Hengelsportvereniging Velsen 10 jaar aan de waterkant DIEN Leden van ontvluchten drukte de moderne tijd 25 jaar directeur van rubberfabriek Hollandia Havenberichten In en om de stad Werk in uitvoering L0ENDERSL00T Het begon met 22, nu zijn er 80 leden STUIF VRIJE CONVECTOR ANTRACIET Zeer drukke receptie voor RIJLES 5 Atletiekkampioenschappen van Noordholland in Beverwijk Sportschool J. de Lange De Heer J. M. Rupert ss „SUCCES" ZATERDAG 24 SEPTEMB ER 1960 Niet alleen in de strandsector van IJmui- den is belangrijk werk hier ter verbe tering van de toegang tot Nederlands, tweede handelshaven) in uitvoering. De daarachter door de duinen begrensde zuid westhoek ondergaat momenteel een ware gedaanteverwisseling. Rond het tot voor kort nogal rustige terrein, aangewezen voor de industrie, heerst een toenemende bedrijvigheid. Uit de chaos van grondver- zettende bulldozers, draglines, zandzuigers buizen en rails, aan- en afrijdende vracht wagens, zullen in het laatste kwartaal van dit jaar de lijnen van een tot verdubbelde grootte gebrachte Haringhaven, een nieu we weg naar het strand en een flink stuk spoorwegnet zich steeds duidelijker gaan aftekenen. De Haringhaven zal uiteinde lijk 800 meter lang worden, dit is slechts 200 meter korter dan de inmiddels voor de vissersvloot te klein geworden „oude" Vissershaven. Maar ook aan die „oude" Vissershaven zijn belangrijke operaties gaande: de bouw van nieuwe pakhuizen in het verlengde van de nieuwe vishal zal in de zomer van 1961 voltooid zijn, waarna de realisering van het tweede deel van hal F niet zo heel lang meer op zich zal laten wachten. Het droogdok wordt vervangen door een nieuw, geschikter voor de nieuwe eenhe den die geleidelijk aan de vissersvloot worden toegevoegd. De Nederlandse vis- serijvloot is in 1960 al met een veertigtal schepen uitgebreid en een even groot aan tal is momenteel in aanbouw (dit is dan wat voor publikatie is vrijgegeven). Bij de sombere geluiden die men zo af en toe te horen krijgt met betrekking tot de toekomstkansen voor de Nederland se visserij, doet het goed met steeds kor tere tussenpozen een nieuweling, vers van de werf en na geslaagde proefvaart, zoals de KW 144 „Cornelis Den Duik" deze week, in IJmuiden te zien. En evenmin ontmoedigend is het te we ten, dat IJmuiden, na Bremerhaven, Huil, Grimsbey, Cuxhaven en Boulogne, stevig de zesde plaats bezet (en niet geheel kans loos is in de toekomst een plaatsje naar voren op te schuiven) op de lijst van West-Europese vissershavens, voor wat de aanvoer van verse vis, bestemd voor de consumptie, betreft. Advertentie GERO-specialist LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 Op de sintelbaan van het sportpark Adri chem aan de St. Aagtendijk >'n Beverwijk worden zondagmiddag de atletiekkam pioenschappen van Noordholland gehou den. Vele vooraanstaande atleten komen naar Beverwijk om voor de laatste maal in dit seizoen hun kunnen te tonen. Bij de dames zal op de 100 meter de Nederlandse kampioene Ellen Ort aan de start komen, bij de 800 meter dames start onder andere Els Nieuwpoort. Bij de Oerennummers komt op het nummer 800 meter de Neder landse kampioen Henk Heida van AV '23 uit tegen de Surinamer Wim Esajas. Jan Keesoom vindt bij de 5000 meter onder andere Piet Bleeker tegenover zich. Ook op de technische nummers kan veel spanning worden verwacht. Advertentie Breestraat 49, Beverwijk Telef. 5570 1UDO jeugd v.a. 6 jaar v.a. 4.p. m. Seniorenv.a. ƒ6.p.m. Meisjes v.a. 4.50 p. m. Dames 5.50 p. m. BODY BUILDING 6.— p m. DAMES GYMNASTIEK ƒ5.— p.m. zonder toestellen, kleine clubs. BADMINTON (Micro) Voor de continu-bedrijven speciale regeling Eén van de mod. scholen in Nederland Grote zaal - ruime kleedkamers - douche - gezellig zitje TIEN JAAR GELEDEN STAKEN IN DRIEHUIS een paar enthou siaste hengelaars de koppen bij elkaar. Deze heren waren gewend iedere zondag uitzonderlijk vroeg uit hun bed te komen om te gaan vissen. Zij waren niet de enigen in Velsen die dat deden. Sommige IJmuidenaren waren lid van de IJmondvissers (vroeger DIJV) in Beverwijk, anderen gingen er in hun eentje op uit en weer anderen vormden een groepje en visten om een taart of een krentebrood. Een eigen hengelaarsvereniging had Velsen nog niet. Dat was eigenlijk te gek. De IJmuidenaren voelden zich als katten in vreemde pakhuizen tussen de Beverwijkers. Kortom aan deze toestand moest een einde komen, vonden de Velsenaren Arie Schouten, Cees Ooms en Ruud Bosma. Zij schreven (met de hand) vele convocaties en deelden die aan gerenommeerde Velsense hengelaars uit. Dat was de stoot die aanleiding gaf tot de oprichting van de Hengelsport vereniging „Velsen", die op 7 oktober tien jaar bestaat. IN HET CAFé VAN „OME TOON" ROTH te Driehuis werd spoedig daarop de oprichtingsvergadering gehouden. Er waren 22 man aanwezig. Nu telt de vereniging bijna tachtig leden. De keuze van de naam leverde geen moeilijk heden op. Wat lag meer voor cle hand dan Hengelsportvereniging „Velsen"? „Het moet een beetje knappe vereniging worden", zeiden enkele aanwezigen. Dus werd. er ook een bestuur gekozen en het reglement vastgesteld. Bosma werd voorzitter (hij is 't nog), Ooms penningmeester, C. Wey secretaris. Verder hadden N. Engelhart en de bekende „Opa" K. Ebbeling zitting in het bestuur. De samen stelling van het huidige bestuur is als volgt: R. Bosma, voorzitter; S. Schenk, se cretaris (al zeven jaar); P. Wennis, sinds acht jaar penningmeester; C. Ooms, tweede voorzitter; L. Roth, tweede secretarisH. van Deyck en H. van Roon commissarissen van materiaal. VOOR IEDERE bestuursfunctie heeft de Hengelsportvereniging „Velsen" twee man. Dat is wel nodig vanwege de ploegendienst, waardoor bestuursleden soms verhinderd zijn op de maandelijkse contactavond in zaal Kraak aanwezig te zijn. Niet in café Kraak maar in zaal Kraak want de uit drukking dat een hengelaar „een plat lui- sie in zijn zak heeft" gaat voor de leden van de Hengelsportvereniging „Velsen" niet op. Daar zorgt de leiding wel voor. Na een hengelconcours bijvoorbeeld meteen linia recta terug naar huis. Vroeger ging men nog wel eens uit vissen om een ge weldig drinkgelag te camoufleren. De hen gelaar kreeg er een slechte reputatie door. De landelijke bond van hengelaars doet al het mogelijke de Nederlandse hengelaars op te voeden tot heren aan de waterkant. „Gedraagt u beschaafd en sportief bij het vissen" staat achterop de lidmaatschaps kaart van de Hengelsportvereniging Velsen gedrukt. „Als er wat aan de rietkraag of de dijk wordt vernield krijgt altijd de hen gelaar de schuld". Voorzitter Bosma voegt daar aan toe: „Dat kan dan wel zo zijn maar dan is het de schuld van de onge organiseerden, de zondagsvissers". Pakjes vergunningen IN HET WILDE WEG VISSEN is er tegenwoordig toch bijna niet meer bij. Pakjes vergunningen zijn voor bijna alle viswateren nodig. Van het rijk visaktes voor het vissen met een of twee hengels in alle bevlot- of bevaarbare wateren en voor ieder water weer een vergunning van polderbesturen of andere eigenaren. Voor de Nauernasevaart bij Westzaan bijvoor beeld, waar de Velsense hengelaars nog wel eens heengaan, is voor beide kanten een andere vergunning nodig. De ene berm is van de provincie, de andere van het polderbestuur en dan is er ook nog stuk dat onder beheer van de Assendelfter pol der staat. Voor dit stukje worden maar veertig vergunningen uitgereikt, alle aan de Zaanse hengelsportvereniging, die op haar beurt de Velsense visbroeders ver gunning kan geven in het betreffende stuk te vissen. Ook voor het snoeken of peuren zijn aparte vergunningen nodig. Het Noordzeekanaal is natuurlijk voor de Vel sense sportvissers het belangrijkste vis water. Een stel beroepsvissers heeft dit kanaal gepacht en reikt vergunningen uit aan de amateurs. Er zijn bij de Hengel sportvereniging „Velsen" dan ook vele leden die slechts voor het verkrijgen van vergunningen lid zijn geworden. „Dat hin dert niet want zij brengen geld in het laadje", zegt secretaris Schenk. De gemid delde sportvisser kan per jaar met vijftien tot twintig gulden toe voor het betalen van alle vergunningen. Jam en gember HET MATERIAAL KOST natuurlijk veel meer. Er is een grote verscheidenheid aan materiaal. Ontelbare soorten voer, snoeren en andere toebehoren. Op alles wat beweegt of lekker ruikt komt de vis af. De geschubden hebben een zeer gevoelige reuk en zij zijn bijzonder nieuwsgierig. Sommige sporthengelaars hebben thuis een hele apotheek, waarin zij hun aas op vol komen wetenschappelijke basis samenstel len. Zij mengen borax of jodium door hun deeg. Ook wel jam of gember. Deze stof fen zijn bij de vissen zeer gewild. Tot hun ongeluk. De leden- van de Hengelsportver eniging „Velsen" maken er niet zoveel werk van. Zij zijn slechts liefhebbers, geen keien in het visvak. Dat willen zij ook niet zijn. De sport, daar gaat het hun om. De snoeren maken zij wel zelf. Dat doet trou wens iedere ervaren hengelaar. Die koopt geen complete snoeren in de winkel. Aanpassing „AANGEPAST VISSEN", wie dat het beste kan, wel die is de beste hengelaar. Voor iedere vissoort, voor ieder water een ander snoer, een andere haak en ander voer. Het snoer moet zo worden afgesteld dat de vis zo weinig mogelijk weerstand ondervindt bij het peuzelen van het voer. De beste hengel voor het Noordzeekanaal is de „Japanner", die zeven meter lang en vijfdelig is. Men kan echter nog zo veel ervaring hebben, zo aangepast vissen, zoveel ver stand van „v o er aanbieding"de vis is een veranderlijk wezen en eet de ene dag dit de volgende weer wat anders. En als op een bepaalde plek geen vis zit dan komt die er ook niet. Probeer een kuil in de bodem te vinden, want daar bezinkt het geen wat eetbaar is voor de zilverbuiken en groenruggen. Voor het Noordzeekanaal zijn maden het beste aas. Die blijven goed aan de haak. In een stilstaand watertje Een van de jongste verenigingen van Velsen is de Hengelsportvereniging „Velsen". Op 7 oktober viert zij haar tienjarig bestaan. Dan wordt van 4 tot 6 uur 's middags in zaal Kraak aan het Marktplein in IJmuiden een receptie gehouden. De Hengelsportvereniging „Velsen" is strikt neutraal. Naar godsdienst en poli tieke gezindheid wordt niet gekeken. De felste communist, de zwartste reactio nair en de grootste kapitalist zitten aan de waterkant broederlijk naast elkaar. Alle geschillen vallen weg. Ieder heeft in deze tijd rust nodig. Communisten, reactionairen en kapitalisten uit alle lagen van de maatschappij vinden die bij het vissen. Hoewel de Hengelsportvereniging Velsengeen jeugdafdeling heeft staan de leden de jeugdige hengelaars bij waar zij kunnen. kan men best een lekker los en geurig stukje deeg gebruiken. Als men het kan klaarspelen door een bijzondere samen stelling ook nog luchtbelletjes uit het deeg te laten opstijgen is het visbedje wel ge spreid. Zoals gezegd zijn van de Hengelsport vereniging „Velsen" alleen ware liefheb bers lid. Het gebeurt slechts zelden dat er een visje wordt meegenomen voor de kat Nooit voor de mens. De IJmuidenaar eet geen zoetwatervis. Hij heeft wel wat beters bij de hand. De bovenmaatse vis die uit het water wordt gehaald (altijd met een schepnet) wordt gemeten en weer terug gegooid. In het binnenland verdwijnt er nog wel eens een zoetwatervisje in een mensenmaag. De landelijke bond gaat daar zoveel mogelijk tegenin. Er zijn 750.000 sportvissers in Nederland. Als die allemaal hun vangst mee naar huis zouden nemen. De binnenwateren zijn toch over het al gemeen al arm aan vis. Ruud Bosma is onder de Velsenaren een crack. Hij is een meester in het maken van aangepaste snoeren. Zijn top vangst was 180 vissen op een dag. Hij ving die bij Middenmeer. Dagen van meer dan hon derd vissen zijn bij hem geen zeldzaam heid. Tussen de woorden hengelaar en leuge naar is niet veel verschil, maar dit is toch echt waar! Er zijn in de Wierïngermeer beste vis- watertjes. Dat hebben de Velsenaren al ontdekt. Ruud Bosma weet in de wirwar van sloten, vaarten en kanalen in de Wie- ringermeer beter de weg tian in IJmuiden, verzekerde hij ons. Vijf van de tien jaar was hij de beste visser van de Hengelsport- vereniging „Velsen". Hij heeft de „Ome Toon"-wisselbeker al definitief in zijn be zit. De Schillingwisselbeker heeft hij ook voor een jaar gewonnen. Op het ogenblik staat hij weer bovenaan. Maar niet on bedreigd. Twee afdelingen De Hengelsportvereniging „Velsen" heeft twee afdelingen, de A-afdeling bestaande uit de gelukkige vissers, de B-afdeling be staande uit de minder gelukkigen bij het vissen. Zo vielen de mindere broeders ook eens in de prijzen. Met dit doel worden ook wel koppelwedstrijden gehouden waarbij een crack en een beginneling samen een team vormen. Sommige B-klassers slepen jaarlijks tien gulden of meer aan prijzen weg. In de A-klasse is dat onmogelijk aan gezien de concurrentie te zwaar is. Op de jaarlijkse kienavond worden de prijzen uitgereikt. Die feestavond is de enige gelegenheid dat de vrouwen er bij mogen zijn. Als er in clubverband wordt gevist moeten de vrou wen thuisblijven. Vrouwen zijn ook uitge sloten van het lidmaatschap, evenals min derjarigen. Het bestuur wil moeilijkheden van elke aard vermijden. Dat spijt velen, want het kan gezellig zijn met vrouwen erbij. Waarom richten jullie geen jeugdafde ling op? Wij zien er geen kans toe, zegt het bestuur eerlijk. Toch beleeft de Hen- gelsportvereniging „Velsen" altijd veel ple zier aan het organiseren van de jeugd- hengelwedstrijd in het kader van de Velser Sportweek. Morgen wordt er weer een wedstrijd gehouden. Om de plaatsen wordt geloot. Anders zou ieder maar op zijn „stek" (vaste plaats waar geregeld voer wordJ gestrooid) gaan zitten. Een wedstrijd zou het dan niet worden. Geen wreedheid Is vissen een bloederig en voor de ge schubde slachtoffertjes pijnlijk bedrijf? In genen dele, verzekeren voorzitter Bosma en secretaris Schenk ons in koor. Hengelen is in de eerste plaats een sport van snel reageren. Beweegt het dobbertje maar heel even dan moet de hengelaar „slaan". Het haakje boort zich dan in de gevoelloze voorkant van het vissenbekje. De vis wordt niet aan het snoer uit het water getild maar met een schepnet. Vlug wordt het dier gemeten en in het leefnet, dat in het water hangt, gedaan. De ondermaatse vis gaat natuurlijk meteen terug. Raakt het haakje toch in de vissekeel vast dan brengt de hakensteker uitkomst. Daarmee wordt de haak heel voorzichtig uit het vlees teruggeduwd. Lukt het zelfs met de hakensteker niet dan wordt het snoer eenvoudig afgeknipt. Het klinkt on waarschijnlijk, maar de vis raakt de haak kwijt, zelfs al zit die in de maag. Er is nog nooit een vis met een haakje in zijn lijf gevangen. Raakt echter de kieuw van de vis beschadigd dan is het gebeurd met het dier. Bij de ervaren hengelaar krijgt de vis in 99 van de honderd gevallen het haakje in de bovenlip. De echte hengelaar houdt dan ook altijd de hengel in de hand om op de minste trilling te kunnen reageren. Iedere sportvisser streeft naar vervol making van zijh kunst. Op contactavonden worden de ervaringen uitgewisseld en het bondsblad wordt door alle hengelaars ge speld. Grootste vis De grootste vis ooit door een lid van de Hengelsportvercniging ..Velsen" tijdens een wedstrijd gevangen was een snoek van zeventig centimeter lengte. Het dier woog acht pond en werd vorig jaar oktober door Henk van Dijk aan een snoer ter dikte van 16/100 (zeer licht voor een snoekensnoer) gevangen bij Middenmeer. Ook de grootste vangst werd te Middenmeer gemaakt. In maart. Achttien man vingen toen op een dag 1713 bovenmaatse vissen. C. Meerhof haalde er 126 uit het water op. Maar toen waren er zelfs twee van de achttien die niets vingen. De sportvissers van de zeekant hoeven ook als het seizoen gesloten is niet stil te zitten. Voor hun is er altijd nog de zee. De daar verschalkte vissen nemen zij wel mee. En aan de hengeluit- rusting is ook altijd nog wel wat te doen. Zondag 25 september IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. G. van Doorn; 19 uur: ds. G. van Leeuwen. De Rank, 10 uur: G. J. Kwak kel. Ned. Herv. Kerk, Bethlehemkerk, 10 en 19 uur: ds. J. van den Berg. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9.30 uur: ds. J. A. Tiemens; 17 uur: drs. G. H. Ho- mans. Petrakerk, 9.30 uur: drs. G. H. Homans; 17 uur: ds. W. Diepersloot. Geref. Kerk, Rambonnetlaan, 9.30 en 17 uur: ds. P. Lok. Chr. Geref. Kerk, 16 en 17 uur: ds. M. Vlietstra. Jehovah's Getuigen, Cultureel Gebouw, 19 uur: wachttorenstudie over: De kracht van vriendelijkheid. Geref. Gemeenten, Cultureel Gebouw, 10 en i7 uur: leesdienst. Gemeente Gods, Cultureel Gebouw, 10 uur: bijeenkomst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10 uur: ds. F. R. van der Meulen van Amsterdam. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cultureel Centrum, 17 uur: dienst. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: vroegmis; 10 uur: hoogmis; woensdag 9 uur: Hei lige Mis. Leger des Heils, Edisonstraat 14, 10 uur Heiligingsdienst; 19.15 uur: openluchtsa menkomst Kennemerland; 20 uur: open bare samenkomst. R.-K. Kerk, Gregoriuskerk, zondag 8 en 10 uur. In de week: 8 uur. R.-K. Kerk, Petruskerk, Dolfijnstraat, zondag: 7, 8, 9.15 (Hoogmis), 11 en 18 uur. In de week 7 en 8 uur. Baptistengemeente, Cultureel Gebouw, 10 uur: de heer Schouten. Volle Evangelie Gemeente, Cultureel Gebouw, 19.30 uur: J. de Graaf. Dinsdag, 20 uur: G. R. Mik. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. S. de Roest; 19 uur: ds. J. H. W. Dickhout. Geref. Kerk, Bethelkerk, 9.30 uur: ds. W. Diepersloot; 17 uur: ds. J. A. Tie mens. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat, 10.30 uur: ds. G. Nijenhuis. Ned. Herv. Evang. op Geref. Grondslag, dinsdag 19.30 uur: M. de Vos. Evangelisatiever. „Elon", Kapel Vare- niusstraat, 10 uur: H. C. v. d. Flier; 19.30 uur: Th. Dikkes; 11.45 uur: kindersamen komst. Zaterdag 16 uur: openluchtsa menkomst op Marktplein. R,-K. Kerk. H. Laurentius van Brindisie, Willemsbeekweg 100, H. H. Missen te 6, 7. 8, P.15 (Hoogmis), 10.45 en 12 uur: 18 uur Avondmis; in de week 6.30, 7 en 7.45 uur. Vergadering van Gelovigen, De Ruyter- Advertentie USPSRS KOLEN TELEFOON 5 2 5 4 straat 73, 10 uur: verkondiging van de dood des heren. Woensdag 20 uur: bij belbespreking. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 en 19 uur: ds. L. Brink. Geref. Kerk, 9.30 uur: ds. C. Mak; 17 uur: ds. Joh. Knol. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. J. H. W. Dickhout; 19 uur: ds. H. P. Huisman. Vrije Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal Van Diepenstraat, 10 uur: W. Pera. R.-.K. Kerk St. Joseph, Wijkerstraatweg 55, 5.45, 8, 9.15 en 11 uur: 18 uur: avond mis; in de week 6.45, 7.20 en 8 uur. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, Kapel Wester- veld, 9.35 uur: ds. J. A. Roskam. R.-K. Kerk, 7, 8.15, 11.30 uur; om 9.30 uur hoogmis. In de week 7 en 8 uur. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, 10 uur: ds. J. C. Remijn; 19 uur: ds. D. ter Steege. Adventskerk, 10 uur: ds. G. H. van Wil- lenswaard. Geref. Kerk, 9.30 uur: ds. M. W. J. C. de Kluis. Chr. Geref. Kerk, 10 uur: ds. J. J. Rebel; 16 uur: ds. J. C. Maris. R.-K. Kerk, 7, 8.15, 9.30 (Hoogmis) en 11.30 uur. In de week 7 en 8 uur. BEVERWIJK: Maranatha, 10 uur: J. Sevensma. Evang. Luth. Gem., 10.45 uur: ds. J. A. Roskam. Vrije Evangelie Gemeente, 9 uur: dienst; dinsdag 20 uur: bijbellezing. R.-K. Kerken: St. Agatha, H.H. Missen te 6.15, 7, 8 (Kindermis), 9, 10.15 (Hoog mis) en 11.45 uur; 10 uur: Avondmis; in de week: 7, 7.45, 8.30 en 9 uur; O.L. Vrouw van Goede Raad, 6.30, 7.45, 9.00, 10.30 en 11.45 uur, 19 uur: Avondmis; in de week 7.00, 7.45 en 8.30 uur; Regina Caeli: 7, 8.15, 9.30 (Hoogmis) en 11.15 uur; J9.30 uur: Avondmis; in de week 7, 7.45, 8.30 en 9 uur; St. Jozef 8.30, 10 uur (Hoogmis); in de week 7.30 uur. Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. G. van Schuppen; Irenekapel, 10 uur: ds. J. A. Eekhof; De Opgang, 10 uur: ds. W. Oorthuis; Jeugdkapel „De Opgang", 19.15 uur: Gezinsdienst. Af scheid kinderen zondagsschool; Ooster- wijk, 10 uur: ds. M. Wendte, bevestiging ambtsdragers. Vrijz- Herv. Gemeente, Prinsesselaan, 10 uur: heer W. Leerink. Geref. Kerk, Moensplein. 9 en 10.30 uur: ds. C. Meyer; 17 uur: ds. C. Mak van Maassluis. Chr. Geref. Gemeente, Prinsesselaan, 15 uur: ds. Vlietstra. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: heiligingssamenkomst; 12 uur: zondag school; 16.30 uur: kindersamenkomst; 20 uur: verlossingsamenkomst. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: vie. L. A. Nagtegaal. R.-K. Kerk, 7, 8.45 en 10 uur (Hoogmis); 18.30 uur: avondmis. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 10 uur: ds. G. W IJzerman; 19.15 uur: Open-Deur- dienst, ds. H. S. Kalf van Bennebroek. Geref. Morgensterkerk, Constantijn Huy- gensstraat, 9.30 uur: ds. Joh. Knol; 17 uur: ds. C. Meyer. R.-K. Kerk, St. Laurentiuskerk: 6.30 en 7.15 uur H. Missen, 9.15 uur: Hoogmis; 12 en 17.15 uur: Avondmis. CASTRICUM R.-K. Kerk, 6.45, 8. 9.15, 11 en 18 uur. Ned. Herv. Gem., 10.30 uur: ds. P. Salm. 10.30 uur: jeugdkerk voorg. de heer J. Bosch. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. Y. van der Zee. BAKKUM R.-K. Kerk, 6.45, 8.30 en 10.30 uur. De directeur van de Velsen-Noordse rub berfabriek, de heer J. M. Rupert, heeft gisteren een receptie gegeven in thee- schenkerij „Velserbeek" ter gelegenheid van het feit, dat hij vijfentwintig jaar di recteur is. De heer Rupert is directeur eigenaar van de fabriek aan de Wijker- meerweg. Van de fabriek, die vroeger aan de Doodweg in Velsen-Noord stond, vlak bij de gashouder, was de heer Rupert sedert '35 mede-directeur. Directeur was de heer J. van Ophoven, die in 1940 gepensioneerd werd. Toen werd de heer Rupert direc teur. In 1941 werd de n.v. gelikwideerd, waarbij de heer Rupert alleen-eigenaar werd. De heer Rupert werd directeur in een bijzonder moeilijke tijd. De oorlogsjaren waren er de oorzaak van, dat de produk- tie van rubberartikelen omlaag ging, met rasse schreden. In 1944 dreigde de slo persmoker een einde aan het bestaan van de fabriek te maken. Dank zij handige manipulaties, wist men afbraax echter te voorkomen. In september 1946 kon de fabriek weer in bedrijf worden gesteld. Maar er waren toen zeer veel moeilijkheden te overwin nen. Deze zijn overwonnen, dank zij de voortvarendheid van de heer Rupert en zijn personeel. Het werd na de tweede wereldoorlog allengs duidelijk dat de oude fabriek aan de Doodweg te klein werd. Het heeft echter tot 1953 geduurd eer be gonnen werd met het maken van nieuw- bouwplannen. Besloten werd op het nieuwe industrie terrein te Velsen-Noord aan de Wijker- meerweg een grote moderne rubberfa briek te doen bouwen. Het pand aan de Doodweg werd aan Van Gelder Zonen's pa pierfabrieken verkocht, die het gebouw liet afbreken. Ter plaatse worden thans grondstoffen voor de papierfabricage op geslagen. De fabriek aan de Wijkermeerweg werd in de jaren na '53 steeds meer geperfec tioneerd en uitgebreid met nieuwe machi nes. Ook nu nog is men aan het onder handelen over uitbreiding van de fabriek in Velsen-Noord. De produktie van vele rubberartikelen Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Gronnebek van Antwerpen; Biesbosch. Swansea; Kuurtanes, Tollkis, cellulose voor Velsen; Dinkelstroom, Fowey; Nogat, Shoreham, laden Hoogovens; Philetas, Rot terdam; Artemis, Paramaribo; Castor, Southampton; Spitzendorf, Wismar; Lop- persum, Le Havre; Mofjell, Narvik, erts Hoogovens; Wulp, Manchester; Clangula, Rotterdam. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Senior van Rotterdam; Statenlaan, Swansea; Rane. Soederham; Stanfield, Oxelösund. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Wieka naar Nykoping. walsmateriaat; Tberiakust, Freetown; Bellina, Delfzijl; Vliestroom, Manchester; Flevoland. Han- lingen; Trude K, Vesteras, walsmateriaal; Waterland, Brake; Leonidas, Rotterdam: Scheldestroom, Vlissingen; Saint Michae1, Lissabon. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Joost naar Delfzijl, ledig Zaandam- Ceres, Mantyluoto, walsmateriaal; Vera IJstad, kunstmest; Strabo, Oslo; Hunze- stroom, Liverpool. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aanduiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is ge gaan). Advertentie T BESTE ADRES (alle riibewil/en) LUXE VERHUUR RIJBEWIJS VERNIEUWEN lanqe Nieuwsfraat 718 Tol **33 zowel voor huishoudelijk gebruik als voor industriële doeleinden, heeft een grote om vang aangenomen, vooral het gunstige ge volg van de afzetmogelijkheden naar het buitenland. De export neemt ongeveer dertig percent in. Drukte Tijdens de receptie in de theeschenke- rij „Velserbeek" hebben zeer velen de ju bilerende directeur geluk gewenst met zijn vijfentwintigjarig directeurschap. Een paar honderd zakenrelaties waren aanwe zig. Tientallen bloemstukken sierden het stemmige interieur van de theeschenkerij. Vandaag, zaterdag, zal het personeel een uitgaansdag hebben. Eerst gaan de circa vijfenzeventig werknemers naar Schoor! waarna zij een bezoek aan d^ e—v -n Snap revue in Amst-

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5