naai de commissie. Op de formulieren, waarvan de eerste dezer dagen zijn verzonden, komt nergens een formule voor, waarin men verklaart het bedrijf finale kwijting te hebben ge geven. Iemand die (hetgeen men overi gens niet verwacht) na jaren nog nadeli ge gevolgen in zijn gezondheid zou onder vinden, door later optredende complica ties bij voorbeeld, kan dan dus alsnog een vordering tot schadevergoeding indienen. „Proefprocessen zinloos" Van proefprocessen of andere civiele procedures van particulieren verwachte men geen enkel nut, gezien het feit dat bij de aangeboden schadevergoedingsre geling causaal verband en schuld met be trekking tot het ontstaan der huidaandoe ning buiten beschouwing blijven. Vorige week donderdag is in een ver pleeghuis bij Heerenveen een 81-jarige dame overleden. Daar zich in dit verpleeg huis enige gevallen van de Planta-ziekte hebben voorgedaan en ook de desbetref fende dame, die hartpatiënte was, daaraan heeft geleden, is in opdracht van de offi- vier van Justitie te Leeuwarden sectie op het stoffelijk overschot verricht. Een nader onderzoek zal echter moeten uitwijzen of de oude dame inderdaad tengevolge van de Planta-ziekte is overleden. Tien jaar gevangenisstraf heeft de offi cier van Justitie, mr. G. H. C. van Dijken, dinsdag voor de Utrechtse rechtbank ge- eist tegen de 26-jarige Utrechtse chauf feur J. C. van D., die is beschuldigd van wurging van de 40-jarige vrouw A. M., bijgenaamd Blonde Jopie. die een woon schuit op de Utrechtse Vecht bewoonde en in de nacht van 30 op 31 januari van dit jaar om het leven is gekomen. De chauffeur had de avond tevoren di verse café's bezocht en later een feest van zijn werkgevers bijgewoond. In een bar aan de Voorstraat trof hij de vrouw, met wie hij afsprak haar te komen be zoeken. Omstreeks vier uur, toen hij op het schip van Blonde Jopie was, ontstond er een woordenwisseling. Daarbij zou de vrouw hem met een kolenschop hebben geslagen en Van D. in het gezicht hebben gekrabd. Verdachte zou toen, versuft dooi de klap. haar met kracht bij de keel hebben gegrepen. Twee dagen later werd hij gearresteerd. Eerst ontkende de chauffeur alle schuld, maar de bewijzen stapelden zich op en toen een deskundig onderzoek uitwees dat de krabben door een mensenhand waren toegebracht en niet. zoals eerst werd beweerd, door het aapje van verdachte, ging hij door de kniëen. „Ik stond versuft van de klap en weet niet meer precies wat er gebeurd is," zei de verdachte ter zitting. „Later heb ik pas gehoord dat ze dood was." De officier van Justitie refereerde aan het psychologisch rapport, waarin staat dat de verdachte onder bepaalde omstan digheden gevaarlijk kan reageren. De raadsman achtte opzet tot doodslag niet bewezen. Ten hoogste is sprake van zware mishandeling, meende hij. Uitspraak over veertien dagen. Uit de memorie van toelichting op de begroting 1961 van het Zuiderzeefonds blijkt, dat voor waterbouwkundige wer ken. ontginning en kolonisatie in de IJsel meerpolders thans 117,6 miljoen is ge voteerd tegen 101,1 miljoen in 1960. De polderdijk van Oostelijk Flevoland zal worden afgewerkt. De waterbouwkun dige werken binnen deze polder, voorname lijk bestaande uit het graven van watergan gen met bijbehorende kunstwerken en de aanleg van wegen, zullen worden voortge zet. Aangenomen wordt dat een opper vlakte van 4.000 ha zal worden ontgon nen, afgestemd op het aantal beschikbare arbeidskrachten. In verband met de grond- uitgifte in 1961 zal op een oppervlakte van 750 ha. grondverbetering worden toe gepast. Met de opbouw van de dorpen Dronten, Swifterbunt en Biddinghuizen en met de stichting van gebouwen voor uit gifte en tijdelijke exploitatie van ontgon nen gronden zal worden voortgegaan. De bedijking van Zuidelijk Flevoland, met name de dijk langs het Oostvaarders- diep, waarover de belanrijke verkeersweg van Amsterdam via Lelystad naar het noor den des lands zal worden aangelegd, zal worden voortgezet. Het gerechtshof te Amsterdam heeft het vonnis van de Amsterdamse rechtbank bevestigd, waarbij een 46-jarige geschors te wachtmeester van de verkeersgroep Amsterdam der rijkspolitie was veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf wegens het aannemen van een gift van 25 gulden van een verkeersovertreder. De verdachte, die zowel voor de recht bank als voor het gerechtshof met klem heeft ontkend, behoorde tot de vijf wacht meesters van de verkeersgroep, die we gens het aannemen van steekpenningen van het publiek door de rechtbank waren veroordeeld tot gevangenisstraffen varië rend van vier tot vijftien maanden. „Teneinde de toenemende verkeersinten siteit tegemoet te treden en overbelasting van het wegennet zoveel mogelijk te voor komen, wordt er naar gestreefd de om vang der investeringen in het rijkswegen net geleidelijk op te voeren." aldus wordt verklaard in de bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediende memorie van toelichting op de begroting 1961 van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. In de naaste toekomst zal het dan ook nodig zijn een aantal nieuwe, belangrijke verbindingen in het rijksweger.net op te nemen. Voor de komende vijftien jaar wordt gedacht, aan een rijkswegenbouw programma van 1200 kilometer (geduren de de periode 1945-1959 werd in totaal 503 kilometer rijksweg voltooid.). Voorts wordt verklaard, dat met de werkzaamheden voor de bouw van de Coentunnel onder het Noordzeekanaal in 1961 een begin zal worden gemaakt. De rijksweg Den Haag-Utrecht-Arnhem- Duitse 'grens, die einde dit jaar tot. Zeve naar gereed zal komen, zal in 1961 de Duitse grens bereiken, waardoor de eerste grensoverschrijdende autoweg in ons land tot stand zal zijn gekomen. In 1961 zal worden begonnen aan de weg Velser-tunnel-Haarlemmermeer (om leiden doorgaand verkeer om Haarlem) en voortgezet wordt de aanleg van de weg VelsertunnelAlkmaar (ontwikkeling Noordholland boven het Noordzeekanaal. De volgende wegen staan nog niet op het rijkswegenplan, maar zij zullen in de komende vijftien jaar worden aangelegd: zuidelijke randweg van Amsterdam, ter vervanging van de z.g. Schipholweg en de rijksweg Amsterdam-Zaanstreek-Uitgeest. Advertentie Tussen de minister van Landbouw en het Landbouwschap is overeenstemming be reikt over een herziening van de uitgangspunten voor de kostprijsberekeningen ten behoeve van het garantiebeleid voor de landbouw. De op deze nieuwe basis be rekende kostprijzen zullen voortaan het objectieve uitgangspunt voor de vast te stellen garantieprijzen zijn, zo vernemen wij van het Landbouwschap. By de vast stelling van de garantieprijzen voor het oogstjaar 1959-1960 verdedigde de minister van Landbouw een minder strenge binding tussen het niveau der garantieprijzen en de door het Landbouw-Economisch Instituut berekende kostprijzen. Tegen deze gedachte van de minister is zowel van de zijde van het Landbouwschap als in de Tweede Kamer der Staten-Generaal het bezwaar geuit, dat door de bepleite ont koppeling het garantiebeleid zijn objectieve basis .zou verliezen. Op aandrang van de Tweede Kamer zegde de minister toe met het Landbouwschap overleg te zullen' plegen over de toekomstige basis van het garantiebeleid voor de landbouw. De herziening van de uitgangspunten voor de kostprijsberekeningen heeft in hoofdzaak betrekking op de 'inhoud die moet worden gegeven aan de voorwaarde, dat de kostprijsbedrijven „goed geleide, sociaal-economisch verantwoorde bedrij ven" dienen te zijn. De bedrijven, waarvan het L.E.I. tot nu toe de kostprijzen berekende, zullen een tweede beoordeling ondergaan aan de hand van gegevens, die uit de administratie van de bedrijven beschikbaar zijn gekomen. Op grond van deze gegevens is voor het komende jaar afgesproken, dat de be drijfsvoering op de kostprijsbedrijven aan bepaalde minimumvoorwaarden moet vol doen. Naast deze beoordeling van de kost prijsbedrijven op de kwaliteit van de bedrijfsvoering worden in de kostprijs berekeningen 1960-61 nog de volgende wij zigingen van de uitgangspunten doorge voerd: De waardering van grond en gebouwen zal voortaan geschieden op basis van de officiële pachtnormen naar de gemiddelde kwaliteitsklasse van de desbetreffende grondsoort en de gemiddelde doelmatig heid van de bedrijfsgebouwen. De beloning voor bedrijfsleiding zal wor den berekend als een percentage van het totaal der bewerkingskosten en der rente kosten. Als algemeen uitgangspunt voor de kostprijsberekeningen 1960-61 geldt ten slotte, dat zij het in 1960-61 te verwachten produktiviteitspeil weei-geven. Om deze ï'eden wordt de arbeid gewaardeerd tegen het loonpeil van na 1 april 1960. Wat de weidebedi'ijven betreft zijn ver schillende maatstaven ter beoordeling van de L.E.I.-bedrijven onder ogen gezien. In eerste aanleg kwamen twee kengetallen in aanmerking voor een beoordeling van de efficiency van de bedrijfsvoering, namelijk de melkproduk- tie per koe in relatie tot de hoeveelhe den krachtvoer en de voederwinning op het eigen bedi-ijf en het aantal melk- en kalfkoeien per volwaardige arbeidskracht. Het eerstgenoemde kengetal heeft naast andere bezwai-en, het grote nadeel dat het van jaar tot jaar fluctuaties vertoont als gevolg van verschillende omstandigheden. Mede met het oog op de korte tijd van voorbereiding is dan ook besloten dit ken getal vooi-alsnog niet te hanteren. Het tweede kengetal, te weten het aantal melk en kalfkoeien per volwaardige arbeids kracht is wel een direct bi-uikbare maat staf. De vastgesteld normen zijn per vol waardige arbeidskracht als volgt: ten minste 9 melk- en kalfkoeien voor: klei en veengebieden in Friesland en Noord- Holland, tenminste 10 melk- en kalfkoeien voor: Noordholland ten zuidoosten van Amstei-dam Utrecht en Alblasserwaard; tenminste 11 melk- en kalfkoeien voor: consumptie melkgebied in Zuid-Holland. Bij de gemengde zandbedx-ijven is het noodzakelijk de arbeidsbehoefte van de ver schillende onderdelen van het bedrijf eerst tot een kengetal te herleiden. Terwille van de vergelijkbaax-heid met de weidebedrij- ven is hiervoor als maatstaf de ax-bcids- behoefte van een melkkoe gekozen. Op grond van de door het L.E.I. verstrekte gegevens is besloten, dat de bedrijven moe ten voldoen aan de minimum-norm van acht (omgerekende) melk en kalfkoeien per volwaardige arbeidskracht. De arbeids kosten worden thans afgestemd op de fei telijke gegevens van- de geselecteerde groep van bedrijven. Het stellen van mi nimum-normen voor de akkerbouwbedrij ven op zeeklei moest vanwege de beperk te tijd voor de opstelling van de bereke ningen voor de voox-calculatie 1960/1961 achtex'wege blijven. De vergoeding voor bedx-ijfsleiding werd tot dusverre afgeleid van de totale be loning voor de ai-beid van de boer (handen arbeid en bedrijfsleiding). De invoei'ing van de gedifferentieex-de loonvorming noopt nu tot een hei'ziening van de afspx'aak ten aanzien van de jaai'lijkse aanpassing van de beloning voor bedrijfsleiding, aldus de toelichting van het Landbouwschap. Ovex-- eengekomen is de per produkt in te cal culeren vex'goeding voor bedrijfsleiding in den vervolge uit te dx-ukken in een per centage van het totaal van de bewerkings kosten en de rente van het omlopend kapitaal. In dit nieuwe systeem staat de beloning voor bedrijfsleiding als een zelf standige grootheid naast de beloning van de handenarbeid van de boer, die gewaar deerd wordt tegen het landax-beidsloon. Ex- wordt dus geen norm gesteld voor de to tale beloning van de boer. Door de kop peling van de bedrijfleidersbeloning aan de hoogte van genoemde kostensoorten, Advertentie {/jjf - 't nieuwe dansseizoen begint in oktober! INLICHTINGEN EN INSCHRIJVING dagelijks van 11-12, 14-17 en 19-21 uur DANSACADEMIE Schagchelstr. 29-31 - Haarlem Tel. 10806 Binnenkort zal een bureau voor de co ördinatie van de civiele verdediging wor den ingesteld. Hiertoe zou een aantal ho ge functionax-issen van Defensie overge plaatst worden naar het departement van Algemene Zaken. Het nieuwe bureau gaat de civiele ver dediging overkoepelen, die onder een aan tal depax-tementen ressorteert. Onder de civiele defensie vallen onder meer voedsel voorziening, verkeer, waterstaatwerken, be langrijke industrieën en het burgelijk be stuur, met andere woorden die instellin gen die in oorlogstijd volledig in functie moeten blijven. zal deze beloning de ontwikkeling van het kosteniveau in de landbouw in belangrij ke mate volgen. Voor de bepaling van het percentage van de bewerkings- en rentekosten, dat als beloning voor bedrijfsleiding zal gel den, is het uitgangspunt gekozen in de gegevens van de voorcalculatie 1959/60. Voor de verschillende bedrijfstypen zijn de volgende pex-centages vastgesteld: Akkex-bouwbedrijven op zeeklei 12,5 per cent; veenkoloniale bedrijven tien pex-cent weidebedrijven elf percent; gemengde zandbedrijven tien percent. Het landbouw schap acht de nieuwe methode een vex-- betei-ing ten opzichte van het totdusvex-re gevolgde systeem. Het is evenwel van oordeel dat het gehele vraagstuk van de waardering der bedrijfsleiding in het ko mende jaar opnieuw in studie genomen dient te wox-den. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I Oe 4 geneesmiddelen in één tablet ver enigd, werken niet alleen beter bij de bestrijding van pijnen en griep. Door de juiste keuze der middelen - eik op zichzelf al beroemd - is bovendien be-' reikt, dat de geneeskrachtige werking sneller tot stand komt. Chefarine „4" helpt ook vaak dan, wanneer andere middelen falen en doet w e r k e I ij k wonderen! BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET I Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox 20 tabl. i 180. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. f3.50 Vijftien .jaar jeugdgemeenschap. Op zaterdag 1 oktober zal de Nederlandse Jeugd Gemeenschap in een bijzondere bij eenkomst te Amersfoort het feit herden ken, dat zij 15 jaar geleden als ovex-koepe- lende ox-ganisatie van het jeugd- en vor- mingswei-k in Nederland werd opgericht. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, zal tijdens deze lustrumviering een toespraak houden. Consulaat. De heer A. Warnderink Vinke is erkend als honoi-air consul-gene raal van Noorwegen te Amstex-dam voor de provincie Noordd'holland, met uitzondering van het eiland Texel en de kuststrook van de grens met de provincie Zuid-Holland tot aan de Afsluitdijk. Verdacht van aanranding. De Henge lose politie heeft; in Enschede een 28-jarige man uit Enschede aangehouden, die er van verdacht wordt alleen, maar ook sa men met een de vorige week gearresteerde stadgenoot, vaak vrouwen en meisjes in Hengelo en omgeving te hebben lastig ge vallen. Hij heeft een bekentenis afgelegd. Na het bekendworden van de arrestaties zijn bij de Hengelose politie vele aangiften binnengekomen van aanrandingen. Hij wist van niets meer. De recht bank :n Den Haag heeft een 59-jarige Haagse timmerman wegens diefstal en op lichting vei-oordeeld tot een gevangenis straf van een jaar. De timmerman had een alleenwonende weduwe in Den Haag van haar portemonnaie beroofd. Tegen over een andere Haagse weduwe I.ad hij zich voorgedaan als bode van een zieken fonds, waax-door hij 14,premie wist te innen. Verder had hij nog een dame 25,- afgezet en twee vrouwen voor f 60.opge licht. De sinds 1927 reeds vijf keer voor oplichting veroox-deelde timmex-man be weerde tijdens de zitting zich niets van de ten laste gelegde feiten te kunnen herin neren. Dr. F. Kleyn onderscheiden. Tot rid der in de orde van de Nederlandse Leeuw is benoemd dr. F. Kleijn, oud-cux-ator van de rijksuniversiteit te Leiden, wonende te Wassenaar. De versierselen, behorende bij deze onderscheiding, werden de heer Kleijn in Leiden uitgereikt door dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. px-esident-cux-ator van de rijksuniversiteit te Leiden. Rovers veroordeeld. Wegens roof en inbraak veroordeelde de Arnhemse x-echt- bank een 27-jarige koopman tot een ge vangenisstraf van vijf jaar en een 24-jarige perser tot drie jaar. In de nacht van 17 op 18 december 1958 hadden zij een bejaarde landbouwer overvallen en bei-oofd van 3.000.De beroofde werd bovendien bont en blauw geslagen. Bij een inbraak in een aannemerskantoor hadden zij 19.000 gestolen. Weer goederenvervoer. Met ingang van de komende wintex-dienstx-egeling zal het goederenvex-voer per spoor tussen Nederland en het Ruhrgebied vice versa over de grensovergang Zevenaar-Emmerik worden hei-vat. De spoox-brug bij Zeve naar zal nu weer in gebruik worden ge nomen voor dit vervoer. Door de nieuwe route kan het vervoer van het Ruhrgebied naar de Amsterdamse en Rotterdamse ha vens.met één dag wox-den versneld. Hoogleraar. Tot gewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde te Gro ningen is benoemd om onderwijs te geven in de verloskunde en de leer der vrouwen ziekten, dr. L. A. Joosse, vrouwenarts aan het gemeentelijk ziekenhuis te Ax-nhem, als opvolger van pi-of .dr. B. S. ten Berge. Twee maanden. De politierechter in Gx-oningen heeft een 38-jarige koopman uit Gx-oningen tot twee maanden gevangenis straf en drie jaar ontzegging van de rij bevoegdheid veroox-deeld, omdat hij onder invloed van alcohol een aanrijding had veroox-zaakt en daarna was weggereden zonder dat zijn identiteit was komen vast te staan. De officier van Justitie had tegen de vex-dachte, die al veertien veroordelingen van allerlei aard op zijn naam heeft staan, zes weken gevangenisstraf en een jaar ont zegging van de rijbevoegdheid geëist. Vogeldiefstallen. Voor de rechtbank in Maastx-icht hebben twee Maastrichte naren terecht gestaan, die in de afgelopen maanden tal van volières in Maastricht en omstreken hebben geplunderd. Volgens hun bekentenissen hebben zij 600 vogels geroofd, maar het verlies is nog veel gro ter voor de volière-eigenaren, omdat zij de volières openlieten waardoor nog vele vogels ontsnapten. De officier van Justitie eiste tegen beide vex-dachten, die een lange straflijst hebben, tweeëneenhalf jaar ge vangenisstraf. Het k.n.m.i. deelt mede: Het centrum van een tamelijk diepe de pressie bewoog aanvankelijk langs onze kust van noord naar zuid, maar in de loop van dinsdagavond trok de kex-n land inwaarts, waarna zij vanochtend boven land snel minder diep werd. Aan de zuid westelijke kant van de depressie stak bo ven de Noordzee tijdelijk een noordwes terstorm op, die zich ook tot de Zeeuwse en een deel van de Zuidhollandse kust uit breidde. De stox-ing veroorzaakte plaat selijk zware regenval, de afgelopen nacht vooral in het zuiden van Nederland en in België. Op de meeste plaatsen viel er ongeveer 30 mm. Van gisterochtend 7 uur tot vanochtend 7 uur viel er in Vlis- singen totaal 61 mm. Ondertussen duurt de depressieactiviteit op de oceaan vooi-t. Het centrum van een diepe kern passeer de op ongeveer 700 km. ten westen van Ierland op weg naar IJsland. Het fronten systeem ervan echter kan later het weer in Nederland gaan beïnvloeden. Tussen dit frontsysteem en de in het begin ge- noeiride depressie bevindt zich echter een gebied met opklaringen, dat Nederland eveneens zal voorbijtrekken. WEERRAPPORTEN Maximum -temperaturen Duiten- en Dinnenlana van gisteren Neerslag laatste 24 uur QA C IS 22 V w SA Donderdag 22 september Zon op 6.25 uur, onder 18.39 uur. Maan op 7.56 uur, onder 19.29 uur. Maanstanden 21 sept. 00.13 uur nieuwe maan. 28 sept. 2.13 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 21 september Hoog water 3.56 en 16.16 uur. Laag water 12.00 en uur. Donderdag 22 september Hoog water 4.28 en 16.48 uur. Laag water 0.18 en 12.33 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder geheel bew ono 16 19 Ypenburg /.whai bew n 17 11 Vlissingen regen wnw 15 61 Eelde zwaar bew O 17 3 De Bilt motregen nnw 16 1 Twente regen ozo 16 3 Eindhoven motregen wnw 15 9 Zd-Limburg regen zw 13 40 Helsinki zwaar bew. 0 16 0 Stockholm geheel bew o 15 0 Oslo geheel bew ono 16 4 Kopenhagen half bew. ozo 17 1 Aberdeen zwaar bew. nnw 12 7 Londen onbewolkt w 14 0 Amsterdam geheel bew n 18 1 Brussel regen wzw 14 48 Luxemburg regen wzw 11 10 Parijs half bew. w 15 5 Bordeaux mist windst. 16 6 Grenoble regenbui windst. 14 7 Nice half bew. w 23 0 Berlijn licht be .7. zw 20 0 Frankfort motregen z 17 3 München zwaar bew. zw 15 0,1 Zürich zwaar bew. zzw 14 4 Genève regen wzw 12 4 Locamo zwaar bew O 20 27 Wenen oalf bew. w 15 28 Innsbruck zwaar bew w 14 15 Belgrado onbewolkt ozo 23 3 Athene onbewolkt ozo 28 0 Rome half bew. wzw 24 0 Ajaccio half bew w 22 2 Madrid onbewolkt no 25 0 Lissabon onbewolkt n 26 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2