Loongolf van 10 pet zonder prijsverhoging opgevangen Communistische politiek is in feite ongewijzigd gebleven OMZE WmtSmhTtP en Droog weer, koude nacht Druk op het bedrijfsleven om tot prijsverlaging over te gaan Paragnost onthulde verblijfplaats van zedenmisdadiger Critiek in „De Werkgever" op de ondernemers Ervaringen met gewijzigde loonpolitiek zijn gunstig Twee slachtoffers van vliegtuigongeluk Geen principiële afwijzing van het gebruik van geweld 2 MINISTER DE POUS IS TEVREDEN in de etalages van Vogelzang Aanrander gepakt in de etalages van Vogelzang bont X79.- Het loonbeleid Loonsverhogingen thans funest Kleuterjack OORDEEL VAN MINISTER LUNS: in de etalages van Vogelzang mee! 39.75 e DINSDAG 27 SEPTEMBER 1960 (Van onze Haagse redacteur) Het algemene gedeelte van de memorie van toelichting op de begroting van het ministerie van Economische Zaken wemelt van rooskleurige cijfers over de Nederlandse economie in het afgelopen jaar. Het nationale inkomen per hoofd van de bevolking steeg met vijf percent, het produktievolume met ongeveer 5V2 percent en de arbeidsproduktiviteit met 31/2 percent. In de industrie, met metaal, textiel en chemie als sterkste posten, ging het produktievolume zelfs met negen percent omhoog. Het overschot van de betalingsbalans was ruim twee honderd miljoen gulden hoger dan in 1958, voornamelijk een gevolg van ver betering van onze ruilvoet. Dat als gevolg van de hoogconjuctuur het aantal werklozen terugliep tot vijf tigduizend, nauwelijks anderhalf percent van de mannelijke beroepsbevolking, houdt echter het gevaar in van overspan ning in een later stadium. De investerin gen nemen nog steeds in 1959 met. niet minder dan dertien percent in hoog tempo toe en ook de export toont nog geen tekenen van verslapping, waardoor de ontwikkeling van de betalingsbalans bemoedigend blijft. Minister De Pous wenst onder die omstandigheden er toch tegen te waken, dat door de toenemende spanning tussen middelen en bestedingen het overschot op de betalingsbalans niet in zijn tegendeel verkeert. Door afrem ming der bestedingen wordt tevens het gevaar van prijsstijgingen bestreden. De minister neemt aan. dat in 1961 de aan een beperkte bestedingsvergroting ge stelde grens niet zal worden overschreden, mits van lonen en prijzen geen versto rende impulsen uitgaan. Zolang de lonen maar niet sneller stijgen dan de arbeids produktiviteit, behoeft men geen inflatoire druk op de prijzen te vrezen. Volgens mi nister De Pous heeft de door zijn departe ment gevolgde procedure om de prijzen in de hand te houden bevredigend gewerkt: slechts in enkele gevallen werden niet aangemelde prijsverhogingen geconsta teerd. Ook sinds de invoering van de vrijere loonpolitiek gegeven loonsverho gingen hebben slechts in incidentele ge vallen tot prijsstijgingen geleid, name lijk daar waar per 1 april een loonsver hoging moest worden gegeven hoewel pro- duktiviteit noch rentabiliteit van de be trokken bedrijfstak dit toeliet. Om deze prijsstijgingen te compenseren heeft de minister daarop „prijsgesprekken" ge voerd met die ondernemingen, welke een relatief grote produktiviteitsstijging ver toonden, om hen te bewegen een deel daarvan in een prijsverlaging tot uitdruk king te laten komen. In de meeste ge vallen heeft deze aandrang succes gehad. Een en ander maakte het mogelijk een loongolf van tien tot elf percent vrijwel zonder algemene prijsverhoging op te van gen. De stijging van het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud is voorna melijk een gevolg geweest van de duur dere landbouwprodukten invloed van de droge zomer van 1959 en de met de loonbeweging meegaande posten als belas tingen van verzekeringen. De minister verklaart, dat hij ook in de naaste toekomst tegen de doorwerking van loonsverhogingen in de prijzen zal Advertentie de leuke PULLOVERS en VESTEN van „Du- laness", gebreid uit fijne Franse kamga- rens in alle nieuwe mo- detinten, w.o. brons groen, nègre en antra ciet in tweed-effect. Grote variatie in mo dellen, maar tesamen een stijl apart. Van 45.- tot 34.75 Grote Houtstraat t.o. Anegang De politie in Soest heeft na een inten sief onderzoek van bijna anderhalf jaar, de hand gelegd op de 27-jarige Utrechtse psychopaat H.H.B.S. Deze heeft in mei 1959 een ergerlijk zedenmisdrijf gepleegd in de Soester bossen, waarvan een elfjarig meisje het slachtoffer werd. De man, wiens signalement door het gehele land was verspreid, bleef tot enige dagen ge leden onvindbaar. Een Utrechtse para gnost heeft tenslotte de verblijfplaats van de man beschreven, waarna zijn slachtof fer honderden foto's te zien kreeg van verdachte personen. Zij wees resoluut de dader aan, die daarop door Utrechtse en Soester rechercheurs kon worden gearres teerd. Na een dagenlang verhoor heeft de man thans bekend. Tevens bekende hij, eenzelfde misdrijf vorige week in Amers foort gepleegd te hebben. S. is in 1957 voor eenzelfde feit gevonnist en in een psychia trische inrichting in Den Haag terecht ge komen. Na enige tijd is hij toen op proef verlof gezonden. In Utrecht is een man gearresteerd die in Soest en in de omgeving van Utrecht meisjes heeft aangerand. Hij :s een 27- jarige badmeester uit Utrecht, die werk zaam was bij een van de Bilthovense zwembaden. Hij bleef na zijn arrestatie hardnekkig ontkennen, zelfs toen een van zijn slachtoffers, een meisje uit Amers foort, hem pertinent herkende. Hij gaf pas toe nadat bij een huiszoeking een medail lonnetje werd gevonden dat het eigendom was van het Amersfoortse meisje. blijven waken en dat hij eveneens in het bijzonder aandacht zal schenken aan de doorwerking van externe kostendalingen en de ontwikkeling der handelsmarges. Een onderzoek heeft namelijk uitgewezen, dat de prijsdaling van grond- en hulpstof fen vaak vertraagd en verzwakt in de eindprijzen worden doorgegeven, terwijl omgekeerd prijsstijgingen veel sneller in de eindprijzen tot uitdrukking komen. Dat geldt ook voor de doorberekening van in voerrechten en belastingen. Voorts heeft men op het departement geconstateerd dat sinds 1954 een aantal handelsmarges geleidelijk zijn opgelopen. Door deze te beperken zijn volgens de minister even eens prijsverlagingen mogelijk. Over het vraagstuk van de verticale prijsbindingen (bijvoorbeeld fabrikant- grossier-winkelier) heeft de staatssecretaris advies gevraagd aan de Commissie Eco nomische Mededinging. Kartels die de prijsvorming nadelig kunnen beïnvloeden, zullen aan scherpe controle worden onder worpen, zo verklaart de minister. Advertentie die MANTELS in YOUNG-LOOK STYLE van ,,pure Shetland wool" in bleu en casha. Jeugdig, sportief. U bent er apart mee voor 139.-. Geheel gevoerd met lekker warme teddy: 165.-. En met een kraag van nutria- Grote Houtstraat t.o. Anegang In „De Werkgever" officieel orgaan van het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland, wijdt de alge meen secretaris van dit Verbond, mr. G. C. van Dam, een beschouwing aan de loon politiek. In deze beschouwing, getiteld „De loonpolitiek in beslissend stadium", deelt de heer Van Dam onder andere mede dat de produktiviteit in de gewijzigde loonpo litiek wel een belangrijke plaats inneemt, maar niet in dier voege dat zij de allesbe- slissende rol speelt. Een automatische aan sluiting van de lonen bij de produktivi- teitsontwikkeling, waaraan de werkne mersorganisaties in de metaalindustrie schijnen te denken, is in ieder geval zijns inziens niet bedoeld. „Dat zou bedenkelijk veel lijken op een soort glijdende loonschaal, zoals men ge ruime tijd in Frankrijk heeft gekend, maar dan niet gebonden aan de ontwikkeling van de kosten van levensonderhoud, doch aan die van de produktiviteit. Van een dergelijke automatisme is in de gewijzig de loonpolitiek echter geen sprake." „Het georganiseerde bedrijfsleven en de regering bevinden zich in een wel zeer moeilijk parket. De funeste gevolgen van een tussentijdse herziening van de lonen in de metaalindustrie voor de loonpolitiek, alsook voor het economische beleid, staan voor iedereen wel vast. Intussen heeft echter het overleg, dat thans gaande is, bij de werknemers ver wachtingen gewekt, voorzover die niet reeds bestonden op grond van het. feit dat verscheidene werkgevers, om moeilijkhe den in hun ondernemingen te vermijden, op eigen houtje al aan bij hun werknemers levende verlangens hebben voldaan, of toe zeggingen in dat opzicht hebben gedaan. Zodoende is, nog afgezien van gunstige produktiviteitsgegevens de indruk in werk- nemerskring gevestigd dat „het er wel af kan". Zij zullen het moeilijk kunnen be grijpen dat hun organisaties niet kunnen realiseren wat velen onder hen al ont vangen, of in het vooruitzicht is gesteld". Hier blijkt weer eens duidelijk hoezeer het gebrek aan discipline in werkgevers kring door schade toe te brengen aan de positie van de vakbeweging een goed overleg schaadt en onverantwoordelijke elementen in werknemerskring in de kaart speelt. Advertentie Reumatiek Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit TOGAL TOGAL TOGAL TOGAL TOGAL TOGAL TOGAL HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT Advertentie Alleen geldig woensdag 28 sept. a.8. Gezellige ruitdessins. Jack en capuchon geheel met teddy gevoerd. 3 jaar HU 22»^^ kl. st. p. m. 1 Ipi GROTE MARKT 1-7 - HAARLEM De tot dusverre opgedane ervaringen met de gewijzigde loonpolitiek zijn, naar de overtuiging van minister Van Rooy, glo baal genomen stellig gunstig geweest. Vooreerst is de verantwoordelijkheid van de partijen die de collectieve arbeidsover eenkomsten sluiten, scherper naar voren gekomen dan sinds vele jaren mogelijk was. Daarnaast werd ook enige plaats inge ruimd aan beleidsoverwegingen, welke met name het centrale adviesorgaan, de Stichting van de Arbeid, zou willen laten gelden. Voorts is een grote spreiding in de tijd bij het totstandkomen van collectieve ar beidsovereenkomsten gerealiseerd. Hier door werd een opeenhoping van loonsver hogingen en daarmee een te plotselinge en te sterke vergroting van de koopkracht voorkomen, hetgeen ongetwijfeld een gun stige uitwerking op de prijzen moet hebben gehad. In dit verband wijst de minister er op dat in de periode medio augustus 1959 tot medio juli 1960 de kosten van levens onderhoud praktisch niet zijn gestegen, terwijl de index van de regelingslonen van nijverheid, transport en landbouw tezamen een stijging van 10 percent te zien geeft. Een verder gevolg van de gewijzigde loonpolitiek is een matige, doch duidelijke differentiatie in de loonsverhogingen, die van 1 augustus 1959 tot en met 30 juni 1960 in het bedrijfsleven zijn tot stand gekomen. Arbeidsmarkt Het voor het normale seizoen gecorri geerde cijfer van de geregistreerde manne lijke arbeidsreserve bedroeg eind augustus 1960 45.000 tegen het jaar daarvoor 70.000. Met deze daling ging een stijging van de aanvragen van werkgevers gepaard. Eind augustus 1960 bedroeg het aantal open staande aanvragen voor mannen en vrou wen respectievelijk 69.000 en 39.500. Aan gezien momenteel voor het hele lopende jaar een werkloosheidsgemiddelde van 45.000 a 50.000 voor mannen en vrouwen tezamen wordt geraamd (de raming in het centrale- economisch plan' 1960 was 58.000) zullen de overspanningsverschijnselen op de arbeidsmarkt naar verwachting blijven voortduren. Het moet thans wel als zeker worden aangenomen dat de beide inzittenden van het Hardvardvliegtuig van de Marine luchtvaartdienst, dat gisteren twee mijl uit de kust bij Hoek van Holland in zee is gestort, om het leven zijn gekomen. Zij zijn de 25-jarige luitenant ter zee tweede klasse M. C. R. van Haga uit Den Helder en de 22-jarige sergeant-vlieger H. H. Veltmaat uit Den Haag. Beiden waren ge huwd. Volgens de Marinevoorlichtingsdienst zou het ongeluk waarschijnlijk te wijten zijn aan een ontploffing aan boord van het toestel. Schipper Willem van Seters van de Hoekse reddingboot President Jan Leis heeft slechts enkele overblijfselen van het Harvard lesvliegtuig in de berghaven .'n Hoek van Holland aan wal gebracht. Het waren een stuk van een vliegkap, een paar kaarten, een plastic portefeuille /onder in houd en een stuk triplex, vermoedelijk een gedeelte van een van de roeren. Schipper Van Seters vertelde Jat hij vrij snel op de plaats van het ongeluk was aan gekomen, waarbij hij veel hulp ondervond van een helikopter. De bestuurder van de helikopter nam een grote vlek benzine waar en bleef daarboven hangen om de reddingboot de weg te wijzen. De redding boot kreeg per radio het verzoek met e?n boei de plek te markeren. Later kwam de tonnenlegger Krammer van het Joodswezen en deze begon met een dreg Ie zeebodem af te zoeken. De reddingboot heeft enkele uren de omgeving afgezocht naar eventuele overlevenden, maar de gevonden overblijf selen wezen er al op dat het vliegtuigje uit elkaar moet zijn geslagen en de inzit tenden geen kans hebben gehad het levend te verlaten. Het water is ter plaatse tien- eneenhalve meter diep. In de toelichting op de begroting van Buitenlandse Zaken volstaat minister Luns, wat de wereldsituatie betreft, met een beschouwing over de ontwikkelingen welke zich de laatste maanden hebben voorgedaan. Na een kortstondige periode, waarin de houding van de Sovjet-Unie re den scheen te geven voor enige hoop op vermindering van de spanningen, is op nieuw gebleken dat in feite de commu nistische politiek geen wezenlijke veran dering heeft ondergaan. De minister zegt verder dat met name wederom duidelijk is geworden, dat de hernieuwde nadruk welke op de reeds lang bekende communistische conceptie van „vreedzame coëxistentie" werd ge legd, niet betekent, dat tolerantie in de plaats zou zijn getreden van onverzoenlijk heid jegens de in de vrije wereld bestaan de levensbeschouwingen en maatschappe lijke stelsels. De herhaaldelijk door voor aanstaande communistische leiders gege ven toelichting op het begrip van vreed zame coëxistentie laat geen ruimte voor twijfel, dat in deze conceptie de ideologi sche strijd dient te worden voortgezet met toepassing van alle daartoe geschikte mid delen, teneinde de weg te banen voor de vestiging van de communistische wereld orde. De conceptie vindt haar oorsprong in de communistische doctrine, dat de verove ringsoorlog niet het aangewezen middel zou zijn om het communisme aan andere landen in de wereld op te leggen, maar dat dit doel dient te worden nagestreefd door de weg te effenen voor een interne politieke omwenteling. Het zou volgens de minister onjuist zijn te menen, dat deze visie zo vreedzaam zou zijn, dat daarin een principiële afwijzing van het gebruik van geweld tot verwezenlijking van de communistische doelstellingen zou zijn te zien. Het wordt met name gerechtvaar digd geacht, dat voor het bewerkstelli gen van een interne omwenteling zo no dig geweld wordt gebruikt, terwijl gewa pende steun van de communistische lan den aan een „opstand van het proleta riaat" als een rechtvaardige „bevrijdings oorlog" wordt aangemerkt. In feite vervult de aanzienlijke militaire macht van het communistische blok een essentiële rol in de conceptie van de vreed zame coëxistentie. De uitspraak van pre mier Kroesjtsjev, dat een oorlog met de „kapitalistische" landen niet langer, zoals in de dagen van Lenin, onvermijdelijk is te achten, berust op de these, dat sinds dien het communisme zo aanzienlijke vor deringen in de wereld heeft gemaakt en in militair opzicht zo machtig is gewor den, dat er veel minder reden zou bestaan, te vrezen, dat de „kapitalistische" landen het nog zouden wagen te trachten de on vermijdelijke voortgang van het commu nisme met geweld te beletten. In de communistische propaganda van vreedzame coëxistentie is dan ook het voornaamste argument, dat de „kapitalis tische" landen de voortdurende vorderin gen van het communisme als een politie ke realiteit moeten aanvaarden, aangezien het enige alternatief zou gelegen zijn in het nemen van het initiatief tot een ver nietigende oorlog. Het is duidelijk, aldus minister Luns, dat de communistische opvatting van „vreedzame coëxistentie" bedoeld is te appelleren aan de sterke vre deswil in de vrije wereld, doch in werke lijkheid geen uitzicht kan bieden op een redelijk vergelijk tussen oost en west, aangezien deze conceptie in wezen slechts strekt tot het stipuleren van de meest gun- Maandagmiddag is een Harvard van de Marine Luchtvaart Dienst in zee ge stort. De twee inzittenden worden ver mist. Links: luit. ter zee der tweede een kind, wonende in Den Haag. klasse M. C. R. van Haga, oud 25 jaar, gehuwd, wonende in Den Helder. Rechts: sergeant-vlieger H. H. Velt maat, oud 22 jaar, gehuwd, vader van stige voorwaarden voor de communisti sche expansie. Ook al kan uit dit alles worden afgeleid dat de communistische politiek erop is ge richt haar expansieve doelstelling zo mo gelijk met andere middelen dan oorlog te verwezenlijken, het zou niet verantwoord zijn daarin een waarborg voor het behoud van de vrede te zien, aldus de minister. Er moet rekening mee worden gehouden, dat de communistische machthebbers on der bepaalde omstandigheden het oppor tuun zouden kunnen achten het alternatief van oorlog te kiezen en daarvoor in de communistische doctrine ook een recht vaardiging zouden kunnen vinden. Afrika Over de gebeurtenissen in Kongo zegt minister Luns onder meer dat de regering van mening is dat België onder de chaoti sche omstandigheden na 30 juni ten volle gerechtigd was met strijdkrachten in te grijpen ter bescherming van haar onder danen. De beschuldiging van agressie is dan ook geheel misplaatst. Even terecht kan de Belgische regering na het ingrijpen van de UNO stellen, dat zij haar troepen slechts zou terugtrekken, wanneer en waar de orde was hersteld. Met de Afrikaanse landen heeft Neder land, met name op economisch gebied, steeds goede betrekkingen onderhouden. Uiteraard is het streven er thans op ge richt deze betrekkingen te bevestigen en verder te ontwikkelen, hetgeen niet alleen in het belang van Nederland moet worden geacht, doch bovendien de internationale verhoudingen in hèt algemeen ten goede zal kunnen komen. In het kader van dit beleid heeft de regering alle in de laatste maanden onafhankelijk geworden Afri kaanse landen erkend. NAVO De taak van de NAVO wordt verzwaard naarmate de kracht waarmee het commu nistische blok zijn doelstellingen kan na streven, toeneemt, aldus minister Luns. De Sovjet-Unie blijft voortgaan met een verdere versterking van haar militaire ap paraat, waarbij met name de vorderingen op het gebied van de nucleaire bewape ning niet hebben nagelaten hun invloed te doen gelden op de machtsverhouding tus sen oost en west. Ondanks enige nume rieke vermindering hebben de conventione le strijdkrachten van de Sovjet-Unie niet aan slagkracht ingeboet. Zolang geen algeheel en gecontroleerd ontwapeningsakkoord tot stand is gekomen zal het westen zich geen vermindering van zijn defensie-inspanning kunnen veroorlo ven. Europese integratie De minister volgt met bijzondere aan dacht de ontwikkeling welke zich voltrekt in Engeland. Een toenadering tussen de Europese gemeenschappen enerzijds en Engeland en de E.F.T.A. anderzijds is naar zijn mening van het grootste belang voor een succesvolle voortgang van het streven naar Europese samenwerking. De opinie vorming in Engeland heeft haar afsluiting, naar het hem voorkomt, echter nog niet gevonden, zodat het voorbarig zou zijn daaromtrent reeds thans een oordeel uit te spreken. Burgemeester. Aan de heer J. W. Janssen is op zijn verzoek met ingang van 1 oktober 1960 eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Ulestraten. Gerechtshof Arnhem. Tot president van het gerechtshof te Arnhem is benoemd mr. E. E. V. Brouwer, thans vice-president van dit gerechtshof. Tot vice-president is benoemd mr. M. R. Rinkel, thans raads heer in dit gerechtshof. Ziekenhuis verhuist. Een ziekenhuis in Den Haag gaat op 30 september verhuizen, namelijk het Rode-Kruisziekenhuis, naar het nieuwe ziekenhuis aan de Sportlaan. Tegelijk met de patiënten gaan de keuken inventaris, de röntgenapparaten en andere noodzakelijke zaken over, die tot de laatste dag in het oude ziekenhuis in gebruik moe ten blijven en op de eerste dag in het nieuwe gebouw in bedrijf moeten zijn. De Koningin zal op 27 oktober het nieuwe ziekenhuis officieel openen. Gasvergiftiging. De zestienjarige dochter van de familie Jansen uit Hintham (gemeente Rosmalen) is tijdens het nemen van een douche door gasvergiftiging om het leven gekomen. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis in Den Bosch overgebracht. Het ongeluk is vermoedelijk ontstaan door een lek in de geiser. Filatelie. In de Italiaanse plaats Mon- tecatini zal van 9 tot 12 oktober de eerste tentoonstelling van postzegels worden ge houden, die betrekking hebben op het toe risme. Hieraan zullen de posterijen van een aantal Europese landen deelnemen, terwijl ook verscheidene toeristenplaatsen, waar onder Amsterdam, vertegenwoordigd zullen zijn. Leven gered dank zij radio. Een radio amateur in Maracaibo heeft vermoedelijk het leven gered van een ernstig zieke Ve nezolaan, die dringende bheoefte had aan een medicijn, die in Venezuela niet te krij gen was. De radio-amateur zond een spoedboodschap uit, welke opgevangen werd in Barcelona in Spanje. Daar was het geneesmiddel wel voorradig en via Barce lona, Amsterdam, New York, Curaqao en Caracas was het 48 uur na het uitzenden van de oproep in Maracaibo afgeleverd. Medezeggenschap. De kerkeraad van de gereformeerde kerk van Eindhoven heeft besloten de gemeenteleden een aan deel te geven in de catechismuspreek in de middagdiensten. Teneinde tegemoet te ko men aan de veel gehoorde klacht, dat de preken dikwijls aan het leven voorbijgaan en te weinig praktisch ingesteld zijn, ont vangen de gemeenteleden gelegenheid te voren bij de dienstdoende predikanten vra gen in te dienen, alsook eventuele opmer kingen, die bij de te behandelen catechis mus aan de orde kunnen komen. Naar de West. Dr. W. H. van den Berge, staatssecretaris van Financiën, is zaterdagmiddag van Schiphol naar Para maribo vertrokken. In Suriname zal hij met de ministers van Financiën van de An tillen en van Suriname besprekingen voe ren over een ontwerp voor een driezijdige rijkswet ter regeling van de belastingver- houdingen in het koninkrijk. Daarna gaat dr. Van den Berge naar Washington om daar met zijn Amerikaanse ambtgenoot Anderson besprekingen te voeren over het Amerikaans-Nederlandse verdrag ter voor koming van dubbele betaling van belas tingen. NederlandThailand. In Den Haag is de oprichtingsvergadering gehouden van de vereniging NederlandThailand. Het bestuur bestaat uit mr. L. H. Slotemaker, voorzitter; jhr. F. Th. Roeters van Lennep, vice-voorzitter; J. N. Wurtz, «ecretaris; H. J. Knottnerus, penningmeester. Het secre tariaat is gevestigd Plesmanweg 1 in Den Haag. Advertentie ditmaal de MODEL- HOEDEN. Gemaakt naar eigen ontwerpen en wel zoals die op liet ogenblik te Parijs en vogue zijn. Ze zijn van heel fijne melusine, daardoor komen de nieuwe, warme herfst kleuren mooi tot hun recht. U bént er apart Grote Houtstraat t.o. Anegang Het K.N.M.I. deelt mede: In de koude lucht, die om het hogedruk- gebied nabij de kust van Noorwegen naar ons land is gestroomd, daalde de tempera tuur in de afgelopen nacht in ons land op enkele plaatsen tot om het vriespunt. Ook de komende nacht zal de temperatuur weer aanzienlijk dalen, maar de minimumtempe raturen zullen van plaats tot plaats nogal verschillen in verband met wolkenvelden, die ook in de nacht nu en dan overdrijven. De kans op regen blijft gering. Een de pressie bij de Oostzee komt iets naderbij en ook een storing die van de Golf van Biscaye naar Zuid-Frankrijk is getrokken breidt zijn invloed nog naar het noord oosten uit. Maar het weer in ons land zal daarbij nog overwegend bepaald worden door de zwakke rug van hogere luchtdruk tussen beide systemen in. WEERRAPPORTEN Woensdag 28 september Zon op 6.35 uur, onder 18.26 uur. Maan op 14.44 uur, onder 23.46 uur. Maanstanden 28 sept. 2.13 uur eerste kwartier. Hoog en laag water In IJmuiden Dinsdag 27 september Hoog water 7.41 en 20.03 uur. Laag water 3.15 en 15.31 uur. Woensdag 28 september Hoog water 8.40 en 21.11 uur. Laag water 4.00 en 16.21 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen Duiten- en ötnnenlana Gfl ee van gisteren G 2 d 2 a Neerslag laatste 34 uui SS O H Den Helder onbewolkt t_ nno 15 0,2 Ypenburg zwaar bew ono 16 0 Vlissingen half bew. ozo 16 0 Eelde licht bew. zo 16 0,1 De Bilt mist windst. 16 0 Twente mist windst. 16 1 Eindhoven licht bew. windst. 17 0 Zd-Limburg mist windst. 16 0 Helsinki regen ono 12 7 Stockholm regen n 11 9 Oslo onbewolkt n 15 0 Kopennagen licht bew. n 16 0 Aberdeen geheel bew windst. 11 0 Londen licht bew. 0 18 0 Amsterdam mist windst. 16 0 Brussel mist windst. 16 0 Luxemburg onbewolkt ono 14 0 Parijs licht bew. ono 18 0 Bordeaux zwaar bew. zw 23 25 Grenoble mist windst. 22 0 Nice weerlicht nno 22 Berlijn regenbui wnw 16 0,1 Frankfort mist ono 16 0 München mist w 15 0 Zürich half bew. ono 18 0 Genève zwaar bew. windst. 19 0 Locarno half bew. 0 20 0 Wenen oalf bew. wzw 15 0,3 Innsbruck zwaar bew windst. 20 0 Athene onbewolkt nno 19 5 Rome zwaar bew. windst. 28 0 Ajaccio zwaar bew. nno 26 1 Madrid zwaar bew. wzw 21 2 Ma'.lorca licht bew. 26 0 Lissabon licht bew. w 22 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2