Steeds meer aandacht voor hekvissen in de zeevisserijkringen ZON EN REGEN OP KLEURIGE PRINSJESDAG Ontwikkeling gaat nu snel Wonen en werken in stad en land Voor gemeentepolitie 18 miljoen meer L0ENDERSL00T Ruimtecapsule uit de Stille Oceaan gevist WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1960 9 Vermande Zonen P. Waardenburg gaat met pensioen Auto over de kop geslagen GISPEN MEUBELEN SCHEPPEN IN UW KANTOOR EEN SFEER VAN STIJL EFFICIENCY EN SOLIDITEIT DIE INDRUK MAAKT OP UW BEZOEKERS UW PERSONEEL BINDT EN HET WERK STIMULEERT Aanvaring bij de Hoek Advertentie GISPEN MEUBELEN BIJ: Frogerstr. 47 - IJmuiden In Alkmaar is dinsdagmiddag, uitgaande van de stichting Alkmaar Agrarisch Cen trum, een grote tentoonstelling geopend onder de titel „Wonen en werken in stad en land". De tentoonstelling wil laten zien hoe er tegenwoordig op het platteland ge werkt wordt en gewoond. Opmerkelijk is, dat er tegenwoordig maar weinig ver schil is tussen het woongerief in de grote stad en ten plattelande. Dat loont op dui delijke wijze een modelwoning naar een ontwerp van de architecte mevrouw Licht- Lanklema. Maar feitelijk laten alleen de model woning en de modelboerderij iets van stad en platteland zien. Dit is een bezwaar., al moet worden opgemerkt dat het de eerste keer is dat de stichting een tentoonstelling houdt. De opzet is dus als een experiment te beschouwen. Natuurlijk zijn groothandelaren en mid denstanders op de tentoonstelling aanwezig met honderd en een artikelen. Een be langrijke stand laat de veiligheid op het platteland zien. Arbeidsinspectie en veilig heidsdienst demonstreren met foto's welke fouten er over het algemeen worden ge maakt. Zoals het eten van brood uit de hand, nadat men met giftige bestrijdings middelen de gewassen heeft bespoten. Een papiertje om het brood is de oplossing. De modelwoning is zeer modern van op zet, met ruime kamers, waarvan de woon kamer op praktische wijze in verbinding staat met de keuken. De modelboerderij laat een deel van een stal zien, waar met melkmachines wordt gewerkt. De tentooonstelling is donderdagmiddag officieel geopend door de burgemeester van Alkmaar, mr. H. J. Wytema. De tentoon stelling is er tot en met zaterdag. Er is elke avond amusement, dat door bekende radio-artiesten wordt verzorgd. De directeur van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken in IJmuiden, de heer P. Waardenburg, gaat per 1 januari met pensioen. De heer Waardenburg heeft B. en W. hierom verzocht in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. B. en W. stellen de raad van Vel- sen voor het ontslag eervol te verlenen onder dankbetuiging voor de door hem in zijn hoedanigheid van directeur van sociale zaken aan de gemeente bewezen diensten. Advertentie GISPEN MEUBELEN BIJ: f AIM C. DINGLER N.V. fa™ f Breestraat 52 - Beverwijk E m r^l I Tel. 5005 (02510) g Vannacht omstreeks half een is een per sonenauto, bestuurd door een zesenveertig jarige IJmuidenaar, op de Stationsweg te Velsen-Zuid over de kop geslagen. De juiste toedracht is niet bekend. Toen de politie op de plaats des onheils was aan gekomen, was evenwel de auto nergens meer te vinden. Een stille getuige was slechts een deurknop. De politie ging daar op zoeken en vond de automobilist en zijn auto op de Orionweg. De man werd mee genomen naar het bureau, waar bij hem de bloedproef werd genomen. Hij bleek onder de invloed van sterkedrank te zijn. De man heeft in zijn eentje de auto weer op de wielen gezet. Advertentie Hoefgetrappel van de acht prachtige paarden voor de gouden koets klonk al in de verte toen plotseling de zon doorbrak en een teer licht wierp op de roestig brui ne herfsttooi van de bomen voor het pa leis aan het Lange Voorhout in Den Haag. Het kleurig schouwspel voor het paleis kreeg daarmee precies op tijd de glans die het luisterrijk maakte. Bevelen schalden over het oude plein toen de deuren van het paleis wijd open zwaaiden en de Koningin en Prins Bern- hard in gezelschap van de prinsessen Bea trix en Irene naar buiten kwamen om in de gouden koets plaats te nemen. Het Wilhelmus klonk. De koninklijke standaard op het dak van het paleis werd gestre ken. De rijtoer, voorafgaande aan de plechtige opening van de Staten-Generaal, was begonnen. In de koets wuifden de prinsessen opgetogen naar het publiek. In de met dahlia's, chrysanten en gla diolen getooide Ridderzaal verliep het hoogtepunt van Prinsjesdag volgens het bekende protocol. De leden van de Staten- Generaal, van het kabinet, van de Raad van State, ambassadeurs en gezanten in groot tenue alsmede verdere genodigden de Koningin, de Prins en de Prinsessen traden binnen. De aanwezigen volgden aandachtig het schouwspel van de waar dig schrijdende, goudgetreste leden van de hofhouding en van de commissie van in- en uitgeleide, die de koninklijke familie naar troon en zetels begeleidde. Gedurende de ongeveer een kwartier durende troonrede had men volop gelegen heid de prachtige toiletten van Koningin en Prinsessen te bewonderen. Enthousiast stormde even na twee uur jong en oud op het Lange Voorhout naar het paleis na terugkeer van de stoet. De Koningin, de Prins en de oudste twee prin sessen betraden het paleis om direct daarna al weer op het balkon te verschij nen. Stralend nam daar de koninklijke fa milie de spontane hulde van de samenge stroomde menigte in ontvangst. Zelfs van de daken van de huizen op het Lange Voorhout vlak naast het paleis werd ge juicht. Prins Bernhard ontdekte tussen het pu bliek blijkbaar vrienden. Dat viel tenmins te op te maken uit de wijze waarop hij soms geamuseerd naar het plein wees. Maar juist deze gebaren gaven aan deze huldiging een uitermate hartelijk karak ter, waaruit elke stijfheid verdwenen was. Onder het publiek kon men van velen ho ren dat Prinsjesdag 1960 op hen een bui tengewone indruk heeft gemaakt. Niet al leen door de schittering van de gouden koets en de ceremoniële tenuen en het glanzende koper van de kapels, maar ook door de soepelheid waarmee de rijtoer was georganiseerd. „Ik vind de tuin werkelijk prachtig", zei koningin Juliana op het huis ten Bosch, nadat ze even tevoren van het bordes was teruggekeerd. Ze had daar, in gezel schap van Prins Bernhard het geschenk van het Nederlandse volk ter gelegenheid van het koperen huwelijksfeest in 1949 in ogenschouw genomen: de aanleg van het park rond het huis ten Bosch. Elf jaar geleden is daartoe het initiatief genomen. Op deze Prinsjesdag had de symbolische overhandiging plaats door een comité on der voorzitterschap van mr. K. P. van de Mandele. Toen 's middags de rijtoer door vlag gend Den Haag zou beginnen, regende het. Het koninklijk gezin prefereerde echter toch de open calèches en ofschoon het allengs harder begon te regenen, zijn die open gebleven tot de terugkomst op het huis Ten Bosch toe. Vele medelijdende ach's en oh's klonken uit het publiek, toen men zag dat Koningin en Prins zelfs door geen paraplu beschermd werden tegen het neerstromen de hemelwater. De vier prinsessen, in het volgende rijtuig, hadden met jeugdig rea lisme hun paraplu's opgestoken om zich tenminste enigszins tegen de regen te beschermen. Warm ingepakt wachtten tientalle pa tiënten voor het ziekenhuis Zuidwal op wat voor hen het hoogtepunt van Prinsjes dag is geworden: het bezoek van Koningin, Prins en Prinsessen. De bedden waren versierd met oranje strikken en rood-wit- blauwe vlaggetjes. Ook de poliopatiëntjes konden buiten uit hun bedjes alles goed zien. Enkele minuten hield de stoet stil, vlak voor de bedden. Een door de patiënten gemaakt mozaiek werd aangeboden en enkele kinderen overhandigden bloemen. Toen werden de portieren gesloten en de ongeduldig trappelende paarden zetten zich weer in beweging. Om vijf uur kwam de stoet weer bij het Huis ten Bosch aan. Advertentie Mc. Gregorsysteem Deze tegenstanders zijn dan ook met systemen gekomen, waarbij twee draai- kranen het net zouden optillen. Dit sys teem is nog theorie gebleven, in tegen stelling met het systeem Mc Gregor- Unigan, waarbij een galg het net eigenlijk juist zo behandelt als bij een zijtrawler, maar dan op het achterschip. Hier bleek echter weer het nadeel, dat een „shelter- De „Universal Star" dek", waar de vis op een beschutte plaats kan worden verwerkt, niet kon worden verkregen. De bemanningsverblijven zitten in het voorschip, de machinekamer is ook te ver naar voren. Allemaal onderdelen, die de „Universal Star", het prototype, nog niet tot een volledig succes konden maken al bleek wel, dat dit schip nog kon vissen op momenten dat een normale trawler dit niet meer zou kunnen. Een hektrawler heeft nu eenmaal beslist voordelen dankzij het feit, dat het net achter het schip wordt bevestigd, feitelijk natuurlijk ook de beste plaats om een ge sleept voorwerp vast te maken. De lijnen staan symmetrisch, de boorden van het schip zijn nu gelijk, en het werkschema kan ook veel eenvoudiger. Ir. J. H. Boot formuleerde het in Oostende zo: „bij een zijtrawler is de routing kringvormig, bij een hektrawler lijnvormig." En vooral: een hektrawler hoeft niet dwars te gaan liggen bij het binnenhalen van het net. Advertentie VLEKVRIJ DOOR EN DOOR LM ETA Bij de raming van de uitgaven in 1961 voor de rechtspraak, totaal begroot op 42,6 miljoen, is rekening gehouden met de voorgenomen verhoging van de vergoedin gen aan toegevoegde raadslieden in straf- en civiele zaken. Een ontwerp van wet tot liquidatie van de Raad voor het Rechts herstel zal binnen afzienbare tijd worden ingediend. Hektrawlers zijn schepen, die over de achtersteven vissen. Helemaal geen nieu we methode, want zowel in de Stille Zuid zee als in de Middellandse Zee kent men deze methode al van oudsher. Men haalt dan vrijwel steeds de vangst rechtstandig uit het water. De methode om het net over een „slipway" aan boord te trekken vindt men veel minder bij deze veelal zeer kleine schepen. Toen dan ook in de hekvisserij de strijd om twee systemen begon, werd ook deze hekvisserij van vroeger wel eens in de strijd betrokken. Maar nu hangt de strijd vraag steeds meer af van wat de praktijk van dit moment en op onze zeeën zal opleveren. Slipway-systeem De ene partij houdt het met de slipway, waarbij evenals bij een walvisvaarder de vangst over een schuin vlak in de achter steven aan boord wordt getrokken. De andere voelt meer voor systemen, waarbij de vangst niet wordt gesleept, maar opge trokken. Wat zeggen de voorstanders van de slip way? „We lopen minder risico, dat het net scheurt, zodat we alles kwijt zijn. Zo'n zwaar net ophijsen kan op een klein schip, maar niet op een groot." De tegen standers zeggen dat er een enorm be zwaar is, namelijk, dat men geen „pakjes" kan maken, of wel de vangst verdelen. Ze beweren ook, dat de vorm van het achter schip voor de weerstand van het schip niet gunstig is. Een „spiegelhek" is pas gun stig bij hoge snelheid. inlichtingen wordenU gaarne verstrekt door de plaatselijke GISPEN"»- CULEMBORG Advertentie GERO-specialist De kosten van de gemeentepolitie zijn in 1961 geraamd op 139,7 miljoen tegen over 121,8 miljoen in 1960. Naast de kosten van de normale uitbreiding als gevolg van de groei der bevolking is o.m. rekening WASHINGTON, (Reuter) De Verenig de Staten hebben op de dag dat premier Kroesjtsjev in New York aankwam voor het bijwonen van de UNO-Assemblee, met succes twee zware raketten gelanceerd Amerikaanse functionarissen verklaarden dat het een toevallige samenloop van om standigheden was, dat deze proeven kort na de aankomst van de Russische leider werden genomen. Een negentien meter lange viertraps- raket van het type Argo D-8 werd door de marine van Point Arguello in Californië afgeschoten. Het projectiel bereikte een hoogte van 2.065 km en een capsule van 83 pond met instrumenten kon op ruim 2.000 km afstand uit de Stille Oceaan wor den opgevist. De instrumenten moesten gegevens registreren betreffende het stra lingsgevaar, waarmee men te maken krijgt bij bemande ruimtevluchten. Met behulp van deze instrumenten zou een mens vei lig door de stralingsgordels kunnen komen die om de aarde lopen. De capsule die be vestigd was aan een parachute, viel in zee 37 minuten na de lancering. Een Atlasraket, afgeschoten van de ba sis Cape Canaveral, legde in 55 minuten een afstand van 14.400 km af naar een doel op 1.600 km bij Prince Edwardeiland ten zuidoosten van Kaapstad. Hierdoor werd 't record geëvenaard dat op 20 mei door een dergelijke raket werd gevestigd. De uitgaven voor gevangeniswezen, kin derbescherming, psychopatenzorg en re classering zijn met 10,6 miljoen geste gen tot 116,2 miljoen. Door toekenning van bouwsubsidie wor den verbetering en uitbreiding van par ticuliere tehuizen voor kinderbescherming bevorderd. Ook voor de subsidiëring van reclasseringsverenigingen moet aanzienlijk meer worden uitgetrokken, o.a. als gevolg van de personeelsuitbreiding in verband met de toenemende vraag naar voorlich- Gisteravond omstreeks acht uur is de 927 ton metende Poolse kustvaarder „Li- wiec" bij het uitvaren naar zee ter hoogte van de zuiderpier in Hoek van Holland in aanvaring gekomen met een andere kust vaarder. Na de melding hiervan is de reddingboot „Koningin Wilhelmina" uitgevaren. Deze behoefte echter geen assistentie te ver lenen. De „Liwiec" is de Nieuwe Waterweg weer opgevaren. De aangevaren kustvaar der heeft zijn reis voortgezet. Advertentie GISPEN MEUBELEN BIJ: O. Th. OantMma Zijlstraat 90 - Tel. 11526 LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 gehouden met een verhoging van de norm vergoeding voor materiële uitgaven en met een aanzienlijk hoger bedrag voor uit keringen ingevolgde de zogenoemde hard heidsclausule van het Besluit Politiekos ten 1950. De scheepsbouwer Boot in Alphen aan de Rijn heeft nu een schip ontworpen, dat vele bezwaren opheft, die vaak aan kleine hektrawlers zullen kleven, omdat het ach terdek voor een slipway te kort is, zodat men tot nu toe dacht, dat een slipway al leen bij schepen van 50,60 meter mogelijk was. Hij heeft de winch voor aan stuur boord geplaatst en kan zodoende toch het hele net aan dek trekken. Ongeveer het zelfde idee is ook door een Franse firma in Bergen gedemonstreerd. De opbouw is dus niet symmetrisch, maar er is een veel groter voordeel voor teruggekomen. De heer Boot zweert nu eenmaal bij het slipwaysysteem, omdat men dan het hele net op dek kan zien. Bij zijn ontwerpen (hij heeft er een voor een trawler van 45 meter en een voor een trawler van 30 meter) zit de machine kamer veel verder naar achteren dan bij de Universal Star. De bemanningsverblij ven zijn midscheeps. Alleen bij de trawler van 30 meter is de asymmetrische opbouw gebruikt. Ir. Minnee en ir. De Vos hebben een ontwerp voor een hektrawler type Uni versal Star, waarin ook machinekamer en bemanningsverblijven respectievelijk voorin en midscheeps zijn aangebracht. Daardoor kan de hektrawler van deze ingenieurs een shelterdeck krijgen. Er zullen er binnenkort waarschijnlijk vijf van worden gebouwd. Bij „De Dageraad", Woubrugge De ontwikkeling van hektrawlers zal nog wel worden gestimuleerd door pelagisch trawlen, dat nu ook ijverig wordt bestu deerd en door vangstverwerking aan boord. Binnenkort komt de eerste onmiddellijke kennismaking met Nederlandse hekvisse rij. Want het ziet er naar uit, dat de IJmuidense „Maria Elizabeth" omstreeks half oktober aan het werk zal kunnen gaan. Dit is een slipway-hektrawler met shelter deck. Het zal belangrijk zijn de gedragin gen van dit schip nauwkeurig te bestude ren. Maar dit zal ook heus wel gebeuren. Want „hektrawlers" is op het ogenblik nu eenmaal het toverwoord. Het woord „hektrawler" is momenteel wel een van de meest gebruikte woorden in de zeevisserij. De discussie er over is al jaren aan de gang en ook op de studie dagen in Oostende is, zowel tijdens de discussies als in de wandelgangen, veel over dit nieuwe scheepstype gesproken. Door verscheidene gegevens bij elkaar op te tellen kan men tot de conclusie komen, dat er over twee jaar wel eens negen of tien van deze nieuwe schepen in de vaart zouden kunnen zijn. Het betreft dan nog steeds trawlers, die geen fabrieksschip zullen zijn. Men is in Nederland geneigd om niet twee dingen door elkaar te halen. Een van de grootste moeilijkheden met de eerste hektrawler, de Engelse „Fairfree" was juist, dat het ook een fabrieksschip was. Men kon dus vrijwel niet zeggen, of! bepaalde onvolmaaktheden nu te wijten waren aan het hek of aan het fabrieks- karakter van het schip.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9