Belang van samenwerking duidelijk beklemtoond in in visserij Oostende Hoe de duiven vlogen Glorietijd der stoomtrawlers AGENDA Makreel factor van veel belang in juli-aanvoer van vis Discussie in volle gang over hektrawlers en netten IJmuider Courant Havenberichten LANGS SLUIZEN EN HAVENS Haarlem Aanmeldingsformulier WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1960 5 Drie hengelaars door hoog water verrast Velsen-IJ muiden Beverwijk OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY CENTRIFUGES Wisker - Marktplein Marijke van Raephorst voor huisvrouwen IgeroKzilmeta VtehjMj, daoA, en daoA. P. de GROOT A. Pirovano onderscheiden met bronzen medaille Bevervvijkse fotografen beginnen weer Centrifuges Wasmachines DtPfOO KENNEMERLAAN 9 HET BINNENVAREN VAN EEN IJMUIDENSE STOOMTRAWLER te IJmuiden behoort tot het verleden. Voor de laatste maal geschiedde dit op 1 maart van dit jaar, toen de „Haarlem" IJM 9 via de IJmuidense pieren naar de vishallen voer. De „Haarlem" wacht sedertdien in de Haringhaven op haar einde. Deze trawler werd al vier jaar geleden van de vloot afgevoerd, na slechts tien jaar in IJmuiden te zijn gestationeerd. Een zeldzaam korte tijd, omdat de meeste stoomtrawlers tientallen jaren, soms veertig, enkele zelfs een halve eeuw dienst hebben gedaan alvorens ze naar de sloper gingen. Zoals de „Sumatra" IJM 62, waarvan hierbij een beeld is afgedrukt. Het schip werd in 1929 te Beverley door Cook, Welton Gemmell gebouwd. Een stoom trawler van het Merseytype, een beroem de serie welke gedurende de jaren twintig in Engeland veel opgang maakte. Er zijn tientallen stoomtrawlers van dit type ge bouwd en wel in hoofdzaak bij de zoeven genoemde werf van Cook, Welton Gem mell en bij Cochrane Son in Selby. Voor die tijd waren het schepen van behoorlijk formaat, groot 320 tot 370 bruto reg. ton bij een lengte van 43 tot 45 meter, uitge rust met stoommachines van 600 tot 650 pk. Toen het eerste schip van dit type zijn intrede deed in IJmuiden, betekende dit een welkome aanwinst van de stoomtraw- lervloot. Dit was in 1936, toen de N.V. Nationale Stoomvisserij de „Lord Chelms ford" H.96 aanschafte, die als „Norma Ma ria" IJM 6 in de vaart kwam. In 1937 volg de „Walrus" IJM.24 en de „Flamingo" IJM 25, ook voormalige Britse stoomtraw lers. die aangekocht waren door de scheeps- exploitatie Mij. De Marezaten te IJmui den. De Britse marine begon toen ook be langstelling te krijgen voor dit type en toen in 1933 de politieke situatie zich in ongunstige zin begon te ontwikkelen, wer den er al enkele gerequireerd om als mijnveger dienst te doen. De komst van de „Viking Bank" IJM.183 werd daardoor vertraagd. Als „Surf Flower" werd deze trawler door de Stoomvisserij Mij. Mercurius in IJmuiden aangekocht, maar met de uit voervergunning liep het niet vlot. Tenslot te is het schip als „Eendracht" IJM.183 uit Britse haven vrijgekomen en eenmaal in IJmuiden is het de „Viking Bank" IJM. 183 geworden. Genoemde vier schepen be wezen in de enkele jaren vóór de tweede wereldoorlog uitstekende diensten en een paar maakten zelfs enige reizen naar de Barentszee. Gedurende de oorlogsjaren heeft de Brit se marine alleen van de „Viking Bank" profijt gehad; de „Norma Maria", „Wal rus" en „Flamingo" vielen in handen van de Kriegsmarine. De „Walrus" ging in de strijd ten onder. Drie hengelaars zijn op de noorderpier in Hoek van Holland door het opkomen van de vloed verrast. Door het ruwe weer kwam het water sneller op dan de man nen verwacht hadden. Zij zochten een schuilplaats op een der bakens. Een uit Hoek van Holland uitgevaren reddiügvlet wist met grote moeite twee van hen aan boord te krijgen. De derde hengelaar be vrijdde zichzelf uit zijn benarde positie door lopend of kruipend door de hoge zeeën de gevaarlijke tocht naar het strand af te leggen. de WOENSDAG 21 SEPTEMBER Thalia, 20 uur: ,,'s Nachts kwam duivel". Rex, 20 uur: „Het meisje van de Veen- hoeve". Pieter Vermeulenmuseum, 9.3012 en 1416.30 uur in Cultureel Centrum. DONDERDAG 22 SEPTEMBER Thalia, 20 uur: Blackboard Jungle". Rex, 20 uur: „Met meisje van de Veen- hoeve". Pieter Vermeulenmuseum: Als woensdag WOENSDAG 21 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur- „Faja Lobbi" en „Prijs de zee". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Straf- bataljon 999". DONDERDAG 22 SEPTEMBER Kennemer Theater: Geen voorstelling Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De witte non". Concertgebouw: Donderdag 20 uur: Or gelconcert door Albert de Klerk. Stadsschouwburg: Donderdag 20.15 uur: The Dublin Festival Company met „The playboy of the western world". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 en donderdag 14 uur: „Wolven in de schaaps kooi", 14 jaar, donderdag 19 en 21.15 uur: „Liefde zonder uitzicht", 18 jaar. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur „De bruiden van Dracula", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Mijn beste vijand", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „De courtisane van Jeruzalem", 18 jaar. Donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „De witte non", 14 jaar. Minerva Theater: Vandaag en donder dag 20.15 uur: „Mon oncle", alle leeftij den. Rembrandt: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur: „Katja", 14 jaar. Roxy: Vandaag 19 en 21.15 uur en don derdagmiddag 14.30 „Dreigende heuvels 14 jaar. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 uur: „Hirosjima rnon amour", 18 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en donderdag 20 uur: „Ongewenst huwe lijk", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Tot 10 oktober Unesco-expositie van reprodukties naar aquarellen „Watercolours". Dagelijks 10- 17 uur, zondags 13-17 uur. Museum Het Huis van Looy (Kamper laan): Tot 16 oktober expositie van gra fiek en tekeningen van Willem Nijs. Da gelijks 10-12.30 en 13.30-17 uur, zondags 14- 17 uur. Vishal: Tot 25 september affiche-exposi tie „Frankrijk in beeld", Dagelijks van 14- 17 uur en 19.30-22 uur; zondags 14-17 uur. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 oktober expositie van dieren teke ningen van Ruth Fischer. Dagelijks van 10-22 uur. Kunstzaak „De Ark" (Nieuw Heiligland 1-3): Tot 24 september Ere-expositie J. C Mets. Dagelijks van 9-17 uur en tevens op maandag, woensdag en vrijdag van 18- 20 uur. Bloemenheuvel (Overveen): Tot 26 sep tember expositie van schilderijen, tekenin gen, aquarellen en grafiek van Dick Went- zel. Dagelijks van 10-17 uur, zondags van 14-17 uur. DIVERSEN (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 16 septem ber). Toen er in 1945 weer enigszins sprake was van normale tijd was de „Viking Bank" de eerste die van IJmuiden uit aan de visserij kon deelnemen en in die tijd was dat de topboot: het is een keer voor gekomen dat deze trawler van een nor male Noordzeereis ruim 70.000 gulden be- somde, onder schipper L. Gravemaker, die er van 1938 af op heeft gevaren. Dit resultaat beloofde veel voor de vier stoomtrawlers van dit type die in 1946 van de Britse admiraliteit waren gekocht, welke later als „Bergen" IJM.16, „Catha- rina Duyvis" IJM.60, „Mary" IJM.61 en .Sumatra" IJM.62 in de vaart werden ge bracht. Wat laatstgenoemde trawler be treft, dit schip behoorde oorspronkelijk aan T. Hamling Co. Ltd te Huil onder de naam „St. Gerontius" H.69 en kwam in de oorlog in dienst van de Britse ma rine onder de naam „Maple". In 1946 werd het vaartuig door de N.V.Visserij- onderneming De Vem in IJmuiden aange kocht en het arriveerde op 1 augustus van Rosyth in de nieuwe thuishaven, ge sleept door de sleepboot „Amsterdam" van Bureau Wijsmuller. Na een verbouwing te hebben ondergaan (het schip was als marinevaartuig inge richt) vertrok de trawler op 13 septem ber 1947, onder schipper N. Korbee, voor de eerste reis ter visserij. Er werden la ter ook enkele reizen op IJsland gemaakt, maar intussen kwamen er geregeld nieu we en moderner vaartuigen bij en gelei delijk raakte de stokende stoomtrawler op de achtergrond, totdat het op laatst zelf niet meer mogelijk bleek een behoor lijke bemanning voor deze schepen te krij gen. Zowel het zusterschip „Mary" IJm. 61 als de .Sumatra" werd dan ook in juni 1956 van de vloot afgevoerd en voor de sloop verkocht. Arie van der Veer Advertentie KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 De resultaten van de haringvisserij zijn in juli 1960 aanzienlijk ongunstiger ge weest dan in juli 1959. De aanvoer van platvis viel tegen. Makreel was in grote hoeveelheden aan de markt. In de gar- nalensector bleven de vangsten gering. De uitvoer bereikte veelal een hoger peil dan in juli 1959. Aldus een publikatie van het produktschap voor vis en visprodukten. Zowel voor rondvis als voor platvis wer den in juli hoge prijzen betaald. De gemid delde prijs voor rondvis liep sinds juni op van 4853 ct. per kilo. Het aanbod schom melde om de 2200 ton. Voor platvis steeg de gemiddelde prijs van 1.12 tot 1.52 per kilo, bij een daling van de aanvoer van 2.105 ton tot 1.667 ton. De makreel was zeer sterk vertegen woordigd. De aanvoer bedroeg 2750 ton, waarvan 2463 ton in IJmuiden aan de markt kwam. De gemiddelde maandprijs lag op 0.18 per kilo, de gemiddelde dag prijzen daalden te IJmuiden op enkele da gen tot 0.11 per kilo. Bijna 80 ton werd doorgeleverd aan de vismeelindustrie. Een kwantum van 355 ton werd geëxporteerd. De aanvoer van schelvis vertoonde met 661 ton, gemiddelde prijs 0.48 per kilo, een bevredigend beeld. 53 ton werd uitge voerd. Vergeleken met juni daalde de aanvoer van kabeljauw van 884 ton, gemiddelde prijs 0.52 per kilo tot 815 ton, gemiddelde prijs 0.67 per kilo. Ruim 230 ton werd uit gevoerd. In het begin van juli waren de weers omstandigheden niet steeds even gunstig voor de uitoefening van de visserij, waar van vooral de kleinere vaartuigen nadeel ondervonden. De aanvoer van schol lag op een lager niveau dan in juni en daalde van 1118 ton, gemiddelde prijs 0.48 per kilo, tot 962 ton, gemiddelde prijs 0.65 per kilo. De uitvoer van schol bedroeg 264 ton. Ook de aanvoer van tong viel enigszins tegen en bedroeg 500 ton. gemiddelde prijs 3.36 per kilo tegen 652 ton, gemiddelde prijs f 2.41 per kilo, in juli. Voor tong Advertentie ALLE GOEDE MERKEN Betaling in overleg Marijke van Raephorst heeft dinsdag in „De Opgang" te Beverwijk voor de ver eniging van huisvrouwen gesproken ovér „Mensen op de brug", waarmee werd be doeld dat de wereld eigenlijk een brug is, waar allerlei soorten mensen over heen gaan, van de geboorte tot de dood. Op zeer bevattelijke wijze heeft de spreekster deze woorden verduidelijkt, waarbij ze niet al leen het leven van één mens, maar dat van talrijke geslachten belichtte, hun levens wijze en het reageren van de mensen op de dingen van de tijd waarin ze leefden. Daarbij bediende zij zich van talrijke ge dichtjes en andere ontboezemingen van schrijfsters en schrijvers uit de verschil lende tijden. Na de pauze had de spreek ster als onderwerp: „God en Lot". werden regelmatig zeer hoge prijzen be taald. In IJmuiden lag de gemiddelde dagprijs voor de grote tong steeds ruim boven de vier gulden per kilo. Vrijwel de gehele aanvoer werd uitgevoerd. Uitvoer en invoer In juli kon 1685 ton zeevis worden uit gevoerd voor een waarde van 3,5 mil joen tegen 1145 ton voor een waarde van f 2,4 miljoen in juli 1959. Verzending vond onder meer plaats naar België (597 ton) West-Duitsland (103 ton), Frankrijk (225 ton), Italië (355 ton), Groot-Brittannië (223 ton) en U.S.A. (54 ton). In verse en bevroren toestand werd 548 ton zeevis ge ïmporteerd voor een waarde van 762.000 tegen 329 ton voor een waarde van 363.000 in juli 1959. Geïmporteerd werd onder anderen uit België (38 ton), West- Duitsland (226 ton), Denemarken (95 ton) en Noorwegen (147 ton). Er is hard gewerkt tijdens de studiedagen voor de techniek in de zeevisserij te Oostende. Niet alleen werden er veel lezingen gehouden, maar ook buiten dit programma van voordrachten om werd er nog veel gepraat en overlegd tussen de deelnemers. Er werden nieuwe contacten gelegd, en men kan wel zeggen dat het besef, dat er een nauwe samenwerking zal moeten bestaan tussen reder, bouwer, ingenieur, econoom en wie verder ook maar met de visserij te maken hebben, is gegroeid. Tijdens de receptie bü de gouverneur van West-Vlaanderen in Brugge kwam het technische aspect nog eens duidelijk naar voren. Daar bleek, dat deze gouverneur zelfs eigenlijk de initiatiefnemer is geweest, omdat hij in een voorwoord van een boek over visserij gezegd had dat de vissers niet kapitaalkrachtig genoeg zijn om een wetenschappelijk en toegepast wetenschappelijk onderzoek te financieren en dat de technici de visserij daarom zouden moeten helpen. De Koninklijke Ingenieursver eniging afdeling West-Vlaanderen reageerde, en ging in samenwerking met de Com missie voor Toegepast Wetenschappelijk Onderzoek de studiedagen organisren. Zij was van mening, dat hier een taak lag voor de Vlaamse ingenieurs. Op het congres zijn dan ook vele technische pro blemen behandeld, terwijl men er onge twijfeld in is geslaagd bij ingenieurs en hogere technici belangstelling op te wek ken omtrent een aantal technische pro blemen, waarvan de levensmogelijkheden van de Westvlaamse vissers afhankelijk zijn. Dit congres is echter meer geweest dan een Vlaams onderonsje. Dit zal al dui delijk zijn als men weet dat zeker de helft van de deelnemers uit Nederland kwam. Zijn er nu op deze studiedagen buiten de algemene aspecten ook nog concrete punten geweest, die nieuws hebben opge leverd? Zij waren er ongetwijfeld. We hoeven slechts te wijzen op het onderwerp hektrawlers. Tijdens de conferentie is dui delijk geworden, dat de ontwikkeling in Nederland verder is, dan men had ver wacht. Verschillende ontwerpen liggen ge reed. en zoals we al hebben geschreven zullen er binnen twee jaar heel wat hek trawlers op zee zijn. Knooploze netten De lezing van Dr. J. Reuter van het Nederlandse Visserij Proefstation te Utrecht heeft een duidelijk exposé gegeven van de stand van zaken bij de knooploze netten. Het betreft hier een uitermate technisch onderwerp, dat echter van groot belang is voor de visserij. In Japan is men sterk geporteerd voor dit net, dat niet alleen minder weerstand in het water biedt, maar ook de zwakte mist, die een geknoopt net altijd op de knopen heeft. Dr. Reuter zei, de Japanners als de beste vissers te beschouwen en hij gaf toe, dat een net altijd zwakker is, naarmate er meer hoeken en knopen in het touw of ander gebruikt materiaal voorkomen. Maar hij liet toch ook uitkomen, dat hij er bij een proef in was geslaagd knopen een veel "grotere"sterkte te geven. Bóvendiërï is men geneigd netten te maken die in het water sterker zijn dan nodig is. Hij wees er ook op, dat bij een knooploos net een reparatie toch altijd met het maken van knopen ge- Advertentie KENNEMERLAAN 30 Zie onze GERO-etalage paard gaat. Een knooploos net zal na twee jaar door de vele herstellingen net zoveel knopen bevatten als een orthodox net. Dr. Reuter meende, dat er nog veel moeilijkheden liggen bij het gehele onder werp. „Maar was het nylon-net ook niet eerst: de duivel in huis halen? Nu zweren ze er bij." Men kan wel stellen, dat de objectieve wijze van voordracht vele tech nici aan het denken heeft gezet. Het knoop loos net is een belangrijk onderdeel van de huidige visserij-onderzoekingen. Dat geldt ook voor het pelagische net, het trawlnet, dat niet over de bodem sleept, maar op elke hoogte kan worden ingesteld. Ook over dit onderwerp is dankzij de gron dige lezing van de heer P. A. de Boer, adjunct-inspecteur der visserijen in het eerste district te Den Haag, veel gediscus sieerd. Juist zoals de lezing over koeltech niek door ir E. Vandamme uit Bredene weer de aandacht heeft gevestigd op een belangrijk onderdeel van de hedendaagse visserij. Pakjes maken of niet? Men kan niet stellen, dat de lezing van ir. Minnee over hektrawlers algemeen is gewaardeerd. Er waren verschillende deelnemers, die zijn inleiding wat een zijdig achtten, en meenden, dat hij wat te duidelijk partij had getrokken voor (Universal Star) en tegen het slipway- systeem. Het feit, dat zowel de IJmuider reder Polderman als de scheepsbouwer Boot uit Alphen aan de Rijn zich bij het slipway- Van de Postduivenhouders vereniging „De Bonte Duif" te IJmuiden, namen het afgelopen weekeinde 60 duiven deel aan een wedvlucht van St. Ghislain Hornu af. over een afstand van 231 km. De lossing van de duiven geschiedde om 7.40 uur. Een duif van S. J. Heis bereikte als eerste het hok om 110.54.28 uur: de laatste prijs- duif 11.4.51 uur. De uitslag was als volgt: S. J. Heis 1, 6.7; C. Broek 2; E. Klinge 3, 9: G. van Zutphen 4. 12; P. Verschuren 5, 10; J. Zwart 8; J Kaldebach 11. Het Atoom Van de Postduivenhoudersvereniging „Het Atoom" te Velsen Noord namen het afgelopen weekeinde 51 duiven deel aan de wedvlucht van St. Ghislain Hornu af over een afstand van 232 km. De lossing van de duiven geschiedde tijdens zuidoosten wind om 740 uur. Een duif M. van 't Hol bereikte als eerste het hok om 10.53.16 uur: de laatste prijsduif om 11.05.25 uur. Ondanks de zuidoosten wind, die de vogels dus schuin achter kregen moet de vochtige lucht oorzaak zijn geweest dat de dieren een niet hoger gemiddelde uursnelheid dan iets meer dan 72 km. bereikten. De tien prijswinnende duiven kwamen echter binnen de zeven minuten op de hokken. De uitslag was als volgt: M. van 't Hof 1: A. F. de Roos (2 en 3); J. Schoone 4, 5 en 7; J. Schoo 6; Ph. F. Martinus 8; W. Antonisse 9; A. de Bot 31". 10. Ons Genoegen Van de Postduivenhoudersvereniging „Ons Ge noegen" te Beverwijk namen het afgelopen weekeinde 45 duiven deel aan een wedvlucht van St. Ghislain Hornu af over een afstand van 237 km. De lossing van de duiven geschiedde om 7.40 uur. Een duif van W. Rijnders bereikte als eerste het hok om 10.52 uur; ae laatste prijs duif om 11.— uur. De uitslag was als volgt: W. Rijnders 1: W. v. Wijk 2 3 en 7; A. van Son; A. v. Leeuwen 5 en 6; W. v. d. Raadt 8; B. de Smet 9. De Vredesduif Van de Postduivenhoudersvereniging „De Vre desduif' te Heemskerk namen het afgelopen weekeinde 47 duiven deel aan een wedvlucht van St. Ghislain Hornu ag over een afstand van 237 km. De lossin van de duiven geschiedde om 7.40 uur. Een duif van A. Cassee bereikte als eerste het hok om 10.55 uur; de laatste prijsduif om 11.09 uur. De uitslag was als volgt: A. Cassee 1; G. Duin 2, 3 4 en 8; A. Bruins 5 en 9; M. de Kruif 6; Ch. Bey 7. r. De Reisduif Van de Postduivenhoudersvereniging „De Reis duif" te Beverwijk namen het afgelopen week einde 108 duiven deel aan een wedvlucht van St. Ghislain Hornu af over een afstand van 235 km. De lossing van de duiven geschiedde om 7.40 uur. Een duif van H. Beentjes bereikte als eerste het hok om 10.50 uur; de laatste prijsduif om 10.55 uur. De uitslag was als volgt: H. Beentjes 1: P. v d. Outenaar 2 en 17; P. v. Vuuren 3. 9, 19, 22; C Westrate 4 en 18; J. Penning 5, 12 en 20; C- G. J. Deker 6 en 7; T. Gravenmaker 8 en 13; G. Gr agenda al 10: J. Kuntz 11, 14 en 21; D. Stiemer 15; G. v. d. Winden 16. Oranje Nassau Van de Postduivenhoudersvereniging „Oranje Nassau" te IJmuiden namen het afgelopen week einde 32 duiven deel aan een wedvlucht van St. Ghislain Hornu af over een afstand van 231 km. De lossing van de duiven geschiedde om 7.40 uur. Een duif van A. de Waard bereikte als eerste hei hok om 10.52.58 uur; de laatste prijsduif om 11.12.49 uur. De uitslag was als volgt: A. de Waard 1, 2, 3 en 6: B. Visser 5, 5; J. v. Sikkeleres 7. P. V. IJmuiden Van de Postduivenhoudersvereniging „P. V. „IJmuiden" te IJmuiden namen het afgelopen weekeinde 51 duiven deel aan een wedvlucht van St Ghislain Hornu af over een afstand van 231 km. De lossing van de duiven geschiedde om 740 uur. Een duif van P. Hoekstra bereikte als eerste het hok om 10.49 uur; de laatste prijs duif om 11.02 uur. De uitslag was als volgt: P Hoekstra 1. 3 en 7; K. Inia 2; J. Opbergen 4; A. J. Waal 5, 6, 8, 9, 10 en 11. De IJmonder Van de postduivenhoudersvereniging „De IJ- monden'' (zaterdagvliegers) te IJmuiden namen het afgelopen weekeinde 61 duiven deel aan een wedvlucht van Maastricht af over een afstand van 195 km. De lossing van de duiven geschiedde om 12.10 uur. Een duif van de Vlugt bereikte als eerste het hok om 14.32 uur: de laatste prijs duif om 14.41 uur. Mooi weer en snel verloop. De duiven bereik ten een snelheid van plm 80 km. per uur. De strijd om het kampioenschap-generaal tussen Suurmond en de Vlugt werd op deze laatste vlucht van het seizoen door eerstgenoemde in zijn voordeel beslist. Kampioen navluchten: 1 v. d. Scheer; 2. de Vlugt; 3. Suurmond. Dè uitslag van deze laatste wedvlucht was als vclgt: De Vlugt 1 en 14; Suurmond 2 en 11; Hoven- kamp 3. 6 en 13: v. Slooten 4 en 9; v. d. Scheer 5, 7 en 12; Verduin 8; Martens 10. De Luchtpost Voor de laatste wedvlucht van St. Chislain Hornu had de Castricumse duivensportvereniging de Luchtpost precies 100 duiven ingekorfd. Het. gold een att.ractievlucht uitgaande van de vereniging waarvoor de gevleugelde vrienden te 7 40 uur werden gelost. De eerste duif bereikte het hok om 10.59.32 en h3d dus de ruim 242 km. in even 3 uur afge legd. De laatste prijsduif werd door de combinatie Vonk-Kos geklokt om 11.52.57. De gehele uit slag van deze vlucht was als volgt: 1. J. Zentveld 10.69.32; 2. P. Kappers 11.09.52; 3 P. Verdonk 11.13.40; 4. A. Metselaar 11.11.47: 5. J. Steenman; 11.13.45; 6. H. Jaspers 11.19.56: 7. H. Sanders 11.15.16; 8. N. Hollenberg 1117.29; 9. G. Tromp-J. Lust 11.29.58; 10. K. Gort 11.51.07; 11. J. Vonk-S. Kos 11.53.57. De heer A. Pirovano heeft dinsdag zijn veertigjarig arbeidsjubileum bij de Ko ninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zo nen n.v. te Velsen gevierd. De jubilaris heeft al deze jaren de oude traditie van de vuursmid voortgezet en is nu al vele jaren eerste vuursmid. Hij be leefde de evolutie van blaasbalg naar mo derne windtoevoer maar slaat nog steeds op het aambeeld met de zware vuurwerk hamer. Dinsdagmorgen werd hij met de zijnen op het gemeentehuis van Velsen ontvangen door de locoburgemeester, de heer H. de Boer, die mededeelde, dat de heer Piro vano wegens zijn langdurige trouw was onderscheiden met de bronzen eremedaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau Bij de huldiging op het directiekantoor was de bedrijfsingenieur van de mecha nische werkplaats, ir. J. C. Coops, aan wezig. De verdiensten van de jubilaris voor het bedrijf werden in het licht ge steld, waarbij tevens werd gewaagd van de grote evolutie, die de heer Pirovano heeft meegemaakt van eenvoudige smede rij tot de huidige veelomvattende bedrijfs afdeling. De heer Pirovano kreeg van de directie een enveloppe met inhoud en de draag- medaille van het eremetaal. De langdurige trouw werd namens de Maatschappij voor Nijverheid en Handel gehonoreerd met het vererend getuigschrift en de grote zilveren legpenning. Mevrouw Pirovano kreeg een foto in lijst van haar man. De Beverwijkse Amateurfotografen be ginnen het nieuwe seizoen met een leden vergadering, die vrijdagavond wordt ge houden. Er zal een ruime plaats in het winterprogramma worden opengelaten voor het bespreken van de bondscollecties Op 30 september zal de heer Bosman uit Alkmaar zijn eigen werk laten zien. Op 28 oktober komt de heer Kahm uit Utrecht iets vertellen over belichtingsmeters. Het komende seizoen zullen de heren A Dibbets en H. Mantje uitkomen in de hoog ste klasse, de meester-klasse. Mevrouw Scholts-Van der Meulen en de heren W Swarts en F. A. van Kempen promoveer den naar de A-klasse. systeem houdt, spreekt hier wel voor zich. Het hoofdmotief van de kritiek was wel het „pakjes-maken". Bij een normale trawler kan men bij een grote vangst de kuil in gedeelten aan dek halen, waardoor men het gevaar niet loopt dat het net scheurt en men de gehele vangst verliest. In de „Visserijwereld" heeft ir. Minnee zelf al eens gesteld, dat het bezwaar van een hektrawler is, dat het daar niet gaat. Nu bleek hij bij het Mr. Gregorsysteem van mening te zijn, dat het pakjesmaken daar wel kan. Er waren in het congres mensen, die dat meteen na de lezing al in de discussie betwisten. Zij waren van me ning, dat het noodzakelijke manoeuvreren bij het pakjesmaken bij een „Universal- Star" trawler wel eens een net in de schroef zou kunnen opleveren. Zodat hier de discussie wel in volle gang is. De prak tijk zal het moeten maken, wie gelijk heeft, of dat de waarheid in het midden ligt. Maar juist die praktijk is erg moeilijk, want verschillende scheepsbouwers zijn van mening, dat er veel conservatieve reders zijn, die niet geneigd zijn tot expe rimenten. Zo vertelde een scheepsbouwer dat een opdracht tot het bouwen van een hektrawler op het laatste moment was afgesprongen op de weigering van een schipper, die zichzelf te oud achtte om nog wat nieuws te doen. De beklemtoning van de noodzakelijke samenwerking tussen alle instanties op deze studiedagen is dan ook heel nuttig geweest. Want het is wel duidelijk geble ken dat daaraan veel mankeert. Struisvogelpolitiek Jan Olof Traung, de leider van de vissersbootsectie van de FAO in Ro me, gaf tijdens een belangwekkende lezing over vorm en standaardisatie van schepen een voorbeeld van een ge brek aan samenwerking. „In een bepaald land leverden vele scheepsbouwers het model van hun beste schip in bij een proefstation. Het station probeerde de modellen om tot een optimaal type te komen. Maar toen weigerden de scheepsbouwers openbaarmaking van de gegevens. Dit was een typisch voorbeeld van struis vogelpolitiek." Dit land was Nederland, het proefsta tion Wageningen. De beslissing dat nie mand de gegevens van de anderen zou mogen zien, werd door een meerderheid van de deelnemers genomen. Zij gaven er de voorkeur aan hun eigen geheimen niet prijs te geven, wat betekende dat ze de geheimen van de anderen ook niet kon den inzien. „Struisvogelpolitiek" zei Jan Olof Traung, een gezaghebbend man, die bij elke discussie wel even zijn mening gaf, en dat telkens op een wijze, die du- delijk toonde, dat hij het weet. Hopelijk heeft deze conferentie er toe bijgedragen, dat de samenwerking groter zal worden. De visserij is een belangrijke bedrijfstak. Naarmate de wereldbevolking toeneemt zal men steeds meer zijn voed sel uit de zee moeten halen. Men zal dat dan ook weloverwogen moeten doen. De wereld-voedselorganisatie geeft leiding aan dit werk. Het is dan ook wel ietwat pijnlijk, als een belangrijke figuur van de FAO in een congres met deelnemers uit Schotland, Duitsland. België en Nederland een bepaald land als voorbeeld neemt, om het domme van struisvogelpolitiek aan te geven. Hij noemde Nederland niet bij naam. Dat niet. Maar ieder in de zaal wist, wat hij bedoelde. Advertentie A fcrt: Telefoon 5271 Erkend installateur PEN. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Peregrine van Felixtowe; Skaugum, Norfolk, kolen voor Hoogovens; Brinda. Dagenham: Eemstroom, Da genham: Wegro, Londen, hijlegger IJmuiden; Scbeldestroom, Fowey; Hunzestroom, Liverpool; Oldekerk, Bremen: Alberto Dodero, Hamburg; Spigerborg, Riga: Martha Ahrens. Hamburg; Steindamm, Rotterdam. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Baldrian naar Rouen. ledig van Hoogovens; Lucas Bols 2, Sundsvall; Korsum Shevchenkovsky, Hamburg; Humanitas. Bremen: Birka, Antwerpen: Annen- kerk. Bremen; August Thyssen, Lulea: Roelof Buisman, Gefle: Gisela Essberger, Bremen; We gro. Skutskar, zout van IJmuiden: Draco. Struer; Diana. Hamina; Thora Frellsen, Hamina; Clangu- la. Rotterdam; Köln, Zeebrugge; Gerd, Londen; Cr.wi. Londen, walsmateriaal van Hoogovens; Anna Elisabeth, Shoreham; Lifan, Ciudad Trujil- lo; Zaanstroom, Leith: Artura, Hamburg; Ahoy, ITstad. kunstmest van Hoogovens; Vogtland, Ant werpen. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Tetuan naar Uddevalla; Senegalkust, Bremen; Rijnstroom, Londen: Texelstroom, Huil. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt., betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Ondergetekende Naam: Straat; Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op S f 7.65 per kwartaal of f 0.59 per week Doorhalen wat niet verlangd wordt. Handtekening: Z(j die zich met ingang van 1 oktober 1960 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 september 1960 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonnees, dus niet voor omzetting van week- In kwartaalabonnementen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5